Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Kontrolovali nemocnice: Rozpočty sú formálne, porušujú zákon, nákupy techniky sú netransparentné

Prístroje často nemocnice nakupujú netransparentne. Foto N – Tomáš Benedikovič
Prístroje často nemocnice nakupujú netransparentne. Foto N – Tomáš Benedikovič

To, že nemocnice nehospodária dobre, že netransparentne nakupujú a že sa im do súťaží hlási málo firiem, sa hovorí dlho. Teraz to potvrdil aj Najvyšší kontrolný úrad, ktorý zverejnil prvú časť svojej veľkej kontroly zdravotníctva.

V tejto sa zameral na fakultné a univerzitné nemocnice. Výsledky nie sú priaznivé – nemocnice podľa správy nie sú hospodárne, rozpočty majú len formálne a neriadia sa nimi. Ich nákupy techniky sú často netransparentné. Dajú ich vyšetriť políciou, prokuratúrou aj Protimonopolným úradom.

Zvláštne nákupy

Veľká časť zverejnenej správy o kontrole v nemocniciach sa týka nákupu techniky. NKÚ sa pozrel na prístroje, ktoré boli drahšie ako 200-tisíc eur. „Kontrola zistila nedostatky aj v oblasti obstarávania, využívania, opráv a údržby zdravotníckej techniky,“ konštatujú kontrolóri.

Drahá technika je k tomu v nemocniciach stará – až 68 percent z prístrojov nad 200-tisíc bolo už odpísaných, mali nulovú zostatkovú hodnotu. „Takmer štvrtina z nich bola takmer 20-ročná (obstaraná pred rokom 1999),“ dodáva kontrola.

Veková štruktúra techniky si podľa kontroly vyžaduje vynakladať vysoké náklady na opravu – priemerná výška nákladov na opravu je 18 percent z ich obstarávacej ceny.

„Najväčší počet opráv si vyžiadali lineárne urýchľovače, avšak najvyššie náklady na opravy boli vynaložené na opravu CT zariadení – od 400-tisíc eur do 755-tisíc eur,“ napísal Najvyšší kontrolný úrad.

Obzvlášť kritická situácia je podľa nich v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, kde je až 84 percent techniky nad 200-tisíc eur odpísanej. Aj najväčší počet nefunkčných dní techniky, z dôvodu opráv, bol zistený v najväčšej nemocnici – 413 dní, ale viac ako 200 dní mali nefunkčnú techniku aj ďalšie kontrolované nemocnice.

Keď však ide nemocnica prístroje nakupovať, ich súťaže podľa kontrolórov vykazujú „značnú mieru netransparentného konania s možnosťou konania v zhode s nehospodárnym nakladaním s verejnými prostriedkami“.

„Vzhľadom na závažné zistenia, kde kontrolóri upozorňujú najmä na fakt, že je výrazný rozdiel medzi nákupnou cenou zdravotníckej techniky zo strany víťazného dodávateľa a cenou, za akú daný prístroj zakúpila nemocnica vo verejnej súťaži, Najvyšší kontrolný úrad odstúpi protokoly z piatich nemocníc – Univerzitnej nemocnice v Bratislave, Košiciach, Fakultnej nemocnice v Trenčíne, Prešove a Banskej Bystrici – orgánom činným v trestnom konaní.“

Napríklad vo viacerých prípadoch verejného obstarávania sa víťazom stala spoločnosť, ktorá bola oslovená zdravotníckym zariadením na účely stanovenia predpokladanej hodnoty zákazky. Takáto spoločnosť bola podľa kontrolórov týmto spôsobom v predstihu informovaná o cenovej úrovni, ako aj o zámere uskutočniť verejné obstarávanie, teda bola v konkurenčnej výhode.

„V iných prípadoch kontrola zistila niektoré nie celkom štandardné konania potenciálnych záujemcov o verejnú súťaž. Až v 20 prípadoch si súťažné podklady vyžiadali viacerí záujemcovia, avšak ponuku predložil iba jeden.“ Medzi záujemcami, ktorí si vyžiadali a prevzali súťažné podklady, boli často aj výhradní dodávatelia danej techniky. Takíto záujemcovia však vo viacerých prípadoch v ďalšom kroku verejného obstarávania ponuku nepredložili, no neskôr sa stali dodávateľom techniky tomu, kto sa stal víťazom súťaže.

„Tým, že medzi kupujúceho a výhradného dodávateľa techniky, resp. výrobcu, vstupuje medzičlánok, vzniká riziko možného predraženia nakupovanej techniky. V nadväznosti na to bolo zistené možné navýšenie ceny v rozmedzí od 32 percent až do 167 percent.“

Porušujú zákon

Kontrolóri zistili, že nemocnice porušujú zákon o rozpočtových pravidlách. Napríklad keď nemocnice v Banskej Bystrici, Trenčíne a Trnave uzatvorili koncesné zmluvy na stravovacie služby bez súhlasu vlády. „Ich zmluvné podmienky boli pre nemocnice nevýhodné a nevyvážené, lebo najmä rozhodujúca časť rizika neplnenia odberu dohodnutého objemu stravných jednotiek bola na nemocnici, o riziko sa nedelí s dodávateľom,“ píšu kontrolóri.

Neplnili ani rozpočty, ktoré im schválilo ministerstvo zdravotníctva. Tie sú podľa nich často len formálne dokumenty, ktoré si naplánujú výsledok hospodárenia, ktorý nezodpovedá trendom nemocnice. „Už pri schvaľovaní je zrejmé, že rozhodujúca väčšina nemocníc takýto výsledok nie je schopná dosiahnuť,“ píšu kontrolóri. A keď sa rozpočet nenaplní, nič sa nestane.

Manažmenty nemocníc sa podľa kontrolórov nesnažili hľadať možnosti, ako by znížili náklady. Náklady v hlavných položkách za kontrolované obdobie rástli.

Málo od poisťovní

Dôvod, prečo sú nemocnice tak veľmi zadlžené, je podľa kontrolórov ten, že mnohé ziskové činnosti prešli z nemocníc na iné pracoviská – ide napríklad o záchranky, CT či magnetickú rezonanciu.

Málo peňazí však dostávajú aj od poisťovní. „V priemere na 100 eur celkovej poskytnutej zdravotnej starostlivosti nemocnice evidujú náklady 122,59 eura. Takýto pomer nákladov a výnosov z hlavnej činnosti považujeme za závažný dôvod stratového hospodárenia nemocníc,“ tvrdia kontrolóri.

Od roku 2011 do roku 2015 poskytli nemocnice starostlivosť za 2,5 miliardy eur. „Z tejto sumy zdravotné poisťovne neuznali nemocniciam poskytnutú starostlivosť vo výške 61 miliónov eur (teda 80 percent kumulovanej straty nemocníc) a zároveň z uznanej zdravotnej starostlivosti neuhradili 27 miliónov eur,“ napísali v správe kontrolóri.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Paul DeGrauwe z London School of Economics: Len trh prinesie blahobyt, ale bez regulácie zničí sám seba 

Paul De Grauwe. Foto - Christophe Ketels
Paul De Grauwe. Foto – Christophe Ketels

Profesor ekonómie z London School of Economics Paul De Grauwe je jasným zástancom trhu, ale rovnako hlasno volá po jeho regulácii.

Aj súčasné politické problémy sú podľa neho dôsledkom toho, že sme nezvládli reguláciu.

Otvorene hovorí napríklad o potrebe vysokého zdanenia miliardárov, dokonca o čiastočnej konfiškácii ich majetku.

Minúta po minúte

Zdieľať

Väčšina malých a stredných firiem vo Francúzsku, ktoré obchodujú s Britániou, je na brexit slabo pripravená. Vyše polovica z nich ešte neposúdila, do akej miery ich odchod Británie z EÚ ovplyvní. Ukázal to prieskum francúzskeho ministerstva hospodárstva. (tasr)

Francúzska vláda už skôr upozornila firmy, ktoré budú po brexite vyvážať do a dovážať tovar z Británie, aby si dovtedy dali do poriadku potrebné papiere. Uviedla to pre agentúru Reuters štátna tajomníčka ministerstva hospodárstva a financií Agnés Pannierová-Runacherová.

Ako však ukázal októbrový prieskum ministerstva v Journal du Dimanche, ktorý sa uskutočnil na vzorke približne 3000 malých a stredných podnikov, zhruba 54 % z nich uviedlo, že nevedia, ako brexit ovplyvní ich biznis. Ďalších približne 40 % skúmalo možné dôsledky a iba 6 % z oslovených podnikov urobilo presné výpočty.

Navyše podľa prieskumu až 53 % podnikov uviedlo, že sú na odchod Británie z EÚ slabo pripravené.

„Určite nemôžem byť spokojná s tým, že 54 % firiem deklarovalo, že neskúmalo, ako brexit ovplyvní ich biznis, ich klientov a dodávateľov,“ povedala Pannierová-Runacherová pre Journal du Dimanche. Dodala však, že čo sa týka príprav, vláda urobila, čo mohla. Ďalšie kroky už budú závisieť od samotných firiem. (tasr)

Zdieľať

Slovenská ekonomika podľa Pellegriniho „hravo zvládne“ sociálne opatrenia, ktorú sú na stole. Deficit rozpočtu vo výške 0,5 % nepovažuje za problém. Podľa premiéra je krajina v podstate v prebytku, keby sa odmysleli náklady na splácanie dlhov.

Zdieľať

Za prvé tri kvartály roku 2019 sa na Slovensku zvýšili ceny bytov o 7,7 %. Za deväť mesiacov tohto roka vzrástla cena z 1 671 až na 1 800 eur za štvorcový meter, čo v januári málokto očakával, hovorí analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

„Je možné, že na konci roka bude táto cena atakovať hodnotu 1 850 eur/m2. Znamenalo by to dvojciferný ročný rast. Ten už teraz majú za sebou v segmente najlikvidnejších nehnuteľností, pri starších 3-izbových bytoch, Banská Bystrica a Košice. Po deviatich mesiacoch tohto roka sa tam zvýšili ceny o 14,2, respektíve o 13,9 %,“ priblížil situáciu na trhu Kubrický.

Dvojciferné zvýšenie cien na konci roka podľa neho pravdepodobne čaká aj Prešov a Bratislavu. Ceny v spomínanom segmente tam stúpli za tri štvrťroky o 9,3 %, respektíve 8,2 %. Naopak, v Nitre to bolo o 2,1 %.

V aktuálnom cenovom rebríčku krajských miest v segmente starších 3-izbových bytov je na čele Bratislava (2 386 eur/m2), na druhom mieste sú Košice (1 687 eur/m2) a na treťom je Trnava (1 617 eur/m2). Na konci je Trenčín (1 276 eur/m2).

V hlavnom meste sú najdrahšie byty v centrálnom Starom Meste (3 067 eur/m2). „Práve tam sa spomedzi všetkých mestských častí zvýšili ceny starších 3-izbových bytov v tomto roku najviac, až o 12,2 %,“ doplnil Kubrický.

Jeseň je v znamení nízkej ponuky bytov na trhu a ďalšieho znižovania úrokov na hypotékach.

„Vidina dlhodobo nízkej ceny peňazí na finančnom trhu psychologicky nabáda ďalších záujemcov o bývanie k zadlžovaniu. Ceny bytov preto stále rastú, a to i napriek tomu, že od 1. júla 2019 je v platnosti posledná vlna reštrikčných úverových opatrení Národnej banky Slovenska,“ konštatuje analytik s tým, že týmito opatreniami nateraz centrálna banka minula všetku svoju „muníciu“, ktorú mala pripravenú proti neprimeranému zadlžovaniu obyvateľstva.

Novostavby, pretože sú drahšie ako staršie byty, kupujú realitní investori a ľudia, ktorí majú na bývanie vyšší rozpočet.

„Staršie byty často preferujú rodiny deťmi. Okrem toho, že v porovnaní s novostavbou získajú za rovnakú cenu väčší počet štvorcových metrov, starostlivo sledujú pri výbere aj infraštruktúru, ako sú školy, škôlky, obchody, zdravotné zariadenia, možnosti mestskej hromadnej dopravy,“ vysvetlil Kubrický.

Staršie byty sú podľa neho v lokalitách, ktoré tieto požiadavky spĺňajú. Záujem o ne na úkor novších sa zvyšuje aj v dôsledku rýchlo rastúcich cien naprieč celým realitným trhom. (tasr)

Zdieľať

Pomôcku pre pochopenie, aký je rozdiel medzi štátnym rozpočtom a rozpočtom verejnej správy a ktorý čo obsahuje, zverejnila rozpočtová rada.

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať