Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Diaľnice bude možné pripravovať aj na cudzom pozemku, rýchlu novelu parlament schválil

Foto – TASR
Foto – TASR

Ak prezident podpíše novelu, štátu sa rozviažu ruky na stavbu bratislavského obchvatu. Opozícia upozorňuje, že to môže byť protiústavné.

Ak bude štát chcieť postaviť diaľnicu, môže s prácami začať aj na cudzích pozemkoch. Poslanci Národnej rady schválili, že už bude stačiť, ak štát preukáže, že sa majiteľa snaží vyvlastniť a že diaľnica je mimoriadne dôležitá.

Tieto nové pravidlá majú začať platiť od momentu, keď ich podpíše prezident Andrej Kiska a zverejnia sa v zbierke zákonov.

Zatiaľ nie je jasné, či tak prezident urobí. Opoziční poslanci totiž vyčítajú novele, že môže byť protiústavná.

Koalícia novelu pretláčala v parlamente extrémne rýchlym tempom. Pôvodne plánovala, že bude platiť od  polovice mája. Píše sa v nej aj to, že na nevyvlastnenej parcele sa budú môcť v rámci inštitútu takzvanej predbežnej držby robiť iba odstrániteľné úpravy.

Je to pre obchvat aj pre iné diaľnice

Ministerstvo dopravy potrebuje zmeniť zákon najmä pre problém okolo bratislavského obchvatu. Novinka však bude platiť aj pre ostatné diaľnice a rýchlostné cesty.

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) poslancom vysvetľoval, že stavbu kľúčových častí bratislavského obchvatu blokujú poslední neústupní majitelia pôdy, ktorú pod diaľnicu štát potrebuje. Keďže štát už predtým podpísal zmluvu za takmer 2 miliardy eur na stavbu obchvatu, teraz mu hrozia pokuty od koncesionára za neskorú odovzdávku stavebných parciel.

Priekupníci s pôdou štát blokujú preto, že chcú na pozemkoch zarobiť čo najviac a predať štátu čo najväčšie plochy, vyplýva z Érsekových slov. „Ich cieľom je vytvoriť časový tlak, a získať tak pre seba neúmerné výhody,“ vysvetľoval.

Pôda pod diaľnicu láka

V parlamentnej debate mu opozičný poslanec Zsolt Simon (zvolený za Most-Híd) odkázal, že ak nechce motivovať na špekulatívne výkupy pôdy pod diaľnice, treba ju menej preplácať a prijať nové pravidlá na oceňovanie takýchto pozemkov.

Napríklad, Béla Bugár zarobil 20-násobok svojej investície do ornej pôdy vďaka tomu, že na jeho pozemkoch v Kvetoslavove neskôr vytýčili diaľnicu.

Ďalší poslanci žiadali, aby štát začal zmluvy na výkupy diaľničných pozemkov zverejňovať. Poslanec Miroslav Beblavý predložil kolegom v Národnej rade takýto návrh na hlasovanie.

Chce, aby vláda ukázala poslancom všetky zmluvy na projekt obchvatu Bratislavy s jeho napojením na Dunajskú Stredu najneskôr do konca mája. Keďže takéto údaje sa dajú výrazne prácne a za poplatok vyžiadať aj z katastra, Beblavý v tom nevidel problém.

Koaličných poslancov však nepresvedčil. Napríklad Bugár sa tentoraz zdržal hlasovania.

Beblavý zhodnotil, že také výnosy, aké ponúkajú pozemky pod diaľnicou, prináša „okrem Pavla Pašku v zdravotníctve už len drogová mafia“.

Od začiatku bol pri diaľnici tajomník

Pozmeňujúci návrh predložil kolegom aj poslanec klubu SaS Ondrej Dostál (SaS). Žiadal zo zákona odstrániť ustanovenia o takzvanej predbežnej držbe. To je inštitút, ktorý má umožniť stavbu na parcelách aj pred skončením vyvlastňovacieho konania.

Poslanci odhlasovali iba zmeny koaličného poslanca Maroša Kondróta (Smer). V nich sa precizuje ustanovenie, že ten, komu prídu bagre na vyvlastňovaný súkromný pozemok, bude dostávať až do vyriešenia sporov nájomné.

Kompetentní podpísali zmluvu na obchvat Bratislavy približne pred rokom napriek tomu, že pozemky neboli vykúpené. O probléme s hroziacimi pokutami a blokujúcimi majiteľmi vedeli celé mesiace.

Pri projekte od jeho zrodu v druhej vláde Robert Fica stál štátny tajomník Viktor Stromček. Niektorí opoziční poslanci preto vyzývajú ministra Érseka, aby ho z funkcie odvolal. „Je načase, aby ste pán minister tohto štátneho tajomníka naozaj odvolali z funkcie,“ vyhlásil Miroslav Ivan z SaS.

Dnes na DennikE.sk

  • Parlament: Schôdzu o sociálnych novelách z dielne Smeru a SNS opäť prerušili do štvrtka 9.00 h
  • Vláda: VW dostane na závod v Martine daňovú úľavu vyše 5 miliónov eur
  • Podcast z diskusie: Ako pomôcť slovenskej ekonomike
  • Firmy: Boeing má nový problém, v palivových nádržiach niekoľkých nových lietadiel 737 MAX našiel zbytky cudzích predmetov
  • Firmy: Airbus prepustí takmer 2400 ľudí v európskej zbrojárskej a kozmickej divízii
Zdieľať

Štadióny v okolí Slovenska sa stavajú takmer o polovicu lacnejšie ako Kmotríkov

Robert Fico s majiteľom Slovana Ivanom Kmotríkom v októbri 2017. Foto N – Vladimír Šimíček
Robert Fico s majiteľom Slovana Ivanom Kmotríkom v októbri 2017. Foto N – Vladimír Šimíček

Kmotríkov štadión je výrazne predražený aj podľa štúdie, ktorú si od KPMG objednal štát. Analytici odporučili štátu, aby za štadión s kapacitou 22-tisíc divákov zaplatil najviac 70 miliónov eur. Aktuálne štát sľubuje Kmotríkovi zaplatiť takmer sto miliónov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Airbus plánuje vo svojej zbrojárskej a kozmickej divízii zrušiť 2400 pracovných miest. Európsky výrobca leteckej techniky tak reaguje okrem iného na odklady zbrojných kontraktov. Divízia v súčasnosti zamestnáva 34-tisíc ľudí.

Firma dodala, že divízia už o plánovanom znížení počtu zamestnancov začala rokovať s európskou podnikovou radou.

Divízia vznikla pri reštrukturalizácii podniku v roku 2014 a na celkových tržbách firmy sa podieľa zhruba pätinou.

Plán predpokladá, že do konca budúceho roka bude zrušených 829 pracovných miest v Nemecku, 630 miest v Španielsku, 404 miest vo Francúzsku, 357 miest v Británii a 142 miest v ďalších krajinách.

Airbus zápasí s problémami okolo vojenského dopravného lietadla A400M. Nemecká armáda na jeseň odmietla prevziať dva tieto stroje pre opakujúce sa technické nedostatky. (čtk)

Airbus A400M. Foto - TASR/AP
Airbus A400M. Foto – TASR/AP
Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Európe uteká vlak dátovej ekonomiky

Týždeň v európskej ekonomike:

  • Európska únia je dátový trpaslík, Komisia to chce zmeniť vytvorením jednotného dátového priestoru a investíciami.
  • Vo štvrtok budú lídri EÚ hovoriť o spoločnom rozpočte, dohodu asi ešte nenájdu.
  • Rast cien nehnuteľností neohrozuje finančnú stabilitu eurozóny, Slovensko si však má dať pozor.
Zdieľať

Približne dve tretiny centrálnych bánk a regulačných úradov z 33 oslovených vo svete považujú klimatickú zmenu za „významnú hrozbu“ pre finančnú stabilitu. Vyplýva to zo zverejnenej správy poradenskej spoločnosti Mazars a think tanku OMFIF.

Len niečo vyše polovice centrálnych bánk uvádza, že monitoruje klimatické riziká.

Pokiaľ ide o prevzatie zodpovednosti, 12 % uvádza, že hoci klimatické zmeny považuje za významné riziko, konkrétne kroky by mali prichádzať z iných inštitúcií, napríklad vládnych orgánov.

Do prieskumu sa zapojilo 33 centrálnych bánk zo šiestich regiónov predstavujúcich 77 % celosvetového HDP. Prieskum uskutočnil OMFIF od augusta do decembra 2019.

Centrálne banky a regulačné orgány čoraz viac zahŕňajú klimatické riziká do svojich aktivít. Do budúcnosti sa očakáva, že najčastejšími opatreniami budú:

1. Vyhodnotenie klimatického rizika ako súčasť finančného rizika v záťažových testoch.

2. Podpora alebo zabezpečenie finančných informácií súvisiacich s klímou.

3. Nastavenie noriem kritérií udržateľnosti pre zelené financovanie/pôžičky zo strany regulovaných bánk.

Hoci iniciatívy na „korekciu trhových odchýlok“, ktoré zahŕňajú nápravu trhových chýb na finančných trhoch, naberajú na sile, centrálne banky sú opatrné pri používaní intervenčných prudenciálnych a menových nástrojov na „formovanie trhu“ na klimatické účely.

Takmer všetci respondenti ako hlavné problémy zdôraznili nedostatok vhodných analytických nástrojov, metodík a údajov. Dostupnosť a kvalita údajov sú významnými obavami až pre 84 % respondentov.

Za kľúčovú výzvu považujú aj fragmentáciu klimatických rámcov, pričom 31 % respondentov má obavy o porovnateľnosť a konzistentnosť rámcov pre dohľad.

Začlenenie klimatických aspektov do záťažových testov je stále v ranom štádiu a len málo (15 %) respondentov ich aktuálne začleňuje do pravidelných záťažových testov finančných inštitúcií. No toto číslo bude zrejme narastať, pretože takmer štyri pätiny (79 %) uviedli, že to plánujú v budúcnosti zmeniť.

Zdieľať

Volkswagen dostane na rozšírenie prevádzky v Martine 5 miliónov eur ako úľavu na dani. Plán schválila vláda. Firma chce rozšíriť kapacitu existujúcej prevádzkarne na výrobu diferenciálov na podporu výroby nových modelov elektromobilov.

Volkswagen tento mesiac oznámil, že na rozšírenie produkcie v závode v Martine, kde zamestnáva vo výrobe komponentov na prevodovky a podvozky vyše 800 ľudí, vynaloží zhruba 35 miliónov eur.

Vládou schválené stimuly pre Volkswagen Slovakia, ktorá sa zaraďuje k najziskovejším firmám na Slovensku, sa týkajú úľav na dani z príjmu.

Automobilka podľa ministerstva hospodárstva presunie do továrne v Martine do novej výroby 162 súčasných pracovníkov a vytvorí ďalších 18 nových pracovných miest. Miera nezamestnanosti v regióne sa pohybuje pod celoštátnym priemerom.

Vo svojej ďalšej továrni v Bratislave Volkswagen vyrába športovo-úžitkové vozidlá (SUV) a taktiež malé mestské autá vrátane elektrického vozidla Škoda Citigo iV. Ešte tento rok začne montovať SUV model Karoq.

Automobilový priemysel je jedným z hlavných ťahúňov ekonomiky Slovenska, ktoré je v prepočte na obyvateľa najväčším výrobcom áut na svete. (tasr, čtk)

Zdieľať

Únia autodopravcov Slovenska hrozí blokádami ciest, ak parlament schváli zrušenie diaľničných známok. Zároveň naďalej trvá na svojich požiadavkách a na zverejnení všetkých dodatkov zmluvy s firmou SkyToll.

Uviedol to v stredu Stanislav Skala z únie.

„V prípade zrušenia diaľničných známok parlamentom UNAS ihneď vyzve svojich členov na blokovanie ciest a diaľnic na miestach, v ktorých sa aktuálne nachádzajú,“ zdôraznil Skala. (tasr)

Zdieľať

Banskobystrický kraj pripravuje trestné oznámenie na SAD Zvolen pre januárové pozastavenie dopravy a podozrenie z vyhrážania sa a zneužívania monopolného postavenia. Župan Ján Lunter vyzýva spoločnosť, aby začala rokovať.

SAD Zvolen sa podľa neho vyhýba stretnutiu s vedením kraja a pokračuje v neštandardných praktikách a poslal list s ultimátom.

„Dopravca v ňom žiada uvoľnenie finančných prostriedkov z notárskej úschovy vo výške takmer 1,6 milióna eur, napriek tomu, že na ich vyplatenie v tejto chvíli neexistuje žiadny právny dôvod. V liste z 13. februára nás žiada, aby sme peniaze uvoľnili do siedmich dní, čo citujem, ‚vytvorí vhodnejší predpoklad pre nekonfliktnú spoluprácu‘. Také formulácie opäť silno evokujú situáciu z konca januára a obávam sa, že ide znovu o akýsi druh nátlaku, ak nie vydierania,“ vysvetlil šéf kraja. Ultimátum vyprší vo štvrtok.

Ide o peniaze, ktoré SAD Zvolen žiada doplatiť za rok 2018. Tie však podľa kraja majú byť dopravcovi uvoľnené z notárskej úschovy až po predložení právoplatného rozsudku, ktorý potvrdzuje jeho nárok na uvedenú sumu. Zatiaľ však právoplatný rozsudok nie je.

Ako poznamenal podpredseda župy Ondrej Lunter, na to, aby predišli ďalšiemu svojvoľnému pozastaveniu prímestskej dopravy, aktivovali všetky existujúce zákonné nástroje.

„Do právoplatnosti rozsudku o platnosti dodatku je účinné neodkladné opatrenie súdu, ktoré dopravcovi prikazuje jazdiť. Rovnako je tu nariadenie kraja ako dopravného správneho orgánu, ktoré dopravcovi prikazuje vykonávať dopravu vo verejnom záujme v súlade s platnými licenciami a schválenými cestovnými poriadkami,“ zdôraznil.

Neskrýva však obavy z toho, ako situácia dopadne, keďže reakcia SAD Zvolen je nevyspytateľná.

Zároveň dodal, že sankcie, ktoré hrozia druhej strane za porušenie neodkladného opatrenia súdu, sa pohybujú vo výške okolo 30.000 eur, čo je pre spoločnosť, ktorá má zhruba 20-miliónový ročný obrat nič.

Ondrej Lunter tiež informoval, že kraj pripravuje trestné oznámenie v súvislosti s januárovým pozastavením dopravy a podozrením z vyhrážania a zneužívania monopolného postavenia SAD-kou Zvolen. Podľa neho by súd mal vyslať jasný signál do budúcnosti aj pre iných prepravcov, čo možné je a čo nie. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať