Denník N

Fico cez víkend Druckera kritizoval, teraz ho chváli ako špičkového manažéra

Foto – TASR
Foto – TASR

Aj keď v sobotu premiér sám od seba hovoril, že „mnohé veci politicky zastaví a tvrdo a razantne zakročí“, v utorok už ministra chválil.

Ešte v sobotu premiér Robert Fico bez otázky, sám od seba, kritizoval ministra zdravotníctva Tomáša Druckera pre návrhy na úspory Všeobecnej zdravotnej poisťovne. V utorok už na spoločnej tlačovke informovali, že je všetko v poriadku.

Pre pripomenutie, Fico v RTVS cez víkend povedal: „bude veľmi vážna diskusia ohľadne zdravotníctva. Mám pocit, že Všeobecná zdravotná poisťovňa nám chce zaviesť nejaké zajacoviny“ a „mnohé veci politicky zastavím a tvrdo a razantne zakročím, ako som to urobil v prípade elektrickej energie“.

V utorok už Druckera označil za špičkového manažéra a chválil ho za to, čo doteraz urobil. Za informáciami o možnom obmedzení zdravotnej starostlivosti vidí aj súkromné zdravotné poisťovne a ich majiteľov. „Na stretnutí ministra zdravotníctva a premiéra nie je nič zvláštne. Teraz sme sa rozhodli výstupy aj zverejniť,“ povedal premiér.

Drucker: Neprešlo by to cezo mňa

„Pohrali ste sa s tetovanými, pohrali ste sa s dôchodcami, ktorí vraj nebudú mať prístup k liečbe, šírili sa rôzne informácie, že mali prejsť akcie zdravotníckych zariadení pod Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, a keďže ste tieto informácie šírili brutálne, pozval som dnes ministra, aby mi vysvetlil, čo je na týchto medializovaných informáciách pravda,“ odkázal Fico médiám.

Mnohé veci si podľa Druckera vysvetlili a Fico ministrovi povedal, že tieto návrhy nie sú v súlade s programovým vyhlásením vlády. „Som rád, že minister zaujal k týmto informáciám razantný postoj,“ povedal premiér. Minister ani Všeobecná zdravotná poisťovňa pritom celý minulý týždeň k informáciám nezvolali tlačovku a nepopreli ich.

„Takéto návrhy by cezo mňa neprešli,“ povedal Drucker. Ešte minulý týždeň minister v oficiálnom stanovisku taký rázny nebol. „Ministerstvo bude preto iniciovať odbornú diskusiu na tieto témy a až následne posúdi predmetné návrhy,“ napísal rezort.

A kedy by malo byť definitívne rozhodnuté o týchto návrhoch? „Myslím, že je rozhodnuté,“ povedal dnes Fico.

A prečo ich potom Všeobecná predložila? Podľa Druckera poisťovne môžu podávať takéto návrhy, len Všeobecná vlani predložila zhruba 14, tento rok šesť.

Prečo je krik

Všeobecná zdravotná poisťovňa musí šetriť, lebo jej bývalé vedenie nechalo stratu zhruba 200 miliónov eur. Vypracovala teda ozdravný plán, ktorý však zatiaľ nezverejnila. Zverejnil ho až inštitút INEKO.

Okrem ozdravného plánu však Všeobecná predložila aj návrhy na kategorizačnú komisiu, ktoré by obmedzili zdravotnú starostlivosť. Denník Sme priniesol dva návrhy, ktoré poisťovňa predložila. Jedným z nich je, že pacienti, ktorí majú tetovanie či pírsing a dostanú hepatitídu C, si majú jej liečbu platiť sami. To isté navrhuje štátna poisťovňa aj alkoholikom či narkomanom.

Druhý návrh bol, že sa má šetriť aj na hradení injekcií na liečbu očí. Injekcie by mali po novom pacienti dostať nie na začiatku ochorenia, ale až vtedy, keď stratia polovicu zrakovej ostrosti.

Oba návrhy by muselo schváliť ministerstvo zdravotníctva, ktoré je 100-percentným akcionárom štátnej poisťovne.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorú vedie Druckerov nominant Miroslav Kočan, chcela pôvodne robiť tlačovú konferenciu, kde to mala vysvetliť v pondelok (27. február), nakoniec však oznámila, že počká na výsledky rokovania premiéra s ministrom. Doteraz poslala len stanovisko. „Poisťovňa kategoricky odmieta informácie o znižovaní dostupnosti zdravotnej starostlivosti v súvislosti s návrhmi, ktoré adresovala kategorizačnej komisii ministerstva. Zároveň sa VšZP ostro ohradzuje voči medializovaným tvrdeniam, že uvedené návrhy majú za cieľ obmedzenie liečby pre vybrané skupiny pacientov,“ napísala hovorkyňa.

Miroslav Kočan je na čele Všeobecnej od začiatku mája tohto roku. Predtým pôsobil v poisťovni Allianz, je to prvýkrát, čo pôsobí v štátnej správe.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie