Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Fico a Bugár chcú zákon, aby mohli stavať bez ohľadu na dlh, SaS a OĽaNO odkazujú, že ani náhodou

Premiér hovorí, že na diaľnice a železnice potrebujú 5 až 7 miliárd eur. Preto pýta investičnú výnimku z ústavného zákona o dlhovej brzde.

Tento rok sa vládna koalícia pokúsi opozíciu presvedčiť, aby jej dala možnosť míňať oveľa viac, ako povoľuje v súčasnosti platný zákon o dlhovej brzde. Budú pýtať takzvanú investičnú výnimku. Zatiaľ to vyzerá tak, že bez hlasov od Sme rodina alebo kotlebovcov to nedokážu.

Premiér Robert Fico (Smer) hovorí, že na dokončenie infraštruktúry potrebujú od 5 do 7 miliárd eur (6 až 9 percent HDP), aj keď nie naraz. Fico hovorí o výstavbe diaľnic a rekonštrukcii železníc. Eurofondy na to nestačia, navyše je dosť možné, že ďalšie eurofondové obdobie ani nebude.

No ak by sa vláda tak výrazne zadlžila, aj keď postupne, nevyhla by sa tvrdým sankciám. Dlhová brzda je, zjednodušene, akási páka na vládu, ktorá ju núti krotiť sa v míňaní a zadlžovaní krajiny, v opačnom prípade ju čaká trest. V krajnom prípade aj hlasovanie o dôvere vláde. Investičná výnimka by zabezpečila, že by sa vláda tvrdšiemu trestu vyhla.

Fico však vie, že ak chce dlhovú brzdu zmeniť, musí sa dohodnúť s opozíciou. Dlhová brzda je ústavný zákon, na jej zmenu treba minimálne 90 hlasov. Koalícia môže rátať s 80 hlasmi, na zmenu dlhovej brzdy jej chýba minimálne 10 hlasov.

„Ja nebudem kupčiť s opozíciou,“ povedal vzápätí Fico, keď s Andrejom Dankom (SNS) a Bélom Bugárom hovorili o cieľoch koalície na rok 2017. Buď opozícia podľa Fica akceptuje, že do budúcnosti tu bude „relevantný nástroj na získavanie zdrojov na infraštruktúrne projekty“ aj z iných zdrojov ako z eurofondov, alebo to akceptovať nebude. „Ak to nechcú, tak to jednoducho nebude,“ dodal Fico.

Je zrejmé, že zmena dlhovej brzdy nie je už len agendou Smeru, ale aj Mosta-Híd. „Je veľmi správne hovoriť o otvorení ústavného zákona,“ povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorého stranícky kolega Árpád Érsek je ministrom dopravy.

Kažimír avizoval, že začne s SaS

Na podobe ústavného zákona o dlhovej brzde sa v roku 2011 dohodla Radičovej vláda so Smerom. Minister financií Peter Kažimír (Smer) to zvykne rád pripomínať. „Som jeho spoluautor a hrdo sa hlásim k tomu, že moje meno je napísané spolu s Vladom Tvaroškom. Bez Smeru by jednoducho ten zákon nikdy nebol prijatý,“ povedal nedávno Kažimír pre Trend.

Keď vláda na jeseň schválila rozpočet, Kažimír povedal, že chce o investičnej výnimke rokovať s opozičnou SaS. Sulíkova strana má v parlamente 21 hlasov. Zatiaľ to vyzerá tak, že minimálne u tejto opozičnej strany Kažimír neuspeje.

„Je to len ďalší spôsob, ako ďalej zvyšovať dlh. Ak potrebujú investovať, nech znížia iné výdavky, resp. obmedzia rozkrádanie,“ napísal v esemeske predseda SaS Richard Sulík.

Aký máme vlastne dlh

Kažimír by sa chcel na zmene dlhovej brzdy dohodnúť v priebehu prvého polroka. Pre Trend povedal, že dlhová brzda by mala prihliadať jednak na situácie, keď Eurostat zmení pravidlá na výpočet dlhu. „Ten zákon je robot, on nerozoznáva farbu ani vôňu, proste ide.“ Druhá téma má byť tá, ako budeme pokračovať s infraštrukturálnymi projektmi, keď sa minú eurofondy.

Diaľnice sa platia z operačného programu Integrovaná infraštruktúra, na ktorý dozerá ministerstvo dopravy. Je na nich vyčlenených zhruba 1,6 miliardy eur. Ministerstvo dopravy pred koncom roka uviedlo, že doteraz bolo z eurofondov zazmluvnených 485 miliónov eur (najviac na úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka II. fáza, a to 238 mil. eur), plánujú sa ešte projekty vo výške 1,142 miliardy. Keď to zhrnieme – eurofondy sú už prerozdelené.

Ministerstvo financií podľa našich informácií nemá zatiaľ pripravený detailný návrh, ako by chceli meniť ústavný zákon. Dnes nie je zrejmé, či sa má investičná výnimka týkať iba výstavby diaľnic, alebo aj rýchlostných ciest, či každého nového úseku, ktorý sa už nezaplatí z eurofondov, alebo sa to bude riešiť ad hoc. Nie je jasné ani to, či by sa upravili aj pásma dlhovej brzdy, alebo nie.

Aj preto zrejme Kažimír zatiaľ nedoručil pozvánku SaS. Tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca však hovorí, že možnosť zvyšovania dlhu odmietajú. Jeho strana chcela, naopak, presadiť v parlamente výdavkové stropy, no s návrhom neuspela.

„Ak by parlament schválil investičnú výnimku, to znamená možnosť zadlžovať krajinu vtedy, keď sa investuje napríklad do diaľnic, rovnaký dôvod na investičnú výnimku by mohli vzniesť aj ďalšie sektory ako napríklad školstvo, zdravotníctvo, informačné technológie. To by znamenalo obrovský nárast dlhu,“ hovorí Jurzyca.

Slovensko má dlh niečo nad 53 % HDP a podľa dlhovej brzdy sa nachádza v druhom sankčnom pásme. Vláda teda bude znova vysvetľovať, prečo ho neznížila. Od roku 2018 sa majú sankčné pásma pre dlh navyše sprísňovať.

Pripomeňme, že pred prvou Ficovou vládou sme mali dlh asi 29 %. Do roku 2009 nám rástli výdavky rekordne najviac spomedzi krajín eurozóny. V roku 2010 sme mali už dlh 41 % a vlani bol okolo 53,1 %.

Rozhodne sa v regiónoch?

Igor Matovič z OĽaNO hovorí, že predbežné stanovisko strany je, že investičnú výnimku nepodporia. „Je to iba o tom, že stavajú cesty drasticky predražené, a teraz my im máme dovoliť, aby mali aj ďalšiu špajzu a aby z nej mohli stavať to, čo mali postaviť doteraz?“ pýta sa Matovič. Debatoval aj s Jurzycom z SaS, a myslí si, že sa dokážu na tom zhodnúť. S ďalšími opozičnými stranami nedebatoval. Neobáva sa ani toho, že by tak urobili členovia strany z regiónov.

Práve nevyhovujúcim stavom ciest v regiónoch argumentuje splnomocnenec pre rýchlostné cesty Igor Janckulík (bol najprv v Sieti, potom prešiel do poslaneckého klubu Mosta-Híd). „Chodím často po regiónoch a vidím, že cesty sú tam neúnosné a ľudia sú nahnevaní, lebo už sa im roky sľubujú cesty a nič sa nedeje.“

Janckulík hovorí, že nie je jednoznačne zástancom toho, aby sa uvoľnila dlhová brzda. „Ale keď vidím, aký je ten stav, som aj za uvoľnenie dlhovej brzdy, ale museli by byť nastavené prísne kritériá, ako to bude prebiehať, aby sa peniaze nerozkradli, keď to tak poviem natvrdo,“ povedal. O kritériách ešte presne neuvažoval, ale malo by ich byť viac a mal by ich pripraviť tím odborníkov, vrátane tretieho sektora.

Miroslav Ivan z SaS hovorí, že kým sa tu stavia kilometer diaľnice za 45 miliónov eur (obchvat Prešova) a kým ministerstvo dopravy beží vo svojom svete bez toho, aby sa porovnávali úseky cez Hodnotu za peniaze, nie sú prístupní o investičnej výnimke debatovať. 

Dnes na DennikE.sk

 • Nezamestnanosť: Hromadných výpovedí bolo v máji prekvapujúco menej
 • Železnice: Súťaž o trať Bratislava - Komárno sa zopakuje
 • Slovenská pošta: Novým predsedom predstavenstva je Martin Ľupták
 • Financie: Schodok štátneho rozpočtu v máji opäť výraznejšie stúpol a prekročil hodnotu plánovanú na celý rok
 • Pomoc: Čo zatiaľ vieme o preplácaní nájmov za zatvorené prevádzky
 • Radíme: Ako odmietnuť odklad dovolenky a kedy sa dajú získať peniaze
Zdieľať

Kým sa na stavbe bratislavského obchvatu hromadia problémy, jeho manažéri sa cítia ponížení

Rozostavaný obchvat Bratislavy pri Jarovciach. Foto N - Tomáš Benedikovič
Rozostavaný obchvat Bratislavy pri Jarovciach. Foto N – Tomáš Benedikovič

Za neprimerané a ponižujúce označujú predstavitelia spoločnosti D4R7 zadržanie a obvinenie súčasného aj bývalého šéfa firmy za zásah do životného prostredia pri stavbe bratislavského obchvatu. NAKA konateľa firmy – nemeckého občana – aj jeho španielskeho predchodcu obvinila koncom minulého týždňa.

Minúta po minúte

Zdieľať

Súd nevzal do väzby vrcholového manažéra D4R7 Construction Michaela Heerdta, ktorého polícia obvinila z ohrozovania a poškodzovania životného prostredia.

„OS Bratislava III nevyhovel návrhu prokurátora Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave na vzatie do väzby obvineného Michaela H. a prepustil ho zo zadržania na slobodu. Súd prijal písomný sľub obvineného a nahradil väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka s nasledovnými obmedzeniami: zákaz vycestovať do zahraničia, po druhé, jedenkrát týždenne hlásiť sa u probačného a mediačného úradníka,“ objasnil ďalej hovorca.

Adamčiak dodal, že uznesenie nie je právoplatné. Prokurátor KP podal sťažnosť a obvinenému plynie lehota na prípadné podanie sťažnosti. KS v Bratislave bude o sťažnosti rozhodovať budúci pondelok.

Generálneho riaditeľa D4R7 Construction Michaela Heerdta polícia zadržala v piatok počas akcie Konateľ. Ďalší obvinený, občan Španielska, sa podľa polície už dlhšie nezdržiava na Slovensku, budú preto voči nemu uplatnené opatrenia v rámci medzinárodných dohôd v oblasti trestného práva. (tasr)

Zdieľať

Zynga kupuje tureckého producenta hier pre mobilné prístroje Peak za 1,8 mld. USD. Ide o doteraz najväčšiu akvizíciu amerického výrobcu počítačových hier, zvýši mu počet denných používateľov o 60 %. Zynga stojí napríklad za hrou FarmVille.

Dohoda prichádza v čase zvýšeného záujmu o hranie hier, ktorý podporili karanténne opatrenia súvisiace s koronavírusom a obmedzenia ďalších zábavných aktivít. Dokončená by mala byť v 3. štvrťroku.

Šéf Zyngy Frank Gibeau očakáva, že akvizícia zvýši priemerný počet aktívnych hráčov hier firmy o vyše 60 percent vďaka zahraničnej expanzii. Transakcia je tiež dôležitá pre rast jej tržieb a ziskovosť.

Spoločnosť Peak bola založená v roku 2010 v Istanbule. Patrí medzi takzvané technologické jednorožce, teda začínajúce súkromné IT firmy s hodnotou nad 1 miliardu dolárov. Z jej produkcie pochádza obľúbená hra Made in Istanbul. (bloomberg, reuters, čtk)

Zdieľať

Nemecko pripravuje nový balík fiškálnych stimulov v hodnote 75 až 80 miliárd eur na podporu ekonomiky zasiahnutej koronakrízou. Peniaze majú ísť nad rámec marcového záchranného plánu za 750 miliárd eur.

Podľa Bild am Sonntag by väčšinu financií v ďalšom stimulačnom balíku mala vyčleniť vláda kancelárky Angely Merkelovej, doplnia ju jednotlivé spolkové krajiny. Podporný program má byť predstavený tento týždeň.

Na čo by mohlo dať Nemecko peniaze:

 • zníženie daní,
 • peňažná podpora rodinám,
 • dodatočné financie pre malé firmy,
 • odpustenie dlhov pre obce,
 • dotácie na automobilový priemysel.

Šéf nemeckého parlamentu Wolfgang Schäuble vyzval kabinet, aby stimulmi podporil politiku v oblasti klímy, digitalizáciu a inovácie. Dotácie na kúpu nového auta, ktoré už ohlásilo napríklad Francúzsko, považuje za niečo „nepredstaviteľné“.

Predseda Asociácie nemeckých strojárskych firiem VDMA Carl Martin Welcker nedeľníku FAS povedal, že stimuly na nové vozidlá by „diskriminovali iné výrobky“. (tasr)

Zdieľať

Európsky automobilový priemysel vykázal v máji neisté náznaky oživenia. Prepad odbytu sa zmiernil v Španielsku i Francúzsku, no napríklad do predajní PSA či Renault prišli najmä klienti, ktorí si prevzali autá objednané pred koronakrízou.

Európske vlády hľadajú akékoľvek signály, že uvoľnenie koronavírusových reštrikcií a znovuotvorenie tovární pomôže naštartovať automobilový priemysel.

Ako sa vyvíja trh

Vo Francúzsku sa medziročný prepad odbytu áut v máji zmiernil na 50 percent z aprílových 89 percent. Podobný trend sa ukázal v Španielsku, kde sa pokles predaja stlmil na takmer tri štvrtiny, v apríli presiahol 96 %.

Menej jasný je vývoj vo Švédsku, kde obchody mohli zostať počas pandémie otvorené. Nové registrácie áut klesli v máji o 50 %, čo sa veľmi nelíšilo od údajov za apríl.

V čom je problém

Automobilky v Európe museli počas pandémie na niekoľko týždňov zatvoriť svoje závody aj autosalóny. I keď už obnovili produkciu, zatiaľ vyrábajú len malé množstvá vozidiel.

Predajcovia zase čelia slabej dôvere investorov. Spotrebitelia sú opatrní, obávajú sa druhej vlny pandémie, ktorá by mohla spôsobiť obnovenie reštrikcií. (tasr)

Zdieľať

Žilinský kraj pridal po otvorení škôl viaceré prímestské autobusy, naďalej sa však jazdí zväčša podľa cestovného poriadku cez prázdninové pracovné dni. Kraj od soboty okrem toho spúšťa cyklobusy pre turistov, pridá aj nové spoje na Liptove.

Ako budú jazdiť prímestské autobusy v Žilinskom kraji:

Samosprávne kraje si objednávajú prímestskú dopravu od autobusových dopravcov, s ktorými majú dlhodobé zmluvy.

Ďalšie kraje podobne ako žilinská krajská samospráva ohlásili pridanie spojov od 1. júna, nevrátili sa však zatiaľ k plnej prevádzke ako pred pandémiou.

Zdieľať

Čínska firma BYD bude dodávať Fordu batérie do elektromobilov. Americká automobilka s nimi počíta pri plug-in hybridnom modeli, ktorý plánuje vyrábať spolupráci s čínskym partnerom Changan Automobile.

BYD je výrobca elektromobilov, k jeho investorom patrí tiež Američan Warren Buffett. Dodávky batérií pre Ford sú prvým známym kontraktom BYD v tejto oblasti s veľkou globálnou automobilkou.

Podľa vyjadrení z minulého roka Ford plánuje uviesť na čínsky trh viac ako 30 nových alebo upravených modelov áut do konca roka 2021, z toho vyše tretina majú byť elektrické vozidlá. (reuters)

Zdieľať

Novým predsedom predstavenstva Slovenskej pošty sa stal Martin Ľupták a dočasne bude vykonávať aj povinnosti generálneho riaditeľa. Na túto pozíciu rezort dopravy vyhlási výberové konanie. Ľupták doteraz pôsobil v špedičnej spoločnosti Bring Trucking patriacej do štruktúr nórskej pošty.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať