Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Firmy s tetou Ankou v štátnej poisťovni skončili. Zmluvy nezrušili len so stomatológiami

Terajší šéf VšZP Miroslav Kočan (vľavo) a minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto – TASR
Terajší šéf VšZP Miroslav Kočan (vľavo) a minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto – TASR

Ešte vlani v júli nové vedenie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne nechcelo rušiť zmluvy s firmami, ktoré boli napísané na dôchodkyňu a najmä tetu bývalého šéfa poisťovne Marcela Foraia. Kauza sa stala známa ako „teta Anka“, podľa mena Anny Sučkovej, a Forai po zverejnení informácií o tom, ako sa tejto dôchodkyni z Družstevnej pri Hornáde mimoriadne darí v zdravotníctve, napokon v septembri 2015 odišiel z vedenia poisťovne.

Zmluvy s dvomi firmami prepojené na Sučkovú –  SPV 40 a Welix – však aj po vlaňajších voľbách platili a zaručovali im zdravotnícke výkony. Od nového roka sa však končia. Zmluvy má štátna poisťovňa len s tromi stomatologickými ambulanciami. Na možné ukončenie zmlúv upozornil opozičný poslanec Miroslav Beblavý.

Väčšina zmlúv sa skončila

Štátna poisťovňa hovorí, že firmy SPV 40 a Welix mali len dočasné zmluvy. V priebehu tretieho štvrťroka 2016 tam mali urobiť  hĺbkové kontroly zamerané na personálne obsadenie, materiálno-technické vybavenie a zdravotnú dokumentáciu.

Po kontrole zmluvy s väčšinou z ambulancií, ktoré patrili pod tieto firmy, poisťovňa zrušila. Firma má ambulancie najmä v Košickom a Prešovskom kraji. „Revízni lekári VšZP vykonali kontroly vo všetkých prevádzkach tohto poskytovateľa a na základe ich výsledkov VšZP pokračuje v zmluvnom vzťahu s dvoma stomatologickými ambulanciami v Košiciach a s jednou v Margecanoch,“ hovorí poisťovňa.

tab

S firmou Welix už poisťovňa žiadne zmluvy nemá. A čo kontrola u poskytovateľov zistila? „VšZP nie je oprávnená poskytovať detailné informácie z protokolov o kontrole,“ odpovedá poisťovňa.

Zmluvy s firmami prepojenými s Annou Sučkovou kritizoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj Najvyšší kontrolný úrad.

Forai pre ne odišiel

Všeobecná zdravotná poisťovňa pod vedením Foraia uzatvárala zmluvy s firmami jeho 77-ročnej tety Anny Sučkovej. Na niektorých zmluvách je aj Foraiovo meno.

Štátna poisťovňa uzavrela zmluvy s Foraiovou tetou za zhruba 14 miliónov eur. Forai najskôr hovoril, že sa necíti byť v konflikte záujmu. Neskôr však odstúpil z vedenia poisťovne, čo oznámil na brífingu s vtedajším ministrom Viliamom Čislákom.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kollárov tieňový minister financií: Štátne podniky majú robiť biznis, ale sú spravované ako úrady

Ekonomický expert Sme rodina Štefan Hollý si myslí, že hlavný problém Slovenska je investične poddimenzovaný štát. “ Naše HDP má sto miliárd a rakúske 400 miliárd eur,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Mochoviec sa (už) nemusíme báť, ale okolo ropy pokoja nepribúda +

  • Do výroby batérií na Slovensku sa tlačia silní hráči, najnovšie Rosinov Matador
  • Reforma nemocníc nemá šancu, začína sa psychologická vojna o ľudí
  • 101 drahých kostlivcov v skrini Úradu pre verejné obstarávanie
Výstavba Mochoviec. Foto N - Vladimír Šimíček
Výstavba Mochoviec. Foto N – Vladimír Šimíček
Zdieľať

Johnson v rozhovore pre BBC vyhlásil, že EÚ má brexitu plné zuby a chce dohodu. Úniu už podľa neho unavujú „nekonečné odklady“ a bola by rada, aby nastala ďalšia fáza brexitového procesu, rokovania o budúcich obchodných vzťahoch.

Britský premiér zopakoval, že Spojené kráľovstvo z bloku odíde 31. októbra. Stane sa tak podľa neho napriek novému zákonu proti nekontrolovanému brexitu, ktorý ho núti požiadať Brusel o odklad, ak nebude uzavretá nová dohoda.

Ako sa mieni zákonom riadiť a pritom vyviesť krajinu z EÚ aj bez dohody o podmienkach tohto kroku, však nespresnil. Dodal len, že bude ctiť ústavu.

Johnson s BBC hovoril po návšteve Luxemburska, kde rokoval so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a hlavným vyjednávačom Únie Michelom Barnierom. Povedal, že ho povzbudila ochota EÚ rokovať s Londýnom o tom, ako sa vyhnúť brexitu bez dohody. Pripustil však, že zásadný prelom nenastal. (bbc, čtk)

Zdieľať

Frankfurt plánuje projekt podzemnej železničnej stanice s tunelom pre rýchlovlaky, ktoré majú odľahčiť najdôležitejší železničný uzol Nemecka. Vláda chce nechať vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti z hľadiska nákladov a následkov pre diaľkovú železničnú dopravu. 

Štátny tajomník ministerstva Enak Ferlemann uviedol, že s predložením hotovej štúdie sa počíta na jar 2021, niekoľko kilometrov dlhý tunel a podzemná stanica majú byť dokončené najskôr v roku 2035 alebo 2036. Ministerstvo odhaduje náklady na 3,56 miliardy eur.

Koncept predpokladá výstavbu nového tunela pre diaľkové vlaky, ktorý bude viesť popod nadzemnú stanicu v smere východ – západ. Podzemná stanica by mala mať štyri koľaje. Štúdia má zistiť, či tento projekt je vôbec realizovateľný.

Súčasná stanica je pre rýchlovlaky nevhodná, pretože vlaky musia po zastavení meniť smer.

Frankfurtská stanica je natoľko dôležitá, že akékoľvek omeškanie na nej rozbije cestovný poriadok v celom Nemecku. Podľa Deutsche Bahn totiž až dve tretiny všetkých diaľkových vlakov prechádzajú práve frankfurtskou stanicou. (tasr)

Zdieľať

Nemecký minister financií povedal, že nemecké banky by nemali zaviesť záporné úrokové sadzby na vklady drobných sporiteľov. Vyjadrenie Olafa Scholza nasledovalo krátko po tom, ako ECB stlačila depozitnú úrokovú sadzbu hlbšie do negatívneho teritória.

Do septembrového zasadnutia ECB bola depozitná sadzba na úrovni –0,40 %, vo štvrtok však Rada guvernérov rozhodla o jej znížení na úroveň –0,50 %.

Nemecké banky už dlhšie dávajú najavo nespokojnosť s politikou ECB v tomto smere. Tá má podľa nich podiel na ich klesajúcich ziskoch.

„Povedal som jasne predstaviteľom bánk, že záporné úrokové sadzby pre milióny sporiteľov by boli veľmi zlý nápad,“ uviedol Scholz pre denník Bild. „Som presvedčený, že všetkým by nám malo záležať na tom, aby sa voči sporiteľom postupovalo férovo,“ dodal. (reuters, čtk)

Zdieľať

USA pravdepodobne čoskoro uvalia nové clá na tovar z EÚ pre dlhotrvajúci spor o subvencovanie výroby lietadiel. Uviedla to eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. EÚ podľa nej v takomto prípade odpovie novými clami na americký tovar.

Spojené štáty a Európska únia sa od roku 2004 u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) navzájom obviňujú z nelegálnej podpory svojich výrobcov lietadiel Boeing a Airbus.

U oboch strán sa zistilo, že v rozpore s pravidlami WTO svojich výrobcov lietadiel finančne podporovali, aby im zabezpečili výhodnejšiu pozíciu na trhu.

Podľa zdrojov agentúry Reuters, oboznámených s touto kauzou, už WTO schválila žiadosť USA o súhlas s uvalením ciel na niektoré európske tovary. Koncom septembra by WTO mala oznámiť, aký veľký rozsah toto opatrenie bude mať.

WTO v súčasnosti tiež posudzuje plány EÚ na clá na americký tovar, rozhodnutie sa očakáva na prelome rokov. (dpa, reuters, čtk)

Zdieľať

Grécko chce predčasne splatiť 2,9 miliardy eur z 9-miliardovej pôžičky od MMF. Táto časť pôžičky má splatnosť do roku 2021, Grécko dúfa, že vďaka predčasnému splateniu ušetrí na úrokoch ročne 70 miliónov eur. (čtk)

Zdieľať

Americké strategické rezervy sú pripravené, no možno úplne postačí, že sú v zálohe

Predpovede vývoja ropného trhu po útoku na Saudi Aramco:

  • Len veľmi výrazná odstávka v rozsahu až dvoch mesiacov by si vyžiadala rozsiahlejšie siahnutie na strategické ropné rezervy Spojených štátov amerických.
  • V takom prípade by sa cena ropy mohla vyšplhať na hranicu 80 USD za barel, predpovedajú ekonómovia spoločnosti Goldman Sachs.
Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP