Denník N

Ministerstvo ukázalo, kto bude dodávať CT do nemocníc. Ceny ešte nepovedali

Penta, Asecco a Agel sa prepojili v Prosofte, pretože digitalizácia zdravotníctva zvyšuje jeho efektívnosť aj kvalitu. Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Penta, Asecco a Agel sa prepojili v Prosofte, pretože digitalizácia zdravotníctva zvyšuje jeho efektívnosť aj kvalitu. Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

CT prístroje budú do nemocníc dodávať najmä sprostredkovatelia. Z výrobcov sa do najväčšej súťaže na CT prihlásil len Siemens.

Víťazi v najväčšej súťaži na CT prístroje pre nemocnice sú už známi. Odhadovaná cena zákazky je 40 miliónov, presné informácie zverejní ministerstvo na budúci týždeň. Na výsledky súťaže upozornil Trend.

V najväčšej súťaži na CT prístroje do nemocníc vyhrali najmä dodávatelia, aj keď ministerstvo zdravotníctva chcelo, aby sa zapájali priamo výrobcovia. Spravil tak napokon len Siemens.

„Svetoví výrobcovia na území jednotlivých štátov dodávajú svoje produkty buď prostredníctvom svojich priamych zastúpení, alebo prostredníctvom autorizovaných zmluvných partnerov,“ hovorí ministerstvo.

CT prístroje sú pre nemocnicu veľmi dôležité, vďaka nim môžu lekári diagnostikovať rôzne ochorenia, od zápalov, nádorov, traumy, kolikových bolestí až po cievne zmeny. Na zobrazenie týchto ochorení sa používa röntgenové žiarenie, ktoré akoby vytváralo rezy v ľudskom tele, a tak je možné vidieť vnútro pacienta.

Ministerstvo s firmami uzatvorilo rámcovú zmluvu, ktorá umožní nákupy CT prístrojov v priebehu troch rokov. Zmluvu má podpísať s dvomi firmami v každej kategórii prístrojov.

Celkovo sa súťažilo v piatich kategóriách rozdelených podľa výkonnosti prístroja – niektoré sú pre regionálne nemocnice, iné pre fakultné a jedna skupina je zasa pre špecializované ústavy.

Za akú maximálnu cenu budú môcť firmy CT prístroje do nemocníc dodať, zatiaľ nie je známe. Ministerstvo to nezverejnilo. Chce to urobiť až budúci týždeň.

„Tender sa v plnom rozsahu riadi lehotami obsiahnutými v zákone o verejnom obstarávaní, ktoré musia byť dodržané,“ vysvetľuje ministerstvo. Elektronické aukcie, ktoré rozhodli o firmách, s ktorými ministerstvo podpíše rámcovú dohodu, boli pritom už 28. a 29. novembra, teda pred takmer tromi týždňami.

„Ministerstvo bude oprávnené zverejniť informácie o cenách až po podpise rámcových dohôd s úspešnými uchádzačmi v jednotlivých častiach,“ dodali.

Ak bude teraz chcieť nemocnica kúpiť CT prístroj, nemusí urobiť celú súťaž. Dve firmy s rámcovou zmluvou budú medzi sebou súťažiť v elektronickej aukcii, ktorá rozhodne o cene konkrétneho prístroja. Záujem už prejavilo najväčšie zariadenie u nás – Univerzitná nemocnica v Bratislave, ale napríklad aj menšia regionálna nemocnica v Piešťanoch, ktorá po kauzách pokusov o predražené nákupy stále nemá nové CT.

Ide o prvú veľkú súťaž, ktorú robí ministerstvo pod vedením Tomáša Druckera (nominant Smeru). Doteraz sa na Slovensku centrálny nákup CT prístrojov nikdy nerobil.

 

Kto vyhral:

1 2 3-1 4 5

 

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie