Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

10 investigatívnych žurnalistov pomenovalo 5 najväčších oligarchov

Foto – TASR
Foto – TASR

Reportéri Joj, RTVS, Trendu, .týždňa, N, Sme a HN hovoria o tom, kto sú najvplyvnejší ľudia na pomedzí politiky a biznisu.

Je vzťah slovenskej politiky a bohatých ľudí v pozadí rovnako strašidelný, ako to bolo koncom éry Dzurindových vlád? Ani jeden z desiatky špičkových žurnalistov, ktorí sa zaoberajú vzťahom politiky a biznisu, v tom nie je optimista. Odpovedajú len, že je to rovnaké alebo že teraz je to horšie.

Kto sú podľa žurnalistov hráči, ktorí hrajú na Slovensku najvýznamnejšie roly pri ovplyvňovaní verejných rozhodnutí? S veľkým odstupom pred ostatnými hráčmi je to pätica Jozef Brhel, Miroslav Výboh, Juraj Široký a ľudia z Penty a J&T.

Nováčik je len Granát

Pozorovateľ, ktorý by sa teleportoval z bytu na Vazovovej do súčasnosti, by väčšinu z nich poznal. Jaroslav Haščák je v spise Gorila za chlapíka, ktorý riadi ministra hospodárstva Malchárka. Za splnené úlohy mu dáva podiel na zisku. Poučenia o tom, ako funguje veľká ekonomika, sú v byte na Vazovovej ako bonus. Dôležité je, že o SDKÚ, SMK a KDH hovorí, akoby bol ich koaličný partner.

Aj Robert Fico má k Haščákovým znalostiam pomerov úctu. Uisťuje sa uňho, či Široký vlastní Váhostav. Na Brhela názor nedostane, hlava Penty ho v tom čase ešte osobne nepozná.

J&T boli v rokoch, keď vznikli slávne nahrávky, v práve prebiehajúcich privatizáciách najčastejším konkurentom Penty.

Nová postava je len Miroslav Výboh.

Oficiálne nepodniká

Na prelome tisícročí už bol Výboh uznávaným obchodníkom so zbraňami, ale mimo okruhu zbrojárskych lobistov nebol známy. Výboh nikdy nemal verejnú funkciu. Nebol členom strany, okrem svojej zbrojárskej firmy doteraz oficiálne nevlastní významnejšiu firmu.

Hoci vzťahy Roberta Fica s Jurajom Širokým aj Jozef Brhelom siahajú až do čias SDĽ, nikdy sa zrejme nestali osobnými priateľmi premiéra. Aj Jozef Brhel mnoho svojich firiem utajuje, no oficiálne sa už aspoň netají záľubou v energetike a IT zákazkách. Ani Širokého firmy nie sú neznáme. Chemolak Smolenice a Plastika Nitra prežili od čias kupónovej privatizácie, no relatívne viditeľnú štruktúru majú aj jeho ďalšie aktivity (vrátane rodinného prepojenia s Brhelom. Širokého dcéra a Brhelov syn sú manželia).

Poznáme aj väčšinu podnikov skupiny Penta a napriek tradičnému ukrývaniu sa za správu cudzích investícií nie je problém opísať ani hranice skupiny J&T. Len Miroslav Výboh sa stále snaží vyzerať, akoby okrem obchodov so zbraňami nepodnikal.

Najbližšie bol k dôkazu Výbohovho podnikania so štátom týždenník Trend, ktorý opísal, ako by cez nesplácané úvery a záložné práva mohol Výboh kontrolovať stavebnú firmu Doprastav. Tú, ktorá práve prebieha reštrukturalizáciou a štát jej ide na pomoc ďalšími zákazkami. Rovnako ako Širokého Váhostavu.

Informácie

Extra vysokú šaržu robí z Výboha priateľstvo s Robertom Ficom a z toho vyplývajúca úcta, ktorú uvidíte na tvárach funkcionárov Smeru, keď príde na reč Granát – ako Výboha prezývajú.

„Nebudem sa tváriť, že nie je môj priateľ, poznám ho 20 rokov, nebudem ľudí zatracovať,“ znie slávny výrok premiéra, keď bol konfrontovaný s tým, že Výboha vyšetrujú s podozrením na korupciu v Česku aj Rakúsku.

Honorárny konzul Monaka Výboh nikdy médiám neposkytol ucelenejší rozhovor, väčšinou je prakticky nezastihnuteľný. Jeho možný vplyv tak možno len odhadovať podľa možností, ktoré mu dáva spojenectvo s premiérom.

Autorita, ktorú má premiérov kamarát u ministrov a iných ľudí, ktorí rozhodujú o verejných zákazkách a verejných funkciách, je samozrejmý bonus.

No predseda vlády má prístup k informáciám SIS a ďalší Ficovi blízky človek agentúre šéfuje. A bývalý zbrojár Výboh sa v podobnom prostredí dobre orientuje.

Ak považujeme za dobré, že sa oligarchovia kontrolujú, upokojiť by nás mohlo, že možnosť priblížiť sa k získavaniu citlivých spravodajských informácií majú nielen ľudia blízki premiérovi. Pre Jozefa Brhela by bolo najpraktickejšie obracať sa na Roberta Kaliňáka, ktorý má priamy dosah na políciu a vážený bol už za prvej Ficovej vlády aj na ministerstve obrany.

Ideologickí nepriatelia

Z pätice najvplyvnejších hráčov na pomedzí biznisu a politiky, tak, ako ich určila desiatka slovenských žurnalistov, vo vzťahu k premiérovi a Smeru vybočuje len Penta. Okrem Penty všetci ostatní už síce v biznise znamenali veľa aj pred nástupom prvej Ficovej vlády, ale kľúčové obchody s vládou urobili až potom.

Jozef Brhel za posledných desať rokov cez dotovanú fotovoltaiku, teplárenstvo a iné štátne energetické podniky získal v sektore postavenie, ktoré nemôže ohroziť ani prípadná výmena vlády.

J&T vyhrali mýto – druhý najväčší tender prvej Ficovej vlády (najväčšia zákazka bol diaľničný PPP projekt Pribina). Spolu s Danielom Křetínským sa vďaka dohode s Ficom dostali J&T do najziskovejšej slovenskej firmy Eustreamu. Ich Poštovej banke dodáva medzi bežnými spotrebiteľmi vážnosť spolupráca so štátnou poštou.

Juraj Široký sa za Ficových vlád dostal k eurofondom, prerazil v zdravotníctve a IT kontraktoch pre vládu. A len vďaka dôvere štátnej diaľničnej spoločnosti jeho Váhostav prežije aj po tom, čo ostal dlžný tisíckam subdodávateľov.

Na rozdiel od týchto skupín sa môže Penta stavať do pozície, že sa jej darí napriek Smeru, nie vďaka nemu. Za pravdu jej dáva príbeh ich Paroplynového cyklu. Sprivatizovali ho za Dzurindovej vlády aj s výhodnými kontraktami so štátnymi energetikmi. Tie však skončili a Penta musela pred dvoma rokmi v zime paroplyn vypnúť, zakonzervovať a predať. Teraz sa môžu len prizerať, či sa Brhel odváži ho s novými kontraktmi od štátnych podnikov spustiť znova.

Ideologicky je Penta ako zástanca súkromného sektora v zdravotníctve nepriateľ Ficovej garnitúry. No zároveň je pravda, že vo vysoko regulovanom prostredí, keď aj župy kontroluje takmer viacmenej len Smer, nemajú nemocnice a polikliniky Penty problém. Prekvitá aj ich sieť lekární Dr.Max, ktorej parlament na začiatku druhej Ficovej vlády zlepšil pozíciu v súboji s lekárnikmi mimo sietí.

Oficiálnym nepriateľom je len súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorej polovicu vlastní Penta. Keď Fico pred tromi rokmi prišiel s nápadom vyvlastniť ju, kritici povedali, že sa tak stane, len ak Fico v mene štátu ponúkne dobrú cenu aj druhej skupine majiteľov Dôvery. Tí sú ukrytí za schránkovou firmou Prefto.

Ako sú vysoko a aký veľký vplyv majú na premiéra, ukazuje nielen to, že z vyvlastnenia nie je nič, ale najmä to, že Ficove vlády majiteľom Dôvery tolerujú, že si z verejnej poisťovne bez zdanenia postupne vyberajú polmiliardu eur bez toho, aby sa nejaký verejný orgán vôbec pokúsil takýto tunel zastaviť.

Ktorí žurnalisti sa vyjadrili v ankete:  

 • Arpád Soltész, reportér TV Joj,
 • Tom Nicholson, publicista SME,
 • Marek Vagovič, reportér .týždňa,
 • Adam Valček, reportér SME
 • Katarína Začková, reportérka RTVS
 • Filip Obradovič, vedúci redaktor týždenníka Trend
 • Fero Múčka, zástupca šéfredaktora týždenníka .týždeň
 • Zuzana Petková, zástupkyňa šéfredaktora týždenníka Trend
 • Miro Kern, reportér Denníka N
 • Ivan Štulajter, riaditeľ redakcie Hospodárskych novín
Ktorý príbeh oligarchov je typický a na koho sa zabúda

Babiš – náš vzor

Aj keď to (ešte) nie je celkom slovenský príbeh, súčasný stav najlepšie opisuje príbeh Andreja Babiša. Oligarchov prestáva baviť, že musia zložito ovplyvňovať ľudí, ktorých považujú za neschopných a nespoľahlivých. Majú pocit, že štát sa dá riadiť ako firma, že by to dokázali lepšie ako politici, a budú sa o to pokúšať. Zároveň málo doceňujeme vplyv Andreja Babiša na jeho slovenských kolegov.

Arpád Soltész, reportér TV Joj

Veď ani Gorilu nevyšetrili

Situáciu, do ktorej sme sa dostali, najlepšie vystihuje neschopnosť dovyšetrovať a obviniť hlavných aktérov z kauzy Gorila, čo bol markantný a doteraz najjasnejší príklad mechanizmu, cez ktorý oligarchovia nielen ovplyvňujú dianie na Slovensku, ale ho priamo určujú.

Podcenených káuz o oligarchoch je veľa. Tí ich totiž vedia rýchlo upratať. Môj tip je kauza Interblue, v ktorej správy zo švajčiarskej polície jasne identifikovali slovenského oligarchu ako nadobúdateľa miliónových ziskov, ale nakoniec jeho meno nikdy nefigurovalo v podstatnejších mediálnych výstupoch.

Tom Nicholson, publicista

Ficov hrobár

Pre opis súčasného stavu sa hodí príbeh Jozefa Brhela. Ten sa stal dominantným hráčom v informačných technológiách a energetike. V momente, ako začal podporovať Smer, sa začalo dariť jeho firmám: impérium oligarchu Brhela získalo počas Ficových vlád štátne zákazky za stovky miliónov eur. Napriek tomu sa o ňom veľmi nehovorí, keďže Brhel len veľmi neochotne odkrýva vlastnícku štruktúru svojich firiem. Zarába potichu a bez zbytočnej publicity, no výdatne a efektívne: jeho devízou nie sú najlepší odborníci v brandži, ale politické kontakty. Brhela vystrelili do prvej ligy a otvorili mu dvere k lukratívnemu biznisu so štátom. Dnes je už taký silný, že špičky Smeru mu nedokážu povedať nie.

Nedocenený je najmä príbeh Miroslava Výboha, ktorý začínal ako obchodník so zbraňami. Ide o jediného oligarchu z okolia premiéra Fica, ktorý má problém so zákonom. Preveruje ho česká aj rakúska polícia, keďže mal byť kľúčovým aktérom korupčnej kauzy Pandur. Napriek tomu mu médiá nevenujú až takú pozornosť, hoci je zrejmé, že Výboh môže byť kľúčom k Ficovi a hrobárom jeho úspešnej kariéry. Ich vzájomný vzťah dobre ilustruje aj fakt, že Fico označil Výboha po vypuknutí aféry Pandur za svojho priateľa, čo doteraz nikdy neurobil: o oligarchoch blízkych Smeru spravidla mlčal alebo priznal len oficiálne kontakty. Fico nemôže Výboha ignorovať, naopak: v slabej chvíli ho musí podržať, lebo by sa mu to mohlo vypomstiť.

Marek Vagovič, reportér .týždňa

Dokonalý komplot

Z posledného obdobia je symptomatická investičná pomoc pre šalianske Duslo z konglomerátu Agrofert oligarchu Andreja Babiša. Najprv poslanec Maroš Kondrót (Smer), inak bývalý kolega Babiša, presadí potichu (cez parlamentný výbor) zmenu zákona o investičnej pomoci, aby sa pomoc pre projekty v hodnote viac ako 200 miliónov eur nepripomienkovala a neschvaľovala verejne vo vláde. Zákon platí od štvrtka a hneď v pondelok prichádza prvá žiadosť podľa nových netransparentných pravidiel a práve z podniku Babiša. Žiada daňové prázdniny 58,6 milióna eur, ktoré mu ministerstvo potichu schváli. Rozhodnutie neobsahuje zmienku o tom, že by za to Babiš musel zamestnať nových ľudí alebo aspoň udržať aktuálne pracovné miesta, hoci Smer používa na obhajobu dotácie práve argument so zamestnanosťou. Na dotácii nemení nič ani jej kritická medializácia.

Viac pozornosti médií a verejnosti by si zaslúžili aj reštrukturalizácie stavebných firiem Váhostav a Doprastav.

Adam Valček, reportér SME

Nejde len o ekonomiku

CT príbeh zarezonoval, lebo sa tu vyskytla pozitívna deviácia – odvaha lekárov, ale za oveľa väčší „prúser“ považujem tender na výber mýta s najdrahšou ponukou (SkyToll, J&T). Ešte horšie sú takzvané systémové kroky – zmena zákonov v parlamente na podmienky šité na mieru – 60 miliónov eur pre Duslo Šaľa a drobné zákonné úpravy, ktoré dočasne likvidujú „nepriateľov“, a keď si vyčistíme miesto na trhu, zasa sa vrátime, ako nám to vyhovuje.

Nebezpečné sú aj menej známe, ale systémové vplyvy, ktoré deformujú prostredie a sú nebezpečné nielen z pohľadu ekonomiky, ale aj morálne – napríklad garáže na hrade. Alebo formálny spôsob, akým štát rieši podnikanie s odpočtami DPH (vratkami). Kto je napríklad Paška – politik alebo zástupca oligarchov?

Katarína Začková, reportérka RTVS

Vlastniť palebnú silu

Dobrou ukážkou stavu je vlaňajšia dotácia 58 miliónov eur pre Duslo Šala z portfólia Andreja Babiša. Predchádzal tomu potichu schválený zákon v parlamente, ktorý umožnil schvaľovať dotácie pri investíciach nad 200 miliónov eur bez verejného pripomienkovania.

O rozrastaní ich vplyvu vypovedá aj nákup médií zo strany Penty. Úprimne, vlastniť médium znamená vlastniť palebnú silu, ktorú všetci vnímajú aj bez jej použitia.

Budovanie garáží pod Bratislavským hradom firmou Váhostav Juraja Širokého, ale aj koncentrácia moci J&T na knižnom trhu len dokresľuje absurdno, v ktorom sa nachádzame.

Verejnou mienkou je nedocenený Miroslav Výboh. Napriek tomu, že je zrejme najvplyvnejšia osoba pri premiérovi Robertovi Ficovi, je až na českú kauzu nákupu Pandurov neviditeľný. Oficiálne nevlastní závratné majetky ani veľké firmy. Dopátrať sa informácií o ňom je náročnejšie ako pri ostatných. Nedocenený je aj Alexej Beljajev, ktorý vlastní Tatravagónku a má dobrý vzťah s predstaviteľmi Smeru. Ale aj Milan Fiľo, ktorému na začiatku druhej vlády Roberta Fica odklepli daňový stimul vyše dvadsať miliónov eur na jeho papierne v Ružomberku.

Filip Obradovič, vedúci redaktor týždenníka Trend

Pozor na kaliňákovcov

Relatívne dobre vieme, ako sú karty rozdané v zdravotníctve a komu čo patrí, od sanitiek, cez nemocnice, poisťovne, distribúciu liekov, laboratóriá a podobne, no viac pozornosti by si zaslúžili Brhel a Výboh plus ľudia okolo nich (nazvime ich kaliňákovci). Stopy po kaliňákovcoch možno nájsť krížom krážom v rozličných odvetviach, na ktoré má vplyv štát, predovšetkým v energetike. Pomery vo firmách ako SEPS či Javys zostávajú takmer nepovšimnuté. Samostatnou kapitolou je eurofondové prostredie okolo Vážneho či ministerstva životného prostredia.

Fero Múčka, zástupca šéfredaktora týždenníka .týždeň

Blízko premiéra

Čí príbeh je pre súčasnosť najcharakteristickejší? Príbeh Miroslava Výboha. Je to ten prípad lobistu, ktorý sa prepracoval medzi najvplyvnejšie osoby v štáte. Vytlačil ostatných zo sféry vplyvu premiéra Fica. Nie je za ním vidno reálny biznis. Napriek tomu je označovaný za Ficovu pravú ruku, zúčastňuje sa s ním na neoficiálnych rokovaniach, čo dokazuje česká kauza nákupu Pandurov, a dá sa predpokladať, že ovplyvňuje mnohé kľúčové rozhodnutia. Napriek tomu sa mu darí zostávať v anonymite.

Dlhodobo nedocenený sa mi zdá Milan Fiľo, ktorý nemal problém s pravicovou vládou ani vládou Smeru. Medzi málo známych patrí podnikateľ Vladimír Miškovský, ktorý začínal s Brhelom v Corinexe, neskôr sa spolu vyskytli vo firmách ako Sevitech, DWC Slovakia. Bol považovaný za sivú eminenciu celej informatizácie verejnej správy (OPIS), silný je v energetike, životnom prostredí. Pozná sa s Kaliňákom aj Baškom.

Zuzana Petková, zástupkyňa šéfredaktora týždenníka Trend

Ešte si s ním užijeme

Pre pochopenie aktuálnej situácie je príkladný príbeh Juraja Širokého, ktorého vplyv z roka na rok upadá. Je to hráč z 90. rokov, ktorý sa nedokázal prispôsobiť dobe, a to, že jeho firmy ešte fungujú, nie je v prvom rade jeho zásluha. Biznis so štátom mu padá na hlavu a otáčajú sa mu chrbtom aj tí, ktorých vytvoril. Pokúša sa dostať do preplneného IT biznisu, ale nemá na to. Jeho príbeh ukazuje, že časy klasických oligarchov závislých výhradne od biznisu so štátom sa končia. Nastali časy tých, ktorým sa darilo zisky zo štátneho biznisu presúvať do biznisu v súkromnom sektore, a lobistov, ktorí biznis robia potajomky a peniaze zhodnocujú v zahraničí ako pokladničky politikov. Posledných pár rokov sa toho vo svete slovenských oligarchov veľmi veľa zmenilo.

Neprimerane málo je na očiach Miroslav Výboh. Nejde o najbohatšieho z oligarchov, má však zrejme kedykoľvek otvorené dvere k najmocnejšiemu človeku. Nepochybujem, že prepis rozhovorov zo schôdzky Výboha, Roberta Fica, Mirka Topolánka a Marka Dalíka z moravského „sklípku“ by patril určite k najzábavnejšiemu čítaniu zo zákulisia slovenskej a českej politiky, ktoré sa kedy objavilo. Keď som sa kohokoľvek zo Smeru pýtal na Výboha, tváril sa, ako keby som sa pýtal, v ktorom vchode býva profesor Moriarty. S týmto pánom si ešte užijeme.

Miro Kern, reportér Denníka N

Nedémonizujme ich vplyv

Nie som znalec príbehov tzv. oligarchov. Ale odhadujem, že príbeh, v ktorom by sa dali nájsť výstižné analógie súčasného stavu, neexistuje. Súčasný stav spoločnosti má totiž oproti minulosti jeden významný rozdiel – neprivatizuje sa štátny majetok.

Neviem, čo sa v tejto súvislosti myslí pod verejnou mienkou a ako by vyzerala realita, keby nejaký príbeh oligarchu verejnosť dostatočne brala na zreteľ. Bol by Fico už dávno na onom smetisku dejín ako Mečiar či Dzurinda? Takže neviem odpovedať. A som ďaleko od toho, aby som posudzoval, čím a ako veľmi sa majú zaoberať médiá, samozrejme, s výnimkou Hospodárskych novín, v ktorých pracujem.

Ivan Štulajter, riaditeľ redakcie Hospodárskych novín

 

Na čo odpovedali
Všetci žurnalisti odpovedali na tieto štyri otázky:

Uveďte, prosím, mená piatich oligarchov (skupín), ktoré majú podľa vás najväčší vplyv na kľúčové rozhodnutia v slovenskej ekonomike a politike.

Je vplyv oligarchov (finančných skupín, žralokov, bielych golierov) na slovenskú politiku v súčasnosti väčší ako v časoch Gorily (2005/2006)

áno/nie/zostal rovnaký/neviem posúdiť

Ktorý príbeh vplyvu oligarchov v politike alebo ekonomike podľa vás v poslednom čase najlepšie opisuje súčasný stav?

Ktorý príbeh vplyvu oligarchov v politike alebo ekonomike sa vám v poslednom čase zdá verejnou mienkou alebo médiami nedocenený? 

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Kto vo februári veril akciám, keď boli na dne, zarobil už 35 percent
 • Sociálne: Ľudia v evidencii úradov práce budú môcť dlhšie poberať podporu, vláda predĺžila obdobie o ďalší mesiac
 • Doprava: Konzílium odborníkov dalo predbežný súhlas s obnovením leteckej prepravy v obmedzenom režime, povedal minister Doležal
 • EÚ: Predsedníčka EK dnes predstaví návrh rozpočtu na 7 rokov a plán oživenia ekonomík po koronavírusovej krízy
 • Automobilky: Volkswagen je v záverečnej fáze rokovania o svojej najväčšej investícii do odvetvia elektrických áut v Číne
 • Pomoc ekonomike: Transparency zverejnilo zoznam príjemcov pomoci za marec
 • Radíme: Rodičia o OČR neprídu, ak ich dieťa po 1. júni nepôjde do školy či škôlky
Zdieľať

Banky už ľuďom píšu, koľko ich bude odklad splátok stáť. Pri spotrebákoch budú mnohí prekvapení

Ilustračné foto Jumpstory
Ilustračné foto Jumpstory

Presnú sumu, ktorú ľudia na úrokoch navyše zaplatia banke, ak požiadajú o odklad splátok, sa väčšinou dozvedajú až teraz z listu od banky. Tá má na tieto detaily a informácie o dôsledkoch odkladu 60 dní od jeho schválenia.

Zdieľať

Bol to omyl a nedorozumenie s advokátmi, vysvetľuje sieť cétečiek a magnetických rezonancií, ako získala bankrotovú ochranu

Bolo to len nedorozumenie s právnikmi, vysvetľuje holding, prečo si na súde vybavil ochranu pred veriteľmi. Ilustračné foto - JumpStory
Bolo to len nedorozumenie s právnikmi, vysvetľuje holding, prečo si na súde vybavil ochranu pred veriteľmi. Ilustračné foto – JumpStory

Bol to omyl a nedorozumenie s advokátmi, vysvetľuje sieť cétečiek a magnetických rezonancií, ako získala bankrotovú ochranu. Vysoko zisková skupina Pro Diagnostic Group tvrdí, že jej firmy sú v dobrej kondícii, a už súd požiadala, aby dočasnú ochranu pred veriteľmi zrušil.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomike eurozóny sa pre pandémiu darí horšie, než sa čakalo. Prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že prepad hospodárstva eurozóny sa tento rok priblíži skôr k pesimistickejšiemu odhadu banky a klesne o 8 až 12 percent.

„Lepšiu predstavu budeme mať o niekoľko dní, až na začiatku júna zverejníme svoje údaje, ale je pravdepodobné, že sa budeme nachádzať medzi stredne vážnym a vážnym scenárom,“ uviedla Lagardeová k výhľadu eurozóny počas diskusie prostredníctvom internetu.

Európska centrálna banka má oficiálny výhľad hospodárskeho rastu a inflácie eurozóny zverejniť na budúci týždeň, keď bude Rada guvernérov zložená z členov Výkonnej rady a guvernérov centrálnych bánk členských krajín rozhodovať o politike ECB.

V marci ECB spustila pre koronavírusovú krízu program na nákup dlhopisov a ďalších aktív v objeme 750 miliárd eur. Podľa agentúry Bloomberg je možné, že program bude na budúci týždeň na schôdzke Rady guvernérov zvýšený. (čtk)

Zdieľať

Transparency International Slovensko zverejnilo zoznam príjemcov prvej pomoci od štátu pre podniky zasiahnuté koronakrízou za marec. Informácie si vypýtalo podľa infozákona, v zverejnených zmluvách totiž sumy chýbali.

Kto dostal pomoc

 • S odstupom najviac získal Volkswagen Slovakia – vyše 5,3 milióna eur.
 • Nasleduje púchovský výrobca pneumatík Continental Matador Rubber s podporou 602-tisíc eur.
 • Tretiu najvyššiu pomoc dostal Mobis Slovakia, výrobca modulov a autosúčiastok pre Kiu, zaplatili mu vyše 400-tisíc eur.
 • V prvej desiatke najviac podporených podnikov je aj košický U. S. Steel či strediská turistického ruchu Tatry mountain resorts, ktoré spoluvlastní Igor Rattaj.
 • Celková vyplatená suma za marec je vyše 42 miliónov eur, celkový počet podporených podnikateľov vyše 46-tisíc.
 • 90 percent žiadateľov dostalo menej než tisíc eur, upozorňuje Transparency.
 • Najmenšia vyplatená pomoc bola 96 centov.

Prečo Transparency tabuľku zverejnilo

„Hoci už takmer desať rokov platí pravidlo, že štát míňa peniaze len pod podmienkou zverejnenia zmlúv s konkrétnym partnerom, plnením aj sumou, pri koronakríze je to inak. Ústredia práce, ktoré pomoc podnikateľom vyplácajú, totiž s nimi uzatvárajú jednotné formy zmlúv s nominálnou sumou 0 eur. Pri našej kontrole nám to zdôvodnili veľkým objemom zmlúv a meniacimi sa sumami mesiac čo mesiac, čo by im aj podnikateľom vraj prinieslo veľkú administratívu,“ uviedla organizácia.

Zdieľať

Vicepremiérka Remišová vraví, že eurofondy budú mať už len jeden riadiaci orgán a jednotnú metodiku. Opatrenie platí do budúceho programového obdobia, má to zrýchliť čerpanie eurofondov.

Zdieľať

Útok na poľnohospodárstvo? Nie je to ďaleko od pravdy, hodnotia novú potravinovú stratégiu EÚ farmári. Komisii vyčítajú príliš ambiciózne ciele bez konzultácií a posúdenia ich dosahov. (euractiv)

Zdieľať

Vyplácanie štátnej pomoci firmám a SZČO sa podľa ministra práce Milana Krajniaka zrýchlilo. Za apríl bolo vyplatených 55 miliónov eur, od začiatku poskytovania 228 miliónov eur, oznámil po rokovaní vlády. (tasr)

Zdieľať

Prevádzkové plochy vojenského letiska Kuchyňa zrekonštruujú a rozšíria. Vytvoriť sa tak má dostatočný priestor na odstavné miesta pre lietadlá typu C-27J Spartan a L-410 Turbolet.

Celkové náklady odhaduje ministerstvo obrany na viac ako päť miliónov eur, hradiť ich má z vlastného rozpočtu. Návrh schválila vláda.

Stavba má pozostávať z troch častí. Prevádzkovú plochu plánujú zrekonštruovať a rozšíriť o 20 metrov. Dostavať sa má tiež dažďová kanalizácia, čiže odvodňovanie plochy. Súčasťou projektu je aj vybudovanie verejného osvetlenia. (tasr)

Zdieľať

Druhým štátnym tajomníkom na ministerstve zdravotníctva bude Peter Stachura, ktorý sa na Slovensko vracia po 16-ročnom pôsobení v Nemecku a Rakúsku. Vláda návrh ministra Krajčího schválila. (tasr)

Zdieľať

Námestníkom generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu bude Peter Kubala. V tejto funkcii nahradí Borisa Brunnera, rozhodla o tom vláda.

Zdieľať

Prehľad diania v EÚ od siete Euractiv: Francúzsko chce byť po kríze lídrom vo výrobe čistých áut. Maďarsko plánuje v júni ukončiť výnimočný stav a vrátiť právomoci parlamentu. Objavujú sa prvé kalkulácie národných príspevkov do fondu obnovy.

Zdieľať

Ľudia v evidencii úradov práce budú môcť opäť dlhšie poberať podporu v nezamestnanosti. Vláda schválila nariadenie, ktorým sa predlžuje podporné obdobie v nezamestnanosti o ďalší mesiac.

Návrh nariadenia predložilo na rokovanie kabinetu ministerstvo práce v dôsledku mimoriadneho stavu na Slovensku. Vláda už koncom apríla jedno predĺženie tohto obdobia schválila.

Toto opatrenie má zmierniť negatívne následky na poberateľov dávky v nezamestnanosti, ktorí si v dôsledku stále pretrvávajúcej krízovej situácie a s tým súvisiacej nepriaznivej situácie na trhu práce nevedia nájsť zamestnanie. Celkovo by sa toto opatrenie malo podľa rezortu práce dotknúť v tomto roku približne 14 800 osôb. (tasr)

Zdieľať

V treťom štvrťroku klesne svetový obchod medziročne o 7 %, predpovedá medzinárodná spoločnosť Coface zaoberajúca sa poisťovaním pohľadávok. Jedným z dôvodov je rast protekcionizmu ovplyvnený pandémiou, vrátane sektora agropotravinárstva.

Zdieľať

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dnes o 13.30 h predstaví pred poslancami Európskeho parlamentu návrh dlhodobého rozpočtu EÚ a plán hospodárskej obnovy po koronakríze.

Europoslanci už predtým vyzvali na prijatie rozsiahleho balíka ozdravných opatrení v objeme dvoch biliónov eur založeného na digitálnej a ekologickej transformácii.

Francúzsko-nemecký plán zatiaľ počíta s vyše 500-miliardovým fondom na obnovu.

Zdieľať

ČSOB začala dávať nový typ úverov s európskymi zárukami

Záruku Európskeho investičného fondu môžu firmy využívať na prevádzkové aj investičné úvery. Ilustračné foto - TASR
Záruku Európskeho investičného fondu môžu firmy využívať na prevádzkové aj investičné úvery. Ilustračné foto – TASR

ČSOB začala dávať úvery podnikom postihnutým pandémiou so zárukami od Európskej investičnej banky. Výhodnejšie úvery môžu získať malé a stredné podniky aj veľké firmy. Záruky sú do 80 percent.

Zdieľať

Vláda dá na výskum súvisiaci s ochorením COVID-19 osem miliónov eur. Na základe verejnej výzvy Agentúry na podporu výskumu a vývoja a po schválení vybraných projektov získajú žiadatelia podporu do 400-tisíc eur.

„Patriť sem môže výskum a vývoj, ktoré sú zamerané na relevantné lieky (vrátane vakcín) a liečby, ich medziprodukty, účinné farmaceutické zložky a suroviny, zdravotnícke pomôcky, nemocničné a zdravotnícke vybavenie (vrátane pľúcnych ventilátorov a ochranných odevov a vybavenia, ako aj diagnostických nástrojov) a potrebné suroviny, dezinfekčné prostriedky, ich medziprodukty a chemické suroviny potrebné na ich výrobu a nástroje na zber a spracovanie údajov,“ vyplýva z predloženého materiálu z dielne rezortu školstva.

Projekty budú trvať maximálne 18 mesiacov, ich podpora je plánovaná na roky 2020 a 2021, každý rok po štyri milióny eur, spolu teda v sume osem miliónov eur. Prostriedky na realizáciu programu sú zabezpečené v limitoch rozpočtu APVV na rok 2020 a sú zahrnuté aj v návrhu rozpočtu APVV na rok 2021. (tasr)

Zdieľať

Nový web ministerstva hospodárstva o ekonomických koronaopatreniach je podľa ítečkára Suchala príkladom, ako informatizácia nemá fungovať. Nie je podľa dizajn manuálu, nemá ani vyhlásenie o prístupnosti. „Bonus: Podľa mojich informácií dostali ponuku priamo od tvorcov korona.gov.sk, aby obsah dodávali priamo tam. Rozhodli sa, že nie, a postavili si to sami,“ napísal Suchal na Facebooku.

Zdieľať

Nitra odpustí poplatky za pozemky pod letnými terasami v celom meste. Mesto už v minulom roku umožnilo užívanie terás bezodplatne na pešej zóne kvôli jej oživeniu. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať