Denník N

Žilinský župan Blanár nakúpil predražené CT, preverí to polícia

Foto N - Tomáš Benedikovič, tasr
Foto N – Tomáš Benedikovič, tasr

Aktualizované 16:01. Opozičný poslanec Miroslav Beblavý upozornil, že žilinská župa kúpila CT prístroje s pozáručným servisom predražené o vyše 800-tisíc eur.

V roku 2011 vyhlásil Žilinský kraj, ktorý vedie Juraj Blanár (Smer), súťaž na dva CT prístroje pre svoje nemocnice v Liptovskom Mikuláši a v Trstenej. Prihlásili sa do nej štyri firmy – jednu vylúčili, a tak súťažili zvyšné tri – Intes Poprad, Siemens a SaT Slovakia.

Nakoniec však podľa opozičného poslanca Miroslava Beblavého vyhrala najdrahšia ponuka od Intes Poprad.

Blanár je žilinský župan. Na decembrovom sneme Smeru sa mal stať novým podpredsedom strany a mal nahradiť Dušana Čaploviča.

Blanár sa bráni, že všetko prebehlo v poriadku a nemocnice, ktoré patria pod jeho župu, nakupovali CT prístroje lacnejšie ako v Žiline, Trenčíne a Šamoríne, tvrdil  na tlačovej konferencii.

Podozrenia, ktoré zverejnil Miroslav Beblavý, však preverí Národná kriminálna agentúra, potvrdila to Denníku N polícia.

Video: Blanár nakúpil CT, predražené o 800-tisíc eur 

Pozáručný servis

Ako mohol kúpiť najdrahšie prístroje? Firma Intes Poprad dala ponuku, že vie CT prístroje dodať za 790-tisíc eur. Siemens ponúkol CT za takmer 1,5 milióna eur a SaT Slovakia za 1,6 milióna eur. Z týchto súm by mal vyhrať Intes.

Do súťaže však vstupuje aj pozáručný servis. Záruka na CT prístroj je totiž dva roky, ale má životnosť zhruba sedem rokov. Preto súťažili aj o tri roky pozáručného servisu a dva roky ďalšieho servisu.

Tu už však mal Intes oveľa vyššie ceny ako konkurenti. Siemens a SaT Slovakia ponúkali tieto dva servisy za desať centov za päť rokov. Intes za toto obdobie ponúkol servis za 1,5 milióna eur.

Župa si podľa Beblavého nastavila protizákonné kritériá, a teda, že cena prístroja dostane viac bodov ako cena pozáručného servisu. Na kúpnej cene tak bolo možné získať 60 bodov a na pozáručnom servise 24 bodov.

Intes tak získal obrovské body na kúpnej cene, a potom ponúkol predražený pozáručný servis.

Znamená to, že celkovo nevyhrala ponuka, ktorá bola najnižšia, po sčítaní ceny CT prístroja a pozáručného servisu za päť rokov. Firma, ktorá dala oveľa nižšiu cenu za samotný CT prístroj, tak mala lepšiu pozíciu a mohla si potom výrazne zvýšiť cenu pozáručného servisu.

„Skutočná cena tak bola o 57 percent vyššia ako najvýhodnejšia ponuka. Je to rovnako ako pri piešťanskom CT, kde bol prístroj najprv kúpený za milión eur, ale v neskoršej súťaži už to malo byť 1,6 milióna eur. Človeku napadne, že v Smere musia mať na to interný predpis,“ povedal Beblavý.

tab

825-tisíc eur rozdiel

Podľa Beblavého vyhrala ponuka firmy Intes, ktorá bola o 824-tisíc eur vyššia ako druhá ponuka od Siemensu. Za dve CT aj so servisom preto župa zaplatila takmer 2,3 milióna eur. Pre porovnanie – celková cena od Siemensu aj so servisom bola 1,5 milióna eur, od SaT Slovakia to bolo 1,6 milióna eur. Ale do dvoch nemocníc dodala CT firma Intes Poprad.

Blanár spochybňuje Beblavého slová a svoj postup obhajuje. „Súťaž bola transparentná a zákonná od A po Z. Pán Beblavý špekulatívne uvádza, že sme mohli ušetriť 800-tisíc. Nemohli, lebo taká situácia nemohla nastať,“ tvrdí župan zo Smeru.

Zmluva sa už nedá vypovedať, trvá päť rokov, hovorí Beblavý. CT doviezli do nemocníc a už päť rokov slúžia.

So zmluvou už nemôže nič spraviť ani Úrad pre verejné obstarávanie, lebo zmluva bola podpísaná dávno. Po skončení súťaže sa odvolal Siemens, ale kraj to odmietol. Či sa firma obrátila aj na Úrad pre verejné obstarávanie, Beblavý nevie.

Opozičný poslanec vyzval Blanára, aby sa vzdal poslaneckého a župného miesta. „Je neprípustné, aby takýto človek viedol Žilinský kraj a sedel v parlamente,“ povedal Beblavý. „Kauza je porovnateľná s piešťanským CT, je viditeľnejšia,“ dodal.

Na Blanára nepodá trestné oznámenie, pretože v tom nevidí zmysel. Ak by totiž polícia a prokuratúra oznámenie zahrali do autu, tak by to mohlo ešte Blanárovi slúžiť, aby povedal, že to je v poriadku.

Blanár chyby nevidí a poslaneckého mandátu sa nevzdá. Mal by sa ho vzdať Beblavý, lebo ukazuje na kauzy selektívne. „Keď sa to týka jeho vlády, tak sa o to nezaujíma, ale keď sa mu niečo pozdáva, snaží sa to zmanipulovať,“ tvrdí Blanár.

„Je to prebudenie pána poslanca Beblavého po piatich rokoch. Pretože obstarávanie sa uskutočnilo v roku 2011, keď mimochodom bol súčasťou vtedajšej koalície a strážil všetky obstarávania, ktoré súviseli aj so zdravotníctvom. Opätovne bola táto téma vytiahnutá v roku 2013 v kampani a vysvetľoval som všetky detaily tohto obstarávania,“ povedal Blanár na tlačovej konferencii.

Beblavého obvinil z manipulácie. Žiadny z uchádzačov podľa Blanára nenamietal súťažné podmienky pred začatím aukcie. Jeden sa ozval až keď nevyhral, dodal.

„Sám (Beblavý) vie, že obstarávateľ vtedy mal iba jednu možnosť. Buď prijme víťazného uchádzača, alebo zruší súťaž. To znamená, že keby sme urobili opätovne obstarávanie, nebola žiadna záruka, že dostaneme takúto istú ponuku. Preto komisia odporučila, aby sme prijali túto ponuku,“ povedal žilinský župan.

Žilinská župa je posledná, ktorá spravuje nemocnice. Iné kraje ich už predali alebo dlhodobo prenajali súkromníkom. Na starosti majú nemocnice v Čadci, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši a Trstenej. Župa neuvažuje, že by nemocnice predala alebo prenajala, či tak ako Trenčiansky kraj nahradila súčasný manažment.

Nemocnice v Trstenej a Liptovskom Mikuláši boli v roku 2015 v zisku zhruba 400-tisíc.

Ako Piešťany?

Nákup predraženého CT prístroja stálo posty aj bývalú ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú či predsedu parlamentu Pavla Paška. Vtedy nakupovala prístroj nemocnica v Piešťanoch. Informovali o tom médiá v novembri 2014. Piešťanská nemocnica vtedy chcela kúpiť CT prístroj za takmer 1,6 milióna eur od firmy Medical Group.

Rovnaký prístroj pritom kúpila o pol roka skôr nemocnica v Havlíčkovom Brode za 540-tisíc eur.

Vo firme Medical Group v minulosti pôsobil aj Pavol Paška, pre kauzu odstúpil z postu šéfa parlamentu. Donútil ho k tomu najmä tlak verejnosti, ktorá pre kauzu protestovala v uliciach. Zmluvu nakoniec zrušili a dnes pracujú v nemocnici na starom prístroji, ktorý chceli vymeniť už pred tromi rokmi. Podozrivé v súťaži bolo aj to, že firma Medical Group mala v elektronickej aukcii len jedného konkurenta – nitriansku firmu Meditecona. Rozdiel v ich ponukách bol zhruba dve stotiny percenta z celkovej ceny – 300 eur.

Jedno CT pritom už predtým nemocnica vysúťažila. Ešte v roku 2012 chcela kúpiť CT prístroj o 600-tisíc lacnejší ako vlani. Súťaž však po voľbách, ktoré vyhral Smer, zrušilo nové vedenie nemocnice.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Zdravotníctvo

Ekonomika

Teraz najčítanejšie