Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Biznis s pôdou, na ktorom zarobil Bugár aj jeho sused, poslanci odmietli zverejniť

Viktor Stromček (uprostred) stál od začiatku pri investícii štátu do obchvatu Bratislavy za takmer 2 miliardy eur. Foto N – Tomáš Benedikovič
Viktor Stromček (uprostred) stál od začiatku pri investícii štátu do obchvatu Bratislavy za takmer 2 miliardy eur. Foto N – Tomáš Benedikovič

Transparency International žaluje ministerstvo dopravy: nechce totiž zverejniť údaje, ktoré kataster prezradí za poplatok.

Najväčší známy obchod s pozemkami v histórii Slovenska zostane naďalej tajný. Poslanci neschválili, aby minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) prezradil, komu štát vyplatil približne 400 miliónov eur za pozemky pod budúcou diaľnicou pri Bratislave aj s jej napojením na Dunajskú Stredu.

„Ľudia si zaslúžia vedieť, kto na pozemkoch zarobil, prípadne ktorý z politikov,“ zdôvodnil šéf OĽaNO Igor Matovič svoj návrh, aby sa odtajnil biznis s pôdou.

Za tento návrh hlasoval šéf strany Most-Híd Béla Bugár. Sám na pozemkoch pod rýchlostnou cestou cez Kvetoslavov zarobil pol milióna eur; kupoval ich pred vyše desiatimi rokmi, keď diaľnica na papieri nebola presne vytýčená.

Bugár svoju zmluvu novinárom ukázal; neskôr sa ukázalo, že hneď vedľa dohodli podobne výhodný biznis so štátom aj bývalí nominanti v Slovenskom pozemkovom fonde. K pozemkom sa dostali, keď už sa diaľnica črtala aj v projektoch.

Za zverejnenie zmlúv hlasoval z koaličných poslancov okrem Bugára iba poslanec z klubu Most-Híd Igor Janckulík (kandidoval za Sieť).

Diaľnica urobí z pôdy stavebnú parcelu

Išlo pritom už o opakovaný Matovičov pokus donútiť ministerstvo vedené nominantom strany Most-Híd, aby odhalilo detaily o nákupe pôdy. Prvýkrát zverejnenie zmlúv Matovič navrhol v lete minulého roka.

V prípade bratislavského obchvatu ide pri výkupe pôdy takmer o takú sumu, ako majú sociálne balíčky druhej vlády Roberta Fica. Štát totiž vykupuje ornú pôdu za cenu stavebných parciel, tie sú pri metropole Slovenska zvlášť cenné.

K takejto pôde sa dostali aj prezieraví podnikatelia okolo Mareka Nogu, ktorý sa zviditeľnil aj nákupom pôdy pri Nitre, na ktorej – ako sa neskôr ukázalo – bude stáť závod Jaguar.

Bratislavčanku Oľgu napríklad podľa jej slov presvedčili, že urobí dobrý obchod, ak im predá pozemky za približne 3-tisíc eur. V skutočnosti z nich diaľnica urobila investíciu hodnú bratislavského bytu v dobrej lokalite.

O zmluve bude súd

Štát pri úvahách o odtajnení biznisu s pôdou argumentuje, že musí chrániť osobné údaje predávajúcich.

Slovenská správa ciest však napríklad bežne sprístupňuje všetky svoje pozemkové zmluvy. Navyše sú informácie zo zmlúv, ktoré štát tají, prístupné za poplatok z katastra. Zmlúv je spolu viac než 5000.

Ministerstvo dopravy má pre ich utajovanie na stole už aj žalobu od Transparency International. Tej totiž, podobne ako Denníku N, štát odmietol sprístupniť zmluvy cez infožiadosť.

„Vo veci zmlúv na výkup pozemkov pod D4 a R7 sme 23. februára podali žalobu proti ministerstvu dopravy a výstavby, pričom napadáme rozhodnutie ministra, ktoré sa rovnako ako NDS a aj prvostupňové rozhodnutie ministerstva odvoláva na ochranu osobných údajov predávajúcich, napriek tomu, že ich údaje sú prístupné za poplatok z katastra,“ uvádza Matej Šimalčík, právnik Transparency International.

Celú vec podľa posledných informácií preveruje aj Národná kriminálna agentúra.

Dnes na DennikE.sk

Škody na vzdelaní sú dnes menej citeľné, záujmy detí sa strácajú v kriku majiteľov reštaurácií či fitnescentier

Tomáš Hellebrandt. Foto - George Silva
Tomáš Hellebrandt. Foto – George Silva

Aktuálne ekonomické škody sú citeľné, pri školách sa však podľa ekonóma Tomáša Hellebrandta najväčšie problémy ukážu v budúcnosti. „Keďže sú tieto škody aktuálne menej citeľné, záujmy detí sa strácajú v kriku o pomoc zo strany majiteľov reštaurácií, fitnescentier a iných prevádzok,“ hovorí v rozhovore.

Minúta po minúte

Finančným riaditeľom Dopravného podniku Bratislava by sa mal stať Andrej Zigmund. Na online výberovom konaní uspel spomedzi štyroch uchádzačov.

Informovala o tom hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. „Na základe všetkých zhromaždených materiálov, vystúpení uchádzačov, hodnotenia a následného hlasovania komisia odporúča primátorovi na pozíciu chief financial officer (CFO) DPB, za člena predstavenstva zodpovedného za finančnú oblasť Dopravného podniku Bratislava, Andreja Zigmunda,“ skonštatovala Rajčanová. (tasr)

Ďalšie obchody by sa mohli otvoriť od 8. februára, ak prejdeme na covid automat a počet pozitívnych testov bude menej ako 5000, zopakoval Marek Krajčí. Tvrdí, že ďalšie uvoľňovanie je možné, ak by sme sa dostali do kontinuálneho pretestovávania, najmä obyvateľov, ktorí sa budú viac pohybovať a prichádzať do kontaktu s ďalšími ľuďmi. (ta3)

V trnavskej automobilke Stellantis Slovakia absolvovalo testovanie do soboty večera 2604 zamestnancov závodu a dodávateľských firiem v jeho areáli. Pozitívnych bolo 22 ľudí, miera pozitivity počas dvoch dní testovania dosiahla 0,84 %.

Reklamné stavby by sa mohli povoľovať len na dobu určitú, najviac na tri roky. Obce by mohli po novom iniciovať odstránenie nelegálnych reklamných stavieb, ktoré nie sú na jej pozemkoch, ale sú v území obce. Vyplýva to z návrhu novely stavebného zákona, ktorý do parlamentu predložili poslanci zo Za ľudí a SaS.

Zvýšiť by sa mohli aj pokuty za nedodržiavanie zákona. Poslanci tak chcú dosiahnuť znižovanie vizuálneho smogu.

V súčasnosti sa môžu reklamné stavby povoľovať aj na dobu neurčitú. Povolenie na dobu určitú podľa poslancov zabezpečí, že mestá a obce budú môcť periodicky prehodnocovať umiestňovanie reklamných stavieb na ich územiach.

„V prípade, že zdôvodnia, že ich množstvo je neúnosné, môžu na túto skutočnosť poukázať pri predlžovaní doby trvania reklamnej stavby,“ skonštatovali v dôvodovej správe návrhu.

Ak vlastník nepožiada o predĺženie trvania reklamnej stavby alebo sa stavebný úrad rozhodne ju nepredĺžiť, po novom by ju musel vlastník odstrániť do 30 dní. Ak by tak neurobil, mal by zaplatiť pokutu 1350 eur. Poslanci tiež navrhujú sprísniť pokuty za stavbu bez ohlásenia. Zo súčasných 150 až 450 eur by sa mohla zvýšiť na 450 až 1350 eur.

Podľa súčasnej legislatívy môžu iniciovať odstránenie nelegálnej reklamnej stavby len vlastníci alebo prenajímalitelia pozemkov, na ktorých tieto stavby stoja. Po novom by mohla iniciovať odstránenie aj obec, na ktorej území sa stavby nachádzajú.

V prípade nahlásenia nelegálnej reklamnej stavby, čiže postavenej bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním alebo bez ohlásenia by stavebný úrad mal získať povinnosť do 30 dní vydať súhlas s odstránením stavby.

Vlastník pozemku či obec by tak mohla odstrániť reklamnú stavbu na náklady vlastníka stavby. Povolenia pre reklamné stavby vydané na dobu neurčitú by sa mohli po novom obmedziť na tri roky, trvali by teda len do 30. apríla 2024. Nová legislatíva by v prípade schválenia mohla byť účinná od 1. mája tohto roka. (tasr)

V Česku otvorili stovky reštaurácií a barov na protest proti opatreniam. Podniky sú súčasťou iniciatívy Chcípl PES (protiepidemický systém ČR). Podľa organizátorov nie je cieľom protestu na pandémii zarábať, ale prežiť. Tiež chcú založiť politické hnutie Otvoríme Česko.

Účasť na akcii ohlásili reštaurácie z Prahy, Teplíc, Ústí nad Labem, Brna, Kladna či okresu Jihlava, pričom sa k protestu pripojili stovky podnikov. Hromadné akcie, pri ktorých by sa zišli tisíce ľudí ako 10. januára na pražskom Staromestskom námestí, však iniciatíva nechystá.

Hovorca pražského magistrátu Vít Hofman povedal, že otvoreným reštauráciám a podnikom hrozí za porušenie pravidiel pokuta do výšky 20 000 českých korún (765 eur).

Iniciatíva Chcípl PES odmieta podmienku, v súlade s ktorou musia žiadatelia o dotáciu z programu vlády s názvom „Covid Gastro – Uzavreté prevádzky“ uviesť, že nikdy neporušili vládne nariadenie.

Zástupcovia iniciatívy oznámili, že chcú založiť politické hnutie Otevřeme Česko – Chcípl PES. Reštaurácie by sa podľa nich mali stať politickými bunkami a zostať tak otvorené, keďže podľa iniciatívy majú politické rokovania v rámci epidemiologických reštrikcií výnimku. (tasr, novinky)

V trnavskej automobilke Stellantis Slovakia absolvovalo do piatka večera testovanie na covid-19 2177 zamestnancov závodu a dodávateľských firiem. Pozitívnych testov bolo 17, miera pozitivity počas dvoch dní testovania dosiahla 0,78 %.

Testovanie v priestoroch automobilky pokračuje aj v sobotu a v nasledujúcich dňoch. V prípade potreby potrvá do utorka 26. januára.

Nová spoločnosť Stellantis vznikla spojením skupiny Fiat Chrysler Automobiles FCA a skupiny Groupe PSA, ktorej súčasťou je aj trnavská automobilka.

Koaličná rada odsúhlasila vznik agentúry Slovakia Travel, vzniknúť by mohla do 1. apríla 2021. Podmienkou na vznik agentúry na podporu a propagáciu cestovného ruchu je ešte súhlas rezortu financií.

Potvrdil to hovorca ministerstva dopravy a výstavby Ivan Rudolf. „Môžeme potvrdiť, že koaličná rada odsúhlasila vznik agentúry na podporu a propagáciu cestovného ruchu Slovakia Travel, jej vznik je však v zmysle zákona podmienený súhlasom Ministerstva financií (MF) SR. Tento finálny akt ešte nenastal a je nutnou podmienkou vzniku spoločnosti,“ priblížil Rudolf.

Od agentúry si rezort dopravy sľubuje oživenie cestovného ruchu po pandémii ochorenia covid-19, konkurencieschopnosť na zdrojových trhoch, ktorými sú pre SR susedné krajiny, ale aj zvýšenie podielu na HDP národného hospodárstva, podporu regiónov a odstraňovanie regionálnych disparít či podporu rozvoja turistickej infraštruktúry.

Projekt a návrh na vznik organizácie počíta so zriadením samostatnej príspevkovej organizácie podľa vzoru väčšiny funkčných organizácií tohto typu na porovnateľných trhoch, napríklad v Českej republike.

Jej pôsobnosť bude priamo naviazaná na už existujúce regionálne štruktúry, ktorými sú OOCR a KOCR (oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu).

Cieľom je pracovať s exaktnými analytickými dátami z regiónov, analyzovať ich a prinášať konkrétne riešenia na skvalitnenie cestovného ruchu na Slovensku, a to aj s prínosmi pre národné hospodárstvo.

„Sme jediná krajina, ktorá má regionálne štruktúry, ale nemáme nad nimi strešnú organizáciu. Založením Slovakia Travel vytvoríme uzatvorený celok,“ podotkol prednedávnom hovorca ministerstva dopravy.

Podľa ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina) je dôležité, aby agentúra vznikla práve v tomto roku, keď sa očakáva oživenie. „Keď nevznikne Slovakia Travel a nepomôžeme cestovnému ruchu v roku 2021, tak už nemusíme pomáhať vôbec,“ upozornil pred časom na sociálnej sieti. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať