Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Reklamy nepomohli, štát musí už tretíkrát odsunúť termín pre povinné e-schránky

Vyzerá to tak, že ani január 2017 nebude definitívny termín pre povinné elektronické schránky. Má o tom rozhodnúť vláda.

„To je definitívny dátum, kedy už štát nebude tolerovať, že spoločnosti nie sú pripravené vstupovať do svojich dátových schránok.“ Tieto zásadné slová adresoval firmám podpredseda vlády Peter Pellegrini (Smer) v júli, keď avizoval, že termín pre povinné elektronické schránky sa odsúva na január 2017 a je to tak naposledy.

Dnes to však vyzerá tak, že štát odsunie termín pre povinnú aktiváciu schránok znova. Oficiálne preto, lebo o to žiadajú podnikatelia.

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) navrhla, aby sa termín tejto povinnosti presunul na 1. júla 2017. Pellegrini podľa jeho hovorkyne predloží tento návrh na stredajšie rokovanie vlády.

Termín sa mení ako na bežiacom páse

Podnikatelia mali mať povinne e-schránky najprv od augusta 2015, potom sa termín presunul na august 2016. Ale keď sa august blížil, Pellegrini ako šéf nového úradu pre informatizáciu oznámil, že sa presúva na koniec roku.

„Keby sme chceli, jedným klikom spustíme všetkých 269-tisíc schránok na Slovensku. Ale nežijem vo vzduchoprázdne a vidím, koľko ľudí si musí ešte dovybaviť všetky tieto technické zariadenia,“ povedal vtedy Pellegrini (Smer).

Spomínané číslo hovorí o počte elektronických schránok firiem, ku ktorým sa dá dostať cez portál Slovensko.sk (prihlásenie je vpravo hore). V lete ich nemalo aktivované ani percento firiem, teraz to sú to len asi 4 percentá.

Štát začal informačnú kampaň na jeseň. Pred vyše týždňom ministerstvo vnútra poslalo štatutárom list, aby s vybavením elektronického občianskeho nečakali na koniec roka.

Potom opakovane hlásilo, že je bratislavské klientske centrum preplnené. Štatutárom radilo, aby si podľa možnosti vybavili eID mimo Bratislavy.

Môže sa im to hodiť

Neskorší termín pre povinnú aktiváciu e-schránok by sa tak ministerstvu vnútra mohol celkom hodiť, nemuselo by teraz riešiť, čo s preplneným klientskym centrom, ktoré pre nával ľudí nestíha.

Navyše, zatiaľ nie je doriešená ani otázka, ako sa do schránky prihlási štatutár – zahraničná osoba, ktorá nemá na Slovensku žiadny pobyt. „Identifikátor pre zahraničné osoby je teraz na pleciach ministerstva vnútra,“ povedal ešte v lete Pellegrini.

Aj jeho úrad získa viac času na to, ako presvedčiť ľudí, aby si eID vybavovali priebežne. Už sa na rady, ako na to, pýtal odborníkov z tretieho sektora.

Dnes na DennikE.sk

Chcem hypotéku: Dostanem v banke 90 % hypotéku? Môžu mi ponúknuť na ten istý byt či dom výrazne inú hypotéku?

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Banky stále poskytujú 90-percentné hypotéky, no nezíska ich každý a môžu si účtovať prirážky, hovoria odborníci pre Denník E. Šesť expertov odpovedá aj na otázku, ako rozdielne môžu banky posudzovať rovnakú nehnuteľnosť.

Minúta po minúte

Skupina PPF bude môcť naďalej používať značku O2, ktorú si licencuje od španielskeho operátora Telefónica po odkúpení českej dcéry v roku 2013. Licencia mala vypršať na budúci rok v januári, predĺžená bola o ďalších 15 rokov.

PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera si licenciu na O2 predlžovala už v roku 2017, za trojročnú možnosť používania zaplatila zhruba 900 miliónov korún (34 miliónov eur). Cena za najnovšie predĺženie nie je zatiaľ zverejnená.

Do štruktúr v rámci skupiny PPF patrí aj slovenský mobilný operátor O2. Pod ďalšou licencovanou značkou Telenor pôsobí PPF na telekomunikačnom trhu v Srbsku, Maďarsku, Čiernej Hore a Bulharsku. (čtk, e)

Aktivita spracovateľského priemyslu v USA sa v januári vyšplhala najvyššie za viac ako 13,5 roka, podporil ju silný rast nových objednávok. Index aktivity prekvapujúco stúpol na 59,1 z 57,1 bodu v decembri, vyplýva z prieskumu IHS Markit.

Ekonómovia predpokladali, že ukazovateľ aktivity klesne na 56,5 bodu. Ak sa nachádza nad hranicou 50 bodov, signalizuje to rast aktivity.

Ďalšie podrobnosti:

  • Čiastkový index nových zákaziek v spracovateľskom sektore stúpol najvyššie od septembra 2014. Nárast zaznamenal aj index sledujúci zamestnanosť v odvetví.
  • Index aktivity v sektore služieb sa v januári zvýšil na 57,5 bodu z decembrových 54,8 bodu. Služby sa na celkovej ekonomickej aktivite v USA podieľajú vyše dvomi tretinami, podiel spracovateľského sektora dosahuje približne 12 %. (čtk, reuters)

V Británii sa vlani predalo medziročne o štvrtinu menej oblečenia, je to najväčší pokles za 23 rokov sledovania údajov. Menší záujem o textil znížil aj tržby celého maloobchodu, klesli o rekordných 1,9 %. Prudko stúpol online predaj.

„Keďže počas karantény bolo menej príležitostí si niekam vyjsť a aj preto, že mnoho ľudí pracuje z domu, bol odevný sektor jedným z najviac postihnutých,“ uviedol britský štatistický úrad ONS.

Keď už sa ľudia rozhodli nakupovať, zadovážili si skôr pyžamá či veci na doma a výrazne častejšie ich objednávali na internete.

Víťazi a porazení pandémie

V dôsledku vládnych pandemických uzáver pobočiek pribúdajú reťazce, ktoré čelia finančným problémom. Do platobnej neschopnosti sa v Británii dostal majiteľ predajní Topshop firma Arcadia i jeho konkurenti Debenhams, Edinburgh Woolen Mill Group, Oasis či Warehouse.

Nepriaznivému trendu boli schopní vzdorovať a ťažiť z neho prevádzkovatelia internetových obchodov. Rekordný bol vlani dopyt najmä po potravinách a potrebách pre domácnosti.

Hodnota tovaru predaného online vlani v Británii stúpla oproti roku 2019 o 46 %, čo bol najvyšší nárast od roku 2008. Internetový predaj v súčasnosti tvorí približne tretinu všetkých maloobchodných tržieb. (čtk, bbc)

Asociácia železničných dopravcov Slovenska žiada o zaradenie do prvej vlny očkovania viaceré železničiarske profesie, napísala list ministerstvu dopravy. Tvrdí, že inak môže byť ohrozené zásobovanie. Asociácia združuje nákladných železničných dopravcov. (tasr)

Počet falošných eurobankoviek stiahnutých z obehu sa vlani znížil o 18 % na 460-tisíc kusov, oznámila ECB. V pomere k bankovkám v obehu ide o historicky nízku hodnotu. Najčastejšie sa falšujú 20 a 50 eurovky.

„Pravdepodobnosť prijatia falošnej bankovky je veľmi malá. V porovnaní s viac než 25 miliardami eurobankoviek v obehu zostáva počet falzifikátov veľmi nízky,“ uviedla ECB.

Podľa predsedu predstavenstva nemeckej centrálnej banky Bundesbank Johannesa Beermanna prispela k poklesu falšovania pandémia. „Súvisí to s tým, že domácnosti vlani celkovo obmedzili spotrebu a mali menej príležitostí na hotovostné platby.“ (čtk, ecb)

Tatry mountain resorts (TMR) plánuje hromadne prepúšťať. Budúci týždeň má o tom rozhodnúť predstavenstvo. Najväčšia firma v slovenskom cestovnom ruchu prepúšťala už pred tým, než bolo jasné, že sa zimná sezóna pre koronu na Slovensku konať nebude. Nové zdroje chce získať emisiou dlhopisov.

Podrobnosti zatiaľ nie sú známe, hromadné prepúšťanie je uvedené ako bod rokovania predstavenstva zvolaného na 25. januára v informácii pre Národnú banku Slovenska.

TMR vlastní lyžiarske strediská a hotely vo Vysokých a Nízkych Tatrách, s jej akciami sa obchoduje na bratislavskej burze, kľúčovým akcionárom a predsedom predstavenstva je Igor Rattaj.

Podľa portálu Index zamestnávala TMR pred krízou zhruba dvetisíc ľudí, ale v priebehu minulého roka škrtali nielen medzi sezónnymi zamestnancami.

U. S. Steel po prvý raz od januárového plošného testovania zaznamenal pokles počtu pozitívnych zamestnancov. Aktuálne fabrika eviduje 318 aktívnych prípadov, čo by pri počte zhruba 9500 zamestnancov bolo nad 3 %.

O príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltické panely a kotly na biomasy bude možné opäť žiadať vo februári. Eurofondový projekt spravuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Výška podpory zostáva v roku 2021 nezmenená a naďalej závisí od inštalovaného výkonu zariadenia. Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1750 eur a po 1500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie fotovoltických panelov a kotlov na biomasu.

Na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie budú mať domácnosti naďalej päť mesiacov.

Registrovať žiadosti o poukážky na fotovoltické panely bude možné od 8. februára a na slnečné kolektory od 10. februára. Od 15. februára sa začne registrácia žiadostí o poukážky na tepelné čerpadlá a od 17. februára na kotly na biomasu. (tasr, e)

Ministerstvo dopravy s poisťovňami a cestovnými kanceláriami pracuje na návrhu garančného fondu pre prípad, keby niektorá z cestoviek prišla o poistenie proti insolventnosti. Ministerstvo chce, aby fond fungoval od roku 2022.

Chýbajúce zákonné poistenie na rok 2021 sa podpísalo pod krach cestovnej kancelárie Firo-tour. Ministerstvo tvrdí, že žiadna ďalšia cestovka neavizuje, že by jej do leta hrozil pád. Poistenie proti insolventnosti má podľa jeho údajov v súčasnosti 85 % pripravovaných zájazdov.

Štát pomáhal vlani cestovným kanceláriám tak, že im umožnil odložiť vrátenie peňazí za neuskutočnené zájazdy a namiesto toho poskytovať náhradné dovolenky. Zákon následne napadla Európska komisia.

Cestovky sa môžu uchádzať aj o pomoc ministerstva dopravy, odvíja sa od prepadu tržieb, ktorý musí byť minimálne 40 %. (tasr, e)

Elon Musk sľubuje 100 miliónov dolárov za vývoj najlepšej technológie na zachytávanie emisií oxidu uhličitého. Detaily chce zverejniť na budúci týždeň. Podľa portálu TechCrunch je odmena spojená so súťažou nadácie Xprize Foundation.

Zachytávanie emisií spôsobujúcich otepľovanie planéty sa stáva dôležitou súčasťou mnohých plánov, ktorých cieľom je udržať pod kontrolou zmenu klímy. V technológii však bol doteraz dosiahnutý len malý pokrok.

Väčšinou sa úsilie sústreďuje na znižovanie emisií než na odstraňovanie uhlíka zo vzduchu. Ak chcú krajiny splniť cieľ nulových emisií, podľa agentúry IEA bude nutný prudký rast v zavádzaní technológií zachytávania uhlíka.

Ako to funguje

Zachytávanie uhlíka je proces zachytávania odpadového CO2 buď priamo zo vzduchu, alebo predtým, než je vypustený z tovární a elektrární. V druhom prípade sa často začína inštaláciou filtrov na komíny, ktoré zachytávajú emisie pred vypustením.

Keď je oxid uhličitý zachytený, môže byť prepravený niekam, odkiaľ nemôže uniknúť, často hlboko pod zem, aby sa zabránilo jeho príspevku ku globálnemu otepľovaniu. Väčšina plynu zostane pod zemou, časť sa používa pri výrobe plastov a šumivých nápojov.

Ako pokročil vývoj

Podľa IEA funguje po celom svete približne 20 komerčných projektov zachytávania, využitia a skladovania uhlíka. Od roku 2017 bolo odsúhlasených 30 nových zámerov, podľa agentúry to je však zatiaľ málo, aby sa zabránilo otepľovaniu planéty.

IEA verí, že tieto projekty by mohli znížiť emisie o takmer pätinu a skresať aj náklady na boj s klimatickou krízou o 70 %. Prispôsobenie prevádzky odvetvia ťažkého priemyslu čistej energii je relatívne náročné a nákladné oproti systému zachytávania uhlíka. (čtk, reuters, cnbc, techcrunch)

Obce, mestá a samosprávne kraje pred pandémiou znížili dlh na historicky najnižšie úrovne. Upozornil na to inštitút Ineko. Údaje sú za rok 2019, následne finančnú kondíciu samospráv ovplyvnila pandémia.

  • Obce a mestá v roku 2019 podľa Ineko znížili dlh na 21 % bežných príjmov.
  • Samosprávnym krajom klesla zadlženosť na 25,4 %.

Koronakríza následne zasiahla aj príjmy samospráv, ubrala napríklad z takzvaných podielových daní, teda peňazí vyzbieraných na dani z príjmov od občanov, ktoré štát posiela samosprávam.

Ministerstvo financií na jeseň rozbehlo program bezúročných pôžičiek, ktoré mali mestám, obciam a krajom výpadky z podielových daní vynahradiť. Vláda môže neskôr samosprávam ich splatenie úplne odpustiť.

Nemecká vláda zhoršila odhad rastu ekonomiky v tomto roku na 3 %, v októbri počítala so 4,4-percentným prírastkom. Výhľad ovplyvnila karanténa, ktorú Nemecko zaviedlo v novembri v dôsledku silnejúcej pandémie. Vlani HDP klesol o 5 %.

Minister hospodárstva Peter Altmaier predstaví výhľad ekonomiky na budúci týždeň. Už minulý týždeň však varoval, že tohtoročný rast bude pravdepodobne slabší, než vláda predpokladala na jeseň.

Kancelárka Angela Merkelová sa zhodla s premiérmi spolkových krajín na predĺžení karantény najmenej do 14. februára. Inštitút Ifo predpovedá, že nemecká ekonomika bude v 1. štvrťroku stagnovať a v ďalšom kvartáli dosiahne zhruba 3-percentný rast. (čtk, reuters)

Strana Za ľudí sa bude snažiť čo najrýchlejšie pripraviť register konečných užívateľov pôdy na Slovensku. Oznámili to Tomáš Valášek a Juraj Šeliga v reakcii na zistenia európskej agentúry OLAF o podvodoch s agrodotáciami.

„Budem pracovať s našimi koaličnými partnermi na tom, aby sme čo najrýchlejšie vyriešili problém, ktorý agentúra OLAF pomenovala, že sa nedá rýchlo, ľahko a transparentne dohľadať, kto akú pôdu užíva, čo priamo zakladá živnú pôdu na to, aby sa tu diali subvenčné podvody,“ oznámil Valášek, ktoré je predsedom výboru NR SR pre európske záležitosti.

„Chcem oceniť, že pán minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) je ochotný pripustiť, že v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) by šéfoval niekto, kto nie je zo Slovenska. Výberové konanie na šéfa PPA budeme veľmi pozorne sledovať, pretože cez PPA prúdia milióny a milióny eur na to, aby slúžili slovenským farmárom,“ doplnil podpredseda NR SR Šeliga.

O registri hovorí aj SaS. „Pracujeme na zriadení verejného registra žiadateľov o priame platby s uvedením právneho titulu k pôde, ktorý by zamedzil duplicitné platby, špekulácie a aj podvody,“ uviedla poslankyňa Jarmila Halgašová.

Európsky úrad pre boj proti podvodom OLAF upozornil na nezrovnalosti v priamych platbách pre slovenských poľnohospodárov za viac ako milión eur a na systémové nedostatky vo vnútroštátnych postupoch overovania týchto platieb. Nálezy sa týkajú obdobia 2013 – 2019.

OLAF viedol tri vyšetrovania, nezrovnalosti sa potvrdili v dvoch. Išlo o vyplácanie platieb za neoprávnené pozemky, keď hlavným účelom ich využívania bola iná ako poľnohospodárska činnosť, porušenie povinnosti udržiavať trvalé trávne porasty v dobrom poľnohospodárskom stave a vyplácanie platieb bez platných nájomných zmlúv.

Vyšetrovania odhalili aj niekoľko nedostatkov v systéme kontroly a riadenia priamych platieb na Slovensku. OLAF zistil, že kontroly sú veľmi obmedzené, pokiaľ ide o zákonnosť nakladania s pozemkami žiadateľov.

OLAF už adresoval svoje zistenia príslušným orgánom. Dva prípady boli ukončené finančnými a súdnymi odporúčaniami, tretí bol uzavretý bez odporúčaní, ale jeho zistenia boli zohľadnené v administratívnom odporúčaní, ktoré bolo vydané v súvislosti s týmito troma prípadmi.

Teraz bude na kompetentných orgánoch EÚ a vnútroštátnych orgánoch, aby preskúmali a rozhodli, ako naložia s odporúčaniami OLAF.

Vo veku 77 rokov zomrel po dlhej chorobe Gernot Langes-Swarovski, pravnuk zakladateľa známej rakúskej spoločnosti Daniela Swarovského. Na čele spoločnosti stál 35 rokov, z jej orgánov sa stiahol v roku 2010. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať