Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Koalícia chce do leta predstaviť veľký balíček, SNS trvá aj na 13. plate

Koaliční lídri. Foto N – Tomáš Benedikovič
Koaliční lídri. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vládna koalícia po predstavení opatrení navrhovaných Smerom, SNS a Mostom – Híd chystá veľký spoločný sociálno – ekonomický balíček, ktorý chce dokončiť a uviesť už pred letnými prázdninami. Rokovania o tom začnú na úrovni koaličnej rady spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom už v najbližších dňoch.

Koalícia v posledných týždňoch prinášala témy pre voličov roztrieštene a na svojich tlačovkách – ako prvý začal ešte v marci líder SNS Andrej Danko s trinástym platom pre všetkých, potom sa ozval Smer, ktorý pripomenul, že Slovensko zažíva ekonomicky dobré časy, a tak štát prichádza so sériou sociálnych opatrení. Tento týždeň svoj návrh určený najmä živnostníkom priniesol už aj Most-Híd, ktorý doteraz zostával v tieni koaličných partnerov.

Ministra financií Petra Kažimíra čaká debata o tom, čo utiahne štátny rozpočet. Foto – TASR

Po období vlastných tlačoviek teraz už podľa politikov z trojkoalície prichádza čas, keď budú vládne strany postupovať koordinovane.  V spoločnom balíčku sa mali zohľadniť priority všetkých troch členov koalície a podľa informácií Denníka N nie je vylúčené, že jeho súčasťou sa stane aj požiadavka SNS na 13. plat pre zamestnancov v štátnej, i súkromnej sfére, z ktorého by sa nemali platiť odvody.

Budú to jedny z najvýraznejších opatrení, ktoré vláda v tomto volebnom období chystá a bude ich môcť neskôr voličom predkladať ako dôkaz opodstatnenosti koalície, ktorej zloženie je dodnes spochybňované. Príprava musí byť rýchla, aby sa stihla zapracovať do predbežného návrhu štátneho rozpočtu na rok 2018, ktorý by mal prejsť vládou niekedy v auguste.

Na koaličnej rade už aj s Kažimírom

„Určite sa o tom bude rokovať na najbližšej koaličnej rade za účasti ministra financií a potom jednotliví ministri začnú tento program napĺňať,“ hovorí o pripravovanom balíčku opatrení šéf poslaneckého klubu Smeru a podpredseda parlamentu Martin Glváč. Návrhy Smeru považuje za „absolútne reálne“ a už aj prerátané opatrenia, ktoré strana predstavila 1. mája na podujatí v Nitre, kde bolo na straníckom mítingu podľa premiéra 10-tisíc ľudí.

Robert Fico na prvomájových oslavách v Nitre. Foto – TASR

Pripomeňme si, s čím sa chce Smer pochváliť: ide o zamestnávanie pracovnej sily zo zahraničia za rovnakých podmienok ako slovenských robotníkov, zvyšovanie minimálnej mzdy, aby sa v roku 2018 priblížila k 500 eurám mesačne, zavedenie desaťdňovej platenej materskej dovolenky pre otca novonarodeného dieťaťa, zvýšenie príplatkov za prácu v noci zo súčasných 20 percent z minimálnej mzdy na 50 percent a za prácu v sobotu a v nedeľu a vo sviatok by mali dostať príplatok vo výške 100 percent minimálnej hodinovej mzdy. Smer chce tiež opäť zaviesť príspevky na presťahovanie sa za prácou do iného regiónu.

Jediná požiadavka SNS nie je bez šance

Podľa informácií Denníka N nie je vylúčené, že koalícia už v rámci tohto balíčka bude súhlasiť s požiadavkou 13. platu pre zamestnancov v štátnej i súkromnej sfére, čo je jedinou zásadnou požiadavkou SNS. Strana si krátko po kauze „kapitána Danka“ dala agendu 13. platov aj na bilbordy. Hoci návrh na začiatku pôsobil skôr ako utópia, Slovenská národná strana pri ňom ustúpiť nechce a Smer a Most-Híd by ho mohli v určitej podobe akceptovať. Isté je, že sa o ňom bude rokovať.

SNS to myslí s trinástym platom vážne. Foto — TASR

„,Budeme sa snažiť predovšetkým o 13. plat,“ hovorí o balíčku podpredseda SNS Jaroslav Paška. Vraví, že ide momentálne o jedinú prioritu strany pri chystaných vládnych opatreniach v balíčku, predpokladá ale, že podporia napríklad aj navýšenie príplatkov za prácu cez víkendy, štátne sviatky, či v noci. Pripúšťa, že nie je isté, či bude minister financií schopný nájsť peniaze na všetky opatrenia, ktoré strany navrhujú.

Ambície SNS nekončia ani pri trinástom plate. „K 13. platu sa chceme dopracovať čo najskôr, aby ak pôjde dobre ekonomika, mohli našim občanom doplniť aj 14. plat a pokiaľ možno v tomto volebnom období,“ odpovedá Paška na otázku, či chcú 13. plat, z ktorého by sa nemali platiť zdravotné a sociálne odvody, presadiť s platnosťou už pre rok 2018.

V hre je aj nižšia daň

V koalícii by mohli mať minimálne čiastočnú podporu aj požiadavky Mosta-Híd, ktoré ohlásil tento týždeň. Prvým návrhom strany je zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane zo súčasných 3803 eur ročne až na úroveň 4650 eur. To by podľa predsedu strany Bélu Bugára znamenalo nárast čistej mzdy až dvom miliónom zamestnancov i živnostníkov o 160 eur ročne.

Aj podpredseda Mosta Ivan Švejna predpokladá, že balíček predstavia do leta. „Musíme to stihnúť. Pripravuje sa rozpočet a tie veci s rozpočtom súvisia.“ Či budú súhlasiť s 13. platom, ešte nevie, počkajú si na konkrétny návrh. „Ešte nie je nič dohodnuté. Každá strana zatiaľ dala na stôl návrhy a budeme rokovať.“ Švejna považuje oba návhy Mosta-Híd za významné a chce ich presadiť.

Druhý návrh sa týka dôchodcov, ktorí si privyrábajú. Pri práci na dohodu by mali byť oslobodení od odvodov do výšky dvesto eur mesačne. Ako na spornejšiu hľadia v Smere a v SNS na prvú požiadavku Mosta-Híd, ktorá by mohla nie nezanedbateľne ovplyvniť príjmy do štátneho rozpočtu.

Väčšinu navrhovaných opatrení by ste vo vládnom programe, ktorý vznikal len pred rokom, hľadali márne. Ide o nové návrhy, na ktorých doteraz nebola dohoda vládnej trojky. Vo vládnom programe nie je zmienka o trinástom plate, dovolenke pre otca pri narodení dieťaťa či zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane. Našli by ste tam len zvyšovanie minimálnej mzdy, čo je tradičná téma Smeru.

Zamestnávatelia majú veľké výhrady

Téma trinásteho platu je najchytľavejšia a bude ju sprevádzať aj najväčšia diskusia. Pre zamestnávateľov je to správa roka.

„Je to vražedná kombinácia pre podnikateľské prostredie a veľmi sa tomu čudujeme, pretože SNS pred voľbami sľubovala zlepšovanie podnikateľského prostredia. Ide ho ale naopak zhoršovať a nabieha na vlnu populizmu,“ hovorí viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka na kombináciu 13. platu a zvýšenia príplatkov za víkendové či nočné zmeny.

Dosahy na štátny rozpočet a podnikateľov podľa neho nie sú nijako vyčíslené. Firmy sa podľa neho v prípade 13. platu môžu zachovať veľmi jednoducho – znížia pohyblivé zložky v mesačných mzdách a nový plat vyskladajú z ušetrených prostriedkov. „Je to čisto populistické opatrenie, pri ktorom opäť ľudia vo väčšine prípadov nedostanú viac,“ varuje Machunka.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Americký Dow Jonesov index prvýkrát prekonal hranicu 28-tisíc bodov. Akcie vďaka optimizmu pre obchodné rozhovory medzi USA a Čínou uzavreli tak obchodovanie na nových maximách. (čtk)

Zdieľať

VW schválil nový investičný plán pre elektromobily. O slovenskom závode sa nezmieňuje

Volkswagen investuje v najbližších piatich rokoch 60 miliárd eur do vývoja elektrických áut a digitálnych technológií. Do roku 2029 chce mať v portfóliu zhruba 75 plne elektrických a 60 hybridných modelov.

Nový investičný plán bol schválený na zasadnutí dozornej rady VW, uvádza automobilka na webovej stránke.

Do roku 2029 plánuje vyrobiť 26 miliónov elektrických vozidiel, z toho 20 miliónov kusov na modulárnej platforme MEB, na ktorej tento mesiac spustil produkciu v Zwickau.

VW potvrdil, že elektrické vozidlá bude vyrábať okrem viacerých nemeckých závodov aj v Česku, USA a Číne. O slovenskej fabrike sa v súvislosti s elektromobilmi nezmieňuje.

O umiestnení nového výrobného závodu, ktorý mal pôvodne postaviť v Turecku, rozhodne do konca roka.

Zdieľať

Veľké „jednorožce“ stratili po vstupe na burzu miliardy hodnoty

Akcie viacerých „jednorožcov“ sa v tomto roku po vstupe na burzu prudko zosunuli. Trhová hodnota firiem Uber, Lyft či Slack klesla za niekoľko mesiacov o miliardy dolárov.

Prepad akcií vybraných jednorožcov (firmy s trhovou hodnotou vyššou než 1 miliarda dolárov) si všíma portál Statista.

Primárna verejná ponuka akcií (IPO) Uberu, Lyftu i Slacku boli očakávanými udalosťami tohto roka na kapitálových trhoch.

Po niekoľkých mesiacoch od vstupu na burzu sa však ich trhová hodnota scvrkla o takmer polovicu.

Na porovnanie, akciový index S&P 500, ktorý zahŕňa najväčšie americké spoločnosti, sa v tomto roku posilnil o zhruba pätinu.

Prečo sa im nedarí:

Podľa Statistu pád akcií veľkých jednorožcov ilustruje rozdielny pohľad privátnych investorov a kapitálových trhov.

Zatiaľ čo privátni investori zvyčajne akceptujú veľké straty, ktoré sú súčasťou prudkého rastu firiem, trhy oveľa viac trápia otázky, či spoločnosti nájdu spôsob, ako zarábať peniaze namiesto toho, aby ich míňali vo veľkom štýle.

Podľa štatistík CB Insights je vo svete viac ako 400 jednorožcov. K najväčším patrí čínska technologická spoločnosť ByteDance (vlastní sociálnu sieť TikTok) či americký portál na sprostredkovanie ubytovania Airbnb.

Zdieľať

V nedeľu 17. novembra budú obchody na Slovensku opäť zatvorené. Otvorené môžu mať len predajne na staniciach, letiskách a benzínkach, lekárne, obchody so suvenírmi a veľkoobchody.

Predaj nie je zo zákona zakázaný ani v prevádzkach, kde neobsluhujú zákazníkov predavači, ktorí sú zamestnancami. Podobne ako počas iných sviatočných dní tak zrejme budú otvorené menšie predajne, kde predáva ich majiteľ či obsluha v postavení živnostníka.

Fungovať môžu tiež reštaurácie a iní poskytovatelia služieb, vrátane kín, fitness centier a podobne.

V Českej republike je 17. november síce tiež štátnym sviatkom, ale patrí medzi sviatky, na ktoré sa nevzťahuje tamojší zákon upravujúci obmedzenie času predaja počas vybraných dní. Preto tam môžu byť v nedeľu 17. novembra obchody otvorené bez obmedzenia. No treba rátať s tým, že nie všetky predajne bývajú otvorené ani počas nedele, keď sviatok nie je.

Zdieľať

Poliaci oznámili Rusom, že už od nich nechcú plyn

Poľské štátne plynárne PGNiG nechcú po roku 2022 nakupovať plyn od Gazpromu. Dôvodom sú vysoké ceny a povinnosť platiť za plyn určitú čiastku bez ohľadu na odobraté množstvo.

PGNiG už informovala Gazprom, že po vypršaní súčasného kontraktu nemá záujem o jeho predĺženie, píše Reuters.

Obe firmy podpísali kontrakt známy ako zmluva Jamal v roku 1996. Okrem iného vyžaduje, aby prehlásenia o budúcej spolupráci strany formálne predložili tri roky pred vypršaním dohody.

Poľsko od Gazpromu stále berie väčšinu plynu, ktoré spotrebuje. Snaží sa však o zníženie závislosti od Ruska, pretože Jamal vníma ako nevýhodný.

Odkiaľ budú mať Poliaci plyn:

PGNiG sa spolieha, že bezpečnosť dodávok plynu po roku 2022 jej zaručia dohody na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) a akvizícia nálezísk plynu v Severnom mori.

Poľsko zároveň rozšírilo svoj systém prepravy plynu.

Zdieľať

Inflácia v eurozóne klesla opäť hlbšie pod cieľ ECB

Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne sa v októbri spomalil na 0,7 % zo septembrových 0,8 %. Ceny rastú najpomalšie za tri roky, inflácia zostáva hlboko pod cieľom ECB nastaveným pod 2 percentami.

Medziročná inflácia v celej EÚ sa v desiatom mesiaci spomalila tiež, a to na 1,1 percenta z 1,2 percenta v septembri.

Údaje o vývoji spotrebiteľských cien zverejnil Eurostat.

Ako sa vyvíjali ceny v odvetviach (medziročná zmena):

  • najviac rástli ceny služieb (o 0,69 %);
  • potraviny, alkohol a tabakové výrobky zdraželi o 0,29 percenta;
  • ceny priemyselných výrobkov stúpli o 0,07 percenta;
  • energie zlacneli o 0,32 percenta.

Najrýchlejšie rástli ceny v Rumunsku (3,2 %), Slovensko malo tretiu najvyššiu infláciu, 2,9 percenta.

Pokles cien zaznamenali juhoeurópske krajiny Portugalsko, Grécko a Cyprus.

Pred rokom dosahovala inflácia v eurozóne aj v celej Únii 2,3 percenta.

Ako reaguje ECB:

Nová šéfka ECB Chritine Lagardeová chce pokračovať v prorastových opatreniach predchodcu Maria Draghiho.

Centrálna banka ešte pred jej novembrovým nástupom uvoľnila menovú politiku, keď znížila depozitný úrok na nové minimum mínus 0,5 percenta.

Od novembra zároveň obnovuje nákupy dlhopisov v objeme 20 miliárd eur mesačne.

Voľnejšia menová politika by mala podporiť oslabený ekonomický rast v eurozóne a prispieť k zrýchleniu inflácie k 2-percentnému cieľu ECB.

Zdieľať

Najdrahšia ulica na svete z pohľadu výšky nájomného pre obchodníkov je v Hongkongu. Za ročný prenájom štvorcového metra na miestnej Causeway Bay platia takmer 26-tisíc eur.

Poradie najdrahších ulíc sveta zostavuje realitná poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield. Hodnotí vyše 400 atraktívnych nákupných destinácií v 68 krajinách, píše portál Ihned.cz.

rebríčku sa nachádza vždy jedna najdrahšia ulica z každej krajiny. Poradie zohľadňuje výšku nájmu pre obchodníkov, neodráža ceny tovaru.

V prvej desiatke je päť ulíc v európskych mestách – Londýn, Paríž, Miláno, Zurich a Viedeň.

Pražskej ulici Na Příkopě patrí 18. priečka s ročným nájomným 2820 eur za štvorec.

Zdieľať

Ako zabrániť robotom, aby nám na večeru upiekli mačku

Ilustrácia - JumpStory
Ilustrácia – JumpStory

Informatici budú musieť navrhnúť flexibilnejšie programy umelej inteligencie, ktoré budú zohľadňovať celý rad spoločenských preferencií. Inak nedokážeme zabezpečiť, aby počítače robili to, čo chceme, píše Financial Times.

Zdieľať

Po revolúcii sme jedli horšie párky a šunky. Ale môžeme si za to sami, hovorí profesor Turek

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Politici klamú, keď hovoria, že Slovensko je „smetisko“ pre potraviny zo Západu, hovorí veterinár a hygienik Peter Turek. „Kúpili ste si už nejaký nemecký výrobok podradného charakteru?“ pýta sa. Aj v Lidli má zákazník podľa Turka na výber, či si kúpi kvalitnejšiu nemeckú značku párkov Dulano, alebo menej kvalitnú značku Pikok z Poľska a Česka.

Zdieľať

Odborníčka na zdravotníctvo Za ľudí Letanovská: Za desať rokov postavíme desať nemocníc

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Za desať rokov postavíme desať nemocníc, hovorí odborníčka na zdravotníctvo zo strany Za ľudí Andrea Letanovská. „Chceme apolitický profesionálny manažment, ktorý bude mať hmotnú zodpovednosť za to, ako manažuje svoje inštitúcie. Zrejme potom o tieto miesta nebude bitka, ale budú to robiť len tí, ktorí na to majú,“ vraví o návrhu, aby nemocnice boli akciovými spoločnosťami.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať