Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Prešovčanom stopli plánovanú blokádu na Nivách, Ružinov s ňou nesúhlasil

Doprava v Prešove. Foto – TASR
Doprava v Prešove. Foto – TASR

Aktualizované o 15:50 V tento piatok o 15.00 h plánovalo Občianske združenie (OZ) Lepší Prešov zorganizovať v Bratislave na Mlynských nivách protestnú akciu. Približne 50 ľudí, ktorých mal priviezť autobus z východu republiky, a ďalších viac než 100 aktivistov malo počas jednej hodiny dvakrát na 15 minút blokovať priechod pri autobusovej stanici.

Akcia sa však napokon konať nebude. „Mestská časť Bratislava-Ružinov nám zamietla organizovať akýkoľvek protest,“ povedal predseda OZ Lepší Prešov Jozef Baran.

Podľa jeho slov boli neformálne alternatívy, ktoré Prešovčanom mestská časť ponúkla, neprijateľné.

„Zákazu predchádzalo osobné stretnutie starostu Ružinova so zástupcom zvolávateľa za prítomnosti zamestnancov miestneho úradu, pracovníka magistrátu hlavného mesta a príslušníkov štátnej a mestskej polície. Stretnutie sa uskutočnilo 24. marca,“ potvrdila hovorkyňa mestskej časti Ružinov Marianna Šebová.

Ružinov sa obáva o zdravie obyvateľov

V rozhodnutí mestská časť píše, že zhromaždenie zakazuje pre obavy o zdravie obyvateľov.

„Keďže táto komunikácia je z pohľadu dopravy veľmi frekventovaná, pričom zvolávateľ zhromaždenia nielenže nedisponuje povolením cestného správneho orgánu, ale ani súhlasom dopravného inšpektorátu, sú tu opodstatnené dôvody na to, že na mieste verejného zhromaždenia by hrozilo jeho účastníkom závažné nebezpečenstvo pre ich zdravie.“

Protest za výstavbu obchvatov, ktorý avizovalo OZ Lepší Prešov na piatok na troch miestach priamo v Prešove, podľa Barana naďalej platí. Blokáda sa tam má začať od 16.00 h a má trvať celú hodinu bez prestávky.

Mlynské nivy v Bratislave si ako miesto na akciu pôvodne vybralo OZ Lepší Prešov aj pre informácie o zámere developera postaviť lanovku z Petržalky na Nivy a tiež o tom, že táto časť mesta môže v budúcnosti zostať na čas uzavretá pre prerábku stanice.

Povolenie cestného orgánu netreba

Baran avizuje, že myšlienka protestovať v Bratislave platí aj naďalej. Do budúcna plánuje občianske združenie požiadať o povolenie viacero mestských častí.

Na Facebooku občianskeho združenia zaznela v reakcii na oznam o zrušení akcie aj otázka, či sa nedá protest zorganizovať aj neoficiálne. Ďalší diskutujúci odporúča skôr než na Mlynských nivách organizovať blokádu napríklad pred komplexom Bonaparte.

Baran upozorňuje, že pri organizácii protestnej akcie v Prešove nemali s miestnym magistrátom žiadny problém. „V Prešove to išlo iným spôsobom, snáď nabudúce budeme múdrejší,“ povedal Baran. Prešovská radnica potvrdila, že žiadne plánované podujatie tohto združenia zatiaľ nestopla.

Advokát a poslanec bratislavského magistrátu Ján Buocik hovorí, že síce chápe záujem mestskej časti chrániť záujem obyvateľov, ale vydaný zákaz organizovať protestnú akciu od mestskej časti Ružinov nie je podľa neho celkom v poriadku. „Argumentujú v ňom tým, že im chýba rozhodnutie cestného správneho orgánu. To je nesprávna argumentácia. Existuje nález Ústavného súdu, ktorý hovorí, že pri tomto zhromažďovacom práve nepotrebujete žiaden súhlas cestného orgánu, je to rozhodnutie z roku 2004,“ povedal Buocik.

Druhá časť argumentov mestskej časti – napríklad ochrana zdravia obyvateľstva – už má oporu aj v zákone.

V rozhodnutí však mestská časť neuvádza napríklad údaje o intenzite dopravy, ktoré by napovedali, či ružinovská akcia môže byť na hranici slobody zhromažďovať sa.

Bola by to otázka na súd

Či by práve akcia na Mlynských nivách bola taká nebezpečná, že ju bolo treba zakázať, by mohol povedať súd. Platí to pre prípad, že by Prešovčania zákaz napadli.

Existuje precedens, keď súd dal za pravdu organizátorom protestu, ktorý zakázali. Priznal im trovy konania.

OZ Lepší Prešov dlhodobo aj cez blokády presadzuje výstavbu severného a juhozápadného obchvatu mesta Prešov. Ten druhý práve prekresľujú – podľa pôvodných projektov mali obchvaty dokopy vyjsť na takmer 900 miliónov eur.

Analytický útvar ministerstva financií Hodnota za peniaze v odpovedi na list prezidentovi Andrejovi Kiskovi píše o viacerých alternatívach, niektoré by Prešovu pomohli lacnejšie alebo aj výraznejšie.

Juhozápadná diaľnica je podľa ministerstva dopravy priďaleko s prípravou (už sa uskutočnil celý tender), a tak ju neplánuje meniť. Stavba vyjde na 45 miliónov eur za kilometer – toľko nikdy nestála žiadna časť D1. Je to cena bližšie cene za kilometer tunela, ten tvorí štvrtinu juhozápadného obchvatu krajského mesta.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Zdieľať

Ako sa správať k Pente: Odpovedajú Mikloš, Blahová, Ovčarik, Molnárová, Hirman, Kovalčík, Vašáková, Svorenčík a Melioris

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Mikloš o tom, ako sa správať k Pente po zverejnení nahrávok Gorily: „Keďže cítim politickú spoluzodpovednosť, myslím si, že mi neprislúcha dávať rady žiadnym ľuďom ani inštitúciám v tom, ako by sa mali správať voči Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám.“

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Zdieľať

Gazprom začal plniť plynom prvú vetvu nového podmorského plynovodu TurkStream, ktorý prepája Rusko a Turecko. Moskva ním chce obísť ukrajinskú tranzitnú trasu na prepravu ruského plynu do Európy a posilniť si pozíciu na európskom trhu.

Plnenie plynovodu je poslednou fázou pred uvedením do prevádzky, ktorá by mala byť spustená pred koncom tohto roka, píše Reuters.

Základné fakty o plynovode TurkStream:

  • spája Rusko s Tureckom po dne Čierneho mora;
  • má 2 vetvy, každú s prepravnou kapacitou 15,75 miliardy kubických metrov ročne;
  • prvá vetva má slúžiť na zásobovanie tureckých zákazníkov;
  • druhá má zabezpečovať dodávky ďalej do Bulharska, Srbska a Maďarska.

Plnenie druhej vetvy TurkStreamu je naplánované na neskôr.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať