Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Najvplyvnejší odborár Machyna sa rozhodol skoncovať s kritikmi z Volkswagenu

Machyna stojí na čele OZ KOVO od 90. rokov. Rád sa objavuje tam, kde treba vyjsť do ulíc. Foto – TASR
Machyna stojí na čele OZ KOVO od 90. rokov. Rád sa objavuje tam, kde treba vyjsť do ulíc. Foto – TASR

Emil Machyna je vplyvný muž. Od 90. rokov šéfuje najmocnejšej odborárskej organizácii Odborový zväz KOVO. Dozerá na miliónové majetky, má priamy prístup k premiérovi Robertovi Ficovi, podieľa sa na tvorbe zákonov.

V poslednom čase však Machynovi vyrástol silný súper. Zoroslav Smolinský vedie odbory v automobilke Volkswagen. Má za sebou 7500 členov, jeho organizácia patrí k najúspešnejším a Machynovo vedenie otvorene kritizuje. Vo voľbách, ktoré sa budú konať o pol roka, ho chce Smolinský vo funkcii vystriedať.

Machyna sa tento týždeň rozhodol pre radikálny krok. Vo vedení OZ KOVO presadil rozhodnutie, podľa ktorého by organizácia vo Volkswagene mala ísť do likvidácie.

Dôvod? Smolinský podľa neho opakovane porušuje stanovy a odmieta sa podriadiť rozhodnutiam Machynovho vedenia.

„Základná organizácia vo Volkswagene na čele s pánom Smolinským dlhšiu dobu odmieta rešpektovať základné pravidlá a princípy, na ktorých je založené nielen OZ KOVO, ale odbory kdekoľvek na svete,“ hovorí podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková.

Smolinský to vidí inak. Machyna a jeho ľudia sa podľa neho len snažia ovládnuť odbojnú organizáciu, ktorá hospodári s významným majetkom. Vo svojom rezervnom fonde má viac než milión eur, vlastní rekreačnú chatu a do rozpočtu OZ KOVO ročne posiela viac než 200-tisíc eur.

„Pánovi Machynovi ide hlavne o majetky. Nepodarilo sa mu ovládnuť našu organizáciu demokraticky, tak to skúša nedemokraticky,“ tvrdí Smolinský.

Zoroslav Smolinský v stredu zorganizoval tlačovú konferenciu, na ktorej obvinil Machynu, že chce ovládnuť jeho organizáciu. Foto - TASR
Zoroslav Smolinský v stredu zorganizoval tlačovú konferenciu, na ktorej obvinil Machynu, že chce ovládnuť jeho organizáciu. Foto – TASR

Celý spor sa podľa Smolinského týmto len začína. Jeho organizácia chce rozhodnutie o likvidácii napadnúť na súde. Podporu bude hľadať aj u odborárov z veľkého nemeckého zväzu IG Metall, s ktorými spolupracuje ich materská fabrika vo Wolfsburgu.

„Určite nepustíme žiadneho likvidátora, ktorého ustanoví pán Machyna, do našej organizácie a k našim účtom. Vedenie pána Machynu týmto krokom urobilo hrubú chybu,“ dodáva Smolinský.

Odbory za zenitom?

Slovenské odbory môžu pôsobiť dojmom, že ide o uzavretý svet zaslúžilých funkcionárov niekdajšieho Revolučného odborového hnutia (ROH), o ktorých sa píše len vtedy, keď občas vyjdú do ulíc. V skutočnosti však dianie v odboroch zďaleka neovplyvňuje len ich vlastných členov.

Po nástupe Ficovho Smeru k moci, ktorý Machyna podporil už pri voľbách 2006, sa OZ KOVO podieľal na úpravách Zákonníka práce či na opakovanom zvyšovaní minimálnej mzdy, čo ovplyvňuje aj výšku odvodov.

Machyna je zároveň jedným z konateľov spoločnosti Sorea, ktorá vlastní viacero odborárských hotelov – napríklad vo Vysokých Tatrách, v Nízkych Tatrách, v Piešťanoch či v Bratislave.

S týmito majetkami odborári príležitostne aj obchodujú: tento rok napríklad predali horský hotel na Hrebienku spoločnosti Tatry Mountain Resorts, ktorá patrí skupine J&T.

Horský hotel na Hrebienku tento rok predala odborárska firma Sorea skupine J&T, ďalšie hotely si zatiaľ ponecháva. Foto - TASR
Horský hotel na Hrebienku tento rok predala odborárska firma Sorea skupine J&T, ďalšie hotely si zatiaľ ponecháva. Foto – TASR

OZ KOVO ročne hospodári s rozpočtom skoro dva milióny eur, ktorý pochádza prevažne z príspevkov od jeho členov. Koľko ich je, nie je známe. Ešte pred pár rokmi OZ KOVO združovalo zhruba 70-tisíc odborárov, Smolinský však tvrdí, že dnes ich môže byť sotva polovica.

„OZ KOVO dlhodobo prichádza o členov, avšak verejne to nechce priznať. Nikde sa nemôžeme dopátrať, aký je aktuálny stav členskej základne – tento údaj nikto nepozná,“ hovorí Smolinský.

Organizácia Volkswagenu, naopak, dlhodobo rastie a Smolinský ju rád dáva ako príklad pre ostatných. „V odboroch máme združených 78 percent zamestnancov Volkswagenu, to je na slovenské pomery unikátne číslo,“ pochvaľuje si.

Faktom je, že iné slovenské automobilky vykazujú oveľa menšie čísla. Napríklad v trnavskej PSA je v odboroch štvrtina kmeňových zamestnancov, v žilinskej Kii len sedmina.

Odbojná organizácia

Machyna pri ťažení voči Smolinskému využil nedávny konflikt, ku ktorému došlo v automobilke. Základná organizácia vylúčila svojho člena Kolomana Kraslana, ktorý v interných voľbách neúspešne kandidoval proti Smolinskému.

Vedenie OZ KOVO tvrdí, že išlo o „bezprecedentný krok“. „Organizácia vo Volkswagene v rozpore so stanovami a všetkými demokratickými zásadami vylúčila člena odborového zväzu, čím poprela jeho ústavné právo na združovanie,“ tvrdí Benedeková, podpredsedníčka OZ KOVO.

Machynovo vedenie následne navrhlo šesťdesiatčlennej rade OZ KOVO, aby organizáciu Volkswagenu poslala do likvidácie – formálne je totiž len pobočkou OZ KOVO.

Smolinského dnes prišli podporiť aj niektorí ďalší odborári z Volkswagenu. Foto - TASR
Smolinského v stredu prišli podporiť aj niektorí ďalší odborári z Volkswagenu. Foto – TASR

V praxi by mal teraz nastúpiť likvidátor, ktorý prevezme chod Smolinského organizácie. Podľa Machynovho vedenia to neznamená, že odbory vo Volkswagene končia. „Cieľom rozhodnutia rady nie je zánik základnej organizácie, ale konsolidácia situácie v nej,“ vysvetľuje Benedeková.

V šesťdesiatčlennej rade hlasovali odborári z fabrík z celého Slovenska, Smolinského sa zastal len jediný – šéf odborov v trnavskej PSA Milan Minárech. „Vyhlásiť likvidáciu takejto silnej organizácie za jedno údajné pochybenie sa mi vidí absolútne neprimerané. Nespomínam si, že by inokedy OZ KOVO takto postupovalo,“ hovorí Minárech.

Aj Machynovi zástancovia pripúšťajú, že v celej veci nejde len o incident s jedným vylúčeným členom. „To bola len špička ľadovca,“ poznamenáva šéf odborov v automobilke Kia Miroslav Chládek, ktorý hlasoval za Machynov návrh.

Chládek hovorí, že Smolinský dlhodobo brojil proti OZ KOVO. Dokonca sa pripravoval na založenie svojho vlastného odborového zväzu, o čom má Denník N informácie aj z ďalších zdrojov. „Do tohto svojho zväzu sa snažil pretiahnuť viaceré ďalšie organizácie OZ KOVO, to nepovažujem za férový postup,“ hovorí Chládek.

Načo sú odbory?

V celom spore ide o osobný konflikt medzi Smolinským a Machynom – podľa odborárov, s ktorými Denník N hovoril, sa úprimne neznášajú.

Zároveň je v hre aj budúcnosť najvýznamnejšieho slovenského odborového zväzu. Smolinský, ale aj niektorí ďalší členovia Machynovi vyčítajú, že je vo funkcii dvadsať rokov a KOVO pod jeho vedením len prešľapuje na mieste.

„Už sa skončili 90. roky, keď odbory presadzovali záujmy zamestnancov len tak, že protestovali v uliciach,“ hovorí Smolinský.

S tým súhlasí aj jeho kolega Minárech, ktorý vedie odbory v PSA. „OZ KOVO nedokáže osloviť mladých. Zamestnanci, ktorí majú 25 rokov, vôbec netušia, prečo by mali byť v odboroch, v čom by im členstvo malo pomôcť,“ hovorí.

Emil Machyna (vpravo) na protestnom pochode v októbri 2001. V ďalších rokoch prevzal od pomyselný post najvplyvnejšieho slovenského odborára od niekdajšieho predsedu Konfederácie odborových zväzov Ivana Saktora (vľavo). Foto - TASR
Emil Machyna (vpravo) na protestnom pochode v októbri 2001. V ďalších rokoch prevzal pomyselný post najvplyvnejšieho slovenského odborára, ktorým bol do tej doby niekdajší predseda Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor (vľavo). Foto – TASR

Zároveň však priznáva Machynovi jeho „historické zásluhy“. „Jemu sa skutočne podarilo zachrániť OZ KOVO v čase, keď mali odbory zlú reputáciu z obdobia komunistického režimu. Nikto nemôže pánovi Machynovi uprieť, že má charizmu a že je to silná osobnosť,“ dodáva.

Dary pre Machynu a spol.

Denník N už vlani písal o podozreniach, že si vedenie OZ KOVO necháva posielať „finančné dary“ od manažérov firiem výmenou za to, že ich odborári nechajú na pokoji.

Napríklad výrobca elektroniky Samsung venoval OZ KOVO niekoľko rokov po sebe okolo 150-tisíc eur. Samsung, ktorý má fabriky pri Trnave a v Galante, bol pritom dlhodobo kritizovaný za to, že núti robotníkov pracovať v extrémnych podmienkach.

„Keď na našom oddelení niekto ochorie a chce ísť na péenku, je to, ako keby dal výpoveď,“ tvrdil pred dvoma rokmi jeden z pracovníkov firmy Nitrianskym novinám.

Podľa výročnej správy z roku 2013 venoval Samsung OZ KOVO 156-tisíc eur. Napriek tomu, že jeho odbory majú len pár členov, stal sa najvýznamnejším darcom. Foto N - Tomas Benedikovic
Podľa výročnej správy z roku 2013 venoval Samsung OZ KOVO 156-tisíc eur. Napriek tomu, že jeho odbory majú len pár členov, stal sa najvýznamnejším darcom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Machyna a OZ KOVO sa v prípade Samsungu nikdy verejne neangažovalo. Viackrát už pritom ukázali, že nemajú problém zorganizovať štrajk a ísť do priameho konfliktu s manažmentom nejakej firmy.

„Je to ukážkový konflikt záujmov. Ťažko čakať, že odbory budú vystupovať nezávisle k vedeniu nejakej firmy, pokiaľ od nej dostávajú finančné príspevky,“ poznamenal bývalý minister práce, poslanec Jozef Mihál (SaS).

Smolinský Machynovi vyčíta, že o hospodárení odborov neposkytuje dostatočné informácie. „Vidíme len nejaké hrubé obrysy rozpočtu, ale nepoznáme detailné položky, na čo všetko boli peniaze použité.“

Volebná kampaň na odborársky spôsob

Spor Machynu a Smolinského by sa mohol rozlúsknuť už na jar budúceho roka. V OZ KOVO budú prebiehať voľby členov vedenia a Smolinský je rozhodnutý kandidovať proti Machynovi.

Túto možnosť mu Machynovo vedenie oficiálne neodopiera. „Pán Smolinský je stále členom OZ KOVO a má všetky práva člena, teda aj právo kandidovať na akúkoľvek funkciu,“ hovorí Benedeková.

Smolinský chce celý spor riešiť aj s ministrom práce Jánom Richterom (Smer) alebo s Konfederáciou odborových zväzov, do ktorej patrí aj OZ KOVO. Konfederácia však už dala najavo, že sa do sporu miešať nebude.

„Odborové zväzy majú autonómne postavenie, ako občianske združenia majú vlastné stanovy a z nich vyplývajúce pravidlá. Vzniknutá situácia je internou záležitosťou Odborového zväzu KOVO,“ uviedla hovorkyňa konfederácie Martina Nemethová.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Nemecký ZEW indikátor ekonomického sentimentu v novembri v porovnaní so septembrom
výrazne vzrástol (o 20,7 bodu na -2,1 bodu). Naďalej však zostáva značne pod úrovňou dlhodobého priemeru (21,3 bodu), uviedla Národná banka Slovenska.

„Výrazné zlepšenie v očakávaniach finančných expertov na nasledujúcich 6 mesiacov vyplýva
z ich rastúcej nádeje, že v blízkej budúcnosti za zlepší medzinárodné ekonomické prostredie,“ uviedla NBS.

Tu sú dôvody:

 • Rastie predpoklad, že dôjde k dohode medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ a tým pádom k
  riadenému odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ.
 • Je menej pravdepodobné ako pred niekoľkými týždňami, že USA zavedie sankčné clá na autá dovážané z EÚ.
 • Zároveň je aj väčšia nádej na obchodnú dohodu medzi USA a Čínou.

Zlepšilo sa tiež hodnotenie súčasnej ekonomickej situácie (o 0,6 bodu na -24,7 bodu), keď po piatich mesiacoch vzrástlo. Napriek tomu zotrváva na jednej z najnižších úrovní za posledných takmer 9 rokov.

Zdieľať

Tesla vyrobila prvé elektromobily Model 3 vo svojom novom závode v Číne. Ide o prvú automobilovú fabriku, ktorú v krajine celú vlastní zahraničná firma. Do konca roka v nej Tesla plánuje vyrábať 1000 áut týždenne.

Spustenie výroby elektromobilov v Číne je míľnikom pre spoločnosť vedenú Elonom Muskom, píše Bloomberg.

Ide o prvú fabriku Tesly mimo Spojených štátov, zatiaľ vyrába len v malom množstve a čaká na potrebné výrobné certifikáty.

Elektrické sedany Model 3 zo závodu v Šanghaji sa majú predávať len na čínskom trhu. Cenovka sa začína pod hranicou 50-tisíc dolárov.

Musk sa spolieha na čínsky trh napriek obchodnej vojne, ktorú s krajinou vedú USA. Čína je najväčším automobilovým trhom na svete, pre odbyt Tesly je číslom dva.

Zdieľať

Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka aj celej eurozóny v novembri výrazne vzrástla, ukázal prieskum inštitútu ZEW. Priaznivejší výhľad pre najväčšiu európsku ekonomiku vysvetľuje vývojom v spore medzi Čínou a USA.

Podľa ZEW sa kľúčový index dôvery nemeckých investorov, ktorý vyjadruje ich očakávania na najbližších šesť mesiacov, v novembri strmo zvýšil o 20,7 bodu na -2,1 bodu.

Ekonómovia, ktorých oslovila spoločnosť FactSet, očakávali, že hodnota indexu stúpne len na -14,8 z -22,8 bodu v októbri.

„Zvyšuje sa tak nádej, že sa prostredie medzinárodnej hospodárskej politiky v blízkej budúcnosti zlepší, čo vysvetľuje prudký nárast ukazovateľa ekonomického sentimentu ZEW v novembri,“ povedal Achim Wambach, prezident ZEW. „Šance na riadený odchod Británie z EÚ sa medzičasom značne zvýšili. Clá na dovoz automobilov z EÚ do Spojených štátov sú menej pravdepodobné ako prognózy pred niekoľkými týždňami. A dohoda v obchodnom spore medzi USA a Čínou sa zdá pravdepodobnejšia,“ dodal.

Aj čiastkový index, ktorý odráža hodnotenie súčasnej hospodárskej situácie v Nemecku, sa mierne zlepšil a stúpol o 0,6 bodu na -24,7 bodu z -25,3 bodu v októbri.

V prípade eurozóny sa novembrový index dôvery ZEW takisto prudko zvýšil, a to medzimesačne o 22,5 bodu na -1 bod. Ukazovateľ súčasnej ekonomickej situácie stúpol o 6,8 bodu na -19,6 bodu.

Výkon nemeckej ekonomiky sa v 2. štvrťroku znížil o 0,1 % oproti predchádzajúcemu kvartálu, pretože výdavky domácností a spotreba štátu nedokázali vykompenzovať slabý export.

Analytici očakávajú aj v 3. štvrťroku ďalší medzikvartálny pokles nemeckej ekonomiky, čo by znamenalo technickú recesiu. (reuters, tasr)

Zdieľať

Whirlpool mlčí o investícii, ktorú oznámil Richter. Má miliónové nedoplatky na daniach

Whirlpool má v Poprade údajne investovať 3,5 milióna eur do nového technologického centra. Investíciu oznámil ešte v októbri minister práce Ján Richter, firma ju doteraz nepotvrdila. Na daniach navyše dlhuje 7 miliónov eur.

Neštandardný spôsob ohlásenia investície veľkej americkej korporácie ministrom slovenskej vlády si všímajú Hospodárske noviny.

Richter o nej hovoril 23. októbra po výjazdovom zasadnutí kabinetu v Kežmarku.

Čo je na tom podozrivé:

 • o investičnom zámere Whirlpoolu v Poprade v oficiálnych správach korporácie ani v oznámeniach pre investorov nie je žiadna zmienka;
 • firma zatiaľ nepotvrdila zriadenie centra;
 • správa o investícii prichádza v čase, keď má popradský Whirlpool nedoplatky na daniach vo výške 7 miliónov eur. Firma ani daňový úrad sa k záležitosti nevyjadrujú.

Whirlpool podniká v priemyselnom parku pod Tatrami vyše 25 rokov.

Zamestnáva zhruba 1300 ľudí a ročne vyrobí viac ako 2 milióny kusov bielej techniky rôznych značiek – Whirlpool, Indesit či Bauknecht.

Nakopené straty:

Za uplynulých 10 rokov bol slovenský Whirlpool v zisku iba dvakrát. Kumulovaná strata firmy za toto obdobie sa blíži k sume 100 miliónov eur.

Vlani skončila v čiernych číslach prvý raz od roku 2010, keď dosiahla čistý zisk 7,8 milióna eur. Za rok 2017 vykázala stratu 27 miliónov eur.

S tržbami Whirlpoolu to v posledných rokoch ide dole vodou. V roku 2015 boli na vrchole 361 miliónov eur, v ďalších rokoch postupne klesali a vlani dosiahli 241 miliónov eur.

Zahraničné súvislosti:

V talianskych médiách sa slovenský Whirlpool spomínal v súvislosti s ukončením výroby koncernu v Neapole, v ktorej zamestnáva 400 ľudí.

Nerentabilnú taliansku fabriku na výrobu práčok plánovala firma zatvoriť a predať. Koncom októbra rozhodnutie zmenila po protestoch zamestnancov a hrozbách štrajkov v ďalších závodoch, ktoré má v krajine, píše Reuters.

Whirlpool zamestnáva v Taliansku okolo 5500 ľudí.

Pred dvoma rokmi Whirlpool investoval do výskumu a vývoja v poľskom Vroclave. Umiestnil tam globálne technologické centrum špecializované na chladničky a umývačky riadu.

Aká je pozícia Popradu:

Popradský závod patrí z pohľadu inovácií k najlepším v Európe. Funguje v ňom aj vývojový tím inžinierov a technikov.

Slováci sa zameriavajú nielen na zvrchu plnené práčky, ktoré Whirlpool produkuje a zlepšuje iba v Poprade.

Zdieľať

Takmer 7 miliónov eur investovala v tomto roku spoločnosť Mondeléz International do novej linky na výrobu čokoládových praliniek Milka Moments vo fabrike v Bratislave. V továrni vzniklo vďaka investícii 42 nových pracovných miest, celkovo firma na Slovensku zamestnáva 850 ľudí.

V bratislavskom výrobnom závode zamestnáva spoločnosť v štvorsmennej prevádzke približne 450 pracovníkov. Ďalších 350 ľudí pracuje v hlavnom meste Slovenska v centre zdieľaných služieb, ktoré zabezpečuje činnosť pre širší región Európy.  50 zamestnancov pracuje na obchodnom zastúpení na Slovensku.

Továreň v Bratislave sa špecializuje na drobné samostatne balené čokoládové špeciality. Väčšinu z tunajšej výroby vyváža do ďalších európskych krajín, podľa riaditeľa Martina Hrica momentálne len asi štyri percentá vyrobených cukroviniek ostávajú na slovenskom trhu.

Spoločnosť Mondeléz Slovakia patrí do skupiny Mondeléz International, ktorá zamestnáva vyše 80-tisíc ľudí a predáva produkty v 150 krajinách sveta. Pod produkciu spoločnosti patrí 9 globálnych značiek, vrátane značiek Milka, LU, Oreo, Tang, či Trident a 65 lokálnych značiek.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Bankári sa vzbúrili, bankovú daň odmietajú platiť +

 • Adidas cúva – robotické továrne v Nemecku a USA zavrie.
 • Žiga vráti vybraným firmám časť ceny elektriny, ktorou prispievajú na zelené energie.
 • Naftogaz sa vyhráža, že nebude odoberať plyn zo Slovenska.
Zdieľať

NBS sa chce zahryznúť do finančnej (ne)gramotnosti

Zdroj - NBS/Eurostat
Zdroj – NBS/Eurostat

Národná banka Slovenska prijala stratégiu na podporu finančnej gramotnosti. Keďže potrebné znalosti a zručnosti nemajú nielen deti, ale ani dospelí, chce aby sa finančná gramotnosť začala podporovať a pravidelne vyhodnocovať.

Prečo to trápi centrálnu banku:

NBS má prioritne podporovať cenovú a finančnú stabilitu, no  regulácia nemôže fungovať bez finančného vzdelávania. NBS preto chce pomôcť verejnému a súkromnému sektoru pri zjednocovaní konceptu finančnej gramotnosti a jeho rozšírení, a to smerom k deťom aj dospelým.

Finančné vzdelávanie je podľa NBS nehomogénne. Paralelne prebieha veľa minimálne zosúladených iniciatív, učitelia na  školách nemajú prístup k ucelenému súboru finálnych materiálov.

Kde sa nachádzame:

 • Slováci v európskom zisťovaní o finančnej situácii a spotrebe domácnosti v roku 2017 dostali štyri otázky o  úveroch, sporení a investovaní. Na všetky štyri vedela odpovedať ani nie desatina.
 • Úspešnosť vysokoškolsky vzdelaných ľudí bola skoro trojnásobná v porovnaní s  absolventmi základného vzdelania.
 • Mierne lepšia situácia je aj medzi domácnosťami, ktoré majú skúsenosť s úverom na bývanie. Z domácností, ktoré vlastnia finančné aktíva ako akcie, dlhopisy alebo podielové fondy, odpovedalo správne na všetky štyri otázky až 27,1 %.

Fakt, že ľudia nerozumejú financiám, sa potom prenáša aj do ich rozhodnutí.  Ak je ľudí so zlým rozhodnutím veľa, môže to priniesť aj systémové problémy v spoločnosti.

Napríklad nové technológie prinášajú mnohé riešenia aj vo financiách. Ak ich ale spotrebiteľ nepochopí, môže robiť nesprávne rozhodnutia.

Súvislosti finančnej negramotnosti:

 • Ľudia majú nevhodnú štruktúru úspor. Nemajú veľké finančné aktíva, ich majetok je koncentrovaný v domoch a bytoch. Majú nižšie finančné aktíva aj ako okolité krajiny. O to ťažšie budú čeliť šokom.
 • Výrazne bude starnúť populácia, no nebude mať dostatočné úspory.
 • Zvyšuje sa vek dlžníkov, obmedzuje sa tak možnosť predĺžiť splátky v prípade problémov klienta.
 • Vzniká nebezpečná kombinácia – ľudia s nižšími príjmami, vysokými úvermi, dlhšou splatnosťou a individuálnymi žiadateľmi
 • Zadlženosť ľudí rastie neprimerane rýchlo.
 • Podiel dlhu domácností na HDP bol vlani najvyšší v strednej a východnej Európe a jeho  rozdiel oproti EU klesol na nové historické minimum.
Zdieľať

Naživo: Diskusia Denníka N Koľko nás stojí, keď si ľudí bez domova nevšímame? Debatujú riaditeľka OZ Vagus Alexandra Kárová, odborník z Brna pre sociálnu oblasť Martin Freund a analytik Inštitútu environmentálnej politiky Ján Dráb.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať