Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Kaliňák porušil zákon, pri rekonštrukcii budovy starej Ikey sa vyhol súťaži

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) porušil zákon, lebo priestory, kde je dnes veľké klientske centrum, nechal zrekonštruovať bez súťaže. Tvrdí to Úrad pre verejné obstarávanie, podľa ktorého nemal rekonštrukciu robiť automaticky vlastník budovy. Ministerstvu preto hrozí pokuta.

Na porušenie zákona upozornil opozičný poslanec Miroslav Beblavý, ktorý o kontrolu úrad požiadal. Vyrátal, že Kaliňákov postup môže stáť ministerstvo štvrť milióna eur.

Kaliňák s názorom úradu nesúhlasí a hovorí, že ak im dá pokutu, budú sa súdiť.

Minister vnútra vysvetľuje, že stavebné úpravy mohol robiť len vlastník budovy. Štát mal pri tom možnosť budovu najprv kúpiť a potom ju rekonštruovať ako vlastnú. Kaliňák túto možnosť vôbec nespomína.

Administratívna budova Klientske centrum ministerstva vnútra. Foto N – Tomáš Benedikovič

Barter miesto normálneho platenia

Štátne klientske centrum, o ktorom je reč, vzniklo na mieste, kde pred pár rokmi ponúkal služby známy švédsky obchodný reťazec s nábytkom.

Pripomeňme, ako prebehla zmena starej 20-ročnej budovy na výstavnú skriňu Kaliňákovej reformy verejnej správy:

Ministerstvo vnútra si pred dvoma rokmi najprv prenajalo priestory v budove starej Ikey a pozemky za 73-tisíc eur mesačne od spoločnosti Vienna Invest. Štát si v tej istej zmluve poistil, že prenajímateľ, teda Vienna Invest, vykoná aj stavebné úpravy. Následne o pár týždňov uzavrel s touto firmou zmluvu na stavebné úpravy za 5,2 milióna eur bez DPH.

Kaliňák ani v jednom prípade neurobil súťaž. Cenu obhajuje tým, že za takú cenu neboli v Bratislave iné už zrekonštruované priestory. Má to vyplývať napríklad z realitných ponúk zverejnených na internete.

Určiť presnú cenu, ktorú štát za budovu a prestavbu centra zaplatil, je však ťažké. Neplatil totiž len peniazmi, ale aj bartroval. Tesne pred Vianocami roku 2015 uzavrel Kaliňák s Vienna Invest zámennú zmluvu. Na základe nej štát vymenil administratívnu budovu na Staromestskej ulici v bratislavskom Starom Meste, v ktorej je napríklad živnostenský úrad, za budovu klientskeho centra.

Podľa skorších informácií budova na Staromestskej ulici bola ocenená na 4,8 milióna eur a prerobená budova starej Ikey sa vymenila za 6,6 milióna. Štát teda ešte doplatil Vienna Invest zhruba 1,7 milióna eur.

Prečo štát bartroval namiesto normálneho platenia peniazmi? Kaliňák na tlačovke povedal, že štát vtedy nemal dosť peňazí.

Nie je to jediná zámena, ktorú Kaliňák v poslednom období zorganizoval. Ministerstvo vnútra zamenilo vlani v decembri dva lukratívne pozemky v bratislavskom Starom a Novom Meste za štyri byty pre policajtov v Ružinove.

V tomto prípade mohol štát prerobiť, profit mohla získať podnikateľka a bývalá poslankyňa v mestskej časti Ružinov Zuzana Kurucová, ktorá kandidovala za koalíciu vedenú Smerom.

Bratislava, 11. 6. 2015. Bývalá budova obchodného domu Ikea na Tomášikovej ulici. Foto N – Tomáš Benedikovič

Porušil slovo

Beblavý hovorí, že Kaliňák po vysvetlení obchodu verejnosti uzavrel ešte ďalší dodatok, ktorým prešvihol minimálne o pol milióna eur sumu, ktorú sám sľúbil.

Dodatok bol uzavretý tri mesiace pred voľbami a ministerstvo ho následne zverejnilo prvý deň po parlamentných voľbách (7. marca 2016).

Kaliňák avizoval, že cena za budovu a rekonštrukciu bude 12,75 milióna eur (bez DPH). V rozhovore pre Trend povedal, že ak to bude inak, „tak môžete žiadať moju hlavu“.

Minister vnútra ďalší dodatok vysvetľuje tým, že ide o osobitné bezpečnostné opatrenia stavebného charakteru, trafostanice, silnejšie vedenie. A že je to už súčasťou výbavy.

Za budovu a rekonštrukcie bratislavského klientskeho centra tak štát zaplatil súkromníkovi podstatne vyššiu sumu ako 12,8 milióna eur (bez DPH). Beblavý preto Kaliňáka žiada, aby „konečne odstúpil“.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Nemecký ZEW indikátor ekonomického sentimentu v septembri oproti augustu výrazne vzrástol o 21,6 bodu (na -22,5 bodu). Vrátil sa tak na svoju júnovú úroveň, no je už takmer tri roky výrazne pod úrovňou dlhodobého priemeru (21,5 bodu).

Hodnotenie súčasnej ekonomickej situácie kleslo (o 6,4 bodu na -19,9 bodu), čo je najnižšia úroveň od mája 2010, upozornila Národná banka Slovenska.

„Nárast indikátora neznamená, že je vývoj nemeckej ekonomiky na nasledujúcich 6 mesiacov jednoznačný – výhľad ekonomiky je naďalej podľa úrovne indikátora negatívny,“ uviedla NBS.

Nenaplnili sa však očakávania finančných expertov o zintenzívnení obchodného konfliktu medzi USA a Čínou a pretrváva nádej, že sa bude dať vyhnúť brexitu bez dohody.

Aj napriek zlepšeniu je v treťom štvrťroku priemerná hodnota ZEW výrazne pod úrovňou predchádzajúceho kvartálu. Indikuje tak riziko možného poklesu ekonomiky aj v treťom štvrťroku.

Zdieľať

Sme rodina tvrdí, že „nespravodlivý výpočet“ odchodu do dôchodku sa týka 111-tisíc žien. Petra Krištúfková oznámila, že podali pozmeňovací návrh, ktorý problém odstráni.

Od 1. júla začal platiť ústavný zákon, ktorý rieši dôchodkový strop. Dôchodkový vek na Slovensku sa ústavne zastropoval na 64 rokov. Ženy zároveň pôjdu do dôchodku skôr za výchovu dieťaťa.

Krištúfková však upozornila, že súčasná právna úprava neakceptuje ústavný zákon a približne 111-tisíc žien je v tejto súvislosti diskriminovaných. Ženám narodeným v rokoch 1958, 1959 a 1960 sa podľa nej neodpočítava za každé dieťa šesť mesiacov.

Ani pozmeňovací návrh predložený na parlamentnom sociálnom výbore poslancom Ľubomírom Vážnym, ktorého súčasťou bola tabuľka, fixne definujúca vek odchodu do dôchodku, podľa jej slov nevyriešila spôsobenú nespravodlivosť voči tejto skupine žien.

„Nie je jasné, podľa akého kľúča bola táto tabuľka vyhotovená, keď ústavný zákon jasne hovorí: odpočet na každé vychované dieťa je 6 mesiacov,“ podotkla Krištúfková.

Zároveň skonštatovala, že hnutie Sme rodina predkladá do parlamentu pozmeňujúci návrh, „ktorého súčasťou je nová fixná tabuľka, ktorá spravodlivo odpočítava šesť mesiacov za každé vychované dieťa“. (tasr)

Zdieľať

Prvý dodávateľ elektriny oznámil výrazné zvýšenie cien

Domácnostiam na budúci rok výrazne stúpne cena elektriny. Predajca Magna Energia zvýši cenu silovej elektriny o takmer 24 %, schválil mu to regulačný úrad. Celková cena, ktorá zahŕňa aj iné poplatky, stúpne zhruba o 10 %.

Ceny elektriny budú zvyšovať aj ďalší predajcovia vrátane veľkých firiem, ako sú ZSE, VSE a SSE. Dôvodom je výrazný nárast ceny takzvanej silovej elektriny, ktorú obchodníci nakupujú na burze.

Širší pohľad: V prvom polroku 2019 bola priemerná cena na Pražskej energetickej burze 52 eur, rok predtým 40 eur. Pri výpočte cien na ďalší rok sa vychádza práve z vývoja medzi týmito dvomi obdobiami.

Nárast ceny je v súlade s očakávaniami. Ceny na burze totiž postupne rastú už od roku 2016. Dôvodom je najmä rast cien emisných povoleniek, ktoré si musia kupovať výrobcovia elektriny, takže im zvyšujú náklady.

Magna Energia podľa svojho vyjadrenia zvýši ceny pre všetkých odberateľov zo 48 na 60 eur za MWh.
Väčší zákazníci, medzi ktorými sú najmä firmy, sa zvyšovania cien až tak báť nemusia. Ceny sa im totiž menia na základe trhového princípu, neurčuje ich regulačný úrad.

Kedy padne rozhodnutie: O celkovej cene pre domácnosti a ďalších menších odberateľov bude rozhodovať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na konci roka. Celková cena obsahuje aj iné poplatky, ktoré pokrývajú najmä distribúciu a prenos elektriny a dotácie pre uhoľné bane a obnoviteľné zdroje. Niektoré z nich sa môžu aj znižovať.

Celková regulovaná cena na budúci rok sa podľa odhadov zvýši približne o 10 percent.

Zdieľať

Danko zopakoval, že cigarety a alkohol sa s podporou SNS zdražovať nebudú. Od ministra financií Kamenického skôr očakáva, že bude riešiť platový nepomer úradníkov vo vysokých funkciách – napríklad že úradníci v NBS zarábajú viac ako predseda parlamentu či vlády.

Zdieľať

Koaličná rada, na ktorej by sa mal zúčastniť aj minister financií kvôli štátnemu rozpočtu, by podľa Danka mohla byť vo štvrtok alebo v piatok. „Verím, že to pragmaticky uzavrieme tak, aby budúci štátny rozpočet zbehol v Národnej rade bez problémov,“ uviedol šéf SNS.

Zdieľať

EK povolila Nemcom veľkú energetickú rošádu. Musia však predať aktíva v Česku aj Maďarsku

E.ON môže prevziať časť majetku konkurenčnej firmy innogy, rozhodla Európska komisia. Podmienkou je, že splní viaceré podmienky, ku ktorým patrí predaj aktív v Nemecku, Česku a Maďarsku. Na Slovensku transakcia dostala zelenú.

Komisia pristúpila na návrh, ktorý jej predložil samotný E.ON.

„Záväzky, ktoré E.ON ponúkol, zabezpečia, že fúzia nebude viesť k menšiemu výberu a vyšším cenám na trhoch, kde tieto firmy pôsobia,“ cituje Reuters európsku komisárku pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovú.

Čo musia predať:

 • väčšinu teplárenského biznisu E.ON v Nemecku, upustí od prevádzky 34 elektrických nabíjacích staníc na diaľničných ťahoch;
 • časť maloobchodného elektrárenského portfólia E.ON na maďarskom trhu;
 • plynárenské a elektrárenské aktivity innogy v Česku.

E.ON kupuje majetok innogy v rámci zložitej dohody s materskou energetikou RWE.

Ako si podelia aktivity:

 • E.ON bude pôsobiť prevažne v distribúcii a maloobchodnom predaji elektriny a plynu.
 • RWE sa sústredí na veľkoobchod s elektrinou, chce byť silným hráčom na trhu obnoviteľných zdrojov energie.

RWE už skôr získala od EK povolenie na prevzatie výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a jadra od E.ON, čo je tiež súčasťou celej transakcie.

Čo s tým má SPP:

O firmy RWE na Slovensku, v Česku a Maďarsku prejavil záujem stratový Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pod kontrolou štátu.

Na Slovensku RWE ovláda distribútora elektriny Východoslovenskú energetiku (VSE), E.ON zasa Západoslovenskú energetiku. Majú v nich 49 percent akcií a manažérsku kontrolu. Pod VSE patrí ešte obchodník s plynom innogy Slovensko.

SPP by vyhovovalo, keby Brusel nariadil dvom nemeckým koncernom predať aj slovenské aktíva niekomu tretiemu. Takto rozhodol v prípade českého a maďarského biznisu.

O slovenské dcérske firmy RWE by sa potom mohol uchádzať SPP. Európska komisia však E.ON-u dovolila, aby prevzal všetky slovenské aktíva RWE.

Nový investor českej časti innogy bude známy v budúcom roku, cituje ČTK hovorcu innogy ČR Martina Chalupského.

Zdieľať

Richard Sulík: Máme v programe rovnú daň a budeme sa zasadzovať za to, aby sme sa opäť k nej vrátili

Predseda SaS si myslí, že tento a budúci rok Slovensko určite nebude mať vyrovnaný rozpočet a minister financií Kamenický s tým nemôže nič urobiť.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Richardom Sulíkom:

 • Zavedenie výdavkových limitov nie je dogma
 • Súhlasí so zvýšením platov vo verejnej správe, ale žiada personálny audit
 • Rovná daň je stále priorita SaS, na jej sadzbu nemá Sulík vyhranený názor
 • Minimálnu mzdu by nerušil a zaviedol by pravidlo, že bude mať výšku 50 percent priemernej
 • Súhlasí aj s myšlienkou minimálneho dôchodku, len by ho konštruoval inak, ako navrhuje SNS
 • Miesto obedov zadarmo by Sulík dal daňové bonusy rodičom
 • Miesto vlakov zadarmo by SaS navrhla veľké zľavy a rovnaké pravidlá pre autobusy
 • Čítajte celý rozhovor s Richardom Sulíkom.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič