Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Režisér Núňez: Videá pre ministerstvo boli lacné, Transparency si robí kampaň na 2 percentá

Peter Núňez. Foto N – Tomáš Benedikovič
Peter Núňez. Foto N – Tomáš Benedikovič

Režisér Peter Núňez pri videách k slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ argumentuje posudkami rešpektovaných agentúr. Denník N jeden videl, Núňezove kalkulácie označil za veľmi nízke.

Vaša agentúra Loco Agency robila pre ministerstvo zahraničných vecí štrnásť spotov.

Áno, a k tomu jeden krátky, štvorminútový film.

To je dohromady pätnásť videí za asi 160-tisíc eur. Hovoríte, že táto cena je podhodnotená. Dá sa to nejako podložiť?

Ja som na ministerstve zahraničných vecí predtým nikdy nemal žiadnu zákazku a aj táto bola pomerne náročná. Celé to prebehlo v troch fázach: najprv si mysleli, že sa to celé zmestí do výnimky z verejného obstarávania, s ktorou zákon pre predsedníctvo rátal, teda do 160-tisíc. Potom zistili, že to zrejme treba urobiť cez prieskum trhu. A nakoniec, keď súťaž urobili a my sme ju vyhrali, ešte moje rozpočty rozoslali agentúram Made by Vaculik, Creo Young&Rubicam a Respect APP a dali si vypracovať posudok. To sa nerobí ani v komerčnom svete. Od všetkých troch agentúr prišli posudky v duchu, že cena je veľmi nízka. Až potom s nami podpísali zmluvu.

Ako ste sa o týchto posudkoch dozvedeli?

Náhodou, celé to prebehlo za mojím chrbtom. V maili mám len komunikáciu s pánom Slovákom z Respectu, ale hovoril som aj s pánom Ruttkayom z Crea a pánom Vaculíkom z Made by Vaculik. Potešilo ma, ako tie posudky dopadli, ale veľmi ma prekvapilo, že ministerstvo za naším chrbtom niečo také urobilo. Rozoslať detailné rozpočty konkurencii je veľmi neštandardné. Tak či tak, tieto posudky najlepšie dokumentujú, že nič nebolo predražené, skôr naopak.

Čo presne napísal ministerstvu napríklad Robert Slovák z Respectu?

V maili z mája, keď ešte zmluva nebola podpísaná, pre ministerstvo napísal: „Pozrel som si kalkulácie, podľa mňa je to v poriadku. Sumy sú nízke, pohybujú sa pod bežne kalkulovanými položkami za reklamné videá či spoty. Zároveň profesionalita a skúsenosti pána Núňeza sú podľa mňa zárukou, že to bude kvalitne odvedená robota aj za tieto nereklamné ceny.“ Takáto istá prosba o posudok smerovala aj k pánovi Vaculíkovi a pánovi Ruttkayovi. To je veľmi reprezentatívna vzorka.

Na tlačovke Transparency International však bolo zrejmé, že oni cenu za videá v princípe nespochybňujú. Kritizujú proces, na základe ktorého ste zákazku dostali, rozdelenie zákazky na tri časti a fakt, že tretia zmluva, uzatvorená priamo s vami, nie je zverejnená. Čo v nej je?

Táto zmluva sa týka štvorminútového filmu, kde sa predstavuje Slovensko. Je tam cena 27-tisíc eur, v ktorej je zahrnutý kompletný rozpočet na výrobu filmu.

Prečo je napísaná priamo na vás a nie na agentúru Loco, ako zvyšné dve zmluvy?

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Pri štyroch imidžových spotoch a desiatich zdraviciach sme jasne vedeli, ako budú použité. Pri štvorminútovom filme nie, použitie bolo definované veľmi vágne. Od toho, že sa film pustí na prvom stretnutí ministrov zahraničných vecí Európskej únie, až po to, že sa to možno bude rozdávať na USB kľúči. Najjednoduchší spôsob, ako použitie tohto filmu vyriešiť, bolo vytiahnuť to z balíka ostatných videí, spraviť ho na autorskú zmluvu a dosiahnuť tým, že film bude autorsky chránený. Ak by teda Slovensko chcelo film použiť ešte aj za tri roky, napríklad na propagáciu kúpeľov, mohol by som si ako autor vyžiadať peniaze za opätovné použitie filmu. Ak by to bola bežná zákazka, nedostal by som sa k ničomu.

Vedeli ste dopredu, že videá budete určite robiť vy?

Nie. Ministerstvo prejavilo záujem o spoluprácu. Prebehli asi štyri stretnutia, kým sa to preklopilo do niečoho konkrétneho. Vtedy som to neriešil, ale z dnešného pohľadu si myslím, že to celé malo byť v režime výnimky pre predsedníctvo. Zhruba po mesiaci na ministerstve prišli na to, že potrebujú vypísať súťaž. To sa ma nijako nedotklo, mal som projekt, ktorý som narozpočtoval a zúčastnil sa súťaže.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Čiže ministerstvo si najprv myslelo, že sa to zmestí do výnimky, potom zistilo, že to môže stáť viac, a tak radšej vypísalo súťaž?

Netuším. Z tejto brandže je človek zvyknutý, že procesy sú všelijaké a veci sa menia na poslednú chvíľu. Komerčný klient vám kedykoľvek povie, že chce mať do konca týždňa koncept, potom vám tri týždne nezdvíha telefón, potom sa zrazu spamätá. Čiže prebehla súťaž, a potom sa znova načas odmlčali. Ako sa ukázalo, aby si moje rozpočty ešte kontrolovali s konkurenciou. Vtedy sa ma to dotklo, dnes chápem, že si asi chceli byť istí, či zmluva, ktorú podpisujú, je dobrá. Ak ministerstvo v tomto procese niekde pochybilo, nie je to moja vina. No nemyslím si, že je to merito veci. Merito veci je, či sa ušetrili peniaze. Tu sa zo všetkých strán ozvalo, že cena za videá je veľmi nízka.

Čiže si nemyslíte, že zákazka bola rozdelená umelo, ako tvrdí Transparency?

Nebolo to rozdelené umelo, povedal som vám vecný dôvod, prečo sa to robilo na tri zmluvy, a prečo jedna bola autorská. Nerozumiem, prečo to Transparency tvrdí, a nevidím inú motiváciu, ako urobiť si kampaň na získanie dvoch percent z daní. Prečo by sme zákazku chceli rozdeľovať, ak sa celá zmestila do výnimky? Je to nezmysel.

Preto nerozumiem, prečo bol proces taký zložitý. Najprv sa išlo na výnimku, potom sa robil prieskum trhu, potom sa vaše rozpočty posudzovali.

To ja vysvetliť nedokážem. Ani u komerčného klienta neriešim ich vnútorné procesy. Normálne sme sa stretli, primárne sme sa bavili len o tom štvorminútovom filme, zrazu z toho vznikli iné veci. Až potom ministerstvo dospelo k tomu, že to nemôžu zadať priamo, ale bude musieť prebehnúť súťaž.

Ako sa dá vysvetliť, že ste od ministerstva žiadali zálohovú platbu ešte pred touto súťažou?

Ministerstvo v jednu chvíľu zistilo, že spomínaný film budú o mesiac potrebovať skôr. Vtedy som im napísal, že ak budú potrebovať reálny výkon, ja budem potrebovať zálohu, lebo zmluva bola v nedohľadne. Ale presnú časovú súslednosť si už nepamätám, nezapisoval som si to.

Prečo sa mená agentúr, ktoré súťažili v prieskume trhu s Loco Agency, objavili vo wordovom dokumente, ktorý vytvoril konateľ vašej agentúry, pán Ondrejka?

O tomto dokumente som vôbec netušil, neviem, ako vznikol. Úprimne, vyzerá to veľmi hlúpo, predsa ak by sa chcel o tomto niekto baviť, tak vám poviem meno agentúry osobne. Nebudem vypisovať kontakty, pomaly aj s rodným číslom detí konateľa. Prečo by niekto mal takýto dokument niekomu odovzdávať, to fakt nechápem.

Čiže čo, ten dokument nie je pravý? Pán Ondrejka nič také nenapísal?

Neviem, nemôžem hovoriť za pána Ondrejku. Nerozumiem, o aké podozrenie ide. Že sme doniesli zoznam, kde sú vypísané kontakty na agentúry? Veď ak by sme aj niečo takéto chceli riešiť, tak vám poviem, že zavolajte tam a tam, a vy si to predsa nájdete.

To podozrenie je v skratke o tom, že keď už úradníci chceli robiť prieskum trhu, tak ste ministerstvu napísali spriatelené agentúry, ktoré majú osloviť, aby to celé dopadlo tak, že vyhráte.

Dobre, rozumiem. Ale ak by to tak bolo, prečo by si kontrolovali naše ceny u konkurencie, v Respecte, u Vaculíka či v Creo? Ak by niekto z ministerstva povedal: dohodnite si agentúry a zariaďte nám prieskum, prečo by naše kalkulácie ešte dodatočne posudzovali niekým z brandže? Veď to nedáva logiku.

Prečo je teda meno pána Ondrejku v tom dokumente?

To naozaj netuším. Neviem, kde sedeli, čo robili a čo písali. Nechcem rozvíjať nejaké konšpiračné teórie. Zopakujem len, že prečo by ministerstvo chcelo, aby sme niečo také zariadili, a potom si naše kalkulácie dali overovať? Navyše vo fáze, keď sme na tom mali reálne odrobenej už veľa roboty.

Keď si dnes spočítame všetky tri zmluvy, nakoniec by sa ministerstvo zmestilo do výnimky. Vysvetlili vám, načo teda robili prieskum trhu?

Asi si chceli byť len istí. Vzhľadom na cirkus, ktorý vyrábate aj vy, urobili dobre. Teraz som vďačný aj za tie posudky za chrbtom, na ktoré som pred rokom zúril. To je merito veci – nielenže spravili prieskum, ešte si aj kalkulácie dali overiť rešpektovaným agentúram, ktoré povedali, že cena bola poddimenzovaná. Celé je to len bublina.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Slovensko má šancu na obrovské peniaze
 • Cestovný ruch: Chorvátsko otvorí hranice pre občanov desiatich krajín vrátane Slovenska, dátum nie je známy
 • Makro: Nálada v slovenskej ekonomike padla v máji najnižšie za 11 rokov
 • Bratislava: Mestskí poslanci schválili kúpu 49 % v dcére vodární od firmy Ivana Kmotríka
 • Firmy: SES Tlmače ohlásili prepúšťanie, ukončenie výroby je jeden z dvoch scenárov
 • Výroba: Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári
 • Vývoj: Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, najviac od krízy v roku 2009
 • Radíme: Ako odmietnuť odklad dovolenky a kedy sa dajú získať peniaze
Zdieľať

Ochranu pred konkurzom nikomu neodporúča. Prišiel o nemeckých dodávateľov, a tak ju zasa rýchlo zrušil

O ochranu pred veriteľmi už požiadal aj vlastník celého nákupného centra Styla, v ktorom sídli aj firma We-Tec. Foto N - Tomáš Benedikovič
O ochranu pred veriteľmi už požiadal aj vlastník celého nákupného centra Styla, v ktorom sídli aj firma We-Tec. Foto N – Tomáš Benedikovič

Bratislavský predajca nábytku We-Tec je prvou firmou, ktorej súdy na vlastnú žiadosť spätne zrušili dočasnú vládnu ochranu pred konkurzmi. Využívala ju len dva týždne, no rýchlo prišla o dodávky od zneistených zahraničných dodávateľov.

Zdieľať

Ako mám odmietnuť odklad dovolenky a získať peniaze? (otázky a odpovede)

Foto N - Denisa Čimová
Foto N – Denisa Čimová

Ak máte 65 a viac rokov a cestovka vám ponúka zmenu zmluvy k objednanej dovolenke, ale vy chcete radšej späť peniaze, treba dodatok písomne odmietnuť. Prinášame otázky a odpovede k novele zákona, ktorá umožňuje cestovkám vracať peniaze neskôr.

Minúta po minúte

Zdieľať

Firmy dostali usmernenie hygienika na bezpečný návrat ľudí do práce

Na pracoviskách by sa v spoločných priestoroch a pri kontakte s inými osobami mali nosiť rúška a zamestnávateľ by sa mal snažiť zabezpečiť aspoň dvojmetrové vzdialenosti medzi ľuďmi, uvádza sa v usmernení k ochranným opatreniam na pracoviskách, ktoré dnes vydal úrad verejného zdravotníctva.

Pretože každá organizácia má iné podmienky vykonávania práce, podľa úradu je na zamestnávateľovi a na jeho dohode so zástupcom zamestnancov, ktoré z opatrení uvedie do praxe. Tak, aby jeho prevádzka aspoň čiastočne fungovala, no zároveň sa znížilo riziko šírenia infekcie.

Čo odporúča hlavný hygienik:

 • Pre rúška platia už skoršie opatrenia o zákaze pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest. Verejnosťou sa rozumie aj pracovisko.
 • Zamestnávateľ nie je povinný rúška poskytnúť, ak nejde o pracoviská ako nemocnice či laboratóriá.
 • Dezinfekciu rúk je zamestnávateľ povinný zabezpečiť pri vstupe na pracovisko, pravidelne musí dezinfikovať podlahy a dotykové plochy.
 • Spoločné používanie zariadení a pomôcok (písacích potrieb, klávesníc) by sa malo zredukovať na nevyhnutné minimum.
 • Meranie teploty nie je povinné, ale odporúča sa.
 • Vhodnejšie ako klimatizácia je prirodzené vetranie, pri vetraní vzduchotechnikou sa odporúča zvýšiť výmenu vzduchu vo všetkých priestoroch. Ak bola dva mesiace vypnutá, mala by bežať aspoň deň pred nástupom ľudí do práce.
 • Pracovné postupy by mal zamestnávateľ prehodnotiť tak, aby sa skrátili časy, ktoré zamestnanci strávia v menšom odstupe a zredukovala sa frekvencia kontaktov na najnižšiu mieru. Odporúča sa práca on-line a telefonická komunikácia, nemalo by dochádzať k nadbytočnému zhromažďovaniu.
 • Úrad zároveň odporúča opatrenia kombinovať. Napríklad zabezpečiť odstupy medzi zamestnancami minimálne dva metre, v prípade vyššieho počtu zamestnancov striedať zamestnancov pracujúcich na pracovisku a zamestnancov pracujúcich v režime home office tak, aby sa dali dodržiavať bezpečné vzdialenosti.
 • Inou možnosťou je doplniť bariéry, ak to charakter práce a bezpečnostné predpisy umožnia.
 • Používanie výťahov by sa malo obmedziť a kapacitu úrad odporúča využívať len na štvrtinu.
Zdieľať

American Airlines prepustí 30 % zamestnancov v administratíve, viac než 5000 ľudí. Firma reaguje na pokles záujmu o leteckú dopravu spôsobený koronavírusom.

Škrty sa dotknú zamestnancov v manažmente a v podporných profesiách, ktorých spoločnosť zamestnáva 17 000. American Airlines uviedla, že bude prijímať žiadosti o dobrovoľné odchody s odstupným do 10. júna. Keď sa neprihlási dosť ľudí, pristúpi k nedobrovoľnému prepúšťaniu. Dotknutým zamestnancom rozhodnutie oznámi v júli, platení budú do konca septembra. (čtk)

Zdieľať

V novele zákona o zájazdoch nevidí prezidentka Čaputová protiústavnosť. Z hľadiska ochrany spotrebiteľa bolo pre ňu na podpis dostatočné to, že obsahuje množstvo výnimiek, takže zohľadňuje skupiny spotrebiteľov, ktoré nebudú znášať záťaž v podobe nevyplatených peňazí.

Súčasne si je vedomá aj stanoviska Európskej komisie k tejto téme. „Bolo to stručné, pokiaľ viem, upozornenie na to, aby bol braný ohľad na práva spotrebiteľov,“ skonštatovala.

Zároveň poukázala na situáciu okolo pandémie nového koronavírusu. Tá podľa nej spôsobila, že bolo potrebné v krátkom čase prijímať množstvo odvážnych zmien zákonov, „ktoré niekedy možno išli až na hranu ústavnosti“. „Ale sme naozaj v mimoriadnej situácii, kompenzujeme straty jedného celého segmentu ekonomiky a toto som považovala za dôležité,“ vyhlásila prezidentka. (tasr)

Viac k téme: Seniori nad 65 rokov sa dostanú k peniazom namiesto zrušených dovoleniek skôr

Zdieľať

Chorvátsko úplne otvorí hranice pre občanov desiatich krajín vrátane Slovenska, konkrétny dátum však ešte nie je známy. Pre urýchlenie vstupnej procedúry odporúča vláda návštevníkom dopredu vyplniť elektronickú registráciu.

Vstup do krajiny turistom umožnilo Chorvátsko neoficiálne už začiatkom mája na základe preukázania „hospodárskych záujmov“ alebo rezervácie pobytov.

Pre občanov Slovinska, Maďarska, Rakúska, Česka, Slovenska, Poľska, Nemecka a troch pobaltských štátov teraz Chorvátsko udelí výnimku z opatrení, ktoré inak vstup do krajiny zakazovali. (čtk)

Zdieľať

Košice odpustia poplatky za letné terasy, zmenu schválilo mestské zastupiteľstvo, bude platiť od 1. júna do 31. decembra.

Jej cieľom je pomoc právnickým osobám a fyzickým osobám – podnikateľom zmierniť negatívne sociálno-ekonomické dôsledky pandémie. Niektorí poslanci v diskusii vyjadrili názor, že táto zmena VZN rieši len malú skupinu podnikateľov. Návrh, aby sa odpustenie uvedenej dane týkalo aj trvalého parkovania taxislužieb, MsZ v tesnom hlasovaním neschválilo.

Ročný príjem z poplatkov za vonkajšie sedenie predstavuje pre mesto zhruba 250 000 eur. Ich odpustenie bude možné len pri splnení všetkých podmienok, žiadateľ bude musieť mať takisto vyrovnané všetky finančné podlžnosti voči mestu. Za rok 2019 eviduje mesto nedoplatok za letné terasy v sume okolo 25 000 eur. (tasr)

Zdieľať

O podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň požiadalo vyše 2,1 milióna ľudí. Počet nových žiadostí opäť klesol, no dva a pol mesiaca zostáva nad 2 miliónmi. Od vypuknutia koronakrízy v polovici marca prišlo o prácu zhruba 41 miliónov ľudí.

Počet nových žiadostí o dávky v predchádzajúcom týždni do 16. mája dosiahol 2,45 milióna. Najnovšie tak klesol ôsmy týždeň po sebe, no zostáva zhruba 10-krát vyšší než pred marcovým vypuknutím pandémie.

Miera nezamestnanosti za máj, ktorú štatistici zverejnia začiatkom júna, by podľa analytikov mohla prekročiť 20 percent. Už v súčasnosti je najvyššie od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

„Obávam sa, že sme svedkami druhého kola prepúšťania v súkromnom sektore, ktoré v spojení s rastúcim počtom prepustených vo verejnom sektore zvyšuje počet nezamestnaných,“ hovorí Joel Naroff zo spoločnosti Naroff Economics.

„Ak je to tak, vzhľadom k tempu opätovného otvárania by sme sa mohli nachádzať v dlhšom období mimoriadne vysokej nezamestnanosti. Znamená to, že zotavenie bude pomalšie a bude trvať oveľa dlhšie.“

Ministerstvo obchodu informovalo, že HDP Spojených štátov v 1. štvrťroku klesol v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najhlbší prepad od finančnej krízy pred 10 rokmi. (reuters, cnbc, čtk)

Zdieľať

Záujemcovia o prvú pomoc za apríl môžu zasielať výkazy alebo žiadosti aj s výkazmi len do 31. mája do polnoci, upozorňuje ministerstvo práce. Od 1. júna začnú úrady práce prijímať výkazy aj žiadosti za máj.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci rovnakého opatrenia ako za mesiac marec

 • Pošlú úradom práce iba vyplnený výkaz, do ktorého uvedú číslo uzatvorenej dohody s úradom práce.
 • Ak ešte dohodu nemajú, ale žiadosť za marec poslali, môžu požiadať o príspevok za apríl a vo výkaze neuvedú číslo dohody.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci odlišného opatrenia ako za mesiac marec

 • Proces žiadania o príspevok je rovnaký ako v marci.
 • Žiadateľ elektronicky vyplní žiadosť a výkaz pre dané opatrenie a nepodpísané dva dokumenty pošle elektronicky na e-mail prislúchajúceho úradu práce.
 • Žiadatelia sa môžu ďalší mesiac rozhodnúť aj pre príspevok z iného opatrenia podľa toho, ktorá pomoc je pre nich výhodnejšia. Prechádzať však nemôžu v rámci opatrenia 3. Ak raz požiadali o príspevok 3A, nemôžu ďalší mesiac žiadať o príspevok 3B či naopak.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc prvýkrát

 • Elektronicky vyplnia žiadosť a výkaz pre dané opatrenie.
 • Nepodpísané dva dokumenty pošlú elektronicky na emailovú adresu prislúchajúceho úradu práce.
Zdieľať

Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najviac od finančnej krízy v roku 2009. V porovnaní s prvým odhadom z apríla je prepad hlbší, ešte výraznejší pokles sa očakáva v 2. kvartáli.

V apríli americké ministerstvo obchodu uviedlo, že ekonomika v 1. štvrťroku v prepočte na celý rok klesla o 4,8 %. V poslednom kvartáli vlaňajška HDP stúpol o 2,1 %.

Pandémia koronavírusu začala naplno ovplyvňovať ekonomiku USA v marci, teda v poslednom mesiaci úvodného štvrťroka. Veľa podnikov muselo výrazne utlmiť činnosť alebo úplne prerušiť aktivity, za 11 týždňov požiadalo o podporu v nezamestnanosti zhruba 41 miliónov ľudí.

Prvým štvrťrokom sa v USA zrejme končí rekordne dlhé obdobie hospodárskej expanzie, ktoré trvalo od roku 2009. Podľa analytikov má americká ekonomika to najhoršie iba pred sebou, keď sa začne prejavovať pokles výdavkov spotrebiteľov i firiem. (čtk)

Zdieľať

Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári. Správa o reštarte produkcie prišla krátko potom, ako firma oznámila v Spojených štátoch prepúšťanie takmer 7000 ľudí.

O obnovení výroby lietadiel 737 Max v americkom Rentone informuje portál Zdopravy.cz. Produkcia zatiaľ pobeží pomalým tempom vzhľadom k zavádzaniu opatrení zameraných na bezpečnosť práce a kvalitu.

Lietadlá 737 Max sú celosvetovo uzemnené od vlaňajšieho marca, keď ich prevádzku zakázali úrady po dvoch tragických nehodách v Ázii a Afrike. Boeing stále nezískal povolenie na opätovné nasadenie strojov.

Boeing oznámil, že v prvej vlne prepustí 6770 ľudí v USA z celkového počtu 160-tisíc zamestnancov. V nasledujúcich mesiacoch majú prísť o prácu ďalšie tisícky ľudí.

Zdieľať

Medziročná inflácia v Nemecku podľa metodiky EÚ sa v máji ďalej spomalila na 0,5 percenta z aprílových 0,8 percenta. Rast spotrebiteľských cien v najväčšej európskej ekonomike sa tak ešte viac vzdialil od cieľa ECB tesne pod 2 percentami.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zostali harmonizované ceny podľa predbežných výsledkov bez zmeny. Analytici prognózovali pokles o 0,1 %, v medziročnom porovnaní odhadovali májovú infláciu na 0,5 %.

Podľa domácej metodiky dosiahol rast cien v máji 0,6 %, k zvoľneniu inflácie najviac prispelo zlacnenie energií o 8,5 %. Naopak, ceny potravín vzrástli o 4,5 % a služby zdraželi o 1,3 %.

Rýchly odhad inflácie vychádza z údajov od šiestich zo 16 spolkových krajín, v ktorých žije vyše polovica nemeckej populácie. Konečné údaje za máj zverejnia štatistici v polovici júna. (čtk)

Zdieľať

Ruskí boháči zarobili v období pandémie desiatky miliárd dolárov

Najmajetnejší Rusi počas pandémie koronavírusu zbohatli o 62 miliárd dolárov. V Rusku za uplynulé dva mesiace pribudli dvaja noví dolároví miliardári, celkovo ich je 104 s úhrnným majetkom 454 miliárd dolárov.

„Marcové pády cien akcií na burzách po celom svete silne postihli biznis najväčších boháčov sveta, ale za vyše dva mesiace, ktoré odvtedy uplynuli, dolároví miliardári len bohatli. Bokom nezostali ani boháči z ruského rebríčka,“ píše magazín Forbes.

Od polovice marca americký burzový index Dow Jones vzrástol o 23 percent podobne ako širší index S&P. Index moskovskej burzy stúpol o 30 percent.

Majetok piatich najbohatších Rusov sa počas tohto obdobia zväčšil o 22,6 miliardy dolárov na 109,5 miliardy dolárov.

Kto sú najbohatší Rusi (majetok v mld. USD):

1. Vladimir Potanin (26,1) – patrí mu ťažiarsky gigant Norilsk Nickel. Počas pandémie zarobil najviac, jeho majetok sa zväčšil o 6,4 miliardy dolárov,

2. Leonid Michelson (22,5) – zo spoločnosti Novatek,

3. a 4. oceliari Vladimir Lisin (21 mld.) a Alexej Mordašov (19,1),

5. Vagit Alekperov (20,8) – vlastník ropného koncernu Lukoil

Podľa Forbesu v globálnom meradle v období koronavírusu najviac zarobili miliardári, ktorých podnikanie je späté s internetom.

Uhľobarón Dmitrij Bosov, ktorý v rebríčku ruského Forbesu figuroval s majetkom odhadovaným na 1,1 miliardy dolárov na 86. priečke, začiatkom mesiaca podľa médií spáchal samovraždu. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať