Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Kmotríkov národný štadión má sklz a nemá ešte súhlas Bruselu

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Bez súhlasu Európskej komisie nesmie štát zaplatiť štadión, ktorý si dal nakresliť majiteľ Slovana.

Aktualizované o 15:49 Prvou väčšou vecou, ktorú urobil nový minister školstva Peter Plavčan (SNS) po nástupe do funkcie, bol súhlas s obrou dotáciou pre bratislavský futbalový štadión. Maximálna suma vládnej investície sa nakoniec vyšplhala na 75 miliónov eur.

Národná aréna bude podľa predstáv majiteľa Slovana Ivana Kmotríka, ktorý dal arénu nakresliť svojim architektom. Dostane na ňu dotáciu a neskôr ju od neho môže štát odkúpiť celú.

Dodatky a zmluvy sa podpisovali v máji minulého roka, štadión sa už stavia, ale pomoc štátu stále nemá súhlas od Európskej komisie. Posudzuje, či investícia do národnej arény nie je nedovolenou štátnou pomocou.

„Účinnosť podpísanej zmluvnej dokumentácie je podmienená získaním pozitívneho rozhodnutia Európskej komisie týkajúceho sa posúdenia zamýšľaných transakcií z hľadiska prípustnosti štátnej pomoci,“ píše ministerstvo školstva v materiáli, ktorý predložili na stredajšie vládne rokovanie.

Debaty s Bruselom naštartovali vládni úradníci v júli minulého roku. Odvtedy si Komisia viackrát pýtala dodatočné informácie. Posledné doplnky posielali z vlády 2. marca. Odpoveď zatiaľ nemajú a nevedia, kedy by mohla prísť.

Konania Bruselu o štátnej pomoci majú lehotu 2 mesiace od doručenia podkladov, ale stáva sa, že sa natiahnu.

Napríklad investičnú pomoc pre papierne Milana Fiľa v hodnote 50 miliónov eur schválil štát hneď po voľbách a Európska komisia o nej ešte nerozhodla.

Plavčan: Termín výstavby dobehneme

Štadión sa medzitým stavia. Podľa vládnych dokumentov by mal byť hotový v prvej polovici budúceho roka, no zatiaľ má mierny sklz.

„Z dôvodu nepriaznivých klimatických podmienok v zimnom období 2016 a 2017 sa stavba infraštruktúry dostala približne do trojmesačného oneskorenia,“ píšu Plavčanovi úradníci v spolupráci s poradcami z KPMG, ktorých pre štadión objednali.

Zatiaľ sa prestavalo 9 miliónov eur, čo predstavuje 18 percent z ceny diela, píše sa v materiáli. Reč je o cene za samotnú stavbu štadióna (bez výbavy), ktorá sa odhaduje na necelých 50 miliónov eur. V materiáli vytvorenom minulý týždeň sa tiež píše, že výstavba sa má zrýchliť a termíny by sa mohli dohnať.

„Bude zmenený harmonogram, ktorý by mal reagovať na tie zmenené a tvrdšie podmienky, ktoré boli, čo sa týka počasia. Ale tento nový harmonogram zabezpečí to, aby bol (štadión) postavený načas,“ okomentoval minister Plavčan pred vládnym rokovaním výstavbu štadióna. Za zmluvný termín pre jeho dokončenie označil koniec budúceho roka.

Na Facebooku ukazuje Štadión Tehelné pole zábery z výstavby.

stadion
Foto – FB Tehelné pole

Ministrovi materiál neschválili, Fico ho chce doplniť

Vláda rokovania o Plavčanovom materiáli prerušila.

„Debata bola prerušená, lebo prebieha komunikácia s Európskou komisiou, a nebolo z toho materiálu úplne jasné, v akej je fáze. To znamená, že predseda vlády požiadal ministra školstva, aby priniesol detailnejšiu informáciu o rokovaniach s komisiou a stanovisku Európskej komisie,“ priblížil dôvody minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Plavčan po vládnom rokovaní odišiel za povinnosťami.

Stanovisko Európskej komisie sme zatiaľ nezískali.

Vendelín Benkóczki z kancelárie Kubicová – Benkóczki – Baláž sa nazdáva, že dodatočné otázky od komisie môžu byť aj formality, ale môže to byť aj vážnejšia záležitosť. Keby nakoniec v Bruseli slovenský projekt neschválili, dotácie by sme naň dať nemohli a tie, ktoré boli prípadne vyplatené, by sa museli vymáhať.

Stavbu zastrešuje Strabag. Podľa vládnych dohôd má pre Kmotríka štadión najprv postaviť s nenávratnou dotáciou 27,2 milióna eur. Keď ho dostavia, môže ho predať vláde a doplatí sa mu zvyšok do 75-miliónového stropu.

Dotácie by mal štát vyplácať na základe faktúr zo stavby. Ministerstva školstva sme sa pýtali, čo všetko si Brusel dodatočne pýta zdokladovať, ale aj aký je záložný plán pre prípad, že v Bruseli predstava takto dotovaného štadióna neprejde.

„Do dnešného dňa ministerstvo školstva nemá aktuálne stanovisko Európskej komisie, preto rokovanie o tomto bode bude aj súčasťou ďalšieho rokovania vlády, na ktorom doplníme informáciu o aktuálnom stave posudzovania našej žiadosti Európskej komisii. Boli jej zaslané všetky požadované podklady ako aj odpovede na dodatočné otázky. Zatiaľ žiadna ďalšia požiadavka neprišla,“ povedala hovorkyňa Ivana Skokanová.

Ivanovi Kmotríkovi sme sa nedovolali, z jeho firmy Grafobal nás s otázkami odkázali na ministerstvo školstva.

Súčasťou projektu štadióna je aj budova s bytmi či kancelárskymi priestormi a iné komerčné objekty. Na tie podľa ministerstva školstva dotácie vôbec ísť nemajú.

Stavbu novej arény formálne spustili prvého septembra. Poklopkať základný kameň prišiel spoločne s Ivanom Kmotríkom aj premiér Fico. Kmotrík už vtedy spomínal, že musia celú vec vyriešiť ešte s Európskou komisiou.

„Na základe našej dohody so Strabagom sme vyčlenili desať miliónov eur, aby sa mohlo začať pracovať a aby sme neboli odkázaní na to, že jednoducho stratíme ďalšiu zimu,“ povedal Kmotrík.

Štadión má spĺňať náročné požiadavky vysokých súťaží a bude mať 22 500 miest.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: V Martine krízu využili, na export budú vyrábať stotisíc respirátorov denne
 • Štátne dlhopisy: Slovensko si v štyroch aukciách požičalo 478 miliónov eur
 • Energetika: Minister Sulík avizuje pokles ceny tepla v piatich zo šiestich štátnych teplární
 • Konkurz: Na ministerstve financií je výberové konanie na prezidenta Finančnej správy, prihlásilo sa 12 kandidátov
 • ÚVO: Úrad predstavil vlastný návrh, ako upraviť verejné obstarávanie
 • Pomoc: EÚ musí urýchlene rozdeliť 750 miliárd eur z fondu obnovy, vyhlásila šéfka ECB Christine Lagardeová
 • Vývoj: Rast čínskej ekonomiky sa v 3. štvrťroku zrýchlil na 4,9 % z 3,2 % v druhom kvartáli
 • Doprava: Japonsko dnes otestovalo nový rýchlovlak šinkansen, funguje na princípe magnetickej levitácie
 • Nová pomoc od štátu: Aké budú zmeny v pomoci v rámci druhej vlny pandémie
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Posielate učiteľke hotovosť za pomôcky po deťoch? Pribudne nová možnosť, ako sa na ne poskladať

Payme prinesie možnosť poslať peniaze bez toho, aby človek musel vyťahovať peňaženku alebo kartu. Ilustračné foto - JumpStoryy
Payme prinesie možnosť poslať peniaze bez toho, aby človek musel vyťahovať peňaženku alebo kartu. Ilustračné foto – JumpStoryy

Od budúceho roka všetky veľké banky sprístupnia klientom službu Payme, ktorá umožní vypýtať si peniaze na účet jedným linkom napríklad cez čet alebo email. Odpadne tak nevyhnutnosť vypĺňať pri platobnom príkaze IBAN a sumu.

V Bratislave zlacnie teplo o desatinu, avizuje Sulík

Foto - TASR
Foto – TASR

Minister Sulík avizuje pokles ceny tepla pre Bratislavčanov o 10 %, pre Žilinčanov o 4 % a pre Košičanov o 1,7 %. Ceny majú klesnúť v piatich zo šiestich štátnych teplární. K nárastu o 3 % by malo prísť vo Zvolenskej teplárenskej.

Minúta po minúte

V Estónsku sa konal online samit iniciatívy Trojmorie, v ktorej je aj Slovensko. Členské krajiny sľúbili takmer miliardu eur do spoločného fondu, ktorý by mal investovať do ciest, železníc, plynovodov či digitálneho prepojenia štátov iniciatívy.

Iniciatíva združuje Bulharsko, Česko, Estónsko, Chorvátsko, Maďarsko, Litvu, Lotyšsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. (čtk, err)

Kým sa vráti ekonomika USA na úroveň spred krízy, môže to trvať ešte ďalší rok, tvrdí zástupca šéfa americkej centrálnej banky Richard Clarida s tým, že trh práce zrejme bude potrebovať na znormalizovanie ešte dlhšie.

„Aj keď je zotavovanie z jarného kolapsu ekonomickej aktivity robustné, nezabúdajme na to, že plné zotavenie ekonomiky z recesie spôsobené ochorením covid-19 má pred sebou ešte dlhú cestu,“ povedal Clarida počas virtuálnej diskusie zorganizovanej zväzom American Bankers Association.

Pandémia podľa neho spôsobila hlbokú recesiu a aj napriek aktuálnemu oživovaniu sú jej vyhliadky „mimoriadne neisté“.

Miera nezamestnanosti v USA sa výrazne znížila od svojho pandemického vrcholu – na 7,9 % zo 14,7 % počas jari, ale podľa prognóz Fedu do konca roka 2023 zrejme neklesne pod 4 %. (tasr)

Vicepremiér Štefan Holý sa nestretne so zástupcami piatich mimovládnych organizácií, ktoré ho o to požiadali, lebo sú znepokojení predstavenou „revolúciou vo verejnom obstarávaní“. Odpísal im, že budú mať možnosť vyjadriť sa k novele v pripomienkovom konaní. Aliancia Fair Play, INEKO, Transparency International Slovensko, Slovensko Digital a Nadácia Zastavme korupciu majú obavy, že novela zúži priestor na kontrolu štátnych nákupov.

ConocoPhillips kúpi amerického ťažiara ropy z bridlíc Concho Resources za 9,7 miliardy dolárov. Zlúčená firma bude najväčším nezávislým ťažiarom ropy a plynu v USA s dennou ťažbou viac ako 1,5 milióna barelov ropného ekvivalentu.

Akvizícia sa uskutoční formou výmeny akcií a posunie ConocoPhillips medzi najväčších ťažiarov v Permskej panve, jednej z najvýznamnejších oblastí ťažby ropy v USA. Transakcia by mala byť dokončená v 1. štvrťroku 2021.

Fakty o akvizícii:

 • Conco Resources je 5. najväčším ťažiarom v Permskej panve s ťažbou 319-tisíc barelov denne;
 • ConocoPhillips patrí k popredným producentom ropy z bridlíc v dvoch oblastiach USA, v Permskej panve ťaží len 50-tisíc barelov denne;
 • zlúčená firma bude mať hodnotu 60 miliárd dolárov a mala by vlastniť zásoby v objeme 23 miliárd barelov ropného ekvivalentu.

Firma Concho Resources mala na konci júna dlhodobý dlh 3,9 miliardy dolárov a od roku 2018 nevykázala ročný zisk. V 2. štvrťroku prehĺbila stratu na 435 miliónov dolárov z vlaňajších 97 miliónov dolárov.

Kontext

Akvizícia je ďalšou z radu konsolidácií v ropnom sektore, ktorý sa potýka so slabým dopytom a nízkymi cenami pohonných látok v súvislosti s pandémiou.

Mnohí americkí ťažiari z bridlíc sa prepadli do strát a na rozdiel od minulosti majú aj problémy so získaním nového kapitálu na reštrukturalizáciu vysokého dlhu. (čtk, reuters, ap)

Slovensko si v štyroch aukciách štátnych dlhopisov požičalo od investorov 478 miliónov eur. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity. Priemerné výnosy do splatnosti sa pohybovali od -0,5 % ročne pri dlhopisoch splatných v roku 2027 až po 0,0022 % pri splatnosti v roku 2037. (tasr)

Skrachované aerolínie Flybe by mohli začať na budúci rok opäť lietať. Informoval o tom insolvenčný správca EY, ktorý súhlasil s predajom zostávajúceho majetku dopravcu spoločnosti Thyme Opco.

Nový vlastník Flybe spadá pod firmu Cyrus Capital. Kúpi značku, duševné vlastníctvo, akcie a vybavenie aerolínií.

Podľa nového vlastníka začne britský regionálny dopravca lietať v menšom rozsahu než predtým. Hodnota transakcie nebola zverejnená, schváliť ju musia ešte regulačné úrady.

Ako došlo ku krachu

Aerolinky Flybe pôsobili na trhu vyše 40 rokov. V marci sa stali jednou z prvých leteckých spoločností, ktoré skončili najmä v dôsledku pandémie.

Pred bankrotom Flybe prepravili ročne 8 miliónov cestujúcich a prevádzkovali 40 % regionálnych letov v Británii.

Problémy mali už pred pandémiou, začiatkom roka ich zachraňovala vláda a akcionári. Vo februári dopravcu kúpilo konzorcium Connect Airways vytvorené podnikmi Virgin Atlantic, Stobart Group a Cyrus Capital. (čtk, reuters, bbc)

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Pakistan zruší blokovanie čínskej aplikácie TikTok, rozhodnutie prichádza po 10 dňoch platnosti jej zákazu. TikTok sľúbil, že bude moderovať obsah a odstráni nevhodné a neslušné videá, informuje Reuters.

Vedenie TikToku uviedlo, že žiadne oficiálne rozhodnutie od pakistanských úradov zatiaľ nedostalo. Aplikáciu na sťahovanie krátkych videí stopli preto, že nesplnila podmienky na filtrovanie nemorálneho obsahu.

Akú má pozíciu v Pakistane

TikTok mal pred zákazom v Pakistane 20 miliónov používateľov. Podľa spoločnosti SensorTower sa v poslednom roku stal treťou najviac sťahovanou aplikáciou v krajine po Facebooku a WhatsAppe.

Podľa ďalších údajov TikTok zaznamenal v Pakistane 43 miliónov stiahnutí. Krajina má 220 miliónov obyvateľov, TikTok vo svete používajú hlavne dospievajúci a mladí ľudia.

Ďalšie problémy TikToku

Majiteľ TikToku, čínska firma ByteDance, čelí problémom aj v ďalších krajinách. Niektoré štáty sieť podozrievajú, že dostatočne nechráni súkromie používateľov.

Už teraz je TikTok zakázaný napríklad v Indii. Podľa miestnej vlády by mohli čínske mobilné aplikácie predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Americký prezident Donald Trump podmienil zachovanie aktivít TikToku v USA jeho presunom do amerických rúk. Aj Trump argumentuje ohrozením národnej bezpečnosti.

Čínsky vlastník preto rokuje s americkými firmami Oracle a Walmart o vytvorení spoločného podniku TikTok Global, pod ktorý by presunul aktivity TikToku v USA. (čtk, reuters)

Poľovačky sa môžu konať aj s vyšším počtom účastníkov ako 6, informuje ministerstvo pôdohospodárstva s odvolaním na hygienikov. Vymenúva viacero podmienok – poľovníci sa nebudú zhromažďovať, dezinfikujú si ruky a neprídu chorí.

O podrobnejších podmienkach informuje ministerstvo na svojom webe.

Informácia sa týka takzvaných spoločných poľovačiek. Podľa zákona o poľovníctve ich schvaľujú okresné úrady, zákon ich definuje ako lov s najmenej tromi strelcami. Ich cieľom môže byť radikálne zníženie počtu zveri.

Ministerstvo sa hygienikov na poľovačky pýtalo aj pre hromadné odstrely diviakov, ktoré sa robili s cieľom zabrániť šíreniu afrického moru ošípaných. Konať sa môžu aj spoločné poľovačky na hraniciach s Maďarskom, odkiaľ sa nákaza šírila.

Tesla začne tento mesiac dodávať elektromobily Model 3 zo Šanghaja na vyše 10 európskych trhov. Sú medzi nimi Nemecko, Taliansko, Francúzsko či Švajčiarsko. Autá Tesly sa doteraz dovážali do Európy z jej domácej americkej fabriky.

Tesla spustila dodávky svojho najlacnejšieho elektromobilu z čínskej továrne vlani v decembri. V Šanghaji má prvý montážny závod mimo USA, tento rok v ňom plánuje vyrobiť 150-tisíc áut.

Minulý mesiac Tesla predala na čínskom trhu viac ako 11-tisíc áut Model 3. Okrem neho pripravuje v Šanghaji aj výrobné kapacity pre SUV vozidlo Model Y.

zámere Tesly exportovať autá z Číny do Európy a na ďalšie ázijské trhy informovali médiá už v septembri. Elektromobily chce vyrábať aj priamo v Európe, výrobný závod plánuje postaviť neďaleko Berlína. (reuters)

Ryanair pre pandémiu dočasne pozastavuje lety z Košíc do Prahy. Nateraz posledný let do hlavného mesta Českej republiky bol naplánovaný na pondelok. Lety Ryanairu do Londýna a od 25. októbra aj do Liverpoolu pokračujú. (tasr)

Cetin postaví rýchlu mobilnú 5G sieť na technológiách firmy Ericsson. Švédsky dodávateľ uspel v tendri najväčšieho prevádzkovateľa mobilných a pevných telekomunikačných sietí v Česku, ktorý patrí do skupiny PPF miliardára Petra Kellnera.

Cetin je prvým prevádzkovateľom sietí v Česku, ktorý si vybral dodávateľa pre 5G. V súčasnosti skúšobne prevádzkuje 5G siete v časti Prahy a Kolína pre operátora O2, v ktorom drží kontrolný podiel tiež PPF.

Ericsson v prvej polovici roka spolupracoval s operátormi vo viac ako desiatich európskych krajinách. Má uzavretých vyše 90 zmlúv na zriadenie 5G sietí, z nich približne tretina je v komerčnej prevádzke. Prvá európska komerčná 5G sieť bola spusená firmou Swisscom v apríli 2019.

Technológie pre 5G siete ponúkajú aj firmy Nokia či Huawei, ktorý je považovaný za jedného z hlavných globálnych hráčov v oblasti 5G. USA proti nemu broja z dôvodu možného napojenia na čínsku vládu. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať