Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Mihál radí otcom skúsiť materskú, oplatí sa to aj finančne

Ilustračné foto N - Vladimír Šimíček
Ilustračné foto N – Vladimír Šimíček

Štyridsiatnik Juraj patrí do neveľkej skupiny otcov, ktorí využili možnosť ísť na materskú. Spočiatku bola s deťmi na materskej jeho manželka, neskôr šiel on – najprv s jedným synom na pol roka, potom aj s druhým.

Juraj už materskú skončil, no priznáva, že jeho motivácia bola najmä finančná. „Bol som celý rok s dvoma chalanmi a popri tom som pracoval na živnosť,“ hovorí.

Keďže je Bratislavčan Juraj živnostník, na materskej nemusel platiť dôchodkové odvody, no vedel si to zabezpečiť tak, že mohol počas nej aj pracovať. Na dieťa síce nemohli s manželkou poberať rodičovský príspevok, ale materská mu vyšla aj tak o pár stoviek vyššia. Okrem toho si udržal príjem zo živnosti.

Juraj šiel so starším synom na materskú, keď mal 2,5 roka, plnú materskú stihol teda využiť na poslednú chvíľu. Dlhšie ako do synových troch rokov by na materskej nemohol byť. No o možnosti, že môže ísť na materskú aj otec, dlho nevedel.

Na materskú sa nehrnú

Materskú pre otcov, ale aj adoptívnych rodičov pretlačil do zákona od roku 2011 Jozef Mihál, ktorý bol v tom čase ministrom práce. „Motív bol, aby mohli čerpať materskú aj iní poistenci, nielen matky pri pôrode dieťaťa,“ vysvetľuje.

Mihál priznáva, že materskú pre otcov zo začiatku veľmi nepropagoval. „Bál som sa, aby prísni strážcovia štátnej kasy ako napríklad Ivan Mikloš proti tomu nezasiahli,“ spomína. Rozpočtový deficit bol totiž vtedy privysoký.

To, že o možnosti otcov ísť na materskú sa veľmi nevedelo, potvrdzujú aj čísla. V prvých rokoch, keď to umožňoval zákon, ju poberalo naozaj len pár stoviek mužov. Napríklad v roku 2013 ich bolo zhruba 300, o rok neskôr 700.

V roku 2015 sa ich počet zvýšil na 1700 a vlani boli na materskej podľa údajov Sociálnej poisťovne viac ako tri tisícky otcov. Na porovnanie – v minulom roku bolo na materskej takmer 59-tisíc žien, len o čosi menej to bolo aj roky predtým.

Mihál je teraz jedným z tých, kto materskú otcom nahlas odporúča. „Je to finančne výhodné a podmienky, ktoré kladie zákon, sú veľmi mierne. Otec môže  popri tom pracovať alebo bez problémov podnikať, keď je živnostník. Jednoducho, má právo si vyčerpať svoju materskú, keď je nemocensky poistený,“ hovorí Mihál.

Navyše, od mája sa materská zvýši na úroveň čistej mzdy zamestnanca (najviac 1350 eur mesačne).

Finančné prilepšenie

Otcova materská trvá 28 týždňov (ak ide o dve deti, potom 37 týždňov), je teda o 6 týždňov kratšia, ako majú ženy (34 týždňov).

Najprv ide na materskú matka, otec má dva roky čas na to, aby sa rozhodol, či a kedy pôjde na materskú (matka nemôže v tom čase poberať materskú ani na ďalšie dieťa).

Ak chce ísť muž na materskú, musí zaniesť do Sociálnej poisťovne vyhlásenie, že sa ako otec bude starať o dieťa. Nie je na to formulár, no treba to napísať a matka dieťaťa by s tým mala súhlasiť.

Podmienkou, samozrejme, je, že otec si v posledných dvoch rokoch platil nemocenské poistenie aspoň 270 dní a nemocenskú si platí aj v čase, keď ide na materskú (je tam 7-dňová ochranná lehota, ak by si ho práve prestal platiť a šiel by žiadať o materskú).

To sú v podstate jediné rozdiely medzi materskou ženy a muža. Môže sa stať aj to, že matka na materskú nepôjde, otec môže ísť v takom prípade najskôr vtedy, keď má dieťa 6 týždňov.

Juraj ani ďalší dvaja otcovia, s ktorými sme hovorili, nechceli o svojej motivácii, prečo šli na materskú, rozprávať pod celým menom. U dvoch z nich rozhodlo, že môžu popri materskej aj pracovať – buď na živnosť, alebo na dohodu. Inak by na materskú zrejme ani nešli.

Historik Pavol, ktorý o materskej ešte len uvažuje, vysvetľuje, že chce byť viac času s dieťaťom, trochu si oddýchnuť od práce a umožniť lepšie zarábajúcej manželke, aby sa vrátila do práce. „Manželka už je dlho s deťmi doma a chce ísť do práce. Na pracovnom trhu má lepšie postavenie a môže doniesť do rodiny viac peňazí,“ hovorí.

Komu sa materská oplatí

Vláda od mája zvyšuje materskú v prípade zamestnanca na úroveň jeho čistého príjmu pred nástupom na materskú (zo 70 na 75 % hrubej mzdy). Materská môže byť najviac vo výške 1350 eur mesačne, čo zodpovedá hrubej mzde 1766 eur. Kto zarába viac, vyššiu materskú nedostane.

Živnostník, ktorý si vlani platil minimálne odvody a takých je väčšina, bude mať od mája materskú 322 eur (75 % z minimálneho vymeriavacieho základu).

Materská sa počíta z hrubej mzdy, resp. z vymeriavacieho základu za predchádzajúci rok. Tomu, kto zmení prácu a v novej práci platil poistné najmenej za 90 kalendárnych dní, sa materská vyráta z posledného príjmu.

Otec môže časový priestor, ktorý na rozhodnutie o materskej má, využiť na zlepšenie príjmu, aby mal čo najlepšiu materskú. Ak má dieťa napríklad jeden rok a otec bude mať v tomto roku vyšší príjem ako vlani, oplatí sa s materskou počkať tak, aby mu vyšla vyššia.

Rodina môže uvažovať aj tak, že otec pôjde na materskú tesne pred tromi rokmi dieťaťa, aby sa matka mohla vrátiť do zamestnania. Tým budú vyriešené aj jej odvody.

Platí tiež, že rodina nemôže naraz poberať rodičovský príspevok a materskú. Z rodičovského sa treba odhlásiť na úrade práce.

Od mája sa rodičovský zvýši o 10 eur na 213,20 eura. Mihál odporúča neísť na materskú hneď prvý deň v mesiaci a rodina potom dostane za ten mesiac ešte aj rodičovský príspevok. „Keď to možno využiť, tak to využiť treba. Tak sa dá ešte získať jednomesačný rodičovský príspevok a je to predsa len 213 eur,“ hovorí Mihál.

Za matku nebude štát v tom čase platiť sociálne ani zdravotné odvody. 

 

Komu sa teda materská oplatí?

Kto je živnostník, môže podnikať ďalej, nemusí teda prerušiť živnosť a popritom dostáva šesť mesiacov materskú. Ak platil minimálne odvody, materská je len o niečo viac ako o stovku vyššia ako rodičovský príspevok.

Na materskej však neplatí sociálne odvody (minimálne sú v tomto roku 146,35 eura). Dôchodkové odvody platí zaňho štát. Zdravotné odvody platí ďalej, ak má však nižší vymeriavací základ ako povinný minimálny, zdravotné odvody platí počas materskej z toho nižšieho.

Ak jeho manželka nenastúpi do práce a nepôjde ani na úrad práce, musí platiť zdravotné odvody aj ona. Treba rátať aj s tým.

Ak je zamestnanec a jeho hrubá mzda neprevýši 1766 eur mesačne, jeho materská sa bude rovnať jeho čistému príjmu, finančne tak nestratí. V roku 2018 bude strop pre materskú pri hrubom príjme 1820 eur mesačne.

No ak má niekto v hrubom plat okolo 2000 eur a viac, materská už pre neho nie je výhodná, lebo na nej môže od mája dostať najviac spomínaných 1350 eur.

Zamestnanec nemôže počas materskej pracovať v zamestnaní. No môže, hoci aj s tým istým zamestnávateľom, uzatvoriť napríklad pracovnú dohodu a tak si počas materskej privyrobiť (musí ísť o iný právny vzťah).

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Zakladateľ FinStatu Glasa: Veľa vecí, ktoré sú Slovensku štandardom, považujú v Británii za sofistikované

Filip Glasa. Foto N - Vladimír Šimíček
Filip Glasa. Foto N – Vladimír Šimíček

Datábaza firiem Finstat pripravuje svoju celoeurópsku verziu. Jej zakladateľ Filip Glasa hovorí, že to, čo bolo na Slovensku už dávno, je teraz v Európe štandard. „Je to zrejme dôsledok toho, že u nás vznikol obchodný register na webe už okolo roku 2000 a predbehol dobu, potom vznikol Foaf.sk a pavúkové prepojenia.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Spor Prahy a Číny môže znížiť počty čínskych turistov, Praha však utrpieť nemusí. Českú republiku navštívia ročne státisíce čínskych turistov, ktorí v krajine minú miliardy českých korún. To by sa však po vypovedaní partnerstva medzi Prahou a Pekingom mohlo zmeniť, najmä ak sa do situácie vložia čínske médiá.

Priemerný čínsky turista minie v Českej republike počas návštevy podľa údajov spoločnosti Global Blue takmer 17.000 Kč (658,74 eura). Viac než 600.000 Číňanov, ktorí v Česku strávili vlani aspoň jednu noc, tak nechalo v krajine zhruba 10 miliárd Kč. A to napriek tomu, že do Českej republiky prichádzajú v priemere na jednu či dve noci.

Časť z týchto peňazí však do Česka v budúcich rokoch možno nepríde. Peking totiž vypovedal zmluvu o sesterskom partnerstve, ktorú s Prahou uzatvoril v roku 2016. To by mohlo ovplyvniť množstvo Číňanov, ktorí si Českú republiku vyberú za dovolenkovú destináciu.

„Ak okolo toho bude v čínskych médiách poplach, tak to určite ovplyvní mnohých turistov,“ povedal pre iDNES.cz Jan Papež, podpredseda Asociácie cestovných kancelárií ČR.

Ich počet by mohol klesnúť podľa Papeža nielen v Prahe, ale v celej Českej republike. Čínski turisti totiž väčšinou príliš neodlišujú Prahu od zvyšku Česka.

Podľa Barbory Hrubej, hovorkyne Prague City Tourism, však úbytok extrémny nebude. České turistické destinácie totiž začínajú zápasiť s takzvaným overturizmom, teda príliš veľkým počtom zahraničných návštevníkov. Úbytok čínskych turistov by im tak vlastne mohol aj pomôcť.

„Podobný úbytok sme videli v roku 2014 v prípade návštevníkov z Ruska v dôsledku uvalenia sankcií,“ uviedla Hrubá pre iDNES.cz. „Ten priestor, ktorý vznikol ich úbytkom, naplnili turisti z iných krajín,“ dodala.

Do ČR z Číny lieta celkovo päť priamych spojov, z Pekingu, Šanghaja, Čcheng-tu, Si-anu a Šen-čenu. Práve priame spojenia odštartovali rast čínskej turistiky v Česku. Rozhodujúce pre čínskych turistov bude podľa Papeža to, či tieto linky budú lietať aj naďalej. Ako dodal, pre Číňanov je omnoho viac dôležitá dostupnosť destinácie, než sesterské partnerstvo s hlavným mestom.

Na aerolínie nebude mať vypovedanie zmluvy podľa Papeža žiadny vplyv. „Prevádzkovanie takejto leteckej linky je veľká ekonomická záležitosť, ktorá nie je závislá od nejakého neuváženého rozhodnutia,“ uviedol. Ako dodal, čo sa týka prípadného rušenia spojov, firmy tak budú podľa všetkého v tejto veci vyčkávať. (tasr)

Zdieľať

Potravinoví inšpektori urobili rozsiahly test na zvyšky pesticídov. Viac ako polovica slovenských potravín neobsahovala žiadne stopy po pesticídoch, informuje ministerstvo pôdohospodárstva.

V kontrolných testoch nevyhoveli necelé dve percentá potravín. Najväčší kokteil pesticídov bol nameraný v čínskom kou-čchi (goji).

Na prítomnosť zvyškov pesticídov bolo v roku 2018 testovaných 482 vzoriek čerstvého, mrazeného alebo inak spracovaného ovocia a zeleniny, obilia a výrobkov z obilia, masla a slepačích vajec, detskej a dojčenskej výživy.

Inšpektori odoberali vzorky v distribučných skladoch, v predajniach obchodných reťazcov, vo veľkoskladoch a aj v maloobchodných prevádzkach. V prípade detskej a dojčenskej výživy bol odber vzoriek realizovaný v lekárňach a maloobchodných prevádzkach. Niektoré vzorky potravín pochádzajúcich z krajín mimo EÚ sa odoberali v rámci kontroly dovozu týchto výrobkov na hraniciach.

V 267 vzorkách (55,4 %) testy odhalili jeden alebo viac druhov zvyškov pesticídov. Vo väčšine prípadov išlo o minimálne dávky, ktoré sa pohybovali pod povolenými množstvami. Maximálne limity na pesticídy prekročilo 10 vzoriek (2,1 %).

Problematickým z hľadiska zdravia spotrebiteľov sú nálezy viacerých zvyškov pesticídov v potravinách z dôvodu ich možného synergického toxického účinku. Najväčší kokteil pesticídov, zložený až zo 16 rôznych druhov látok, bol nameraný vo vzorkách kustovnice čínskej (kou-čchi, goji) z Číny.

Zvyšných 215 vzoriek (44,6 %) neobsahovalo žiadne stopy po pesticídoch. V prípade slovenských potravín nenamerali testy žiadne zvyšky pesticídov v 55,4 % prípadov.

Výsledky testov ukázali, že pri niektorých výrobkoch je problematické zistiť, odkiaľ vôbec pochádzajú. Kontroly podstúpilo 101 vzoriek z domácej produkcie, 241 vzoriek z krajín EÚ a 129 z tretích krajín. V 11 prípadoch bola krajina pôvodu utajená.

Zdieľať

SNS podporí novelu zákona o minimálnej mzde, ak jej partneri odsúhlasia minimálny dôchodok. „Trvám na tom, že schválenie minimálnych dôchodkov je podmienkou toho, aby sme podporili novelu o minimálnej mzde. Presadiť k nej však chcem aj zavedenie odpočítateľnej položky,“ uviedol Andrej Danko.

Minimálny dôchodok by podľa Danka mal byť naviazaný na určené percento výšky priemernej mzdy. „Ak by sme sa bavili o konkrétnych číslach, malo by ísť o zvýšenie vo výške 33 percent priemernej mesačnej nominálnej mzdy v hospodárstve. Pre SNS je to principiálna vec,“ uviedol Danko v tlačovej správe.

Zdieľať

Americkí spotrebitelia si pred zavedením ciel na európske produkty robia zásoby talianskeho parmezánu. Od oznámenia ciel na európske lietadlá a poľnohospodárske a priemyselné tovary stúpol predaj syrov Parmigiano Reggiano a Grana Padano o 220 percent.

Clá by mali začať platiť budúci piatok. V prípade parmezánu stúpne clo na zhruba šesť dolárov z aktuálnych 2,15 dolára na kilogram.

Americký spotrebiteľ tak za kilogram tohto talianskeho syra zaplatí 45 dolárov – o päť dolárov viac ako doteraz. Americký trh je pre parmezán druhým najväčším zahraničným odbytiskom po Francúzsku.

Clá ekonomicky ohrozia asi 330 malých producentov parmezánu.

Nové americké clá vo výške 25 percent sa majú týkať aj írskej a škótskej whisky, vína, syrov, olív a mrazeného mäsa z Francúzska, Nemecka, Španielska a Británie, nemeckej kávy a niektorých strojárskych výrobkov z Nemecka, britských odevov a vlneného tovaru alebo masla, jogurtov a produktov z bravčového mäsa z niekoľkých európskych krajín. (čtk)

Zdieľať

Spoločnosti Visa, Mastercard, eBay a Stripe sa sťahujú z projektu kryptomeny Facebooku s názvom libra. Firmy boli súčasťou Asociácie Libra, ktorú Facebook založil po oznámení zámeru vytvoriť vlastnú digitálnu menu.

Minulý týždeň sa z asociácie stiahol PayPal. Stiahnutie týchto spoločností môže byť pre libru veľmi nepríjemné; Visa a Mastercard majú prakticky duopol na trhu s kreditnými a debetnými kartami v Európe a USA. (the verge)

Zdieľať

Trump oznámil, že USA a Čína urobili podstatný pokrok v rokovaniach o obchodnej dohode. USA preto pozastavia navýšenie ciel na čínsky dovoz, ktoré malo nadobudnúť účinnosť budúci týždeň v utorok.

Podľa amerického prezidenta krajiny dokončili prvú fázu dohody, ktorá pokrýva nákup poľnohospodárskych produktov, menovú problematiku a niektoré aspekty ochrany duševného vlastníctva.

Predbežná, čiastočná dohoda je zatiaľ najväčším krokom k vyriešeniu viac ako rok trvajúcej obchodnej vojny medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, ktorá rozbúrila finančné trhy a spomalila globálny ekonomický rast.

Trump novinárom povedal, že obe strany sú blízko konca obchodnej vojny, aj keď je potrebné ešte ďalej rokovať, a dnešnú dohodu označil za prvú fázu širšej dohody. Naznačil, že novú dohodu by mohol podpísať s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na novembrovom samite v Čile. (ap, nyt, čtk)

Zdieľať

USA a Čína dosiahli čiastočnú obchodnú dohodu, píše Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje. Dohoda by mala zaručiť prímerie vo viac ako rok trvajúcej obchodnej vojne a položiť základ pre širšiu dohodu, ktorú by Trump a Si Ťin-pching mohli podpísať neskôr v tomto roku.

Čína má v rámci dohody súhlasiť s ústupkami v oblasti poľnohospodárstva a USA by mali urobiť colné ústupky. Dohoda je však len predbežná a môže sa zmeniť. Večer by sa mal Trump stretnúť s čínskym vicepremiérom Liou Chem. (bloomberg)

Zdieľať

Ministerstvo financií počíta v návrhu rozpočtu na budúci rok s deficitom vo výške 0,49 % HDP. V tomto roku ho odhaduje na úrovni 0,68 %, informujú Hospodárske noviny. Vláda bude o návrhu rozpočtu na roky 2020 až 2022 rokovať v pondelok.

Zdieľať

Nemecká vláda znížila odhad rastu ekonomiky na budúci rok na 1,1 percenta z doterajších 1,5 percenta. Odhad tohtoročného prírastku HDP ponechala na 0,5 percenta, informuje bez uvedenia zdroja nemecký magazín Spiegel.

Kabinet Angely Merkelovej zverejní aktualizované prognózy ekonomického rastu 17. októbra.

Spiegel upozorňuje, že nové odhady vývoja najväčšej európskej ekonomiky sa dovtedy môžu nepatrne zmeniť.

Nemecké hospodárstvo spomaľuje oslabený globálny dopyt, ktorý má negatívny vplyv na export a priemysel.

K zhoršovaniu stavu ekonomiky prispieva obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou aj neistota okolo plánovaného odchodu Británie z EÚ. (čtk)

Zdieľať

Dve strely zasiahli iránsky ropný tanker počas plavby po Červenom mori neďaleko brehov Saudskej Arábie, informovali iránske štátne médiá. Ceny ropy v reakcii na udalosť prudko stúpli – o viac ako dve percentá.

Iránske zdroje najskôr uvádzali, že útok prišiel pravdepodobne zo Saudskej Arábie, neskôr však informáciu odvolali, píše Bloomberg.

Zasiahnutý tanker Sabiti má prepravnú kapacitu jeden milión ton ropy.

Ropa Brent v reakcii zdražela o zhruba dve percentá nad 60 dolárov za barel.

Incident sa odohral len niekoľko týždňov po tom, ako došlo k devastačnému útoku na ropné zariadenia v Saudskej Arábii, z ktorého Rijád obvinil Teherán.

Saudská Arábia a Irán sú regionálni rivali. V oblasti panuje už dlhšie napätie vyvolané protiiránskymi sankciami, ktoré zaviedli Spojené štáty.

V Perzskom zálive došlo tento rok k niekoľkým incidentom, pri ktorých boli zajaté alebo napadnuté tankery.

Zdieľať

Menšie nemecké firmy sa neboja tvrdého brexitu

Zhruba dve tretiny malých a stredných podnikov v Nemecku sa neobávajú neriadeného brexitu. Ak by k nemu došlo, nemal by mať žiadny dosah na ich biznis, vyplýva z prieskumu štátnej rozvojovej banky KfW.

Do septembrovej ankety KfW sa zapojilo zhruba 2000 firiem s ročným obratom do 500 miliónov eur.

Štvrtina respondentov sa vyjadrila, že brexit bez dohody ich znevýhodní, píše Reuters.

Z prieskumu vyplynulo, že 15 percent nemeckých exportne orientovaných poskytovateľov služieb v oblasti práva, daní a konzultačného biznisu očakáva, že tvrdý brexit by bol pre nich prínosom.

Optimizmus týchto firiem vychádza z toho, že by im mohla ubudnúť konkurencia z Británie. Vyšší dopyt po ich službách by prichádzal od firiem s potrebou prispôsobiť svoje podnikanie novým podmienkam.

Osobitnou prípravou na neriadený brexit sa podľa prieskumu KfW zaoberalo len minimum podnikov. Štyri pätiny sa vyjadrili, že nerobili žiadne preventívne opatrenia.

Británia má opustiť Európsku úniu 31. októbra. Podmienky jej odchodu doteraz nie sú dohodnuté. Isté nie je dokonca ani to, či Briti nakoniec vystúpia z Únie.

Zdieľať

Do konca roka vyhlásia Železnice SR a hlavné mesto medzinárodnú architektonicko-urbanistickú štúdiu na komplexnú obnovu bratislavskej hlavnej stanice. Odhadované náklady sú okolo 147 miliónov eur.

Oznámil to generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč.

„Táto štúdia by mala presne ukázať, ako by mala vyzerať Hlavná stanica a predstaničné námestie v budúcnosti. Ruka v ruke s tým ide modernizácia infraštruktúry hlavnej stanice. Bude to veľký projekt,“ avizuje Tkáč.

Odhadované náklady na rekonštrukciu len samotnej infraštruktúry ako koľajiska či predĺženia nástupíšť sú podľa jeho slov vo výške 147 miliónov eur.

Železnice sa budú snažiť, aby bol projekt financovaný predovšetkým zo zdrojov Európskej únie. (tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať