Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Pôdohospodárska agentúra s korupčným škandálom nie je taká otvorená, ako sa tvári

Ilustračné foto - Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch presviedča, že informácie, ktoré zverejňujú o eurofondoch a dotáciách pre farmárov, sú dostatočné a sú dokonca nad rámec zákona.

Agentúra v poslednom čase čelila kritike, že verejných dát o platbách farmárom je málo a ťažšie sa hľadajú. A tak Kožuch osobne novinárom vo štvrtok vysvetľoval, že to nie je pravda, a ukazoval, čo všetko sa dá na stránke agentúry o tom nájsť a kde presne.

Je zrejmé, že tak urobil aj preto, lebo v piatok vyšiel najavo veľký korupčný prípad zamestnanca agentúry, presnejšie jej odboru priamych platieb. Vypýtal si úplatok a polícia ho pri jeho preberaní prichytila.

„Hlásime nový prístup,“ uisťuje riaditeľ.

Eurofondy pre poľnohospodárov sa riadia podľa iných pravidiel ako klasické eurofondy a aj sa osobitne zverejňujú. Analytik Matej Hruška z Nadácie Zastavme korupciu si však nemyslí, že dát o nich je dosť, podľa neho Pôdohospodárska platobná agentúra zverejňuje iba nutné minimum.

Hruška sa spolu s kolegami venuje eurofondom detailne, vie tak porovnať dáta o eurofondoch pre poľnohospodárov (1,6 miliardy) s tými klasickými (13,7 miliardy eur).

Dá sa zverejňovať aj viac dát

Kožuch šéfuje Pôdohospodárskej platobnej agentúre od vlaňajšieho apríla, predtým bol riaditeľom jej odboru priamych platieb. V čase, keď sa vedenia agentúry ujal, hrozilo, že jej Európska komisia stopne eurofondy vyplácané z fondu rozvoja vidieka. Ministerka Gabriela Matečná (SNS) to nakoniec uhrala tak, že Brusel eurofondy nezablokoval.

Šéf PPA hovorí, že cieľom je elektronizácia úradu, čo pomôže aj boju proti korupcii. „Sám som si napríklad všimol, že pri využívaní tabletu alebo mobilu nie je web úplne komfortný, a to treba zlepšiť.“

Informácie o priamych platbách poľnohospodárov sú na stránke agentúry rozdelené do štyroch kategórií. V jednej z nich si síce nájdete, kto žiadal o priamu podporu, ale ak chcete vedieť, či ju aj získal a v akej výške, musíte prejsť do inej časti – o prijímateľoch pomoci.

„Je tam síce uvedené opatrenie, pod ktoré žiadosť patrí (pozn.: kurzorom kliknete na číslo opatrenia a zobrazí sa vám jeho názov), o čo však presne išlo a aké boli napríklad kritériá, si už musíte hľadať inde na webe. V Centrálnom registri zmlúv si môžete vyhľadať konkrétnu zmluvu, kde sú opäť ďalšie informácie. Zaberie to čas a veľa ľudí to určite odradí. Všetky tieto informácie by mali byť na jednom mieste a prepojené,“ hovorí Hruška.

Informácie o prijímateľoch pomoci za rok 2016 nenájdete, budú zverejnené až na konci mája. Keď ich zverejnia, vymažú informácie za rok 2014, lebo sa zverejňujú iba počas dvoch rokov.

Stačí to porovnať s klasickými eurofondmi

Informácie o klasických eurofondoch sú zverejnené na stránke www.itms2014.sk, správcom stránky je Datacentrum, ktoré patrí pod ministerstvo financií.

„Je tam dostupných neporovnateľne viac informácií, než zverejňuje PPA o ‚svojich‘ eurofondoch. Na jednom mieste viete nájsť informáciu, kedy žiadosť prišla, kedy ju hodnotili, aké ciele má projekt napĺňať, čo sa obstaralo. Niektoré ministerstvá zverejňujú aj mená hodnotiteľov a ich hodnotenie,“ hovorí Hruška.

Navyše na webstránke spustili prístup k otvoreným dátam cez API, čo záujemcom umožní informácie o eurofondoch ľahšie a detailnejšie analyzovať.

Hruška s kolegami pripravil niekoľko odporúčaní, ako zlepšiť a sprehľadniť čerpanie eurofondov, niektoré z ich si osvojil aj vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer) a chce ich aj presadiť. Majú sa napríklad zverejňovať mená hodnotiteľov.

Či ich bude zverejňovať aj Pôdohospodárska platobná agentúra, Kožuch jednoznačne nepovedal.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Americký Dow Jonesov index prvýkrát prekonal hranicu 28-tisíc bodov. Akcie vďaka optimizmu pre obchodné rozhovory medzi USA a Čínou uzavreli tak obchodovanie na nových maximách. (čtk)

Zdieľať

VW schválil nový investičný plán pre elektromobily. O slovenskom závode sa nezmieňuje

Volkswagen investuje v najbližších piatich rokoch 60 miliárd eur do vývoja elektrických áut a digitálnych technológií. Do roku 2029 chce mať v portfóliu zhruba 75 plne elektrických a 60 hybridných modelov.

Nový investičný plán bol schválený na zasadnutí dozornej rady VW, uvádza automobilka na webovej stránke.

Do roku 2029 plánuje vyrobiť 26 miliónov elektrických vozidiel, z toho 20 miliónov kusov na modulárnej platforme MEB, na ktorej tento mesiac spustil produkciu v Zwickau.

VW potvrdil, že elektrické vozidlá bude vyrábať okrem viacerých nemeckých závodov aj v Česku, USA a Číne. O slovenskej fabrike sa v súvislosti s elektromobilmi nezmieňuje.

O umiestnení nového výrobného závodu, ktorý mal pôvodne postaviť v Turecku, rozhodne do konca roka.

Zdieľať

Veľké „jednorožce“ stratili po vstupe na burzu miliardy hodnoty

Akcie viacerých „jednorožcov“ sa v tomto roku po vstupe na burzu prudko zosunuli. Trhová hodnota firiem Uber, Lyft či Slack klesla za niekoľko mesiacov o miliardy dolárov.

Prepad akcií vybraných jednorožcov (firmy s trhovou hodnotou vyššou než 1 miliarda dolárov) si všíma portál Statista.

Primárna verejná ponuka akcií (IPO) Uberu, Lyftu i Slacku boli očakávanými udalosťami tohto roka na kapitálových trhoch.

Po niekoľkých mesiacoch od vstupu na burzu sa však ich trhová hodnota scvrkla o takmer polovicu.

Na porovnanie, akciový index S&P 500, ktorý zahŕňa najväčšie americké spoločnosti, sa v tomto roku posilnil o zhruba pätinu.

Prečo sa im nedarí:

Podľa Statistu pád akcií veľkých jednorožcov ilustruje rozdielny pohľad privátnych investorov a kapitálových trhov.

Zatiaľ čo privátni investori zvyčajne akceptujú veľké straty, ktoré sú súčasťou prudkého rastu firiem, trhy oveľa viac trápia otázky, či spoločnosti nájdu spôsob, ako zarábať peniaze namiesto toho, aby ich míňali vo veľkom štýle.

Podľa štatistík CB Insights je vo svete viac ako 400 jednorožcov. K najväčším patrí čínska technologická spoločnosť ByteDance (vlastní sociálnu sieť TikTok) či americký portál na sprostredkovanie ubytovania Airbnb.

Zdieľať

V nedeľu 17. novembra budú obchody na Slovensku opäť zatvorené. Otvorené môžu mať len predajne na staniciach, letiskách a benzínkach, lekárne, obchody so suvenírmi a veľkoobchody.

Predaj nie je zo zákona zakázaný ani v prevádzkach, kde neobsluhujú zákazníkov predavači, ktorí sú zamestnancami. Podobne ako počas iných sviatočných dní tak zrejme budú otvorené menšie predajne, kde predáva ich majiteľ či obsluha v postavení živnostníka.

Fungovať môžu tiež reštaurácie a iní poskytovatelia služieb, vrátane kín, fitness centier a podobne.

V Českej republike je 17. november síce tiež štátnym sviatkom, ale patrí medzi sviatky, na ktoré sa nevzťahuje tamojší zákon upravujúci obmedzenie času predaja počas vybraných dní. Preto tam môžu byť v nedeľu 17. novembra obchody otvorené bez obmedzenia. No treba rátať s tým, že nie všetky predajne bývajú otvorené ani počas nedele, keď sviatok nie je.

Zdieľať

Poliaci oznámili Rusom, že už od nich nechcú plyn

Poľské štátne plynárne PGNiG nechcú po roku 2022 nakupovať plyn od Gazpromu. Dôvodom sú vysoké ceny a povinnosť platiť za plyn určitú čiastku bez ohľadu na odobraté množstvo.

PGNiG už informovala Gazprom, že po vypršaní súčasného kontraktu nemá záujem o jeho predĺženie, píše Reuters.

Obe firmy podpísali kontrakt známy ako zmluva Jamal v roku 1996. Okrem iného vyžaduje, aby prehlásenia o budúcej spolupráci strany formálne predložili tri roky pred vypršaním dohody.

Poľsko od Gazpromu stále berie väčšinu plynu, ktoré spotrebuje. Snaží sa však o zníženie závislosti od Ruska, pretože Jamal vníma ako nevýhodný.

Odkiaľ budú mať Poliaci plyn:

PGNiG sa spolieha, že bezpečnosť dodávok plynu po roku 2022 jej zaručia dohody na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) a akvizícia nálezísk plynu v Severnom mori.

Poľsko zároveň rozšírilo svoj systém prepravy plynu.

Zdieľať

Inflácia v eurozóne klesla opäť hlbšie pod cieľ ECB

Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne sa v októbri spomalil na 0,7 % zo septembrových 0,8 %. Ceny rastú najpomalšie za tri roky, inflácia zostáva hlboko pod cieľom ECB nastaveným pod 2 percentami.

Medziročná inflácia v celej EÚ sa v desiatom mesiaci spomalila tiež, a to na 1,1 percenta z 1,2 percenta v septembri.

Údaje o vývoji spotrebiteľských cien zverejnil Eurostat.

Ako sa vyvíjali ceny v odvetviach (medziročná zmena):

  • najviac rástli ceny služieb (o 0,69 %);
  • potraviny, alkohol a tabakové výrobky zdraželi o 0,29 percenta;
  • ceny priemyselných výrobkov stúpli o 0,07 percenta;
  • energie zlacneli o 0,32 percenta.

Najrýchlejšie rástli ceny v Rumunsku (3,2 %), Slovensko malo tretiu najvyššiu infláciu, 2,9 percenta.

Pokles cien zaznamenali juhoeurópske krajiny Portugalsko, Grécko a Cyprus.

Pred rokom dosahovala inflácia v eurozóne aj v celej Únii 2,3 percenta.

Ako reaguje ECB:

Nová šéfka ECB Chritine Lagardeová chce pokračovať v prorastových opatreniach predchodcu Maria Draghiho.

Centrálna banka ešte pred jej novembrovým nástupom uvoľnila menovú politiku, keď znížila depozitný úrok na nové minimum mínus 0,5 percenta.

Od novembra zároveň obnovuje nákupy dlhopisov v objeme 20 miliárd eur mesačne.

Voľnejšia menová politika by mala podporiť oslabený ekonomický rast v eurozóne a prispieť k zrýchleniu inflácie k 2-percentnému cieľu ECB.

Zdieľať

Najdrahšia ulica na svete z pohľadu výšky nájomného pre obchodníkov je v Hongkongu. Za ročný prenájom štvorcového metra na miestnej Causeway Bay platia takmer 26-tisíc eur.

Poradie najdrahších ulíc sveta zostavuje realitná poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield. Hodnotí vyše 400 atraktívnych nákupných destinácií v 68 krajinách, píše portál Ihned.cz.

rebríčku sa nachádza vždy jedna najdrahšia ulica z každej krajiny. Poradie zohľadňuje výšku nájmu pre obchodníkov, neodráža ceny tovaru.

V prvej desiatke je päť ulíc v európskych mestách – Londýn, Paríž, Miláno, Zurich a Viedeň.

Pražskej ulici Na Příkopě patrí 18. priečka s ročným nájomným 2820 eur za štvorec.

Zdieľať

Ako zabrániť robotom, aby nám na večeru upiekli mačku

Ilustrácia - JumpStory
Ilustrácia – JumpStory

Informatici budú musieť navrhnúť flexibilnejšie programy umelej inteligencie, ktoré budú zohľadňovať celý rad spoločenských preferencií. Inak nedokážeme zabezpečiť, aby počítače robili to, čo chceme, píše Financial Times.

Zdieľať

Po revolúcii sme jedli horšie párky a šunky. Ale môžeme si za to sami, hovorí profesor Turek

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Politici klamú, keď hovoria, že Slovensko je „smetisko“ pre potraviny zo Západu, hovorí veterinár a hygienik Peter Turek. „Kúpili ste si už nejaký nemecký výrobok podradného charakteru?“ pýta sa. Aj v Lidli má zákazník podľa Turka na výber, či si kúpi kvalitnejšiu nemeckú značku párkov Dulano, alebo menej kvalitnú značku Pikok z Poľska a Česka.

Zdieľať

Odborníčka na zdravotníctvo Za ľudí Letanovská: Za desať rokov postavíme desať nemocníc

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Za desať rokov postavíme desať nemocníc, hovorí odborníčka na zdravotníctvo zo strany Za ľudí Andrea Letanovská. „Chceme apolitický profesionálny manažment, ktorý bude mať hmotnú zodpovednosť za to, ako manažuje svoje inštitúcie. Zrejme potom o tieto miesta nebude bitka, ale budú to robiť len tí, ktorí na to majú,“ vraví o návrhu, aby nemocnice boli akciovými spoločnosťami.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať