Denník N

Kaliňák dal nakoniec Esetu šancu, aby o areál vojenskej nemocnice zabojoval v dražbe

Areál bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke. Foto – TASR
Areál bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke. Foto – TASR

Ministerstvo vnútra predĺžilo súťaž na predaj areálu bývalej vojenskej nemocnice na Patrónke a urobí licitačnú aukciu.

Ministerstvo vnútra v pondelok predĺžilo súťaž na predaj areálu bývalej vojenskej nemocnice (neskôr Nemocnice sv. Michala) na bratislavskej Patrónke. O kupcovi by mala nakoniec rozhodnúť licitačná aukcia, teda dražba.

V prípade predaja areálu vojenskej nemocnice, ktorý patrí ministerstvu vnútra, prebieha už štvrté kolo obchodnej verejnej súťaže. Tri kolá boli zrušené, lebo buď sa nikto neprihlásil (do prvého kola), alebo ministerstvo nebolo spokojné s ponúkanou cenou.

Obálky sa v rámci štvrtého kola súťaže, ktorej jediným kritériom je cena, otvárali koncom februára. Ponuku dali tri firmy, tú najvyššiu dala firma Forespo Reality 10 s väzbami na finančnú skupinu J&T (viac ako 24 mil. eur), tretí Eset ponúkol 23,457 milióna eur.

Štvrté kolo sa doteraz neuzavrelo podľa všetkého preto, lebo IT firma následne oslovila ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) s tým, že za areál bývalej nemocnice v Bratislave je ochotná ponúknuť minimálne rovnakú sumu, ako bola najvyššia ponuka vo štvrtom kole súťaže. Že ponuka platí, potvrdil minulý týždeň novinárom aj šéf Esetu Richard Marko. Firma hovorí, že tam chce postaviť vývojové centrum.

„Nemocnica sv. Michala ako vyhlasovateľ súťaže predĺžila lehotu na oznámenie výsledku súťaže do 15. mája 2017. Zároveň došlo k zmene podmienok a to doplnením vyhlásenia licitačnej aukcie. Termín licitačnej aukcie bude oznámený po 24. 4. 2017,“ uviedla dnes hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

eset_campus_03
Návrh vývojového centra Esetu na Patrónke.

Ukázali návrh vývojového centra

Eset potvrdil, že stretnutie s Kaliňákom inicioval po otváraní obálok štvrtého kola súťaže. Kaliňák vtedy sľúbil, že ponuku Esetu  zváži. „Nepovažujem to za úplne štandardné, ale v tejto chvíli sa snažím byť čo najviac ústretový,“ povedal minister pred týždňom v stredu po rokovaní vlády.

Softvérová firma má o areál záujem, chcela by tam postaviť vlastné vývojové centrum s inkubátorom pre IT startupy a s laboratóriami pre IT študentov. Investíciu ešte bez kúpnej ceny odhadla na viac ako 100 miliónov eur. Prvotnú štúdiu projektu ukázala ministrovi a neskôr aj novinárom.

„Je pravdepodobné, že sa na aukcii zúčastníme. Potvrdiť to však budeme môcť až po preštudovaní zmenených podmienok,“ povedala hovorkyňa Esetu Zuzana Hošalová.

Najvyššiu cenu ponúkla za areál už spomínaná firma Forespo Reality 10. „Keďže neboli oznámené, resp. zverejnené výsledky obchodnej súťaže štvrtého kola, je pre Forespo Reality 10 predčasne špekulovať alebo uvažovať o predmetných položených otázkach,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti Vladimír Salkovič.

Kaliňák chce rozšíriť nemocnicu

Ministerstvo chce peniaze z predaja areálu na Patrónke použiť na rozšírenie nemocnice v centre mesta a na nákup zdravotníckeho zariadenia. Dôvod má byť ten, že nemocnica už teraz kapacitne nestíha pre vysoký záujem ľudí.

Nemocnica sv. Michala sa do nových priestorov v centre mesta presťahovala predvlani. V areáli na Patrónke sa už zdravotná starostlivosť neposkytuje, parkovacie plochy sú v dočasnom prenájme.

Ministerstvo v prvom kole súťaže ocenilo areál na Patrónke aj s budovami na 32,26 milióna eur. Do súťaže sa však nikto neprihlásil. Ministerstvo preto vyhlásilo druhú súťaž, už bez minimálnej ceny. Prihlásila sa firma Eset. Jej ponuku ministerstvo neakceptovalo a vypísalo tretie kolo.

Do tretieho kola sa podobne ako neskôr do štvrtého kola prihlásili firmy Eset, ďalej Forespo Reality 10 s väzbami na finančnú skupinu J&T a firma Forest Hill Company podnikateľa Františka Hodorovského. Aj tretie kolo súťaže bolo zrušené, ponuky neboli pre ministerstvo dostatočne vysoké.

Spolumajitelia Esetu sú spolu s redakciou akcionármi Denníka N.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie