Denník N

Fico si zavolá Druckera pre VšZP: Chcú zaviesť zajacoviny, tvrdo voči tomu zakročím

Foto – TASR
Foto – TASR

Aktualizované. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa musí šetriť, lebo má vysokú stratu. Navrhuje opatrenia, ktoré môžu pocítiť aj pacienti.

Premiér Robert Fico prvýkrát verejne kritizoval ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ktorého Smer ako nestraníka nominoval. Minister v minulosti viackrát tvrdil, že v riadení zdravotníctva má voľnú ruku a môže si aj vyberať ľudí, s ktorými bude pracovať.

Teraz však premiér kroky svojho nominanta kritizuje a Druckera si ide pozvať na rokovanie už na budúci týždeň. „Bude veľmi vážna diskusia ohľadne zdravotníctva. Mám pocit, že Všeobecná zdravotná poisťovňa nám chce zaviesť nejaké zajacoviny,“ povedal Fico.

Túto tému začal premiér sám od seba, moderátor sa ho na to nepýtal. Fico povedal, že sa budúci týždeň s ministrom stretne a „mnohé veci politicky zastavím a tvrdo a razantne zakročím, ako som to urobil v prípade elektrickej energie“.

Minister zdravotníctva tvrdí, že s premiérom Robertom Ficom priebežne komunikuje. „Začiatkom budúceho týždňa majú naplánované ďalšie spoločné stretnutie, kde bude Tomáš Drucker predsedu vlády informovať o všetkých aktuálnych otázkach v rezorte zdravotníctva,“ napísal v reakcii na Ficove vyjadrenia tlačový odbor ministerstva.

„Minister Drucker verejne deklaroval, že je za efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi, ale nebude súhlasiť s takými úspornými opatreniami, ktoré by mali ísť na úkor pacienta, a tiež takými, ktoré by mali triediť pacientov na dobrých a zlých,“ napísali v reakcii.

Neskôr na Facbooku minister napísal: „Tí čo máte tetovanie alebo náušnice sa rozhodne nemusíte obávať, že by vám bola akokoľvek obmedzovaná zdravotná starostlivosť, rovnako sa nemusia obávať ani občania trpiaci cukrovkou, či starší občania s postihnutím zraku.“

Všeobecná zdravotná poisťovňa odpísala, že že jej prioritou je zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť všetkým svojim poistencom a že nebude realizovať kroky, ktoré by boli v rozpore s touto filozofiou. „VšZP odmieta špekulácie o možnom znížení  dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ktoré žiaľ vznikli na základe nesprávnej interpretácie návrhov predložených Kategorizačnej komisii.“

Minister návrhy neodmietol

Všeobecná zdravotná poisťovňa čelí kritike za to, ako chce šetriť. Má totiž stratu zhruba 200 miliónov eur, ktorú spôsobilo bývalé vedenie. Vypracovala teda ozdravný plán, ktorý však zatiaľ nezverejnila. Súčasťou šetrenia však majú byť aj obmedzenia v zdravotnej starostlivosti. Denník Sme priniesol dva návrhy, ktoré údajne poisťovňa predložila. Jedným z nich je, že pacienti, ktorí majú tetovanie či piercing a dostanú hepatitídu C, si majú jej liečbu platiť sami. To isté navrhuje štátna poisťovňa aj alkoholikom či narkomanom.

Druhý návrh podľa Sme bol, že sa má šetriť aj na hradení injekcií na liečbu očí. Injekcie by mali po novom pacienti dostať nie na začiatku ochorenia, ale až vtedy, keď stratia polovicu zrakovej ostrosti.

Oba návrhy musí schváliť ministerstvo zdravotníctva, ktoré je 100-percentným akcionárom štátnej poisťovne. Ministerstvo sa k týmto konkrétnym návrhom jasne nepostavilo. „Minister zdravotníctva Tomáš Drucker oceňuje snahu o efektívne hospodárenie VšZP, ale zdôrazňuje, že to nesmie mať negatívny dosah na pacientov. Minister bude aj v tomto prípade požadovať dialóg s odbornou obcou, bude veľmi pozorne počúvať názory odborníkov na danú problematiku a až následne posúdi uvedený návrh,“ povedala Denníku N hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorú vedie Druckerov nominant Miroslav Kočan, sa tiež k týmto návrhom konkrétne nevyjadrila. „Poisťovňa kategoricky odmieta informácie o znižovaní dostupnosti zdravotnej starostlivosti v súvislosti s návrhmi, ktoré adresovala Kategorizačnej komisii ministerstva. Zároveň sa VšZP ostro ohradzuje voči medializovaným tvrdeniam, že uvedené návrhy majú za cieľ obmedzenie liečby pre vybrané skupiny pacientov,“ napísala hovorkyňa.

Poisťovňa o týchto návrhoch doteraz verejnosť neinformovala, po medializovaní chce zvolať tlačovú konferenciu na pondelok, teda presne týždeň po tom, čo bol zverejnený prvý text o ich návrhoch na úspory.

Ozdravný plán nezverejnili

Poisťovňa nezverejnila ani svoj ozdravný plán, ktorý jej schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Obhajuje to tým, že niektoré zmeny a úspory sú podmienené rokovaniami s poskytovateľmi – teda nemocnicami či ambulanciami.

„Vzhľadom na to, že časť opatrení ozdravného plánu je viazaná na predchádzajúce rokovanie s poskytovateľmi, VšZP považuje za korektné rokovať najskôr s ich zástupcami a až potom informovať o ich záveroch,“ tvrdí poisťovňa.

Ministerstvo pritom tvrdí, že má úprimný záujem o to, aby bol ozdravný proces VšZP maximálne transparentný a dôveryhodný. „Ministerstvo  preto podporuje zverejnenie ozdravného plánu. Otázka zverejnenia alebo nezverejnenia samotného ozdravného plánu je plne v kompetencii a zodpovednosti manažmentu zdravotnej poisťovne, ministerstvo nemá v tejto veci priamu ‚prikazovaciu‘ kompetenciu,“ tvrdí poisťovňa.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie