Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

V dražbe o areál na bratislavskej Patrónke zvíťazil Eset, porazil firmu s väzbami na J&T

IT firma ponúkla za areál bývalej vojenskej nemocnice 26,2 milióna eur.

V dražbe o areál bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke zvíťazila IT firma Eset. Za areál, ktorý patrí pod ministerstvo vnútra, ponúkla 26,2 milióna eur.

Eset tam chce postaviť svoje nové sídlo aj s vývojovým centrom s inkubátorom na IT startupy a s laboratóriami pre IT študentov.

Informáciu o výsledku dražby nám potvrdil hovorca ministerstva Ivan Netík.

Neverejná dražba sa začala vo štvrtok o 10.00 h. Začínalo sa na sume 24,21 milióna eur. Minimálna suma, ktorá sa mohla prihadzovať, bola 10-tisíc eur. Najčastejšie zúčastnení prihadzovali práve túto sumu.

Kto sa zúčastnil dražby

Dražby sa zúčastnili všetci traja záujemcovia, ktorí dali svoju ponuku v rámci štvrtého kola súťaže. Ministerstvo štvrté kolo následne predĺžilo o neverejnú licitáciu. Vyhovelo žiadosti Esetu, ktorý verejne deklaroval, že má o areál veľký záujem a je ochotný ponúknuť aj vyššiu sumu, ako bola dovtedy najvyššia ponuka v rámci štvrtého kola.

Tú dala firma Forespo Reality 10 s väzbami na finančnú skupinu J&T (viac ako 24 mil. eur). Výsledkom dražby je cena o zhruba 2 milióny eur vyššia.

Okrem Esetu a Forespo Reality 10 sa dražby zúčastnila aj firma Forest Hill Company podnikateľa Františka Hodorovského. Každá z firiem mohla mať na dražbe dvoch svojich zástupcov. Podľa našich informácií sa jej zúčastnil aj Peter Korbačka z finančnej skupiny J&T.

Vyhlasovateľ dražby má víťaza dražby formálne potvrdiť do 15 dní.

Areál bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke. Foto – TASR

Štyri kolá súťaže

V prípade predaja areálu vojenskej nemocnice prebiehalo už štvrté kolo obchodnej verejnej súťaže. Tri kolá boli zrušené, lebo buď sa nikto neprihlásil (do prvého kola), alebo ministerstvo nebolo spokojné s ponúkanou cenou.

Ministerstvo v prvom kole súťaže ocenilo areál na Patrónke aj s budovami na 32,26 milióna eur. Do súťaže sa však nikto neprihlásil.

Do druhého kola sa prihlásila firma Eset, jej ponuku však ministerstvo neakceptovalo a vypísalo tretie kolo.

Do tretieho kola sa, podobne ako neskôr do štvrtého kola, prihlásili firmy Eset, ďalej Forespo Reality 10 a Forest Hill Company. Aj tretie kolo súťaže bolo zrušené, ponuky neboli pre ministerstvo dostatočne vysoké.

Obálky sa v rámci štvrtého kola súťaže, ktorej jediným kritériom je cena, otvárali koncom februára. Najvyššiu ponuku dala firma Forespo Reality 10 (viac ako 24 mil. eur), tretí Eset ponúkol 23,457 milióna eur.

Kaliňák vyhovel Esetu

Eset už skôr novinárom potvrdil, že po otváraní obálok štvrtého kola súťaže inicioval stretnutie s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer). Na stretnutí mu predstavili prvotnú štúdiu svojho projektu a deklarovali, že sú ochotní ponúknuť aj vyššiu cenu, ako bola tá najvyššia v štvrtom kole. Kaliňák sľúbil, že ponuku Esetu zváži. Ministerstvo následne rozhodlo o licitačnej aukcii.

„Áno, platí, že tam chceme postaviť vývojové centrum,“ povedala hovorkyňa Esetu Zuzana Hošalová. Chcú si ešte počkať, kým im ministerstvo oficiálne zašle výsledok aukcie. Potom vyhlásia architektonickú súťaž, do ktorej prizvú aj ateliér A11, ktorý im vypracoval prvotnú skicu ich nového sídla.

Eset odhadol, že náklady na nové vývojové centrum pre 1400 ľudí by prevýšili 100 miliónov eur. Predpokladá, že nové centrum tam bude stáť najskôr o 5 rokov.

Ministerstvo chce peniaze z predaja areálu na Patrónke použiť na rozšírenie nemocnice v centre mesta a na nákup zdravotníckeho zariadenia.

Spolumajitelia Esetu sú spolu s redakciou akcionármi Denníka N.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: AeroMobil nie je mŕtvy. Má však nového nečakaného súpera
 • Diskusia: Dnes o 19:00 budú diskutovať ministri Richard Sulík a Milan Krajniak o riešení koronakrízy
 • Bývanie: Výška úverov poskytovaných zo Štátneho fondu rozvoja bývania sa zvýši, parlament schválil novelu
 • Gastro: Od piatka budú platiť nové prísnejšie pravidlá pre terasy podnikov a reštaurácií
 • Obchod: Počet registrácií nových úžitkových vozidiel v EÚ v októbri klesol medziročne o 1,2 % na vyše 172-tisíc
 • Burzy: Americký akciový index Dow Jones prvýkrát v histórii prekročil hranicu 30 000 bodov
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Slovensko už má dve lietajúce autá. Toto je príbeh AeroMobilu a AirCaru, ktorý rozdelil dávnych kamarátov

Pokusný let vozidla AirCar pri Nitre. AeroMobil zatiaľ fotku nového vozidla nezverejnil. Foto - Klein Vision
Pokusný let vozidla AirCar pri Nitre. AeroMobil zatiaľ fotku nového vozidla nezverejnil. Foto – Klein Vision

Sen o lietajúcom aute rozdelil kamarátov Štefana Kleina a Juraja Vaculíka. Spracovali sme príbeh zakladateľov AeroMobilu, ktorí sa rozišli na predstavách, či sa má firma viac venovať postupnému vývoju vozidla alebo biznisu.

Finax, do ktorého investoval Chrenko z HB Reavisu, bude ľuďom vidieť na ich účty v bankách

Generálny riaditeľ Finaxu Juraj Hrbatý Foto N - Tomáš Benedikovič
Generálny riaditeľ Finaxu Juraj Hrbatý Foto N – Tomáš Benedikovič

Obchodník s cennými papiermi Finax bude mať prístup k informáciám o pohyboch na bankových účtoch ich klientov. Juraj Hrbatý, ktorý firme šéfuje, vysvetľuje, ako na to získali licenciu, ako budú chrániť dáta klientov, načo to bude celé dobré a prečo si myslí, že to vedia urobiť lepšie ako banky.

Minúta po minúte

Zákon o financovaní škôl sa zmení, dôvodom je zavedenie povinnej škôlky. Poslanci schválili novelu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.

Poslanci schválili novelu zákona, ktorá upravuje aj zber údajov za deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v materských školách či dodatočný zber údajov za deti materských škôl po 15. septembri príslušného školského roka na účely určovania normatívneho príspevku a na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane z príjmov obciam na nasledujúci kalendárny rok.

Zákon rieši aj úpravu prideľovania príspevku na výchovu a vzdelávanie pre materskú školu.

Vzhľadom na sankčné nástroje pri zanedbávaní riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole sa navrhuje i povinnosť obcí viesť evidenciu aj za deti vo veku plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. (tasr)

Osoby nad 62 rokov už nebudú musieť každoročne žiadať obec o odpustenie alebo zníženie dane. Schválená novela sa týka len tých obcí a miest, v ktorých platí všeobecne záväzné nariadenie o odpustení dane.

Seniori tak môžu byť automaticky oslobodení od platenia miestnej dane bez potreby o to žiadať.

Zákon v súčasnosti umožňuje obciam a mestám prijať VZN, ktorým pre vybrané skupiny občanov umožnia znížiť alebo úplne upustiť od dane zo stavieb alebo dane z bytov. Daňovník musí obci preukázať splnenie podmienok.

Takýto nárok majú aj osoby nad 62 rokov, platí im natrvalo, respektíve do zrušenia prijatého VZN. Poslanci preto navrhli, aby seniori neboli viac povinní si uplatňovať nárok na odpustenie dane. Má sa tak znížiť administratívna záťaž obce aj samotných daňovníkov. (tasr)

Akcionári Metra rokujú o návrhu na nového šéfa predstavenstva, čo naznačuje, že chcú urovnať vzájomnú roztržku. Daniel Křetínský a Patrik Tkáč majú vo firme zhruba 40 %, proti nim sa stavajú menšinoví vlastníci, nadácie Beisheim a Meridian.

Křetínský je dlhší čas v spore s nadáciami Beisheim a Meridian, ktoré majú v Metre podiel spolu 23 %. Český podnikateľ sa ho viackrát snažil odkúpiť, no neuspel. Nadácie sa vyjadrili, že chcú svoje podiely zvýšiť a upevniť si blokačnú menšinu.

O čom rokujú

Podľa zdrojov Reuters začal Křetínský s nadáciami rokovať o spoločnej stratégii pre Metro, spoločných kandidátoch na troch členov dozornej rady, vrátane jej šéfa, ktorí by mali byť nahradení na budúcom valnom zhromaždení.

Diskutujú aj o novom riaditeľovi Metra. Súčasný predseda predstavenstva Olaf Koch na konci roka odchádza a jeho funkciu, ktorá v Nemecku zodpovedá postu generálneho riaditeľa, si zatiaľ rozdelia finančný šéf Christian Baier a prevádzkový riaditeľ Rafael Gasset.

Ako sa darí Metru

Metro tvrdo zasiahla pandémia, keďže hlavnou skupinou jeho zákazníkov sú reštaurácie a hotely. Akcionári preto hľadajú novú stratégiu, vrátane digitálnej, a zameranie na určité skupiny zákazníkov.

V posledných rokoch Metro predalo časť majetku. Sústreďuje sa na veľkoobchod v Európe a na zásobovanie hotelov, reštaurácií a nezávislých obchodníkov. Na domácom trhu v Nemecku čelí slabému rastu a v Rusku dokonca poklesu.

Metro má v 26 krajinách vyše 770 veľkoobchodov Cash & Carry, ktoré zamestnávajú 150-tisíc ľudí. Na Slovensku prevádzkuje šesť veľkoobchodných centier s čerpacími stanicami. (čtk, reuters)

Výška úverov poskytovaných zo Štátneho fondu rozvoja bývania sa zvýši, aby sa podporila výstavba nájomných bytov. Novelu schválili poslanci.

Zo štátneho fondu je možné v určitých prípadoch poskytnúť úver až do 100 % obstarávacej ceny s lehotou splatnosti do 40 rokov. Súčasná legislatíva však stanovuje maximálny limit výšky úveru na byt, na štvorcový meter (m2) podlahovej plochy bytu alebo na m2 zatepľovanej plochy.

Čo sa zmení:

 • Limit úveru na byt pre fyzické osoby sa má zvýšiť z 90 000 eur na 120 000 eur.
 • Pri obstarávaní nájomného bytu obcou, VÚC či neziskovou organizáciou sa má zmeniť limit 90 000 eur na 1350 eur za m2 podlahovej plochy bytu.
 • Limit sa zvyšuje aj pri úvere na modernizáciu bytovej budovy a odstránenie systémovej poruchy z 500 eur na 800 eur na m2 podlahovej plochy bytu.
 • Pri zateplení bytovej budovy alebo zariadenia sociálnych služieb sa má zvýšiť limit zo 100 eur na m2 zatepľovanej plochy na 200 eur za m2 podlahovej plochy.
 • Na výstavbu zariadenia sociálnych služieb sa zvýši limit úveru zo 760 eur na 1200 eur za m2 podlahovej plochy obytnej miestnosti.

Vypustiť by sa malo ustanovenie určujúce maximálnu výšku sumy odpustenej časti úveru (6000 eur) pre mladomanželov poskytnutého na obstaranie bytu staršieho ako tri roky. „Navrhovanou úpravou však nie je dotknutá možnosť odpustenia časti úveru pri narodení dieťaťa určená vo výške 2000 eur na každé dieťa, ktoré žije so žiadateľom v spoločnej domácnosti a dožilo sa jedného roku veku, rovnako ako u všetkých okruhov žiadateľov, ktorými sú fyzické osoby,“ dodal rezort v materiáli.

Pre potreby regulácie sa do celkovej sumy dlhu obce alebo VÚC nebudú od 1. januára 2021 započítavať všetky úvery zo ŠFRB. Dlh obce alebo VÚC v roku 2021 sa teda bude posudzovať podľa týchto kritérií, čiže prvýkrát sa toto ustanovenie v znení účinnom od 1. januára 2021 bude uplatňovať v roku 2021 pri vyhodnotení dlhu obce alebo vyššieho územného celku k 31. decembru 2020 a bude sa teda od 1. januára 2021 vzťahovať aj na všetky aktuálne prijaté a nesplatené úvery zo ŠFRB.

Podľa pozmeňujúceho návrhu poslankyne Jany Žitňanskej (Za ľudí), ktorý plénum schválilo, majú nastať zmeny aj pri podiele bytov navrhnutých univerzálne z hľadiska stavebných konštrukcií, aby ich mohli využívať osoby so zdravotným postihnutím bez dodatočných úprav. Pôvodne navrhovaný 10-percentný podiel bytov sa zvýši na 15 %. (tasr)

Agrorezort chce vzhľadom na pandémiu obmedziť administratívnu záťaž podnikateľov. Novelu zákona, ktorú predložil, dnes schválila vláda, parlament má o nej rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

„V rezorte pôdohospodárstva sa v súvislosti so stavom spôsobeným ochorením covid-19 ukázalo ako potrebné riešiť niektoré práva a povinnosti skladovateľov, vlastníkov a správcov poľnohospodárskych a lesných pozemkov, obhospodarovateľov lesov, vyhotovovateľov programov starostlivosti o lesy, orgánov štátnej správy lesného hospodárstva, orgánov dozoru, kontroly, ako aj ministerstva, ktoré nebolo možné zabezpečiť v potrebnom rozsahu, respektíve v lehotách stanovených všeobecne záväznými právnymi predpismi,“ priblížilo ministerstvo.

V situácii, keď je vyhlásená mimoriadna situácia, núdzový stav alebo výnimočný stav a keď je obmedzená sloboda pohybu a právo uskutočňovať hromadné podujatia, je podľa rezortu potrebné obmedziť aj administratívnu záťaž podnikateľov podliehajúcich kontrole verejného skladu a kontrole množstva tovaru.

„Zároveň sa tým zohľadňujú aj opatrenia v štátnej správe, ktoré sú zamerané na obmedzenie pohybu zamestnancov najmä pri zahraničných a domácich služobných cestách. Z tohto dôvodu sa navrhuje nevykonať kontrolu verejného skladu a kontrolu množstva tovaru, ak je vyhlásený alebo ak trvá výnimočný stav, núdzový stav alebo mimoriadna situácia,“ priblížil v dôvodovej správe agrorezort.

V tejto situácii je podľa rezortu pre vlastníkov, správcov a obhospodarovateľov lesa problematické plniť niektoré ich úlohy a zákonmi uložené povinnosti, napríklad ak z dôvodu obmedzeného pohybu nebolo možné zabezpečiť externých pracovníkov, pretože vzhľadom na špecifiká lesnej výroby a jej sezónnosť sú práce obhospodarovateľmi lesov zväčša vykonávané externými firmami a pracovníkmi.

„Z hľadiska zabezpečenia celoživotného vzdelávania odborne spôsobilých osôb v lesnom hospodárstve nemožnosť vykonania overenia týchto spôsobilostí, respektíve nemožnosť zúčastniť sa na preškoleniach môže v niektorých prípadoch znamenať stratu tejto spôsobilosti a následne aj stratu zamestnania, čo by malo negatívne sociálne dosahy na tieto osoby vrátane ich rodín,“ vysvetlilo ministerstvo.

Upozornilo, že nemožnosť plnenia práv a povinností bez možnosti posúdenia dôvodov neplnenia, respektíve možnosti ich odkladu z nevyhnutných dôvodov spôsobených pandémiou vystavuje osoby riziku konaní a sankcií za neplnenie lehôt a povinností s rizikom ďalších negatívnych dosahov v už aj tak ťažkej súčasnej situácii. (tasr)

Cirque du Soleil pripravuje návrat na scénu. Firma v lete požiadala o bankrotovú ochranu, noví majitelia do jej reštartu investujú 375 miliónov dolárov. V budúcnosti sa chce sústrediť na predstavenia najmä vo veľkých mestách.

Svetoznáma šou v lete po 36 rokoch ukončila činnosť v dôsledku pandémie a nahromadených dlhov. Z reštrukturalizácie vyšla s novými vlastníkmi, ktorými sa stali jej veritelia.

Návrat Cirque du Soleil bude závisieť od tempa, akým sa podarí vo svete distribuovať vakcínu proti koronavírusu. V Spojených štátoch plánuje ako prvé obnoviť predstavenia v Las Vegas a na Floride na budúce leto.

S návratom na úrovne pred začiatkom pandémie firma počíta v roku 2022. Po výpadku obnovila šou zatiaľ v Číne a Mexiku. Podľa CNN Cirque du Soleil v lete prepustil 3500 ľudí, jeho dlhy sa vyšplhali na približne 1 miliardu dolárov. (bloomberg)

Schválený zákon o ekologickej poľnohospodárskej výrobe bude účinný až od roku 2022, nie od roku 2021. Vyplýva to z novely ministerstva pôdohospodárstva, ktorú schválila vláda, parlament by ju mal prerokovať zrýchlene.

Zákon schválilo plénum Národnej rady 17. septembra. Účinnosť mal pôvodne nadobudnúť 1. januára 2021.

„Predloženie návrhu zákona si vyžiadala novela euronariadenia o ekologickej poľnohospodárskej výrobe a označovaní produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby,“ zdôvodnil agrorezort.

Návrh zákona o ekologickej poľnohospodárskej výrobe zavedie vstupné preverenie predpokladov u žiadateľa, ktorý chce začať s ekologickou poľnohospodárskou výrobou, a to ešte pred jeho povinným zaregistrovaním v kontrolnom ústave. Upravuje aj povinnosti prevádzkovateľov ekologickej poľnohospodárskej výroby, povinnosti inšpekčných organizácií, ako aj označovanie produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby logom EÚ a grafickým znakom ekologickej poľnohospodárskej výroby. (tasr)

So štátnymi inštitúciami či inými subjektmi verejného sektora obchoduje 20 944 firiem, ukázala to databáza poradenskej spoločnosti Bisnode. Od konca minulého roka, keď ich počet analyzovala prvýkrát, sa ich počet zvýšil o viac ako dvetisíc.

Najviac partnerov verejného sektora pochádza podľa Bisnode z farmaceutickej oblasti (923), výstavby budov (876) a poradenských služieb v oblasti podnikania a riadenia (680).

Štát aktuálne spolupracuje s 19 587 právnickými osobami a 1357 fyzickými osobami. Z nich je najviac spoločností s ručením obmedzeným (16 722), akciových spoločností (1595) a podnikateľov – fyzických osôb – nezapísaných v obchodnom registri (863).

„Najväčšie zastúpenie majú partneri z Bratislavského kraja (5632), Košického kraja (2865) a zo Žilinského kraja (2490), najmenej z Trnavského kraja (1553). Z databázy ďalej vyplýva, že štát obchoduje najčastejšie s firmami, ktoré dosahujú obrat do jedného milióna eur (12 769),“ tvrdí analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Výstavba spaľovní by nemala byť podporovaná zo strany štátu, je to podnikateľská aktivita, tvrdí štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča. Dodal, že súčasné kapacity spaľovní v Košiciach a Bratislave aj spoluspaľovanie odpadu v cementárňach sú pre potreby Slovenska postačujúce.

„Nevidíme dôvod na to, aby boli spaľovne podporované zo strany štátu. Ak niekto predpokladá, že táto podnikateľská aktivita bude mať podporu na trhu, tak si dokáže financie zabezpečiť z úveru alebo iného zdroja,“ hovorí Kiča.

Zároveň poznamenal, že verejné prostriedky by mali ísť na iné, prospešnejšie účely a na podporu podobných zariadení iba vo výnimočných prípadoch.

„Opakovane počúvame volanie po veľkých spaľovniach. Zoberte odpad, dajte ho do spaľovne, načo sa zapodievať recykláciou. To však nie je naša cesta. My nie sme podporovatelia výstavby nových spaľovní,“ uviedol štátny tajomník.

Podotkol, že Slovensko nemôže ísť „pohodlnejšou cestou“. Problémom pri energetickom zhodnocovaní odpadu je aj vysoká miera dovozu zahraničného odpadu.

„Krajiny si čistia svoje staré skládky, prípadne komunálny odpad vozia do našich cementární, kde sa vykonáva spoluspaľovanie,“ priblížil Kiča.

Dodal, že zahraničné subjekty dokážu uhradiť náklady, ktoré by inak zaplatili slovenské obce. Envirorezort to chce zmeniť, aj keď to podľa Kiču nie je jednoduché. Dôvodom je, že Európska únia považuje odpad, ktorý smeruje na energetické zhodnotenie, za tovar, ktorého prúdenie je voľné.

„Pracujeme na celom rade ekonomických, legislatívnych a nelegislatívnych opatrení, aby sa uvoľnil priestor pre domáce kapacity,“ uzavrel. (tasr)

Firma Dell Technologies v 3. fiškálnom štvrťroku zvýšila čistý zisk na 832 miliónov dolárov z porovnateľných 499 miliónov pred rokom. Výsledky podporil dopyt po stolných počítačoch a notebookoch v dôsledku pandemických reštrikcií.

Celkové výnosy firmy za tri mesiace do konca októbra stúpli o takmer 3 % na 23,48 miliardy dolárov. Analytici čakali vyše 4-percentný pokles.

Aj v prebiehajúcom kvartáli Dell čaká ďalšie zlepšenie výnosov vďaka dopytu po počítačoch. Firma tvrdí, že útraty spotrebiteľov za notebooky rastú tempom, ktoré nezažila za viac ako desaťročie.

Podľa analytickej spoločnosti IDC globálne dodávky počítačov stúpli v 3. štvrťroku medziročne o 14,6 % na 81,3 milióna kusov. (čtk, reuters)

Lyžiarske strediská nie sú zatvorené, zákulisná dohoda týkajúca sa ich otvorenia neexistuje. Uviedol to pred rokovaním vlády minister dopravy Andrej Doležal (nominat Sme rodina).

„Žiadna dohoda v zákulisí neexistuje. Je na svojvôli toho-ktorého lyžiarskeho strediska, či začne zasnežovať, či otvorí, či pozve na otvorenie (sezóny). Status quo je taký, že (lyžiarske) strediská zatvorené nie sú,“ povedal Doležal na otázku, či neexistuje zákulisná dohoda, pretože strediská pozývajú ľudí napriek pandémii na lyžiarsku sezónu.

Na všetky otázky týkajúce sa stredísk podľa neho odpovie krízový štáb a pandemická komisia, ktoré túto otázku určite budú prerokovávať. „My sme si svoju domácu úlohu za cestovný ruch ako ministerstvo dopravy spravili. Nerobíme nič neštandardné, zatiaľ sme veľmi korektní a verím, že budú korektní aj koaliční partneri, keď o otázke (cestovného ruchu) budeme diskutovať,“ dodal Doležal.

Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila verejnú súťaž na zhotoviteľa Zeleného mosta vo Svrčinovci. Ponuky bude hodnotiť podľa šiestich kritérií, predpokladaná hodnota zákazky je vyše 17,8 milióna eur.

„Vo verejnej súťaži budeme hodnotiť kritériá ako navrhovaná celková cena (váha 40 %), kvalita tímu odborníkov (váha 15 %), náklady na prevádzku (váha 10 %), obmedzenie prevádzky (váha 10 %), lehota výstavby (váha 15 %) a čas vypracovania projektovej dokumentácie (váha 10 %). Projekt sa bude realizovať v podmienkach Žltého FIDIC-u,“ doplnila vedúca oddelenia komunikácie NDS EvaŽgravčáková.

Úlohou Zeleného mosta je podľa nej dať možnosť voľne žijúcim zvieratám na Kysuciach bezpečne prekonať cestu na ich migračnej trase. „Ekodukt bude situovaný v údolí Šlahorovho potoka, medzi kruhovou križovatkou Svrčinovec a odbočkou na miestnu komunikáciu. Predpokladáme, že jeho výstavba bude trvať zhruba jeden a pol roka. Potreba zrealizovať ekodukt súvisí so zásahom diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité do nadregionálneho biokoridoru,“ uviedla.

Výstavba ekoduktu sa stala aj podmienkou schválenia nenávratného finančného príspevku od Európskej komisie. „V prípade, ak by sa ekodukt nerealizoval, bolo by Slovensko povinné vrátiť nenávratný finančný príspevok v celkovej výške 285,2 milióna eur. Projekt bude rozdelený na dva celky, a to ekodukt nad cestou I/11 a ekodukt nad železničnou traťou. Šírka prechodu bude 80 metrov,“ dodala Žgravčáková.

Ekodukt na D3 rozšíri skupinu doterajších troch zelených mostov. „Prvým ekomostom je Lučivná na diaľnici D1 Važec – Mengusovce, postavený v roku 2009, druhým je most na D1 Mengusovce – Jánovce. Tretí je pri Moravskom Svätom Jáne na diaľnici D2, vybudovaný v roku 2016 v rámci medzinárodného projektu Alpsko-karpatského biokoridoru podporeného Európskou úniou. Vďaka týmto trom ekoduktom na D1 a D2 sa znížil úhyn zveri o 11,4 %,“ uzavrela vedúca oddelenia komunikácie NDS. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať