Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Vláda si schválila väčší dosah na nástupcu Holjenčíka, menovať ho nebude prezident

Bývalý šéf regulácie na prijatí u prezidenta Andreja Kisku v čase, keď odstupoval z funkcie. Foto – TASR
Bývalý šéf regulácie na prijatí u prezidenta Andreja Kisku v čase, keď odstupoval z funkcie. Foto – TASR

Desať rokov určoval ceny energií nominant Smeru, skončilo sa to cenovým škandálom. Koalícia pred nomináciou jeho nástupcu mení zákon.

Martinčan Jozef Holjenčík bol desať rokov dôležitým úradníkom. Ako nominant Smeru rozhodoval o tom, koľko budú domácnosti a firmy platiť za elektrinu, plyn či teplo. Z postu šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) po škandále s vysokými účtami za energie odstúpil, a tak za neho vládna koalícia hľadá náhradu.

V stredu preto schválila zmeny v regulačnom zákone. Podľa nich bude mať vláda na budúceho šéfa regulácie väčší vplyv než má dnes. Sama ho vymenuje, bude aj formálnym účastníkom debaty, keď bude regulátor schvaľovať ceny energií.

Doteraz šéfa ÚRSO menoval prezident, vláda ho nominovala. Prezident môže aj dnes odmietnuť vládnu nomináciu, ale iba v určitých prípadoch.

„V praxi sa ukázalo, že najväčšiu politickú zodpovednosť za kroky úradu nesie vláda, preto je náležité a logické, aby vláda niesla plnú zodpovednosť aj za jeho vymenovanie,“ avizoval už pred dvoma týždňami minister hospodárstva Peter Žiga (Smer) zmeny.

Budú platiť od júna

Koalícia sa zhodla, že nové pravidlá budú platiť od júna. Hoci sa novela dostane do Národnej rady SR v skrátenom legislatívnom konaní, nechala si časovú rezervu, keby mala problémy v parlamente a pre prípad, že by ju prezident Andrej Kiska vrátil a opätovné prerokovanie.

Novela si vyslúžila 183 pripomienok, z toho väčšinu zásadných. Podľa pripomienkového konania sa nepozdáva zamestnávateľským združeniam, dodávateľom energií a vážne výhrady k nej mali aj niektoré ministerstvá. Na vláde však v stredu prešla iba s kozmetickými zmenami.

Najčastejšie kritici pripomienkovali to, že regulátor má byť nezávislý – od dodávateľov energií, ale aj od politikov – pritom novela môže jeho previazanosť s vládnou mocou zvýšiť. „Kľúčovým predpokladom objektívneho a nezávislého fungovania ÚRSO je jeho skutočné praktické nezávislé konanie od pokynov iných štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci ako aj samotnej vlády,“ tvrdí Republiková únia zamestnávateľov.

„Nestrannosť a nezávislosť úradu musí byť skutočná, nielen formálne uvedená v zákone,“ reagoval v pripomienkach aj regulačný úrad.

Štát má viac hovoriť do cien

Združeniam, obchodným komorám ani regulačnému úradu sa nepozdáva ani to, že štát bude po novom vstupovať do rozhodovania o cenách energií ako riadny účastník. Bude teda vidieť cenové návrhy, ale nebude ich môcť blokovať alebo vetovať. Túto prácu bude mať na starosti ministerstvo hospodárstva a ministerstvo životného prostredia pod vedením Lászlóa Solymosa.

Jeho ministerstvo malo proti novej úlohe výhradu. Nechápe, prečo sa má vyjadrovať k cenám vody, ak je už dnes riadnym účastníkom debaty o celej regulačnej politike. „Sme názoru, že nie je potrebné, aby ministerstvo životného prostredia bolo účastníkom cenového konania,“ píše.

„Ide o podstatnú obsahovú súčasť návrhu zákona,“ odpísalo Žigovo ministerstvo, ktoré je tvorcom novely. V nej sa píše aj to, že ak sa regulátor a vláda v pohľade na regulačnú stratégiu nezhodnú, ich vyjadrenia o tom má ÚRSO zverejniť.

Chýba transparentnosť, prekáža byrokracia

Žiga detaily z novely predstavil prvýkrát pred dvoma týždňami, schválená verzia ukazuje, že v nej zostali aj ďalšie zmeny, ktoré avizoval.

Predseda úradu nebude zároveň šéfom odvolacej rady úradu. V praxi tak nebude o odvolaniach voči rozhodnutiu šéfa úradu rozhodovať ten istý človek.

Keďže šéf rady bol zároveň šéfom ÚRSO, vymenoval ho prezident na návrh vlády. Po novom ho zvolia členovia rady (nominovaní parlamentom a vládou) a vymenuje prezident.

Dosahy rozhodnutí o cenách sa budú analyzovať a počítať ich majú aj dodávatelia, nielen úrad.

Dodávatelia energií a zamestnávatelia upozorňujú, že novinka prináša aj novú byrokraciu a chýba v nej to, čo by pomohlo: viac transparentnosti, debaty s regulačným úradom či viac právnej istoty.

Niektorí priamo vyžadujú vpísať do zákona zákaz retroaktivity. Je to reakcia na opravy cien energií, čo sa deje uprostred roka, aj keď nové ceny majú platiť spätne od 1. januára.

Každé cenové rozhodnutie bude musieť podľa novely podpísať aj jeden z podpredsedov úradu. Podpredsedovia ÚRSO budú dvaja, doteraz bol len jeden.

Hľadá sa kľúčový úradník

Dosiaľ nikto jasne nepovedal, prečo začiatkom roka prekvapivo vzrástli ceny energií pre niektoré skupiny odberateľov. Žiga to pripisuje chýbajúcim výpočtom o dosahoch nových cenníkov, ktoré si jeho ministerstvo od Holjenčíka neúspešne pýtalo.

V týchto dňoch sa dostávajú do domácností a firiem opravené faktúry. Fico prikázal tohtoročné cenníky prepracovať niekoľkokrát.

Nezávislého regulátora od členských krajín pýta Európska komisia. Slovensko už dávnejšie začal Brusel prešetrovať pre podozrenie, že Holjenčík má pritesné väzby s vládnou mocou.

Vláda zatiaľ nepovedala, koho plánuje nominovať do funkcie, ktorú Holjenčík uvoľnil. Neformálne debaty boli o bývalom riaditeľovi SIS (funkcia priamo podriadená predsedovi vlády) Jánovi Valkovi.

Mal by však zrejme problém kvalifikovať sa na funkciu podľa platných kritérií v zákone, tieto ministerstvo hospodárstva v novele nemení.

Dnes na DennikE.sk

Ak ste nepriznali príjem z predaja nehnuteľnosti, čakajte poštu z daňového úradu

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Ak ste nepriznali príjem z predaja nehnuteľnosti, čakajte poštu z daňového úradu. Finančná správa oslovila takmer 13-tisíc daňovníkov, ktorých predaj bytu či domu nebol od dane oslobodený. Dala termín na podanie priznania a zaplatenie dane do konca marca.

Minúta po minúte

USA schválili vakcínu proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson na núdzové použitie. Ide tak o tretiu očkovaciu látku schválenú v USA, podáva sa pri nej iba jedna dávka. Do konca marca majú Spojené štáty sľúbených od výrobcu 20 miliónov dávok.

„Je to vzrušujúca správa pre všetkých Američanov a povzbudivý vývoj v našom úsilí o ukončenie tejto krízy. Teraz ale nemôžeme poľaviť alebo sa domnievať, že víťazstvo je samozrejmosťou,“ uviedol prezident Joe Biden krátko po schválení.

Očkovanie touto vakcínou je podľa amerických odborníkov vhodné pre osoby vo veku 18 rokov a viac. Vakcína poskytuje spoľahlivú ochranu pred ťažkým priebehom covidu-19, teda hospitalizáciou a smrťou. Počas rozsiahleho klinického testovania dosiahla účinnosť v USA 86 percent a v JAR 82 percent.

Výsledky ukázali, že 28 dní po podaní vakcíny neboli evidované žiadne hospitalizácie ani úmrtia súvisiace s nákazou u všetkých očkovaných.

Vakcínu je možné uchovávať v chladničke až tri mesiace, čo uľahčí distribúciu. (tasr, čtk, ap)

V skladoch krajín EÚ sa hromadia vakcíny od firmy AstraZeneca, ich použitie okrem iného odmieta aj verejnosť, hoci ju zdravotnícke úrady schválili. EÚ sa pritom s touto farmaceutickou firmou sporí kvôli spomaleným dodávkam.

Napríklad Francúzsko do piatka spotrebovalo len 16 percent z 1,1 milióna dávok vakcíny, ktorá sa musí aplikovať dvakrát. Prvá zásielka prišla do Paríža začiatkom februára. Nemecko do štvrtka použilo zhruba pätinu z 1,45 milióna dávok preparátu. Približne rovnaké množstvo vakcíny použilo aj Taliansko, ktoré dostalo vyše milión dávok. Španielsko do piatka použilo jednu tretinu z 808 000 dávok.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že využitie tejto vakcíny spomaľuje aj to, že ju ľudia odmietajú. Verejne preto vyhlásila, aby mali otvorenú myseľ: „Všetky kompetentné úrady nám hovoria, že tomuto prípravku môžete veriť.“

To je podľa médií výrazná zmena tónu. Len pred niekoľkými týždňami viedli európski politici s firmou AstraZeneca vyhrotený spor kvôli dodávkam a francúzsky prezident vtedy povedal, že jej vakcína je pre starších ľudí „takmer neúčinná“. (čtk, financial times)

Deväť slovenských miest získalo spolu 12 miliónov eur a 28 škôl si podelí jeden milión eur z nórskych fondov. Financie by mali použiť na zateplenie budov, viac zelene, vodozádržné opatrenia a aj podporu alternatívnych spôsobov prepravy.

Informovalo o tom ministerstvo životného prostredia. Envirorezort uvádza, že v piatok nadobudlo účinnosť 34 projektových zmlúv.

„Vďaka financiám z nórskych fondov mestá budú môcť zlepšiť kvalitu bývania a znížiť produkciu emisií oxidu uhličitého či posilniť schopnosť reagovať na klimatické zmeny prostredníctvom plánovania a realizácie konkrétnych opatrení,“ tvrdí rezort.

Základné a stredné školy prispejú k upevňovaniu povedomia žiakov o klimatickej kríze a spôsoboch, ako sa pripraviť na nepriaznivé dôsledky globálneho otepľovania. Má ísť nielen o teoretickú výučbu, ale aj praktickú v priestoroch škôl a školských areáloch.

Žiadatelia budú podľa envirorezortu spolupracovať so subjektmi z prispievateľských krajín, ktorými sú Nórsko a Island. Rezort verí, že vďaka „kvalitne realizovaným projektom“ sa podarí naplniť hlavný cieľ programu, a to zmierňovať zmenu klímy a prispôsobovať sa tejto zmene. (tasr)

Rakúsko a Dánsko sa chcú dohodnúť na úzkej spolupráci s Izraelom v oblasti výskumu a výroby očkovacích látok a liekov proti koronavírusu. Lídri krajín sa majú stretnúť 4. marca.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v sobotu oznámil, že spolu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou budú o tom hovoriť budúci týždeň s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

Podľa Kurza budú obaja cestovať do Izraela 4. marca. „Našou hlavnou prioritou je urýchliť výrobu a zaobstaranie vakcín pre budúcnosť,“ uviedol šéf rakúskej vlády na sociálnej sieti.

Cieľom podľa neho musí byť aj príprava na fázu po lete v súvislosti s možnými ďalšími mutáciami koronavírusu. (tasr, dpa)

Pandémia vyhnala rozpočtový deficit Kanady za 9 mesiacov na takmer 162 miliárd eur. Na konci roka 2019 mala pritom krajina ešte prebytok. Dôvodom sú opatrenia súvisiace s pandémiou. (tasr)

V Kanade riešia záhadu masla, ktoré v teple nemäkne. Spotrebitelia si všimli, že v poslednom čase sa horšie rozotiera, majú pochybnosti o jeho kvalite. Jedným z možných vysvetlení je to, že chovatelia začali kravám dávať do krmiva viac palmového tuku.

Potravinársku aféru s názvom „buttergate“ podľa anglického označenia pre maslo ako prví na sociálnych sieťach rozšírili profesionálni kuchári a gastronomickí blogeri. „S naším maslom sa niečo deje a ja na to prídem. Všimli ste si, že pri izbovej teplote už nemäkne? Je vodové? Gumové?“ napísala na Twitteri začiatkom februára kanadská autorka kuchárskych kníh Julie Van Rosendaalová.

Tá prišla aj s prvým vysvetlením – za zmenu kvality masla zodpovedá zmenené zloženie krmív. V Kanade totiž vlani dlhá karanténa a ľudia, ktorí sa počas nej venovali pečeniu, spôsobili, že dopyt po masle stúpol o 12 %.

Doplnky na báze palmového tuku sa pridávajú do krmív už roky, zvyšujú produkciu mlieka aj jeho tučnosť. Vlani sa však tieto doplnky začali používať vo väčšej miere. Podľa doterajších zistení môže mať maslo vyrobené z mlieka kráv, ktoré bohato kŕmia palmovým tukom, vyššiu teplotu topenia.

Šéf potravinárskeho laboratória na univerzite Dalhousie Sylvain Charlebois tvrdí, že palmový tuk v krmivách je síce povolený, ale nie úplne neškodný, najmä s ohľadom na životné prostredie. Farmári však nesúhlasia, podľa nich je palmový tuk spoľahlivým prostriedkom ako kravám dodať energiu a žiadne jeho škodlivé vplyvy na kvalitu mlieka nie sú známe. (čtk, bbc)

Železničná spoločnosť Slovensko dosiahla vlani kladný hospodársky výsledok 10 miliónov eur. Stalo sa tak preto, že účtovne rozpustila rezervu, ktorú si vytvárala pre prípad prehry vo veľkom súdnom spore. V oblasti tržieb od cestujúcich však hlási výrazný pokles.

„Žiaľ, pod všetko sa podpísala koronakríza, a keďže nevieme predvídať jej ďalší vývoj, ťažko sa nám odhaduje, kedy sa dostaneme opäť na lepšie čísla. Pretrvávajúci lockdown nám neustále spôsobuje pokles cestujúcich, ktorých budeme chcieť opäť pritiahnuť do vlakov, čo si bude vyžadovať ďalšie marketingové aktivity,“ priblížil hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Tiež poukázal na to, že napriek kríze sa nezastavila obnova vozidlového parku, ktorý potrebuje nemalé investície. „Ďalšou položkou v našom rozpočte sú opatrenia, ktoré si zasa vyžiadala pandémia. Celkovú situáciu teda nemôžeme hodnotiť pozitívne,“ zhrnul.

Zároveň skonštatoval, že ZSSK hľadá úspory na dennej báze takmer všade. Počas minulého roka tak podľa hovorcu ušetrili na ľudských zdrojoch 2,4 milióna eur, a to v podobe „home office“ či krátenia úväzkov, na energiách zasa oproti plánu ušetrili 3,4 milióna eur, hoci od decembra ZSSK jazdí na novej trati do Komárna. Na ostatných službách, bez tých opravárenských, vykazuje spoločnosť úsporu 4 milióny eur.

Takisto na zamedzenie zvyšovania ďalších strát a nákladov stopli komerčné vlaky InterCity či zredukovali dĺžku jednotlivých vlakov.

Otázka realizácie a financovania dopravných služieb vo verejnom záujme, a teda aj hospodárenia ZSSK v čase koronakrízy, je podľa hovorcu stále otvorená.

„Intenzívne komunikujeme s naším akcionárom, ministerstvom dopravy, ale aj s ministerstvom financií o tom, ako zabezpečiť naše fungovanie tak, aby výpadky v našich službách a rozpočte neovplyvnili budúcnosť železničnej dopravy na Slovensku,“ dodal.

Súčasne zdôraznil, že v tejto chvíli je ťažké niečo predvídať, medziročný prepad cestujúcich a tržieb je obrovský. Pokles cestujúcich pri porovnaní januára 2020 a 2021 je 65,98 %. Prepad tržieb v rovnakom porovnaní predstavuje 72,13 %, a to všetko po zarátaní novej trate Bratislava – Dunajská Streda – Komárno.

„Pokiaľ nevidíme na koniec pandémie, nevieme seriózne plánovať ani naše financie, ani marketingové kampane motivujúce ľudí na návrat do vlakov,“ podotkol Kováč. (tasr)

Ministerstvo vnútra plánuje 200 miliónov eur z fondu obnovy využiť na boj proti korupcii, modernizáciu krízového riadenia, zefektívnenie finančného vyšetrovania či modernizáciu polície.

„Ministerstvo vnútra SR je v intenzívnom kontakte s Ministerstvom financií SR, s ktorým dolaďuje komponent s názvom Boj proti korupcii, bezpečnosť a ochrana obyvateľstva tak, aby bol pripravený na ďalšie rokovania s Európskou komisiou,“ priblížil rezort.

Hlavným cieľom opatrení má byť zavedenie efektívneho proaktívneho finančného vyšetrovania s vybudovaním personálnych a informačných kapacít. Zefektívniť by sa mohol aj boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí. Prispieť by k tomu mali nové nástroje na ich odhaľovanie.

Pripravované opatrenia sa podľa MV SR zameriavajú aj na zníženie nedôvery v políciu jej modernizáciou, digitalizáciou, zlepšením analytických možností a poskytovaním pomoci obetiam trestných činov.

Víziou je tiež zvýšenie odolnosti v krízových situáciách, ako je napríklad pandémia ochorenia covid-19, a modernizácia systému krízového riadenia. (tasr)

Vodiči a niektorí ďalší zamestnanci Dopravného podniku Bratislava sa môžu dať zaočkovať už tento víkend. „Sme za túto možnosť nesmierne vďační, lebo bez našich kolegov by mesto nemohlo plnohodnotne fungovať,“ uviedol riaditeľ DPB Martin Rybanský.

„Od začiatku pandémie sme zdôrazňovali, že naši vodiči sú v prvej línii, dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemická situácia. Aj vďaka nim sa do práce dostanú lekári, lekárky, zdravotníci a ľudia z mnohých ďalších profesií, ktoré spadajú do kritickej infraštruktúry. Sú jednými z nich.“

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať