Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Smer posiela do parlamentu človeka, ktorý odstúpil pre porušenie zákona

Vladimír Baláž. Foto – TASR
Vladimír Baláž. Foto – TASR

Kúpiť výhodne CT pre nemocnicu nie je také jednoduché. Opozičný poslanec Miroslav Beblavý upozornil na ďalší predražený nákup CT prístroja. Po Piešťanoch a Žiline ide o Fakultnú nemocnicu v Banskej Bystrici.

Súťaž prebehla v roku 2013, keď bol ešte riaditeľom Vladimír Baláž (Smer), ktorý sa práve dnes vrátil do Národnej rady ako náhradník za odchádzajúceho Pavla Pavlisa. Neskôr Baláža odvolali pre predraženú koncesnú zmluvu na dodávanie stravy.

Nemocnica nakúpila CT pod jeho vedením od rovnakej firmy ako žilinská župa – INTES Poprad. „Použil iné triky, ale s rovnakým výsledkom,“ tvrdí Beblavý, ktorý namieril len včera na výrazne predražený nákup o 800-tisíc eur, ktorý spravil v roku 2011 Žilinský kraj vedený županom a poslancom Jurajom Blanárom.

Ako nakupovali

CT v Banskej Bystrici nakupovali spolu s ultrazvukom. Išlo o verziu rovnakého prístroja ako v Žiline – GE Optima 660. Nemocnica do súťaže zadala veľa požiadaviek – 57 požadovaných parametrov CT prístroja a ďalších 45 na ultrazvuk vrátane takých vecí ako hmotnosť ultrazvuku do sto kilogramov či toho, že tlačiareň musí byť čiernobiela.

„Zároveň cena tvorila len 65 percent kritéria a 35 percent bolo určených na technicko-medicínske parametre, čo sú parametre, ktoré sa majú riešiť práve v podmienkach súťaže a ak ich prístroj nespĺňa, nemá byť ani pripustený do súťaže,“ tvrdí Beblavý.

Zákazka sa nakoniec podľa opozičného poslanca predražila z odhadovanej ceny 787-tisíc eur na 939 600 eur. Z ceny tvorilo CT 856 800 eur a ultrazvuk 82 560 eur. Banskobystrická nemocnica sa bráni. Konečná cena prístroja bola podľa nemocnice vyššia ako predpokladaná preto, lebo jedna suma je podľa nich bez DPH druhá s DPH.

Predpokladaná hodnota zákazky zverejnená vo Vestníku  je stanovená v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní v eur bez DPH, čo je v tomto prípade 944 400 eur s DPH. Kúpna zmluva bola uzatvorená vo výške 939 360,00 eur s DPH. „Z uvedeného vyplýva, že nedošlo k navýšeniu o 20 percent, ale naopak konečná vysúťažená cena bola nižšia ako stanovená predpokladaná hodnota,“ hovorí nemocnica.

Beblavý uznal, že sa pomýlil. „V tomto bode sa ospravedlňujeme. V jednom bode došlo k chybe, ale to nemení na ostatných sporných veciach ako je konečná cena a jej porovnanie so Žilinou či nákup pozáručného servisu,“ hovorí Beblavý.

Servis

Beblavý totiž upozornil, že v si namiesto obvyklej dvojročnej záruky dohodli záruku len ročnú. „Následne riaditeľ bez súťaže uzatvoril zmluvu na pozáručný servis na päť rokov na 369 000 eur. Z toho servis CT-čka predstavoval 287 500 eur,“ napísal opozičný poslanec.

Spolu tak bystrické CT-čko a šesť rokov servisu (rok záruka + päť rokov v zmluve) stáli 1 144 300 eur. V Žiline župan Juraj Blanár (Smer) kúpil od rovnakej spoločnosti INTES podobné CT a ešte o rok dlhší servis za 1 136 000 eur.

„Nečudo, že sa dnes Blanár cíti dotknutý. U neho museli súťaž manipulovať inovatívne a tú klasickými obstarávacími trikmi dosiahli ešte väčšie predraženie,“ hovoril dnes Beblavý.

Nemocnica tvrdí, že pri uzatváraní zmluvy na pozáručný servis postupovala v súlade so zákonom a použila postup rokovacieho konania bez zverejnenia. „Nakoľko zmluvu uzatvorila so spoločnosťou General Electric International (Slovensko), ktorá je na Slovensku jediným autorizovaným poskytovateľom služieb údržby pre zdravotnícke technológie výrobcu GE Healthcare,“ tvrdí.

Glváč: Mal problémy so zákonom?

Balážovi stranícki kolegovia v návrate Baláža do parlamentu aj s takouto kauzou nevidia problém.

“O  nemocnici v Banskej Bystrici nič neviem. Rovnako ako o Blanárovi, o ňom viem tiež len medializované informácie,“ hovoril exminister zdravotníctva Richard Raši, podľa ktorého Baláž pri gastrotendri spravil formálnu chybu, odstúpil a bol za to už aj potrestaný. „Nebol odsúdený, neurobil ani trestný čin, nie je dôvod na to, aby nenastúpil do parlamentu,“ myslí si Raši.

Baláža sa zastáva aj šéf klubu Smeru Martin Glváč. „Mal problémy so zákonom? Neviem o tom, že porušil zákon, ak by porušil zákon bol by obvinený alebo inak trestnoprávne postihnutý,“ povedal. „Aj som zabudol, že bol problém s koncesnou zmluvou,“ dodal.

Správu Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý našiel v nemocnici v Banskej Bystrici pochybenia v čase, keď ju Baláž viedol, Glváč nepozná. „Pán poslanec Baláž tu bol aj nedávno, kým sa Erik Tomáš nevrátil do parlamentu, je legitímne zvolený poslanec,“ zastáva sa ho.

Na klube Smeru, ktorý bol dnes, o Blanárovi a Balážovi nedebatovali. O nákupe CT prístrojov v žilinskej župe však budú hovoriť.  

„Pán poslanec Beblavý už toho narozprával veľa, počkáme si, kde je pravda. Pozorne som si pozrel aj tlačovku pána Blanára a verím mu. Myslím, že je úspešný župan,“ hovorí Glváč.

Jana Laššáková návrat Baláža víta. Vyvodil podľa nej politickú zodpovednosť, odstúpil z funkcie a teraz nastupuje ako náhradník. To, že bol na kandidátnej listine nie je otázka na ňu. „Pán Baláž je v zdravotníctve naozaj jednička. Myslím si, že má také kvality aj odborné, aby bol poslancom Národnej rady,“ chváli kolegu.

Bývalý minister pôdohospodárstva a dnes poslanec Ľubomír Jahnátek o kauze stravovacieho tendra ani nevedel. „Za to ich odvolali? To ani neviem,“ odvetil.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Zdieľať

Ako sa správať k Pente: Odpovedajú Mikloš, Blahová, Ovčarik, Molnárová, Hirman, Kovalčík, Vašáková, Svorenčík a Melioris

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Mikloš o tom, ako sa správať k Pente po zverejnení nahrávok Gorily: „Keďže cítim politickú spoluzodpovednosť, myslím si, že mi neprislúcha dávať rady žiadnym ľuďom ani inštitúciám v tom, ako by sa mali správať voči Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám.“

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Zdieľať

Gazprom začal plniť plynom prvú vetvu nového podmorského plynovodu TurkStream, ktorý prepája Rusko a Turecko. Moskva ním chce obísť ukrajinskú tranzitnú trasu na prepravu ruského plynu do Európy a posilniť si pozíciu na európskom trhu.

Plnenie plynovodu je poslednou fázou pred uvedením do prevádzky, ktorá by mala byť spustená pred koncom tohto roka, píše Reuters.

Základné fakty o plynovode TurkStream:

  • spája Rusko s Tureckom po dne Čierneho mora;
  • má 2 vetvy, každú s prepravnou kapacitou 15,75 miliardy kubických metrov ročne;
  • prvá vetva má slúžiť na zásobovanie tureckých zákazníkov;
  • druhá má zabezpečovať dodávky ďalej do Bulharska, Srbska a Maďarska.

Plnenie druhej vetvy TurkStreamu je naplánované na neskôr.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať