Denník N

Podozrivá je HSBC, nie Hantuchová

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

V britskej banke už toľkokrát našli špinavé peniaze, že to vyzerá, akoby ani nemohla mať čistých klientov.

Čo spája Danielu Hantuchovú s Britmi, Mexičanmi či Francúzmi, na ktorých účty v HSBC posielajú daňové úrady rôznych štátov svojich policajtov? Nič viac, než to, že keď bývalý zamestnanec banky ukradol údaje o desiatkach tisíc účtov, jeden z nich patril jej. Preto nech je Daniela Hantuchová príkladom, že účet v HSBC, a to ani v jej švajčiarskej pobočke, nezakladá podozrenie z ničoho.

A vôbec, prívlastok “podozrivý” účet je absolútne nepatričný, podobne ako označenia “čierne peniaze”, ktoré použil bulvár prí písaní o slovenských menách na Legardeovej zozname.

Naopak, vážne podozrivá je HSBC. Dlhodobo sa snažila o trochu vyššie marže, než dosahujú iné banky jej veľkosti a dlhodobo sa starala o peniaze podozrivým ľuďom z prostredia drogovej mafie či z okolia diktátorov.

Banka sa už roky ospravedlňuje a vysvetľuje jeden prípad prania špinavých peňazí za druhým, občas zaplatí pokutu v desiatkach alebo stovkách miliónov a celý ten čas hovorí, ako sa usiluje pracovať eticky a vyhýbať sa klientom s podozrivými peniazmi. Raz hádže vinu na jednotlivcov, inokedy na nedokonalý informačný systém. A medzitým prichádzajú ďalšie a ďalšie vyšetrovania a pokuty.

HSBC si dokonca necháva šéfa, ktorý roky tajil svoje (vraj zdanené) bonusy na inkognito panamskom účte, pretože nechcel, aby sa o nich vedelo.

Ak nedávno banka vyhlásila, že počet klientov jej švajčiarskej pobočky klesol od roku 2007 o sedemdesiat percent, tak je prekvapujúce, že to nie je viac a nie len vo Švajčiarsku. Kto by chcel mať účet v banke, z ktorej sa strácajú citlivé dokumenty a je permanentne vyšetrovaná z napomáhania daňovým únikom a práčkam peňazí.

Lenže akákoľvek špinavá je minulosť a prítomnosť HSBC, médiá a štátne úrady by namali podľahnúť volaniu davu, že vyčistiť treba každého jej klienta. Pripomeňme, že slovenské účty zo zoznamu pochádzajú z prelomu tisícročí, kedy boli slovenské banky také zašpinené, že sme do ich čistenia museli vložiť cez 100 miliárd korún. A nezúčastňovali sa len prania peňazí, spolupracovali na podvodoch, po ktorých končili biele kone pod zemou. A tiež nie sme podozriví všetci, čo sme u nich v tých časoch mali uložené peniaze.

A preto ak vaše meno náhodnou príde v druhej vlne informačného úniku SwissLeaks, nerobte žiadnu paniku a pokojne sa k účtu priznajte. Podozrenie vzbudíte skôr vtedy, keď budete nešikovne zahmlievať a meniť odpovede.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

    Ekonomika, Komentáre

    Teraz najčítanejšie