Denník N

Poplatky u lekára už stáli štát 40-tisíc eur, zarobí firma bývalej starostky Rosovej

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Štát si od súkromnej firmy objednal prieskum aj poradenstvo, ako odkomunikovať opätovné zavedenie poplatkov v ambulanciách.

Do konca tohto mesiaca má ministerstvo zdravotníctva, ktoré vedie Tomáš Drucker (nominant Smeru), priniesť svoje návrhy, ako vyriešiť poplatky v ambulanciách. Ako bude jeho návrh vyzerať, ešte nie je jasné.

No pre poplatky už zaplatilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré pod ministerstvo patrí, vyše 40-tisíc eur. Objednalo si totiž prieskum o nich a aj komunikačnú stratégiu.

Obe zákazky získala firma Actly bývalej starostky bratislavského Starého Mesta Tatiany Rosovej, ktorá bola v tom čase v SDKÚ. Firma získala v minulosti aj zmluvy na Slovenskej pošte, ktorej vtedy šéfoval Drucker.

Prvá zmluva, ktorú má s NCZI, je na prieskum k téme Poplatky v zdravotníctve – skúsenosti a očakávania verejnosti. Centrum zaň zaplatilo takmer 20-tisíc eur. Firma mala za to urobiť prieskum s 25 otázkami medzi 5000 respondentmi, zbierať dáta mali online aj telefonicky.

Okrem toho si centrum objednalo od firmy Komunikačnú stratégiu a poradenstvo v súvislosti s možnosťou zavedenia niektorých poplatkov v zdravotníctve, tá stála takmer 23-tisíc eur. Firma mala centru dodať napríklad odporúčania pre zmeny v zákone s ohľadom na to, či budú pre verejnú mienku akceptovateľné.

Navrhnúť mala aj komunikačnú stratégiu k zmenám v poplatkoch, a tiež kontinuálne radiť a dávať spätnú väzbu počas budúcej komunikácie k téme zavádzania poplatkov.

Nerobili súťaž, len prieskum trhu

NCZI vysvetľuje, že keďže zhromažďujú všetky štatistiky, zabezpečovali aj komplexne analyticky spracované informácie týkajúce sa úhrady poplatkov, čakacích lehôt či objednávania pacientov na vopred určený termín. Národné centrum o to požiadalo ministerstvo zdravotníctva, ktoré dáta využije pri zmene zákona.

Centrum nerobilo klasickú súťaž, urobilo si prieskum trhu. Pri prieskume mu predložili tri cenové ponuky, pri komunikačnej stratégii len dve.

„Hlavným kritériom pri výbere víťazného uchádzača bola cena,“ tvrdí Národné centrum zdravotníckych informácií. Dodáva, že pri verejnom obstarávaní postupovali v súlade so zákonom.

Tvrdia, že na to, aby spravili prieskum či komunikačnú stratégiu bez externej firmy, nemajú v centre dosť ľudí.

Rosovej firma

Firma Actly nemá veľa štátnych zákaziek. Okrem dvoch zmlúv s NCZI podpísala v minulosti tri zmluvy so štátnou poštou vedenou v tom čase Druckerom. Na otázky, aké má s firmou vzťahy, ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo.

Actly hovorí, že má dlhoročné skúsenosti. „Štandardne pracujeme na metodicky podobných projektoch, kde je cieľom komplexné posúdenie produktu, jeho trhového potenciálu vrátane optimálnej ceny na rôznych cieľových skupinách tak na národnej, ako aj regionálnej úrovni,“ tvrdí o sebe firma.

Okrem NCZI robia projekty aj pre komerčné subjekty. Ktoré konkrétne, firma nehovorí. „Pri stanovovaní ceny sme zohľadnili metodiku, rozsah zadania a časovú náročnosť. Súčasťou komunikačnej stratégie sú aj časovo neobmedzené konzultačné služby,“ hovorí partner spoločnosti Martin Mravec.

Vrátia poplatok za prednostné vyšetrenie

Ako budú presne vyzerať zmeny v poplatkoch v ambulanciách, ešte nie je dohodnuté, no minister Drucker už dnes hovorí, že sa vráti poplatok za objednanie na konkrétny termín. Nemal by však fungovať tak ako pred rokom, keď ho bývalé vedenie ministerstva zrušilo.

Minister sľubuje, že lekárom povedia, koľko času budú môcť vyhradiť na objednávanie pacientov, ktorí si za to budú platiť. Malo by ísť o menšiu časť ordinačných hodín, prípadne by ich mali prijímať po ordinačných hodinách. Počas ordinačných hodín bude lekár prijímať pacientov bez objednania, tak ako doteraz.

Pri objednávaní určí ministerstvo maximálny poplatok, ktorý budú môcť lekári za objednanie vyberať. V akej výške bude, Drucker zatiaľ nehovorí. Podľa prieskumu, ktorý si dali urobiť, by pacienti prijali poplatok vo výške 4 až 5 eur. Kým ho vlani štát nezrušil, lekári bežne vyberali poplatok 10 eur.

Ministerstvo zvažuje, že by v zákone presne určilo, ktoré poplatky si lekári v ambulanciách budú môcť vyberať a v akej konkrétnej výške. Koľko ich bude a ktoré to budú, minister nehovorí – ešte o tom rokujú.

Odmieta však, že by sa mal zaviesť poplatok za vstup do ambulancie alebo že by sa mal zvýšiť poplatok za návštevu pohotovosti.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie