Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Široký priznal, že je majiteľom Váhostavu, za jeho utajovanie mala firma dostať pokutu

Foto Denník N – Vladimír Šimíček
Foto Denník N – Vladimír Šimíček

V registri konečných užívateľov výhod Váhostav najskôr neuviedol Juraja Širokého. Dnes už tam je.

Juraj Široký priznal, že je vlastníkom stavebnej firmy Váhostav, ktorá získala viac štátnych zákaziek. Jeho meno sa objavilo aj v registri konečných užívateľov výhod. Informáciu ako prvá priniesla RTVS.

Váhostav pôvodne v registri ako konečných užívateľov výhod zverejnil len troch členov štatutárneho orgánu, dnes už tam je Široký. Ten ešte vlani v apríli na súde tvrdil: „Nie som vlastníkom Váhostavu, ani som nikdy nebol.“ Povedal to na súde s Denníkom N.

Hovorca Váhostavu Tomáš Halán hovorí, že tieto dve vyjadrenia spolu nesúvisia: „Tieto dve skutočnosti nie sú v rozpore. V čase, keď pán Široký dal vyhlásenie, bolo pravdivé a vplyv vo Váhostave získal neskôr.“ Na otázku, kedy vplyv vo Váhostave získal, už Halán neodpovedal.

Otázka, kto je majiteľom tejto spoločnosti, získala na naliehavosti v roku 2015, keď naplno prepukla kauza Váhostav. Firma síce dostávala peniaze od štátu na stavbu diaľnice, sama však mesiace neplatila firmám, a teda robotníkom, za ich odvedenú prácu. Smer sa dostal pod silný tlak a narýchlo prijal zákon, ktorý okrem iného určil aj zverejňovanie konečných užívateľov výhod.

Firmy, ktoré zvíťazia vo verejných obstarávaniach, musia do registra zapisovať mená osôb, ktoré vlastnia aspoň 25 percent majetkových, hlasovacích alebo iných práv vo firme. Register v tejto podobe bude fungovať len do februára, keď začne platiť nový protischránkový zákon, ktorý presadila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Pôvodne v tomto registri Juraj Široký nebol, čo kritizovala Transparency International a opozičný poslanec Ondrej Dostál (poslanecký klub SaS) preto podal informácie aj podnet na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). „Ak zákon má mať nejaký zmysel, tak nech reálne funguje a ukazuje tých, ktorí sú reálnymi užívateľmi konečných výhod a nie nejaké biele kone,“ hovorí Dostál. Rozhodnutie mu ešte nedoručili, ale s tým, že vo Váhostave je uvedený ako konečný užívateľ výhod Široký, je spokojný. „Až doteraz o tom vedeli na Slovensku všetci okrem Úradu pre verejné obstarávanie,“ dodal.

sirokyVáhostav mal v súvislosti so zápismi do registra dostať aj pokutu. Úrad pre verejné obstarávanie Denníku N potvrdil, že vo veci zverejnených konečných užívateľov výhod vydal pri Váhostave rozhodnutie. Výšku hovorca ÚVO Ján Mažgút nepovedal, rozhodnutie ešte nie je právoplatné. Keď ho Váhostav získa, môže sa proti nemu ešte odvolať.

„Je zarážajúce, že z takej inštitúcie, ako je ÚVO, sa informácia o uložení pokuty, ktorá nie je zatiaľ nikde zverejnená, dostane skôr k novinárom ako k účastníkom konania. Rozhodnutie ÚVO nebolo Váhostavu do dnešného dňa doručené a spoločnosť si na doručenie počká. Po vyhodnotení rozhodnutia podnikne prípadné ďalšie kroky,“ tvrdí hovorca Váhostavu Halán.

Váhostav podľa zákona prijatého v roku 2015 môže dostať pokutu od 10-tisíc do 1 milióna eur. Ondrej Dostál, ktorý podnet podával, o rozhodnutí ani pokute nevie.

Štruktúru vlastníkov Váhostavu, ktorý napríklad rekonštruoval Bratislavský hrad, odkryla Transparency International.

vahos-1024x762

Na vrchole pyramídy je akciovka Váhostav-SK a potom ďalšie známe firmy roky spájané s Jurajom Širokým – Finasist, Druhá strategická a Prvá strategická. Transparency International Slovensko v spolupráci s dátovou firmou Bisnode Slovensko vysledovali vlastnícku štruktúru až na Cyprus, Nový Zéland a do Kostariky.

Podiely v Druhej strategickej a Prvej strategickej podľa Transparency vlastnia novozélandské firmy Draeger Holdings a Pakema Holdings. Z tých potom väzby pokračujú ďalej na Cyprus a Nový Zéland, v jednej vetve dokonca k piatim fyzickým osobám z Kostariky.

„Pozrite sa na to, ako komplikovane vyzerá akcionárska štruktúra Váhostavu, ktorý teraz ide nezaplatiť až 85 percent svojich dlhov malým dodávateľom,“ uvádzala vtedy svoj graf Transparency International Slovensko na svojom Facebooku.

„Ak ste poctivý podnikateľ, nech aj milionár, nemáte dôvod skrývať svoje vlastníctvo po schránkových firmách. Nie je hanbou, ak biznis niekedy nevyjde a skončí sa trebárs aj konkurzom, ale je nehorázne nastaviť si firemnú štruktúru tak, že podfuky s obchodnými partnermi sa robia veľmi ľahko.“

Váhostav zachraňoval štát

Reštrukturalizáciu a dlhy Váhostavu riešila vláda aj parlament ešte v apríli 2015. Po tom, čo sa začali nevyplatení dodávatelia sťažovať, že Váhostav im nezaplatil faktúry.

A tak štát zaplatil ešte raz – vyplatil dodávateľov Váhostavu. Išlo o takmer 13 miliónov eur. „Celkovo podalo žiadosti 470 veriteľov,“ napísala ešte v apríli minulého roku Slovenská reštrukturalizačná, ktorú štát zriadil na to, aby sa u nej nevyplatení stavbári uchádzali o pomoc.

Štát platil najviac 200-tisíc eur s tým, že viac než polovicu pohľadávky nemajú stavbári na účtoch čakať. Tým, ktorým dlhuje Váhostav viac než 400-tisíc eur, sa tak štátna schéma vyplatí menej.

Takíto veritelia zrejme zvážili aj inú možnosť, ktorú mali na výber: nechať si preplatiť počas piatich rokov asi 19 percent nepreplatených faktúr priamo od Váhostavu, potom do výšky 50 percent si ich vymáhať hoci aj cez exekúciu. Teoreticky môžu po rokoch dostať naspäť aj všetko, ale len vtedy, keby sa Váhostavu podľa oficiálnych čísiel darilo.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

EÚ žiada vrátiť 28 mil. eur za predražené online vzdelávanie. Polícia žiadny trestný čin nevidí

Európsky protikorupčný úrad preveroval slovenský projekt celoživotného vzdelávania a žiada späť peniaze, ktorými na ne EÚ prispela. Projekt mal za ministra Čaploviča na starosti Národný ústav celoživotného vzdelávania. Ministerstvo školstva teraz vo svojom rozpočte bude musieť nájsť milióny eur a poslať ich späť do Bruselu.

Minúta po minúte

Zdieľať

V Česku aj na Slovensku objavili podvodné stránky, ktoré ponúkajú smartfón Samsung Galaxy S10+ za niekoľko eur. Tvária sa ako stránky známych médií či spoločností, ako napríklad iDnes.cz, iHned.cz, Aktuality.sk, T-Mobile či Samsung.

Väčšinou sú písané lámanou češtinou či slovenčinou a vyžadujú zadanie osobných údajov a zaslanie platby z účtu.

Tieto stránky často menia svoju podobu, samotný obsah ponuky aj internetovú adresu a užívateľ sa na ne môže, okrem iného, dostať po kliknutí na podozrivo formulovaný sponzorovaný post na Facebooku, ktorý napríklad informuje o špeciálnej akcii Samsungu. Klienti týmto riskujú nielen stratu zaslaných peňazí, ale aj zneužitie svojej identity. (tasr)

Zdieľať

Zmenu v minimálnych dôchodkoch, ktorú presadila SNS, podľa Richarda Sulíka bude treba po voľbách napraviť. Zdôvodnil to nespravodlivosťou, ktorú zavádza. Hovorí, že ak sa neurobia zmeny, o pár rokov občan, ktorý 40 rokov nerobil, penziou predbehne toho, kto pracoval 40 rokov.

Ak bude SaS súčasťou budúcej vlády, bude podľa Sulíka presadzovať aj zrušenie vlakov zadarmo a ich nahradenie výraznými zľavami na železnici, ale aj v autobusovej doprave. Obedy zadarmo pre školákov by podľa neho malo nahradiť zvýšenie daňového bonusu na dieťa tak, aby sa rodičia mohli rozhodnúť, aký druh stravy dieťaťu doprajú a na čo peniaze od štátu využijú.

SaS tiež chce zliberalizovať trh v osobnej železničnej doprave tak, aby mohli súťažiť súkromní dopravcovia. V nákladnej železničnej doprave by podľa Sulíka malo dôjsť k privatizácii Carga, aby sa nekopili ďalšie stámiliónové straty.

Zdieľať

Keď bude SaS vo vláde, rekreačné poukazy budú len dobrovoľné, povedal Richard Sulík v diskusii v RTVS. Opatrenia SNS označil za „fejk“. Podľa neho je najväčší benefit pre zamestnancov vyššia mzda.

Zdieľať

KDH vyzýva Pellegriniho a Smer, aby prevzali zodpovednosť za mýtny tender z roku 2009. Hnutie žiada aj vypísanie nového tendra a aby firma SkyToll odovzdala celé technické zariadenie štátu za jedno euro.

„Zmluva so SkyToll bola od začiatku podozrivá a naše pochybnosti sme vyjadrili ešte v Národnej rade Slovenskej republiky. Celková suma 106 miliónov ročne je extrémne nadsadená, najmä ak ju porovnáme s Českou republikou, kde systém stál len 43 miliónov ročne. V roku 2015 sme podali podnet na generálnu prokuratúru, ktorý bol po štyroch rokoch zamietnutý. Tento rok nám dal za pravdu NKÚ, keď konštatoval, že vzniklo podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu. Je škandalózne, že vláda sa týmto materiálom ani nezaoberala, len ho vzala na vedomie. Vyzývame premiéra Pellegriniho, ktorý bol v rokoch 2002 až 2006 asistentom Ľubomíra Vážneho a v rokoch 2006 až 2010 poslancom NR SR, aby vyvodil politickú zodpovednosť. Zároveň žiadame čo najskoršie vypísanie nového tendra a aby firma SkyToll odovzdala celé technické zariadenie štátu za 1 euro,“ uviedol Pavol Zajac.

„Mýtny tender je jednou z najokatejších zlodejín smeráckych vlád. Každú slovenskú domácnosť v ňom okradli o 455 eur. NKÚ konštatoval, že podmienky tendra boli od začiatku nastavené nevýhodne, a nie je možné, aby o tom všetci zúčastnení nevedeli. NKÚ konštatoval, že ak by nebolo peňazí z Európskej únie, tak by Slovensko ani nemalo za čo stavať a opravovať diaľnice – toto je výsledok smeráckeho manažovania štátu. Ak sa bude premiér Pellegrini, tak ako jeho predchodca, snažiť opäť zamiesť túto kauzu pod koberec, bude jasné, že avizovaný ‚nový Smer‘ prináša opäť len staré rozkrádanie,“ dodal europoslanec Ivan Štefanec.

Viac o téme čítajte tu.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať