Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Danko berie Ficovi tému energií, chce ľudí chrániť pred vysokými faktúrami

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V Európskej únii je to síce zakázané, ale na Slovensku môže dôjsť k súboju o to, ktorá politická strana bude mať vplyv na ceny energií.

Premiér Robert Fico (Smer) často sľubuje nízke faktúry za energie, vyhráža sa vybraným energetickým gigantom, alebo občanom pošle domov plynové vratky. Preto neprekvapilo, keď zasiahol aj po tom, ako sa vystupňovala panika z nových vysokých preddavkových platieb, ktoré dorazili k odberateľom plynu a elektriny na strednom Slovensku.

Dohovoril šéfovi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefovi Holjenčíkovi (nominant Smeru), ktorý o cenách rozhoduje, aby vzal späť sporné rozhodnutia o cenách za distribúciu oboch energií, ktoré by predražili prevádzku najmä firmám a obciam.

Ešte ďalej než premiér v stredu zašiel šéf SNS a parlamentu Andrej Danko. Hovoril, aký má podiel na premiérovom zásahu. „Nikdy som nebol človek, ktorý by sa hlásil k veciam, ktoré neovplyvnil. (…) Samozrejme, som ja, ako predseda koaličnej strany, rokoval s ministrom hospodárstva, ministrom financií, a vítam kroky, ktoré budú nasledovať (…), ktoré umožnia naozaj zreálnenie cien energií.“

Video: Ceny plynu ani elektriny sa zvyšovať nebudú, Fico zatlačil na ÚRSO
(autor: Martina Koník)

Čo sa stalo

 • Veľký počet odberateľov elektriny a plynu dostal listy, v ktorých sa píše o vyšších zálohových platbách za energie.
 • Starostovia sa na to sťažovali v Martine premiérovi Fico.
 • Ide o fixné poplatky. Pri elektrine to znamená problém pre tých, ktorí veľa elektriny nespotrebujú, zato istič majú veľký. Pri veľkom ističi sa veľa platí za rezervovanie väčšej kapacity pre elektrinu vo vedeniach. Pri plyne ide o náklady na jeho distribúciu, napríklad investície do meradiel. 
 • Náklady na spotrebované energie mali podľa regulačného úradu klesnúť a vykompenzovať nárast fixnej zložky. Modelové príklady ukazujú, že to tak často nie je.
 • Z  prepočtov Združenia dodávateľov energií vyplýva, že napríklad v bežnej tarife bytovkových domácností D2 na západnom Slovensku v priemere zlacnie elektrina o 3,58 %, zároveň platí, že pre väčšinu ľudí konečná cena vzrastie. V tomto konkrétnom prípade by malo ísť o 65 % odberateľov elektriny spadajúcej do tejto kategórie. Príkladov, pri ktorých elektrina zdražela na tento rok, je viac na západe aj východe Slovenska.
 • Premiér si zavolal šéfa regulačného úradu a oznámil, že rozhodnutia o plyne pre celé Slovensko a o elektrine pre stredné Slovensko sľúbil Holjenčík opraviť. Na strednom Slovensku je problém s novými tarifami najväčší, ale je aj v ďalších oblastiach Slovenska. 

Tam neskončil, pustil sa do šéfa regulačného úradu Holjenčíka. „Treba sa nám zamyslieť nad mocou, ktorou disponuje predseda tohto úradu, ktorý môže vydať rozhodnutie, ktoré sa týka nás všetkých,“ povedal Danko.

Holječníka vraj nebude šéf SNS upodozrievať z nekalého konania. Aj keď zo zvýšených taríf by podľa jeho slov profitoval distribútor elektriny na strednom Slovensku a celoslovenský distribútor plynu – obe firmy vlastní EPH.

Holjenčík má na osobnom stretnutí vysvetliť Dankovi, ako to, že práve iba tieto dve firmy mali „to šťastie“.

Šéf národniarov verejnosti odkázal aj to, že poslanci SNS prídu s legislatívnymi návrhmi, ktoré pocíti regulačný úrad. Napríklad ak o niečom rozhodne, bude musieť do procesu zaangažovať aspoň formálne aj vládu.

Danko tým narušil Ficov monopol na debatu o energiách.

Čo bude s Holjenčíkom

Na mieste je otázka, či premiér hodlá iniciovať odvolanie svojho nominanta na regulačnom úrade, ktorý o cenách rozhoduje, alebo či po tom poškuľuje SNS.

Z tlačového odboru vládneho úradu odpísali v tom slova zmysle, že je to predčasná otázka. „Pre predsedu vlády je rozhodujúce, či predseda regulačného úradu naplní svoje sľuby, ktoré dal na rokovaní vlády.“

V SNS sme sa pýtali, či majú na post šéfa regulačného úradu nominanta a prípadnú dohodu s koaličnými partnermi o tom. „Pán predseda SNS a parlamentu Danko sa stretne s pánom Holjenčíkom, ku ktorému má otázky. Následne nato zaujme stanovisko.“

Z prostredia strany SNS sme sa neoficiálne dozvedeli, že strana by chcela oslabiť prepojenia medzi regulačným úradom a stranou Smer.

Reakciu z vládnej strany Most-Híd sme zatiaľ nezískali.

SaS chce, aby šéfa úradu odvolal prezident

V zákone sa píše, že šéfa úradu menuje a odvoláva prezident na návrh vlády.

Opozičná SaS číta zákon aj tak, že prezident ho môže odvolať aj sám, keď nekoná nezávisle, ale napríklad pod vplyvom politikov. Pripomeňme, že Fico si Holjenčíka zavolal na vládu a ten stiahol svoje cenové rozhodnutia. Danko dokonca jeho počínanie spája nepriamo s úmyslom pomôcť súkromnej firme.

SaS preto prezidentovi pošle na budúci týždeň návrh, aby Holjenčíka odvolal. „Fico strčil Holjenčíkovi hlavu do slučky, a Danko ešte doňho strelil,“ zhodnotil poslanec SaS Karol Galek. Nemyslí si, že by sa v Smere Holjenčíka ľahko vzdali, aj preto, že na úrade je špecifická práca.

U prezidenta však zákony čítajú tak, že aj keby sa preukázalo, že nie je nezávislý, musel by mať prezident podnet od vlády, aby ho mohol odvolať.

Na odvolanie Holjenčíka vyzýva KDH aj opozičný poslanec Národnej rady Zsolt Simon. Pri zregulovaní distribučných poplatkov pochybil.

„Vyzývam premiéra Roberta Fica, aby odvolal svojho nominanta Jozefa Holjenčíka z postu predsedu ÚRSO,“ cituje agentúra TASR Simona.

„Prišlo k zjavnému pochybeniu, ktoré malo dopad na neprijateľné zvýšenie platieb za energie. Za toto neprofesionálne a neetické zlyhanie nesie zodpovednosť Jozef Holjenčík, preto ho vyzývame, aby odstúpil z tejto funkcie,“ uviedol v stanovisku podpredseda KDH Pavol Zajac.

Cíti sa Holjenčík nezávislý od politických tlakov?  „Premiér vyslovil želanie, či je možné s týmto stavom niečo robiť. My sme našli riešenie, ale nie je to tým, že pán premiér nám niečo nadiktoval,“ povedal.

Denník N sa ho pýtal aj to, či neplánuje využiť zákonnú možnosť oznámiť prezidentovi, že sa vzdáva funkcie. Holjenčík aj to odmietol. 

Regulátor má podľa európskych pravidiel nezávisle počítať, koľko by mali energie stáť podľa reálnych nákladov, k tomu prirátať zmysluplnú maržu energofirmám a brať ohľad na záujmy platiteľov faktúr. Ten, kto nie je spokojný s jeho rozhodnutiami o cenách, môže sa odvolať na regulačnú radu.

Aj tej u nás však šéfuje Holjenčík.

Nezávislosť úradu vyšetruje Brusel

Vplyv tunajších politikov na rozhodnutia o cenách energií vyšetruje Brusel.

„V roku 2015 spustil prešetrovanie, či sme do legislatívy správne prevzali ustanovenia predmetných smerníc. Výhrady sa týkali aj toho, ako je zaistené, aby orgány vlády nezasahovali do úloh ÚRSO, ako je zabezpečená odôvodnenosť a opodstatnenosť rozhodnutí úradu a aj nezávislý mechanizmus odvolania voči rozhodnutiam ÚRSO, keďže jeho predseda rozhodnutia vydáva a zároveň je tá istá osoba predsedom regulačnej rady, ktorá o odvolaniach rozhoduje,“ upozorňuje šéfredaktorka portálu energia.sk Lenka Ferenčáková.

Dobrým príkladom, ako oddeliť politikov od cien energií, sa môžeme inšpirovať v Rakúsku či v Írsku, kde regulácii nešéfuje iba jeden človek. „Dvoch výkonných riaditeľov má napríklad rakúsky regulačný úrad E-Control. Jedným z piatich členov takzvanej Regulačnej komisie musí byť aj sudca, ktorého navrhuje rakúsky najvyšší súd. Taktiež írska Komisia pre energetickú reguláciu CER má na čele až troch komisárov,“ dodala Ferenčáková.

Holjenčík odmieta, že by bol politicky manipulovaný, a to ani po tom, ako ho Fico prinútil stiahnuť rozhodnutie o cenách plynu a elektriny pre stredné Slovensko.

Isté je aj to, že nielen na strednom Slovensku, aj keď tam najviac, ale aj na východnom a západnom Slovensku sa distribučné poplatky zmenili a pre viacerých to bude znamenať rast nákladov.

Regulačný úrad nevedel jednoznačne povedať, čo z toho, čo ohlásil premiér na tlačovke vo štvrtok, reálne vykonal. Hovorca úradu oznámil, že sa začalo nové cenové konanie pre distribučné tarify pre elektrinu na strednom Slovensku a plyn na celom našom území. V praxi môže byť zmena predpisov spätne ťažko realizovateľná.

Šéf SNS Danko avizuje, že chce, aby sa spätne prehodnotili aj cenové rozhodnutia pre vodu. Pri nich sa zaviedli fixné poplatky, takže aj ten, kto nespotrebúva vodu vôbec, musí mesačne platiť za jej prípojku.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Začína sa veľká diskusia o obnove Slovenska a bude musieť byť veľmi rýchla
 • Doprava: Od nedele 19. júla začína lietať dvakrát týždenne z Bratislavy do chorvátskeho Splitu AirExplore
 • Personálne: Šéfa Iuventy Róberta Hronského po kauze podivných nákupov odvolali
 • Burzy: Akcie v USA zahájili týždeň zmiešane, prevažne oslabili vinou poklesu technologických firiem
 • Pomoc: Eurokomisia schválila štátnu pomoc v objeme 3,4 miliardy eur pre aerolínie KLM
 • Dane: Desiatky milionárov z USA a šiestich ďalších krajín vyzvali vlády, aby zvýšili zdanenie bohatých
 • Úspory: Ako si sporiť postupne na vyšší dôchodok?
Zdieľať

Štátny rozpočet po oprave ráta s deficitom 12 miliárd eur, čo je historicky najviac

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Hotovostný schodok štátneho rozpočtu dosiahne v tomto roku 12 miliárd eur. Vláda počíta s tým, že výdavky stúpnu oproti pôvodnej verzii rozpočtu o necelých 8 miliárd, daňové príjmy klesnú o 1,3 miliardy. O novele rozpočtu bude v utorok rokovať parlament.

Minúta po minúte

Zdieľať

Akcie v USA zahájili týždeň zmiešane, prevažne však oslabili vinou poklesu technologických firiem. Index Dow Jones si pripísal 0,04 %, index S&P 500 klesol o 0,94 %, ale počas dňa sa vyšplhal najvyššie od 25. februára.

Investori vítajú pokrok vo vývoji vakcíny proti Covid-19 a pozitívny začiatok výsledkovej sezóny za druhý štvrťrok. Obavy však budí sprísňovanie opatrení proti šíreniu koronavírusu v niektorých častiach Spojených štátov. Na devízovom trhu slabol dolár.

Dow Jonesov index si pripísal 0,04 % a obchodovanie uzavrel na 26.085,80 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 0,94 % na 3155,22 bodu, aj keď sa počas dňa vyšplhal najvyššie od 25. februára. Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených veľa firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 2,13 % na 10.390,84 bodu.

Zhruba tri percentá odpísali akcie veľkých technologických firiem, ako je Amazon a Microsoft. Podľa analytikov reagujú na správy o nárastu koronavírusového ochorenia v USA, uzatváranie niektorých podnikov a oznamovanie prepúšťania.

So ziskom 0,3 % uzavrel obchodovanie výrobca nealkoholických nápojov PepsiCo.

S výrazným ziskom zakončili deň biotechnologické firmy BioNTech a Pfizer, ktoré vyvíjajú vakcínu proti koronavírusu a zaznamenali pokrok pri schvaľovaní zo strany amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Pripísali si takmer 11 a 4 %. (čtk)

Zdieľať

Šéfa Iuventy Róberta Hronského po kauze podivných nákupov odvolali. Organizácia, ktorá pracuje s mládežou, nakupovala kancelárske potreby od riaditeľovej svokry, upozornila Nadácia Zastavme korupciu.

Hronský v zverejnenom článku na Index.sk argumentoval, že ako generálny riaditeľ nevstupuje do procesu obstarávania. „Všetky hospodárske subjekty, ktoré boli oslovené na predloženie ponúk v rámci prieskumu trhu, boli identifikované na základe referencií,“ uviedol.

Zdieľať

Úseky ciest tretej triedy spoplatnené nulovou sadzbou by sa mali od septembra vypustiť zo siete spoplatnených úsekov. Cieľom je znížiť náklady súvisiace s prevádzkou mýtneho systému, vyplýva to z návrhu vyhlášky ministerstva dopravy.

Návrh vyhlášky rezort zverejnil na medzirezortné pripomienkové konanie. Účinnosť navrhuje na 1. septembra.

Navrhnutá vyhláška zároveň reflektuje na odovzdanie diaľničných úsekov D4 Rovinka – Ketelec, R7 Ketelec – Dunajská Lužná, R7 Dunajská Lužná – Holice a nového dunajského mosta na štátnej hranici Slovensko/ Maďarsko – Komárno do užívania.

„Využívaním novovybudovaných úsekov nedôjde v konečnom dôsledku k zvýšeniu nákladov dopravcov, nakoľko náklady na úhradu mýta budú kompenzované úsporou jazdného času a s tým spojených nákladov,“ konštatuje ministerstvo v predkladacej správe.

Návrh predpokladá zvýšenie celkových výnosov z výberu mýta. „Mýto vybrané na koncesných úsekoch diaľnice D4 a R7 bude v súlade s legislatívou odvedené do štátneho rozpočtu a použité na úhradu záväzkov štátu vyplývajúcich z koncesnej zmluvy pokrývajúcej výstavbu a prevádzku diaľnice D4 a R7,“ priblížil rezort dopravy.

V súvislosti s vypustením úsekov ciest tretej triedy zo siete vymedzených úsekov návrh predpokladá úsporu finančných prostriedkov Národnej diaľničnej spoločnosti v dôsledku zníženia nákladov na mýtne transakcie. (tasr)

Zdieľať

Boris Johnson sa chystá zakázať Huaweiu účasť na výstavbe 5G sietí v Británii. Ak vláda čínsku firmu skutočne vylúči, ešte viac rozhnevá Peking, no poteší amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý na Britániu v tejto záležitosti tlačil.

Johnson začiatkom roka napriek požiadavkám amerického prezidenta rozhodol, že Huawei sa môže v obmedzenej miere podieľať na budovaní 5G sietí.

Britská Národná bezpečnostná rada NSC sa má v utorok zaoberať budúcnosťou Huaweia v Británii. Očakáva sa, že po rokovaní oznámi svoje rozhodnutie parlamentu.

Prečo Británia mení postoj

Dôvodom zmeny britskej politiky môže byť dosah amerických sankcií na čipovú technológiu. Londýn tvrdí, že krok ovplyvní schopnosť Huaweia zostať do budúcnosti spoľahlivým dodávateľom.

Zatiaľ však nie je jasné, ako ďaleko zájde Johnson. Operátori už začali obmedzovať úlohu Huaweia v 5G sieťach, do roku 2023 má byť podiel čínskej firmy na nich najviac 35 %. Teraz sa rokuje o tom, že v ďalších dvoch až štyroch rokoch by klesol až na nulu.

Johnson v júni uviedol, že bude chrániť dôležitú infraštruktúru pred „nepriateľskými štátnymi dodávateľmi“. Podľa ministra spravodlivosti Roberta Bucklanda bude prioritou pri rozhodovaní národná bezpečnosť.

Aký je problém s Huaweiom

Huawei je najväčší svetový dodávateľ telekomunikačného zariadenia. Spojené štáty tvrdia, že je agentom čínskej komunistickej vlády a nedá sa mu veriť.

Huawei popiera, že by mohol robiť špionáž pre Čínu a tvrdí, že USA chcú zastaviť jeho silný rast a zahraničnú expanziu.

Rozhodnutie zakázať Huawei by postavilo Britániu späť na stranu jej najbližšieho spojenca USA. Znamenalo by tiež koniec britského spojenectva s Čínou. (reuters, čtk)

Zdieľať

Nový most v Trstenej na ceste I/59 postaví spoločnosť MBM-Group, vyhrala s najnižšou ponukou vo výške 1,27 milióna eur. Zmluvu s ňou podpísala Slovenská správa ciest, výstavba sa začne v najbližších dňoch.

Do súťaže sa prihlásilo desať uchádzačov, spoločnosť MBM-Group vyhrala s najnižšou predloženou ponukou vo výške 1,27 milióna eur. „Predpokladaná hodnota zákazky bola vyčíslená na 1,69 milióna eur, čo predstavuje úsporu 418 000 eur,“ povedala hovorkyňa SSC Lucia Karelová.

Lehota výstavby je podľa Karelovej stanovená na osem mesiacov, mimo zimného obdobia. Nový most tak začne motoristom slúžiť v druhom štvrťroku 2021. „Dĺžka mosta dosahuje 39,5 metra. Okrem motoristickej verejnosti ho využijú aj chodci, počíta sa s chodníkmi po oboch stranách,“ dodala.

Most na ceste I/59 v Trstenej uzavreli 28. októbra 2019 po tom, ako miestny obyvateľ nahlásil na polícii známky jeho poškodenia. Statik vtedy uviedol, že most je v dezolátnom stave. V meste v súvislosti s mostom zasadal aj krízový štáb, mimoriadnu situáciu však nevyhlásil.

V marci tohto roka sa most zrútil do rieky, k zraneniam ľudí nedošlo. Obchádzka vedie po ceste R3, I/59 a II/520. Pre chodcov postavili dočasnú lávku, ktorá je osadená na mostných oporách, a ostatná pešia doprava využíva externé chodníky a lávky. (tasr)

Zdieľať

Ministerstvo práce pripravuje niekoľko zmien pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, chce otvoriť verejnú diskusiu o nastavení príspevkov pre ne. Vláda však nechce rušiť či znižovať príspevok na osobnú asistenciu.

Diskusia o zmenách by sa mala skončiť do jesene, na jar budúceho roka by sa mala pripraviť legislatíva tak, aby mohla platiť od júla budúceho roka. „Máme na to rok prípravy. Hovoríme o tom dopredu, aby nevznikali šumy. Ak si niekto myslel, že či nemáme náhodou zámer zrušiť asistentské príspevky alebo ich prípadne znižovať na úroveň opatrovateľského príspevku, tak náš zámer je opačný. Zvyšovať opatrovateľský príspevok tak, aby sme našli spravodlivú mieru toho, aby za rovnakú diagnózu každý mal nárok na rovnaké peniaze,“ povedal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Podľa neho je fér, ak ŤZP chce mať čo najväčšiu slobodu pri rozhodovaní o finančných prostriedkoch, ako ich chce použiť na zlepšovanie kvality svojho života. „Vo všeobecnosti platí, že drvivá väčšina tých, ktorí poberajú akýkoľvek príspevok, môže očakávať, že cieľom je výrazné zlepšenie ich situácie a služieb,“ povedal Krajniak.

Cieľom pri pomoci ŤZP zo strany štátu je dosiahnuť spravodlivosť. Ministerstvo plánuje na zmeny využiť peniaze z balíka EÚ, o ktorých s Bruselom rokuje Slovensko.

Vláda tiež rozhodla o navýšení pomoci pre tých, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. „Chceme otvoriť verejnú diskusiu so zástupcami tých, ktorí poberajú opatrovateľský príspevok, tých, ktorí poberajú príspevok na osobnú asistenciu, ale aj zariadení sociálnych služieb, ako spravodlivo nastaviť výšku tohto príspevku,“ podotkol minister.

Celkovo k máju poberalo príspevok na osobnú asistenciu 11 106 ľudí a príspevok na opatrovanie poberalo 62 036 ľudí. V samotných výškach príspevkov je však badať rozdiel. Zatiaľ, čo v prípade 50-ročného človeka na vozíku, ktorý potrebuje 12-hodinovú starostlivosť, bol príspevok na asistenciu 1504,80 eura mesačne, v prípade toho istého človeka, ktorého opatruje napríklad matka, je opatrovateľský príspevok 238,37 eura.

Poverená generálna riaditeľka sekcie sociálnej politiky na ministerstve práce Katarína Fedorová podotkla, že výška opatrovateľského príspevku je značne nižšia ako pri osobnej asistencii, pričom medzi činnosťami ľudí, ktorí pomáhajú ŤZP, nie je zásadný rozdiel. „Rozdiel, na ktorý sa poukazuje, je tzv. ideový. To znamená, že účelom osobnej asistencie má byť aktivizácia, zapojenie do spoločnosti. Problém, ktorému čelíme, však je, že v súčasnosti podľa zákona pri osobnej asistencii nie sú žiadne podmienky. Užívateľ osobnej asistencie nemusí ani pracovať, ani sa vzdelávať. Nie je ani vekové, ani príjmové obmedzenie, čiže to vytvára určitý tlak na udržateľnosť systému,“ podotkla Fedorová s tým, že cieľom zmien však nie je rušiť osobnú asistenciu. „Ide nám o to, aby bol systém spravodlivý a udržateľný,“ priblížila Fedorová.

Ministerstvo tiež pripravuje aj ďalšiu pomoc v oblasti pomoci ŤZP. „Spoločne s ministerstvom zdravotníctva pripravujeme zákon o dlhodobej starostlivosti. Chceme pripraviť zákon o integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti. Cieľom je v tomto volebnom období pripraviť aj zákon o jednotnej posudkovej činnosti,“ vymenovala štátna tajomníčka rezortu práce Soňa Gaborčáková. Ministerstvo chce podľa nej pripraviť aj nový zákon o sociálnych službách. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať