Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Žiadna panika, hypotéky budú drahšie, ale nebude to hneď a nebude to o veľa

Banky sú napriek silnej konkurencii čoraz prísnejšie, nedovolia vám, aby ste pri pôžičke uleteli príliš.

Kto ešte v roku 2014 získal hypotéku s úrokom blížiacim sa k trom percentám, mohol si gratulovať. V súčasnosti je priemerný úrok nových hypoték 1,8 percenta a vyzerá to tak, že podobne lacné bude požičiavanie na byt pokojne aj začiatkom budúceho roka.

Dopyt po hypotékach je na Slovensku v súčasnosti taký veľký, že rastie najrýchlejšie v eurozóne. Ďalší výrazný pokles ceny úverov však už čakať nemožno. Ak sa ešte niekto dostane pod súčasné úrovne, bude za to banke platiť splnením viacerých dodatočných podmienok.

Keďže v súčasnosti si ľudia berú najčastejšie úvery s 3- až 5-ročnou garanciou (fixáciou) úroku, prehodnocovanie súčasných pôžičiek príde v rokoch 2020 až 2022. Pravdepodobnosť, že potom začneme platiť minimálne o desiatky eur vyššie mesačné splátky, je vysoká.

Čo pomohlo stlačiť úroky

Nízkym úrokom na hypotéky pomáha najmä Európska centrálna banka a jej program nákupov štátnych dlhopisov (takzvané kvantitatívne uvoľňovanie), ktorý by mal trvať do konca tohto roka. Pravdepodobne sa neskončí naraz, len sa zmenší objem nákupov, tak ako to bolo nedávno aj v Spojených štátoch.

No je to aj preto, lebo dôvod, prečo sa na tom centrálni bankári v nemeckom Frankfurte dohodli, ešte nepominul. Inflácia síce už mierne rastie, ale je stále nízka, najmä tá jadrová (očistená o ceny energií a potravín) je už dlhý čas nižšia ako 1 %.

Aj konkurencia medzi bankami je naďalej veľká. Súťaž zväčšilo najmä opatrenie štátu, ktorým znížil poplatok za predčasné splatenie hypotéky mimo konca fixácie úroku na najviac 1 percento. Do jari 2016 bol tento poplatok až 4 percentá.

S nápadom znížiť poplatok prišiel opozičný poslanec Miroslav Beblavý, ktorý o tom presvedčil ministra financií Petra Kažimíra (Smer), a tak Smer za pozmeňovací návrh opozičného poslanca v parlamente zahlasoval. To pomohlo rozbehnúť refinančné hypotéky, lebo nie je jedno, či za predčasné splatenie 100-tisícovej hypotéky zaplatíte poplatok 4000 eur alebo 1000 eur. A medzi bankami to rozpútalo boj o klienta aj nižšími úrokmi.

Vysoké úroky už boli

Odhady analytikov na výšku úrokov okolo roku 2020 sa síce líšia, nikto však nepredpovedá, že by sa cena pôžičiek mala v najbližších rokoch dostať cez 4 %.

„Do konca roka sa nič zásadné neudeje. V dlhodobom horizonte by sa však mohli úroky zvýšiť o 1,5 %. Ale zďaleka sa nezvýšia tak ako v predošlých rokoch,“ odhaduje analytik VÚB banky Andrej Arady. Pomáha si odhadom svojich kolegov z talianskej skupiny Intesa. Tí predpokladajú, že základná sadzba Európskej centrálnej banky (dnes je to 0,05 %) sa do roku 2021 zvýši najviac o 1 alebo 1,5 %. Približne takto by sa malo podľa Aradyho zvýšiť aj úročenie hypoték.

Ak je teda dnes priemerný úrok 1,8 %, v roku 2021 by mohol byť mierne vyše 3 percent. Takýto scenár platí za predpokladu, že ekonomike eurozóny sa bude dariť, čo znamená, že budú rásť aj platy. Vyššie ceny hypoték by mali byť kompenzované rastom miezd, na žiadnu veľkú katastrofu to teda nevyzerá.

„Môj odhad je nižší,“ reaguje Kamil Boros z X-Trade Brokers. Jednak si myslí, že inflácia sa v eurozóne tak rýchlo nerozhýbe, a pomáha si aj krivkou, ktorá zachytáva úrokové očakávania trhu na ďalších 10 rokov dopredu. Boros predpokladá, že okolo roku 2020 by sa hypotéky mohli úročiť v priemere sadzbou 2,2 až 2,5 %.

Krivka, z ktorej vychádza a ktorá zachytáva očakávania trhu ešte aj v roku 2030, naznačuje, že ani vtedy by úročenie hypoték nemuselo prevýšiť 3 percentá. Ale to je naozaj ďaleko.

No napríklad ekonóm Vladimír Baláž súčasnú situáciu v eurozóne prirovnal k situácii v Japonsku, kde majú nízke úroky už 20 rokov.

Obmedzili sa veľké hypotéky

Tomu, aby prípadné vyššie úroky príliš nezaťažili ľudí, sa snažila pomôcť aj Národná banka Slovenska (NBS). Štatistiky zatiaľ nie sú hrozivé – samotná NBS v pravidelnej správe uvádza, že podiel nesplácaných hypoték nerastie, ale začal dokonca klesať.

Bankám aj tak prikázala, aby obmedzili najväčšie hypotéky a detailnejšie sa pozerali na príjem tých, čo o úver na bývanie žiadajú.

Výsledok zatiaľ je, že podiel hypoték s hodnotou nad 90 % založenej nehnuteľností už klesá. A podiel hypoték medzi 80 % až 90 % hodnoty založenej nehnuteľnosti zase rastie. Aj to sa zmení, lebo limit na hypotéky nad 80 % sa postupne zmenšuje a zásadne sa zníži v lete 2018.

Čo vám už nepožičia banka formou hypotéky, budete musieť doplatiť z vlastných úspor. Banky ponúkajú na dofinancovanie spotrebné úvery, ale tie sú podstatne drahšie a ich splatnosť je najviac 8 rokov. NBS pravdepodobne aj na toto niečo vymyslí, ale zatiaľ neprezradila, čo to bude.

Prísnejšie sondujú vaše príjmy

O tom, či dostanete hypotéku, v akej výške, za aký úrok a na koľko rokov, rozhoduje viac ako donedávna to, kedy ste naposledy menili prácu, či kupujete byt alebo apartmán, či máte kreditku a či idete s príjmami každý mesiac na doraz alebo aj niečo ušetríte.

Z príjmu vám banky okamžite odpočítajú životné minimum domácnosti (198,09 eura mesačne na osobu, 138,19 eura na ďalšieho dospelého a 90,42 eura na nezaopatrené dieťa) a po novom aj povinnú rezervu, ktorá sa vypočíta ako 5 % z rozdielu medzi príjmom a životným minimom. Rezerva sa postupne zvýši na 20 % (od júla 2018).

Príjem očistený o životné minimum a povinnú rezervu nemôže byť nižší ako súčet vašich výdavkov a záväzkov. Banka pri výpočte bonity zoberie do úvahy vyššiu z uvedených hodnôt: reálnu splátku alebo splátku hypotéky, ktorá by vám vyšla pri 30-ročnej splatnosti, keby ste mali úrok o 2 % vyšší.

Banky sa budú prísnejšie pozerať aj na vaše ďalšie záväzky či výdavky. Ak máte kreditku alebo povolené prečerpanie, do výdavkov vám môžu zarátať väčšiu časť úverového rámca ako doteraz. Banky zohľadnia aj výživné na základe platného rozsudku, napríklad vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.

Kupujete si byt či apartmán?

„Nezabudnite sa informovať u developera, či bude váš vyhliadnutý byt zapísaný ako byt, apartmán či dom s bytovými jednotkami,“ radí Tatra banka. Ak si totiž beriete hypotéku, ktorú založíte apartmánom, banka bude posudzovať, či vám dá úver len na 8 rokov, alebo aj na 30 rokov. Rozhodne sa podľa toho, či je to podľa nej apartmán na bývanie, alebo nie je.

Jedným z kritérií bude to, kde si ho kupujete.

Ak pôjde o apartmán v Tatrách alebo trebárs na Donovaloch, dostanete úver najviac na 8 rokov. Ak si ho kupujete v Bratislave alebo v inom krajskom meste, je väčšia šanca, že banka to vyhodnotí tak, že je na bývanie, a dá vám úver aj na 30 rokov. Ak však zistí, že apartmán bude slúžiť na iný účel ako na trvalé bývanie, dá vám úver najviac na 8 rokov.

Ak chcete úver zaručiť rodinným domom a aj pozemkom určeným na rekreačné účely, maximálna splatnosť úveru bude takisto 8 rokov.

Ktorá hodnota bytu platí

Pri novej hypotéke väčšina bánk akceptuje znalecký posudok do jedného roka. „Niektoré banky môžu akceptovať aj starší znalecký posudok, keď im predložíte fotodokumentáciu,“ hovorí Maroš Ovčarik z Finančného kompasu. Pri refinančných hypotékach akceptujú aj staršie znalecké posudky.

Ak prinesiete do banky znalecký posudok, nemusí automaticky akceptovať hodnotu v ňom určenú. Hodnota nehnuteľnosti bude pravdepodobne určená ako najnižšia z hodnôt: znaleckého posudku, interného ohodnotenia banky a kúpnej ceny. Čiže nebude možné orientovať sa len na základe posudku či zmluvy o kúpe.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: AeroMobil nie je mŕtvy. Má však nového nečakaného súpera
 • Diskusia: Dnes o 19:00 budú diskutovať ministri Richard Sulík a Milan Krajniak o riešení koronakrízy
 • Pomoc: V dotácii nájmov bude štát pokračovať, vláda poslala parlamentu novelu
 • Bývanie: Výška úverov poskytovaných zo Štátneho fondu rozvoja bývania sa zvýši, parlament schválil novelu
 • Gastro: Od piatka budú platiť nové prísnejšie pravidlá pre terasy podnikov a reštaurácií
 • Obchod: Počet registrácií nových úžitkových vozidiel v EÚ v októbri klesol medziročne o 1,2 % na vyše 172-tisíc
 • Británia: Najväčšej komerčnej tlačiarni bankoviek v 1. polroku výrazne stúpol prevádzkový zisk
 • Burzy: Americký akciový index Dow Jones prvýkrát v histórii prekročil hranicu 30 000 bodov
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Sú top firmou slovenského vývoja, no teraz špecialisti na podzemné vŕtanie požiadali o súdnu ochranu pred veriteľmi

Igor Kočiš Foto N - Tomáš Benedikovič
Igor Kočiš Foto N – Tomáš Benedikovič

O koronakrízovú ochranu pred veriteľmi požiadala jedna z najperspektívnejších firiem domáceho vývoja – spoločnosť GA Drilling. Firma, ktorá vyvíja nové revolučné vŕtacie technológie pre ťažobný priemysel tvrdí, že dlhy nekopí a o ochranu požiadala v súvislosti s vnútornou reorganizáciou jej starších záväzkov.

O vylepšení dlhovej brzdy, ktorá je teraz vypnutá, bude koalícia ešte rokovať. Debata je najmä o sankciách

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Koalícia bude ešte rokovať o návrhu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, o ktorom budú rozhodovať poslanci na prebiehajúcej schôdzi. Debata je najmä o tom, ako zmierniť sankcie pre vládu v prípade, ak dlh zostáva nad sankčnými pásmami, no vláda sa snaží ozdravovať verejné financie.

Minúta po minúte

Štát spustí vo štvrtok súťaž na „kľúčovú“ časť mýtneho systému, oznámil minister dopravy Andrej Doležal. Národná diaľničná spoločnosť v minulosti avizovala, že nový mýtny systém rozdelia na niekoľko menších zákaziek.

Súťaž na mýtny systém chcel minister pôvodne v septembri, NDS hovorila o novembri. Aktuálna zmluva so SkyTollom vyprší na konci roka 2022. (tasr, e)

Neziskovka T&E prirovnáva plug-in hybridy k afére dieselgate

Podľa neziskovky T&E automobilky klamú spotrebiteľov údajmi o spotrebe a emisiách plug-in hybridov, ktoré kombinujú pohon na spaľovací motor a elektrickú batériu. Organizácia prirovnáva zistenia k afére dieselgate koncernu VW.

Organizácia Transport & Environment zverejnila výsledky štúdie na internetovej stránke. „Testy najnovších modelov ukazujú, že tieto autá znečisťujú ovzdušie oveľa viac, než tvrdia výrobcovia,“ uvádza T&E.

Plug-in hybridy patria k najrýchlejšie rastúcim segmentom áut na európskom trhu. Podľa T&E by vlády jednotlivých krajín mali ukončiť podporu nákupu týchto vozidiel.

Ako testovali emisie

T&E sa zamerala na tri modely: BMW X5, Volvo XC60 a Mitsubishi Outlander, ktoré je najpredávanejšie vo svojom segmente. Ich skutočné emisie oxidu uhličitého boli o 28 až 89 % vyššie než uvádzané hodnoty. V niektorej časti režimu jazdy sú až 12-krát vyššie.

„Plug-in hybridy sú falošné elektrické autá, ktoré vznikli na testovanie v laboratóriách a kvôli daňovým úľavám, nie na skutočné používanie,“ uviedla Julia Poliscanova z T&E.

Aké sú ďalšie nedostatky

Podľa Poliscanovej sa plug-in hybridy musia nabíjať oveľa častejšie než čisto batériové autá. Vodiči preto často jazdia na spaľovací motor a batérie používajú väčšinou len na krátke vzdialenosti.

Automobilky si plug-in hybridy obľúbili na účely znižovania emisií CO2. V mnohých krajinách bol ich nákup aj finančne podporovaný. (zdopravy)

Vláda má megaproblém alebo Prečo treba brať tvrdenia šéfa SIS veľmi vážne

Výstavba Mochoviec. Foto N - Vladimír Šimíček
Výstavba Mochoviec. Foto N – Vladimír Šimíček

Dostavba Mochoviec a ich bezpečnosť musí byť predmetom rokovaní najvyšších ústavných činiteľov a Rady obrany štátu, tvrdí energetický analytik Karel Hirman po slovách šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, že na stavbe nie je hlavným problémom ekonomická kriminalita.

Firma De La Rue v 1. polroku výrazne zvýšila prevádzkový zisk na 15,3 milióna libier z 2,2 milióna pred rokom. Biznis najväčšej komerčnej tlačiarne bankoviek na svete podporilo zníženie nákladov a vyšší dopyt po hotovosti v čase pandémie.

De La Rue ročne vyprodukuje miliardy bankoviek. Vplyv na prudké zlepšenie jej hospodárenia mali aj centrálne banky, ktoré sa chceli zásobiť hotovosťou.

Viac o tlačiarni De La Rue:

 • Navrhla a vyrobila novú britskú polymérovú bankovku v hodnote 20 libier.
 • Na konci septembra prišla o kontrakt na výrobu nových, pobrexitových britských pasov.
 • Bola založená v roku 1813, tlačí národné meny pre zhruba 150 krajín sveta. (čtk, reuters)

V košickej Steel aréne končí Igor Havrila, ktorý štadiónu šéfoval od jeho otvorenia v roku 2006. Odstúpil aj prezident občianskeho združenia Košická aréna, ktoré prevádzkuje hokejový štadión, Pavol Miškov. Nahradí ho viceprezident pre inžinierske činnosti a inovácie U. S. Steel Košice David Hathaway.

Steel aréna je vo vážnej finančnej situácii. Združenie Košická aréna hľadá strategického partnera, ktorého meno by hala niesla. S dotovaním by mali pomôcť aj podielnici na hlasovacích právach.

U. S. Steel má v občianskom združení Košická aréna 34-percentný podiel na hlasovacích právach. Mesto Košice má 33,33 percenta a skupina košických podnikateľov 32,67 percenta.

Malajzia nepredpokladá, že by vo svete hrozil nedostatok jednorazových chirurgických rukavíc. Najväčší svetový výrobca týchto pomôcok, malajziská firma Top Glove, zatvorila pre koronavírus medzi zamestnancami polovicu tovární.

Top Glove má na svetovom trhu jednorazových latexových rukavíc podiel približne 26 %. V Malajzii sa vyrobia takmer dve tretiny z celkovej svetovej produkcie.

„Ubezpečujeme, že máme k dispozícii nové kapacity, ktoré nahradia dočasný výpadok. Nenastane žiadne vážnejšie narušenie dodávok tovaru, ktorý vyvážame do sveta,“ uviedlo malajzijské združenie výrobcov latexových rukavíc.

Čo sa stalo

Úrady v Malajzii zasahujú proti najväčšiemu ohnisku nákazy v krajine od začiatku pandémie. Ubytovne zamestnancov ohradili ostnatým drôtom. Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že z 5777 testovaných vyšiel pozitívny výsledok 4036 ľuďom. Podľa vyjadrenia Top Glove nemá väčšina z nich žiadne príznaky.

Pre Top Glove pracuje 16-tisíc robotníkov. Firma prevádzkuje 47 závodov v Malajzii, Thajsku, Číne a Vietname, v 36 z nich sa vyrábajú rukavice. Akcie firmy v reakcii na správu o zastavení časti produkcie v utorok klesli o 7,5 % a dnes odpísali ďalšie 3 %.

Popri Top Glove sú v Malajzii ďalší dvaja veľkí producenti latexových rukavíc, firmy Hartalega a Supermax.

Viac k téme: Firma Top Glove uzavrie vyše polovicu tovární na ochranné rukavice

Prevod majetkovej účasti štátu, kraja alebo obce na prevádzke verejných vodovodov či kanalizácií sa obmedzí. Cieľom schválenej novely je, aby tieto účasti zostali aj do budúcnosti vo verejnom vlastníctve.

„Majetkovú účasť štátu, samosprávneho kraja alebo obce na podnikaní vlastníka verejného vodovodu, vlastníka verejnej kanalizácie, prevádzkovateľa verejného vodovodu a prevádzkovateľa verejnej kanalizácie možno previesť len na štát, samosprávny kraj alebo obec,“ píše sa v návrhu od SaS. (tasr)

Zavedenie jednotného systému zberu údajov o sociálnych službách sa odloží o jeden rok, mal by teda začať fungovať od 1. januára 2022. Vytvorenie právnych podmienok schválila ešte predchádzajúca vláda, zámerom bolo prispieť ku skvalitneniu procesu strednodobého plánovania rozvoja sociálnych služieb a s nimi súvisiaceho spolufinancovania.

Jeho spustenie sa však posúva. „Dôvodom je skutočnosť, že vláda sa vo svojom programovom vyhlásení na roky 2020 až 2024 zaviazala pripraviť nový zákon o sociálnych službách, pričom je pravdepodobné, že novým zákonom prijaté legislatívne úpravy, najmä v oblasti posudzovania odkázanosti na pomoc a financovania pomoci pre odkázanú osobu, budú mať vplyv aj na obsah a štruktúru jednotlivých evidencií, ktoré majú byť vedené v informačnom systéme,“ uvádza sa v dôvodovej správe k novele.

Predkladateľka Petra Krištúfková (Sme rodina) upozornila, že ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie pripravuje zásadné zmeny vo fungovaní štátnych informačných systémov. „Preto je nevyhnutné účinnosť informačného systému odsunúť s cieľom prehodnotiť jeho obsah s prihliadnutím na zámery vychádzajúce z programového vyhlásenia vlády, ako aj prípadne získať výhodnejšie cenové ponuky pre štát na zákazku na tvorbu tohto informačného systému,“ konštatuje dôvodová správa. (tasr)

Na určenie výšky dotácie na výstavbu nájomných bytov bežného štandardu sa stanovia pásma. Zákon schválil parlament. Dotácia má byť vo výške 40 % z obstarávacích nákladov, ak priemerná plocha bytov nepresahuje 52 m2, a 35 %, ak je priemerná plocha od 52 do 60 m2.

V prípade výstavby nájomných bytov nižšieho štandardu stanovil rezort výstavby ďalšie pásmo – dotácia môže byť do výšky 75 % z obstarávacích nákladov, ak priemerná plocha nájomných bytov neprevyšuje 55 m2.

Ďalšie pásmo sa týka stavebných úprav nájomných bytov – na tie môže štát poskytnúť dotáciu do 80 % obstarávacích nákladov. Štát poskytne dotácie aj na obstaranie technickej vybavenosti či odstránenie systémovej poruchy.

Pri obstarávaní nájomných bytov bežného alebo nižšieho štandardu môže štát dotácie znížiť o 5 %, ak celková podlahová plocha bytov je menej ako 75 % z celkovej podlahovej plochy budovy na bývanie. Môže ju však aj zvýšiť o 10 %, ak sa obstaráva nájomný byt v najmenej rozvinutom okrese alebo štartovací byt.

Štát môže pristúpiť k zvýšeniu dotácie o 5 %, ak je zhotoviteľom nájomného bytu registrovaný sociálny podnik.

Legislatíva upravuje aj rozsah oprávnených fyzických osôb, ktorým môže byť nájomný byt pridelený, čo bude mať podľa rezortu pozitívne sociálne vplyvy, keďže sa zvýši dostupnosť verejného nájomného bývania.

Úpravy majú nastať aj pri podiele bytov, ktoré majú byť navrhnuté univerzálne z hľadiska stavebných konštrukcií, a to tak, aby ich mohli využívať osoby so zdravotným postihnutím bez dodatočných úprav týchto konštrukcií. Pôvodne navrhnutý 10-percentný podiel bytov sa pozmeňujúcim návrhom z výborov zvýšil na 15 %.

Plénum schválilo aj návrh poslanca Petra Kremského (OĽaNO), podľa ktorého sa má vytvoriť možnosť zabezpečiť bývanie pre ľudí, ktorí pracujú pre žiadateľa alebo jemu podriadené organizácie a nepatria do tzv. nízkopríjmovej kategórie. „Ide napríklad o úradníkov, učiteľov, pracovníkov mestských podnikov, mestských policajtov, sociálnych pracovníkov a podobne,“ priblížil Kremský. Cieľom je, aby títo ľudia mali bývanie v dostupnej vzdialenosti. (tasr)

Za zbieranie peňazí na Šírava Park dostala CEE Real Estate Group od NBS pokutu 20-tisíc eur

Zdroj - CEE Real Estate Group
Zdroj – CEE Real Estate Group

Za zbieranie peňazí na Šírava Park dostala CEE Real Estate Group od NBS pokutu 20-tisíc eur. Centrálna banka nariadila spoločnosti nepovolené kolektívne investovanie skončiť. Firma ponúkala ľuďom investíciu s garantovaným výnosom 25 % ročne na 24 rokov.

V dotácii nájmov bude štát pokračovať, povedal po schválení novely na vláde minister Richard Sulík. Dodal, že sa rozšíri okruh možných prijímateľov a odstránia technické nedostatky.

Podnikatelia, ktorým protipandemické opatrenia štátu obmedzili príjem a majú prenajaté priestory, môžu požiadať o dotáciu z  ministerstva hospodárstva na nájomné aj v druhej vlne pandémie. Rovnako ako v prvej vlne je výška dotácie rovnaká ako zľava, ktorú poskytne prenajímateľ.

Dlžnú sumu musia nájomcovia prenajímateľom začať splácať nasledujúci mesiac po skončení mimoriadnej situácie, najneskôr od apríla budúceho roka, a to bez ohľadu na to, či sa pandémia skončí alebo nie.

Maximálna výška dotácie je 50 % z nájomného, a to v prípade, že rovnakú zľavu poskytne aj prenajímateľ. Nájomca by v takomto prípade neplatil nič a prenajímateľ bude mať uhradenú polovicu nájomného. Dotáciu ministerstvo podmienilo vznikom nájomného vzťahu pred prvým augustom tohto roka.

Prípadná zmena výšky nájomného, ku ktorej došlo po 31. auguste tohto roka, výšku dotácie neovplyvní. Vláda zároveň schválila pre túto novelu zákona skrátené legislatívne konanie. (tasr, e)

Zákon o financovaní škôl sa zmení, dôvodom je zavedenie povinnej škôlky. Poslanci schválili novelu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.

Poslanci schválili novelu zákona, ktorá upravuje aj zber údajov za deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v materských školách či dodatočný zber údajov za deti materských škôl po 15. septembri príslušného školského roka na účely určovania normatívneho príspevku a na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane z príjmov obciam na nasledujúci kalendárny rok.

Zákon rieši aj úpravu prideľovania príspevku na výchovu a vzdelávanie pre materskú školu.

Vzhľadom na sankčné nástroje pri zanedbávaní riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole sa navrhuje i povinnosť obcí viesť evidenciu aj za deti vo veku plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. (tasr)

Osoby nad 62 rokov už nebudú musieť každoročne žiadať obec o odpustenie alebo zníženie dane. Schválená novela sa týka len tých obcí a miest, v ktorých platí všeobecne záväzné nariadenie o odpustení dane.

Seniori tak môžu byť automaticky oslobodení od platenia miestnej dane bez potreby o to žiadať.

Zákon v súčasnosti umožňuje obciam a mestám prijať VZN, ktorým pre vybrané skupiny občanov umožnia znížiť alebo úplne upustiť od dane zo stavieb alebo dane z bytov. Daňovník musí obci preukázať splnenie podmienok.

Takýto nárok majú aj osoby nad 62 rokov, platí im natrvalo, respektíve do zrušenia prijatého VZN. Poslanci preto navrhli, aby seniori neboli viac povinní uplatňovať si nárok na odpustenie dane. Má sa tým znížiť administratívna záťaž obce aj samotných daňovníkov. (tasr)

Akcionári Metra rokujú o návrhu na nového šéfa predstavenstva, čo naznačuje, že chcú urovnať vzájomnú roztržku. Daniel Křetínský a Patrik Tkáč majú vo firme zhruba 40 %, proti nim sa stavajú menšinoví vlastníci, nadácie Beisheim a Meridian.

Křetínský je dlhší čas v spore s nadáciami Beisheim a Meridian, ktoré majú v Metre podiel spolu 23 %. Český podnikateľ sa ho viackrát snažil odkúpiť, no neuspel. Nadácie sa vyjadrili, že chcú svoje podiely zvýšiť a upevniť si blokačnú menšinu.

O čom rokujú

Podľa zdrojov Reuters začal Křetínský s nadáciami rokovať o spoločnej stratégii pre Metro, o spoločných kandidátoch na troch členov dozornej rady vrátane jej šéfa, ktorí by mali byť nahradení na budúcom valnom zhromaždení.

Diskutujú aj o novom riaditeľovi Metra. Súčasný predseda predstavenstva Olaf Koch na konci roka odchádza a jeho funkciu, ktorá v Nemecku zodpovedá postu generálneho riaditeľa, si zatiaľ rozdelia finančný šéf Christian Baier a prevádzkový riaditeľ Rafael Gasset.

Ako sa darí Metru

Metro tvrdo zasiahla pandémia, keďže hlavnou skupinou jeho zákazníkov sú reštaurácie a hotely. Akcionári preto hľadajú novú stratégiu vrátane digitálnej a zameranie na určité skupiny zákazníkov.

V posledných rokoch Metro predalo časť majetku. Sústreďuje sa na veľkoobchod v Európe a na zásobovanie hotelov, reštaurácií a nezávislých obchodníkov. Na domácom trhu v Nemecku čelí slabému rastu a v Rusku dokonca poklesu.

Metro má v 26 krajinách vyše 770 veľkoobchodov Cash & Carry, ktoré zamestnávajú 150-tisíc ľudí. Na Slovensku prevádzkuje šesť veľkoobchodných centier s čerpacími stanicami. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať