Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ako hodnotia novú nemocnicu Penty ministerstvo, Beblavý či Visolajský? (anketa)

Vizualizácia novej nemocnice v Bratislave. Zdroj – Penta
Vizualizácia novej nemocnice v Bratislave. Zdroj – Penta

Skupina Penta ohlásila, že do roku 2021 postaví v Bratislave novú veľkú koncovú nemocnicu, stáť má sto miliónov eur. Čo na ňu hovoria odborníci?

Ako hodnotíte, že finančná skupina Penta postaví novú nemocnicu v Bratislave? Nezlyhal štát v tom, že to nestihol skôr?

Ministerstvo zdravotníctva

Na zámere ministerstva zdravotníctva postaviť novú univerzitnú nemocnicu sa vôbec nič nemení. Okrem špičkovej medicíny v nej bude zabezpečená aj plnohodnotná výuka lekárov a zdravotníckych pracovníkov. Ministerstvo vždy bude podporovať akékoľvek kroky, ktoré sú v záujme slovenského pacienta a teda aj aktivity súkromného sektora, ktorý má záujem investovať finančné prostriedky do systému poskytovania zdravotnej starostlivosti a ktoré budú využité v prospech slovenských pacientov.

Miroslav Beblavý, nezaradený poslanec

Nepatrím k fanúšikom Penty, ale Bratislava potrebuje nielen novú nemocnicu, ale najmä súťaž. Jeden moloch Univerzitnej nemocnice sa ukázal byť najhorším riešením pre pacientov aj personál a viedol k obrovským stratám, prebujeneniu byrokracie a rozpadávajúcim sa nemocniciam. Preto podporujem (nielen) v Bratislave súťaž o pacienta za jasne stanovených a pre všetkých rovnakých podmienok. Pri Pente musíme na to, samozrejme, dávať extra pozor, keďže historická skúsenosť je nedobrá.

 Jana Cigániková, poslankyňa SaS

Nezáleží na tom,  kto tú nemocnicu postaví, hlavne nech už stojí, nech je na úrovni a môžu sa v nej liečiť ľudia. Keď sa prejdete po slovenských nemocniciach, je vám na prvý pohľad jasné, že v tejto oblasti štát zlyhal úplne všade.

Milan Laurinc, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek

Budovanie novej bratislavskej nemocnice pripomína nekonečný príbeh, keďže štát stavia nemocnicu Rázsochy už takmer 30 rokov. Občania a zdravotníci sa už smejú z ministrov zdravotníctva, ktorí sa donekonečna dohadujú na tom, kde a z akých peňazí má nemocnica stáť namiesto toho, aby ju už začali stavať. Je to hanba pre celé Slovensko, keď súkromník nahrádza štát, ktorý nedokáže vytvoriť podmienky pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti v najmodernejších priestoroch. Novú nemocnicu si zaslúžia nielen pacienti, ale aj zdravotnícki pracovníci, vrátane sestier. Vítame, že budeme mať novú nemocnicu, otázka je, či v nej bude mať kto robiť a za akých podmienok.

Alan Suchánek, poslanec OĽaNO

Vláda sa nestará o budúcnosť Slovenska, teda o vzdelanie a zdravie občanov. Štát aj štátna VŠZP zlyhali na celej čiare. Nová Univerzitná nemocnica mala byť v Bratislave postavená už dávno, ale Smer a hlavne košická chobotnica sa v zdravotníctve starali len o svoje vlastné kontá a nie o zdravie pacientov, preto u nás zomiera zbytočne toľko ľudí.

Tam kde zlyhal štát, profituje súkromná spoločnosť, ktorá si ukrajuje, koľko jej štát dovolí. Doterajší ministri roky riešili či, kde, ako a za čo postavia nemocnicu v Bratislave. Penta v tichosti svoj projekt pripravila, predstavila a zrealizuje skôr ako štát. Štát je v defenzíve a bude sa musieť prispôsobovať Pente. Bude musieť už počítať s tým, kde a akú nemocnicu postaví Penta.

Z tohto pohľadu už štát nebude môcť postaviť nemocnicu na Rázsochách, nedávalo by zmysel mať dve nemocnice pár kilometrov od seba na jednom konci Bratislavy. Takže štát bude musieť stavať menšiu a na opačnom konci mesta. Otázka však je, či menšia nemocnica bude stačiť na výuku študentov Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK), keďže sa ukazuje akútny nedostatok lekárov v najbližších rokoch.

Je škoda, že štát je v defenzíve a ťaží z toho niekto iný. Vidieť to aj na poisťovni Dôvera, ktorá má svoj vlastný informačný systém za malý zlomok toho, čo vynaložil štát na niečo, čo stále nefunguje.

Na druhej strane môžem konštatovať, že ak štát dokáže postaviť svoju nemocnicu na opačnom konci Bratislavy, rýchlo a dobre, dokáže ju dobre prevádzkovať a bude dobre slúžiť aj pre LFUK a výchovu študentov, môže z toho profitovať pacient – budú dostupnejšie dve nemocnice, pre veľkú časť Slovenska, ktorá odosiela pacientov do Univerzitnej nemocnice môže byť táto nemocnica prístupnejšia vo východnej časti Bratislavy. A nakoniec konkurencia môže priniesť lepšie a kvalitnejšie služby v každej z nich.

Peter Visolajský, šéf Lekárskeho odborového združenia

Medializovaných škandálov Penty ako je pokuta pre Privatbanku za Kočnerov účet, spomínanie Privatbanky v Panama Papers či vytiahnutie 400 miliónov eur z poisťovne Dôvera do daňových rajov je veľa. Preto sa netreba čudovať, že je málo tých, ktorí ešte veria, že plány Penty majú za cieľ skvalitnenie slovenského zdravotníctva.

Nevidím problém ani tak v súkromnej investícii v zdravotníctve, ako v tom, že drvivá väčšina doterajších ministrov zdravotníctva bola médiami spájaná s Pentou. Rovnako viacerých ľudí, ktorí viedli hlavný kontrolný úrad v zdravotníctve aj VšZP často médiá spájali s touto skupinou. Ako môže v našom zdravotníctve existovať zdravá súťaž?

Najokatejším príkladom je bývalý minister Čislák. Nebol projekt novej Univerzitnej nemocnice spackaný na ministerstve naschvál? Nie sú štátne nemocnice schválne riadené viacerými neschopnými riaditeľmi? Komu tento žalostný stav štátneho zdravotníctva najviac vyhovuje?

Ak budete vidieť ako Univerzitná nemocnica v Bratislave redukuje lôžka, lekárov a sestry a zdravotnú starostlivosť, dokážete vysvetliť občanom, že to nie je riadená operácia v prospech konkurencie?

Štát však zlyháva v zdravotníctve pri tom najzásadnejšom – nedokáže nastaviť mantinely tak, aby bolo podnikanie v zdravotníctve efektívne pre pacienta.

Ak sa pozrieme na vytiahnutie 400 miliónov eur zo slovenského zdravotníctva cez poisťovňu Dôvera, tak mám skutočne obavy aby sa niečo podobné nestalo aj v zamýšľanej bratislavskej nemocnici. Máme nejaké opatrenie, ktoré tomu efektívne zabráni? Ak nie, tak sú takéto investície obrovské riziko.

Za 400 miliónov eur, ktoré akcionári Dôvery vytiahli zo slovenského zdravotníctva do daňových rajov, mohli byť postavené v Bratislave štyri také nemocnice, aké dnes zástupcovia Penty pompézne prezentovali.

Dušan Zachar, INEKO

Na jednej strane je pozitívom, že Bratislava dostane novú moderne vybavenú nemocnicu, ktorá bude financovaná zo súkromných zdrojov. Otázne je, ako sa to prejaví na fungovaní štátnej UNB a na plánoch výstavby novej UNB a či nová nemocnica Sveta zdravia nebude vyžadovať garancie zmlúv so zdravotnými poisťovňami, garanciu dopytu od štátu alebo iné ústupky, čo by však všetko malo byť predmetom tendra, aby sa nezvýhodňoval jeden súkromný subjekt. Podľa nášho názoru by bolo prínosné, keby Svet zdravia a skupina Penta dostala v zdravotníctve nového súkromného konkurenta, nakoľko len zdravá súťaž môže generovať lepšie služby a kvalitu pre pacientov a obmedzuje dominantné postavenie jedného subjektu na trhu. Štát totižto nevie dostatočne efektívne túto úlohu napĺňať, navyše má sám dominantné postavenie v zdravotníctve a zároveň mnohé konflikty záujmov v ňom.

Dnes na DennikE.sk

Chcem vedieť, aký budem mať dôchodok. Kde si to viem vypočítať? (najlepšie kalkulačky + 12 príkladov)

Živnostníci budú mať aj o stovky eur menšie penzie ako zamestnanci. Napríklad rozdiel v dôchodku medzi 40-ročným zamestnancom, ktorý dnes zarába necelých 1500 eur, a živnostníkom, ktorý platí minimálne odvody, pričom obaja začali pracovať po vysokej škole, môže byť 250 až 450 eur.

Minúta po minúte

V trnavskej automobilke Stellantis testovali v piatok a v sobotu už siedmy raz, pozitivita bola 0,39 percenta, otestovali 1788 osôb. Sedem pozitívnych okamžite nastúpilo do karantény. (tasr)

Česká vláda predĺžila nulovú DPH na respirátory FFP2 a vyššie, bude platiť ďalšie dva mesiace až do 3. júna. V ČR ju schválili s platnosťou od začiatku februára, nosenie respirátorov je povinné v obchodoch, verejných budovách a vo verejnej doprave. (čtk)

Marcel Slávik roky brzdil aj investičné akcie v Banskej Bystrici, napísal primátor mesta Ján Nosko ministrovi Richardovi Sulíkovi o aktivitách Združenia domových samospráv. „Takmer pri každom investičnom zámere sa musíme najprv vyrovnať s nezmyselnými požiadavkami a účelovými žalobami,“  uviedol Nosko.

„Pri projektoch financovaných z mimorozpočtových zdrojov sme limitovaní aj časovým faktorom. Hrozí tak, že v dôsledku zdržania nestihneme prostriedky vyčerpať, čím nám môžu vzniknúť finančné a materiálne škody. Preto som zareagoval na výzvu ministra a požiadal ho, aby zasiahol a vyvinul maximálne úsilie na úpravu potrebnej legislatívy a aby vyzval Združenie domových samospráv, nech zastaví svoje šikanovanie,“ konštatoval Nosko.

Primátor tvrdí, že obsahom účelových podaní s cieľom projekt zabrzdiť a zdržať sú vždy totožné dôvody, ako aj kopírované rovnaké texty vo veciach, ktoré spolu vzájomne nesúvisia a majú len všeobecný charakter.

Marcel Slávik medzičasom ministrovi Sulíkovi prisľúbil, že aktivity tohto druhu ukončí. (tasr, e)

Česká vláda o mesiac predĺžila termín na podanie daňových priznaní. V papierovej podobe ich bude možné podať do 3. mája, v elektronickej až do 1. júna. (čtk)

Audi nie je automaticky zodpovedné za naftový škandál materského Volkswagenu. Rozhodol o tom spolkový súdny dvor. Podľa neho na taký záver nestačí skutočnosť, že problematický motor vyvinutý VW použilo Audi v niektorých svojich modeloch.

Súd uviedol, že by boli potrebné konkrétne dôkazy, podľa ktorých zodpovedné osoby v Audi aspoň vedeli o nelegálnej technológii alebo podporovali strategické rozhodnutie o jej použití.

Podrobnosti prípadu

Najvyšší nemecký súd sa venoval prípadu majiteľa modelu Audi A6, ktorý si auto s problematickým motorom kúpil krátko pred vypuknutím škandálu.

Súd nižšej inštancie mu pôvodne priklepol odškodné 20-tisíc eur plus úroky, to sa však teraz zmenilo v neprospech vlastníka. Rozhodnutie súdu znamená, že o odškodnenie treba žiadať koncern Volkswagen.

Vo veci emisného škandálu podalo žalobu priamo na Audi niekoľko tisíc majiteľov vozidiel. Väčšina z dotknutých vlastníkov žalovala o náhradu škody priamo materský koncern VW.

Kontext

Aféra VW vypukla v septembri 2015, keď automobilka priznala, že do miliónov naftových áut po celom svete nainštalovala softvér umožňujú manipuláciu s testami emisií. Autá vďaka tomu pri kontrolách produkovali výrazne menej škodlivín než pri bežnej jazde. (čtk, dpa)

Tesla potichu buduje obrovské batériové úložisko v Texase. Projekt batérie s veľkosťou 100 megawattov by počas horúceho letného dňa mohol dodávať elektrinu 20-tisíc domácnostiam.

Projekt rozbehla dcéra Tesly, firma Gambit Energy Storage. Jej batéria má byť schopná pripojiť sa do texaskej elektrickej siete, ktorá vo februári počas veľkých mrazov takmer skolabovala.

Tesla je známa ako výrobca elektromobilov, niekoľko rokov však expanduje aj do sektora technológií pre rezidenčné energie vrátane zahraničia.

Napríklad v Austrálii má batériový projekt na uskladnenie nadbytočnej energie vyrobenej počas veternej noci na susednej veternej farme. Tiež má veľkosť 100 MW a v čase spustenia v roku 2017 bol najväčší svojho druhu na svete.

Prečo je to dôležité

Biznis Tesly v oblasti uskladnenia energie rastie v percentuálnom vyjadrení rýchlejšie než jej automobilové aktivity. Analytik firmy Piper Sandler Alexander Potter odhaduje, že podiel Tesla Energy na celkových tržbách firmy by do 30-tich rokov mohol stúpnuť na 30 % zo súčasných zhruba 6 %.

Texas sa môže stať epicentrom impéria Elona Muska, ktorý sa tam nedávno presťahoval z Kalifornie a jeho firmy v tomto štáte rozširujú aktivity.

Novú raketu tam testuje spoločnosť na prieskum vesmíru SpaceX, ktorá hľadá v Austine inžinierov pre sieť Starlink. Svoju druhú továreň v USA stavia v Texase Tesla. (patria, bloomberg)

Počet osobných bankrotov vo februári vzrástol oproti januáru o 125 %, súdy ich povolili 669 obyvateľom Slovenska. V medziročnom porovnaní s januárom 2020 s 1326 osobnými bankrotmi ide o pokles takmer o 50 %.

„Cieľom legislatívnej úpravy oddlženia občanov bolo okrem iného umožniť ľudom v produktívnom veku vrátiť sa do pracovného života, mať zázemie, platiť dane a odvody.

Len vo februári sme evidovali takmer 14 % z celkového počtu dlžníkov, ktorým bolo povolené oddlženie, s bydliskom na miestnom, mestskom, obecnom úrade alebo na virtuálnej adrese,“ uviedla hlavná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau Jana Marková.

Z dlhodobých štatistík vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca februára 2021 zbankrotovalo už 50 387 obyvateľov SR.

Zároveň vo februári 2021 súdy zrušili 798 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach. Z nich bolo 706 zrušených pre nedostatok majetku dlžníka, čo znamená, že dlžníci nezaplatili veriteľom ani euro.

Len 92 konkurzov bolo zrušených po splnení konečného rozvrhu výťažku.

Informácie z analýzy správcu úverových registrov CRIF SK uverejnila TASR.

DuPont kúpi za 2,3 mld. dolárov firmu Laird Performance Materials od investičného fondu Advent. Akvizíciou rozšíri svoju ponuku materiálov, ktoré sa používajú v inteligentných a autonómnych vozidlách a piatej generácii telekomunikácií.

Rýchlo rastúci dopyt po materiáloch, ktoré potrebujú aj výkonné počítače, umelá inteligencia a internet vecí, spôsobil, že elektronika sa pre DuPont stala kľúčovou rastovou oblasťou.

DuPont sa zameriava na špeciálne produkty, hlavne technologické materiály a riešenia pre priemysel aj každodenný život.

Laird Performance Materials je svetovým lídrom v oblasti vysokovýkonného elektromagnetického tienenia a tepelného manažmentu. Zamestnáva vyše 4300 ľudí, výnosy firmy vlani dosiahli 465 mil. dolárov. (čtk, reuters)

Elektráreň Dukovany II dostala povolenie na umiestnenie dvoch nových blokov od českého úradu pre jadrovú bezpečnosť. Model financovania prvého z nich za 6 mld eur schválila vlani česká vláda.

V tendri sa očakávajú ponuky od ruského Rosatomu, čínskej spoločnosti CGN, severoamerickej Westinghouse, francúzskej EdF a juhokórejskej KHNP.

Časť opozície dlhodobo odmieta možnú účasť Ruska a Číny, proti sú strany Piráti,  STAN, ODS, ľudovci aj TOP 09.

Spoločnosť Elektráreň Dukovany II patrí do skupiny ČEZ. (čtk)

Marks & Spencer posilňuje online predaj, má 46 nových webov a rozšíri pôsobnosť na vyše 100 trhov. Britský reťazec škrtal aktivity v dôsledku pandémie aj brexitu, expanzia je súčasťou plánu urýchliť presun k predaju cez internet.

Marks & Spencer rozširuje online aktivity od Argentíny a Brazílie až po Južnú Kóreu a Pakistan. Vlani v novembri pri zverejnení polročných výsledkov hlásil globálny nárast predaja cez internet o 75 %.

Weby Marks & Spencer ponúknu odevy a tovar pre domácnosť. Na reťazec, ktorý predáva aj potraviny, doľahla pandémia veľmi tvrdo. Pandemické uzávery zasiahli najmä obchody s odevmi. (čtk, reuters)

Firma Evolv Technology, do ktorej investoval aj Bill Gates, vstúpi na burzu prostredníctvom spojenia s jednou z účelových akvizičných firiem typu SPAC. Transakcia ohodnocuje zlúčený podnik na 1,7 miliardy dolárov.

Evolv využíva umelú inteligenciu a senzory na monitorovanie ľudí na verejných miestach, ako sú štadióny, nemocnice, obchody alebo školy s cieľom odvrátiť bezpečnostné hrozby, napríklad teroristické útoky. Ponúka technológie na detekciu zbraní, overenie identity a odhalenie zdravotných rizík.

Firma uviedla, že sa dohodla na spojení s podnikom NewHold Investment. Stane sa tak verejne obchodovanou spoločnosťou, s ktorej akciami sa po dokončení transakcie v 2. štvrťroku začne obchodovať na trhu Nasdaq. (čtk, reuters, wsj)

Minister dopravy Andrej Doležal vyzýva vodičov, aby neodkladali technickú a emisnú kontrolu, predĺženie o tri mesiace počas mimoriadnej situácie stále platí, pripomenul na sociálnej sieti.

Protimonopolný úrad schválil finančnú pomoc pre letisko Piešťany, vyhovel tak žiadosti Trnavského kraja. Samospráva ako majoritný akcionár mu môže pomáhať minimálne do roku 2023 a vykryť prevádzkové straty za uplynulých 5 rokov. (tasr)

Bosch v júni otvorí v Drážďanoch závod na výrobu čipov pre automobilový priemysel, investuje doň jednu miliardu eur. Bude produkovať čipy do elektromobilov a hybridov, nepôjde však o súčiastky, ktorých nedostatok brzdí automobilky.

Bosch už začal s testovaním plne automatizovanej výroby prototypov, čo je významný krok k spusteniu plnohodnotnej produkcie čipov na konci roka. Vyrábať bude polovodiče pre senzory do elektrických áut.

Plány na vybudovanie fabriky, ktorá zamestná 700 ľudí, boli oznámené ešte v roku 2017. Nemecká vláda chce v Drážďanoch vybudovať centrum výskumu a výroby polovodičov. (tasr, reuters)

Veľkosť rezervy v rozpočte bude nedostatočná, uvádza vo svojom stanovisku rozpočtová rada. Náklady na boj proti koronavírusu v tomto roku totiž podľa nej môžu dosiahnuť až 2 miliardy eur. Rozpočet má vytvorenú rezervu približne miliardu eur.

Rezerva v rozpočte bola vytvorená pre prípad, že by sa situácia okolo pandémie skomplikovala, prípadne by nastali iné nepredvídané okolnosti.
Druhá vlna sa však vyvíja oveľa horšie a trvá oveľa dlhšie, ako sa predpokladalo pri schvaľovaní rozpočtu.
Väčšina z tohtoročných nákladov – až 1,5 miliardy eur, bude podľa rady pre rozpočtovú zodpovednosť vynaložená na podporu ekonomiky a sociálne opatrenia, predovšetkým na podporu zachovania pracovných miest – kurzarbeit.
Odhad nákladov na nákup zdravotníckeho materiálu vrátane ceny antigénových testov a vakcín je 407 miliónov eur.

Ak vláda nenájde dodatočné zdroje financovania v úsporách v iných oblastiach rozpočtu, zvýšené náklady vo veľkej miere navýšia aj odhadovaný deficit verejnej správy.

Panasonic kúpi za 6,5 mld. dolárov americkú softvérovú firmu Blue Yonder, ktorá sa sústreďuje najmä na systémy správy dodávateľských reťazcov. Ide o najväčšiu akvizíciu japonskej spoločnosti od roku 2011.

O transakcii informuje japonský denník Nikkei. Panasonic už vlani kúpil v Blue Yonder pätinový podiel, teraz je vo finálnej fáze rozhovorov o prevzatí firmy.

Prečo je to dôležité

Panasonic dúfa, že podporí svoje hardvérové aktivity prepojením so softvérom. Má veľký podiel na trhoch s kamerami pre obchody a s prenosnými čítačkami čiarových kódov, ktoré sa používajú v logistike.

Spojenie so softvérom na správu dodávateľských reťazcov by malo zvýšiť hodnotu týchto produktov. Blue Yonder poskytuje napríklad systémy na predpovedanie dopytu a automatické objednávanie tovaru.

Kontext

Hodnota globálneho trhu so softvérom na správu dodávateľských reťazcov sa v roku 2019 pohybovala okolo 15 miliárd dolárov. Prognózy hovoria o ďalšom raste o 10 % ročne, pretože podniky digitalizujú svoje aktivity. (čtk, reuters)

Jedna z najbohatších žien na svete MacKenzie Scottová sa opäť vydala. Exmanželka zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa si zobrala učiteľa Dana Jewetta. Hodnota jej majetku sa pohybuje okolo 53 miliárd dolárov, väčšinu sľúbila dať na charitu.

Scottová bola vydatá za Bezosa 25 rokov. Po rozvode pred dvoma rokmi jej zostal 4-percentný podiel v Amazone.

K sľubu rozdať väčšinu majetku sa pripojil aj jej nový manžel prostredníctvom iniciatívy Giving Pledge. Tú spustili v roku 2010 Warren Buffett a Bill Gates, aby povzbudili najbohatších ľudí sveta k použitiu väčšiny majetku na filantropické účely.

Bezos, ktorý je v súčasnosti najbohatším človekom s majetkom 177 miliárd dolárov, sa zatiaľ k iniciatíve nepripojil. Amazon založil v roku 1994 a v minulosti uviedol, že manželkina podpora zohrala pri vzniku firmy významnú úlohu. (čtk, reuters, bbc)

MacKenzie Scottová s manželom Danom Jewettom Foto - Giving Pledge
MacKenzie Scottová s manželom Danom Jewettom Foto – Giving Pledge

Do konkurzu na post generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry sa dá prihlásiť do 6. apríla. Výberový rozhovor bude mať jedno kolo, uskutoční sa 19. apríla na ministerstve pôdohospodárstva, oznámil minister Ján Mičovský.

Prípadné zmeny termínu, miesta konania alebo spôsobu realizácie výberového rozhovoru sa podľa neho prispôsobia vývoju mimoriadnej situácie v súvislosti s aktuálnymi pandemickými opatreniami.

Ak bude výberový rozhovor úspešný a minister sa stotožní s odporúčaním výberovej komisie, meno nového šéfa PPA by sa verejnosť mala dozvedieť do 3 dní od jeho uskutočnenia. Vymenovanie ministrom sa predpokladá v máji až júni 2021.

Ministerstvo predstavilo zásadné kritériá pre uchádzačov na funkciu generálneho riaditeľa PPA. Hlavným garantom transparentného výberu na post šéfa PPA bude široká odborná komisia.

„Agentúra je kľúčovým partnerom pre všetkých, ktorí pôsobia v agrosektore, a preto do jej vedenia potrebujeme mimoriadne kvalitného manažéra. Je to veľká, ako i náročná výzva pre každého čestného aj odhodlaného profesionála, ktorému na našej lepšej krajine skutočne záleží,“ povedal Mičovský.

Súčasťou požiadaviek bude podľa neho aj predloženie dokumentu s názvom Projekt zabezpečenia transparentnosti, modernizácie, digitalizácie a zlepšenia reputácie PPA. „Naším cieľom je transparentne nájsť vhodnú uchádzačku alebo uchádzača na túto pozíciu. Preto s týmto cieľom zriaďujeme širšiu výberovú komisiu, ktorá potom pánovi ministrovi odporučí najvhodnejšieho kandidáta,“ vysvetlil štátny tajomník Martin Fecko.

Od úspešného uchádzača sa podľa agrorezortu očakáva predovšetkým vysoká odbornosť a osobná integrita. „Ministerstvo si uvedomuje dôležitosť, extrémnu náročnosť a spoločenskú zodpovednosť danej pozície, a preto očakávame od uchádzačov mimoriadne manažérske schopnosti a viaceré odborné znalosti na výkon tejto funkcie,“ uviedla generálna tajomníčka služobného úradu Vladimíra Fabriciusová.

Pri tvorbe požiadaviek na nového šéfa PPA postupovalo ministerstvo na základe Metodiky vedenia výberových rozhovorov na pozície vrcholových manažérov, ktorú vypracoval Martin Jakubek z Katedry psychológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave a ktorý je jedným z členov tejto komisie. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať