Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Beblavý s Mihálom navrhli, aby sa v pracovných inzerátoch zverejňovali aj platy

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

„Akú mzdu si predstavujete?“ „Viete čo, moja predstava je 900 až 1000 eur.“ „Uhm,“ osoba vedúca pohovor si niečo zapíše na papier. „Vy máte akú predstavu?“ spýtate sa na oplátku. „Ozveme sa vám.“

Takýto ilustratívny pohovor, ktorý však v našich firmách nemusí byť výnimočný, opísal pred rokom vo svojom blogu Milan Kuruc, ktorý predsedá občianskemu združeniu Pracujúca chudoba. V blogu sa pýta, prečo sa naše firmy bránia tomu, aby ponúkaný plat zverejnili priamo v pracovnom inzeráte.

A má aj odpoveď – firmy tým podľa neho nútia záujemcu o prácu, aby si radšej pýtal menej peňazí. No keby sa platová ponuka zverejnila vopred, situácia by bola iná a platilo by: ktorá firma ponúkne viac, získa zamestnanca. Po príklady, kde to tak funguje, netreba chodiť ďaleko – v rakúskych inzerátoch sa platy zverejňujú povinne.

Kurucovou ideou sa nechal inšpirovať opozičný poslanec Miroslav Beblavý a spolu s Jozefom Mihálom predložili návrh, aby sa aj v inzerátoch našich firiem zverejňovala mzda povinne. A tá by sa už potom nemohla podliezť.

Podpultový údaj

Prax na Slovensku má však ďaleko od tej rakúskej. Podľa údajov Profesie len v každom piatom inzeráte uvedie firma na Slovensku aj ponúkaný plat. Najčastejšie je to v inzerátoch na pomocné práce (až 60 % inzerátov) alebo v inzerátoch firiem z výroby a textilného priemyslu. Len výnimočne ho zverejnia IT firmy, telekomunikačné a farmaceutické firmy.

Beblavý verí, že ak by sa platy v inzerátoch zverejňovali povinne, pomohlo by to ich rastu. Nahráva tomu ekonomická situácia – nezamestnanosť už nejaký čas klesá a kvalifikovaných ľudí je v niektorých odvetviach nedostatok. Keby s väčším tlakom prišli v roku 2012, šlo by to proti ľuďom, lebo o čo rýchlejšie by im rástli mzdy, o to rýchlejšie by rástla nezamestnanosť.

„Ak by sme dnes mali 20-percentnú nezamestnanosť, efekt by bol veľmi obmedzený. Firmy by si mohli dovoliť dať do inzerátu čo najnižšiu sumu,“ hovorí Beblavý. Ale dnes, keď je výrazný problém s kvalifikovanou pracovnou silou, si taký inzerát, v ktorom by podstreľovali reálnu mzdu, ani nemusia dávať.

„Návrh využíva podobnú logiku ako pri hypotékach: využime konkurenciu, trh, súťaž na to, aby sme pomohli ľuďom získať platy, na ktoré už dnes tento trh má,“ hovorí.

Richterovi sa nápad páči

Beblavý pred viac ako rokom presvedčil ministra financií Petra Kažimíra (Smer), aby sa poplatok za predčasné splatenie hypotéky mimo konca fixácie úroku znížil zo 4 % na najviac 1 %. To rozbehlo refinancovanie hypoték. Teraz sa chce aj s kolegami uchádzať o súhlas s návrhom najprv u ministra práce Jána Richtera (Smer) a potom aj u ďalších vládnych strán. Návrh si totiž vyžiada zmenu zákona o nelegálnom zamestnávaní aj Zákonníka práce.

Získať Richterovu podporu nemusí byť až taký problém. Richter priznáva, že situácia na trhu práce ich núti zamýšľať sa napríklad nad príplatkami k mzdám, no aj nad aktivitami, ktoré zvýšia transparentnosť v mzdách. „Mne je tá aktivita celkom sympatická,“ povedal v nedeľu Richter v TA3, kde debatoval s Mihálom.

Mihál pri debate o platoch v inzerátoch zjavne nechcel ísť s Richterom do konfliktu. Ministra pochválil za to, že zrušil pokuty 2000 eur za neskoré prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne. Zhodli sa aj na tom, že treba riešiť minimálnu mzdu aj vo verejnom sektore, kde sú tabuľkové platy a tabuľky sa už dlhé roky nemenili. Minimálny plat zamestnanca verejnej správy je podľa tabuliek 292 eur, pričom súčasná minimálna mzda je 435 eur.

Beblavý s Mihálom a s ďalšími kolegami zo svojej 6-člennej skupiny navrhli úpravu tabuľkových platov, ale v parlamente im to neprešlo. Chystajú podanie na Ústavný súd.

Nerovnaké platy na jednej pozícii

Ekonóm Martin Kahanec si myslí, že je dobré, že sa otvorila téma zverejňovania minimálnej platovej ponuky v inzerátoch. „Zdanlivo malé reformy na trhu práce, napríklad nastavenie pravidiel inzercie, môžu významne pomôcť niektorým skupinám ľudí nájsť si zamestnanie a zvýšiť rovnosť šancí,“ hovorí Kahanec, ktorý má na Slovensku vlastný výskumný ústav CELSI.

Kahanec pripomína prieskum vo Veľkej Británii, ktorý potvrdil, že platová ponuka v inzerátoch zvyšuje počet ľudí, ktorí sa na inzerát zamestnávateľovi ozvú, až o približne 30 %. „Táto informácia zároveň zreálňuje očakávania záujemcov o pracovné miesto a následne zefektívňuje rokovanie o mzde,“ hovorí Kahanec.

Podľa údajov Profesie ak firma uvedie v inzeráte aj plat, na inzerát zareaguje o 10 percent viac ľudí, než keď tam plat zverejnený nie je.

Šéfka Profesie Ivana Molnárová však zdôrazňuje, že platy v inzerátoch môžu byť veľmi orientačný údaj – rozhoduje skúsenosť a dĺžka praxe uchádzača. „Neviem, či by som na to vytvárala zákon. Skôr je to o zmene kultúry v spoločnosti. Slovensko je v tomto konzervatívne,“ hovorí Molnárová, ktorá je tiež jednou z tvárí iniciatívy Progresívne Slovensko.

Molnárová hovorí, že okrem Rakúska či Veľkej Británie sú platy v inzerátoch samozrejmosť aj v Nemecku a začína to byť bežné aj v Česku, kde majú tiež problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily.

Beblavý s Mihálom prevzali rakúsky model, kde sú platy v inzerátoch povinné od roku 2011. „V Rakúsku bolo primárnym dôvodom zavedenia tohto zákona to, aby sa odstránil rozdiel v odmeňovaní na základe pohlavia, veku alebo na základe iných diskriminačných znakov. Opatrenie má zabrániť prípadom, keď je napríklad žene na tej istej pozícii ponúknutá nižšia mzda ako mužovi,“ hovorí Kuruc zo združenia Pracujúca chudoba.

Kahanec dáva ako námet do diskusie anonymné žiadosti o prácu, v ktorých nie sú informácie o pohlaví, veku či etnicite, na základe ktorých by firmy mohli diskriminovať uchádzačov o prácu. V Nemecku to podľa neho výrazne znížilo niektoré formy diskriminácie v prvotných fázach náboru zamestnancov.

Komu sa návrh nebude páčiť, budú niektorí zamestnávatelia, ktorí nechcú, aby sa o ich mzdovej politike dozvedeli ich konkurenti.

„S návrhom nesúhlasíme. Inzeráty si platíme a čo v nich bude, je na rozhodnutí zamestnávateľa,“ hovorí šéf asociácie zamestnávateľských zväzov Vladimír Machunka. Argumentuje aj tým, že firma nemôže dopredu vedieť, nakoľko kvalitný uchádzač príde na pohovor, a je štandardom, že o mzdách sa rokuje.

Pripomeňme, že Mihál s Beblavým hovoria o povinnom zverejňovaní minimálnej platovej úrovne.

Firmy často nechcú zverejňovať ponuky aj vzhľadom na existujúcich zamestnancov. Neplatí totiž, že firmy platia za tú istú pozíciu ten istý plat. „Firmy teraz nakupujú ľudí drahšie, je ich nedostatok a môže to demotivovať existujúcich zamestnancov. Firmy budú veľmi rozmýšľať, akú platovú úroveň zverejnia,“ hovorí Molnárová.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Babiš si vybojoval experiment s DPH, Slovensko má dvakrát také úniky +

  • RegioJet opäť dráždi Danka, pokúša sa o zaujímavý segment biznisu
  • Dotácie na elektromobil možno rezervovať od 11. decembra
  • Štát je pri hľadaní zodpovedných za envirozáťaže nemohúcny
Zdieľať

Dlhová brzda neumožňuje Slovensku vydávať viac dlhopisov, pretože spomalenie ekonomického rastu tlačí pomer dlhu na HDP bližšie k jej sankčným úrovniam. „Pondelková aukcia bola posledná v tomto roku,“ povedal šéf Agentúry pre riadenie dlhu Daniel Bytčánek pre Bloomberg.

Šéf agentúry povedal, že boli spokojní s dopytom aj výnosmi dlhopisov splatných v roku 2031. Dopyt dosiahol 288 milióna eur, Slovensko si požičalo 118 miliónov, priemerný úrok bol 0,166 % ročne.

Dopyt po dlhopisoch splatných v roku 2047 bol „prekvapivo slabý“, čo môže súvisieť aj s opatrnosťou investorov pred blížiacim sa koncom roka. Dopyt dosiahol len 67,5 milióna eur, štát akceptoval 40,5 milióna eur, priemerný ročný výnos bol 0,788 %. (bloomberg)

Zdieľať

Coty preberá kontrolu v kozmetickej značke Kylie Jenner. Mladá miliardárka zbohatne o 600 miliónov dolárov

Coty sa dohodla s Kylie Jenner, že za 600 miliónov dolárov prevezme väčšinový podiel v jej kozmetickej značke. Obchod ohodnocuje biznis hviezdy sociálnych médií, ktorú sledujú stovky miliónov fanúšikov, na 1,2 miliardy dolárov.

Transakcia posilňuje majetkový status Jenner, ktorá patrí k najmladším miliardárom na svete, píše Bloomberg.

Dohoda prichádza v období, keď sa Coty snaží zvýšiť podiel produktov starostlivosti o pleť a parfumov a posilňuje výdavky na marketing. Snaží sa tak bojovať s poklesom predaja.

Akcie Coty reagovali na dohodu rastom o viac ako 5 percent.

Coty prevezme celkovú zodpovednosť za portfólio Kylie Cosmetics, Jenner bude mať na starosti kreatívu a komunikáciu značky.

Ako sa vypracovala Kylie Jenner:

  • Patrí k celebritnému klanu Kardashianovcov. V biznise ťaží z popularity rodiny, ktorú si získala vďaka reality šou Keeping Up With the Kardashians.
  • Značka Kylie Cosmetics začínala v roku 2015 s líniou rúžov na pery, ktorú vypredala za niekoľko minút, uvádza Reuters. Jenner ju rozbiehala ešte v tínedžerskom veku.
  • V súčasnosti ponúka širokú paletu kozmetiky od gélu na obočie až po produkty starostlivosti o pleť.
  • Kylie Cosmetics sa spočiatku predávala iba online, od roku 2018 je dostupná v sieti Ulta Beauty, ktorá má viac ako 1 100 kamenných predajní v Spojených štátoch.

Kylie Jenner má masívny výtlak na sociálnych médiách, kde ju sleduje viac ako 270 miliónov ľudí. Za uplynulých 12 mesiacov jej kozmetická značka dosiahla čisté tržby 177 miliónov dolárov, odhaduje Coty.

Najmladšia miliardárka:

Časopis Forbes tento rok zaradil Jenner do rebríčka dolárových miliardárov.

Jenner sa stala vo veku 21 rokov vôbec najmladšou miliardárkou a zároveň najmladšou miliardárkou, ktorá si majetok zarobila sama.

V oboch kritériách predbehla Marka Zuckerberga. Spoluzakladateľ Facebooku sa vypracoval na dolárového miliardára v roku 2008 vo veku 24 rokov.

Zdieľať

Česká vláda schválila zavedenie 7-percentnej digitálnej dane pre veľké internetové firmy ako Facebook alebo Google. Do štátneho rozpočtu by daň podľa odhadov ministerstva financií mohla priniesť v prepočte 200 miliónov eur ročne.

Zákon by mohol začať platiť v priebehu budúceho roka. Musí ho ešte schváliť parlament a podpísať prezident.

Dani by mali podliehať internetové firmy s globálnym obratom nad 750 miliónov eur, ktoré budú mať na území Česka ročný obrat za uskutočnené zdaniteľné služby minimálne 100 miliónov českých korún (zhruba 4 milióny eur). (čtk)

Zdieľať

Airbusu sa sypú miliardové objednávky z Dubaja. Ušlo sa aj Boeingu

Air Arabia kúpi od Airbusu 120 úzkotrupových lietadiel série A320neo, hodnota obchodu dosahuje 14 miliárd dolárov. Prvé dodávky sa očakávajú v roku 2024. Ide o ďalšiu veľkú objednávku pre Airbus, kúpu 50 kusov A350 dnes oznámili Emirates.

Zákazka od Air Arabia pozostáva zo 70 lietadiel A320neo, zvyšok sú stroje A321XLR (na diaľkové lety) a A321neo, píše Bloomberg.

Aerolínie sú najväčším nízkonákladovým leteckým dopravcom v oblasti Perzského zálivu a severnej Afriky.

Prírastky vo flotile od Airbusu im pomôžu pri plánovanej expanzii v juhovýchodnej Ázii a Afrike.

Air Arabia pripravuje spoločný podnik s Etihad Airways, ktorý by mohol začať fungovať v 2. štvrťroku 2020.

Plodná Dubai Airshow

Najnovšie veľké objednávky na lietadlá Airbusu sa zrodili na prebiehajúcej leteckej šou v Dubaji.

Bez objednávok nezostal ani konkurent Airbusu, americký Boeing, ktorý získal druhú zákazku na lietadlá 737 Max 8 od ich marcového núteného uzemnenia.

Turecký dopravca SunExpress si objednal ďalších 10 strojov tohto typu. Od roku 2014 čaká na dodanie 32 kusov 737 Max 8.

Zdieľať

Aerolinky SunExpress kúpia od Boeingu ďalších desať lietadiel typu 737 Max 8. Katalógová cena strojov dosahuje 1,2 miliardy dolárov. Ide o druhú objednávku 737 Max od ich núteného odstavenia po marcovom leteckom nešťastí.

Charterové turecké aerolínie SunExpress majú od roku 2014 objednaných 32 lietadiel Boeing 737 Max 8, ktoré zatiaľ neboli dodané, píše Reuters.

SunExpress sú spoločným podnikom Turkish Airlines a Lufthansy.

Záujem o kúpu lietadiel 737 Max prejavila v júni spoločnosť IAG, ktorá vlastní napríklad aerolinky British Airways, Iberia, Aer Lingus či Vueling.

Išlo o prvú objednávku od marcového uzemnenia strojov tohto typu. Prvé lietadlá má IAG prevziať v roku 2023.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať