Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

11 rokov Gorily: Ak by si Haščák želal nevyšetrenie, lepší tím ako Kaliňák, Gašpar, Magala a Kováčik by na to nenašiel

ilustračné foto: TASR
ilustračné foto: TASR

Ubehlo 11 rokov od toho, čo sa prvé správy o Gorile dostali k politikom, no doteraz nikomu nič nedokázali. Vieme však presne opísať, kto vyšetrovanie sabotoval najviac.

V polovici februára uplynulo jedenásť rokov, čo SIS poslala vtedajšiemu predsedovi vlády správu o chystaných podvodoch pri privatizácii rozvodných energetických podnikov. Okrem iného bolo z toho textu jasné, že existujú nahrávky o tom, ako podnikateľ Jaroslav Haščák fakticky riadi ministra Jirka Malchárka.

Mikuláš Dzurinda v tom momente nepožiadal Jirka Malchárka, aby okamžite zložil funkciu. Nie je ani známe, že by urobil čokoľvek pre to, aby sa podozreniami začala zaoberať polícia a prebrala na seba aj odpočúvanie bytu na Vazovovej ulici v Bratislave.

Motívom vtedajšieho premiéra sa dá rozumieť. Ak by to urobil, okamžite by tým nesmierne ohrozil nielen majiteľa Penty, ale pred letnými voľbami aj všetky slovenské pravicové strany vrátane jeho SDKÚ.

Gorila tak ostala naďalej tajnou operáciou SIS, počas ktorej ešte päť mesiacov roka 2006 vznikali ďalšie nahrávky, ktoré čoraz viac kompromitovali aj hlavného protivníka pravice – Smer. Najmä na jar a začiatkom leta prebehli v byte na Vazovovej dialógy, v ktorých predseda Smeru vyzerá ako človek, čo minimálne schvaľuje nelegálne operácie pri financovaní strany.

V tom momente mali na utajení Gorily záujem nielen ľudia okolo Penty, ale prakticky všetci slovenskí vrcholoví politici. To je príčina, prečo dnes síce nepochybujeme, že nelegálny komplot medzi vrcholovými politikmi a vrcholovými podnikateľmi opísaný v Gorile naozaj existoval, a vieme aj veľa podrobností o jeho aktéroch, no nikto za to nie je potrestaný.

SDKÚ nesabotovala, ale ani nepomohla

Aby ste vyšetrili korupciu vo vysokej politike, potrebujete mať vo funkcii ministra vnútra človeka, ktorého stranu by výsledky vyšetrovania nediskvalifikovali. Z trojice Martin Pado, Robert Kaliňák a Daniel Lipšic mal k možnosti rozhodovať sa slobodne najbližšie minister za KDH vo vláde Ivety Radičovej. Kým sa však Lipšic v roku 2010 dostal do funkcie, bolo už mnoho šancí premárnených a dôkazov zlikvidovaných.

Martinovi Padovi z SDKÚ poslala SIS prvú správu o odposluchoch z Gorily v polovici februára 2006, len pár dní po tom, čo Pado prebral ministerstvo vnútra po odchádzajúcom ministrovi Palkovi z KDH. Správa SIS síce diskreditovala najmä odpadlíka z už mŕtvej strany ANO Jirka Malchárka, ale bolo v nej aj dosť tvrdení, ktoré by mohli položiť SDKÚ.

Prerozprávané prepisy potvrdzovali, že neoficiálnym financmajstrom strany je Gabriel Palacka. Spôsob, ako o ňom mal Haščák rozprávať, navodzoval dojem, že prijímanie provízií Palackom v mene SDKÚ je rutinná záležitosť. Text, ktorý dostali oficiálne do rúk premiér Dzurinda a minister Pado, kompromitoval aj členku výkonného výboru FNM a vplyvnú byrokratku Annu Bubeníkovú. Nominantka SDKÚ a favoritka ministra financií Ivana Mikloša pritom podľa spisu nebola v korupčnej schéme pešiakom, ale s Haščákom v nej vystupovali ako organizátori.

Dzurinda ani Pado po prijatí správy neurobili nič, čo by uškodilo pokračovaniu práce SIS na akcii Gorila. Ak by chceli akciu sabotovať, mohli pritom využiť aj vplyv na šéfa SIS Ladislava Pittnera, ktorý bol tiež nominantom SDKÚ.

Pre možnosti vyšetrenia Gorily však bolo kľúčové, že minister vnútra Pado po informáciách od SIS neprebral iniciatívu a nepožiadal políciu, aby odpočúvanie zobrala pod seba a začala vlastnú operáciu v rámcoch Trestného poriadku. Podozrenia z rozsiahlej organizovanej trestnej činnosti boli z dovtedajších odposluchov evidentné a bol preto čas začať trestné konanie, ktoré SIS viesť nemôže. No nestalo sa to. Gorila ďalej žila len ako akcia SIS a jej osud závisel od toho, ako sa k nej po voľbách postaví nové vedenie tajnej služby a ministerstva vnútra.

Už čistič Magala urobil Gorilu nevyšetriteľnou

Nominanti Smeru počas prvej Ficovej vlády nenapravili laxnosť, s ktorou ku Gorile pristúpili nominanti SDKÚ. Naopak, začali dôkladne upratovať. V prvých dvoch rokoch, keď bol predsedom vlády Fico, ministrom vnútra Kaliňák a šéfom SIS premiérov nominant Jozef Magala, sa udiali veci, ktoré pre budúcnosť dramaticky znížili možnosť niekomu dokázať vinu a presvedčiť o tom súd.

Magala bol 3. augusta 2006 vo funkcii ešte len osem dní a už bola akcia Gorila zrušená. Na Vazovovej sa prestalo nahrávať a boli odstránené odposluchy. V tom čase sa už vyšetrovali podozrenia o únikoch informácií z akcie Gorila, no to nemohlo byť dôvodom zastavenia akcie. Podľa spisu totiž ešte v júli navštívili odpočúvaný byt aj Haščák, aj Bubeníková, aj jeho majiteľ a Haščákov spolupracovník Zoltán Varga. Potenciál získania ďalších exkluzívnych informácií teda naďalej existoval.

Magalovi treba pripočítať aj zodpovednosť za to, že v najbližších dvoch rokoch odišli zo SIS všetci kľúčoví ľudia z odboru, ktorý pracoval na Gorile. Vyhodený bol napokon aj Peter Holúbek, ktorý akciu vymyslel po tom, čo zistil, že vedľa jeho súkromného bytu sa stretáva minister hospodárstva s podnikateľmi.

A čo je najdôležitejšie, v čase zmien po príchode vedenia SIS podriadeného Smeru sa stratili originálne nahrávky.

Podozrenia, že za to zaplatila Penta, neboli nikdy preukázané. No ak neboli zvukové nahrávky, šanca budúcich vyšetrovateľov Gorily niečo s Gorilou robiť bola mizivá.

Pre sudcov je totiž problém, ak je ako dôkaz ponúkaný namiesto nahrávky priamy prepis, nieto ešte interpretácia, ako by to mohlo byť pri Gorile. V realite teda strata nahrávok znamenala, že polícia by napríklad pri dokazovaní korupcie musela zdokumentovať toky peňazí, ktoré by nemali iné vysvetlenie ako prijatie úplatku. Za roky, keď sa Gorila nevyšetrovala, si však mohli podozriví pripraviť presvedčivé vysvetlenia. Napríklad dodávky analýz, ktoré na prvý pohľad nevyzerali ako bezcenné.

Problém Smeru? Nešlo len o kolu s Haščákom

Počas jedenástich rokov od spustenia nahrávok v byte na Vazovovej v decembri 2005 do odchodu šéfa vyšetrovacieho tímu Gorila Gajdoša do civilu boli osem a trištvrte roka ministrom vnútra Robert Kaliňák a predsedom vlády Robert Fico.

Umná komunikácia Smeru na tému Gorila pomohla tomu, že verejná debata prebrala ich tvrdenie, že Gorila je najmä kauzou druhej Dzurindovej vlády, a tak mohla žiť aj predstava, že Smeru by úspešné vyšetrovanie mohlo politicky len pomôcť.

Ak by to však bola pravda, predseda Smeru by počas piatich rokov od zverejnenia spisu na webe našiel spôsob, ako odpovedať aspoň na otázku, či v byte na Vazovovej bol a či publikované opisy stretnutia s Haščákom zodpovedajú tomu, ako si ich pamätá on. Nikdy tak neurobil verejne, hoci v tom určite nebol viazaný mlčanlivosťou.

Fico síce verejne ponúkol svoju výpoveď, policajti sa ho aj chystali predvolať, ale zabránil tomu dozorujúci prokurátor Kováčik. On na vypočutie jednej z kľúčových postáv celej kauzy oficiálne nevidel dôvod.

Ak by ho Kováčik vypočul, Fico mohol potvrdiť autenticitu spisu, respektíve samotnú existenciu akcie Gorila ešte v čase, keď o ich samotnej existencii mohla mať verejnosť pochyby.

Okrem toho, Fico bol slobodný v tom, aby o podozreniach z Gorily hovoril verejne aj bez otázok vyšetrovateľov. Nikdy to neurobil.

Robert Fico tiež zvykne opakovať, že ak by bol spis pravdivý, nie je v ňom nič, čo by ho usvedčovalo z nekalého konania. „Povedal na mňa niekto, že som niečo ukradol, zobral nejaký úplatok?“ pýtal sa Fico o Gorile. Odpoveď je, že áno a viackrát. Marián Leško z Nadácie Zastavme korupciu našiel v spise päť pasáží, z ktorých vyplýva podozrenie z porušenia zákona. Pripomeňme si ich, aby sme lepšie chápali dôvody, prečo Smer aj po zrušení akcie Gorila mal dôvod systematicky brániť vyšetrovaniu.

Opoziční politici Robert Fico a Fedor Flašík mali pýtať „za zrušenie tlačovej konferencie o privatizácii Paroplynového cyklu províziu“, čo by zodpovedalo trestnému činu vydierania.

Ficov osobný tajomník František Határ mal s Haščákom hovoriť o tom, či Fico dostal za hlasovania primátorov Smeru „v spoločnosti, ktorú vlastnia mestá Banská Bystrica, Zvolen a ďalšie obce“ dohodnutú sumu, čo bolo podľa vysvetlivky v texte „40 dkg salámy = 40 mil. Sk“. Šlo tu teda o podozrenie, že Fico prijal alebo sprostredkoval neoprávnenú províziu, čo zodpovedá trestnému činu prijímania úplatku.

Asistent Határ mal podľa spisu pýtať „pomoc pre zamestnancov Smeru (17 zamestnancov) a pre ľudí, ktorí im pomáhajú v kampani“. Malo ísť o „čierne peniaze navyše oproti oficiálnemu príjmu“. Tu hrozilo, že sa viacerí ľudia v Smere dopustili trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

Podobne vypovedá citát zo spisu pripisovaný majiteľovi Penty Haščákovi: „Fakt je taký, že my Fica financujeme osem rokov. Ťažko si teraz predstaviť, že Fico vyštartuje proti nám v niečom, čo by malo trestnoprávny rozmer.“ Okrem PR pohromy by dokázanie tohto faktu svedčilo o trestnom čine skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

Piatou pasážou, ktorá vzbudzuje podozrenie z trestného činu, je opis toho, ako sa Fico pokúša cez predstaviteľa finančnej skupiny a Malchárka presadiť pre istého podnikateľa zákazky v energetike, pretože tento podnikateľ „sponzoruje politickú stranu Smer“.

Prichádzajú Kováčik a Gašpar

Súčasné policajné vyšetrovanie Gorily ako sprisahania podnikateľov a politikov je už tretím; prvé dve sa začali mimo pozornosti verejnosti ešte pred decembrom 2011, keď sa text dostal na web.

Keď sa v roku 2009 Tom Nicholson zoznámil s bývalým agentom SIS Petrom Holúbekom a dostal sa k spisu, hľadal spôsob, ako ho odovzdať polícii tak, aby sa nikto nemohol tváriť, že sa to nestalo. Vo svojej knihe opisuje, ako mu prokurátorka Eva Mišíková poradila, nech skúsi spis ako svedok pripojiť do nejakého už začatého vyšetrovania. Tak sa Gorila stala súčasťou vyšetrovania kupovania poslancov ANO, ktoré sa začalo na podnet vtedy poslanca KDH Daniela Lipšica.

Nicholson však rýchlo pochopil, že s vyšetrovaním to nebude také horúce. Na stretnutí s vyšetrovateľom, kde mal ako svedok Gorilu odovzdať, sa nečakane zjavil šéf úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik. Nicholson opisuje, že prokurátora oveľa viac ako závažné obvinenia obsiahnuté v spise od začiatku zaujímalo, ako novinár prišiel k dokumentu.

Kupovanie poslancov policajti nepreukázali a po lete roku 2009 sa do stratena dostalo aj preverovanie dokumentu, ktorý polícii odovzdal Nicholson. Nebolo to neskúsenosťou – prípadu sa venoval Úrad boja proti korupcii, ktorý vtedy viedol Tibor Gašpar. Ten vyšetrovanie presunul do Nitry, odkiaľ pochádzal. Keďže šlo o citlivý prípad, dalo sa jeho stiahnutie z Bratislavy vysvetliť tým, že sa polícia chcela zbaviť vplyvu, ktorý mali podozriví v hlavnom meste. Výsledok však o tom nepresvedčil.

Nitrianski policajti síce nechali vypovedať Haščáka, Bubeníkovú aj Malchárka, ale to bolo prakticky všetko, čo pre vec urobili. Jadrom Haščákovej obhajoby bolo to, čo tvrdil aj roky potom. Penta podľa neho jednoducho dávala v privatizácii najlepšie ponuky, a tak nebol dôvod nikoho podplácať. No napríklad to, že v súťaži o bratislavský Paroplynový cyklus nerozhodovala len cena, ale aj ovplyvniteľné subjektívne kritériá, už Gašparovi policajti akoby nebrali do úvahy. Aj preto napokon nikoho neobvinili a vec uzavreli.

Kým boli pri moci Fico, Kaliňák a Magala, s vyšetrovaním Gorily sa už ani trochu nepohlo a verejnosť o ničom ani netušila. Parlamentná väčšina vedená Smerom potom ešte v roku 2009 potvrdila vo funkcii šéfa špeciálnej prokuratúry Kováčika. Prvý raz sa do funkcie dostal v roku 2002 vďaka hlasom SDKÚ.

Nikto vyšetrovaniu nebránil, ale znova sa diali divné veci

Zmena vlády priviedla prepusteného agenta SIS Holúbeka k ďalšiemu pokusu, ako prinútiť štátne orgány, aby neignorovali najväčší prípad prichytenia bielych golierov pri čine. List od neho dostala premiérka Iveta Radičová, minister vnútra Daniel Lipšic aj nový šéf SIS Karol Mitrík.

Malo to význam. Vec dostal na starosť vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii Branislav Jendrušák. Ten chcel začať skúmaním podozrenia, že Ficov šéf SIS Jozef Magala zneužil právomoci verejného činiteľa, keď v roku 2007 nespolupracoval pri policajnom vyšetrovaní podozrení voči policajnému funkcionárovi Jánovi Rejdovi, ktoré sa napokon tiež začalo vďaka odposluchom z Vazovovej.

Potom sa chcel Jendrušák s kolegami pustiť do jednotlivých privatizačných a korupčných káuz. Ani jemu to však napokon nevyšlo. Vyšetrovanie začal v novembri 2010 a už na jar nasledujúceho roka odišiel pracovať inam.

Aby Nicholson vysvetlil, prečo to len nedávno odhodlaný a motivovaný policajt vzdal, v knihe Gorila len sucho opisuje príkoria, ktoré sa Jendrušákovi od začiatku vyšetrovania prihodili. Najprv začal mať v práci nečakané problémy Jendrušákov brat, ktorý bol tiež policajt. Potom sa podobné veci začali diať jeho bývalej priateľke. Investigatívci z jeho tímu začali brať lepšie ponuky a keď návrh na prevelenie dostal aj Jendrušák, „pochopil, že to bola posledná a najlepšia ponuka, akú dostane“.

Vec prevzala nová vyšetrovateľka a spis prešiel pod vojenskú prokuratúru, ktorá v auguste 2011 trestné stíhanie zastavila. Znova možno s veľkou pravdepodobnosťou tvrdiť, že nešlo o zlyhanie radových vyšetrovateľov alebo prokurátorov, ale o tlak ich nadriadených.

„…upriamujem vás, aby ste si riadne naštudovali ustanovenia Trestného poriadku, ktoré pojednávajú o zastavení trestného stíhania,“ znelo jedno z oficiálnych odporúčaní k vtedajšiemu vyšetrovaniu Gorily. Jeho autorom bol generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

Prečo sa v tejto chvíli neozvalo vedenie polície a nepokúsilo sa napriek rozhodnutiu prokuratúry niečo robiť so zrejme najväčším prípadom, ktorý malo kedy v rukách? Môžeme len dedukovať. Gorila opisuje také hlboké prepojenie politiky a časti biznisu, že každému skúsenému policajnému funkcionárovi muselo byť jasné, že by jeho odhalenie mohlo aj po rokoch rozložiť fungujúci politický systém.

A nenašiel sa nikto veľmi vplyvný, kto by nad vyšetrovaním držal ochrannú ruku. Minister Lipšic zastupoval vo vláde KDH, ktoré bolo v schémach provízií opísaných v Gorile namočené menej ako ostatní, ale tiež nebolo úplne mimo hry. V oveľa silnejšom konflikte záujmov bol policajný prezident Jaroslav Spišiak. Tento populárny policajt sa do polície vrátil po rokoch strávených v Slovnafte, kde pracoval pre Oskara Világiho. Pre muža, ktorý nielen podľa spisu Gorila bol najmocnejším zástupcom podnikateľskej loby napojenej na SMK z čias Dzurindových vlád.

Na tretí pokus už mali Kaliňák a Gašpar rešpekt

Politikov všetkých smerov, medzi ktorými spis Gorila v roku 2011 už bežne koloval, jeho obsah veľmi neprekvapoval. Vedeli, ako slovenská politika funguje; preto o ňom skôr uvažovali v rozmeroch, ako by mohol ublížiť im alebo ich súperom. Editori v SME a Trende zasa nemali toľko informácií z prvej ruky ako Tom Nicholson a nerozumeli preto jeho bezvýhradnému presvedčeniu, že spis je autentický a v žiadnom prípade nie je spravodajskou hrou. Všetci však tušili, že je dosť epický na to, aby v prípade zverejnenia mohol byť pokojne aj škandálom roka.

Realita bola o stupeň drsnejšia. Anonymné publikovanie Gorily na webe koncom decembra 2011 spôsobilo taký otras, že mnohí pozorovatelia začali deliť históriu slovenskej politiky na časy pred zverejnením Gorily a po ňom. Nastavenie debaty bolo také, že zriadenie špeciálneho policajného vyšetrovacieho tímu Gorila hneď 9. januára sa považovalo za nutné minimum, ktoré musel minister Lipšic urobiť.

Robert Kaliňák, ktorý bol ministrom vnútra v dvoch nasledujúcich vládach, neurobil nič, čo by preukázateľne škodilo vyšetrovaniu Gorily. Do práce tímu nezasahoval, o výsledkoch sa nechal informovať v miere, ktorá je zákonná a zároveň primeraná tomu, že je politicky zodpovedný za prácu polície.

Šéf tímu Gorila Marek Gajdoš po svojom odchode spomína na jedno stretnutie s ministrom, na ktorom sa ho pýtal, či je potrebné vyšetrovať SIS, pretože by to mohlo znížiť jej dôveryhodnosť u partnerov. Padol aj prísľub zvýšenia odmien pre členov tímu, ktorý sa v praxi nikdy nestal. Ak by sa však aj preukázalo, že minister či policajný riaditeľ sľub o odmenách nedodržali, lebo Gajdošovi ľudia pokračovali vo vyšetrení spisu, nešlo by o zásah, ktorý by mal mať fatálny dôsledok na podmienky a slobodu práce vyšetrovateľov.

Ani šéf polície Tibor Gašpar, ktorý už raz vyšetrovanie preukázateľne utopil v Nitre, neurobil žiadnu chybu, ktorá by bola jednoznačným dôkazom, že má záujem na nevyšetrení prípadu.

Možno ho brať na zodpovednosť za to, že spôsobil odchod jedného z najskúsenejších slovenských vyšetrovateľov Rudolfa Cádru, ktorý bol odborným garantom Gašparovho tímu. Keď sa totiž Gašpar stal najvyšším policajným šéfom, Cádru odvolali z postu zástupcu Úradu pre boj s organizovanou kriminalitou a ponúkli mu len miesto radového referenta.

Gašpar to vysvetľuje presne opačne, ako tomu porozumelo mnoho policajtov. Tvrdí, že Cádrovi zobral funkcie len preto, aby mal viac času vyšetrovať Gorilu. Výsledok je nesporný: Cádra, jeden z najrešpektovanejších vyšetrovateľov, odišiel z polície bez nároku na výsluhový dôchodok už po roku práce na treťom pokuse vyšetriť Gorilu.

Kľúčový problém Gajdošových vyšetrovateľov bol však inde. Nespolupracovala s nimi SIS a aj špeciálny prokurátor Kováčik urobil mnoho pre to, aby sa autentickosť a vierohodnosť spisu nepreukázala.

Hlavného svedka predvolali po 11 rokoch

Vzájomnú nedôveru šéfa tímu Gorila Gajdoša a dozorujúceho prokurátora Kováčika možno stručne opísať na situácii, keď sa Gajdoš pokúšal získať od prezidenta Kisku zbavenie mlčanlivosti pre bývalého šéfa SIS Valka. Policajt Gajdoš začal stíhanie v prípade podozrenia z predaja nahrávok Gorily Pente a hneď nato požiadal prezidenta o zbavenie mlčanlivosti Ficovho druhého riaditeľa SIS – bez toho, aby to oznámil Kováčikovi. Keď to prokurátor zistil, zúril, stíhanie zastavil a do prezidentskej kancelárie zavolal, aby žiadosť o zbavenie mlčanlivosti považovali za bezpredmetnú.

Analogicky to bolo, keď sa vyšetrovatelia pokúsili vypočuť Petra Holúbeka, v ktorého byte sa nahrávky robili, ktorý ich počúval a ktorý ich prepisoval aj interpretoval – a je teda vlastne autorom spisu Gorila. Mlčanlivosti ho mohla zbaviť len SIS, ktorú o to polícia aj požiadala. Dozorujúci prokurátor však zbavenie mlčanlivosti jednoducho neodporučil, čo bol pre SIS signál, aby sa žiadosťou policajtov vôbec nezaoberala.

Prokurátor Kováčik dával najavo, že formálne preukázanie autenticity spisu nie je potrebné. Argumentoval aj tým, že Ústavný súd rozhodol na žiadosť právnikov Penty o tom, že odpočúvanie bytu na Vazovovej bolo nezákonné, a tak by ani prípadné nahrávky, ani spis už nemohli byť pred súdom použité ako dôkaz.

Kováčikova nechuť nechať kľúčového svedka Gorily rozprávať sa s vyšetrovateľom Gajdošom sa napokon prejavila aj pri okolnostiach prvej výpovede Petra Holúbeka, ktorá sa napokon uskutočnila koncom minulého roka. Samotný Holúbek to komentoval slovami: „To bolo úplne mimo a nesúviselo to s podstatou celého prípadu. (…) Trvalo to asi pol hodiny a potom som tam ešte pol hodiny nezáväzne diskutoval.“

Viniť z nevyužitia tejto šance Gajdoša nemožno. Dozorujúci prokurátor Kováčik mu jednoducho nedovolil sa výsluchu zúčastniť. Krátko nato aj vyšetrovateľ Gajdoš pátranie vzdal a z polície oficiálne odišiel.

Čia kauza je nevyšetrenie Gorily?

Gorila opisuje také veľké sprisahanie takých mocných elít, že na to, aby sa legálne preukázalo, muselo by sa naraz splniť viacero podmienok:

Boli by na to potrebné jasné dôkazy, v tomto prípade teda aj nespochybniteľné nahrávky. Tie sa stratili. Na strane štátu za to môže vedenie SIS nominované Smerom.

Aby existovala šanca dokázať takú zložitú vec, ako sú podozrenia z Gorily, treba veľmi rýchlo dať dokopy masu skúsených vyšetrovateľov so silnou podporou vedenia ministerstva vnútra. Keď to neurobil pred voľbami minister za SDKÚ Pado, mohol to urobiť ďalšie štyri roky minister vnútra za Smer Kaliňák. Neurobil to, hoci o podozreniach musel vedieť. Naozajstný vyšetrovací tím s váhou primeranou veľkosti kauzy vznikol až na konci dvojročného pôsobenia Daniela Lipšica. Robert Kaliňák, ktorý je odvtedy znova nepretržite ministrom vnútra, vymenoval za šéfa polície človeka, ktorý pochoval prvé vyšetrovanie spisu.

Zložitá kauza potrebuje skúseného, odvážneho, a teda efektívneho prokurátora. Gorila dostala Dušana Kováčika. Ten je dostatočne skúsený a ako šéf špeciálnej prokuratúry má všetky potrebné právomoci a autoritu. Pri vyšetrovaní Gorily bol však už na jej začiatku, kde sa stratilo veľa času a nevyšetrilo sa nič. Podľa svedectiev policajtov im aj pri obnovenom pátraní viac prekážal, ako pomáhal. Dušan Kováčik sa do svojej funkcie dostal vďaka pravicovej koalícii a potom bol opätovne zvolený rozhodnutím vedenia Smeru.

Čou kauzou je teda Gorila? Každý pozornejší čitateľ Gorily vie, že opisuje sprisahanie časti slovenských a zahraničných podnikateľov s väčšinou slovenskej politickej scény vrátane vládnych strán aj opozície v čase konca druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Po jedenástich rokoch však už vieme aj to, že Smer bránil vyšetrovaniu od začiatku všetkými dostupnými prostriedkami. A robil to tak systematicky, ako keby šlo predovšetkým o jeho kauzu.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Firmy nevedia, čo je 2. kategória práce zamestnancov. Napriek tomu ju musia nahlasovať

Foto - TASR
Foto – TASR

Zamestnávatelia majú do 28. februára povinnosť nahlásiť štátu zamestnancov, ktorí patria do druhej kategórie práce. Mnohí o tom nevedia a ďalší zase netušia, čo druhá kategória je. Ide o práce, pri ktorých nie je predpoklad poškodenia zdravia, ale nedá sa vylúčiť nepriaznivá odpoveď organizmu na pracovné prostredie a pôsobiace faktory.

Zdieľať

Chcem si sporiť 50 alebo 100 eur mesačne: Mám zobrať ponuku z banky alebo to nie je dobrý nápad?

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

Ako si môžeme najlepšie pravidelne sporiť, hoci aj po 30 eur mesačne? Kam umiestniť peniaze? A je problém, ak raz za rok peniaze na sporenie nepošlem? Päť odborníkov na investovanie odpovedá na päť aktuálnych otázok.

Minúta po minúte

Zdieľať

Amazon v streamovanej hudbe odkrajuje z náskoku konkurencie, doťahuje sa na Apple Music

Počet predplatiteľov streamovanej hudby Amazonu prekročil 55 miliónov. Z gigantu v e-commerce sa tak stáva vážny konkurent na trhu audio streamingu, na ktorom historicky dominujú Apple Music a Spotify.

Predplatiteľská báza Amazonu zahŕňa šesť rozličných cenových kategórií vrátane služby zadarmo, takmer všetci používatelia sú však platiaci zákazníci, píšu Financial Times.

Ako sú na tom konkurenti:

Apple vlani v lete informoval, že má 60 miliónov predplatiteľov služby Apple Music.

Suverénny trhový líder Spotify registroval v septembri 113 miliónov platiacich užívateľov.

Amazon vstúpil na trh streamovanej hudby na jeseň 2016, o dva roky neskôr než Apple.

Čím triumfuje Amazon:

 • stiahol náskok konkurencie napriek hendikepu neskoršieho príchodu na trh – vďaka silnej pozícii v internetovom obchode a premyslenej cenovej stratégii,
 • ponúka širší výber balíkov predplatného, základný stojí 10 dolárov mesačne (podobne ako Apple Music i Spotify),
 • nižšou cenou odmeňuje členov svojho klubu predplatiteľov Amazon Prime, ďalšiu zľavu ponúka zákazníkom, ktorí pri využívaní jeho streamingu počúvajú hudbu len cez reproduktor Echo z jeho dielne.

Podľa odhadu konzultačnej firmy Midia Research držal vlani v júni líder Spotify 35 % trhu streamovanej hudby.

Apple mal 18-percentný podiel a Amazon 13 %.

Podľa analytikov Amazon naháňa body aj v odlišných segmentoch trhu než konkurencia. Získava zákazníkov napríklad medzi staršími domácnosťami.

K najväčším trhom audiostreamingovej služby Amazonu patria Spojené štáty, Japonsko, Británia a Nemecko.

Zdieľať

Slovenská autobusová doprava Zvolen nebude od soboty premávať na prímestských linkách, ktoré zabezpečuje pre Banskobystrický samosprávny kraj. Rozhodlo o tom mimoriadne predstavenstvo spoločnosti. Ide o reakciu na dlhodobý spor s vedením kraja o financovanie spojov.

Výnimku budú tvoriť len linky, ktoré premávajú na základe tzv. osobitných zmlúv, uzavretých s jednotlivými samosprávami či podnikmi. Znamená to, že od soboty do odvolania nebude jazdiť asi 120 spojov stoviek liniek na väčšine územia Banskobystrického kraja.

Rozhodnutie bolo prijaté po tom, ako BBSK dal na súd podanie na zrušenie tzv. Kotlebových dodatkov, ktoré umožňujú SAD účtovať BBSK určité mesačné zálohové platby, a s týmto podaním na súde samosprávny kraj aj uspel.

BBSK tvrdí, že do politiky cenotvorby SAD nevidel, a preto chcel tento proces urobiť transparentnejším. (tasr)

Zdieľať

Globálny predaj mobilných telefónov sa tento rok zvýši o 1,7 % na takmer 1,78 miliardy, prognózuje výskumná spoločnosť Gartner. K rastu by mal prispieť dopyt po telefónoch, ktoré podporujú 5G sieť.

V minulom roku sa odbyt mobilov prepadol o 2 %, pripomína Gartner v tlačovej správe.

„Zvýšená dostupnosť 5G prístrojov podporí nahrádzanie starších mobilných telefónov novými,“ hovorí Ranjit Atwal, šéf výskumu spoločnosti Garnter.

Podiel 5G prístrojov na celkovom predaji mobilov by mal tento rok dosiahnuť 12 %, v roku 2023 by mal stúpnuť na viac ako polovicu.

Predaj počítačov klesne:

Gartner predpovedá zníženie odbytu počítačov, ktorý negatívne ovplyvní koniec prechodu na operačný systém Windows 10.

Objem predaja odhaduje na 250,8 milióna kusov. Vlani stúpol o 0,6 % na 261,2 milióna zariadení, išlo o prvý prírastok za osem rokov.

Súhrnný globálny odbyt osobných počítačov, tabletov a mobilných telefónov by mal tento rok stúpnuť o 0,9 % na 2,16 miliardy prístrojov.

Zdieľať

Bratislavské letisko vlani vybavilo 2,29 milióna cestujúcich, za rekordným rokom 2018 zaostalo o 2470 ľudí. Dvojmiliónovú hranicu prekonalo po štvrtý raz vo svojej histórii. Najviac cestujúcich vlani smerovalo do Londýna.

Historický rekord padol v počte vybavených pasažierov na pravidelných linkách, ktoré vlani využilo viac ako 1,88 milióna ľudí, uvádza letisko v tlačovej správe.

Prečo rekord odolal:

V letnej sezóne obsluhovali dovolenkové charterové lety stroje s menšou kapacitou, nahrádzali uzemnené lietadlá Boeing 737 Max.

Letisko pocítilo následky ukončenia prevádzky liniek do Prahy a Košíc.

„Nebyť týchto dvoch faktorov, historický rekord by sme pravdepodobne prekonali o niekoľko desaťtisíc cestujúcich,“ hovorí šéf letiska Jozef Pojedinec.

Kto a kam lietal:

Pravidelné linky zabezpečovalo v Bratislave 7 leteckých spoločností – Air Cairo, Cyprus Airways, flydubai, Pobeda, Ryanair, Smartwings a Wizzair.

Prevádzkovali 47 pravidelných letov do 41 destinácií v 18 krajinách. Najviac cestujúcich prepravili z Bratislavy nízkonákladové aerolinky Ryanair.

Novinky v roku 2020:

 • rozšíri sa ponuka letov na Rodos a Korfu, pravidelné linky do týchto destinácií spustí Cyprus Airways;
 • Wizzair spojí od júna Bratislavu s Petrohradom (4 x týždenne);
 • Ryanair obnoví v lete pravidelnú linku do Barcelony-Girony, viac letov na Malorku, Korfu a do Burgasu pridal aj Smartwings.
Zdieľať

Švajčiarsko vyrazilo najmenšiu zlatú mincu na svete s priemerom 2,96 milimetra. Je na nej vyobrazený Albert Einstein, ako vyplazuje jazyk. Minca sa bude predávať vo zväčšovacom skle, aby bolo svetoznámeho fyzika dobre vidieť.

Minca váži 0,063 gramu a má nominálnu hodnotu štvrť švajčiarskeho franku (27 eurocentov), uvádza švajčiarska mincovňa Swissmint (pdf).

Vyrobených bolo 999 kusov, cena jedného exemplára je 199 frankov (185 eur), píše agentúra AP.

Foto - tasr/ap
Foto – tasr/ap
Zdieľať

Francúzsko sa dohodlo s USA na postupe, ako vyriešiť zdanenie digitálnej ekonomiky. V Davose to povedal francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Dohoda predpokladá, že sa bude v rámci OECD rokovať o zavedení dane s celosvetovou pôsobnosťou.

Digitálna daň vo Francúzsku platí už od minulého roka, v stredu sa však Paríž a Washington dohodli na prímerí.

„Je to dobrá správa, pretože sa tým znižuje riziko amerických sankcií a otvára možnosť medzinárodného riešenia digitálnej dane,“ dodal. (čtk)

Zdieľať

Británia chce obchodnú dohodu s USA, ale aj digitálnu daň

Británia chce uzatvoriť obchodnú dohodu s USA, trvá však zároveň na zavedení digitálnej dane voči veľkým technologickým spoločnostiam, vyhlásila britská ministerka obchodu Andrea Leadsomová.

Medzi Britániou a Spojenými štátmi je dlhodobo veľmi úzky vzťah, a preto určité nezhody, ktoré sa môžu z času na čas vyskytnúť, ho nepoškodia, cituje Reuters vyjadrenie Leadsomovej pre rozhlasovú stanicu Talk Radio.

Aký je britský plán digitálnej dane:

 • mali by ju platiť technologické koncerny vo výške 2 % z tržieb vygenerovaných v Británii,
 • vzťahovala by sa na spoločnosti s globálnymi ročnými tržbami najmenej 500 miliónov libier,
 • mala by platiť od apríla, keď sa v Británii začína nový fiškálny rok.

Podľa amerického ministra financií Stevena Mnuchina je obchodná dohoda s Britániou po jej vystúpení z EÚ najvyššou prioritou Spojených štátov, píše Reuters.

„Očakávame, že ju dokončíme tento rok, čo bude skvelé pre nich aj pre nás,“ vyhlásil Mnuchin s tým, že dohoda s Britániou je „absolútnou prioritou“ prezidenta Donalda Trumpa.

Francúzsky prípad:

Digitálnu daň (3 % z obratu) pre firmy rangu Google, Amazon, Facebook či Apple zaviedlo s platnosťou od minulého roka Francúzsko.

Spojené štáty reagovali hrozbou uvalenia ciel na dovoz francúzskych výrobkov v ročnom objeme viac ako 2 miliardy dolárov.

Obe krajiny sa dohodli na dočasnom prímerí. Francúzi odložili splatnosť dane z apríla na koniec roka, Američania zasa upustili od nových ciel.

Zdieľať

Slovenská sporiteľňa zaplatila prvú časť zvýšeného bankového odvodu vo výške 16,9 milióna eur. Peniaze však chce od štátu späť. Najväčšia banka na Slovensku uviedla, že podnikne právne kroky s cieľom získať zaplatené milióny eur naspäť.

„Napriek tomu, že sme zaplatili, Slovenská sporiteľňa použije všetky dostupné možnosti, aby chránila svoje práva a súčasne tak prispela k stabilite bankového sektora a dostupnosti financovania pre ľudí a firmy na Slovensku,“ povedal šéf banky Peter Krutil.

Novoročné zvýšenie bankovej dane podľa sporiteľne ešte viac zväčšilo rozdiely medzi tým, koľko daní platia banky a iné firmy. Kým bežné firmy platia daň z príjmu na úrovni 21 % (a malé firmy 15 %), daňové zaťaženie bankového sektora tento rok stúpne takmer k 50 %.

Zvyšovanie daní prichádza v čase, keď sú sadzby ECB nízke, konkurencia v úveroch vysoká a zisky bánk tak klesajú, uviedla banka.

„Zisk bankového sektora pred daňami dosiahol vlani okolo 950 miliónov eur, z čoho banky zaplatili tretinu na bankovom odvode a dani z príjmu. Nižšie úrokové sadzby, vyššie mzdy a ďalšie náklady by tento rok mali znížiť zisk sektora pred daňami k odhadovaným 885 miliónom eur. Banky napriek nižšiemu zisku zaplatia na bankovej dani a dani z príjmu viac, až 415 miliónov eur, čo zodpovedá daňovému zaťaženiu na úrovni 47 %. Čistý zisk sektora by tak mal klesnúť o štvrtinu,“ povedal Krutil.

Slovenská sporiteľňa ďalej uviedla, že banky platia aj odvod do rezolučného fondu a Fondu ochrany vkladov, ktoré sú určené na podobné účely ako banková daň (spolu asi 25 miliónov eur). Banky a ich zamestnanci odvedú štátu ďalších vyše 300 miliónov eur na odvodoch a dani z príjmu fyzických osôb. V konečnom dôsledku tak štát v roku 2020 dostane od bánk a ich zamestnancov asi 750 miliónov eur, výrazne viac, ako bude zisk akcionárov bánk na Slovensku, uviedla Slovenská sporiteľňa.

Zdieľať

Louis Vuitton ide loviť amerických zákazníkov cez basketbalovú NBA

Luxusná značka Louis Vuitton uzavrela dohodu o partnerstve s americkou basketbalovou NBA. Svojím prvým spojením s niektorou zo severoamerických profesionálnych líg sa snaží viac osloviť amerických spotrebiteľov a mladších zákazníkov.

V rámci partnerstva Louis Vuitton vytvorí vitrínu pre trofej NBA a bude vyrábať oblečenie inšpirované basketbalovou profi ligou, píše Reuters.

Louis Vuitton je súčasťou skupiny LVMH a podľa tržieb najväčšou luxusnou značkou na svete.

Väčšinu kabeliek vyrába vo Francúzsku, vlani LVMH otvorila svoj tretí závod na výrobu koženého tovaru v Spojených štátoch.

Zdieľať

Slovenská ekonomika v roku 2019 podľa odhadu rozpočtovej rady rástla o 2,3 %. V poslednom kvartáli 2019 a v prvom kvartáli 2020 odhadla rast nášho HDP na úrovni 1,9 %. Odhad na posledný štvrťrok 2019 a prvý štvrťrok 2020 tak ukazuje približne polovičný rast oproti roku 2018.

Čo hovorí rozpočtová rada o našom exporte:

 • Objemy vývozu sú od druhého štvrťroka 2019 horšie ako v roku 2018. V ďalších štvrťrokoch by podľa aktuálnych dát mal vývoz opäť rásť, ale úroveň zo začiatku roka 2019 asi neprekoná.
 • K miernemu optimizmu nabáda postupné zlepšovanie očakávaní podnikateľov v Nemecku od septembra 2019 (IFO), zatiaľ čo sentiment v priemysle u nás je v posledných mesiacoch výrazne volatilný a bez zjavného trendu.
 • Dovoz je volatilný podobne ako vývoz. „Nemôžeme potvrdiť s istotou medziročný nárast dovozu ani vývozu koncom roka 2019 ani začiatkom roka 2020.“

Viac o krátkodobej prognóze RRZ čítajte tu.

Zdieľať

Predajca odevov C&A tento rok zatvorí vo Francúzsku 30 predajní zo 150 a chystá sa zrušiť 200 pracovných miest. Obchody rušil už vlani, škrty zdôvodňuje poklesom tržieb.

Vlani C&A zatvoril na francúzskom trhu 14 predajní, taký istý počet zamestnancov (zo stovky ľudí) sa odborárom podarilo umiestniť inde v rámci firmy.

„Cieľom je premiestniť čo najviac zamestnancov. Niekedy je to však ťažké vzhľadom na to, ako ďaleko od seba sú jednotlivé obchody,“ hovorí zástupkyňa odborov v C&A Maria Rodriguesová.

Pred vlaňajším zatváraním predajní mal reťazec vo Francúzsku zhruba 160 predajní a zamestnával približne 2800 ľudí.

C&A vedie šiesta generácia nemecko-holandskej rodiny Brenninkmeijerovcov, názov tvoria začiatočné písmená mien bratov Clemensa a Augusta.

Firma predáva odevy aj na slovenskom trhu, zastúpenie má vo väčšine Európy, v Latinskej Amerike a Číne. (afp, čtk)

Zdieľať

Čínske akcie sa dnes pre obavy z nového koronavírusu oslabili zhruba o tri percentá. Zaznamenali tak najprudší jednodenný pokles za takmer deväť mesiacov.

Investori predávali najmä akcie podnikov, ktoré pôsobia v dopravnom a zábavnom priemysle, napríklad leteckých spoločností či prevádzkovateľov kín a zábavných parkov.

Index CSI300, ktorý zahŕňa najväčšie firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čene, uzavrel dnešné obchodovanie poklesom o 3,1 percenta na 4003,90 bodu. Hlavný index šanghajskej burzy Shanghai Composite stratil 2,8 percenta na 2976,53 bodu.

Index CSI300 pre obavy z nového koronavírusu zažil najhorší týždeň od vlaňajšieho mája a index Shanghai Composite najhorší týždeň od vlaňajšieho augusta. V piatok budú akciové trhy v Číne zatvorené pre oslavy lunárneho Nového roka.

Počet obetí nákazy novým koronavírusom v Číne stúpol najmenej na 17 a počet infikovaných sa blíži k šiestim stovkám. Všetky úmrtia sú hlásené z centrálnej provincie Chu-pej, ktorej hlavné mesto Wu-chan sa považuje za ohnisko nákazy.

Úrady sa preto vo Wu-chane rozhodli prerušiť verejnú dopravu a pozastaviť leteckú dopravu z mesta. Také zásadné opatrenia vystrašili investorov, ktorí začali presúvať peniaze z akcií do dlhopisov považovaných za bezpečnejšiu investíciu.

Ekonóm Larry Hu zo spoločnosti Macquarie Capital podľa agentúry Reuters uviedol, že akciovému trhu dominujú obavy z nového koronavírusu, ktorý vyvolal spomienky na epidémiu SARS z rokov 2002 a 2003. „Nedokážeme odpovedať na to, aké vážne to bude a kedy sa to skončí,“ upozornil. „To najhoršie ešte len príde,“ dodal. Dôsledky nového koronavírusu na čínsku ekonomiku by však podľa neho mali byť zvládnuteľné a krátkodobé. (čtk)

Zdroj: Shanghai Stock Exchange
Zdroj: Shanghai Stock Exchange
Zdieľať

Americký minister financií Steven Mnuchin odkázal Grete Thunbergovej, aby najprv vyštudovala ekonómiu a potom vysvetľovala, ako si predstavuje fungovanie sveta. Na 17-ročnú švédsku aktivistku za ochranu klímy už viackrát zaútočil aj prezident USA Donald Trump.

Na tlačovej konferencii počas Svetového ekonomického fóra v Davose dostal Mnuchin otázku týkajúcu sa výziev Thunbergovej, aby svet upustil od využívania fosílnych palív. „Je azda hlavná ekonómka? … Až pôjde na vysokú školu a vyštuduje ekonómiu, môže sa potom vrátiť a všetko nám vysvetliť,“ uviedol šéf amerického rezortu financií.

Jeho kritika 17-ročnej aktivistky prichádza len dva dni potom, čo Thunbergová nepriamo kritizovala Trumpa. Ten v Davose vyhlásil, že sa Spojené štáty pripájajú k iniciatíve vysadiť jeden bilión stromov. Mladá Švédka na to zareagovala odkazom, že riešenie klimatickej krízy nespočíva len v sadení stromov. (ft, čtk)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať