Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Malá Kaliňákova nemocnica v Starom Meste má najlepšie vybavenie na Slovensku

Nové CT v Nemocnici sv. Michala – TASR
Nové CT v Nemocnici sv. Michala – TASR

V malej Nemocnici svätého Michala je najlepšie vybavenie. Aj ministerstvo zdravotníctva spochybňuje, či ho vedia využiť.

Ak by ste si na Slovensku vyberali nemocnicu podľa kvality techniky, s ktorou tam pracujú, choďte do bratislavského Starého Mesta do Nemocnice sv. Michala. Je to najmladšia slovenská nemocnica, do ktorej nechal minister vnútra Robert Kaliňák nakúpiť najlepšiu zdravotnícku techniku, hoci poslaním ide v skutočnosti o stredne veľkú regionálnu nemocnicu.

Môže sa tak stať, že peniaze, ktoré stála na Slovensku najmodernejšia a najvýkonnejšia technika, nebudú ani zďaleka primerané úžitku, ktorý prinesú pacientom. Nebude sa v nej totiž robiť vrcholová medicína, primeraná kvalite týchto prístrojov, ako napríklad v koncových fakultných nemocniciach či špecializovaných zdravotníckych ústavoch.

Keď Nadácia Zastavme korupciu zverejnila podozrenie, že nákupy vybavenia pre túto novú nemocnicu s celkovým rozpočtom vrátane stavby 50 miliónov eur boli predražené, Druckerovo ministerstvo zdravotníctva sa Kaliňákovej nemocnice zastalo. Povedalo, že ceny, za ktoré nakupovali, sú zrejme primerané, no zároveň naznačili, že kupovali zbytočne draho, pretože nakupovali kvalitu, ktorú nepotrebujú. Podľa ministerstva zdravotníctva treba diskutovať, či také vybavenia, „ktoré nemajú k dispozícii žiadne zariadenia, vrátane našich špecializovaných ústavov na Slovensku, sú potrebné v tejto nemocnici“.

Nová Kaliňákova nemocnica dala len za nové špičkové CT, magnetickú rezonanciu a mamograf 3,3 milióna eur. Ak by nakupovali tieto zariadenia v úrovni, ktorú teraz odporúča svojim regionálnym nemocniciam Drucker, minuli by na to možno až o tretinu menej.

Prístroje podľa kvality

Ministerstvo zdravotníctva teraz napríklad  centrálne nakupuje pre svoje nemocnice cétečká. Najdrahšie povolí nakúpiť špecializovaným ústavom, menšiu kvalitu si už budú môcť dovoliť fakultné nemocnice, po nich nasledujú regionálne nemocnice a polikliniky.

Menšie nemocnice totiž nemajú personál na to, aby robili najkomplikovanejšie zákroky, na ktoré je potrebná aj najkvalitnejšia technika. Kvalitnejšie, a teda aj drahšie prístroje by totiž nemocnica bez skúseného personálu nevyužila a vedela by na nich robiť len vyšetrenia, ktoré by zvládli aj menej kvalitné, a teda aj lacnejšie stroje.

„Samozrejme, otázka primeranosti investície k ich účelnému využitiu je vždy dôležitá,“ hovorí ministerstvo zdravotníctva.

Potrebu techniky, ktorú Kaliňákova nemocnica kúpila, spochybňuje aj analytik inštitútu INEKO Dušan Zachar: „Treba diskutovať o tom, či si môže taká relatívne malá, nekoncová nemocnica, ktorá len výnimočne preberá pacientov z iných nemocníc (takzvané prijaté preklady), ktorá nemá de facto ani urgentný príjem, dovoliť kupovať také drahé, najšpičkovejšie prístroje,“ povedal Zachar. Nemocnica má vyše sto lôžok.

Pripomína aj to, že táto nová nemocnica má zlé hospodárske výsledky: takmer 4 milióny eur záväzkov po lehote splatnosti a vyše 6 miliónov eur straty za minulý rok. „Tu ide zasa o príklad, že treba posudzovať, akú hodnotu vieme získať za vynaložené peniaze,“ hovorí Zachar.

Treba sa pozerať na využitie

Schválilo by ministerstvo zdravotníctva nákup takej kvalitnej techniky do bývalej vojenskej nemocnice v centre Bratislavy, ak by o tom rozhodovalo rovnako ako vo svojich nemocniciach?

Druckerovo ministerstvo priamo neodpovedá: „Ministerstvo nie je zriaďovateľom tohto zdravotníckeho zariadenia a nedisponuje ani detailnými koncepčnými informáciami súvisiacimi s jeho plánovaným rozvojom a zameraním. Ide však o nemocnicu silového rezortu, ktorá má plniť aj osobitné úlohy v prípade mimoriadnych situácií. Preto nedokážeme objektívne odpovedať na vašu otázku.“

Ministerstvo vnútra najšpičkovejšiu techniku vo svojej nemocnici obhajuje. Ale nie tým, že ju už teraz potrebuje, ale tým, že vydrží dlhšie. „Kúpili sme najvyššie rady prístrojov na trhu, pretože vieme, že najbližších desať-pätnásť rokov k ich obmene nedôjde,“ povedal hovorca Ivan Netík.

Ministerstvo aj vedenie nemocnice o nákupe high-endovej techniky do nemocnice informovali dopredu. „Dôvodom je fakt, že nemocnica nemá financie na obnovu medicínskeho vybavenia každých 5 rokov, ako to je napríklad v zahraničí. Napríklad magnetickú rezonanciu, ktorú sme menili, mala 15 rokov. CT prístroj viac ako 15 rokov,“ povedal Netík.

Ministerstvo vnútra teda predpokladá, že v súčasnosti špičková zdravotnícka technika bude štandard v malých nemocniciach a tieto prístroje teda budú môcť používať možno až desiatky rokov. Neráta s rizikom, že technologický vývoj pôjde iným smerom a v súčasnosti high-end technológie zostarnú rýchlejšie, ako sa predpokladalo.

„Nielen v prípade zdravotníckej techniky, ale vo všeobecnosti platí, že modernejšie prístroje dokážu dlhšie časové obdobie poskytovať službu na požadovanej kvalitatívnej úrovni ako tie menej moderné, treba však vždy brať do úvahy ich potenciál využitia v súčasnosti, ako aj v budúcich obdobiach,“ komentuje ministerstvo zdravotníctva.

Pre porovnanie: Nemocnica sv. Michala je v Bratislave, kde sídli aj najväčšia univerzitná nemocnica. Jedna z jej budov v Starom Meste je len pár metrov od Nemocnice sv. Michala. Univerzitná nemocnica má najťažších pacientov na Slovensku, keď nemocnice nevedia, ako liečiť pacienta, pošlú ho práve sem.

Najväčšia naša nemocnica má tri CT prístroje – najstarší má 12 rokov (bežná životnosť prístrojov je do desať rokov), najmladší štyri. Magnetická rezonancia má 12 rokov. Nemocnica má tri mamografy – najmladší má dva roky, najstarší 21. Najstaršie ultrazvuky a röntgeny majú dokonca vyše 30 rokov. Celkovo majú 45 röntgenov a 38 ultrazvukov.

Papalášska nemocnica?

Dôvodom veľmi kvalitnej techniky v Nemocnici sv. Michala by mohlo byť, že nemocnica je určená pre ústavných činiteľov. Nemocnica sv. Michala má totiž iné postavenie ako nemocnice ministerstva zdravotníctva. Je určené aj pre policajtov, vojakov či hasičov.

Minister vnútra Robert Kaliňák však od otvorenia odmietal, že by malo ísť o „papalášsku“ nemocnicu. Pred otvorením ministerstvo vnútra odhadovalo, že 90 percent pacientov, ktorých nemocnica vybaví, budú tvoriť obyčajní ľudia, nie vojaci či policajti.

Potvrdzujú to aj hospitalizácie najvyšších ústavných činiteľov v tomto roku. Premiér Robert Fico (SMER) ani predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) neboli v tejto nemocnici operovaní. Fica operovali v srdcovo-cievnom ústave, Danka v Národnom onkologickom ústave.

Nemocnica už v minulosti povedala, že sa so špecializovanými ústavmi v otázke výkonov nebude predbiehať. „Nemáme ambíciu konkurovať v rámci chirurgie Národnému onkologickému ústavu či ústavu srdcovo-cievnych chorôb, no čo sa týka štandardu, myslím, že na Slovensku sme špička,“ povedal SME pred rokom riaditeľ nemocnice Marian Križko. Aj oni pritom pri niektorých prípadoch posielajú pacientov do univerzitnej nemocnice.

Napríklad preložili niekoľko pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou na neurológiu v Nemocnici Staré Mesto, lebo tam je špičkové pracovisko. Univerzitná nemocnica prijala aj niekoľkých pacientov na fyziatricko-rehabilitačné oddelenie, na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie a jeden pacient bol prijatý na internej klinike. Prijali aj pacientov na neurochirurgiu, lebo Nemocnica sv. Michala také oddelenie nemá.

Začalo sa to vysokými cenami

Diskusia o Nemocnici sv. Michala sa začala minulý týždeň, keď Nadácia Zastavme korupciu urobila analýzu veľkého nákupu o tejto nemocnici. Nadácia sa pozrela na obstarávanie za takmer 23 miliónov eur, kde nemocnica nakupovala takmer 900 rôznych položiek.

Minister Kaliňák aj riaditeľ nemocnice hovorili, že nemocnica nakúpila za najlepšie ceny. Analýza Nadácie Zastavme korupciu ukazuje, že výhodný bol nákup najdrahších prístrojov. Pri preverení 90 položiek, ktoré tvorili zhruba tretinu celého nákupu, však zistili niečo iné. „Zistenia Nadácie Zastavme korupciu ukazujú, že miesto šetrenia peňazí v skutočnosti mohlo dôjsť až k takmer 50-percentnému predraženiu,“ napísali na svojom blogu.

Nákup v štátnej nemocnici teraz preverí aj Národná kriminálna agentúra. Hovoriť o nej majú aj ľudia z nadácie s analytikmi ministerstva zdravotníctva a so zástupcami nemocnice.

„Z 89 porovnávaných položiek sa do Nemocnice sv. Michala len štyri kúpili lacnejšie ako v minulosti pre iné nemocnice. Pri všetkých ostatných štát pravdepodobne preplácal,“ vysvetľuje nadácia.

Zverejnila aj niektoré veľmi vysoké ceny: vozík PR9200 im zacenila firma Vitamed.SK na 328 eur za kus. Nemocnica ich kúpila 59 a jeden stál 1170 eur. Defibrilátor Philips Heartstart XL kúpila Univerzitná nemocnica v Martine za 5994 eur s DPH. Martinská nemocnica nakupovala jeden kus, Nemocnica svätého Michala ich nakupovala 14 naraz a jediný stál 11 520 eur s DPH, čiže takmer dvojnásobok.

Nemocnica analýzu spochybňuje a hovorí, že nadácia nemala dostatočné informácie o špecifikácii prístrojov, aby ich dokázala kvalifikovane porovnať.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Slovensko má šancu na obrovské peniaze
 • Cestovný ruch: Chorvátsko otvorí hranice pre občanov desiatich krajín vrátane Slovenska, dátum nie je známy
 • Makro: Nálada v slovenskej ekonomike padla v máji najnižšie za 11 rokov
 • Bratislava: Mestskí poslanci schválili kúpu 49 % v dcére vodární od firmy Ivana Kmotríka
 • Firmy: SES Tlmače ohlásili prepúšťanie, ukončenie výroby je jeden z dvoch scenárov
 • Výroba: Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári
 • Vývoj: Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, najviac od krízy v roku 2009
 • Radíme: Ako odmietnuť odklad dovolenky a kedy sa dajú získať peniaze
Zdieľať

Ochranu pred konkurzom nikomu neodporúča. Prišiel o nemeckých dodávateľov, a tak ju zasa rýchlo zrušil

O ochranu pred veriteľmi už požiadal aj vlastník celého nákupného centra Styla, v ktorom sídli aj firma We-Tec. Foto N - Tomáš Benedikovič
O ochranu pred veriteľmi už požiadal aj vlastník celého nákupného centra Styla, v ktorom sídli aj firma We-Tec. Foto N – Tomáš Benedikovič

Bratislavský predajca nábytku We-Tec je prvou firmou, ktorej súdy na vlastnú žiadosť spätne zrušili dočasnú vládnu ochranu pred konkurzmi. Využívala ju len dva týždne, no rýchlo prišla o dodávky od zneistených zahraničných dodávateľov.

Zdieľať

Ako mám odmietnuť odklad dovolenky a získať peniaze? (otázky a odpovede)

Foto N - Denisa Čimová
Foto N – Denisa Čimová

Ak máte 65 a viac rokov a cestovka vám ponúka zmenu zmluvy k objednanej dovolenke, ale vy chcete radšej späť peniaze, treba dodatok písomne odmietnuť. Prinášame otázky a odpovede k novele zákona, ktorá umožňuje cestovkám vracať peniaze neskôr.

Minúta po minúte

Zdieľať

Firmy dostali usmernenie hygienika na bezpečný návrat ľudí do práce

Na pracoviskách by sa v spoločných priestoroch a pri kontakte s inými osobami mali nosiť rúška a zamestnávateľ by sa mal snažiť zabezpečiť aspoň dvojmetrové vzdialenosti medzi ľuďmi, uvádza sa v usmernení k ochranným opatreniam na pracoviskách, ktoré dnes vydal úrad verejného zdravotníctva.

Pretože každá organizácia má iné podmienky vykonávania práce, podľa úradu je na zamestnávateľovi a na jeho dohode so zástupcom zamestnancov, ktoré z opatrení uvedie do praxe. Tak, aby jeho prevádzka aspoň čiastočne fungovala, no zároveň sa znížilo riziko šírenia infekcie.

Čo odporúča hlavný hygienik:

 • Pre rúška platia už skoršie opatrenia o zákaze pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest. Verejnosťou sa rozumie aj pracovisko.
 • Zamestnávateľ nie je povinný rúška poskytnúť, ak nejde o pracoviská ako nemocnice či laboratóriá.
 • Dezinfekciu rúk je zamestnávateľ povinný zabezpečiť pri vstupe na pracovisko, pravidelne musí dezinfikovať podlahy a dotykové plochy.
 • Spoločné používanie zariadení a pomôcok (písacích potrieb, klávesníc) by sa malo zredukovať na nevyhnutné minimum.
 • Meranie teploty nie je povinné, ale odporúča sa.
 • Vhodnejšie ako klimatizácia je prirodzené vetranie, pri vetraní vzduchotechnikou sa odporúča zvýšiť výmenu vzduchu vo všetkých priestoroch. Ak bola dva mesiace vypnutá, mala by bežať aspoň deň pred nástupom ľudí do práce.
 • Pracovné postupy by mal zamestnávateľ prehodnotiť tak, aby sa skrátili časy, ktoré zamestnanci strávia v menšom odstupe a zredukovala sa frekvencia kontaktov na najnižšiu mieru. Odporúča sa práca on-line a telefonická komunikácia, nemalo by dochádzať k nadbytočnému zhromažďovaniu.
 • Úrad zároveň odporúča opatrenia kombinovať. Napríklad zabezpečiť odstupy medzi zamestnancami minimálne dva metre, v prípade vyššieho počtu zamestnancov striedať zamestnancov pracujúcich na pracovisku a zamestnancov pracujúcich v režime home office tak, aby sa dali dodržiavať bezpečné vzdialenosti.
 • Inou možnosťou je doplniť bariéry, ak to charakter práce a bezpečnostné predpisy umožnia.
 • Používanie výťahov by sa malo obmedziť a kapacitu úrad odporúča využívať len na štvrtinu.
Zdieľať

American Airlines prepustí 30 % zamestnancov v administratíve, viac než 5000 ľudí. Firma reaguje na pokles záujmu o leteckú dopravu spôsobený koronavírusom.

Škrty sa dotknú zamestnancov v manažmente a v podporných profesiách, ktorých spoločnosť zamestnáva 17 000. American Airlines uviedla, že bude prijímať žiadosti o dobrovoľné odchody s odstupným do 10. júna. Keď sa neprihlási dosť ľudí, pristúpi k nedobrovoľnému prepúšťaniu. Dotknutým zamestnancom rozhodnutie oznámi v júli, platení budú do konca septembra. (čtk)

Zdieľať

V novele zákona o zájazdoch nevidí prezidentka Čaputová protiústavnosť. Z hľadiska ochrany spotrebiteľa bolo pre ňu na podpis dostatočné to, že obsahuje množstvo výnimiek, takže zohľadňuje skupiny spotrebiteľov, ktoré nebudú znášať záťaž v podobe nevyplatených peňazí.

Súčasne si je vedomá aj stanoviska Európskej komisie k tejto téme. „Bolo to stručné, pokiaľ viem, upozornenie na to, aby bol braný ohľad na práva spotrebiteľov,“ skonštatovala.

Zároveň poukázala na situáciu okolo pandémie nového koronavírusu. Tá podľa nej spôsobila, že bolo potrebné v krátkom čase prijímať množstvo odvážnych zmien zákonov, „ktoré niekedy možno išli až na hranu ústavnosti“. „Ale sme naozaj v mimoriadnej situácii, kompenzujeme straty jedného celého segmentu ekonomiky a toto som považovala za dôležité,“ vyhlásila prezidentka. (tasr)

Viac k téme: Seniori nad 65 rokov sa dostanú k peniazom namiesto zrušených dovoleniek skôr

Zdieľať

Chorvátsko úplne otvorí hranice pre občanov desiatich krajín vrátane Slovenska, konkrétny dátum však ešte nie je známy. Pre urýchlenie vstupnej procedúry odporúča vláda návštevníkom dopredu vyplniť elektronickú registráciu.

Vstup do krajiny turistom umožnilo Chorvátsko neoficiálne už začiatkom mája na základe preukázania „hospodárskych záujmov“ alebo rezervácie pobytov.

Pre občanov Slovinska, Maďarska, Rakúska, Česka, Slovenska, Poľska, Nemecka a troch pobaltských štátov teraz Chorvátsko udelí výnimku z opatrení, ktoré inak vstup do krajiny zakazovali. (čtk)

Zdieľať

Košice odpustia poplatky za letné terasy, zmenu schválilo mestské zastupiteľstvo, bude platiť od 1. júna do 31. decembra.

Jej cieľom je pomoc právnickým osobám a fyzickým osobám – podnikateľom zmierniť negatívne sociálno-ekonomické dôsledky pandémie. Niektorí poslanci v diskusii vyjadrili názor, že táto zmena VZN rieši len malú skupinu podnikateľov. Návrh, aby sa odpustenie uvedenej dane týkalo aj trvalého parkovania taxislužieb, MsZ v tesnom hlasovaním neschválilo.

Ročný príjem z poplatkov za vonkajšie sedenie predstavuje pre mesto zhruba 250 000 eur. Ich odpustenie bude možné len pri splnení všetkých podmienok, žiadateľ bude musieť mať takisto vyrovnané všetky finančné podlžnosti voči mestu. Za rok 2019 eviduje mesto nedoplatok za letné terasy v sume okolo 25 000 eur. (tasr)

Zdieľať

O podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň požiadalo vyše 2,1 milióna ľudí. Počet nových žiadostí opäť klesol, no dva a pol mesiaca zostáva nad 2 miliónmi. Od vypuknutia koronakrízy v polovici marca prišlo o prácu zhruba 41 miliónov ľudí.

Počet nových žiadostí o dávky v predchádzajúcom týždni do 16. mája dosiahol 2,45 milióna. Najnovšie tak klesol ôsmy týždeň po sebe, no zostáva zhruba 10-krát vyšší než pred marcovým vypuknutím pandémie.

Miera nezamestnanosti za máj, ktorú štatistici zverejnia začiatkom júna, by podľa analytikov mohla prekročiť 20 percent. Už v súčasnosti je najvyššie od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

„Obávam sa, že sme svedkami druhého kola prepúšťania v súkromnom sektore, ktoré v spojení s rastúcim počtom prepustených vo verejnom sektore zvyšuje počet nezamestnaných,“ hovorí Joel Naroff zo spoločnosti Naroff Economics.

„Ak je to tak, vzhľadom k tempu opätovného otvárania by sme sa mohli nachádzať v dlhšom období mimoriadne vysokej nezamestnanosti. Znamená to, že zotavenie bude pomalšie a bude trvať oveľa dlhšie.“

Ministerstvo obchodu informovalo, že HDP Spojených štátov v 1. štvrťroku klesol v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najhlbší prepad od finančnej krízy pred 10 rokmi. (reuters, cnbc, čtk)

Zdieľať

Záujemcovia o prvú pomoc za apríl môžu zasielať výkazy alebo žiadosti aj s výkazmi len do 31. mája do polnoci, upozorňuje ministerstvo práce. Od 1. júna začnú úrady práce prijímať výkazy aj žiadosti za máj.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci rovnakého opatrenia ako za mesiac marec

 • Pošlú úradom práce iba vyplnený výkaz, do ktorého uvedú číslo uzatvorenej dohody s úradom práce.
 • Ak ešte dohodu nemajú, ale žiadosť za marec poslali, môžu požiadať o príspevok za apríl a vo výkaze neuvedú číslo dohody.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci odlišného opatrenia ako za mesiac marec

 • Proces žiadania o príspevok je rovnaký ako v marci.
 • Žiadateľ elektronicky vyplní žiadosť a výkaz pre dané opatrenie a nepodpísané dva dokumenty pošle elektronicky na e-mail prislúchajúceho úradu práce.
 • Žiadatelia sa môžu ďalší mesiac rozhodnúť aj pre príspevok z iného opatrenia podľa toho, ktorá pomoc je pre nich výhodnejšia. Prechádzať však nemôžu v rámci opatrenia 3. Ak raz požiadali o príspevok 3A, nemôžu ďalší mesiac žiadať o príspevok 3B či naopak.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc prvýkrát

 • Elektronicky vyplnia žiadosť a výkaz pre dané opatrenie.
 • Nepodpísané dva dokumenty pošlú elektronicky na emailovú adresu prislúchajúceho úradu práce.
Zdieľať

Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najviac od finančnej krízy v roku 2009. V porovnaní s prvým odhadom z apríla je prepad hlbší, ešte výraznejší pokles sa očakáva v 2. kvartáli.

V apríli americké ministerstvo obchodu uviedlo, že ekonomika v 1. štvrťroku v prepočte na celý rok klesla o 4,8 %. V poslednom kvartáli vlaňajška HDP stúpol o 2,1 %.

Pandémia koronavírusu začala naplno ovplyvňovať ekonomiku USA v marci, teda v poslednom mesiaci úvodného štvrťroka. Veľa podnikov muselo výrazne utlmiť činnosť alebo úplne prerušiť aktivity, za 11 týždňov požiadalo o podporu v nezamestnanosti zhruba 41 miliónov ľudí.

Prvým štvrťrokom sa v USA zrejme končí rekordne dlhé obdobie hospodárskej expanzie, ktoré trvalo od roku 2009. Podľa analytikov má americká ekonomika to najhoršie iba pred sebou, keď sa začne prejavovať pokles výdavkov spotrebiteľov i firiem. (čtk)

Zdieľať

Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári. Správa o reštarte produkcie prišla krátko potom, ako firma oznámila v Spojených štátoch prepúšťanie takmer 7000 ľudí.

O obnovení výroby lietadiel 737 Max v americkom Rentone informuje portál Zdopravy.cz. Produkcia zatiaľ pobeží pomalým tempom vzhľadom k zavádzaniu opatrení zameraných na bezpečnosť práce a kvalitu.

Lietadlá 737 Max sú celosvetovo uzemnené od vlaňajšieho marca, keď ich prevádzku zakázali úrady po dvoch tragických nehodách v Ázii a Afrike. Boeing stále nezískal povolenie na opätovné nasadenie strojov.

Boeing oznámil, že v prvej vlne prepustí 6770 ľudí v USA z celkového počtu 160-tisíc zamestnancov. V nasledujúcich mesiacoch majú prísť o prácu ďalšie tisícky ľudí.

Zdieľať

Medziročná inflácia v Nemecku podľa metodiky EÚ sa v máji ďalej spomalila na 0,5 percenta z aprílových 0,8 percenta. Rast spotrebiteľských cien v najväčšej európskej ekonomike sa tak ešte viac vzdialil od cieľa ECB tesne pod 2 percentami.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zostali harmonizované ceny podľa predbežných výsledkov bez zmeny. Analytici prognózovali pokles o 0,1 %, v medziročnom porovnaní odhadovali májovú infláciu na 0,5 %.

Podľa domácej metodiky dosiahol rast cien v máji 0,6 %, k zvoľneniu inflácie najviac prispelo zlacnenie energií o 8,5 %. Naopak, ceny potravín vzrástli o 4,5 % a služby zdraželi o 1,3 %.

Rýchly odhad inflácie vychádza z údajov od šiestich zo 16 spolkových krajín, v ktorých žije vyše polovica nemeckej populácie. Konečné údaje za máj zverejnia štatistici v polovici júna. (čtk)

Zdieľať

Ruskí boháči zarobili v období pandémie desiatky miliárd dolárov

Najmajetnejší Rusi počas pandémie koronavírusu zbohatli o 62 miliárd dolárov. V Rusku za uplynulé dva mesiace pribudli dvaja noví dolároví miliardári, celkovo ich je 104 s úhrnným majetkom 454 miliárd dolárov.

„Marcové pády cien akcií na burzách po celom svete silne postihli biznis najväčších boháčov sveta, ale za vyše dva mesiace, ktoré odvtedy uplynuli, dolároví miliardári len bohatli. Bokom nezostali ani boháči z ruského rebríčka,“ píše magazín Forbes.

Od polovice marca americký burzový index Dow Jones vzrástol o 23 percent podobne ako širší index S&P. Index moskovskej burzy stúpol o 30 percent.

Majetok piatich najbohatších Rusov sa počas tohto obdobia zväčšil o 22,6 miliardy dolárov na 109,5 miliardy dolárov.

Kto sú najbohatší Rusi (majetok v mld. USD):

1. Vladimir Potanin (26,1) – patrí mu ťažiarsky gigant Norilsk Nickel. Počas pandémie zarobil najviac, jeho majetok sa zväčšil o 6,4 miliardy dolárov,

2. Leonid Michelson (22,5) – zo spoločnosti Novatek,

3. a 4. oceliari Vladimir Lisin (21 mld.) a Alexej Mordašov (19,1),

5. Vagit Alekperov (20,8) – vlastník ropného koncernu Lukoil

Podľa Forbesu v globálnom meradle v období koronavírusu najviac zarobili miliardári, ktorých podnikanie je späté s internetom.

Uhľobarón Dmitrij Bosov, ktorý v rebríčku ruského Forbesu figuroval s majetkom odhadovaným na 1,1 miliardy dolárov na 86. priečke, začiatkom mesiaca podľa médií spáchal samovraždu. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať