Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Fico riadi štát cez Facebook. Nechápem, kde na tie hovadiny chodíte, telefonuje šéfovi poisťovne

Premiér Robert Fico na Facebooku ukazuje, ako cez telefón riadi šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne a hovorí mu, že ozdravný plán poisťovne má hodiť do koša. Zavolal si už k sebe aj Richtera a Kažimíra.

„Dobrý deň, pán riaditeľ, Robert Fico pri telefóne,“ začína sa trojminútové video, ktoré na svojom Facebooku zverejnil premiér.

Telefonuje v ňom šéfovi štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslavovi Kočanovi. Vo videu Kočana kritizuje za návrhy, ktoré poisťovňa v posledných týždňoch predložila ministerstvu zdravotníctva. Ide napríklad o to, že by už nepreplatili liečbu žltačky typu C ľuďom, ktorí majú tetovanie alebo piercing. Najnovší návrh hovorí o tom, že by poisťovňa chcela šetriť a menej by preplácala plienky pre seniorov.

„Nechápem, kde na tie hovadiny chodíte,“ hovorí Fico Kočanovi do telefónu. V statuse k videu upozorňuje, že riaditeľa tesne pred telefonátom upozornili na to, že rozhovor je nahrávaný.

Väčšinu času hovorí Fico: „Stiahnite celý ten nezmyslený ozdravný plán, pretože ak máte na niekom šetriť, šetrite na svojich ľuďoch, na sektretárkach, autách, budovách, ale nebudete šetriť na starých ľuďoch s nejakými plienkami.“

Až na konci sa k slovu dostane Kočan, ktorý do štátnej poisťovne prišiel ako manažér z vedenia poisťovne Allianz. Zjavne zaskočený sa po chvíli ticha v telefóne ospravedlňuje, že plán zle odkomunikovali.

Fico: Stiahnite ozdravný plán

„V médiách je to takto prezentované, mne to od rána do večera robí problémy, na mňa sa ľudia obracajú a ja im to vysvetľujem,“ hovorí do telefónu premiér.

Šéfovi poisťovne radí, aby ozdravný plán, ktorý poisťovni už schválil aj kontrolný Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, hodil do koša. Toto slovné spojenie zopakuje viackrát. „Myslím to v dobrom, ale hoďte to do koša, je to nezmyselné,“ vraví Fico.

Takéto návrhy podľa premiéra cez neho nikdy nemôžu prejsť. „Niekedy mám pocit, že vedľa vás sedí nejaký Zajac a vám to radí. Buďte normálne v polohe, že je tu nejaká vláda, ktorá má nejaké priority, toto nemôžem rešpektovať. Hovorím to s plnou vážnosťou.“

Kočan sa na chvíľu dostane k slovu a hovorí, že ho situácia mrzí. Návrhy stiahnu. Viac však nevysvetlí, premiér mu skočí do reči a pokračuje v kritike. „Viete, že každý s radosťou podsunie médiám čokoľvek, čo môže úplne zbytočne poškodzovať atmosféru,“ povedal Fico. „Prosím vás, zastavte to. Hoďte to do koša, urobte to.“ Premiér mu radí, aby potom napríklad zvolali tlačovú konferenciu a vysvetlili to.

A aj keď povedal ministrovi, že bude mať voľnú ruku, teraz chce, aby s ním návrhy predtým konzultoval. „Ak budete mať návrhy, pred tým, ako niečo napíšte na papier a niekde s tým pôjdete, dojdite sem, poradíme sa, čo sa dá a čo sa nedá,“ hovorí Fico. „Ale nerobme zle,“ dodáva s tým, že potom ľudia nadávajú, frflú a vyzerá to smiešne.

„Dohodnutí?“ pýta sa Kočana.

„Mrzí ma to,“ odpovedá šéf poisťovne, ktorá ročne rozhoduje o vyše dvoch miliardách eur. „Návrhy sú dva týždne staré, teraz ich vytiahli, už sa to určite nestane,“ hovorí Kočan.

Fico si zvyká na Facebooku

Telefonát s Kočanom nie je prvá facebooková porada premiéra Roberta Fica.

Prvýkrát urobil Fico video z pracovnej porady s ministrom práce Jánom Richterom vlani 14. decembra. Vo svojej pracovni ministrovi, ktorý súhlasne pokyvkával hlavou, diktoval, na čo sa treba tento rok zamerať, a pri Richterových odpovediach listoval v papieroch.

Ďalšie stretnutie, z 2. januára, zachytávalo priateľskejšie naladeného premiéra, ktorý oznamoval, že hospodárenie štátu bolo o miliardu lepšie, ako očakávali, a zavolal si k sebe ministra financií Petra Kažimíra.

„Dobrý deň, teraz vám ukážem, ako to je, keď mi ministri volajú a hovoria, že majú dobrú alebo zlú správu. Volal mi Peter Kažimír, že má dobrú správu. No tak teraz si ju natočme,“ oznámil.

Správami, na ktorých rozdeľuje úlohy a volá si k sebe ministrov a podriadených, je dlhodobo známy ruský prezident Vladimir Putin.

Kritizoval aj Druckera

Pred týždňom premiér kritizoval pre návrhy na šetrenie vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni aj ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ktorého do funkcie nominoval ako nestraníka.

Fico v RTVS minulý víkend povedal: „Bude veľmi vážna diskusia ohľadne zdravotníctva. Mám pocit, že Všeobecná zdravotná poisťovňa nám chce zaviesť nejaké zajacoviny“ a „mnohé veci politicky zastavím a tvrdo a razantne zakročím, ako som to urobil v prípade elektrickej energie“.

V utorok po spoločnom stretnutí už Druckera označil za špičkového manažéra a chválil ho za to, čo doteraz urobil. Za informáciami o možnom obmedzení zdravotnej starostlivosti vidí aj súkromné zdravotné poisťovne a ich majiteľov. „Na stretnutí ministra zdravotníctva a premiéra nie je nič zvláštne. Teraz sme sa rozhodli výstupy aj zverejniť,“ povedal premiér.

Po tomto stretnutí sa zdalo, že téma Všeobecnej zdravotnej je uzatvorená, lebo premiér povedal, že aj tak návrhy neprejdú.

Dnes na DennikE.sk

Ak ste nepriznali príjem z predaja nehnuteľnosti, čakajte poštu z daňového úradu

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Ak ste nepriznali príjem z predaja nehnuteľnosti, čakajte poštu z daňového úradu. Finančná správa oslovila takmer 13-tisíc daňovníkov, ktorých predaj bytu či domu nebol od dane oslobodený. Dala termín na podanie priznania a zaplatenie dane do konca marca.

Minúta po minúte

USA schválili vakcínu proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson na núdzové použitie. Ide tak o tretiu očkovaciu látku schválenú v USA, podáva sa pri nej iba jedna dávka. Do konca marca majú Spojené štáty sľúbených od výrobcu 20 miliónov dávok.

„Je to vzrušujúca správa pre všetkých Američanov a povzbudivý vývoj v našom úsilí o ukončenie tejto krízy. Teraz ale nemôžeme poľaviť alebo sa domnievať, že víťazstvo je samozrejmosťou,“ uviedol prezident Joe Biden krátko po schválení.

Očkovanie touto vakcínou je podľa amerických odborníkov vhodné pre osoby vo veku 18 rokov a viac. Vakcína poskytuje spoľahlivú ochranu pred ťažkým priebehom covidu-19, teda hospitalizáciou a smrťou. Počas rozsiahleho klinického testovania dosiahla účinnosť v USA 86 percent a v JAR 82 percent.

Výsledky ukázali, že 28 dní po podaní vakcíny neboli evidované žiadne hospitalizácie ani úmrtia súvisiace s nákazou u všetkých očkovaných.

Vakcínu je možné uchovávať v chladničke až tri mesiace, čo uľahčí distribúciu. (tasr, čtk, ap)

V skladoch krajín EÚ sa hromadia vakcíny od firmy AstraZeneca, ich použitie okrem iného odmieta aj verejnosť, hoci ju zdravotnícke úrady schválili. EÚ sa pritom s touto farmaceutickou firmou sporí kvôli spomaleným dodávkam.

Napríklad Francúzsko do piatka spotrebovalo len 16 percent z 1,1 milióna dávok vakcíny, ktorá sa musí aplikovať dvakrát. Prvá zásielka prišla do Paríža začiatkom februára. Nemecko do štvrtka použilo zhruba pätinu z 1,45 milióna dávok preparátu. Približne rovnaké množstvo vakcíny použilo aj Taliansko, ktoré dostalo vyše milión dávok. Španielsko do piatka použilo jednu tretinu z 808 000 dávok.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že využitie tejto vakcíny spomaľuje aj to, že ju ľudia odmietajú. Verejne preto vyhlásila, aby mali otvorenú myseľ: „Všetky kompetentné úrady nám hovoria, že tomuto prípravku môžete veriť.“

To je podľa médií výrazná zmena tónu. Len pred niekoľkými týždňami viedli európski politici s firmou AstraZeneca vyhrotený spor kvôli dodávkam a francúzsky prezident vtedy povedal, že jej vakcína je pre starších ľudí „takmer neúčinná“. (čtk, financial times)

Deväť slovenských miest získalo spolu 12 miliónov eur a 28 škôl si podelí jeden milión eur z nórskych fondov. Financie by mali použiť na zateplenie budov, viac zelene, vodozádržné opatrenia a aj podporu alternatívnych spôsobov prepravy.

Informovalo o tom ministerstvo životného prostredia. Envirorezort uvádza, že v piatok nadobudlo účinnosť 34 projektových zmlúv.

„Vďaka financiám z nórskych fondov mestá budú môcť zlepšiť kvalitu bývania a znížiť produkciu emisií oxidu uhličitého či posilniť schopnosť reagovať na klimatické zmeny prostredníctvom plánovania a realizácie konkrétnych opatrení,“ tvrdí rezort.

Základné a stredné školy prispejú k upevňovaniu povedomia žiakov o klimatickej kríze a spôsoboch, ako sa pripraviť na nepriaznivé dôsledky globálneho otepľovania. Má ísť nielen o teoretickú výučbu, ale aj praktickú v priestoroch škôl a školských areáloch.

Žiadatelia budú podľa envirorezortu spolupracovať so subjektmi z prispievateľských krajín, ktorými sú Nórsko a Island. Rezort verí, že vďaka „kvalitne realizovaným projektom“ sa podarí naplniť hlavný cieľ programu, a to zmierňovať zmenu klímy a prispôsobovať sa tejto zmene. (tasr)

Rakúsko a Dánsko sa chcú dohodnúť na úzkej spolupráci s Izraelom v oblasti výskumu a výroby očkovacích látok a liekov proti koronavírusu. Lídri krajín sa majú stretnúť 4. marca.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v sobotu oznámil, že spolu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou budú o tom hovoriť budúci týždeň s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

Podľa Kurza budú obaja cestovať do Izraela 4. marca. „Našou hlavnou prioritou je urýchliť výrobu a zaobstaranie vakcín pre budúcnosť,“ uviedol šéf rakúskej vlády na sociálnej sieti.

Cieľom podľa neho musí byť aj príprava na fázu po lete v súvislosti s možnými ďalšími mutáciami koronavírusu. (tasr, dpa)

Pandémia vyhnala rozpočtový deficit Kanady za 9 mesiacov na takmer 162 miliárd eur. Na konci roka 2019 mala pritom krajina ešte prebytok. Dôvodom sú opatrenia súvisiace s pandémiou. (tasr)

V Kanade riešia záhadu masla, ktoré v teple nemäkne. Spotrebitelia si všimli, že v poslednom čase sa horšie rozotiera, majú pochybnosti o jeho kvalite. Jedným z možných vysvetlení je to, že chovatelia začali kravám dávať do krmiva viac palmového tuku.

Potravinársku aféru s názvom „buttergate“ podľa anglického označenia pre maslo ako prví na sociálnych sieťach rozšírili profesionálni kuchári a gastronomickí blogeri. „S naším maslom sa niečo deje a ja na to prídem. Všimli ste si, že pri izbovej teplote už nemäkne? Je vodové? Gumové?“ napísala na Twitteri začiatkom februára kanadská autorka kuchárskych kníh Julie Van Rosendaalová.

Tá prišla aj s prvým vysvetlením – za zmenu kvality masla zodpovedá zmenené zloženie krmív. V Kanade totiž vlani dlhá karanténa a ľudia, ktorí sa počas nej venovali pečeniu, spôsobili, že dopyt po masle stúpol o 12 %.

Doplnky na báze palmového tuku sa pridávajú do krmív už roky, zvyšujú produkciu mlieka aj jeho tučnosť. Vlani sa však tieto doplnky začali používať vo väčšej miere. Podľa doterajších zistení môže mať maslo vyrobené z mlieka kráv, ktoré bohato kŕmia palmovým tukom, vyššiu teplotu topenia.

Šéf potravinárskeho laboratória na univerzite Dalhousie Sylvain Charlebois tvrdí, že palmový tuk v krmivách je síce povolený, ale nie úplne neškodný, najmä s ohľadom na životné prostredie. Farmári však nesúhlasia, podľa nich je palmový tuk spoľahlivým prostriedkom ako kravám dodať energiu a žiadne jeho škodlivé vplyvy na kvalitu mlieka nie sú známe. (čtk, bbc)

Železničná spoločnosť Slovensko dosiahla vlani kladný hospodársky výsledok 10 miliónov eur. Stalo sa tak preto, že účtovne rozpustila rezervu, ktorú si vytvárala pre prípad prehry vo veľkom súdnom spore. V oblasti tržieb od cestujúcich však hlási výrazný pokles.

„Žiaľ, pod všetko sa podpísala koronakríza, a keďže nevieme predvídať jej ďalší vývoj, ťažko sa nám odhaduje, kedy sa dostaneme opäť na lepšie čísla. Pretrvávajúci lockdown nám neustále spôsobuje pokles cestujúcich, ktorých budeme chcieť opäť pritiahnuť do vlakov, čo si bude vyžadovať ďalšie marketingové aktivity,“ priblížil hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Tiež poukázal na to, že napriek kríze sa nezastavila obnova vozidlového parku, ktorý potrebuje nemalé investície. „Ďalšou položkou v našom rozpočte sú opatrenia, ktoré si zasa vyžiadala pandémia. Celkovú situáciu teda nemôžeme hodnotiť pozitívne,“ zhrnul.

Zároveň skonštatoval, že ZSSK hľadá úspory na dennej báze takmer všade. Počas minulého roka tak podľa hovorcu ušetrili na ľudských zdrojoch 2,4 milióna eur, a to v podobe „home office“ či krátenia úväzkov, na energiách zasa oproti plánu ušetrili 3,4 milióna eur, hoci od decembra ZSSK jazdí na novej trati do Komárna. Na ostatných službách, bez tých opravárenských, vykazuje spoločnosť úsporu 4 milióny eur.

Takisto na zamedzenie zvyšovania ďalších strát a nákladov stopli komerčné vlaky InterCity či zredukovali dĺžku jednotlivých vlakov.

Otázka realizácie a financovania dopravných služieb vo verejnom záujme, a teda aj hospodárenia ZSSK v čase koronakrízy, je podľa hovorcu stále otvorená.

„Intenzívne komunikujeme s naším akcionárom, ministerstvom dopravy, ale aj s ministerstvom financií o tom, ako zabezpečiť naše fungovanie tak, aby výpadky v našich službách a rozpočte neovplyvnili budúcnosť železničnej dopravy na Slovensku,“ dodal.

Súčasne zdôraznil, že v tejto chvíli je ťažké niečo predvídať, medziročný prepad cestujúcich a tržieb je obrovský. Pokles cestujúcich pri porovnaní januára 2020 a 2021 je 65,98 %. Prepad tržieb v rovnakom porovnaní predstavuje 72,13 %, a to všetko po zarátaní novej trate Bratislava – Dunajská Streda – Komárno.

„Pokiaľ nevidíme na koniec pandémie, nevieme seriózne plánovať ani naše financie, ani marketingové kampane motivujúce ľudí na návrat do vlakov,“ podotkol Kováč. (tasr)

Ministerstvo vnútra plánuje 200 miliónov eur z fondu obnovy využiť na boj proti korupcii, modernizáciu krízového riadenia, zefektívnenie finančného vyšetrovania či modernizáciu polície.

„Ministerstvo vnútra SR je v intenzívnom kontakte s Ministerstvom financií SR, s ktorým dolaďuje komponent s názvom Boj proti korupcii, bezpečnosť a ochrana obyvateľstva tak, aby bol pripravený na ďalšie rokovania s Európskou komisiou,“ priblížil rezort.

Hlavným cieľom opatrení má byť zavedenie efektívneho proaktívneho finančného vyšetrovania s vybudovaním personálnych a informačných kapacít. Zefektívniť by sa mohol aj boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí. Prispieť by k tomu mali nové nástroje na ich odhaľovanie.

Pripravované opatrenia sa podľa MV SR zameriavajú aj na zníženie nedôvery v políciu jej modernizáciou, digitalizáciou, zlepšením analytických možností a poskytovaním pomoci obetiam trestných činov.

Víziou je tiež zvýšenie odolnosti v krízových situáciách, ako je napríklad pandémia ochorenia covid-19, a modernizácia systému krízového riadenia. (tasr)

Vodiči a niektorí ďalší zamestnanci Dopravného podniku Bratislava sa môžu dať zaočkovať už tento víkend. „Sme za túto možnosť nesmierne vďační, lebo bez našich kolegov by mesto nemohlo plnohodnotne fungovať,“ uviedol riaditeľ DPB Martin Rybanský.

„Od začiatku pandémie sme zdôrazňovali, že naši vodiči sú v prvej línii, dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemická situácia. Aj vďaka nim sa do práce dostanú lekári, lekárky, zdravotníci a ľudia z mnohých ďalších profesií, ktoré spadajú do kritickej infraštruktúry. Sú jednými z nich.“

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať