Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Drucker citoval Kennedyho a pýtal sa medikov: Čo urobíte pre to, aby som neodišiel?

Diskutéri v Martine. Foto – Denník N Tomáš Benedikovič, Tasr
Diskutéri v Martine. Foto – Denník N Tomáš Benedikovič, Tasr

Nikto nemá úplne voľné ruky, povedal na diskusii o korupcii so študentmi minister zdravotníctva. Citoval Kennedyho a vyzýval študentov, aby aj oni zlepšovali systém. Študenti ostro kritizovali Pentu, mnohí by pre ňu pracovať nešli.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) v pondelok podvečer pred študentmi Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine bilancoval, ako sa mu odvtedy, čo je vo vláde, skomplikoval život. „Fakt to nie je príjemné, že ma ľudia poznajú. Možno sa zdá, že to je príjemné, ale nie je. Mal som oveľa lepší život aj z pohľadu životného štýlu, možnosti sa realizovať, oddýchnuť si, keď človek chce, zarobiť toľko peňazí, koľko chcem. A to všetko nemám.“

Do Martina prišiel na pozvanie študenta – piataka Michala, ktorý zorganizoval diskusiu o korupcii a o tom, čo urobiť, aby mladí lekári po škole neodchádzali do zahraničia. Diskusia sa konala s podporou Nadácie Zastavme korupciu. Na diskusiu prišiel aj šéf Transparency International Gabriel Šípoš, Ľuboš Lopatka zo siete nemocníc Penty Svet zdravia a dekan fakulty Ján Danko.

Minister citoval Kennedyho

Drucker mladých medikov vyzýval, aby sa snažili zlepšovať systém ako taký. „Keď som bol mladší, nechápal som slová, ktoré povedal Kennedy: Nepýtajte sa, čo pre vás môže urobiť Amerika, ale čo vy môžete urobiť pre krajinu. Dnes sa mi zdá, že to je podstatné, aby sme nerezignovali, že je tu katastrofálna krajina, kde nič nefunguje, a pokúsili sa vo svojom bezprostrednom okolí zlepšovať, aby sme išli príkladom.“

Na otázku, čo urobí pre to, aby lekári neodchádzali do zahraničia povedal: „A čo urobia oni, aby som neodišiel ja?“ A pokračoval, že štát nemá vo veľkom podporovať mladých, má vytvárať príležitosti a podporu by mali dostať tí najslabší. „Nemôžete to postaviť tak, že navarte mi, napečte mi a možno to zjem.“ Treba podľa neho zlepšiť systém, ale mladí by nemali len čakať, čo systém prinesie.

Diskusia v Martine. Foto - Denník N
Diskusia v Martine. Foto – Denník N

Jedna vec je snažiť sa urobiť vo svojom okolí nejaké zlepšenia, ale za systémové zmeny je platený a zodpovedný minister, reagoval na neho Šípoš.

V spolovice zaplnenom hľadisku sedeli najmä študenti, medzi nimi aj vyučujúci z fakulty. Študenti cez  formulár online zaslali počas debaty zhruba 90 otázok. Viaceré nepríjemné dostal najmä Ľuboš Lopatka.

Záznam diskusie: 

Pre Pentu by mnohí robiť nechceli

„Kto by nechcel robiť v zariadení, ktoré patrí Pente?“ spýtal sa študentov moderátor Fero Múčka z internetového denníka Postoj. Študenti sa začali hlásiť, ruku dala hore zhruba tretina. „Je ich dosť. Čo na to hovoríte?“ spýtal sa Lopatku moderátor.

„Nečakal som až takúto autentickosť. Som presvedčený, že tí, čo sa hlásili, vedia veľmi málo, respektíve nič o tom, čo robí Penta a Svet zdravia. Vychádzate z predpokladov a mýtov, ktoré sa na Slovensku šíria,“ reagoval šéf siete nemocníc Penty.

V najväčšej sieti súkromných nemocníc podľa neho nerobia veci, za ktoré by sa mali hanbiť. „Pri všetkej úcte k pánovi ministrovi, ktorý sa naozaj snaží, keby bolo zdravotníctvo spravované ako Svet zdravia, toto sedenie by tu nebolo, lebo korupcia by nebola téma,“ dodal Lopatka.

Ďalšia otázka spochybňujúca najsilnejšieho hráča v zdravotníctve znela takto: Dokedy bude Penta ryžovať v zdravotníctve, dovtedy, kým nekúpi všetky nemocnice, polikliniky, laboratóriá?“

„Som presvedčený, že mnohí z vás majú rodičov, ktorí majú súkromné ambulancie či lekárne, a určite ste sa ich nespýtali, dokedy budú ryžovať. My robíme to isté, len vo veľkom,“ reagoval Lopatka. To, ako pracujú vo Svete zdravia, je podľa neho skôr inšpirácia ako odstrašujúci príklad. „Ak je ryžovanie, že sa snažíme zvyšovať kvalitu v zdravotnej starostlivosti, tak sa o to budeme snažiť asi čo najdlhšie.“

Zastal sa ho aj minister Drucker. Penta má podľa neho sedempercentný podiel v zdravotníctve. „Nie je to číslo, ktoré by nebolo veľké, ale z hľadiska koncentrácie na trhu veľké nie je.“ Nepáči sa mu prístup, keď sa nájde nepriateľ, do „ktorého sa dobre kope a kopme do neho. Na druhú stranu, nebudem obhajovať praktiky, ktoré sa mi nepáčia“.

foto N - Tomáš Benedikovič
foto N – Tomáš Benedikovič

Na poisťovni Dôvera, ale aj Union kritizoval ich revíznu činnosť. „Ale paušalizovať, že Penta je len zlá, nebudem.“  Ak by prišla napríklad švédska spoločnosť, ktorá by chcela postaviť nemocnicu, prijal by ju premiér aj minister financií a hovorilo by sa o investičných stimuloch. „Tým, že to je Penta, nemá šancu. Nepožívajú istú mieru dôvery a musia si zlepšovať svoje meno, dlhodobo.“

Prieskumy dlhodobo hovoria, že zdravotníctvo sa považuje za jednu z oblastí, kde je korupcia najrozšírenejšia. „Každý piaty občan hovorí, že nejaký úplatok od neho niekto žiadal,“ povedal Šípoš z Transparency. Polícia a prokuratúra podľa neho riešia najmä menšiu korupciu v ambulanciách, dôležitejšie by bolo zamerať sa najmä na korupciu na vyšších poschodiach.

To, že ľudia korupciu v zdravotníctve vnímajú ako problém, cíti z otázok, ktoré dostáva, aj minister Drucker. Pocit spoločnosti o rozšírenosti korupcie je však podľa neho silnejší ako realita. „Nepovedal som, že v zdravotníctve nie je korupcia, ale otázka je jej rozsah a dopad.“ Otázne podľa neho je, kedy ide o korupciu, kedy o neefektivitu, laxnosť či nedodržiavanie pravidiel. Motívom podľa ministra nemusí byť, že si chce niekto brať peniaze, ale to, že je v systéme nízky stupeň zodpovednosti. Vysvetľoval, že niektorým ľuďom sa tak nechce venovať čas porovnávaniu cien pri nákupoch, a tak nezískajú najlepšiu možnú cenu.

Študentov zaujímalo, či bývalý šéf štátnej poisťovne Marcel Forai príde o majetok za uzatvorenie zmlúv, ktoré podpisoval so svojou tetou Annou Sučkovou.

„Kto z vás podal trestné oznámenie?“ pýtal sa publika minister. Nik nezdvihol ruku, len on. „Ja som ho podal,“ povedal. Ešte v septembri podal trestné oznámenie za škodu zhruba 1,5 milióna v prípade masérskej kliniky Kostku. Za zmluvy s tetou Ankou dostal Forai aj 15-tisícovú pokutu, ktorá bola zosobnená a vymáhaná.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Dobrá správa od ministra Krajniaka – púšťa sa do opravovania sporenia na dôchodok
 • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu oddnes podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
 • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
 • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
 • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
 • Obchod: Predaj áut v Nemecku v júni klesol medziročne o 40 % na 220-tisíc kusov
 • Financie: Miera úspor domácností v eurozóne v 1. štvrťroku stúpla na 16,9 %, najviac od roku 1999
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Arce chce pomôcť z dlhov J&T. Cenou môže byť prevzatie časti jej podielov či najlukratívnejších podnikov

Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T. Archívna foto – TASR
Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T. Archívna foto – TASR

Finančnej skupine Arca chce podľa zdrojov Denníka E pomôcť z dlhov oveľa majetnejšia skupina J&T. Nebude to zadarmo. V hre môže byť kapitálový vstup medzi spoluvlastníkov Arcy či prevzatie jej perspektívnejších podnikov.

Zdieľať

Kľúčový Doležalov konkurz polovica kandidátov spochybňuje, Kremský ho odporučí zopakovať

Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto - TASR
Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto – TASR

Dvaja zo štyroch kandidátov na post šéfa telekomunikačného úradu spochybňujú konkurz na ministerstve dopravy. Bývalý šéf poštového úradu Karol Achimský označil písomný test za nedôstojný a na konkurz neprišiel. Pochybnosti má aj bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj, ktorý podľa rezortu neprešiel písomným testom.

Minúta po minúte

Zdieľať

Spoločnosti British Airways, easyJet a Ryanair ukončia právny spor, ktorý viedli s britskou vládou pre povinnú dvojtýždennú karanténu. Vláda má od tohto plánu upustiť pri ľuďoch, ktorí sa vrátia z populárnych turistických destinácií, napríklad z Francúzska, Talianska či zo Španielska.

Povinná karanténa bude však stále platiť pre tých, čo pricestujú zo Spojených štátov.

Právny zástupca trojice aerolínií Tom Hickman uviedol, že zoznam krajín, pri ktorých nebude karanténa platiť, dnes zverejnia. Súhlasil s tým, že námietku v tom prípade stiahne.

Britská vláda zaviedla povinnú dvojtýždennú karanténu tých, ktorí sa vrátia zo zahraničia, od 8. júna. Rozhodnutie odôvodnila tým, že ide o nevyhnutný krok, aby sa predišlo druhej vlne pandémie. (čtk)

Zdieľať

Daimler zvažuje predaj závodu vo francúzskom Hambachu ako súčasť zmien v globálnej výrobnej sieti. Firma varovala, že v 2. štvrťroku z dôvodu reštrukturalizácie zaúčtuje mimoriadne náklady rádovo v stovkách miliónov eur.

Rozhodnutie Daimleru prichádza v období, keď automobilový priemysel bojuje s nadmernou kapacitou a prepadom dopytu po nových autách v Európe.

Daimler produkoval v Hambachu dvojsedadlové modely Smart s elektrickým a spaľovacím motorom. V roku 2017 sa tam vyrobilo vyše 80-tisíc áut.

Vlani však automobilka uviedla, že bude vyrábať novú generáciu elektrických Smartov v spoločnom podniku s Geely a presťahuje produkciu z Francúzska do Číny. Závod v Hambachu má 1 600 zamestnancov.

Výsledky Daimleru (rok 2019):

 • čistý zisk klesol takmer o dve tretiny na 2,7 miliardy eur (stiahli ho dodatočné náklady spojené s aférou okolo emisií naftových áut, vysoké investície do elektrických vozidiel a problémy s výrobou);
 • tržby stúpli o 3 % na 172,7 miliardy eur;
 • predal 2,34 milióna osobných áut Mercedes-Benz, deviaty rok za sebou rekordný počet vozidiel. (reuters, čtk)
Zdieľať

Miera úspor domácností v eurozóne v 1. štvrťroku stúpla na 16,9 %, čo je najviac od začiatku sledovania štatistiky v roku 1999. Ukazovateľ odráža podiel hrubých úspor k hrubému disponibilnému príjmu domácností.

Pravidelnú kvartálnu štatistiku o úsporách domácností zverejnil Eurostat na internetovej stránke. V záverečnom štvrťroku vlaňajška ich miera dosiahla 12,7 %.

K výrazne vyššiemu sklonu k šetreniu pomohli viaceré okolnosti. Podľa Financial Times výdavky domácností limitovali začínajúce koronavírusové reštrikcie a s nimi súvisiace obmedzenie pohybu. Ich príjmy navyše podporili vládne opatrenia na zmiernenie dosahov koronakrízy.

Eurostat uvoľnil tiež údaje o investíciách domácností, ktorých miera na rozdiel od úspor medzikvartálne klesla na 8,7 %.

Zdieľať

Akcie v Číne stúpli na 5-ročné maximum, impulzom bol najmä silný júnový rast sektora služieb. Akciový index CSI 300, ktorý sleduje obchodovanie na burzách v Šanghaji a Šen-čene, vzrástol o 1,9 % a uzavrel týždeň najvyššie od júna 2015.

Index nákupných manažérov pre čínsky sektor služieb v júni rástol najvýraznejšie za viac ako 10 rokov. K jeho zotaveniu pomohlo uvoľnenie koronavírusových reštrikcií, ktoré viedlo k zvýšeniu spotrebiteľského dopytu.

Podľa Mobeena Tahira z firmy WisdomTree čínske akcie ťažia z fiškálnej podpory vlády a menových stimulov centrálnej banky na pomoc ekonomike v koronakríze. Viac o stave hospodárstva napovedia nové údaje o nezamestnanosti, inflácii a HDP.

Index CSI 300 prekonáva americké i európske burzové indexy, od začiatku roka stúpol o 4 % a počas koronakrízy ho postihol miernejší prepad. Americký S&P tento rok stráca 3 % a paneurópsky index Stoxx 600 až 11 %. (ft)

Zdieľať

S vymáhaním dlhov od neplatičov bude po korone viac práce, hovorí šéf inkasnej agentúry Musil

V platobnej schopnosti sa vraciame k normálu, tvrdí Martin Musil, šéf asociácie inkasných spoločností, ktoré vymáhajú pohľadávky zo zmeškaných platieb. V marci a apríli asi 20 percent ich zákazníkov prestalo splácať zo dňa na deň. Teraz už pokles nie je zásadný.

Zdieľať

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis oznámil ďalšie opatrenia v hodnote približne 3,5 miliardy eur na pomoc firmám, ktoré poškodili vládne reštrikcie zavedené v súvislosti s pandémiou. Ich súčasťou bude ďalšie zmiernenie daňového zaťaženia.

Ako povedal dnes v parlamente, grécka ekonomika si počínala v 1. kvartáli lepšie než ďalšie členské krajiny eurozóny, dôsledky karanténnych opatrení sa však výrazne prejavia v 2. a 3. kvartáli. „Sme si vedomí toho, že vplyv (karanténnych opatrení vlády) na vývoj ekonomiky bude v 2. a 3. štvrťroku dramatický,“ povedal.

V auguste 2018 vystúpilo Grécko z tretieho záchranného programu a vláda verila, že v roku 2020 zaznamená ekonomika výrazný rast. Pandémia a vládne reštrikcie s cieľom zmierniť jeho šírenie však plány zrušili.

Očakáva sa, že grécka ekonomika klesne v tomto roku o 8 % až 10 %, v nasledujúcom roku však vláda očakáva zotavenie. Ako Mitsotakis dodal, hlavnou prioritou vlády je zabrániť prudkému rastu nezamestnanosti. Za 1. kvartál dosiahla nezamestnanosť v Grécku 16,2 %. (tasr)

Zdieľať

Airbus dokončil testovanie lietadla, ktoré vzlietne aj pristane bez pomoci pilota

Airbus úspešne dokončil dvojročné testovanie novej technológie autonómneho riadenia, vďaka ktorej lietadlo zvládne bez pomoci pilotov rolovať po dráhe, vzlietnuť i pristáť. Podľa firmy má technológia pilotom pomôcť, nie ich nahradiť.

Airbus testoval novú technológiu na lietadle A350. Uskutočnil celkom šesť skúšobných letov, počas ktorých zakaždým päťkrát vzlietol a pristál. Na palube boli vždy piloti a technici, píše portál Zdopravy.cz.

Podľa Airbusu mal projekt ukázať strojové využitie dát z prevádzky lietadla na jeho samotné ovládanie. Pilotom má umožniť viac sa zamerať na dôležitejšie činnosti počas letu. Výrobca uvádza, že technológia bude viesť k ďalšiemu zvýšeniu bezpečnosti premávky.

Zdieľať

Počas najbližšieho rokovania Národnej rady vystúpia v pléne slovenskí europoslanci. Hovoriť chcú o možnostiach čerpania finančných zdrojov EÚ na podporu ekonomiky Slovenska po koronakríze.

Ich vystúpenie je naplánované na 8. júla, požiadali oň v otvorenom liste, ktorý podpísalo 12 europoslancov.

Vo vyhlásení uviedli, že by sa chceli v priebehu júla dohodnúť s parlamentom, kto bude poverený vypracovaním takzvaného plánu obnovy Slovenska, ktorý je podmienkou získania eurofondov. Prioritné oblasti investície by mali byť stanovené a odkonzultované s Európskou komisiou do konca septembra.

Podľa europoslancov by peniaze mali ísť primárne do reformy školstva a zdravotníctva. Použiť by sa podľa nich mali aj na podporu vedy a výskumu, zvýšenie pripravenosti trhu práce na automatizáciu a zmeny spojené s ekológiou, ktoré zrýchlia prechod na takzvanú klimaticky neutrálnu cirkulárnu ekonomiku.

Pod vyhlásenie sa podpísali Ivan Štefanec, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Peter Pollák a Miriam Lexmann z Európskej ľudovej strany (EPP), Monika Beňová, Miroslav Číž a Robert Hajšel z Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D), Michal Šimečka a Martin Hojsík zo skupiny Obnovme Európu (Renew Europe), Lucia Ďuriš Nicholsonová a Eugen Jurzyca zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať