Denník N

Kto bude dohliadať na štátnu poisťovňu? Šípoš aj exministri Borec a Malatinský

Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá musí vyriešiť dlhy po minulom vedení, má novú dozornú radu. Sú v nej aj bývalí ministri hospodárstva a spravodlivosti.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa má novú dozornú radu. Po zmene zákona už v nej sú aj nominanti opozície, zamestnávateľov či neziskových organizácií.

Najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku bude musieť v najbližšom čase riešiť najmä svoje zlé hospodárske výsledky – rok zakončí zrejme s  účtovnou stratou okolo 280 miliónov eur. A čaká ju ozdravný plán.

Bývalí ministri

Na hospodárenie poisťovne, cez ktorú ročne pretečú zhruba dve miliardy eur, po novom bude dozerať napríklad šéf Transparency International Gabriel Šípoš, ale aj bývalý minister hospodárstva Tomáš Malatinský a exminister spravodlivosti Tomáš Borec. Oboch vtedajších ministrov do bývalej vlády dosadil Smer.

Borec je jedným z nominantov ministerstva zdravotníctva, zvolili ho aj za predsedu dozornej rady.

Malatinského do dozornej rady štátnej poisťovne nominovali zamestnávatelia, vedie totiž Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení. „Cieľom výkonu tejto funkcie zo strany zamestnávateľov je vytvorenie efektívneho fungovania tejto inštitúcie z pohľadu platiteľov do nej,“ odôvodňuje asociácia jeho nomináciu.

Malatinský z postu ministra hospodárstva odišiel predčasne –  v tejto funkcii bol dva roky. V júli 2014 podal demisiu a nahradil ho dovtedajší štátny tajomník Pavol Pavlis.

Svoj odchod Malatinský odôvodnil dohodou s premiérom Robertom Ficom (Smer), po odchode mu robil poradcu. „Nebolo to o výčitkách nezvládnutí funkcie,“ povedal Malatinský.

Malatinský netvrdí, že bol dobrý, ale že sa snažil robiť všetko tak, ako najlepšie vedel. „Nie som si vedomý nejakého vážneho prehrešku, ktorý by som spravil.“ Pripustil, že diskusia a rozdielne postoje sú vždy.

Malatinský mal dobré vzťahy so skupinou Penta. Akcionárovi Penty Jaroslavovi Haščákovi prenajímal dom. „Dom prenajímam dlhodobo. Nikdy som netajil, že tam býva Jaroslav Haščák, iba som považoval za korektné, aby som sa ho spýtal, či môžem túto dvojstrannú zmluvu zverejniť,“ povedal Malatinský.

Analytik aj neziskovky

Ministerstvo zdravotníctva do dozornej rady dosadilo aj Martina Smatanu, ktorý na ministerstve vedie Inštitút zdravotnej politiky. Nemá ešte ani 30 rokov, študoval v Oxforde, v odbore zdravotnícky manažment promoval na prestížnej londýnskej Imperial College pred piatimi rokmi.

V Anglicku si skúsil aj prácu pre štátny zdravotnícky inštitút, posledné dva roky robí v Bratislave v Inštitúte zdravotnej politiky, momentálne tento inštitút vedie. Majú na starosti napríklad najväčší nákup CT prístrojov v histórii.

V dozornej rade bude po novom aj zástupca mimovládnych občianskych združení – šéf Transparency International Gabriel Šípoš. Ten je spoločný nominant INEKO aj Transparency.

„Ak sa dnes pozriete na stránku poisťovne a hľadáte niečo k dozornej rade, je tam len menný zoznam a to je všetko. Nemyslíme si, že je správne, aby verejnosť nevedela, čo robia, keď sú tam nominovaní a berú za to plat,“ povedal Šípoš v rozhovore.

Opozícia aj bývalý štátny tajomník

Za opozíciu do dozornej rady zasadne Marcel Klimek. Je podpredseda NOVA, hoci vo voľbách kandidoval, do parlamentu sa nedostal. V rokoch 2010 až 2012, keď bol ministrom vnútra Daniel Lipšic, bol Klimek jeho vedúci služobného úradu. Od roku 2012 poskytuje ekonomické poradenstvo.

V dozornej rade bude aj zástupca ministerstva financií, ktoré nominovalo Františka Palka. Ministerstvo na otázky, prečo nominovalo práve Palka a aké má na to predpoklady, neodpovedalo. Palko bol v bývalej vláde štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy.

Miesto v dozornej rade majú aj silové rezorty – ministerstvo vnútra, obrany a spravodlivosti v dozornej rade zastupuje  Marián Magdoško. V tejto funkcii je už viac rokov. „A to z dôvodu, že pred niekoľkými rokmi došlo k zlúčeniu Spoločnej zdravotnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne. A už vtedy sa rozhodlo, že záujmy poistného kmeňa ozbrojených zložiek bude zastávať človek z odborov,“ povedalo ministerstvo vnútra.

Zamestnanci poisťovne do dozornej rady poslali Juraja Pachera, Ivetu Baránekovú a Annu Slamkovú.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie