Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Pracujú za málo, zhoršujú vzťahy vo fabrike. Odborári sa sťažujú na robotníkov z Balkánu

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Slovensko čaká debata o tom, ako sa postaviť k pracovníkom zo zahraničia. Automobilky a ich dodávatelia po nich siahajú stále viac. Odborári sa na Srbov, Rumunov a Bulharov často sťažujú.

Slovenskí odborári sa sťažujú na robotníkov, ktorí do fabrík prichádzajú zo Srbska, Rumunska a Bulharska. Šéf odborov v trnavskej automobilke PSA Milan Minárech hovorí, že s kolegami z Balkánu majú slovenskí zamestnanci nezhody.

„Na linke robia cudzinci len jednoduchšie úlohy, zložitejšie za nich musia robiť naši. Keď im príde majster niečo vysvetliť, tak mu nerozumejú,“ rozpráva Minárech. Tému cudzincov vo fabrikách v utorok otvorili predáci z Odborového zväzu KOVO.

Firmy týchto ľudí zamestnávajú, pretože sú lacnejší a na našom trhu práce už na niektoré odbornosti ani nie je dostatok ľudí.

Atmosféra v trnavskej fabrike sa podľa Minárecha zhoršuje: „Zahraniční pracovníci často nerešpektujú naše vnútorné predpisy, nerešpektujú slovenských kolegov. Pred pár rokmi tu bol dobrý kolektív, to sa teraz zmenilo.“

Zvlášť upozornil na hygienu. „Chýbajú im základné hygienické návyky, naše upratovačky by vám vedeli rozprávať.“ Spomenul aj krádeže a výtržnosti na sídlisku v obci Zavar pri Trnave, kde má automobilka byty pre zamestnancov.

„V obchodoch sa tam kradne, v niektorých bytoch ničia vybavenie alebo sa medzi sebou pobijú.“

Na linke s tlmočníkmi

Overiť si jeho slová nie je ľahké. Minárech priznáva, že ani medzi Slovákmi nie sú len vzorní pracovníci. „Áno, aj my Slováci sme často takí, akí sme,“ uznáva.

Automobilka PSA oficiálne uvádza, že v Trnave zamestnáva necelých 500 cudzincov z celkových 3500 pracovníkov. Väčšina z nich pochádza zo Srbska.

Odmieta však, že by na pracovisku vládli napäté vzťahy. „Sťažnosti riešime štandardne bez ohľadu na to, či ide o slovenských alebo zahraničných zamestnancov,“ reaguje hovorca firmy Peter Švec.

Rečová bariéra sa podľa neho postupne stráca. Medzi Srbmi je zhruba sto robotníkov, ktorí patria k slovenskej menšine v Srbsku, tí rozumejú bez problémov. „Zamestnancov cudzej štátnej príslušnosti vyhľadávame podľa možností prioritne tak, aby čo najviac rozumeli po slovensky. Väčšina cudzincov po slovensky čiastočne rozumie, niektorí sú aj v pozíciách majstrov,“ hovorí Švec.

Špecifickou skupinou sú len Rumuni, ktorých pracuje vo fabrike zhruba sedemdesiat. „V komunikácii využívame tlmočníkov, čo túto ťažkosť čiastočne eliminuje,“ dodáva Švec.

Predseda OZ KOVO v trnavskej automobilke Milan Minarech tvrdí, že so zahraničnými pracovníkmi prišli problémy. Automobilka to odmieta. Foto - TASR
Predseda OZ KOVO v trnavskej automobilke Milan Minárech tvrdí, že so zahraničnými pracovníkmi prišli problémy. Automobilka to odmieta. Foto – TASR

Polícia: riešime hlavne hluk

Problémy s cudzincami potvrdila aj trnavská polícia, ktorú pravidelne volajú na sídlisko, kde robotníci bývajú.  Väčšinou ide podľa nej o priestupky.

„Vo väčšine prípadov sa zaoberáme priestupkami proti občianskemu spolunažívaniu a proti majetku, ktorých sa dopúšťajú cudzí štátni príslušníci. Dochádza aj k rušeniu nočného pokoja,“ odpovedá krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

Polícia už o tom hovorila aj s manažérmi automobilky. „Sme s nimi v kontakte, automobilka prijala vlastné opatrenia na pokojné spolužitie obyvateľov,“ dodáva Kredatusová.

Ku konfrontácii a konfliktom s miestnymi ešte neprišlo. „Niektorí obyvatelia majú zo zahraničných pracovníkov možno obavy, pretože sú tmavší, ale nedá sa povedať, že by tu dochádzalo k niečomu dramatickému,“ hovorí starosta Zavaru Rudolf Baroš.

Na západnom Slovensku i na Považí

Prípad trnavskej automobilky ukazuje, že Slovensko čaká debata o tom, ako pristupovať k náboru zamestnancov zo zahraničia.

Odborový zväz KOVO odhaduje, že v tunajších fabrikách či na stavbách pracuje päť- až šesťtisíc pracovníkov z východnej Európy. Väčšinou sú to ľudia, ktorí sa zamestnajú cez pracovné agentúry, prípadne ich firmy zamestnávajú vďaka rôznym právnym kľučkám.

„Vieme, že v jednej fabrike cudzinci oficiálne pracujú ako živnostníci, v iných prípadoch ide o zamestnancov zahraničných firiem, ktoré ich sem vysielajú akože na zácvik alebo na dlhodobé služobné cesty,“ hovorí predseda OZ KOVO Emil Machyna.

Zoznam slovenských firiem, kde pracujú zahraniční robotníci z Balkánu, sa stále rozširuje. Napríklad srbská agentúra Largo Plus ponúka na webe prácu vo fabrikách na výrobu automobilových súčiastok v Senici, Malackách, Lozorne alebo u výrobcu elektroniky Samsung Galanta.

Závody Samsungu v Galante a Voderadoch patria k tým, ktoré stále viac spoliehajú na cudzincov. Foto - TASR
Závody Samsungu v Galante a vo Voderadoch patria k tým, ktoré sa stále viac spoliehajú na cudzincov. Foto – TASR

Ďalšie skupiny cudzincov pracujú Seredi, Nitre a v Považskej Bystrici. Väčšinou ide o radové miesta takzvaných operátorov výroby. To však stále môže byť len začiatok.

Napríklad PSA v súčasnosti podľa Minárecha chystá nábor ďalších cudzincov, ktorí by mali pracovať v rámci pripravovanej štvrtej pracovnej zmeny.

O dovážaní zahraničných robotníkov sa neoficiálne hovorí aj v súvislosti s novou automobilkou Jaguar Land Rover, ktorá má začať vyrábať v roku 2018.

Zamestnanci z Balkánu podľa odborárov pracujú za výrazne nižšie mzdy než Slováci. „V Srbsku je priemerná mzda 200 eur, keď u nás zarobia 600 eur, tak sú to pre nich veľké peniaze,“ hovorí Machyna.

Slovenskí zamestnanci potom podľa Machynu majú sťaženú pozíciu, pokiaľ si chcú vyrokovať vyššie platy. „Zamestnávateľ sa s nimi nemusí ani baviť, pretože im povie, že si miesto nich dovezie stovky ľudí z Balkánu,“ posťažoval sa Machyna.

PSA: Nie sú ľudia

Firmy sa na zamestnávanie cudzincov pozerajú z opačnej strany. V trnavskom kraji na jeseň klesla nezamestnanosť pod päť percent a fabriky stále ťažšie zháňajú pracovníkov. „Dôvodom náboru cudzincov je situácia na domácom trhu práce,“ tvrdí trnavská PSA.

Hovorca automobilky odmieta, že by cudzinci pracovali za nižšie mzdy než Slováci. „Práva, povinnosti aj platy sú úplne rovnaké. Agentúrnym pracovníkom, medzi ktorými zďaleka nie sú len cudzinci, navyše ponúkame, aby prešli do pozície kmeňových zamestnancov,“ tvrdí Švec.

Rovnoprávnosť oficiálne vyžaduje aj zákon. Agentúrny zamestnanec musí podľa ministerstva práce dostať porovnateľnú mzdu ako kmeňový zamestnanec, ak obaja vykonávajú rovnakú alebo obdobnú činnosť. Za dodržanie tejto povinnosti je spoluzodpovedný zamestnávateľ.

Odborári namietajú, že takáto vec sa ťažko kontroluje. „Nevidíme do zmlúv, čo majú cudzinci podpísané s pracovnými agentúrami, ktoré majú často sídlo v cudzine,“ hovorí Machyna.

Pohyb robotníkov v oboch smeroch

Situácia je podľa odborárov absurdná predovšetkým v tom, že Slovensko je stále krajinou, odkiaľ ľudia odchádzajú pracovať do zahraničia. Mnohí sa tak dostávajú do podobnej pozície, v akej sú u nás napríklad Srbi. Slovenskí odborári tvrdia, že štát by sa mal postarať v prvom rade o to, aby sa vrátili slovenskí robotníci z Česka alebo Nemecka.

„Len v českých firmách pracuje okolo 40-tisíc pracovníkov zo Slovenska. Keby sa polovica z nich vrátila, tak problém s nedostatkom ľudí máme vyriešený,“ myslí si Machyna.

Čo s tým štát môže urobiť, je otázka. Zamestnávanie Rumunov a Bulharov obmedziť nemôže, pretože ide o občanov Európskej únie, v ktorej platí voľný pohyb pracovných síl.

Trnavská automobilka PSA. Foto – TASR
Čiastočne aj vďaka cudzincom vyrobilo Slovensko vlani rekordný počet áut, ktorý prevyšuje počet milión kusov. Foto – TASR

Vláda by mohla pokračovať v znižovaní odvodov pre ľudí s nižšími príjmami, čo by firmám umožnilo ľahšie zvýšiť reálne platy.

OZ KOVO, ktoré má dlhodobo nadštandardné vzťahy s vládou Smeru, chce podľa Machynu presadiť do zákonníka práce ďalšie sprísnenie náboru agentúrnych pracovníkov. Okrem toho sa chcú obracať na inšpektoráty práce, aby vo fabrikách zamestnávajúcich cudzincov robili častejšie kontroly.

„To nie je opatrenie voči zahraničným pracovníkom, oni sú často v pozícii obete. Je to proti tým, ktorí na nich zarábajú,“ tvrdí Machyna.

Fico: zvykajme si

Dosah takýchto zmien by bol len pozvoľný. Len ťažko si možno predstaviť, že na Slovensko by sa masovo začali vracať tisíce Slovákov, ktorí často v žijú zahraničí už roky.

Premiér Robert Fico už v decembri hovoril o tom, že na zamestnávanie cudzincov si Slovensko jednoducho musí zvyknúť, a viackrát to zopakoval aj v januári.

„Zrazu zisťujeme, že pokiaľ by firmy ako PSA nedostali povolenie na dovoz pracovníkov zo Srbska, tak nevedia garantovať výrobu. Ak s priemerným zárobkom 1300 eur nie sme schopní nájsť ľudí, ktorí by išli pracovať, tak potom je už naozaj niečo veľmi zlé, pokiaľ ide o štruktúru nezamestnaných na Slovensku,“ povedal Fico minulý týždeň.

Dnes na DennikE.sk

 • Slovensko: Vyššie prídavky na deti ani zrušenie diaľničných známok Smer a SNS nepresadili, včera však schválili 13. dôchodok
 • Koronavírus: Svetové trhy padajú piaty deň
 • Hodnotenie EK: Slovensko dosahuje v kľúčových oblastiach len obmedzený pokrok
 • Ekonomický newsfilter: Lídri opozície majú k reálnemu biznisu bližšie ako koaliční šéfovia
 • Panel expertov: Čo ekonómov potešilo v programoch strán do volieb
Zdieľať

Ekonóm o vplyve koronavírusu: Potrebujeme vedieť, kedy bude epidémia vrcholiť a ako veľmi sa rozšíri

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Slabosť, ktorá súvisí s koronavírusom, zvyšuje pravdepodobnosť, že talianska ekonomika môže byť v technickej recesii, hovorí ekonóm Ľubomír Koršňák. „Zatiaľ platí, že v Európe sa v zásade ešte nič hrozné nedeje,“ vysvetľuje v rozhovore.

Minúta po minúte

Zdieľať

Nemecká vláda plánuje na podporu ekonomicky slabých regiónov dočasné uvoľnenie podmienok dlhovej brzdy, ktorú má zakotvenú v ústave, tvrdí týždenník Die Zeit s odvolaním sa na svoje zdroje. Zámer má minister financií Olaf Scholz predstaviť v marci.

Nemecko má v ústave zakotvenú takzvanú dlhovú brzdu, podľa ktorej nesmú nové pôžičky prekročiť 0,35 percenta HDP. Scholz podľa Die Zeit chce toto obmedzenie dočasne uvoľniť pre lokálne infraštruktúrne projekty, akými sú stavby ciest či škôl. (čtk)

Zdieľať

Informatik Miroslav Pikus našiel pozitíva v programoch KDH, SaS, PS/Spolu aj OĽaNO. „Fašisti našťastie nepíšu nič o počítačoch, v ich rukách by to bol pekelný nástroj,“ komentuje v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?

Miroslav Pikus, IT špecialista

Vo volebných programoch našich strán má aj informatik čo čítať.

Napríklad KDH má o informatizácii síce len stručnú kapitolu, kde je menej konkrétnych iniciatív, ale sú tam pozitívne myšlienky a mňa potešilo, že kladie dôraz na IT bezpečnosť.

Vo volebnom programe SaS cítiť fundovaných IT odborníkov s nadhľadom. Sľubujú odborný audit existujúcich informačných systémov, zavedenie centrálneho informačného systému na riešenie mimoriadnych udalostí či prepojenie existujúcich informačných systémov tak, aby sme už konečne mali „jedenkrát a dosť“.

Z kreatívnych nápadov SaS, o ktorých som inde nepočul, vyberám napríklad mapu nehodovosti a mapu dopravných pokút. Bravo. Len sa, prosím, najprv naučte zmenšovať PDF súbory, váš volebný program má 81 MB a niektoré mobilné zariadenia ho nemusia zvládnuť zobraziť, nevraviac o účte za dáta.

Práve optimalizovať stránky štátu pre telefóny a tablety sľubuje OĽaNO, je to jeden z ich dvadsiatich IT návrhov. Z tých exaktnejších sa mi ešte páči napríklad rozčlenenie veľkých IT tendrov na malé časti presne tak, ako o tom hovorí Slovensko.digital.

Od politickej strany, ktorá má za lídra bývalého (dobrého) hekera, by sme právom mali čakať najprepracovanejšiu časť volebného programu týkajúceho sa digitalizácie. Z množstva iniciatív PS/Spolu môže srdce informatika plesať napríklad pri návrhu na posilnenie pozície „štátneho IT architekta“, sprísnenia odovzdávania zdrojových kódov či silných sľuboch o open data.

Nielen programátor sa však musí potešiť skvelému nápadu PS/Spolu zaviesť možnosť platby verejným inštitúciám inkasom či plánu zaviesť v štátnej správe moderné call centrá.

V programe Smeru sa spomínajú digitálne technológie len v jednom stĺpčeku krížovky. (Tá tam naozaj je, uhádnete „počítač. kláves“ na päť písmen? Ja nie.) To je tiež dobre, lebo tejto strane slúži informatika, aj vďaka jej zložitosti a neprehľadnosti, predovšetkým ako nástroj tunelovania.

Fašisti tiež našťastie nepíšu nič o počítačoch, v ich rukách by to bol pekelný nástroj. V amerických prezidentských voľbách napríklad navrhuje Bernie Sanders zakázať polícii rozpoznávanie tvárí umelou inteligenciou (AI). Predstavte si túto technológiu v boji proti „parazitom v osadách“.

Umelú inteligenciu adresujú agendy mnohých zahraničných politikov a strán. Emmanuel Macron vyhral aj vďaka prepracovanému plánu na rozvoj AI vo Francúzsku a je známy upozorňovaním aj na súvisiace etické a spoločenské hrozby.

Aj naše strany by si mali uvedomiť, že kým AI nadobro zmení ľudstvo, máme chvíľu na to, aby ľudstvo zmenilo AI. Politici v tom budú mať veľkú rolu.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Svetové akciové trhy padajú pre obavy z pandémie koronavírusu piaty deň za sebou. Investori sa prikláňajú k scenáru, že centrálne banky sa budú snažiť zmierniť ekonomické dosahy epidémie uvoľnením menovej politiky.

Čína sa snaží zabrániť šíreniu nákazy obmedzením ekonomickej aktivity a trhy sa obávajú, že podobne to bude aj v ďalších krajinách, cituje Reuters stratéga firmy Lombard Odier Salmana Ahmeda.

Ako sa hýbu akcie:

 • globálny index MSCI ACWI klesol na 2,5-ročné minimum, tento týždeň stratil takmer 3 bilióny dolárov,
 • tokijská burza klesla v stredu o 0,8 %, index ázijských akcií bez Japonska odpísal 1 %,
 • paneurópsky index STOXX 600 popoludní strácal 0,35 %, podobne aj nemecký DAX, hlavný francúzsky index CAC 40 sa oslabil o 0,1 %.

V prudkom oslabovaní pokračoval v utorok americký Wall Street. Hlavný index burzy Dow Jones Industrial Average stratil takmer 880 bodov alebo 3,4 % a uzavrel na 27 081,36 bodu.

Za uplynulé dva obchodné dni Dow Jones padol o zhruba 6,5 % a zosunul sa na úrovne z konca októbra.

Prehnaná reakcia trhov:

Podľa šéfa Allianzu Olivera Bäteho je súčasná reakcia finančných trhov na situáciu okolo koronavírusu prehnaná a dosahy nákazy na globálnu ekonomiku budú krátkodobé.

„Momentálne prevláda neopodstatnená panika. Krátkodobá ekonomická aktivita sa zníži, čo bude mať dosahy na globálny HDP. Neznamená to, že svet zajtra skončí,“ povedal Bäte v rozhovore pre Bloomberg.

Väčší strach než o svoje podnikanie má o bezpečnosť zákazníkov. Vírus prirovnal k silnej chrípke, z ktorej sa zatiaľ ešte nestala pandémia. (tasr, čtk)

Zdieľať

V Číne pribudlo za uplynulý rok trojnásobne viac miliardárov než v Spojených štátoch, vyplýva to z rebríčka Hurun Global Rich List 2020. Zisky čínskych boháčov ťahal najmä biznis s liekmi a internetové podnikanie.

Bohatí Číňania zveľadili majetky napriek obchodným konfliktom krajiny s USA či nástupu nového koronavírusu, ktorý poškodzuje čínsku ekonomiku.

Podľa rebríčka pribudlo v oblasti Veľkej Číny (zahŕňa aj Hongkong, Macao a Taiwan) za rok do konca januára 182 nových miliardárov a ich celkový počet dosiahol 799.

V Spojených štátoch v tom istom období stúpol počet miliardárov o 59 na 626. Na celom svete ich je podľa Hurun Report rekordných 2816.

Najviac miliardárov žije v Pekingu (110), ktorý je na tejto pozícii už piaty rok za sebou. Druhým v poradí je New York (98) a tretím Šanghaj, ktorý predstihol Hongkong.

Komu pomáha koronavírus:

Vypuknutie epidémie nového koronavírusu podporilo rast čínskych firiem zameraných na online vzdelávanie, hry a farmáciu, najmä na výrobu vakcín.

Akcie technologických firiem v Číne za rok do januára stúpli o 77 %, farmaceutické spoločnosti si polepšili o 37 %, píše Reuters.

Kto je najbohatší:

 • najbohatším Číňanom je zakladateľ e-shopu Alibaba Jack Ma s odhadovaným majetkom 45 miliárd dolárov, v celkovom rebríčku mu patrí 21. priečka;
 • prvé miesto v absolútnom poradí druhý rok za sebou obhájil zakladateľ a šéf Amazonu Jeff Bezos (140 mld. USD);
 • druhý je francúzsky šéf luxusného domu LVMH Bernard Arnault (107 mld. USD), tesne za ním zakladateľ Microsoftu Bill Gates (106 mld. USD).

Dokonca aj Žen Čeng-fej, ktorého Huawei je v USA na čiernej listine, zvýšil svoje osobné bohatstvo o 7 % na 3 miliardy dolárov, čo je zhruba na úrovni amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zdieľať

Slovensko podľa hodnotenia Európskej komisie dosahuje v kľúčových oblastiach len obmedzený pokrok, zaostáva v kvalite školstva a v inklúzii detí. Pozitívom sú zmeny v súdnictve a vo verejnom obstarávaní, korupcia a neefektivita vo verejnej správe zostávajú brzdou ekonomického rastu, pripomína Inštitút finančnej politiky.

Zdieľať

Česko za reformy dostalo od eurokomisie štvorku

Česko dosiahlo v zavádzaní reforiem len „obmedzený pokrok“, čo je druhé najhoršie hodnotenie na päťbodovej stupnici. Najnižšie možné hodnotenie dala ČR Európska komisia za reformu dôchodkov a systému zdravotnej starostlivosti.

Eurokomisia upozorňuje, že obyvateľstvo Česka výrazne starne a bez nevyhnutných reforiem bude štát musieť vynakladať na dôchodky a zdravotníctvo výrazne viac peňazí ako doteraz.

Podľa denníka Hospodářské noviny krajinu čaká jeden z najrýchlejších nárastov výdavkov na tieto oblasti zo všetkých štátov EÚ. „Bez zásadnej dôchodkovej reformy systém nebude finančne udržateľný,“ uviedla Pavlína Žáková zo Zastúpenia EK v Prahe.

Rovnako zle ako reformu dôchodkov a zdravotnej starostlivosti hodnotila EK aj pokrok krajiny pri vyrovnávaní regionálnych rozdielov a pri budovaní infraštruktúry.

Čo mali byť priority: Pred rokom eurokomisia Česku odporučila prijať protikorupčné opatrenia, podporovať zamestnávanie žien s malými deťmi, podporovať učiteľov, zrýchliť výstavbu diaľnic, ciest a železníc, zvýšiť úspory v spotrebe energie, zlepšiť zadávanie verejných zákaziek a eliminovať zbytočnú byrokraciu najmä vo výstavbe, vede a výskume.
Kým za predchádzajúci rok dostalo Česko za plnenie reformných priorít trojku, vlani sa ešte o stupeň zhoršilo.

Zdieľať

Agentúra Moody’s Investors Service zhoršila pre koronavírus prognózu vývoja globálneho automobilového trhu. Celosvetový predaj vozidiel sa podľa nej v tomto roku zníži o 2,5 %, doteraz odhadovala pokles o 0,9 %.

Na budúci rok Moody’s očakáva mierne oživenie trhu, odbyt by mal stúpnuť o 1,5 percenta, uvádza ratingová agentúra na internetovej stránke.

Pre najväčší svetový trh automobilov, ktorým je Čína, odhaduje na tento rok pokles o 2,9 %. V predchádzajúcej prognóze počítala s 1-percentným znížením.

Predaj v Spojených štátoch zostane slabý, v západnej Európe klesne po prekvapujúco silnom dopyte v závere roka 2019.

Jediným veľkým trhom, ktorý tento rok narastie, bude podľa Moody’s Japonsko, a to o 0,4 % po vlaňajšom poklese o 1,4 %, za ktorým stálo zvýšenie dane z obratu a výpadky vo výrobe po tajfúnoch.

Zníženie globálneho predaja áut v tomto roku by malo byť miernejšie než vlani, keď trh podľa Moody’s spadol o 4,6 %.

Zdieľať

Opel vyplatí zamestnancom prémiu z vlaňajšieho zisku, každý pracovník v Európe dostane 600-eurový bonus. Odmeny z hospodárskeho výsledku dá nemecká automobilka zamestnancom prvý raz od roku 1997.

Opel býval dlhodobo stratový a v súčasnosti masovo prepúšťa.

Vlani zvýšil prevádzkový zisk na 1,1 miliardy eur z 859 miliónov eur, ktoré zarobil pred rokom. Ide o zisk pred zdanením a bez započítania úrokov a tiež bez nákladov na reštrukturalizáciu.

Fakty o automobilke Opel:

 • patrí do francúzskej skupiny PSA, ktorá ju v roku 2017 kúpila od General Motors za 2,6 miliardy dolárov;
 • zamestnáva 30-tisíc ľudí, z toho viac ako polovicu v Nemecku;
 • v Európe má továrne tiež v Španielsku, Poľsku, Maďarsku, Británii a Rakúsku. (čtk)
Zdieľať

Lufthansa ohlásila úsporný program v reakcii na šírenie koronavírusu. Okrem iného zastaví prijímanie nových pracovníkov a súčasným zamestnancom ponúka neplatené voľno. Spoločnosť už skôr zrušila lety do pevninskej Číny do konca marca.

Lufthansa sa vytýčenými opatreniami snaží zmierniť ekonomické dosahy koronavírusu v ranej fáze.

Výber z opatrení:

 • okresanie rozpočtu pre administratívu a rozšírenie ponuky práce na čiastočný úväzok,
 • zrušenie školení nových zamestnancov do apríla (účastníkov prebiehajúcich kurzov firma zatiaľ nezamestná),
 • zníženie objemu administratívnych projektov o 10 % a materiálových nákladov o 20 %.

Skupina už pre koronavírus zrušila lety spoločností Lufthansa, Swiss a Austrian Airlines do pevninskej Číny do skončenia zimného letového poriadku, čo je 28. marca.

Firma zatiaľ nevie vyčísliť očakávané dosahy vírusu na jej príjmy. Bližšie sa plánuje vyjadriť 19. marca na tlačovej konferencii k celoročným hospodárskym výsledkom, uvádza na internetovej stránke.

Zdieľať

Prezidentka Zuzana Čaputová reaguje na výzvy Smeru, aby podpísala zákon o 13. dôchodku pred voľbami: „Už včera v reakcii na parlamentom prijatú novelu zákona o sociálnom poistení uviedla, že sa k nej vyjadrí po voľbách,“ napísal jej hovorca Martin Strižinec.

Od dnes jej začína plynúť 15-dňová lehota na posúdenie zákona.

„V rámci nej plánuje v nadchádzajúcich dňoch osloviť na konzultáciu aj dôchodcovské organizácie, vrátane Jednoty dôchodcov Slovenska. Do volieb už prezidentka nebude nijakým spôsobom ohľadom tejto témy vstupovať do končiacej sa predvolebnej kampane a zvlášť nie v posledný deň pred volebným moratóriom alebo priamo v čase moratória,“ dodal Strižinec.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať