Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Čo sa stane v roku 2017 (predpovede Denníka N)

Shooty: Vytrvalci, 5. septembra 2016.
Shooty: Vytrvalci, 5. septembra 2016.

Rok 2016 pre brexit a americké voľby nedopadol pre prognostikov dobre. Aký bude ďalší rok? Porazí Mičev Kotlebu? Stane sa Merkelová znovu kancelárkou? Budeme sa tešiť z úspechov Sagana? Tu sú tipy Denníka N.

SLOVENSKO:

1. Kaliňák neodíde

Hoci aj časť koalície bude ďalej opakovať, že kauza Bašternák je problém, minister zostane ministrom. Z jeho pohľadu to najhoršie už zrejme prehrmelo, a preto nebude chcieť opustiť post s obrovským vplyvom na fungovanie bezpečnostných zložiek štátu.

2. Koalícia vydrží

Zdrojom napätia vnútri koalície budú kauzy a boje o sféry vplyvu. Pri klesajúcich preferenciách Smeru a rastúcich percentách SNS bude pravdepodobne pokračovať rast Andrejovho Dankovho sebavedomia. Prejaví sa to zápasom o RTVS, ktorý sa môže skončiť odchodom Václava Miku, no ani to nebude dôvod na rozpad koalície.

3. Kotleba prehrá voľby

V novom roku budú len jedny voľby – župné–, a zrejme budú prvýkrát jednokolové. Najsledovanejší bude banskobystrický súboj Mariana Kotlebu a Stanislava Mičeva, ktorý Kotleba prehrá. Tradične pravicovú Bratislavskú župu by zasa mohol ovládnuť ľavičiar s podporou Fica Milan Ftáčnik.

4. Smer pritvrdí proti Rómom

Po rečiach Roberta Fica o konci politickej korektnosti bude Smer potrebovať ukázať silu, pracovať na novom vinníkovi, keď už utečenci nefungujú, a pošle do rómskych osád kukláčov. Bude sa to snažiť obhájiť nepresnými štatistikami o kriminalite, ale obeťou budú často úplne nevinní, údery obuškov sa ujdú aj deťom. Minister práce Ján Richter príde s novými trestami pre dlhodobo nezamestnaných, štát im siahne na dávky.

5. Kiska ešte nezaloží stranu

Projekt Toska Richarda Rybníčka sa ešte nerozbehol, a ak nezíska ďalšie výrazné tváre, nie je jasné, či sa vôbec rozbehne. Ľudia z projektu Progresívne Slovensko okolo Ivana Štefunka sú k založeniu strany najbližšie a oznámenie, že do toho natvrdo idú, je zrejme blízko. Prezident Andrej Kiska sa však tento rok ešte nerozhodne, či sa aj on zapojí do straníckej politiky.

SVET:

1. Merkelová bude znova kancelárkou

Víťazom nemeckých parlamentných volieb na jeseň bude CDU Angely Merkelovej. No za víťaza sa bude môcť považovať aj populistická Alternatíva za Nemecko. Tá získa až 20 percent hlasov (momentálne v prieskumoch má 15), a nie je vylúčené, že sa stane druhou najsilnejšou stranou. Ani táto podpora však nezmení nič na tom, že Angela Merkelová bude aj naďalej kancelárkou, po dlhších rokovaniach znova vznikne koalícia so socialistami.

2. Briti schvália brexit

Bude okolo toho ešte veľa diskusií, ale Briti to napokon schvália. V oboch komorách parlamentu zahlasujú za aktiváciu článku 50, čím dostanú dva roky, aby vyrokovali podmienky odchodu z Európskej únie. Napriek varovaniam niektorých ekonómov, ako to ovplyvní ekonomiku krajiny, si netrúfnu ignorovať názor 17 miliónov voličov. Otázne je, aký vzťah vyrokujú s Európskou úniou. Nečaká sa, že by britská premiérka Theresa Mayová chcela svoje rozhodnutia potvrdiť predčasnými voľbami.

3. Le Penová prehrá s Fillonom

Na jar sa vo Francúzsku uskutočnia prezidentské voľby a Marine Le Penová nikdy nebola tak blízko prezidentského paláca. Napriek tomu, že v Británii a Amerike v roku 2016 vyhrali populisti, vo Francúzsku sa to nestane. Francúzi si zvolia Francoisa Fillona, ktorý v druhom kole porazí práve Le Penovú, hoci relatívne tesne. Kandidáti mainstreamových strán sa po brexite a Trumpovi v kampani poučia, rovnako sa zmobilizujú aj voliči, ktorí nesúhlasia s Le Penovou. Dokázali to už v decembri Rakúšania v prezidentských voľbách.

4. Menej utečencov, ale asi viac teroru

Konflikt v Sýrii sa nevyrieši, a tak bude príval utečencov (nielen zo Sýrie) smerovať do Európy aj naďalej, no bude ich menej ako v roku 2016. Islamský štát bude pod tlakom v Iraku aj v Sýrii. V Iraku koalícia dobyje Mosul a fakticky Dáiš v tomto štáte skončí. Čím však bude pod väčším tlakom na bojisku, tým viac sa bude snažiť ukázať svoju silu teroristickými útokmi v Európe.

5. Trump už veľmi neprekvapí

Predvídať kroky nepredvídateľného miliardára, ktorý už veľakrát pragmaticky zmenil názor, je ťažké. V januári sa stane 45. americkým prezidentom a bude sa snažiť presadiť hlavné tézy z kampane, aj keď nie v takej extrémnej podobe, akú mali pred voľbami. Múr medzi Mexikom a USA Trump stavať nebude, ani nevyhostí toľko imigrantov, ako vravel. Potvrdí svoj tvrdý postoj k obchodným dohodám. Neschváli sa TPP s Áziou, nevyrokuje TTIP s Európou a možno otvorí aj dohodu NAFTA s Mexikom, ako to sľuboval.

EKONOMIKA:

1. Štát zlepší nákupy IT

Odkedy sa vicepremiér Peter Pellegrini obklopil ľuďmi zo súkromnej sféry a pritvrdila sa verejná kontrola (Slovensko.digital), zvýšila sa šanca, že štát bude kupovať IT zodpovednejšie, než bolo zvykom. O mnohých nákupoch sa už verejne debatuje, no tlak zabehnutých dodávateľov zarábať na dodatkoch k zmluvám bude stále veľký. Pellegrinimu sa nepodarí ustrážiť ani celé eurofondy, úspešnejší bude pri tých, ktoré majú zefektívniť verejnú správu a zverejňujú sa už aj ich reformné zámery.

2. Drucker pomení šéfov nemocníc

Budúci rok bude pre ministra Tomáša Druckera kľúčový. Vymení viacerých šéfov štátnych nemocníc, čo nebude najmä v Smere vnímané dobre. Zhorší sa aj jeho vnímanie verejnosťou, lebo zavedie poplatky v ambulanciách a zruší viaceré pohotovosti. Okrem toho si bude musieť dupnúť u ministra financií Petra Kažimíra, lebo s tým, čo mu priklepol v rozpočte, nebude môcť riešiť veľké problémy štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne ani zadlžených nemocníc. Aby aspoň niekoho upokojil, posunie minister termín zavedenia elektronizácie zdravotníctva. Do nej by mali byť v roku 2018 zapojení všetci lekári, ambulancie aj nemocnice.

3. Reforma školstva nebude

Minister Peter Plavčan síce hovorí, že pripravuje najväčšiu reformu za 25 rokov, ale ani budúci rok to tak vyzerať nebude. Po tom, čo predstavil koncepcie, sa k reálnym zmenám nedostane. Prezident Andrej Kiska ho bude ešte ostrejšie kritizovať za nečinnosť. Miesto SNS sa do školstva bude viac starať Smer, ktorý krajom vezme práva rozhodovať o niektorých stredných školách. Výraznejšie sa začnú ozývať aj kvalitné vysoké školy ako Univerzita Komenského či Slovenská technická univerzita, ktoré budú žiadať, aby sa zmenilo financovanie a aby dostávali omnoho viac peňazí ako menej úspešné školy. Protesty učiteľov už pokračovať nebudú.

4. Nebude rásť nezamestnanosť

Nezamestnanosť bude už stabilne pod deviatimi percentami, čo je na Slovensku úroveň, pri ktorej sú už ďalšie poklesy len veľmi ťažké. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter sa tak na tlačovkách už nebude chváliť tým, o koľko klesol počet nezamestnaných, ale koľko ľudí si našlo prácu spomedzi dlhodobo nezamestnaných. Ak sa mu to totiž nebude dariť, len ťažko bude vysvetľovať firmám, že brzdí pracovné povolenia pre ľudí z Ukrajiny a Balkánu.

5. Postavia najdrahší obchvat

Projekt Martina Filka Hodnota za peniaze zažije na jar najtvrdšiu skúšku autority. Tím z ministerstva financií sa pokúsi pritlačiť na ministra dopravy, aby sa prvá časť prešovského obchvatu stavala aspoň o tretinu lacnejšie, ako je predpokladaných 350 miliónov eur. Tento odhad ceny urobil v prepočte na kilometer z krátkeho úseku diaľnice zatiaľ najdrahší úsek D1, po ktorom bude navyše zrejme chodiť veľmi málo áut. Tieto informácie si už všimol aj prezident, ktorý už aj tím Hodnota za peniaze požiadal o ich stanovisko k veľkému eurofondovému projektu. Pretláčanie medzi Kažimírovými ľuďmi a lobistami stavebných firiem sa skončí zrejme remízou. Minister Érsek dohodne s firmami zľavu okolo 50 miliónov eur oproti cene z tendra, ale návrh stavať pri Prešove len polovičný profil diaľnice neprejde.

VEDA:

1. Pokročíme v boji so zikou

Vírus sa rozšíril už do všetkých krajín Ameriky a význam nájdenia účinnej liečby je preto zrejmý. Testovanie experimentálnych vakcín sa už začalo, v roku 2017 by sme mali vidieť ich prvé výsledky na ľuďoch. Vyzerajú sľubne, aspoň podľa výsledkov na makakoch.

2. Začneme editovať gény

Budúci rok budeme počuť aj o experimentoch na ľuďoch, ktoré využívajú metódu editovania génov. Už koncom roku 2016 upravili po prvý raz – bolo to v Číne – imunitné bunky pacienta trpiaceho rakovinou tak, aby reagovali na rakovinové bunky viac devastačne. Ďalšími cieľmi použitia metódy CRISPR by mohli byť kosáčikovitá anémia, svalová dystrofia či iné genetické poruchy. Otáznou zostáva už iba etika takéhoto výskumu.

3. Imunoterapia proti rakovine

Počuť bude aj o takzvanej imunoterapii, ktorá na boj s rakovinou používa telu vlastné T-lymfocyty. Tie sú odobraté pacientovi a mimo tela geneticky pozmenené tak, aby dokázali lepšie a efektívnejšie zabíjať konkrétny typ rakoviny.

ŠPORT:

1. Sagan bude ďalej kráľom

Dvojnásobný majster sveta pred sezónou prestúpil z ruského Tinkoffu do nemeckého celku Bora-Hansgrohe. Zobral si so sebou nielen početnú slovensko-česko-poľskú enklávu, ale aj amerického výrobcu bicyklov. Nemal by tak mať problémy, ako keď si pred dvomi rokmi po prestupe zvykal na nový posed. Slovenský cyklista ovládne minimálne jednu jarnú klasiku a len zranenie ho môže pripraviť o šiesty zelený dres na Tour de France. Medzi najväčších favoritov bude patriť aj na majstrovstvách sveta v nórskom Bergene, v ktorých je naplánovaný rovinatý dojazd.

2. Lyžiarske výhry aj prehry

Slovenské zjazdové lyžovanie nikdy na tom nebolo tak dobre, Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová patria medzi najužšiu svetovú slalomársku špičku. Je to však napriek, a nie vďaka pomerom v Slovenskej lyžiarskej asociácii. Mocenské boje a hádzanie si polien pod nohy budú zrejme pokračovať aj v tomto roku, čo naznačil aj koniec toho uplynulého. Pokiaľ ide o športovú stránku, Petra Vlhová bude potvrdzovať, že aj v mladom veku patrí medzi špičku, v ktorej sa stále drží aj 32-ročná Velez-Zuzulová. Vrcholom sezóny budú februárové majstrovstvá sveta vo švajčiarskom St. Moritzi, z ktorých Slovenky prinesú medailu.

3. Hokejisti nepostúpia

Majstrovstvá sveta sa budú konať v dvoch krajinách – vo Francúzsku (Paríž) a v Nemecku (Kolín nad Rýnom). Okrem zvýšených bezpečnostných opatrení môžeme očakávať aj tradičný boj o to, či sa Slováci dostanú do štvrťfinále. Naposledy sa im to podarilo v roku 2013. Fanúšikovia budú opäť v kútiku duše dúfať v hokejový zázrak, no opäť sa potvrdí, že striebro z Helsínk 2012 bolo len peknou výnimkou. V skupine s Ruskom, USA a so Švédskom bude náročné dostať sa medzi osem najlepších, o poslednú postupovú priečku sa tím Zdena Cígera bude biť s domácimi Nemcami, Lotyšmi, Dánmi a Talianmi.

3. Futbalisti postúpia na MS

Po nepodarenom začiatku kvalifikácie na MS 2018, keď mužstvo Jána Kozáka prehralo doma s Anglickom aj v Slovinsku 0:1, sa slovenskej reprezentácii podarilo dostať späť na víťaznú vlnu a po výhrach v Trnave nad Škótskom (3:0) a Litvou (4:0) má na konte 6 bodov, na druhé Slovinsko stráca iba dva. Ak sa nám podarí zvíťaziť v najbližších dvoch stretnutiach nad papierovo slabšou Litvou a Maltou, budeme mať veľkú šancu minimálne na druhú priečku – a teda baráž. Rozhodne jesenná časť a ťažké zápasy na ihrisku Anglicka a Škótska, ale hlavne domáci septembrový súboj s neobľúbeným súperom Slovinskom. Slováci už Angličanov nepredbehnú, ale dostanú sa do baráže, kde vyradia Srbov.

4. Mladí futbalisti majú na medailu

Po 17 rokoch si na Eure zahrajú reprezentanti do 21 rokov. Šampionát sa hrá v Poľsku, súpermi Slovákov sú domáci, Angličania a Švédi. Ak Slováci využijú nervozitu domáceho tímu, mohli by minimálne vyrovnať štvrté miesto svojich krajanov z Bratislavy 2000.

5. Slovensko ovládne florbalový ošiaľ

December prinesie do Bratislavy (ZŠ O. Nepelu, Hant aréna) majstrovstvá sveta žien vo florbale. Tento šport má u nás viac registrovaných hráčok a hráčov ako hokej, masovejší je len futbal. Florbalistky už pred dvomi rokmi na šampionáte vo Fínsku ukázali, že svojimi výkonmi dokážu nadchnúť fanúšikov. Slovenky patria do širšej svetovej špičky, v prípade postupu do štvrťfinále môžu florbal výrazne zviditeľniť aj medzi sponzormi. Zatiaľ ide o amatérsky šport, ktorý sa najväčšej popularite teší na základných a stredných školách.

Dnes na DennikE.sk

 • Akciové trhy: Americké akcie prudko stúpli, hlavné indexy si pripísali vyše 7 %
 • Pomoc podnikateľom : Oddnes sa podávajú žiadosti o preplatenie miezd
 • Banky: Ako to bude v odkladmi splátok úverov (otázky a odpovede)
 • Výzva vplyvných ekonómov:  Treba prijať razantné opatrenia na záchranu ekonomiky pred kolapsom
 • Prognóza: Francúzsku ekonomiku čaká najhoršia recesia od konca 2. svetovej vojny, odhadol minister financií Bruno Le Maire
 • Autá: Predaj nových osobných áut v Británii v marci klesol medziročne o 40 % na zhruba 250-tisíc
 • Napíšte nám: Pomôže vám vládny balík na pomoc ekonomike?
Zdieľať

Špičkový ekonóm Pástor: Ak vláda nezrýchli tempo, kríza bude bolestivejšia a pokrízové prebudenie ekonomiky pomalšie

Ľuboš Pástor. Foto – Univerzita v Chicagu
Ľuboš Pástor. Foto – Univerzita v Chicagu

Je ťažké nájsť lepší čas na vynakladanie verejných prostriedkov ako v čase tejto krízy, hovorí pravdepodobne najvýznamnejší slovenský ekonóm Ľuboš Pástor k výzve, ktorú špičkoví ekonómovia adresovali vláde. Teraz má investícia verejných zdrojov mimoriadne vysoký výnos, ľudský aj ekonomický, tvrdí Pástor.

Zdieľať

Senickému Arceloru padli tržby o 70 percent. Aj vďaka štátnej pomoci vyrába ďalej

Výrobná hala ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia v Senici. Foto - TASR
Výrobná hala ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia v Senici. Foto – TASR

Oceliarskej fabrike ArcelorMittal Gonvarri v Senici klesli tržby o 70 percent, ale vďaka štátnej pomoci neprepúšťa. Prišla o zákazky v automobilovom priemysle, z troch zmien prešla na jednu, ale plánuje vyrábať celý apríl..

Zdieľať

Treba urýchlene konať, už včera bolo neskoro! (výzva ekonómov Pástora, Eichlera, Horvátha, Kohútikovej, Mikloša, Ódora, Oravca, Sterna a Šramka)

Treba urýchlene konať, už včera bolo neskoro! – píše 9 špičkových slovenských ekonómov Pástor, Eichler, Horváth, Kohútiková, Mikloš, Ódor, Oravec, Stern a Šramko.

 • Základné odporúčania ekonómov v koronakríze sú „bezodkladne naliať do ekonomiky viac finančných zdrojov a okamžite sa dohodnúť na ďalšom postupe s bankami“.
 • „Toto nie je čas na moralizovanie či rozprávanie o morálnom hazarde. Vírus nebola ničia chyba,“ píšu vo vyhlásení.

Minúta po minúte

Zdieľať

Americký výrobca lietadiel Boeing pre pandémiu koronavírusu dočasne preruší výrobu modelu 787 Dreamliner v závode v štáte Južná Karolína. (čtk)

Zdieľať

Talianska vláda schválila pomoc firmám vo výške 400 miliárd eur. Opatrenie spolu s predchádzajúcim balíčkom na podporu ekonomiky umožní bankám poskytnúť pôžičky v hodnote prevyšujúcej 750 miliárd eur v snahe odvrátiť kolaps ekonomiky. (čtk)

Zdieľať

Americké akcie sa dnes prudko spevnili. Hlavné tri akciové indexy si pripísali vyše sedem percent. Nádeje vyvolal mierny denný pokles počtu obetí choroby COVID-19 v New Yorku, najviac postihnutom americkom štáte.

Ako rástol Wall Street

 • Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa 30 popredných amerických podnikov, si pripísal 7,73 percenta a obchodovanie zakončil na 22 679,99 bodu.
 • Širší index S&P 500 vzrástol o 7,03 percenta na 2663,68 bodu.
 • Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 7,33 percenta na 7913,24 bodu.

Čo hovorí analytik

 • „To, že trh tak prudko stúpal, aj keď jeho základy stále zakúšajú voľný pád, vlastne znamená, že trh sa díva cez údolie a hovorí, si, že o šesť mesiacov budú veci stúpať,“ konštatoval analytik Sam Stovall zo spoločnosti CFRA Research. „(Investori) sa dívajú cez údolie, vidia veľa hrozivých správ, ale hovoria, že to zvládnu,“ dodal.

Aj európske akcie sa výrazne posilnili

 • Skutočnosť, že na kontinente sa nárast počtu obetí choroby COVID-19 spomalil, vzbudila nádeje, že zavedené reštrikcie sa budú postupne uvoľňovať.
 • Paneurópsky akciový index Stoxx 600 si pripísal 3,73 percenta na 320,58 bodu. Najviac rástli akcie automobilového priemyslu a cestovného ruchu.
 • Nemecký akciový index DAX má za sebou najlepšiu seansu za dva týždne. Stúpol o 5,77 percenta na 10 075,17 bodu.
 • Index parížskej burzy CAC 40 sa zvýšil o 4,61 percenta na 4346,14 bodu.
 • Index milánskej burzy FTSE/MIB vzrástol o štyri percentá na 17 039,31 bodu.
 • Hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 si pripísal 3,08 percenta na 5582,29 bodu.
 • „V terajšej smršti sa trh chytá akéhokoľvek, hoci aj najmenšieho pozitívneho ukazovateľa,“ povedal agentúre FP Régis Aubert zo spoločnosti Financière Arbevel. Tým je podľa neho skutočnosť, že krivka počtu infikovaných a mŕtvych v Európe sa „splošťuje alebo klesá“.

Ceny ropy klesajú, schôdzka sa sa odložila

 • Ceny ropy začali nový týždeň poklesom, pretože členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ich spojenci odložili stretnutie, ktorého cieľom je vyriešenie rastúcich nadmerných dodávok ropy v čase, keď koronavírus prudko znižuje dopyt.
 • Náladu na trhu zhoršila aj správa o raste zásob v USA.
 • Okolo 22:15 SELČ americká ľahká ropa WTI  zlacnela o 7,3 percenta na 26,27 dolára za barel.
 • Cena severomorskej ropy Brent klesla o 3,05 percenta na 33,07 dolára za barel.
 • Globálny trh s ropou minulý týždeň ožil, pretože informované zdroje uviedli, že skupina OPEC+ vrátane Ruska je ochotná dohodnúť sa na znížení dodávok na trhy. Chcú však aj príspevok USA a ďalších krajín. Rokovanie sa malo konať dnes, bolo však odložené na štvrtok. Podľa analytikov to znižuje nádej na dohodu o významnom poklese ťažby.
 • Podľa správy spoločnosti Genscape zásoby ropy v dôležitom americkom prekladisku Cushing stúpli minulý týždeň o 5,8 milióna barelov. Ak rovnaký údaj potvrdí americký úrad pre energetické informácie EIA, bude to už piaty týždeň rastu zásob v prekladisku a najvyšší nárast od roka 2004, keď sa tento údaj začal sledovať, napísala agentúra Reuters. (čtk)
Vývoj Dow Jonesovho indexu. Screenshot - Google
Vývoj Dow Jonesovho indexu. Screenshot – Google
Zdieľať

Mikloš: Cena bude tak či tak vysoká, ale bude ešte vyššia, ak vláda nebude konať rýchlo a razantne

Cena bude tak či tak vysoká, ale bude ešte vyššia, ak sa nebude konať dostatočne rýchlo a razantne, hovorí Ivan Mikloš ako signatár výzvy slovenských ekonómov vláde. Do ekonomiky treba bezodkladne naliať viac peňazí a okamžite sa dohodnúť na ďalšom postupe aj s bankami.

Zdieľať

Americké akcie otvorili obchodovanie prudkým nárastom, kopírujú rastové tendencie z parketov v Európe a Ázii. Za zlepšením nálady investorov sú náznaky stabilizácie pandémie koronavírusu v najviac zasiahnutých krajinách.

Všetky tri kľúčové indexy na Wall Street, teda Dow Jones Industrial Average, S&P 500 aj Nasdaq Composite si pripísali zhruba 4-percentné zisky, píšu Financial Times.

„Pokračujúce spomaľovanie prírastku nových prípadov dáva investorom nádej, že opatrenia sa budú pomaly uvoľňovať, čo umožní postupný nábeh ekonomickej aktivity,“ hovorí Lee Hardman, analytik MUFG Bank.

V nedeľu bolo celosvetovo potvrdených zhruba 71 500 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo bol najnižší denný prírastok za šesť dní.

Zdieľať

Ľudia a firmy, ktorí podali daňové priznanie do konca marca, nebudú musieť čakať na preplatky do konca pandémie. Ministerstvo financií pripravuje zákonné opatrenie, aby ich dostali najneskôr do 10. mája.

O čo ide

 • V dôsledku pandémie koronavírusu štát odsunul termíny daňových priznaní aj splatnosti dane.
 • Zároveň však nechtiac posunul aj vyplácanie preplatkov, hoci napríklad podnikatelia môžu práve v čase koronakrízy hotovosť potrebovať.
Zdieľať

Desaťtisíce britských vodičov vyhrali prvé kolo žaloby proti Volkswagenu týkajúcej sa kauzy dieselgate. Londýnsky súd ešte musí stanoviť, na čo presne budú mať majitelia dotknutých vozidiel nárok.

Spor sa týka inštalácie zariadení na falšovanie emisných testov v naftových autách. Súd rozhodol, že VW používal vo vozidlách takzvané odpájacie zariadenie, píše BBC.

Rozhodnutie sa týka všetkých značiek skupiny, teda VW, Audi, Seat a Škoda.

V Anglicku a Walese podalo na VW a ďalšie jeho značky žalobu zhruba 90-tisíc šoférov s požiadavkou na odškodné. Prípad by mohol byť najväčším spotrebiteľským sporom v anglickej právnej histórii.

VW v súvislosti s falšovaním emisií čelí množstvu žalôb po celom svete. Škandál vypukol v roku 2015, koncern doposiaľ vyplatil na odškodnom spolu okolo 30 miliárd eur.

Zdieľať

Slovensko si prostredníctvom štvrťročných a polročných poukážok požičalo 1,5 miliardy eur. Pri štvrťročných poukážkach dosiahli výnosy investorov zápornú úroveň, pri polročných nulovú.

 • V aukcii štátnych pokladničných poukážok splatných 7. júla sa dopyt investorov vyšplhal na 760 miliónov eur, z toho akceptovaný dosiahol 505 miliónov eur. Výnosy do splatnosti mali negatívnu úroveň 0,0020 % p. a.
 • V aukcii poukážok splatných 5. októbra 2020 evidovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) dopyt 1,27 miliardy eur, z toho akceptovala jednu miliardu. Výnosy mali nulovú úroveň. (tasr, n)
Zdieľať

Japonská vláda pripravuje balíček vo výške 920 miliárd eur na zmiernenie dosahov koronavírusových opatrení na ekonomiku. Ich celková hodnota sa vyšplhá na 20 % HDP krajiny.

Zo stimulačného balíka by malo ísť okrem iného v prepočte 51 miliárd eur na finančné príspevky pre domácnosti a malé podniky a 220 miliárd eur na odklad platieb daní a sociálneho poistenia.

Japonsko má potvrdených vyše 3600 infikovaných a 85 obetí koronavírusu, v Tokiu bolo potvrdených viac ako tisíc prípadov ochorenia.

Vláda vyhlási zrejme v utorok v Tokiu, Osake a ďalších piatich prefektúrach núdzový stav, ktorý by mal trvať približne mesiac. (čtk, reuters)

Zdieľať

Mičovský preverí nákup kamier do lesov za 23 mil. eur, nedeľný požiar cez ne nespozorovali

Nedeľný požiar v tatranských lesoch vyvoláva pochybnosti o investícii do protipožiarneho kamerového systému za takmer 23 mil. eur. Hasiči ho totiž lokalizovali len na základe oznámenia náhodného turistu. Minister Mičovský dá nákup štátnych Lesov SR z roku 2016 hĺbkovo preveriť.

Prečo je nákup podozrivý:

 • Kontrakt na protipožiarny kamerový systém do slovenských lesov podpísal štátny podnik vtedy pod vedením Petra Moronga len deň pred parlamentnými voľbami.
 • Suma 22,6 milióna eur za systém pritom výrazne prevyšovala škody vo výške 10 miliónov eur, ktoré spôsobili požiare v lesoch za posledných desať rokov.
 • Lesy navyše platia každoročne aj náklady za údržbu a prevádzku tohto systému prevyšujúce 2 milióny eur.
 • Systém nakúpili len pre oblasti Záhoria, Vysokých Tatier a Nízkych Tatier.

Ako to bolo s požiarom: Hektárový požiar lesa nad hrebeňom Slavkovského štítu neďaleko Hrebienka nad Starým Smokovcom sa podarilo v nedeľu lokalizovať a rýchlo uhasiť. Aktuálne už strážia a monitorujú územie lesníci Štátnych lesov TANAPu.

„Nebyť oznámenia zodpovedného turistu, ktorý kontaktoval Hasičský a záchranný zbor SR, následky by boli oveľa vážnejšie. Ak je systém chybový, nemôže to takto fungovať ďalej. Tento nákup preto hĺbkovo preveríme,“ zdôraznil Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať