Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Drucker: Novú nemocnicu za 300 miliónov nebude viesť súkromník

Nemocnica Ružinov má prejsť veľkou rekonštrukciou. Foto N – Tomáš Benedikovič
Nemocnica Ružinov má prejsť veľkou rekonštrukciou. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aj keď ministerstvo zdravotníctva chce pomoc súkromného poradcu pri stavbe novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ten nemocnicu nebude priamo riadiť.

Koncept novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave v stredu odobrila vláda. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker tak môže začať s prípravou. Ide o projekt za vyše 300 miliónov eur, jeho súčasťou má byť postavenie novej nemocnice v bratislavskej časti Rázsochy, rekonštrukcia nemocnice v Ružinove aj zatvorenie Kramárov.

V materiáli, ktorý vláda prijala, je opísaný takzvaný hybridný model, ktorý chce minister na stavbu použiť. Výstavbu a prevádzku bude platiť štát, súkromný manažér zdravotnej starostlivosti má však dohliadnuť na stavbu a nastaviť procesy tak, aby zabezpečil lepšie hospodárenie nemocnice. Koľko manažér dostane bude podľa ministerstva otázkou súťaže. Útvar hodnoty za peniaze a Inštitút zdravotnej politiky v prepočtoch používali sumu 2,5 milióna eur ročne počas 5 rokov. Je to však za predpokladu, že bude spĺňať všetky kritériá.

„Projekt je finančne výhodný,“ podporil Druckera aj šéf útvaru Hodnota za peniaze Štefan Kišš (celý rozhovor s ním na konci textu).

Poradcu chce hľadať už tento rok

Minister Drucker však hovorí, že manažér nebude novú nemocnicu riadiť, ale riadiť ju bude manažment, ktorý navrhne štát, podobne ako v iných štátnych fakultných či univerzitných nemocniciach. „Súkromný partner určite nebude prevádzkovať nemocnicu,“ povedal Drucker. Hľadá partnera, ktorý by mu pomohol s medicínskymi aj nemedicínskymi kritériami nemocnice. Teda napríklad ako by sa mali pacienti po nemocnici pohybovať, ako by mali byť riešené operačné sály a podobne.

Súkromný partner by mal byť spolu s ministerstvom zodpovedný za to, ako bude stavba prebiehať, a aj za to, že vďaka kritériám, ktoré navrhne, bude nemocnica fungovať efektívne. Ak budú tieto kritériá fungovať, dostával by počas piatich rokov odmenu, ak by nefungovali, mohol by dostať sankcie. „Nič sa nehovorí o tom, že tento partner by mal riadiť nemocnicu,“ hovorí Drucker.

Riadiť nemocnicu bude rada riaditeľov, teda pôjde o kolektívny orgán, ktorý dnes už v niektorých štátnych nemocniciach funguje. Nová univerzitná nemocnica bude mať aj rozšírenú dozornú radu. „Bude to manažment v zastúpení Slovenskej republiky. Nebude to žiadny súkromný partner,“ hovorí Drucker. Poradcu potrebujú, lebo so stavaním takej veľkej nemocnice na Slovensku nemáme skúsenosť. Naposledy sa stavala len Nemocnica sv. Michala, ktorá patrí pod ministerstvo vnútra a obrany, ale nejde o univerzitnú, ale všeobecnú, teda menšiu nemocnicu.

Na poradcu chce minister vyhlásiť medzinárodný tender ešte tento rok. „Verím, že v priebehu pár mesiacov by mali byť súťažné podklady pripravené,“ hovorí minister.

Nová nemocnica bude príspevková organizácia, takúto formu majú aj iné štátne nemocnice. Keď o stavbe novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave hovorila bývalá ministerka Zuzana Zvolenská (tiež nominantka Smeru), navrhovala, aby to bola akciová spoločnosť.

Ako bude vyzerať nová nemocnica

 • Celkovo by nová nemocnica aj s rekonštrukciami iných nemocníc mala stáť 324 miliónov eur (bez DPH).
 • Nová nemocnica by mala byť v lokalite Rázsochy, vraj bude mať 578 lôžok. Stáť má 236 miliónov eur.
 • Nemocnicu v Ružinove by mali rekonštruovať, stáť by to malo 72 miliónov eur bez DPH.
 • Nemocnice Staré Mesto a Podunajské Biskupice by sa mali špecializovať, nemocnica v Petržalke by mala byť všeobecná. Rekonštrukcia ostatných nemocníc by mala stáť 17 miliónov eur.
 • Nemocnicu na Kramároch by mali zrušiť, keď postavia Rázsochy.
 • Prevádzkové náklady novej UNB majú byť 110 – 150 miliónov eur ročne, s predpokladanými výnosmi 130 – 180 miliónov eur ročne. Má byť v prevádzke v roku 2023, poskytnúť má nové priestory aj na výskum a vzdelávanie.
 • Ministerstvo zdravotníctva očakáva, že vďaka novej nemocnici sa odvrátiteľná úmrtnosť v Bratislavskom kraji zlepší o päť percent.
 • Dnes je univerzitná nemocnica najväčšia a tvorí aj najväčší dlh – odhadovaná prevádzková strata je v tomto roku 37 miliónov eur. Ak by sa postavila nová nemocnica, ministerstvo očakáva v roku 2024 prevádzkový zisk 15 miliónov eur.

Ako vidí návrh útvar Hodnoty za peniaze

Odpovedá šéf útvaru Štefan Kišš, ktorý projekt ministerstva zdravotníctva posudzoval.

Je koncepcia novej univerzitnej nemocnice dobrá?

Áno. Projekt je finančne výhodný. Výstavba novej nemocnice a reorganizácia zároveň očakávajú prínosy z lepšej starostlivosti a zníženia odvrátiteľnej úmrtnosti.

Bude 300 miliónov eur dobre investovaných?

Áno. Ak sa naplnia predpoklady.

Nemala by sa univerzitná nemocnica zmenšiť, vzhľadom na pripravovanú nemocnicu Penty?

Plánovaná súkromná nemocnica zatiaľ nie je oficiálny projekt. Jej výstavba by zvýšila plánovanú ponuku nemocničných lôžok. Odporúčame preto zohľadniť vplyv prípadného vzniku novej súkromnej nemocnice na celkový dopyt po zdravotnej starostlivosti v novej UNB.

Sú Rázsochy najlepšie miesto?

Neviem to posúdiť.

Je hybridný model (postaví to štát s manažérskym dohľadom) najvýhodnejší?

Áno. Ak sa naplnia predpoklady. Kľúčové sú z nášho pohľadu výkonnostné a zmluvne zaviazané ukazovatele pre manažéra zdravotnej starostlivosti.

Je najlepší model, aby bola nová nemocnica a rekonštruoval sa Ružinov?  

Neviem to posúdiť. V našej analýze odporúčame, aby zvolené lokality boli lepšie, aj finančne vyargumentované.

Ako celkovo hodnotte úroveň koncepcie?

Samotný dokument Koncepcia UNB má parametre štúdie realizovateľnosti, ktorá by mala byť na začiatku každého investičného projektu. Na MZ ju pripravili vlastnými kapacitami, čo je jednoduchý príklad ako môžu analytici ušetriť verejné peniaze. Podobné štúdie sa zvyknú externe obstarávať za niekoľko sto tisíc eur.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: V Martine krízu využili, na export budú vyrábať stotisíc respirátorov denne
 • Štátne dlhopisy: Slovensko si v štyroch aukciách požičalo 478 miliónov eur
 • Energetika: Minister Sulík avizuje pokles ceny tepla v piatich zo šiestich štátnych teplární
 • Konkurz: Na ministerstve financií je výberové konanie na prezidenta Finančnej správy, prihlásilo sa 12 kandidátov
 • ÚVO: Úrad predstavil vlastný návrh, ako upraviť verejné obstarávanie
 • Pomoc: EÚ musí urýchlene rozdeliť 750 miliárd eur z fondu obnovy, vyhlásila šéfka ECB Christine Lagardeová
 • Vývoj: Rast čínskej ekonomiky sa v 3. štvrťroku zrýchlil na 4,9 % z 3,2 % v druhom kvartáli
 • Doprava: Japonsko dnes otestovalo nový rýchlovlak šinkansen, funguje na princípe magnetickej levitácie
 • Nová pomoc od štátu: Aké budú zmeny v pomoci v rámci druhej vlny pandémie
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Posielate učiteľke hotovosť za pomôcky po deťoch? Pribudne nová možnosť, ako sa na ne poskladať

Payme prinesie možnosť poslať peniaze bez toho, aby človek musel vyťahovať peňaženku alebo kartu. Ilustračné foto - JumpStoryy
Payme prinesie možnosť poslať peniaze bez toho, aby človek musel vyťahovať peňaženku alebo kartu. Ilustračné foto – JumpStoryy

Od budúceho roka všetky veľké banky sprístupnia klientom službu Payme, ktorá umožní vypýtať si peniaze na účet jedným linkom napríklad cez čet alebo email. Odpadne tak nevyhnutnosť vypĺňať pri platobnom príkaze IBAN a sumu.

V Bratislave zlacnie teplo o desatinu, avizuje Sulík

Foto - TASR
Foto – TASR

Minister Sulík avizuje pokles ceny tepla pre Bratislavčanov o 10 %, pre Žilinčanov o 4 % a pre Košičanov o 1,7 %. Ceny majú klesnúť v piatich zo šiestich štátnych teplární. K nárastu o 3 % by malo prísť vo Zvolenskej teplárenskej.

Minúta po minúte

V Estónsku sa konal online samit iniciatívy Trojmorie, v ktorej je aj Slovensko. Členské krajiny sľúbili takmer miliardu eur do spoločného fondu, ktorý by mal investovať do ciest, železníc, plynovodov či digitálneho prepojenia štátov iniciatívy.

Iniciatíva združuje Bulharsko, Česko, Estónsko, Chorvátsko, Maďarsko, Litvu, Lotyšsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. (čtk, err)

Kým sa vráti ekonomika USA na úroveň spred krízy, môže to trvať ešte ďalší rok, tvrdí zástupca šéfa americkej centrálnej banky Richard Clarida s tým, že trh práce zrejme bude potrebovať na znormalizovanie ešte dlhšie.

„Aj keď je zotavovanie z jarného kolapsu ekonomickej aktivity robustné, nezabúdajme na to, že plné zotavenie ekonomiky z recesie spôsobené ochorením covid-19 má pred sebou ešte dlhú cestu,“ povedal Clarida počas virtuálnej diskusie zorganizovanej zväzom American Bankers Association.

Pandémia podľa neho spôsobila hlbokú recesiu a aj napriek aktuálnemu oživovaniu sú jej vyhliadky „mimoriadne neisté“.

Miera nezamestnanosti v USA sa výrazne znížila od svojho pandemického vrcholu – na 7,9 % zo 14,7 % počas jari, ale podľa prognóz Fedu do konca roka 2023 zrejme neklesne pod 4 %. (tasr)

Vicepremiér Štefan Holý sa nestretne so zástupcami piatich mimovládnych organizácií, ktoré ho o to požiadali, lebo sú znepokojení predstavenou „revolúciou vo verejnom obstarávaní“. Odpísal im, že budú mať možnosť vyjadriť sa k novele v pripomienkovom konaní. Aliancia Fair Play, INEKO, Transparency International Slovensko, Slovensko Digital a Nadácia Zastavme korupciu majú obavy, že novela zúži priestor na kontrolu štátnych nákupov.

ConocoPhillips kúpi amerického ťažiara ropy z bridlíc Concho Resources za 9,7 miliardy dolárov. Zlúčená firma bude najväčším nezávislým ťažiarom ropy a plynu v USA s dennou ťažbou viac ako 1,5 milióna barelov ropného ekvivalentu.

Akvizícia sa uskutoční formou výmeny akcií a posunie ConocoPhillips medzi najväčších ťažiarov v Permskej panve, jednej z najvýznamnejších oblastí ťažby ropy v USA. Transakcia by mala byť dokončená v 1. štvrťroku 2021.

Fakty o akvizícii:

 • Conco Resources je 5. najväčším ťažiarom v Permskej panve s ťažbou 319-tisíc barelov denne;
 • ConocoPhillips patrí k popredným producentom ropy z bridlíc v dvoch oblastiach USA, v Permskej panve ťaží len 50-tisíc barelov denne;
 • zlúčená firma bude mať hodnotu 60 miliárd dolárov a mala by vlastniť zásoby v objeme 23 miliárd barelov ropného ekvivalentu.

Firma Concho Resources mala na konci júna dlhodobý dlh 3,9 miliardy dolárov a od roku 2018 nevykázala ročný zisk. V 2. štvrťroku prehĺbila stratu na 435 miliónov dolárov z vlaňajších 97 miliónov dolárov.

Kontext

Akvizícia je ďalšou z radu konsolidácií v ropnom sektore, ktorý sa potýka so slabým dopytom a nízkymi cenami pohonných látok v súvislosti s pandémiou.

Mnohí americkí ťažiari z bridlíc sa prepadli do strát a na rozdiel od minulosti majú aj problémy so získaním nového kapitálu na reštrukturalizáciu vysokého dlhu. (čtk, reuters, ap)

Slovensko si v štyroch aukciách štátnych dlhopisov požičalo od investorov 478 miliónov eur. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity. Priemerné výnosy do splatnosti sa pohybovali od -0,5 % ročne pri dlhopisoch splatných v roku 2027 až po 0,0022 % pri splatnosti v roku 2037. (tasr)

Skrachované aerolínie Flybe by mohli začať na budúci rok opäť lietať. Informoval o tom insolvenčný správca EY, ktorý súhlasil s predajom zostávajúceho majetku dopravcu spoločnosti Thyme Opco.

Nový vlastník Flybe spadá pod firmu Cyrus Capital. Kúpi značku, duševné vlastníctvo, akcie a vybavenie aerolínií.

Podľa nového vlastníka začne britský regionálny dopravca lietať v menšom rozsahu než predtým. Hodnota transakcie nebola zverejnená, schváliť ju musia ešte regulačné úrady.

Ako došlo ku krachu

Aerolinky Flybe pôsobili na trhu vyše 40 rokov. V marci sa stali jednou z prvých leteckých spoločností, ktoré skončili najmä v dôsledku pandémie.

Pred bankrotom Flybe prepravili ročne 8 miliónov cestujúcich a prevádzkovali 40 % regionálnych letov v Británii.

Problémy mali už pred pandémiou, začiatkom roka ich zachraňovala vláda a akcionári. Vo februári dopravcu kúpilo konzorcium Connect Airways vytvorené podnikmi Virgin Atlantic, Stobart Group a Cyrus Capital. (čtk, reuters, bbc)

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Pakistan zruší blokovanie čínskej aplikácie TikTok, rozhodnutie prichádza po 10 dňoch platnosti jej zákazu. TikTok sľúbil, že bude moderovať obsah a odstráni nevhodné a neslušné videá, informuje Reuters.

Vedenie TikToku uviedlo, že žiadne oficiálne rozhodnutie od pakistanských úradov zatiaľ nedostalo. Aplikáciu na sťahovanie krátkych videí stopli preto, že nesplnila podmienky na filtrovanie nemorálneho obsahu.

Akú má pozíciu v Pakistane

TikTok mal pred zákazom v Pakistane 20 miliónov používateľov. Podľa spoločnosti SensorTower sa v poslednom roku stal treťou najviac sťahovanou aplikáciou v krajine po Facebooku a WhatsAppe.

Podľa ďalších údajov TikTok zaznamenal v Pakistane 43 miliónov stiahnutí. Krajina má 220 miliónov obyvateľov, TikTok vo svete používajú hlavne dospievajúci a mladí ľudia.

Ďalšie problémy TikToku

Majiteľ TikToku, čínska firma ByteDance, čelí problémom aj v ďalších krajinách. Niektoré štáty sieť podozrievajú, že dostatočne nechráni súkromie používateľov.

Už teraz je TikTok zakázaný napríklad v Indii. Podľa miestnej vlády by mohli čínske mobilné aplikácie predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Americký prezident Donald Trump podmienil zachovanie aktivít TikToku v USA jeho presunom do amerických rúk. Aj Trump argumentuje ohrozením národnej bezpečnosti.

Čínsky vlastník preto rokuje s americkými firmami Oracle a Walmart o vytvorení spoločného podniku TikTok Global, pod ktorý by presunul aktivity TikToku v USA. (čtk, reuters)

Poľovačky sa môžu konať aj s vyšším počtom účastníkov ako 6, informuje ministerstvo pôdohospodárstva s odvolaním na hygienikov. Vymenúva viacero podmienok – poľovníci sa nebudú zhromažďovať, dezinfikujú si ruky a neprídu chorí.

O podrobnejších podmienkach informuje ministerstvo na svojom webe.

Informácia sa týka takzvaných spoločných poľovačiek. Podľa zákona o poľovníctve ich schvaľujú okresné úrady, zákon ich definuje ako lov s najmenej tromi strelcami. Ich cieľom môže byť radikálne zníženie počtu zveri.

Ministerstvo sa hygienikov na poľovačky pýtalo aj pre hromadné odstrely diviakov, ktoré sa robili s cieľom zabrániť šíreniu afrického moru ošípaných. Konať sa môžu aj spoločné poľovačky na hraniciach s Maďarskom, odkiaľ sa nákaza šírila.

Tesla začne tento mesiac dodávať elektromobily Model 3 zo Šanghaja na vyše 10 európskych trhov. Sú medzi nimi Nemecko, Taliansko, Francúzsko či Švajčiarsko. Autá Tesly sa doteraz dovážali do Európy z jej domácej americkej fabriky.

Tesla spustila dodávky svojho najlacnejšieho elektromobilu z čínskej továrne vlani v decembri. V Šanghaji má prvý montážny závod mimo USA, tento rok v ňom plánuje vyrobiť 150-tisíc áut.

Minulý mesiac Tesla predala na čínskom trhu viac ako 11-tisíc áut Model 3. Okrem neho pripravuje v Šanghaji aj výrobné kapacity pre SUV vozidlo Model Y.

zámere Tesly exportovať autá z Číny do Európy a na ďalšie ázijské trhy informovali médiá už v septembri. Elektromobily chce vyrábať aj priamo v Európe, výrobný závod plánuje postaviť neďaleko Berlína. (reuters)

Ryanair pre pandémiu dočasne pozastavuje lety z Košíc do Prahy. Nateraz posledný let do hlavného mesta Českej republiky bol naplánovaný na pondelok. Lety Ryanairu do Londýna a od 25. októbra aj do Liverpoolu pokračujú. (tasr)

Cetin postaví rýchlu mobilnú 5G sieť na technológiách firmy Ericsson. Švédsky dodávateľ uspel v tendri najväčšieho prevádzkovateľa mobilných a pevných telekomunikačných sietí v Česku, ktorý patrí do skupiny PPF miliardára Petra Kellnera.

Cetin je prvým prevádzkovateľom sietí v Česku, ktorý si vybral dodávateľa pre 5G. V súčasnosti skúšobne prevádzkuje 5G siete v časti Prahy a Kolína pre operátora O2, v ktorom drží kontrolný podiel tiež PPF.

Ericsson v prvej polovici roka spolupracoval s operátormi vo viac ako desiatich európskych krajinách. Má uzavretých vyše 90 zmlúv na zriadenie 5G sietí, z nich približne tretina je v komerčnej prevádzke. Prvá európska komerčná 5G sieť bola spusená firmou Swisscom v apríli 2019.

Technológie pre 5G siete ponúkajú aj firmy Nokia či Huawei, ktorý je považovaný za jedného z hlavných globálnych hráčov v oblasti 5G. USA proti nemu broja z dôvodu možného napojenia na čínsku vládu. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať