Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Počet turistov v Chorvátsku opäť stúpol, viac pri Jadrane dovolenkovalo aj Slovákov

Dubrovník patrí medzi najnavštevovanejšie mestské destinácie Chorvátska. Foto N - Miro Čevela
Dubrovník patrí medzi najnavštevovanejšie mestské destinácie Chorvátska. Foto N – Miro Čevela

Chorvátsko zostáva turistickou destináciou, ktorej návštevnosť každoročne stúpa. Vlani tu dovolenkovalo 16 351 164 turistov, čo je o viac než dva milióny (14,1 milióna) viac než v roku 2015.

Viac turistov prišlo opäť aj zo Slovenska – vlani to bolo viac než 411-tisíc oproti necelým 396-tisícom v roku 2015. Počet prenocovaní stúpol asi o 800-tisíc na 2 793 922. Novú štatistiku za minulý rok poskytlo Chorvátske turistické združenie.

Počet turistov

1. Nemecko  2 378 348
2. Slovinsko 1 428 453
3. Rakúsko s 1 311 855
4. Taliansko 1 114 533
5. Poľsko 788 90
6. Česko 730 863 
…..
8. Slovensko 411 216 

Zdroj: HTZ 

V počte turistov v Chorvátsku sa poradie na prvých troch miestach nezmenilo. Najviac ich prišlo z Nemecka, Slovinska, Rakúska. Zatiaľ čo vlani bolo na štvrtom mieste Česko, tento rok skončilo v počte turistov až šieste, hoci ich bolo tiež viac ako sezónu predtým.

Na štvrté miesto sa pretlačili Taliani a za nimi nasledujú Poliaci.

V rámci miestnych destinácií prevažuje stále pobrežie, najobľúbenejšia je Dalmácia, kam pricestovalo sedem miliónov turistov.

Vo vnútrozemí z celkového počtu dovolenkovali necelé dva milióny ľudí.

Stála destinácia

Úspech chorvátskeho pobrežia ovplyvňuje viacero faktorov. Ku klasickým ako je dostupnosť autom, vzdialenosť – čo využívajú najmä na predĺžené víkendy obyvatelia susedných krajín ako Slovinsko, Rakúsko či Taliansko a tí sú aj najčastejšími návštevníkmi, sa pridala aj celková bezpečnostná situácia.

Doplatilo naň napríklad Turecko, ktorému klesli príjmy takmer o 30 percent, pričom Ankara zaznamenala prepad aj za rok 2015. Záujem zahraničných turistov klesá pre hrozbu teroristických útokov v krajine.

To potvrdzuje aj dlhoročná vedúca zastúpenia Chorvátskeho turistického združenia na Slovensku Nora Henterová.

„Návštevnosť stúpa každoročne vďaka už všeobecne známym prednostiam Chorvátska – čisté more, zelené členité pobrežie, dobrá dostupnosť autom a hlavne v ostatných rokoch výrazne sa zlepšujúca  ponuka a úroveň služieb. V ostatných rokoch má vplyv na návštevnosť nesporne aj komplikovaná geopolitická situácia vo svete, ktorá turistov motivuje predovšetkým  na výber čo najbezpečnejších destinácií.“

So stúpajúcim záujmom o Chorvátsko stále počíta aj miestne ministerstvo. „Máme ambiciózny plán, do roku 2020 plánujeme príjmy z cestovného ruchu vo výške 14 miliárd eur,“ povedal ešte v júni minister Anton Kliman a netvári sa, že by plán nemali splniť.

Už vlani otvorili asi 40 hotelov, tento rok otvoria ďalšie.

Ubytovanie v súkromí s viac než 500-tisíc lôžkami je síce hlavnou ponukou Chorvátska,  ale tvorí len 15 percent celkového zisku v oblasti turistického ruchu, píše Slobodná Dalmácija. Hotely s počtom 163-tisíc lôžok asi 50 percent z príjmov.

Turistické združenie sa chce aj preto sústrediť najmä na prezentáciu krajiny ako celoročnej dovolenkovej life-style destinácie, s ponukou ako kultúra, história,  turistika, šport, zábava, eno-gastro, dodáva Henterová.

Čísla cez eVisitor

Chorvátske turistické združenie a miestne ministerstvo cestovného ruchu využívajú na zbieranie údajov informačný systém eVisitor.

Je rozšírený na všetky typy ubytovania, napríklad aj na lodiach, nielen na komerčné ako v prípade štatistík ministerstva. Keďže je online, poskytuje informácie v reálnom čase a obsahuje údaje dĺžka a miesto pobytu, pohlavie, vek, trvalý pobyt či druh ubytovacieho zariadenia.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Šéf žilinskej Kie: Aspoň raz mesačne sa pracuje dlhšie, lebo druhá zmena stojí v zápche

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Chýbajúca diaľnica na Kysuciach pravidelne komplikuje výrobu v žilinskej automobilke Kia. „Len pred dvoma dňami museli operátori zostať v práci dlhšie, pretože ďalšia zmena sedela v autobusoch v dopravnej zápche,“ opisuje v rozhovore šéf závodu Kyong-Jae Lee.

Zdieľať

Farmárska odnož J&T preskočí aj Babiša. Preberá statky, na ktorých zbili farmára Oravca

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Holding Sanagro, ktorý financuje J&T, mieri do prvej trojky najväčších slovenských agrárnych skupín. Pohltí farmy ESIN Group, ktoré sú známe spormi s farmárom Oravcom. Polia a lúky Sanagro sa tým rozšíria z 19- na 31-tisíc hektárov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Slovensko je medzi krajinami, ktoré Európska komisia varuje pred porušením rozpočtových pravidiel. Zásadnejšie námietky má k návrhom rozpočtov Talianska, Francúzska, Španielska a Belgicka, z ktorých je podľa komisie zrejmá nedostatočná snaha obmedziť vysoký verejný dlh.

Celková dlhová situácia eurozóny sa napriek očakávanému spomaleniu rastu zlepší, uviedla komisia v hodnotení rozpočtových plánov. Dlh eurozóny v pomere k hrubému domácemu produktu by mal klesnúť z tohtoročných 86 na 85 %.

V prípade Slovenska, Fínska, Portugalska či Slovinska je síce komisia spokojná s prístupom k znižovaniu dlhu, no upozornila, že tieto krajiny by sa mohli v budúcom roku podstatne odchýliť od strednodobých rozpočtových cieľov.

Návrhy rozpočtov ostatných sú v súlade s paktom rastu a stability, v ktorom sa krajiny EÚ zaviazali udržiavať dlh pod hranicou 60 % HDP či ho znižovať. Rozpočtové deficity zároveň nesmú prekročiť tri percentá.

„Hospodársky rast Európy čelí stále väčším rizikám, a preto je povzbudivé, že krajiny eurozóny ako Nemecko a Holandsko využívajú fiškálny priestor na podporu investícií. Mohli by však vyvinúť ešte väčšie úsilie,“ konštatoval podpredseda komisie Valdis Dombrovskis.

Európska komisia pripomenula, že tento rok prvýkrát od roku 2002 nevedie sa žiadnou krajinou konanie pre nadmerný deficit. (čtk)

Zdieľať

Do projektu ťažby zlata pri Kremnici chcú vstúpiť Austrálčania

Austrálska MetalsTech sa predbežne dohodla na vstupe do projektu ťažby zlata pri Kremnici, z ktorého chce vycúvať spoločnosť Arc Minerals. Cena transakcie má dosiahnuť 462-tisíc eur.

O potenciálnej zmene majiteľa projektu ťažby v lokalite Šturec informuje portál Themarketherald.com.au.

Podľa dohody má MetalsTech 45 dní na dokončenie technickej, právnej a finančnej hĺbkovej kontroly projektu.

Ak dôjde k transakcii, predávajúci získa nad rámec kúpnej ceny licenčný poplatok 2 austrálske doláre (1,23 eura) za každú uncu zlata nad súčasným odhadom zdrojov 1,5 milióna uncí.

Arc Minerals podľa webovej stránky investovala do projektu 30 miliónov amerických dolárov.

Ťažba zlata v Šturci sa začala v 8. storočí. Historická produkcia dosiahla 1,5 milióna uncí zlata a 6,7 milióna uncí striebra, píše ČTK. Ťažilo sa prevažne v podzemí, ale aj z niekoľkých malých otvorených jám.

MetalsTech upozornila, že predchádzajúcemu majiteľovi zabránil v rozvoji projektu zákaz kyanidu na Slovensku v roku 2014. Odvtedy sa zlepšilo používanie technológie bez kyanidu, ktorá je aj nákladovo konkurencieschopná.

Viac k téme: Slovensko je Klondike, povolenie ťažiť zlato stojí toľko ako stánok na vianočných trhoch

Zdieľať

Tesco vo štvrtok spúšťa 7. ročník Potravinovej zbierky, ktorá potrvá do 23. novembra. Môžu sa do nej zapojiť zákazníci v 120 obchodoch, prvý raz aj cez online verziu zbierky v e-shope. Vlani sa vyzbieralo 147 ton trvanlivých potravín a drogérie.

Zdieľať

UniCredit Bank umožnila klientom platiť cez Google Pay. Na Slovensku je tak deväť bánk s touto možnosťou platby. Apple Pay banka zaviedla v októbri .

Zdieľať

Emirates kúpia od Boeingu 30 nových lietadiel 787 Dreamliner

Aerolinky Emirates si objednali od Boeingu 30 lietadiel 787 Dreamliner v katalógovej cene 8,8 miliardy dolárov. Nadviazali tak na predbežnú dohodu spred 2 rokov, ktorá počítala s nákupom štyroch desiatok strojov tohto typu.

Najväčší letecký dopravca na Blízkom východe uzavrel dohodu s americkým výrobcom na medzinárodnom aerosalóne v Dubaji, informuje Bloomberg.

Prvé širokotrupé dreamlinery majú Emirates prevziať v roku 2023, píše portál Zdopravy.cz. Pre dopravcu pôjde o prvé stroje tohto typu vo flotile.

Ďalšia veľká objednávka Emirates na 150 strojov 777X, ktorá mešká, by mala byť zredukovaná na 126 lietadiel s dodávkou v roku 2021. I tak majú byť ich najväčším prevádzkovateľom.

Emirates začiatkom týždňa podpísali tiež dohodu s Airbusom, od ktorého kúpia 50 lietadiel A350-900 v cenníkovej hodnote 16 miliárd dolárov.

Dreamlinery 787 si objednali v Dubaji od Boeingu aj ďalšie spoločnosti. Dve lietadlá „pristanú“ vo flotile Biman Bangladesh Airlines, na dodávke troch strojov sa Boeing predbežne dohodol s leteckou spoločnosťou, ktorú zakladá ghanská vláda.

Zdieľať

Kópia Mony Lisy zo 17. storočia sa predala na aukcii v Paríži za 552 500 eur, čo je násobne viac ako odhadovaná cena 70- až 90-tisíc eur. Originál diela Leonarda da Vinci zo začiatku 16. storočia sa nachádza v parížskom múzeu Louvre.

„Úžasný výsledok [aukcie] svedčí o tom, že tento ikonický obraz ľudí neprestáva fascinovať,“ cituje Reuters Baukje Coenenovú, zástupkyňu aukčnej siene Sotheby’s.

Podobná kópia Mony Lisy sa začiatkom roka predala v aukcii Sotheby’s za približne 1,7 milióna dolárov, dopĺňa ČTK.

Foto - Sotheby's
Foto – Sotheby’s
Zdieľať

Slovensko pri sťažnosti europarlamentu týkajúcej sa umiestnenia Európskej pracovnej agentúry ako vedľajší účastník sporu podporí žalovanú stranu. Ministerstvo práce sa neobáva, že by agentúra v dôsledku sťažnosti nemala sídliť v Bratislave.

„Výber sa uskutočnil od začiatku výhradne na základe práva EÚ,“ uviedlo ministerstvo.

Európskemu parlamentu prekáža, že o sídle nového orgánu rozhodli členské štáty bez súhlasu poslancov. (čtk)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať