Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Čo sa stane v roku 2017 (predpovede Denníka N)

Shooty: Vytrvalci, 5. septembra 2016.
Shooty: Vytrvalci, 5. septembra 2016.

SLOVENSKO:

1. Kaliňák neodíde

Hoci aj časť koalície bude ďalej opakovať, že kauza Bašternák je problém, minister zostane ministrom. Z jeho pohľadu to najhoršie už zrejme prehrmelo, a preto nebude chcieť opustiť post s obrovským vplyvom na fungovanie bezpečnostných zložiek štátu.

2. Koalícia vydrží

Zdrojom napätia vnútri koalície budú kauzy a boje o sféry vplyvu. Pri klesajúcich preferenciách Smeru a rastúcich percentách SNS bude pravdepodobne pokračovať rast Andrejovho Dankovho sebavedomia. Prejaví sa to zápasom o RTVS, ktorý sa môže skončiť odchodom Václava Miku, no ani to nebude dôvod na rozpad koalície.

3. Kotleba prehrá voľby

V novom roku budú len jedny voľby – župné–, a zrejme budú prvýkrát jednokolové. Najsledovanejší bude banskobystrický súboj Mariana Kotlebu a Stanislava Mičeva, ktorý Kotleba prehrá. Tradične pravicovú Bratislavskú župu by zasa mohol ovládnuť ľavičiar s podporou Fica Milan Ftáčnik.

4. Smer pritvrdí proti Rómom

Po rečiach Roberta Fica o konci politickej korektnosti bude Smer potrebovať ukázať silu, pracovať na novom vinníkovi, keď už utečenci nefungujú, a pošle do rómskych osád kukláčov. Bude sa to snažiť obhájiť nepresnými štatistikami o kriminalite, ale obeťou budú často úplne nevinní, údery obuškov sa ujdú aj deťom. Minister práce Ján Richter príde s novými trestami pre dlhodobo nezamestnaných, štát im siahne na dávky.

5. Kiska ešte nezaloží stranu

Projekt Toska Richarda Rybníčka sa ešte nerozbehol, a ak nezíska ďalšie výrazné tváre, nie je jasné, či sa vôbec rozbehne. Ľudia z projektu Progresívne Slovensko okolo Ivana Štefunka sú k založeniu strany najbližšie a oznámenie, že do toho natvrdo idú, je zrejme blízko. Prezident Andrej Kiska sa však tento rok ešte nerozhodne, či sa aj on zapojí do straníckej politiky.

SVET:

1. Merkelová bude znova kancelárkou

Víťazom nemeckých parlamentných volieb na jeseň bude CDU Angely Merkelovej. No za víťaza sa bude môcť považovať aj populistická Alternatíva za Nemecko. Tá získa až 20 percent hlasov (momentálne v prieskumoch má 15), a nie je vylúčené, že sa stane druhou najsilnejšou stranou. Ani táto podpora však nezmení nič na tom, že Angela Merkelová bude aj naďalej kancelárkou, po dlhších rokovaniach znova vznikne koalícia so socialistami.

2. Briti schvália brexit

Bude okolo toho ešte veľa diskusií, ale Briti to napokon schvália. V oboch komorách parlamentu zahlasujú za aktiváciu článku 50, čím dostanú dva roky, aby vyrokovali podmienky odchodu z Európskej únie. Napriek varovaniam niektorých ekonómov, ako to ovplyvní ekonomiku krajiny, si netrúfnu ignorovať názor 17 miliónov voličov. Otázne je, aký vzťah vyrokujú s Európskou úniou. Nečaká sa, že by britská premiérka Theresa Mayová chcela svoje rozhodnutia potvrdiť predčasnými voľbami.

3. Le Penová prehrá s Fillonom

Na jar sa vo Francúzsku uskutočnia prezidentské voľby a Marine Le Penová nikdy nebola tak blízko prezidentského paláca. Napriek tomu, že v Británii a Amerike v roku 2016 vyhrali populisti, vo Francúzsku sa to nestane. Francúzi si zvolia Francoisa Fillona, ktorý v druhom kole porazí práve Le Penovú, hoci relatívne tesne. Kandidáti mainstreamových strán sa po brexite a Trumpovi v kampani poučia, rovnako sa zmobilizujú aj voliči, ktorí nesúhlasia s Le Penovou. Dokázali to už v decembri Rakúšania v prezidentských voľbách.

4. Menej utečencov, ale asi viac teroru

Konflikt v Sýrii sa nevyrieši, a tak bude príval utečencov (nielen zo Sýrie) smerovať do Európy aj naďalej, no bude ich menej ako v roku 2016. Islamský štát bude pod tlakom v Iraku aj v Sýrii. V Iraku koalícia dobyje Mosul a fakticky Dáiš v tomto štáte skončí. Čím však bude pod väčším tlakom na bojisku, tým viac sa bude snažiť ukázať svoju silu teroristickými útokmi v Európe.

5. Trump už veľmi neprekvapí

Predvídať kroky nepredvídateľného miliardára, ktorý už veľakrát pragmaticky zmenil názor, je ťažké. V januári sa stane 45. americkým prezidentom a bude sa snažiť presadiť hlavné tézy z kampane, aj keď nie v takej extrémnej podobe, akú mali pred voľbami. Múr medzi Mexikom a USA Trump stavať nebude, ani nevyhostí toľko imigrantov, ako vravel. Potvrdí svoj tvrdý postoj k obchodným dohodám. Neschváli sa TPP s Áziou, nevyrokuje TTIP s Európou a možno otvorí aj dohodu NAFTA s Mexikom, ako to sľuboval.

EKONOMIKA:

1. Štát zlepší nákupy IT

Odkedy sa vicepremiér Peter Pellegrini obklopil ľuďmi zo súkromnej sféry a pritvrdila sa verejná kontrola (Slovensko.digital), zvýšila sa šanca, že štát bude kupovať IT zodpovednejšie, než bolo zvykom. O mnohých nákupoch sa už verejne debatuje, no tlak zabehnutých dodávateľov zarábať na dodatkoch k zmluvám bude stále veľký. Pellegrinimu sa nepodarí ustrážiť ani celé eurofondy, úspešnejší bude pri tých, ktoré majú zefektívniť verejnú správu a zverejňujú sa už aj ich reformné zámery.

2. Drucker pomení šéfov nemocníc

Budúci rok bude pre ministra Tomáša Druckera kľúčový. Vymení viacerých šéfov štátnych nemocníc, čo nebude najmä v Smere vnímané dobre. Zhorší sa aj jeho vnímanie verejnosťou, lebo zavedie poplatky v ambulanciách a zruší viaceré pohotovosti. Okrem toho si bude musieť dupnúť u ministra financií Petra Kažimíra, lebo s tým, čo mu priklepol v rozpočte, nebude môcť riešiť veľké problémy štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne ani zadlžených nemocníc. Aby aspoň niekoho upokojil, posunie minister termín zavedenia elektronizácie zdravotníctva. Do nej by mali byť v roku 2018 zapojení všetci lekári, ambulancie aj nemocnice.

3. Reforma školstva nebude

Minister Peter Plavčan síce hovorí, že pripravuje najväčšiu reformu za 25 rokov, ale ani budúci rok to tak vyzerať nebude. Po tom, čo predstavil koncepcie, sa k reálnym zmenám nedostane. Prezident Andrej Kiska ho bude ešte ostrejšie kritizovať za nečinnosť. Miesto SNS sa do školstva bude viac starať Smer, ktorý krajom vezme práva rozhodovať o niektorých stredných školách. Výraznejšie sa začnú ozývať aj kvalitné vysoké školy ako Univerzita Komenského či Slovenská technická univerzita, ktoré budú žiadať, aby sa zmenilo financovanie a aby dostávali omnoho viac peňazí ako menej úspešné školy. Protesty učiteľov už pokračovať nebudú.

4. Nebude rásť nezamestnanosť

Nezamestnanosť bude už stabilne pod deviatimi percentami, čo je na Slovensku úroveň, pri ktorej sú už ďalšie poklesy len veľmi ťažké. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter sa tak na tlačovkách už nebude chváliť tým, o koľko klesol počet nezamestnaných, ale koľko ľudí si našlo prácu spomedzi dlhodobo nezamestnaných. Ak sa mu to totiž nebude dariť, len ťažko bude vysvetľovať firmám, že brzdí pracovné povolenia pre ľudí z Ukrajiny a Balkánu.

5. Postavia najdrahší obchvat

Projekt Martina Filka Hodnota za peniaze zažije na jar najtvrdšiu skúšku autority. Tím z ministerstva financií sa pokúsi pritlačiť na ministra dopravy, aby sa prvá časť prešovského obchvatu stavala aspoň o tretinu lacnejšie, ako je predpokladaných 350 miliónov eur. Tento odhad ceny urobil v prepočte na kilometer z krátkeho úseku diaľnice zatiaľ najdrahší úsek D1, po ktorom bude navyše zrejme chodiť veľmi málo áut. Tieto informácie si už všimol aj prezident, ktorý už aj tím Hodnota za peniaze požiadal o ich stanovisko k veľkému eurofondovému projektu. Pretláčanie medzi Kažimírovými ľuďmi a lobistami stavebných firiem sa skončí zrejme remízou. Minister Érsek dohodne s firmami zľavu okolo 50 miliónov eur oproti cene z tendra, ale návrh stavať pri Prešove len polovičný profil diaľnice neprejde.

VEDA:

1. Pokročíme v boji so zikou

Vírus sa rozšíril už do všetkých krajín Ameriky a význam nájdenia účinnej liečby je preto zrejmý. Testovanie experimentálnych vakcín sa už začalo, v roku 2017 by sme mali vidieť ich prvé výsledky na ľuďoch. Vyzerajú sľubne, aspoň podľa výsledkov na makakoch.

2. Začneme editovať gény

Budúci rok budeme počuť aj o experimentoch na ľuďoch, ktoré využívajú metódu editovania génov. Už koncom roku 2016 upravili po prvý raz – bolo to v Číne – imunitné bunky pacienta trpiaceho rakovinou tak, aby reagovali na rakovinové bunky viac devastačne. Ďalšími cieľmi použitia metódy CRISPR by mohli byť kosáčikovitá anémia, svalová dystrofia či iné genetické poruchy. Otáznou zostáva už iba etika takéhoto výskumu.

3. Imunoterapia proti rakovine

Počuť bude aj o takzvanej imunoterapii, ktorá na boj s rakovinou používa telu vlastné T-lymfocyty. Tie sú odobraté pacientovi a mimo tela geneticky pozmenené tak, aby dokázali lepšie a efektívnejšie zabíjať konkrétny typ rakoviny.

ŠPORT:

1. Sagan bude ďalej kráľom

Dvojnásobný majster sveta pred sezónou prestúpil z ruského Tinkoffu do nemeckého celku Bora-Hansgrohe. Zobral si so sebou nielen početnú slovensko-česko-poľskú enklávu, ale aj amerického výrobcu bicyklov. Nemal by tak mať problémy, ako keď si pred dvomi rokmi po prestupe zvykal na nový posed. Slovenský cyklista ovládne minimálne jednu jarnú klasiku a len zranenie ho môže pripraviť o šiesty zelený dres na Tour de France. Medzi najväčších favoritov bude patriť aj na majstrovstvách sveta v nórskom Bergene, v ktorých je naplánovaný rovinatý dojazd.

2. Lyžiarske výhry aj prehry

Slovenské zjazdové lyžovanie nikdy na tom nebolo tak dobre, Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová patria medzi najužšiu svetovú slalomársku špičku. Je to však napriek, a nie vďaka pomerom v Slovenskej lyžiarskej asociácii. Mocenské boje a hádzanie si polien pod nohy budú zrejme pokračovať aj v tomto roku, čo naznačil aj koniec toho uplynulého. Pokiaľ ide o športovú stránku, Petra Vlhová bude potvrdzovať, že aj v mladom veku patrí medzi špičku, v ktorej sa stále drží aj 32-ročná Velez-Zuzulová. Vrcholom sezóny budú februárové majstrovstvá sveta vo švajčiarskom St. Moritzi, z ktorých Slovenky prinesú medailu.

3. Hokejisti nepostúpia

Majstrovstvá sveta sa budú konať v dvoch krajinách – vo Francúzsku (Paríž) a v Nemecku (Kolín nad Rýnom). Okrem zvýšených bezpečnostných opatrení môžeme očakávať aj tradičný boj o to, či sa Slováci dostanú do štvrťfinále. Naposledy sa im to podarilo v roku 2013. Fanúšikovia budú opäť v kútiku duše dúfať v hokejový zázrak, no opäť sa potvrdí, že striebro z Helsínk 2012 bolo len peknou výnimkou. V skupine s Ruskom, USA a so Švédskom bude náročné dostať sa medzi osem najlepších, o poslednú postupovú priečku sa tím Zdena Cígera bude biť s domácimi Nemcami, Lotyšmi, Dánmi a Talianmi.

3. Futbalisti postúpia na MS

Po nepodarenom začiatku kvalifikácie na MS 2018, keď mužstvo Jána Kozáka prehralo doma s Anglickom aj v Slovinsku 0:1, sa slovenskej reprezentácii podarilo dostať späť na víťaznú vlnu a po výhrach v Trnave nad Škótskom (3:0) a Litvou (4:0) má na konte 6 bodov, na druhé Slovinsko stráca iba dva. Ak sa nám podarí zvíťaziť v najbližších dvoch stretnutiach nad papierovo slabšou Litvou a Maltou, budeme mať veľkú šancu minimálne na druhú priečku – a teda baráž. Rozhodne jesenná časť a ťažké zápasy na ihrisku Anglicka a Škótska, ale hlavne domáci septembrový súboj s neobľúbeným súperom Slovinskom. Slováci už Angličanov nepredbehnú, ale dostanú sa do baráže, kde vyradia Srbov.

4. Mladí futbalisti majú na medailu

Po 17 rokoch si na Eure zahrajú reprezentanti do 21 rokov. Šampionát sa hrá v Poľsku, súpermi Slovákov sú domáci, Angličania a Švédi. Ak Slováci využijú nervozitu domáceho tímu, mohli by minimálne vyrovnať štvrté miesto svojich krajanov z Bratislavy 2000.

5. Slovensko ovládne florbalový ošiaľ

December prinesie do Bratislavy (ZŠ O. Nepelu, Hant aréna) majstrovstvá sveta žien vo florbale. Tento šport má u nás viac registrovaných hráčok a hráčov ako hokej, masovejší je len futbal. Florbalistky už pred dvomi rokmi na šampionáte vo Fínsku ukázali, že svojimi výkonmi dokážu nadchnúť fanúšikov. Slovenky patria do širšej svetovej špičky, v prípade postupu do štvrťfinále môžu florbal výrazne zviditeľniť aj medzi sponzormi. Zatiaľ ide o amatérsky šport, ktorý sa najväčšej popularite teší na základných a stredných školách.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Vláda schválila návrh rozpočtu, deficit má byť pol percenta. Rozpočet už dostal prívlastok „kreatívny“

Peter Kažimír a Ladislav Kamenický ešte v čase, keď bol Kamenický poslancom a Kažimír ministrom. Foto – TASR
Peter Kažimír a Ladislav Kamenický ešte v čase, keď bol Kamenický poslancom a Kažimír ministrom. Foto – TASR

Vláda zverejnila návrh rozpočtu na budúci rok:

 • Plán deficitu na budúci rok je hlboko pod odhadom ostatných analytikov.
 • Tento rok plánuje vláda deficit 0,7 % HDP, plán bol 0 %. Ani týmto číslam ministerstva financií iní analytici neveria.
 • Zlé sú aj spresnené čísla za rok 2018. Slovensko podľa nich zostalo v sankčných pásmach dlhovej brzdy.
Zdieľať

Telefóny vymeníte a internet sa zrýchli. Kedy a za koľko ovplyvní aj štátny úrad cez aukciu, hovorí jeho bývalý šéf

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

5G prinesie rýchlejší internet a nové telefóny. „Ak si dnes dokážete stiahnuť nejaký film v HD za niekoľko minút, tak pri 5G si ho stiahnete za niekoľko sekúnd,“ opisuje bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj. Kedy to bude a koľko budú nové technológie stáť, ovplyvnia aj detaily štátnej aukcie.

Minúta po minúte

Zdieľať

Pellegrini o rozpočte na rok 2020: Ide o kompromisný rozpočet, avšak stále so silným sociálnym akcentom. „Kompromis vychádza z toho, že napriek spomaleniu ekonomiky, nemienime škrtať na našich občanoch, rezervy hľadáme v úsporách v spravovaní štátu.“

„Čelíme spomaleniu ekonomiky, ale zatiaľ by som nehovoril o kríze.“

Zdieľať

UniCredit bude pýtať úroky za vklady nad 1 milión eur

Talianska banka UniCredit zavedie negatívne úrokové sadzby pre klientov s vkladmi vyššími ako 1 milión eur. Znamená to, že za úložky nad touto hranicou budú musieť klienti banke platiť namiesto toho, aby im nabiehali úroky v ich prospech.

Negatívne úroky zavedie UniCredit od budúceho roka, informuje Reuters. Stane sa tak zrejme prvou veľkou bankou v eurozóne, ktorá týmto spôsobom „spoplatní“ vklady.

Podľa skoršieho vyjadrenia šéfa UniCredit Jean-Pierra Mustiera sa mali negatívne úroky týkať vkladov už od 100-tisíc eur.

Záporné sadzby na vkladoch sa dotknú zhruba 0,1 percenta zákazníkov UniCredit. Banka im zároveň ponúkne alternatívne spôsoby investovania.

Prečo sa to deje:

 • ECB v septembri ponorila depozitnú sadzbu hlbšie do záporného pásma:  z −0,4 % na −0,5 %. To znamená, že komerčné banky jej budú platiť ešte viac za držanie svojich vkladov;
 • centrálna banka chce podporiť ekonomiku a primäť banky k tomu, aby nedržali peniaze na účtoch, ale ich dávali do obehu;
 • negatívne úrokové sadzby znižujú ziskovosť bánk. Napriek tomu sa zatiaľ len niekoľko menších bánk v eurozóne rozhodlo presunúť súvisiace náklady na klientov.

UniCredit je najväčšia talianska banka, zároveň je najväčšou bankou v Rakúsku a kontroluje aj výrazné podiely na trhu viacerých krajín východnej Európy.

Takmer 50 percent tržieb UniCredit pochádza z Talianska, zhruba 20 percent generuje v Nemecku, 9 percent v Rakúsku a približne 22 percent v ďalších európskych krajinách.

Kto zavádza záporné úroky:

Od novembra chce spoplatniť vklady bohatých klientov švajčiarska banka UBS. Tým, ktorí si u nej vo Švajčiarsku uložia viac ako 2 milióny frankov, plánuje zaviesť úrok 0,75 percenta.

Jednou z prvých krajín, ktoré zaviedli negatívne úroky, je Dánsko. Naposledy ich avizovala Spar Nord ako tretia miestna banka v poradí.

Podobné opatrenia prijali aj dánska Jyske Bank a nemecká Berliner Volksbank.

Zdieľať

Návrh rozpočtu opäť obsahuje daňové príjmy nesystémovo navýšené o vplyv zavedenia e-kasy a tzv. nanomarkerov, teda identifikačnej látky na označovanie minerálnych olejov. Upozornila na to rozpočtová rada, ktorá sa chce na to pýtať ministerstva financií.

Zdieľať

OĽaNO chce iniciovať mimoriadny finančný výbor k návrhu rozpočtu na budúci rok, podľa nich je návrh „klamstvom“. Opozičná strana pripomína, že Kažimír už ako guvernér NBS odhadol, že deficit rozpočtu v budúcom roku bude vo výške 1,5 %, no jeho nástupca – minister financií Kamenický predložil návrh rozpočtu s deficitom 0,5 %.

Zdieľať

Typická slovenská domácnosť disponovala v roku 2017 o 40 % vyšším čistým bohatstvom ako v roku 2014, no takmer celá táto zmena bola spôsobená rastom cien nehnuteľností. Vyplýva to v poradí z tretieho zisťovanie finančnej situácie domácností, ktoré urobila Národná banka Slovenska.

Zisťovanie finančnej situácie domácností sa uskutočnilo v roku 2017. Z neho vyplýva, že drvivá väčšina rastu aktív bola spôsobená zvýšením celkovej hodnoty hlavného bývania. Navyše, hodnota ďalších nehnuteľností (pozemkov, chát, druhých nehnuteľností a pod.) tiež stúpla.

Zvyšok nového čistého bohatstva pripadá najmä na iné reálne aktíva ako napríklad autá, podnikanie či cennosti a v menšej miere na finančné aktíva.

„Na druhej strane, optimizmus slovenských domácností sa prejavil výrazným zvýšením zadlženia. Zdrojom nových investícií do nehnuteľností boli najmä úvery na bývanie, ktoré u typickej domácnosti s dlhom vzrástli o vyše 10-tisíc eur,“ uviedla Národná banka.

Čo ešte vyplýva zo zisťovania NBS:

 • Čisté bohatstvo je mierne vyššie vo všetkých vrstvách domácností.
 • Dlhodobo ostávame spoločnosťou s veľmi rovnomerným rozdelením bohatstva aj
  príjmov. Rovnako ako v iných krajinách je čisté bohatstvo o niečo menej rovnomerne rozdelené ako príjmy alebo spotreba potravín.
 • Domácnosti preferovali investície do reálnych aktív pred rozširovaním svojho portfólia finančných aktív. Vo vlastnom bývalo 88,8 % domácností (jeden z najvyšších podielov v Európe), čo tvorilo 70 % ich celkových aktív.
 • Finančné aktíva sú koncentrované v bankových vkladoch (70%). Štruktúra finančných aktív zostáva silne konzervatívna, aj keď zvyšných 30% finančných aktív je rovnomernejšie rozdelených medzi ďalšie produkty ako napríklad dlhopisy a podielové fondy. Stále však ide o zanedbateľný podiel na celkovom bohatstve.
 • Najvyššie príjmy majú podľa predpokladu domácnosti reprezentované osobou
  v strednom veku (45-54 rokov). Ak je zdrojom príjmov podnikanie a/alebo finančné investície, je veľká pravdepodobnosť, že sa domácnosť nachádza v najvyššej príjmovej kategórii.
 • Podiel zadlžených domácností ostáva stabilný (37 %), no výška dlhu zadlžených domácnosti vzrástla dvojnásobne. Zadlžené domácnosti sú však spravidla tie, ktoré majú vyšší príjem a vyššie čisté bohatstvo.
Zdieľať

Tripartita sa na príplatkoch nedohodla

Zamestnávatelia a odbory sa na dnešnej tripartite nedohodli na zmene príplatkov za prácu v noci a cez víkend od januára.

Minister práce Ján Richter sľúbil po schválení minimálnej mzdy, že príplatky sa v budúcom roku nezvýšia alebo porastú len mierne napriek tomu, že minimálna mzda sa zdvihne o vyše 11 % na sumu 580 eur.

Zamestnávatelia presadzovali, aby sa príplatky už od budúceho roku neodvíjali od minimálnej mzdy, ale od priemernej. Ďalší návrh hovoril o tom, že sa budú vypočítavať z priemernej mzdy, ale až od roku 2021. Treťou možnosťou bolo, že na príplatkoch sa nebude nič meniť.

Keďže sa odborári a zamestnávatelia nedohodli, parlament bude schvaľovať na októbrovej schôdzi novelu zákona o minimálnej mzde. Podľa nej sa bude minimálna mzda v roku 2021 vypočítavať ako 60 % priemernej. Či takto budú rásť od roku 2021 aj príplatky, o tom budú tiež rozhodovať poslanci.

Zdieľať

Rozpočet eurozóny sa podobá na eurofondy. Ministri financií eurozóny dospeli k dohode o detailoch „rozpočtového nástroja“ pre 19 členských štátov. Jej súčasťou sú aj silnejšie opatrenia na podporu krajín zasiahnutých náhlym ekonomickým šokom. (euractiv)

Zdieľať

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení a Republiková únia zamestnávateľov označili návrh rozpočtu na rok 2020 za predvolebný, pretože sa neprijímali konsolidačné opatrenia. Kritizujú výšku deficitu a to, že výdavky rastú rýchlejšie ako príjmy.

K návrhu rozpočtu malo na pondelkovej tripartite výhrady aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Samosprávy sa napríklad obávajú zhoršenia stability hospodárenia.

Výška deficitu v tomto roku má byť 0,68 % HDP a v budúcom roku má byť na úrovni 0,49 %.

Odborári a Asociácia priemyselných zväzov návrh rozpočtu odsúhlasili. (tasr)

Viac o návrhu rozpočtu čítajte tu.

Zdieľať

Vyrovnanému rozpočtu nikto neverí, je len marketingom tejto vlády a zahmlievaním skutkovej podstaty, hovorí bývalý ekonóm Inštitútu finančnej politiky a expert PS/Spolu na financie Ján Remeta.

„V rokoch 2021 a 2022 si ministerstvo stanovilo cieľ vyrovnaného rozpočtu, ale samo priznáva, že nevie, ako ho dosiahnuť. Preto pre budúcu vládu necháva v rozpočte odkaz, že na to, aby bolo hospodárenie vlády vyrovnané, predsa len bude potrebné zrealizovať ďalšie dodatočné opatrenia vo výške 0,75 %, resp. 1,15 % HDP pre roky 2021 a 2022. A to nehovoriac o ďalších rizikách,“ povedal Remeta o návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2020 až 2022.

Viac o rozpočte čítajte tu.

Zdieľať

Nemecké aerolinky Condor získajú štátnu pôžičku 380 mil. eur. Pomoc odobril Brusel

EK schválila preklenovací úver 380 miliónov eur pre nemecké aerolinky Condor, ktoré sú dcérou skrachovanej britskej cestovky Thomas Cook. Letecká spoločnosť chce zrušiť väzby na materskú spoločnosť a hľadá si kupca.

Brusel odobril pôžičku po tom, ako zistil, že neposkytne Condoru nespravodlivú výhodu.

„Opatrenie prispeje k zabezpečeniu riadneho pokračovania služieb leteckej dopravy a zabráni narušeniam pre cestujúcich,“ uvádza Európska komisia.

Vďaka finančnej injekcii môže Condor pokračovať v prevádzke. Zachovaných zostane zhruba 5-tisíc pracovných miest.

Aké sú podmienky pomoci:

 • úver so 6-mesačnou splatnosťou je rozdelený medzi spolkovú vládu a nemecký štát Hesensko;
 • Condor ho bude čerpať postupne na základe skutočnej potreby hotovosti, ktorej stav bude hlásiť každý týždeň. Ďalšiu časť pôžičky dostane až vtedy, keď mu budú chýbať peniaze;
 • Nemecko má zabezpečiť splatenie úveru po 6 mesiacoch, inak bude firma musieť podstúpiť komplexnú reštrukturalizáciu tak, aby sa vrátila k dlhodobej životaschopnosti.

Condor je na rozdiel od skrachovanej matky Thomas Cook zisková spoločnosť. Prevádzkuje približne 40 lietadiel.

Ako sa rozoberá cestovka Thomas Cook:

 • viac ako 500 kamenných pobočiek cestovnej kancelárie v Británii prevezme konkurent Hays Travel, zachráni 2500 pracovných miest;
 • ponuka prišla na škandinávske aktíva, ktoré zahŕňajú aj aerolinky Ving Group.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať