Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Poslanec Smeru Valocký bude šéfovať onkologickému ústavu, v Nitre mal problémy s bielením karty

Minister Tomáš Drucker a Jozef Dolinský, ktorý bude viesť projekt novej univerzitnej nemocnice. Foto – TASR
Minister Tomáš Drucker a Jozef Dolinský, ktorý bude viesť projekt novej univerzitnej nemocnice. Foto – TASR

Aktualizované 30.11. Projektu novej univerzitnej nemocnice bude od decembra šéfovať riaditeľ Národného onkologického ústavu.

Vo vedení významných nemocníc nastanú zmeny. Jozef Valocký, poslanec Smeru, od decembra nebude šéfovať nitrianskej nemocnici. Presunie sa do Bratislavy a bude viesť Národný onkologický ústav. Valockého nemocnicu v Nitre INEKO vyhlásilo za najlepšiu fakultnú nemocnicu minulého roka, v tomto roku má však viac problémov – napríklad nedostatok anesteziológov, čo si vynútilo odkladanie operácií.

Polícia prešetruje aj pochybný nákup operačných stolov, pri ktorých si nemocnica dala podmienku, že musia byť pre 500-kilogramových pacientov. V minulosti tiež primárka z tejto nemocnice bielila kartu novorodencovi.

„Neviem si spomenúť na žiadne opatrenia alebo iné kroky, ktoré by oprávňovali posunúť Valockého na významnejšie a zodpovednejšie manažérske miesto. Pán Valocky preslávil nitriansku nemocnicu skôr negatívne, cez viaceré závažné kauz, ktoré rezonovali v celej verejnosti,“ povedal lekár z nitrianskej nemocnice a zároveň šéf lekárskych odborov Peter Visolajský.

„Neviem si predstaviť, že by niekde v civilizovanom svete povýšili riaditeľa, ktorý klamal opakovane verejnosť o nemocnici a u ktorého bola perzekuovaná lekárka len za to, že upozornila na zásahy do dokumentácie pacienta,“ povedal.

Pri postupe Valockého je podľa Visolajského problém, že ak bude manažovať personál Národného onkologického ústavu tak ako nitriansku nemocnicu, „tak sa obávam, že táto najdôležitejšia inštitúcia v liečbe rakoviny na Slovensku môže stratiť veľa odborníkov“.

Riaditeľom sa teraz stane Kamil Koleják, ktorý už v minulosti za ministra Ivana Uhliarika viedol, doteraz bol prednostom Neurochirurgickej kliniky v nitrianskej nemocnici.

„Od zmien vo vedení  nitrianskej nemocnice neočakávam prevratné zmeny. To znamená žiadna vážnejšia zmena, skôr kozmetická  s vedomím nikomu v zdravotníckych kruhoch vážnejšie neublížiť. Obávam sa však, že takýto prístup veľa v našom zdravotníctve nezmení,“ hovorí Visolajský.

Za Radičovej vlády totiž minister Uhliarik odvolal Valockého a dosadil Kolejáka. Valocký sa stal námestníkom pre stratégiu a rozvoj nemocnice.  „Po zmene vlády sa za pani ministerky Zvolenskej stal riaditeľom znova Valocký a funkcia námestníka pre statégiu a rozvoj zanikla,“ dodal Visolajský.

Dolinský bude viesť tím novej nemocnice

Valocký sa sťahuje do Národného onkologického ústavu, pretože jeho šéf Jozef Dolinský bude od 1. decembra viesť tím zodpovedný za prípravu a výstavbu novej univerzitnej nemocnice v Bratislave.

„V Nitre som pôsobil osem rokov a možnosť viesť Národný onkologický ústav som prijal ako manažérsku výzvu. Mimoriadne mi záleží na tom, aby sa toto zariadenie aj naďalej profilovalo ako pracovisko, kde sa poskytuje špičková zdravotná starostlivosť na najvyššej úrovni,“ povedal Valocký.

Dolinský bude pracovať na ministerstve zdravotníctva priamo pod ministrom. „Verím, že čoskoro bude nová univerzitná nemocnica pripravená prijímať pacientov,“ povedal Dolinský. Dnes nie je jasné, kedy bude nová nemocnica otvorená, ani kde bude stáť. Minister zastavil PPP projekt, v ktorom mala byť nemocnica postavená a 30 rokov prevádzkovaná súkromníkom. Po novom ju zrejme bude stavať štát.

V tejto chvíli nie je jasné ani to, aká veľká má byť nová nemocnica. Minister ako možnosť vidí nielen jednu veľkú nemocnicu, ale aj dve menšie. Otázna je aj lokalita. Pôvodne mala nová nemocnica vzniknúť v Bratislave na Patrónke, tak to plánovalo bývalé vedenie ministerstva. Drucker to zamietol a ako vhodné lokality vidí Ružinov, kde už dnes univerzitná nemocnica jednu budovu má, alebo Rázsochy, kde je rozostavaný a schátraný skelet nemocnice, ktorú začali stavať pred desiatkami rokov.

Šéf Fakultnej nemocnice v Nitre Jozef Valocký (v strede) s dnes už bývalou ministerkou Zuzanou Zvolenskoh a Pavlom Paškom - obaja museli odísť po kauze predraženého CT prístroja. Foto - Tasr
Šéf Fakultnej nemocnice v Nitre Jozef Valocký (v strede) s dnes už bývalou ministerkou Zuzanou Zvolenskou a Pavlom Paškom – obaja museli odísť po kauze predraženého CT prístroja. Foto – TASR

Kradli lieky

Národný onkologický ústav mal vlani v decembri problém s kradnutím liekov. Nakoniec sa ku krádeži priznalo šesť ľudí. Krádež nahlásil Dolinský, ktorému koncom októbra kolegovia oznámili, že sa podozrivo manipuluje s liekmi. Dialo sa to na pracovisko, na ktorom sa pripravujú onkologické lieky pred ich podaním pacientovi.

Polícia urobila štyri bytové prehliadky a jednu nebytovú a zabavila lieky, počítače aj väčšiu sumu peňazí. Možnosť, že lieky aj riedili, sa podľa riaditeľa nepotvrdila. Lieky kradli zamestnanci tak, že zvyšky, ktoré sa mali vyhodiť, nevyhadzovali, ale zlievali a používali ďalej.

Aká bude nová nemocnica

Dolinský tak bude šéfovať projektu novej univerzitnej nemocnice v Bratislave, pri ktorej minister Drucker (nominant Smeru) zmenil takmer všetko, čo chcela spraviť bývalá vláda Roberta Fica. Do konca marca by mal dať minister odpoveď, ako kde aj za koľko štát postaví nemocnicu. Stavba sa tak zrejme opäť posunie.

Prvýkrát dal premiér Robert Fico príkaz na postavenie novej nemocnice pred štyrmi rokmi.

Nemocnica pre zmluvy s poradcami stála už 2,25 milióna eur bez DPH. Ešte bývalé vedenie ministerstva vlani vo februári uzavrelo zmluvu o poradenských službách s konzorciom Ernst & Young a Ružička Csekes. Okrem toho ešte za štúdiu uskutočniteľnosti zaplatili vyše 700-tisíc bez DPH.

Kto je Jozef Dolinský (41)

vyštudoval Lekársku fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave s červeným diplomom. V rokoch 2004 až 2007 študoval na Medical University vo Viedni.

V Národnom onkologickom ústave pôsobí odkedy skončil školu. Bol internista, klinický onkológ, primár a od roku 2012 nemocnicu vedie.

Od decembra povedie tím na výstavbu novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Ponúkol mu to minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Ministerstvo chce do marca predložiť, ako bude vyzerať nová nemocnica.

Dolinský dnes na otázky o jej polohe či veľkosti hovorí, že sú to predčasné otázky. „Na otázky chcem odpovedať zodpovedne, preto to teraz považujem za predčasné. Plánujem sa podrobne oboznámiť s celou agendou, prebiehajúcimi procesmi, doterajšími výsledkami,“ povedal. Chce sa pýtať aj odborníkov, tretieho sektora, think tankov.

A svoj najväčší pracovný úspech považuje Dolinský vedenie onkologického ústavu. „Vnímam ako úspech, že sa na pôde štátnej nemocnice v priebehu necelých piatich rokov podarilo zrekonštruovať kľúčové pracoviská, či vybudovať unikátne centrum chirurgie prsníka. Svojmu nástupcovi zanechávam nemocnicu v dobrej kondícii a v rozbehnutých procesoch, ktoré úspešne fungujú,“ povedal.

Dnes na DennikE.sk

Šéf Lidla: Nesmieme sa pýtať zamestnancov, či sú očkovaní

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Lidl nebol prvý reťazec na Slovensku, ktorý uvoľnil predaj spotrebného tovaru, hovorí jeho riaditeľ Matúš Gála. „Pravdou je to, že niektorí naši veľkí konkurenti ho ani nezablokovali. Vo viacerých reťazcoch ste si mohli 23. decembra kúpiť hračky. U nás to nebolo možné.“

Minúta po minúte

Americký senát schválil súbor opatrení za 1,9 bilióna dolárov na podporu ekonomiky zasiahnutej pandémiou. Návrh prešiel v pomere 50 k 49 hlasom po dlhých debatách a pozmeňovacích návrhoch. Ide o jeden z najväčších legislatívnych balíkov v histórii USA.

Návrh prezidenta Joea Bidena sa teraz vráti do Snemovne reprezentantov, kde majú väčšinu demokrati. Senát je rozdelený medzi demokratov a republikánov, na dnešnom hlasovaní sa podľa agentúry AP nezúčastnil republikánsky senátor z Aljašky Dan Sullivan.

Definitívne prijatie sa podľa agentúry AP očakáva na budúci týždeň. Snemovňa reprezentantov už raz koncom februára balík opatrení schválila. Balíček vtedy prešiel v pomere hlasov 219 k 212.

Čo obsahuje balíček

 • Priamy jednorazový príspevok 1400 dolárov pre väčšinu Američanov,
 • rozšírenie týždennej pomoci pre 9,5 milióna nezamestnaných,
 • výdavky na vakcíny proti covid-19 a testovanie pre štáty, mestá, školy a priemyselné podniky,
 • počíta sa aj s daňovými úľavami pre obyvateľov s nízkymi príjmami, rodiny s deťmi a platiteľov zdravotného poistenia.

Čo sa upravilo

 • Schválený kompromis počíta podľa AP s predĺžením výplat federálnych dávok pomoci pre nezamestnaných 300 dolárov týždenne, ktoré sa vyplácajú k podpore od jednotlivých štátov. Snemovňa pôvodne počítala so 400 dolármi týždenne, ale demokrati nakoniec súhlasili s 300 dolármi, ktoré sa budú vyplácať do 6. septembra. Keby balíček nebol prijatý, 14. marca by súčasné 300-dolárové platby skončili.
 • Senát už v piatok zamietol zvýšenie minimálnej mzdy na 15 dolárov za hodinu do roku 2025, s ktorými počítal návrh snemovne.

Demokrati tvrdia, že balíček je nevyhnutný. Republikáni, ktorí za Donalda Trumpa široko podporovali predchádzajúce výdavky na pomoc v boji s covidovou krízou, považujú väčšinu navrhovaného súboru opatrení za zbytočnú. Na boj s koronavírusom je podľa nich priamo určených len deväť percent balíčka.

Pre Bidena je schválenie podporných opatrení prvým veľkým legislatívnym víťazstvom v Kongrese. (čtk)

Výber dane z ubytovania na Liptove vlani klesol o takmer 20 %, uvádza oblastná organizácia cestovného ruchu. Žilinský kraj bol podľa údajov štatistického úradu vlani najmenej postihnutým regiónom, hoci aj tam sa znížil počet návštevníkov a klesli tržby.

„Napriek pandémii nového koronavírusu čísla nie sú najhoršie. Môže za to minuloročná zima, ktorá do marca 2020 bežala v normálnom režime, a tiež relatívne úspešné leto,“ uviedla manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Katarína Šarafínová.

Vyhliadky na rok 2021 sú však podľa nej oveľa horšie.

Návštevníci na poplatkoch pre samosprávy vlani podľa organizácie zaplatili necelých 1,2 milióna eur, v priemere na jednu noc sa vyberalo 91 centov. Viac než štvrtina celkovej sumy pripadala na Demänovskú dolinu (360-tisíc eur), kým najväčšie mesto Liptovský Mikuláš získalo 217-tisíc eur.

Štatistický úrad vyčíslil, že tržby ubytovacích zariadení vlani na celom Slovensku padli o 46 % a počet návštevníkov o 50 %. V Žilinskom kraji, pod ktorý Liptov spadá, bol však prepad počtu návštevníkov miernejší (-38 %) a tržby klesli približne o štvrtinu. (tasr, e)

Venezuelská centrálna banka začne vydávať bankovky s nominálnou hodnotou milión bolívarov. Dôvodom je hyperinflácia, od pondelka zavedie aj 200-tisícové a 500-tisícové bankovky. Doteraz najvyššia hodnota bola 50-tisíc bolívarov.

Kedysi prosperujúca krajina vyvážajúca ropu zažíva veľmi rýchly rast cien štvrtý rok. Vlani miera inflácie vystúpila na 3 000 %, v januári zbrzdila na 2 665 %.

Za jeden milión bolívarov (zhruba 50 centov) sa dá podľa agentúry AFP kúpiť zhruba kilogram paradajok alebo „250 mililitrov málo kvalitného tekutého mydla“.

Obyvatelia Venezuely bežne používajú americké doláre. Bolívarmi platia najmä cestovné v hromadnej doprave. (čtk)

V roku 2027 sa podľa CNN plánuje otvorenie prvého vesmírneho hotela. Rotujúce koleso obiehajúce okolo Zeme bude zložené z 24 modulov spojených výťahovými šachtami, postaviť sa ho chystá firma Orbital Assembly Corporation bývalého pilota Johna Blincowa.

Ako bude hotel vyzerať

 • Nákresy naznačujú, že interiér sa nebude líšiť od luxusného hotela na Zemi, ale bude mať pekné nepozemské výhľady.
 • Keď mali pôvodné návrhy pred pár rokmi premiéru, hlavný dizajnér Orbital Assembly Corporation Tim Alatorre povedal, že estetika hotela bola priamou reakciou na film Stanleyho Kubricka „2001: Vesmírna odysea“. Snímku však označil za „takmer plán, čo nerobiť“.
 • Kým klasický film podľa Alatorreho zdôrazňoval rozdiel medzi technikou a ľudstvom, a stanice či lode vytvoril ako sterilné a mimozemské, hotel chce preniesť zo Zeme atmosféru príjemných apartmánov, elegantných barov a reštaurácií. Hostia si majú užívať normálne postele a sprchy.
 • V hotelovej reštaurácii sa však plánuje servírovať tradičné „vesmírne jedlo“ ako napríklad zmrzlina pre astronautov. V ponuke budú rekreačné aktivity umožnené zníženou gravitáciou či stavom beztiaže. Rotujúce koleso vytvorí simulovanú gravitáciu – čím bližšie k vonkajšej strane, tým vyššiu.
 • Pôvodný názov hotela Stanica Von Braun zmenili, keďže raketový konštruktér Wernher von Braun bol zapojený aj do nacistického raketového programu. Nový názov je Stanica Voyager.
 • Cena pobytu zatiaľ nie je známa, no dá sa očakávať, že bude pomerne vysoká. Napríklad Virgin Galactic plánuje cestujúcim za suborbitálny let účtovať 250-tisíc dolárov.

Vesmírna turistika sa stáva čoraz atraktívnejšou témou a existuje niekoľko spoločností, ktoré sa o ňu snažia – od Virgin Galactic po SpaceX Elona Muska. (čtk, cnn)

Vizualizácia - Orbital Assembly Corporation / FB
Vizualizácia – Orbital Assembly Corporation / FB

Igor Matovič hovorí, že Sulíka by najradšej odvolal, ale neurobí to. „Ak by som odvolal Richarda Sulíka, urobil by za pár týždňov všetko pre to, aby vládu položil,“ tvrdí v Sobotných dialógoch. Potom povedal, že Sulík robí všetko pre to, aby padla vláda. „Unisono všetkých prehovára – poďme do predčasných volieb.“

Premiér tvrdí, že urobí všetko, aby mu tento plán prekazil.

V kritike ministra hospodárstva pokračuje po trojdňovej prestávke. Ďalej tvrdí, že Sulík sa správa nezodpovedne. „Pán minister hospodárstva mi vulgárne viac minút nadával,“ povedal o stredajšom rokovaní vlády v  RTVS.

Na pláži pri francúzskom prístave Marseille sa tento rok vynorí podmorský kábel známy ako Peace. Budujú ho čínske spoločnosti a slúžiť bude najmä čínskym firmám, ktoré obchodujú v Afrike a v Európe. Projekt je tiež novou kapitolou v geopolitike internetu, píše agentúra Bloomberg.

Podrobnosti:

 • Káblový systém s dĺžkou 12-tisíc kilometrov vedie po súši z Číny do Pakistanu, kde sa zanorí, potom pozdĺž Afrického rohu, cez Červené a Stredozemné more po dne do Európy.
 • Za sekundu dokáže preniesť dáta, ktoré pokryjú 90-tisíc hodín programov internetovej televízie Netlflix.
 • Tretím najväčším akcionárom v spoločnosti Hengtong Optic-Electric, ktorá káblový systém stavia, je podnik Huawei Technologies, dodáva systému aj vybavenie. Huawei je zároveň jablkom obchodného a bezpečnostného sváru medzi Čínou a USA.

Politické súvislosti:

 • Alphabet (pod ktorý spadá Google) a Facebook uviedli, že neplánujú káblový systém využívať, pretože už majú dostatok kapacity.
 • Ak by chceli predsa len Peace využiť, nebolo by to ľahké, pre bojkot čínskych technologických firiem, ktorý s odvolaním na národnú bezpečnosť iniciovala administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
 • Podmorské káble sú mimoriadne strategicky významné, 400 z nich v súčasnosti pokrýva 98 % medzinárodnej prevádzky internetových dát a telefonického spojenia. Väčšinu prevádzkujú americké spoločnosti.
 • Vlani Francúzsko pred infraštruktúrou budovanou Číňanmi varoval bývalý americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Francúzsko však podľa zdrojov Bloombergu tlaku Washingtonu neustúpi, pretože nechce „plne závisieť od rozhodovania Spojench štátov“. Proti izolácii Číny v tejto oblasti sa vyjadril vlani francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová.
 • Obmedzovanie infraštruktúry internetu z bezpečnostných dôvodov môže spomaliť celkovú konektivitu, uviedol Mike Hollands zo spoločnosti Interxion, ktorá sa na projekte Peace podieľa.
 • Holandská spoločnosť Leiden Asia Center odhaduje, že v roku 2019 Čína ovládala 11,4 % podmorských káblov, Peking tento podiel medzi rokmi 2025 a 2030 zvýši na 20 %.
 • V niektorých prípadoch už USA a spojenci Čínu v pokladaní podmorských káblov zablokovali. V roku 2018 tak urobila Austrália v prípade kábla divízie Huawei Marine Network, ktorý mal prepojiť Šalamúnove ostrovy, Papuu-Novú Guineu, Sydney a skupinu tichomorských ostrovných štátov. Vlani zas menila trasu časť káblu, ktorý viedol z Los Angeles do Hongkongu. Projekt sčasti financovali Google a Facebook a pre americkú národnú bezpečnosť ho odkláňali z území pod kontrolou Číny. (čtk, bloomberg)

V Nórsku funguje pošta inak ako u nás. „Obchod vám pripraví nákup, vyzdvihne ho šofér nórskej pošty a nechá vám nákup spolu s poštou v byte,“ opisuje pomery nový šéf Slovenskej pošty Martin Ľupták, ktorý pre nórsku poštu predtým pracoval. Sám však uznáva, že severská mentalita je predsa len iná.

Americké akcie dnes výrazne posilnili. Technologické firmy sa zotavili z predchádzajúceho prepadu, k rastu veľkou mierou prispel Microsoft. Pomohli aj správy o nových 379-tisíc pracovných miestach v USA za február, čo je viac, ako analytici očakávali. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať