Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Fico riadi štát cez Facebook. Nechápem, kde na tie hovadiny chodíte, telefonuje šéfovi poisťovne

„Dobrý deň, pán riaditeľ, Robert Fico pri telefóne,“ začína sa trojminútové video, ktoré na svojom Facebooku zverejnil premiér.

Telefonuje v ňom šéfovi štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslavovi Kočanovi. Vo videu Kočana kritizuje za návrhy, ktoré poisťovňa v posledných týždňoch predložila ministerstvu zdravotníctva. Ide napríklad o to, že by už nepreplatili liečbu žltačky typu C ľuďom, ktorí majú tetovanie alebo piercing. Najnovší návrh hovorí o tom, že by poisťovňa chcela šetriť a menej by preplácala plienky pre seniorov.

„Nechápem, kde na tie hovadiny chodíte,“ hovorí Fico Kočanovi do telefónu. V statuse k videu upozorňuje, že riaditeľa tesne pred telefonátom upozornili na to, že rozhovor je nahrávaný.

Väčšinu času hovorí Fico: „Stiahnite celý ten nezmyslený ozdravný plán, pretože ak máte na niekom šetriť, šetrite na svojich ľuďoch, na sektretárkach, autách, budovách, ale nebudete šetriť na starých ľuďoch s nejakými plienkami.“

Až na konci sa k slovu dostane Kočan, ktorý do štátnej poisťovne prišiel ako manažér z vedenia poisťovne Allianz. Zjavne zaskočený sa po chvíli ticha v telefóne ospravedlňuje, že plán zle odkomunikovali.

Fico: Stiahnite ozdravný plán

„V médiách je to takto prezentované, mne to od rána do večera robí problémy, na mňa sa ľudia obracajú a ja im to vysvetľujem,“ hovorí do telefónu premiér.

Šéfovi poisťovne radí, aby ozdravný plán, ktorý poisťovni už schválil aj kontrolný Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, hodil do koša. Toto slovné spojenie zopakuje viackrát. „Myslím to v dobrom, ale hoďte to do koša, je to nezmyselné,“ vraví Fico.

Takéto návrhy podľa premiéra cez neho nikdy nemôžu prejsť. „Niekedy mám pocit, že vedľa vás sedí nejaký Zajac a vám to radí. Buďte normálne v polohe, že je tu nejaká vláda, ktorá má nejaké priority, toto nemôžem rešpektovať. Hovorím to s plnou vážnosťou.“

Kočan sa na chvíľu dostane k slovu a hovorí, že ho situácia mrzí. Návrhy stiahnu. Viac však nevysvetlí, premiér mu skočí do reči a pokračuje v kritike. „Viete, že každý s radosťou podsunie médiám čokoľvek, čo môže úplne zbytočne poškodzovať atmosféru,“ povedal Fico. „Prosím vás, zastavte to. Hoďte to do koša, urobte to.“ Premiér mu radí, aby potom napríklad zvolali tlačovú konferenciu a vysvetlili to.

A aj keď povedal ministrovi, že bude mať voľnú ruku, teraz chce, aby s ním návrhy predtým konzultoval. „Ak budete mať návrhy, pred tým, ako niečo napíšte na papier a niekde s tým pôjdete, dojdite sem, poradíme sa, čo sa dá a čo sa nedá,“ hovorí Fico. „Ale nerobme zle,“ dodáva s tým, že potom ľudia nadávajú, frflú a vyzerá to smiešne.

„Dohodnutí?“ pýta sa Kočana.

„Mrzí ma to,“ odpovedá šéf poisťovne, ktorá ročne rozhoduje o vyše dvoch miliardách eur. „Návrhy sú dva týždne staré, teraz ich vytiahli, už sa to určite nestane,“ hovorí Kočan.

Fico si zvyká na Facebooku

Telefonát s Kočanom nie je prvá facebooková porada premiéra Roberta Fica.

Prvýkrát urobil Fico video z pracovnej porady s ministrom práce Jánom Richterom vlani 14. decembra. Vo svojej pracovni ministrovi, ktorý súhlasne pokyvkával hlavou, diktoval, na čo sa treba tento rok zamerať, a pri Richterových odpovediach listoval v papieroch.

https://www.facebook.com/robertficosmersd/videos/588824104640086/

Ďalšie stretnutie, z 2. januára, zachytávalo priateľskejšie naladeného premiéra, ktorý oznamoval, že hospodárenie štátu bolo o miliardu lepšie, ako očakávali, a zavolal si k sebe ministra financií Petra Kažimíra.

„Dobrý deň, teraz vám ukážem, ako to je, keď mi ministri volajú a hovoria, že majú dobrú alebo zlú správu. Volal mi Peter Kažimír, že má dobrú správu. No tak teraz si ju natočme,“ oznámil.

https://www.facebook.com/robertficosmersd/videos/vb.100005375046895/597267837129046/

Správami, na ktorých rozdeľuje úlohy a volá si k sebe ministrov a podriadených, je dlhodobo známy ruský prezident Vladimir Putin.

Kritizoval aj Druckera

Pred týždňom premiér kritizoval pre návrhy na šetrenie vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni aj ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ktorého do funkcie nominoval ako nestraníka.

Fico v RTVS minulý víkend povedal: „Bude veľmi vážna diskusia ohľadne zdravotníctva. Mám pocit, že Všeobecná zdravotná poisťovňa nám chce zaviesť nejaké zajacoviny“ a „mnohé veci politicky zastavím a tvrdo a razantne zakročím, ako som to urobil v prípade elektrickej energie“.

V utorok po spoločnom stretnutí už Druckera označil za špičkového manažéra a chválil ho za to, čo doteraz urobil. Za informáciami o možnom obmedzení zdravotnej starostlivosti vidí aj súkromné zdravotné poisťovne a ich majiteľov. „Na stretnutí ministra zdravotníctva a premiéra nie je nič zvláštne. Teraz sme sa rozhodli výstupy aj zverejniť,“ povedal premiér.

Po tomto stretnutí sa zdalo, že téma Všeobecnej zdravotnej je uzatvorená, lebo premiér povedal, že aj tak návrhy neprejdú.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Paul DeGrauwe z London School of Economics: Len trh prinesie blahobyt, ale bez regulácie zničí sám seba 

Paul De Grauwe. Foto - Christophe Ketels
Paul De Grauwe. Foto – Christophe Ketels

Profesor ekonómie z London School of Economics Paul De Grauwe je jasným zástancom trhu, ale rovnako hlasno volá po jeho regulácii.

Aj súčasné politické problémy sú podľa neho dôsledkom toho, že sme nezvládli reguláciu.

Otvorene hovorí napríklad o potrebe vysokého zdanenia miliardárov, dokonca o čiastočnej konfiškácii ich majetku.

Minúta po minúte

Zdieľať

Väčšina malých a stredných firiem vo Francúzsku, ktoré obchodujú s Britániou, je na brexit slabo pripravená. Vyše polovica z nich ešte neposúdila, do akej miery ich odchod Británie z EÚ ovplyvní. Ukázal to prieskum francúzskeho ministerstva hospodárstva. (tasr)

Francúzska vláda už skôr upozornila firmy, ktoré budú po brexite vyvážať do a dovážať tovar z Británie, aby si dovtedy dali do poriadku potrebné papiere. Uviedla to pre agentúru Reuters štátna tajomníčka ministerstva hospodárstva a financií Agnés Pannierová-Runacherová.

Ako však ukázal októbrový prieskum ministerstva v Journal du Dimanche, ktorý sa uskutočnil na vzorke približne 3000 malých a stredných podnikov, zhruba 54 % z nich uviedlo, že nevedia, ako brexit ovplyvní ich biznis. Ďalších približne 40 % skúmalo možné dôsledky a iba 6 % z oslovených podnikov urobilo presné výpočty.

Navyše podľa prieskumu až 53 % podnikov uviedlo, že sú na odchod Británie z EÚ slabo pripravené.

„Určite nemôžem byť spokojná s tým, že 54 % firiem deklarovalo, že neskúmalo, ako brexit ovplyvní ich biznis, ich klientov a dodávateľov,“ povedala Pannierová-Runacherová pre Journal du Dimanche. Dodala však, že čo sa týka príprav, vláda urobila, čo mohla. Ďalšie kroky už budú závisieť od samotných firiem. (tasr)

Zdieľať

Slovenská ekonomika podľa Pellegriniho „hravo zvládne“ sociálne opatrenia, ktorú sú na stole. Deficit rozpočtu vo výške 0,5 % nepovažuje za problém. Podľa premiéra je krajina v podstate v prebytku, keby sa odmysleli náklady na splácanie dlhov.

Zdieľať

Za prvé tri kvartály roku 2019 sa na Slovensku zvýšili ceny bytov o 7,7 %. Za deväť mesiacov tohto roka vzrástla cena z 1 671 až na 1 800 eur za štvorcový meter, čo v januári málokto očakával, hovorí analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

„Je možné, že na konci roka bude táto cena atakovať hodnotu 1 850 eur/m2. Znamenalo by to dvojciferný ročný rast. Ten už teraz majú za sebou v segmente najlikvidnejších nehnuteľností, pri starších 3-izbových bytoch, Banská Bystrica a Košice. Po deviatich mesiacoch tohto roka sa tam zvýšili ceny o 14,2, respektíve o 13,9 %,“ priblížil situáciu na trhu Kubrický.

Dvojciferné zvýšenie cien na konci roka podľa neho pravdepodobne čaká aj Prešov a Bratislavu. Ceny v spomínanom segmente tam stúpli za tri štvrťroky o 9,3 %, respektíve 8,2 %. Naopak, v Nitre to bolo o 2,1 %.

V aktuálnom cenovom rebríčku krajských miest v segmente starších 3-izbových bytov je na čele Bratislava (2 386 eur/m2), na druhom mieste sú Košice (1 687 eur/m2) a na treťom je Trnava (1 617 eur/m2). Na konci je Trenčín (1 276 eur/m2).

V hlavnom meste sú najdrahšie byty v centrálnom Starom Meste (3 067 eur/m2). „Práve tam sa spomedzi všetkých mestských častí zvýšili ceny starších 3-izbových bytov v tomto roku najviac, až o 12,2 %,“ doplnil Kubrický.

Jeseň je v znamení nízkej ponuky bytov na trhu a ďalšieho znižovania úrokov na hypotékach.

„Vidina dlhodobo nízkej ceny peňazí na finančnom trhu psychologicky nabáda ďalších záujemcov o bývanie k zadlžovaniu. Ceny bytov preto stále rastú, a to i napriek tomu, že od 1. júla 2019 je v platnosti posledná vlna reštrikčných úverových opatrení Národnej banky Slovenska,“ konštatuje analytik s tým, že týmito opatreniami nateraz centrálna banka minula všetku svoju „muníciu“, ktorú mala pripravenú proti neprimeranému zadlžovaniu obyvateľstva.

Novostavby, pretože sú drahšie ako staršie byty, kupujú realitní investori a ľudia, ktorí majú na bývanie vyšší rozpočet.

„Staršie byty často preferujú rodiny deťmi. Okrem toho, že v porovnaní s novostavbou získajú za rovnakú cenu väčší počet štvorcových metrov, starostlivo sledujú pri výbere aj infraštruktúru, ako sú školy, škôlky, obchody, zdravotné zariadenia, možnosti mestskej hromadnej dopravy,“ vysvetlil Kubrický.

Staršie byty sú podľa neho v lokalitách, ktoré tieto požiadavky spĺňajú. Záujem o ne na úkor novších sa zvyšuje aj v dôsledku rýchlo rastúcich cien naprieč celým realitným trhom. (tasr)

Zdieľať

Pomôcku pre pochopenie, aký je rozdiel medzi štátnym rozpočtom a rozpočtom verejnej správy a ktorý čo obsahuje, zverejnila rozpočtová rada.

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať