Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Máte menej ako 30 rokov? Ostaňte v 2. pilieri (rady špecialistu)

MIchal Nalevanko.
MIchal Nalevanko.

Odborník na dôchodky radí, ako rozmýšľať o možnosti vstúpiť alebo vystúpiť z druhého piliera.

O tom, komu je dobrý pilier vhodný a komu nie, hovorí Michal Nalevanko, riaditeľ poradenskej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy a odborný garant portálu Finančný kompas.

Predstavme si sporiteľa, ktorý má 40 rokov a sporí si na dôchodok v garantovanom fonde. Mal by z druhého piliera vystúpiť?

Vek sporiteľa je dôležitý faktor pri rozhodovaní, no sám o sebe veľa nepovie. Dôležitý je aj príjem, ale aj odhad toho, či v budúcnosti bude nepretržite pracovať alebo sa stane nezamestnaným. Už z tohto by malo byť vidno, že akékoľvek odporúčanie je v podstate pokus odhadnúť budúcnosť, čo sa darí len zriedka.

Predpokladajme, že o prácu nepríde, no zarába menej ako je priemerná mzda, čiže má príjem v hrubom 700 až 800 eur.  

Ak je možnosť, že takýto človek bude v budúcnosti nepretržite pracovať, odporučil by som zotrvať v druhom pilieri, no určite by mal zmeniť fond z garantovaného na negarantovaný. A ak tak dosiaľ neurobil, mal by myslieť na spôsoby, ako sa na dôchodok lepšie pripraviť. Mám tým na mysli najmä tretí, dobrovoľný pilier.

Od akého veku alebo príjmu sa už druhý pilier sporiteľovi neoplatí a mal by radšej z neho vystúpiť?

Čím je sporiteľ mladší, tým horšie sa na ňu odpovedá. Podľa prepočtov, ktoré sme robili, je napríklad pre 50-ročného človeka takouto kritickou úrovňou príjmu 400 eur. U 55-ročného je to okolo 600 eur. Ak sa teda budú rozhodovať sporitelia v takomto veku a ich príjem je nižší, odporúčal by som návrat do Sociálnej poisťovne. Predpokladám pritom, že ich príjem bol v minulosti voči priemernej mzde na porovnateľnej úrovni.

Ak má niekto 30 rokov a menej, znamená to automaticky, že by mal v druhom pilieri zostať?

Myslím si, že áno. V takomto veku človek v podstate len štartuje na trhu práce, má pred sebou dostatočne dlhé obdobie na to, aby si v druhom pilieri vytvoril relatívne vysoké úspory a neriskoval pritom neistotu toho, ako bude vyzerať výpočet dôchodku z priebežného systému o 35 rokov, keď pôjde do penzie. V ideálnom prípade by sa mal na tento moment začať pripravovať čo najskôr, aj keď len symbolickými úsporami.

Kto by si mal určite sporiť na dôchodok vo fonde, ktorý investuje aj do akcií?

Pri takýchto odporúčaniach si treba dávať pozor na slovo “určite”. Každá rada vychádza z modelov, ktoré pracujú s viacerými predpokladmi, odhadmi budúceho vývoja. Stačí jeden odhad, ktorý sa o pár rokov ukáže ako nepresný, a pôvodné odporúčanie už neplatí. Absolútne nepriestrelnú odpoveď preto nemám. Aby som ale odpovedal na otázku – v negarantovaných fondoch, teda v tých, ktoré investujú aj na akciových trhoch, by vo všeobecnosti mali mať viac ako polovicu dôchodkových úspor ľudia mladší ako 45 rokov. Čím mladší, tým väčší by tento podiel mal byť.

Donedávna boli indexové fondy, ktoré len kopírujú vývoj akciových indexov, s náskokom najlepšie zarábajúce fondy. V poslednom čase ich dobiehajú akciové dôchodkové fondy. Pre ktorý typ fondov by sa mal teda sporiteľ rozhodnúť?

Z dlhodobého hľadiska, hovorím teraz o ďalších 15 až 20 rokov, je pravdepodobné, že indexové fondy budú najvýnosnejšie. Štatistiky presvedčivo dokazujú, že len málo aktívne riadených fondov dokáže dlhodobo porážať výkonnosť akciových indexov. Investovanie v indexových fondoch má ale aj odvrátenú stránku, o ktorej sa zatiaľ nehovorí. Áno, akciové indexy môžu rýchlo vystúpať nahor, no ešte rýchlejšie sa dokážu prepadať. Zatiaľ mali sporitelia v druhom pilieri šťastie, vychytili priaznivé obdobie na trhoch, ceny akcií poznajú prakticky jediný smer – nahor. Všetci sú šťastní. Otázka, čo príde, keď sa vývoj otočí. Nevýhodou indexových fondov je, že fungujú bez riadenia. Ich prepady môžu byť výrazné, v aktívne riadených akciových fondoch môžu manažéri na takúto situáciu reagovať a straty obmedziť.

Jedna vec je výber fondu, ale sú už viditeľné rozdiely v schopnosti spravovať dôchodkové úspory a zhodnocovať ich aj medzi jednotlivým dôchodkovými správcovskými spoločnosťami?

Rozdiely vo výkonnosti jednotlivých fondoch sú síce viditeľné, no je to málo na to, aby bolo možné hodnotiť schopnosti jednotlivých manažérov. Po prvé, desať rokov je prikrátke obdobie na to, aby sme mohli robiť takéto hodnotenie pri rozumnej miere významnosti. Navyše, za posledné roky došlo k viacerým vážnym zásahom do podmienok investovania dôchodkových fondov, čo znamenalo zmenu všetkých investičných stratégií a poznamenalo to aj výkonnosť jednotlivých fondov.

Predstavme si, že sporiteľ pôjde do dôchodku o 20 alebo 30 rokov. Môže byť zásadný rozdiel vo výške jeho dôchodku, ak si celý čas sporil iba v dlhopisovom garantovanom fonde v porovnaní s tým, ak bol v akciovom fonde?

V takomto horizonte by rozdiel medzi nasporenou sumou bol skutočne zásadný. Úspory, ktoré by si sporiteľ dokázal vytvoriť v negarantovanom fonde, by boli vyššie o desiatky percent. A to dokonca aj pri veľmi konzervatívnych odhadoch.

Dá sa dnes povedať, kto môže mať o 20 alebo 30 rokov vyšší kombinovaný dôchodok, ako keby mu penziu vyplácala iba Sociálna poisťovňa?

Hovoríte o období, ktoré je dostatočne dlhé na to, aby dôchodok z dvojpilierového systému bol vyšší ako ten zo Sociálnej poisťovne. S jedinou podmienkou – väčšia časť úspor bude v negarantovaných fondoch. Je to ale skôr hypotetická úvaha, pretože takéto porovnanie implicitne predpokladá, že výpočet dôchodku z priebežného systému bude aj o 30 rokov rovnaký ako dnes a nedôjde k žiadnym zmenám, o ktorých nevieme.

Dôchodkom zo Sociálnej poisťovne sa prognózuje, že budú menej štedré ako dnes pre demografický vývoj. Čo si máme pod tým predstaviť? Budú rásť pomalšie, alebo tam bude väčší princíp solidarity? Čo si myslíte?

V priebežnom systéme je už niekoľko rokov badateľný trend posilňovania solidarity tých, ktorí lepšie zarábajú s nižšími príjmovými skupinami. Vidno to napríklad na spôsobe valorizácie, zvyšovanie dôchodkov o pevnú sumu je výhodnejšie pre ľudí s nižšou penziou. Ak sa dnes hovorí o tom, že priebežný systém bude menej štedrý, má sa skôr na mysli dôsledok viacerých faktorov – neskorší odchod do dôchodku, ktorý skracuje obdobie jeho poberania či pomalšia valorizácia, podľa dôchodcovskej inflácie. Nie je to žiadne slovenské špecifikum, takéto trendy sú badateľné aj v ďalších krajinách.

Vaša kalkulačka na výpočet dôchodkov umožňuje porovnanie dôchodkov pri odchode do penzie o 10, 20 alebo trebárs 40 rokov. Z ktorých parametrov ste vychádzali?

Kalkulačka Finančného kompasu počíta s viacerými predpokladmi. Myslím, že je jediná, ktorá vôbec zohľadňuje plánované zavedenie minimálneho dôchodku. Pri individuálnych projekciách napríklad počíta s priemerným rastom miezd o 1,5 % ročne a pri odhadoch výnosovosti sporenia v druhom pilieri sú použité čísla skôr konzervatívne. Úplný zoznam použitých predpokladov je dostupný každému používateľovi dôchodkovej kalkulačky.

Vláda vyriešila otázku nižších ako očakávaných dôchodkov z druhého piliera tak, že ho na tri mesiace otvorí. Mala by okrem toho, alebo namiesto toho aj obmedziť trebárs marže životných poisťovní, alebo umožniť peniaze z druhého piliera použiť väčšine sporiteľov aj inak, ako len na kúpu doživotnej renty?

Priznám sa, že nie celkom dobre rozumiem diskusiám o maržiach poisťovní. U týchto subjektov tento pojem neexistuje, je prevzatý zo sveta obchodu a nie celkom šťastne sa s ním narába. Neviem si preto predstaviť, ako možno marže v poisťovníctve obmedziť. Som však za to, aby politici začali uvažovať aj nad iným spôsobom využitia dôchodkových úspor, ako je ich anuitizácia. Nevidím nič zlé na tom, ak by seniori v budúcnosti používali tieto úspory napríklad pri doplatkoch v lekárňach alebo za starostlivosť v domovoch sociálnej starostlivosti. Sú to výdavky, ktoré by tak či tak hradili, len z iného vrecka.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Mikloš naznačuje, že by matovičovcom rád pomohol s reformami
  • Investície: Matovičova manželka nemala ani euro v Arca Capital, povedal Matovič, podľa neho má zmenky v Arca Investments
  • Zákonník práce: Ministerstvo predložilo návrh novely, chce meniť gastrolístky, tripartitu či home-office
  • Obchod: Rakúsky maloobchodný reťazec Billa sa sťahuje z Ukrajiny
  • Turizmus: Česi tento rok cez leto minuli na Slovensku viac peňazí ako vlani
  • Financie: Maďarsko predĺži moratórium na splácanie pôžičiek niektorým domácnostiam a spoločnostiam
  • Uniknutý plán reforiem: Prečítajte si náčrt zmien v daniach, dôchodkoch a ďalších oblastiach

Po pečivo len autom: Ako z malých dedín miznú obchody a menia sa na potravinové púšte

Potraviny v Slavci na Gemeri. Foto N - Tomáš Hrivňák
Potraviny v Slavci na Gemeri. Foto N – Tomáš Hrivňák

Reportáž o tom, ako z malých dedín miznú obchody a menia sa na potravinové púšte: Potraviny v Bohúňove sú zrušené, no Jednote v Slavci sa zatiaľ celkom darí. Najväčší záujem je vo štvrtok, keď sa začína nová letáková akcia. No prežitie obchodu v dedine má aj svoje „ale“. Celú predajňu má na starosti jediná zamestnankyňa. Dovolenku si môže zobrať len vtedy, keď nájde záskok z iného obchodu.

Mám 100 eur investovať do jedného fondu alebo ich rozdeliť do dvoch? Je lepší podielový fond alebo riadená investícia?

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

Je lepšie dať 100 eur do jedného fondu alebo ich radšej rozdeliť do dvoch investícií? A kedy má zmysel podielový fond a kedy iná investícia? Šiesti odborníci na financovanie odpovedajú na otázky Denníka E.

Minúta po minúte

Rakúsky maloobchodný reťazec Billa sa sťahuje z Ukrajiny. Materská spoločnosť reťazca Rewe International predá ukrajinské predajne reťazcu LLC Novus, ktorý patrí litovskej firme UAB Consul Trade House.

Obe strany už podpísali dohodu. Na konci roka 2019 Billa na Ukrajine zamestnávala 1325 ľudí a prevádzkovala 35 obchodov v Kyjeve a okolí.

Prevzatie ešte musia schváliť príslušné protimonopolné úrady, uviedla Rewe Group. Obe strany sa dohodli na detailoch kontraktu diskrétne a bez zverejnenia detailov. Ukrajinské predajne Billa sa zmenia na LLC Novus.

Reťazec otvoril svoj prvý obchod v roku 2009 a na konci roka 2019 prevádzkoval na Ukrajine 44 predajní.

Spoločnosť Rewe International zdôraznila, že sa ďalej sústredí na medzinárodné aktivity v krajinách strednej a východnej Európy so značkami Billa a Iki v Bulharsku, Česku, Litve, Rusku a na Slovensku. Zastúpenie Billy na Ukrajine bolo relatívne malé, v ostatných krajinách je podstatne silnejšia, dodala Rewe. (tasr)

V minúte o 15:53 ku konaniu tlačovky premiéra Matoviča k údajnej investícii jeho manželky v Arca Capital sme uviedli nesprávnu informáciu, že jej peniaze predčasne vyplatili. Správna formulácia mala znieť: Matovič doteraz neodpovedal na otázky, či jeho manželka investovala desať miliónov. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Manželka premiéra Pavlína Matovičová nikdy nemala ani euro vložené v Arca Capital, povedal Matovič na tlačovke. Podľa neho mala a má tri zmenky, každú po 200-tisíc eur, vo firme Arca Investments.

Prvá je z 25. septembra 2019, druhá z 8. apríla 2020 a tretia zo 4. mája 2020.

Peniaze sú podľa neho riadne zdanené a jeho manželka je stále na zozname veriteľov.

Podľa Plus 7 dní mala v Arca Capital premiérova manželka vložených 10 miliónov eur, ktoré jej vraj prednostne vyplatili.

Pentu ako majiteľa Plus 7 dní, Smer a Hlas Matovič obvinil z ohovárania.

Spoločnosti Arca Capital hrozí konkurz, čo znamená, že zrejme bude musieť vyplatiť záväzky firmám a ľuďom.

Španielsko počas koronakrízy stratilo najviac pracovných miest spomedzi európskych ekonomík. Jeho straty za celý 1. polrok boli takmer trikrát väčšie ako inde.

Prísne blokády počas prvej vlny pandémie a vysoká miera dočasných pracovných zmlúv sú jedným z dôvodov, prečo zamestnanosť v Španielsku klesla o zhruba 8 %.

A toto číslo neberie do úvahy všetkých prepustených, keďže mnohí pracovníci sú stále zaradení v španielskom systéme ERTE, ktorý umožňuje firmám dočasne poslať zamestnancov domov alebo skrátiť ich pracovný čas.

Po ukončení tohto štátom financovaného programu ochrany pracovných miest sa ukáže jasnejší obraz o skutočnom vplyve nového koronavírusu na zamestnanosť.

Aj ostatné štáty Európskej únie zaviedli podobné programy, tzv. kurzarbeit, na ochranu pracovných miest a podporu ekonomiky počas pandémie.

Podľa Eurostatu v 2. kvartáli klesla zamestnanosť v Španielsku o 7,5 %. Ak sa k tomu pridá jej zníženie o 1 % v 1. štvrťroku, počet zamestnaných osôb sa za celý 1. polrok znížil o vyše 8 %.

Na porovnanie, podľa Eurostatu v Nemecku ubudlo v 2. kvartáli 1,4 % pracovných miest a vo Francúzsku 2,6 %. Spojené kráľovstvo stratilo v období apríl-jún iba 0,7 % pracovných miest napriek podobnému poklesu ekonomiky ako v prípade Španielska. (tasr)

Maďarsko predĺži moratórium na splácanie pôžičiek niektorým domácnostiam a spoločnostiam až do polovice roku 2021. Oznámil to premiér Orbán, ktorý moratórium predstavil v marci a malo platiť len do konca roka. (čtk)

Česi tento rok cez leto minuli na Slovensku viac peňazí ako vlani. Populárnou prázdninovou destináciou Čechov bolo aj Chorvátsko, hitom sa však stala domáca dovolenka.

Podľa analýzy Českej sporiteľne pritom do Chorvátska aj na Slovensko vyrazilo tento rok menej Čechov ako vlani.

Konkrétne na Slovensku to bolo o 5 % menej a pri Jadrane dovolenkovalo v júli o štvrtinu (25 %) ľudí menej, zatiaľ čo v auguste dosiahol medziročný pokles 16 %.

Napriek menšiemu počtu českých turistov v oboch krajinách ich dovolenkové výdavky vzrástli. Na Slovensku počas oboch mesiacov, v Chorvátsku len v auguste.

„V oboch prípadoch však nárast nedosahuje ani 10 %,“ povedala analytička Českej sporiteľne Tereza Hrtúsová. „Pomerne malý pokles výdavkov o 5 % oproti minulému roku zaznamenali v Rakúsku. O niečo väčší, o pätinu, už bol pokles výdavkov v Nemecku,“ dodala.

Aj prílev zahraničných turistov do Českej republiky bol v dôsledku pandémie oveľa menší. Z údajov poskytovateľa platobnej techniky Global Payments vyplýva, že turisti z krajín, ako je Rusko, Japonsko či USA, tento rok uskutočnili v Česku o 76 % menej platieb kartou ako vlani. V prípade zahraničných turistov z Európy klesli takéto platby medziročne o 19 %.

Dáta spoločnosti Global Payments ďalej ukázali, že najväčší výpadok zahraničných turistov eviduje Praha. Návštevnosť českej metropoly totiž klesla v tomto roku medziročne o 93 %. Hotely v hlavnom meste boli v júli obsadené len na 22 %. Prirodzenou reakciou na menšiu ziskovosť je prepúšťanie, ku ktorému sa niektoré hotely, napríklad Hilton, už uchýlili.

Na druhej strane horské oblasti a kempy výpadok turistov takmer nezaznamenali. Najväčší záujem bol o Krkonoše, Šumavu a juh Moravy. (tasr)

Dlh za poplatok za pobyt v štátnom karanténnom zariadení predstavuje aktuálne viac ako 674 600 eur z celkovej výšky pohľadávok vyše 1,4 milióna eur. Ministerstvo vnútra stále priebežne vystavuje faktúry.

Ministerstvo prijalo niekoľko listov od občanov, ktorí pripomienkujú platby faktúr za pobyt v karanténnom zariadení.

Eviduje i žiadosti občanov o odpustenie platby a žiadosti o inú formu pomoci pri vyrovnaní sa s platbami za pobyty v karanténnych zariadeniach.

Celkovo bolo v štátnej karanténe 23 600 občanov. (tasr)

Čína hrozí odvetou za rozhodnutie americkej vlády začať v USA blokovať čínske aplikácie TikTok a WeChat. Čínske ministerstvo obchodu vyjadrilo svoj „rozhodný odpor“ a TikTok požiadal americký súd, aby rozhodnutie vyhlásil za neplatné.

Ak sa Spojené štáty budú držať doterajšieho kurzu a nenapravia svoje chyby, Čína podnikne nevyhnutné opatrenia, aby ochránila svoja legitímne práva a záujmy čínskych firiem, uviedlo čínske ministerstvo.

Bližšie podrobnosti k možným krokom však neuviedlo, upozornila agentúra Reuters.

Akcie v USA dnes opäť klesali. Investori sa ďalej zbavovali technologických titulov a obavy vzbudzuje aj nárast nových prípadov koronavírusovej nákazy.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stratil 0,88 percenta a uzavrel na 27657,29 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 1,12 percenta na 3319,41 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom sú zastúpené mnohé firmy z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 1,07 percenta na 10793,28 bodu.

Za celý týždeň stratil Dow Jones 0,03 percenta, index S&P 500 0,65 percenta a Nasdaq 0,56 percenta. Index S&P 500 klesol prvýkrát od vlaňajšieho prelomu septembra a októbra tri týždne po sebe. Tretí týždeň za sebou sa oslabil aj Nasdaq.

Straty vykázali veľké technologické spoločnosti Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet. (reuters, čtk)

Štát by nemal zdaňovať vzduch, ale len reálne zarobené peniaze, hovorí daňový expert

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Do zákona o dani z príjmov sa dostali pravidlá, ktoré umožňujú štátu brať si daň, aj keď subjekt nič nezarobí,“ hovorí Richard Panek, daňový expert z EY, ktorý sa podieľal na príprave Daňového manifestu 2020 s cieľom podporiť podnikanie.

Kysučanom hrozí zrušenie autostrády do Česka, lebo je veľmi drahá

Rozostavaný úsek kysuckej diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec. Foto – TASR
Rozostavaný úsek kysuckej diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec. Foto – TASR

Národná diaľničná spoločnosť upúšťa od plánu postaviť rýchlocestu R5 z Kysúc na českú hranicu. Tá je síce veľmi potrebná, lebo spája priemyselné regióny, ale zároveň je technicky mimoriadne náročná, a preto aj drahá.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať