Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Odvolajte tajomníka Stromčeka, vyzývajú opoziční poslanci pre problémy s pozemkami pri obchvate

Viktor Stromček (uprostred) stál od začiatku pri investícii štátu do obchvatu Bratislavy za takmer 2 miliardy eur. Foto N – Tomáš Benedikovič
Viktor Stromček (uprostred) stál od začiatku pri investícii štátu do obchvatu Bratislavy za takmer 2 miliardy eur. Foto N – Tomáš Benedikovič

Viacerí opoziční poslanci žiadajú, aby dlhoročný štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček (Smer) skončil vo funkcii. Tajomníkovi vyčítajú, že stavbu kľúčových častí bratislavského obchvatu blokujú chýbajúce pozemky, hoci zmluva na takmer dvojmiliardovú zákazku je podpísaná už pomaly rok.

„Most-Híd a Smer, preberte zodpovednosť minimálne v rovine politickej zodpovednosti a odvolajte ho z funkcie štátneho tajomníka,“ povedal poslanec SaS Miroslav Ivan v Národnej rade.

Najväčšiu zákazku druhej vlády Roberta Fica naštartovali za ministra dopravy Jána Počiatka, podpísal ju nakoniec minister za Sieť Roman Brecely, no projekt od jeho zrodu strážil tajomník Stromček.

Podľa opozície sa zmluva naň nemala podpisovať skôr než sa vykúpia pozemky. Ak bude pre chýbajúce pozemky stavba meškať, štátu hrozia aj pokuty.

Stromček hovorí o ocenení

Podľa Stromčeka bol naopak „projekt D4, R7 kvalitne pripravený za spoluúčasti medzinárodných expertov“.

„Získal niekoľko významných ocenení, medzi iným aj ako najlepší PPP projekt Európy v roku 2016 a ja nemám žiadny dôvod odstupovať. Kvalitu prípravy preveril aj expertný tím ministra Brecelyho, ktorý sa ho na základe nezávislej analýzy rozhodol podpísať,“ zareagoval Stromček na opozičnú kritiku.

„Kto bol ten, kto hovoril, že máme všetko pod kontrolou a pri celom tomto procese bol? Počúvali sme neustále, ako je to všetko v poriadku. A kto je pri tom aj teraz na ministerstve dopravy? Je to štátny tajomník Viktor Stromček,“ pokračoval poslanec Ivan a pripomenul, že pred podpisom upozorňovali vtedajšieho ministra Brecelyho, aby najprv vykúpil pozemky a až potom podpisoval kontrakt.

Konzekvencie žiadali v Národnej rade vyvodiť aj ďalší.

„Žiadam, aby bola vyvodená zodpovednosť. Keby sme chceli byť presnejší, od roku 2012 je štátnym tajomníkom zodpovedným za cesty Viktor Stromček,“ povedal Ján Marosz z OĽaNO.

„Zle sa to začalo tým, že pán minister Brecely sa vôbec rozhodol podpísať koncesnú zmluvu na výstavbu tejto D4 napriek tomu, že už v tom čase bol upozorňovaný, aby to tak neurobil, pretože neboli uskutočnené majetkové vyrovnania pozemkov. To znamená, že bolo jasné, že nebude môcť táto stavba získať stavebné povolenie,“ dodal Marosz.

Érsek sa nominanta Smeru zastal

Aktuálny minister dopravy Árpád Érsek nechcel svojho predchodu v ministerskom kresle hodnotiť.

„Nie je mi cťou, lebo aj ja raz skončím túto funkciu, aby som hodnotil, či to bolo vhodné podpísať, to hodnotiť ja v tomto prípade nebudem,“ povedal Érsek o Brecelym. Kritický nebol ani voči Stromčekovi.

„Ako je to zvládnuté, okrem tých výkupov, nemôžem to hodnotiť záporne, že bol zle zvládnutý tento PPP projekt, na tento jediný segment, o ktorom tu dneska komunikujeme,“ okomentoval minister prácu tajomníka a tiež pripomenul ocenenie, ktoré projekt dostal.

Opozičný poslanec Zsolt Simon mu odkázal, že chápe, že Érsek problém s obchvatom zdedil. „Preto by bolo namieste pomenovať, kto to spôsobil, kto podpísal zmluvu, keď vedel, že nemá majetko-právne vysporiadanie,“ hovoril Simon v Národnej rade.

V nej v týchto dňoch riešia problémy okolo najväčšieho projektu druhej vlády Roberta Fica – obchvatu Bratislavy. Keďže pod diaľnicu chýbajú posledné pozemky, ktoré nie sú majitelia ochotní predať za štátom stanovenú cenu, Národnou radou prechádza novela, ktorá umožní začať stavať aj na pozemkoch, ktoré ešte neboli vyvlastnené. Týkať sa to bude aj ostatných diaľnic a rýchlostných ciest.

Od novely očakáva úsporu

„Novela zákona ktorá je aktuálne v parlamente, má za cieľ ušetriť verejné zdroje, ktoré budú môcť byť použité na iné stavby,“ povedal Stromček.

Minister Érsek spočítal, že necelá desiatka majiteľov posledných pozemkov za ne pýta 55 miliónov eur zatiaľ. Z jeho slov vyplýva, že štát je ochotný zaplatiť podľa svojich znaleckých posudkov najviac 20 miliónov eur. V debate spomína, že mená neústupčivých predávajúcich sa už objavili pri Nitre. Tam bola viditeľná kauza okolo pozemkov pod závod Jaguar.

Parlament už schválil, že novela prejde legislatívnym procesom expresne. Opoziční poslanci mu v prvom čítaní vyčítali, že naráža na ústavou garantované vlastnícke práva.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

  • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
  • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
  • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
  • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
  • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
  • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Na Slovensko prichádza fínsky Wolt, jedna z najväčších európskych firiem na doručovanie jedla. S donáškovou službou začína dnes v Bratislave. Najväčší lokálny konkurent Bistro.sk pôsobí v ôsmich slovenských mestách. (sita)

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Väčšina firiem bude platiť nižšie dane +

  • Aj zamestnanci trochu ušetria, zaplatia to samosprávy
  • Fed podporil ekonomiku, Trump napriek tomu soptí
  • Železnice sa pomaly dostávajú z pasce vlakov zadarmo
Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)

Zdieľať

Most-Híd by v prvom čítaní podporil návrh reformy zdravotníctva, podľa predsedu klubu Tibora Bastrnáka však má pripomienky. SNS si počká na rokovanie Koaličnej rady. ĽSNS sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou Andreou Kalavskou.

„Od začiatku hovoríme, že budeme podporovať všetky také návrhy, ktoré sú o bezpečnosti pacientov. Stratifikácia je taký návrh. Chceli by sme to podporiť. Máme nejaké výhrady a veci, ktoré si myslíme, že ešte ministerstvo zdravotníctva musí zlepšiť. Takže keď príde tento návrh do parlamentu, tak ho v prvom čítaní podporíme. Keď ministerstvo odstráni maličkosti, ktoré nie sú úplne definované, tak by sme to mali podporiť aj v druhom čítaní,“ komentoval Bastrnák z Mosta-Híd.

Podľa neho by išlo napríklad o zvýšenie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v tých regiónoch, v ktorých by to bolo možné.

Predseda SNS Andrej Danko sa k téme vyjadrí neskôr. „Ja sa vyjadrím vtedy, keď Smer povie na Koaličnej rade, že stojí za Kalavskou. Dovtedy je jej návrh irelevantný, nemôžeme ísť proti záujmom koaličného partnera,“ povedal.

Kotlebova ĽSNS uviedla, že sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský uviedol, že sa s ministerkou potrebujú stretnúť ešte raz, aby strane odpovedala na niektoré otázky. Jedna sa týka personálneho zabezpečenia, druhá „malej nezrovnalosti“ v zákone. „Máme taký názor v odbornom tíme, ktorý hovorí, že to možno nie je úplne dokonalý návrh, ktorý má určité riziká, no možno je to stále lepšie, ako neurobiť nič.“ (tasr)

Zdieľať

SaS uviedla, že je za nižšie dane pre firmy, ale „nie šťastná“ je ich výška podľa obratu. Strana tak reagovala na schválenie 15-percentnej dane pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur v parlamente.

„My dlhodobo hovoríme, že je potrebné znižovať dane, aby bola väčšia ochota priznať a platiť dane. Má to určite pozitívne dynamické efekty,“ priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Ako trochu nešťastné vnímame to, že bude progresívna daň, teda že firmy s obratom do 100-tisíc eur budú platiť zásadne inú výšku dane na rozdiel od tých firiem, ktoré majú vyšší obrat. Vytvára to medzi týmito firmami istú konkurenčnú výhodu, respektíve nevýhodu. Toto si myslíme, že nie je celkom šťastné, ale v každom prípade podporujeme znižovanie daní,“ dodala. (tasr)

Viac k téme: Nižšia, 15-percentná daň je pre všetky firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur ročne