Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Mihál radí otcom skúsiť materskú, oplatí sa to aj finančne

Ilustračné foto N - Vladimír Šimíček
Ilustračné foto N – Vladimír Šimíček

Otcovia môžu ísť na pol roka na materskú do troch rokov dieťaťa, môžu popri nej aj pracovať. Pozreli sme sa na to, komu sa to oplatí.

Štyridsiatnik Juraj patrí do neveľkej skupiny otcov, ktorí využili možnosť ísť na materskú. Spočiatku bola s deťmi na materskej jeho manželka, neskôr šiel on – najprv s jedným synom na pol roka, potom aj s druhým.

Juraj už materskú skončil, no priznáva, že jeho motivácia bola najmä finančná. „Bol som celý rok s dvoma chalanmi a popri tom som pracoval na živnosť,“ hovorí.

Keďže je Bratislavčan Juraj živnostník, na materskej nemusel platiť dôchodkové odvody, no vedel si to zabezpečiť tak, že mohol počas nej aj pracovať. Na dieťa síce nemohli s manželkou poberať rodičovský príspevok, ale materská mu vyšla aj tak o pár stoviek vyššia. Okrem toho si udržal príjem zo živnosti.

Juraj šiel so starším synom na materskú, keď mal 2,5 roka, plnú materskú stihol teda využiť na poslednú chvíľu. Dlhšie ako do synových troch rokov by na materskej nemohol byť. No o možnosti, že môže ísť na materskú aj otec, dlho nevedel.

Na materskú sa nehrnú

Materskú pre otcov, ale aj adoptívnych rodičov pretlačil do zákona od roku 2011 Jozef Mihál, ktorý bol v tom čase ministrom práce. „Motív bol, aby mohli čerpať materskú aj iní poistenci, nielen matky pri pôrode dieťaťa,“ vysvetľuje.

Mihál priznáva, že materskú pre otcov zo začiatku veľmi nepropagoval. „Bál som sa, aby prísni strážcovia štátnej kasy ako napríklad Ivan Mikloš proti tomu nezasiahli,“ spomína. Rozpočtový deficit bol totiž vtedy privysoký.

To, že o možnosti otcov ísť na materskú sa veľmi nevedelo, potvrdzujú aj čísla. V prvých rokoch, keď to umožňoval zákon, ju poberalo naozaj len pár stoviek mužov. Napríklad v roku 2013 ich bolo zhruba 300, o rok neskôr 700.

V roku 2015 sa ich počet zvýšil na 1700 a vlani boli na materskej podľa údajov Sociálnej poisťovne viac ako tri tisícky otcov. Na porovnanie – v minulom roku bolo na materskej takmer 59-tisíc žien, len o čosi menej to bolo aj roky predtým.

Mihál je teraz jedným z tých, kto materskú otcom nahlas odporúča. „Je to finančne výhodné a podmienky, ktoré kladie zákon, sú veľmi mierne. Otec môže  popri tom pracovať alebo bez problémov podnikať, keď je živnostník. Jednoducho, má právo si vyčerpať svoju materskú, keď je nemocensky poistený,“ hovorí Mihál.

Navyše, od mája sa materská zvýši na úroveň čistej mzdy zamestnanca (najviac 1350 eur mesačne).

Finančné prilepšenie

Otcova materská trvá 28 týždňov (ak ide o dve deti, potom 37 týždňov), je teda o 6 týždňov kratšia, ako majú ženy (34 týždňov).

Najprv ide na materskú matka, otec má dva roky čas na to, aby sa rozhodol, či a kedy pôjde na materskú (matka nemôže v tom čase poberať materskú ani na ďalšie dieťa).

Ak chce ísť muž na materskú, musí zaniesť do Sociálnej poisťovne vyhlásenie, že sa ako otec bude starať o dieťa. Nie je na to formulár, no treba to napísať a matka dieťaťa by s tým mala súhlasiť.

Podmienkou, samozrejme, je, že otec si v posledných dvoch rokoch platil nemocenské poistenie aspoň 270 dní a nemocenskú si platí aj v čase, keď ide na materskú (je tam 7-dňová ochranná lehota, ak by si ho práve prestal platiť a šiel by žiadať o materskú).

To sú v podstate jediné rozdiely medzi materskou ženy a muža. Môže sa stať aj to, že matka na materskú nepôjde, otec môže ísť v takom prípade najskôr vtedy, keď má dieťa 6 týždňov.

Juraj ani ďalší dvaja otcovia, s ktorými sme hovorili, nechceli o svojej motivácii, prečo šli na materskú, rozprávať pod celým menom. U dvoch z nich rozhodlo, že môžu popri materskej aj pracovať – buď na živnosť, alebo na dohodu. Inak by na materskú zrejme ani nešli.

Historik Pavol, ktorý o materskej ešte len uvažuje, vysvetľuje, že chce byť viac času s dieťaťom, trochu si oddýchnuť od práce a umožniť lepšie zarábajúcej manželke, aby sa vrátila do práce. „Manželka už je dlho s deťmi doma a chce ísť do práce. Na pracovnom trhu má lepšie postavenie a môže doniesť do rodiny viac peňazí,“ hovorí.

Komu sa materská oplatí

Vláda od mája zvyšuje materskú v prípade zamestnanca na úroveň jeho čistého príjmu pred nástupom na materskú (zo 70 na 75 % hrubej mzdy). Materská môže byť najviac vo výške 1350 eur mesačne, čo zodpovedá hrubej mzde 1766 eur. Kto zarába viac, vyššiu materskú nedostane.

Živnostník, ktorý si vlani platil minimálne odvody a takých je väčšina, bude mať od mája materskú 322 eur (75 % z minimálneho vymeriavacieho základu).

Materská sa počíta z hrubej mzdy, resp. z vymeriavacieho základu za predchádzajúci rok. Tomu, kto zmení prácu a v novej práci platil poistné najmenej za 90 kalendárnych dní, sa materská vyráta z posledného príjmu.

Otec môže časový priestor, ktorý na rozhodnutie o materskej má, využiť na zlepšenie príjmu, aby mal čo najlepšiu materskú. Ak má dieťa napríklad jeden rok a otec bude mať v tomto roku vyšší príjem ako vlani, oplatí sa s materskou počkať tak, aby mu vyšla vyššia.

Rodina môže uvažovať aj tak, že otec pôjde na materskú tesne pred tromi rokmi dieťaťa, aby sa matka mohla vrátiť do zamestnania. Tým budú vyriešené aj jej odvody.

Platí tiež, že rodina nemôže naraz poberať rodičovský príspevok a materskú. Z rodičovského sa treba odhlásiť na úrade práce.

Od mája sa rodičovský zvýši o 10 eur na 213,20 eura. Mihál odporúča neísť na materskú hneď prvý deň v mesiaci a rodina potom dostane za ten mesiac ešte aj rodičovský príspevok. „Keď to možno využiť, tak to využiť treba. Tak sa dá ešte získať jednomesačný rodičovský príspevok a je to predsa len 213 eur,“ hovorí Mihál.

Za matku nebude štát v tom čase platiť sociálne ani zdravotné odvody. 

 

Komu sa teda materská oplatí?

Kto je živnostník, môže podnikať ďalej, nemusí teda prerušiť živnosť a popritom dostáva šesť mesiacov materskú. Ak platil minimálne odvody, materská je len o niečo viac ako o stovku vyššia ako rodičovský príspevok.

Na materskej však neplatí sociálne odvody (minimálne sú v tomto roku 146,35 eura). Dôchodkové odvody platí zaňho štát. Zdravotné odvody platí ďalej, ak má však nižší vymeriavací základ ako povinný minimálny, zdravotné odvody platí počas materskej z toho nižšieho.

Ak jeho manželka nenastúpi do práce a nepôjde ani na úrad práce, musí platiť zdravotné odvody aj ona. Treba rátať aj s tým.

Ak je zamestnanec a jeho hrubá mzda neprevýši 1766 eur mesačne, jeho materská sa bude rovnať jeho čistému príjmu, finančne tak nestratí. V roku 2018 bude strop pre materskú pri hrubom príjme 1820 eur mesačne.

No ak má niekto v hrubom plat okolo 2000 eur a viac, materská už pre neho nie je výhodná, lebo na nej môže od mája dostať najviac spomínaných 1350 eur.

Zamestnanec nemôže počas materskej pracovať v zamestnaní. No môže, hoci aj s tým istým zamestnávateľom, uzatvoriť napríklad pracovnú dohodu a tak si počas materskej privyrobiť (musí ísť o iný právny vzťah).

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Slovensko má šancu na obrovské peniaze
 • Cestovný ruch: Chorvátsko otvorí hranice pre občanov desiatich krajín vrátane Slovenska, dátum nie je známy
 • Makro: Nálada v slovenskej ekonomike padla v máji najnižšie za 11 rokov
 • Bratislava: Mestskí poslanci schválili kúpu 49 % v dcére vodární od firmy Ivana Kmotríka
 • Firmy: SES Tlmače ohlásili prepúšťanie, ukončenie výroby je jeden z dvoch scenárov
 • Výroba: Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári
 • Vývoj: Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, najviac od krízy v roku 2009
 • Radíme: Ako odmietnuť odklad dovolenky a kedy sa dajú získať peniaze
Zdieľať

Ochranu pred konkurzom nikomu neodporúča. Prišiel o nemeckých dodávateľov, a tak ju zasa rýchlo zrušil

O ochranu pred veriteľmi už požiadal aj vlastník celého nákupného centra Styla, v ktorom sídli aj firma We-Tec. Foto N - Tomáš Benedikovič
O ochranu pred veriteľmi už požiadal aj vlastník celého nákupného centra Styla, v ktorom sídli aj firma We-Tec. Foto N – Tomáš Benedikovič

Bratislavský predajca nábytku We-Tec je prvou firmou, ktorej súdy na vlastnú žiadosť spätne zrušili dočasnú vládnu ochranu pred konkurzmi. Využívala ju len dva týždne, no rýchlo prišla o dodávky od zneistených zahraničných dodávateľov.

Zdieľať

Ako mám odmietnuť odklad dovolenky a získať peniaze? (otázky a odpovede)

Foto N - Denisa Čimová
Foto N – Denisa Čimová

Ak máte 65 a viac rokov a cestovka vám ponúka zmenu zmluvy k objednanej dovolenke, ale vy chcete radšej späť peniaze, treba dodatok písomne odmietnuť. Prinášame otázky a odpovede k novele zákona, ktorá umožňuje cestovkám vracať peniaze neskôr.

Minúta po minúte

Zdieľať

Firmy dostali usmernenie hygienika na bezpečný návrat ľudí do práce

Na pracoviskách by sa v spoločných priestoroch a pri kontakte s inými osobami mali nosiť rúška a zamestnávateľ by sa mal snažiť zabezpečiť aspoň dvojmetrové vzdialenosti medzi ľuďmi, uvádza sa v usmernení k ochranným opatreniam na pracoviskách, ktoré dnes vydal úrad verejného zdravotníctva.

Pretože každá organizácia má iné podmienky vykonávania práce, podľa úradu je na zamestnávateľovi a na jeho dohode so zástupcom zamestnancov, ktoré z opatrení uvedie do praxe. Tak, aby jeho prevádzka aspoň čiastočne fungovala, no zároveň sa znížilo riziko šírenia infekcie.

Čo odporúča hlavný hygienik:

 • Pre rúška platia už skoršie opatrenia o zákaze pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest. Verejnosťou sa rozumie aj pracovisko.
 • Zamestnávateľ nie je povinný rúška poskytnúť, ak nejde o pracoviská ako nemocnice či laboratóriá.
 • Dezinfekciu rúk je zamestnávateľ povinný zabezpečiť pri vstupe na pracovisko, pravidelne musí dezinfikovať podlahy a dotykové plochy.
 • Spoločné používanie zariadení a pomôcok (písacích potrieb, klávesníc) by sa malo zredukovať na nevyhnutné minimum.
 • Meranie teploty nie je povinné, ale odporúča sa.
 • Vhodnejšie ako klimatizácia je prirodzené vetranie, pri vetraní vzduchotechnikou sa odporúča zvýšiť výmenu vzduchu vo všetkých priestoroch. Ak bola dva mesiace vypnutá, mala by bežať aspoň deň pred nástupom ľudí do práce.
 • Pracovné postupy by mal zamestnávateľ prehodnotiť tak, aby sa skrátili časy, ktoré zamestnanci strávia v menšom odstupe a zredukovala sa frekvencia kontaktov na najnižšiu mieru. Odporúča sa práca on-line a telefonická komunikácia, nemalo by dochádzať k nadbytočnému zhromažďovaniu.
 • Úrad zároveň odporúča opatrenia kombinovať. Napríklad zabezpečiť odstupy medzi zamestnancami minimálne dva metre, v prípade vyššieho počtu zamestnancov striedať zamestnancov pracujúcich na pracovisku a zamestnancov pracujúcich v režime home office tak, aby sa dali dodržiavať bezpečné vzdialenosti.
 • Inou možnosťou je doplniť bariéry, ak to charakter práce a bezpečnostné predpisy umožnia.
 • Používanie výťahov by sa malo obmedziť a kapacitu úrad odporúča využívať len na štvrtinu.
Zdieľať

American Airlines prepustí 30 % zamestnancov v administratíve, viac než 5000 ľudí. Firma reaguje na pokles záujmu o leteckú dopravu spôsobený koronavírusom.

Škrty sa dotknú zamestnancov v manažmente a v podporných profesiách, ktorých spoločnosť zamestnáva 17 000. American Airlines uviedla, že bude prijímať žiadosti o dobrovoľné odchody s odstupným do 10. júna. Keď sa neprihlási dosť ľudí, pristúpi k nedobrovoľnému prepúšťaniu. Dotknutým zamestnancom rozhodnutie oznámi v júli, platení budú do konca septembra. (čtk)

Zdieľať

V novele zákona o zájazdoch nevidí prezidentka Čaputová protiústavnosť. Z hľadiska ochrany spotrebiteľa bolo pre ňu na podpis dostatočné to, že obsahuje množstvo výnimiek, takže zohľadňuje skupiny spotrebiteľov, ktoré nebudú znášať záťaž v podobe nevyplatených peňazí.

Súčasne si je vedomá aj stanoviska Európskej komisie k tejto téme. „Bolo to stručné, pokiaľ viem, upozornenie na to, aby bol braný ohľad na práva spotrebiteľov,“ skonštatovala.

Zároveň poukázala na situáciu okolo pandémie nového koronavírusu. Tá podľa nej spôsobila, že bolo potrebné v krátkom čase prijímať množstvo odvážnych zmien zákonov, „ktoré niekedy možno išli až na hranu ústavnosti“. „Ale sme naozaj v mimoriadnej situácii, kompenzujeme straty jedného celého segmentu ekonomiky a toto som považovala za dôležité,“ vyhlásila prezidentka. (tasr)

Viac k téme: Seniori nad 65 rokov sa dostanú k peniazom namiesto zrušených dovoleniek skôr

Zdieľať

Chorvátsko úplne otvorí hranice pre občanov desiatich krajín vrátane Slovenska, konkrétny dátum však ešte nie je známy. Pre urýchlenie vstupnej procedúry odporúča vláda návštevníkom dopredu vyplniť elektronickú registráciu.

Vstup do krajiny turistom umožnilo Chorvátsko neoficiálne už začiatkom mája na základe preukázania „hospodárskych záujmov“ alebo rezervácie pobytov.

Pre občanov Slovinska, Maďarska, Rakúska, Česka, Slovenska, Poľska, Nemecka a troch pobaltských štátov teraz Chorvátsko udelí výnimku z opatrení, ktoré inak vstup do krajiny zakazovali. (čtk)

Zdieľať

Košice odpustia poplatky za letné terasy, zmenu schválilo mestské zastupiteľstvo, bude platiť od 1. júna do 31. decembra.

Jej cieľom je pomoc právnickým osobám a fyzickým osobám – podnikateľom zmierniť negatívne sociálno-ekonomické dôsledky pandémie. Niektorí poslanci v diskusii vyjadrili názor, že táto zmena VZN rieši len malú skupinu podnikateľov. Návrh, aby sa odpustenie uvedenej dane týkalo aj trvalého parkovania taxislužieb, MsZ v tesnom hlasovaním neschválilo.

Ročný príjem z poplatkov za vonkajšie sedenie predstavuje pre mesto zhruba 250 000 eur. Ich odpustenie bude možné len pri splnení všetkých podmienok, žiadateľ bude musieť mať takisto vyrovnané všetky finančné podlžnosti voči mestu. Za rok 2019 eviduje mesto nedoplatok za letné terasy v sume okolo 25 000 eur. (tasr)

Zdieľať

O podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň požiadalo vyše 2,1 milióna ľudí. Počet nových žiadostí opäť klesol, no dva a pol mesiaca zostáva nad 2 miliónmi. Od vypuknutia koronakrízy v polovici marca prišlo o prácu zhruba 41 miliónov ľudí.

Počet nových žiadostí o dávky v predchádzajúcom týždni do 16. mája dosiahol 2,45 milióna. Najnovšie tak klesol ôsmy týždeň po sebe, no zostáva zhruba 10-krát vyšší než pred marcovým vypuknutím pandémie.

Miera nezamestnanosti za máj, ktorú štatistici zverejnia začiatkom júna, by podľa analytikov mohla prekročiť 20 percent. Už v súčasnosti je najvyššie od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

„Obávam sa, že sme svedkami druhého kola prepúšťania v súkromnom sektore, ktoré v spojení s rastúcim počtom prepustených vo verejnom sektore zvyšuje počet nezamestnaných,“ hovorí Joel Naroff zo spoločnosti Naroff Economics.

„Ak je to tak, vzhľadom k tempu opätovného otvárania by sme sa mohli nachádzať v dlhšom období mimoriadne vysokej nezamestnanosti. Znamená to, že zotavenie bude pomalšie a bude trvať oveľa dlhšie.“

Ministerstvo obchodu informovalo, že HDP Spojených štátov v 1. štvrťroku klesol v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najhlbší prepad od finančnej krízy pred 10 rokmi. (reuters, cnbc, čtk)

Zdieľať

Záujemcovia o prvú pomoc za apríl môžu zasielať výkazy alebo žiadosti aj s výkazmi len do 31. mája do polnoci, upozorňuje ministerstvo práce. Od 1. júna začnú úrady práce prijímať výkazy aj žiadosti za máj.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci rovnakého opatrenia ako za mesiac marec

 • Pošlú úradom práce iba vyplnený výkaz, do ktorého uvedú číslo uzatvorenej dohody s úradom práce.
 • Ak ešte dohodu nemajú, ale žiadosť za marec poslali, môžu požiadať o príspevok za apríl a vo výkaze neuvedú číslo dohody.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci odlišného opatrenia ako za mesiac marec

 • Proces žiadania o príspevok je rovnaký ako v marci.
 • Žiadateľ elektronicky vyplní žiadosť a výkaz pre dané opatrenie a nepodpísané dva dokumenty pošle elektronicky na e-mail prislúchajúceho úradu práce.
 • Žiadatelia sa môžu ďalší mesiac rozhodnúť aj pre príspevok z iného opatrenia podľa toho, ktorá pomoc je pre nich výhodnejšia. Prechádzať však nemôžu v rámci opatrenia 3. Ak raz požiadali o príspevok 3A, nemôžu ďalší mesiac žiadať o príspevok 3B či naopak.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc prvýkrát

 • Elektronicky vyplnia žiadosť a výkaz pre dané opatrenie.
 • Nepodpísané dva dokumenty pošlú elektronicky na emailovú adresu prislúchajúceho úradu práce.
Zdieľať

Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najviac od finančnej krízy v roku 2009. V porovnaní s prvým odhadom z apríla je prepad hlbší, ešte výraznejší pokles sa očakáva v 2. kvartáli.

V apríli americké ministerstvo obchodu uviedlo, že ekonomika v 1. štvrťroku v prepočte na celý rok klesla o 4,8 %. V poslednom kvartáli vlaňajška HDP stúpol o 2,1 %.

Pandémia koronavírusu začala naplno ovplyvňovať ekonomiku USA v marci, teda v poslednom mesiaci úvodného štvrťroka. Veľa podnikov muselo výrazne utlmiť činnosť alebo úplne prerušiť aktivity, za 11 týždňov požiadalo o podporu v nezamestnanosti zhruba 41 miliónov ľudí.

Prvým štvrťrokom sa v USA zrejme končí rekordne dlhé obdobie hospodárskej expanzie, ktoré trvalo od roku 2009. Podľa analytikov má americká ekonomika to najhoršie iba pred sebou, keď sa začne prejavovať pokles výdavkov spotrebiteľov i firiem. (čtk)

Zdieľať

Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári. Správa o reštarte produkcie prišla krátko potom, ako firma oznámila v Spojených štátoch prepúšťanie takmer 7000 ľudí.

O obnovení výroby lietadiel 737 Max v americkom Rentone informuje portál Zdopravy.cz. Produkcia zatiaľ pobeží pomalým tempom vzhľadom k zavádzaniu opatrení zameraných na bezpečnosť práce a kvalitu.

Lietadlá 737 Max sú celosvetovo uzemnené od vlaňajšieho marca, keď ich prevádzku zakázali úrady po dvoch tragických nehodách v Ázii a Afrike. Boeing stále nezískal povolenie na opätovné nasadenie strojov.

Boeing oznámil, že v prvej vlne prepustí 6770 ľudí v USA z celkového počtu 160-tisíc zamestnancov. V nasledujúcich mesiacoch majú prísť o prácu ďalšie tisícky ľudí.

Zdieľať

Medziročná inflácia v Nemecku podľa metodiky EÚ sa v máji ďalej spomalila na 0,5 percenta z aprílových 0,8 percenta. Rast spotrebiteľských cien v najväčšej európskej ekonomike sa tak ešte viac vzdialil od cieľa ECB tesne pod 2 percentami.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zostali harmonizované ceny podľa predbežných výsledkov bez zmeny. Analytici prognózovali pokles o 0,1 %, v medziročnom porovnaní odhadovali májovú infláciu na 0,5 %.

Podľa domácej metodiky dosiahol rast cien v máji 0,6 %, k zvoľneniu inflácie najviac prispelo zlacnenie energií o 8,5 %. Naopak, ceny potravín vzrástli o 4,5 % a služby zdraželi o 1,3 %.

Rýchly odhad inflácie vychádza z údajov od šiestich zo 16 spolkových krajín, v ktorých žije vyše polovica nemeckej populácie. Konečné údaje za máj zverejnia štatistici v polovici júna. (čtk)

Zdieľať

Ruskí boháči zarobili v období pandémie desiatky miliárd dolárov

Najmajetnejší Rusi počas pandémie koronavírusu zbohatli o 62 miliárd dolárov. V Rusku za uplynulé dva mesiace pribudli dvaja noví dolároví miliardári, celkovo ich je 104 s úhrnným majetkom 454 miliárd dolárov.

„Marcové pády cien akcií na burzách po celom svete silne postihli biznis najväčších boháčov sveta, ale za vyše dva mesiace, ktoré odvtedy uplynuli, dolároví miliardári len bohatli. Bokom nezostali ani boháči z ruského rebríčka,“ píše magazín Forbes.

Od polovice marca americký burzový index Dow Jones vzrástol o 23 percent podobne ako širší index S&P. Index moskovskej burzy stúpol o 30 percent.

Majetok piatich najbohatších Rusov sa počas tohto obdobia zväčšil o 22,6 miliardy dolárov na 109,5 miliardy dolárov.

Kto sú najbohatší Rusi (majetok v mld. USD):

1. Vladimir Potanin (26,1) – patrí mu ťažiarsky gigant Norilsk Nickel. Počas pandémie zarobil najviac, jeho majetok sa zväčšil o 6,4 miliardy dolárov,

2. Leonid Michelson (22,5) – zo spoločnosti Novatek,

3. a 4. oceliari Vladimir Lisin (21 mld.) a Alexej Mordašov (19,1),

5. Vagit Alekperov (20,8) – vlastník ropného koncernu Lukoil

Podľa Forbesu v globálnom meradle v období koronavírusu najviac zarobili miliardári, ktorých podnikanie je späté s internetom.

Uhľobarón Dmitrij Bosov, ktorý v rebríčku ruského Forbesu figuroval s majetkom odhadovaným na 1,1 miliardy dolárov na 86. priečke, začiatkom mesiaca podľa médií spáchal samovraždu. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať