Denník N

Érsek hľadá šéfa pre stavbu diaľnic, má byť morálne bezúhonný a dôveryhodný

Viceprimátor Prešova Martin Ďurišin, minister dopravy Roman Brecely a riaditeľ NDS Róbert Auxt. Foto TASR – Milan Kapusta
Viceprimátor Prešova Martin Ďurišin, minister dopravy Roman Brecely a riaditeľ NDS Róbert Auxt. Foto TASR – Milan Kapusta

Kto si trúfa viesť manažovanie diaľnic, má už len pár dní na to, aby poslal ministrovi dopravy prihlášku do konkurzu.

Rozbehol sa kľúčový štátny konkurz. Ministerstvo dopravy hľadá najlepších adeptov na post predsedu predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Ten, kto konkurz vyhrá, sa bude podpisovať pod najväčšie štátne investície, ročne na nich diaľničiari vyplatia aj 500 miliónov eur. To je rádovo približne toľko, koľko v najbližších rokoch investuje automobilka Jaguar Land Rover do svojho podniku v Nitre.

Kandidáti na post šéfa predstavenstva NDS musia mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa – ekonomické, právnické či technické. ƒ„Znalosť cudzieho jazyka, dôveryhodnosť, občianska a morálna bezúhonnosť, emocionálna stabilita, rozvinuté interpersonálne zručnosti,“ vymenúva ministerstvo dopravy požiadavky v inzeráte, ktorý zverejnilo v Hospodárskych novinách.

Úspešný kandidát sa má vyznať v zákonnej úprave verejného záujmu, v Obchodnom zákonníku, verejnom obstarávaní. Mal by mať minimálne 5-ročnú prax v riadiacich funkciách. Musí vedieť strategicky myslieť a z praxe sa orientovať v riadení firiem s obratom aspoň 10 miliónov eur ročne, ktoré majú vyšší počet zamestnancov.

Ten, kto si na funkciu trúfa, by sa mal poponáhľať. Prihlášku treba poslať desať dní od zverejnenia inzerátu, teda od stredy 16. novembra.

Úspešný adept bude už štvrtým šéfom NDS v tomto roku. Prvým bol Milan Gajdoš, ktorý šéfoval inštitúcii s približne 1400 zamestnancami roky dozadu ako nominant Smeru.

Po voľbách ho vystriedal Róbert Auxt, to bolo v čase, keď ministerstvo dopravy ovládala Sieť. Auxt bol dočasne poverený šéfovať firme tak, ako je dnes jej šéfom dočasne Juraj Valent. Ten nastúpil do funkcie po tom, ako ministerstvo dopravy prevzala strana Most-Híd.

Neformálne sa spomína, že novým šéfom NDS by mohol byť aj manažér zo štátneho Transpetrolu, možno bývalý člen jeho predstavenstva Ján Ďurišin.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie