Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Všetci ich odhovárali, teraz vyrábajú vlastný cider a všetci im pomáhajú

Gabriel (22) a Radoslav (21) Oprendekovci začali vyrábať vlastný cider. Vytvorili receptúru aj marketing.
Gabriel (22) a Radoslav (21) Oprendekovci začali vyrábať vlastný cider. Vytvorili receptúru aj marketing.

Gabriel Oprendek má 22 rokov a s o rok mladším bratom Radoslavom sú na čele firmy Opre´Cidery, ktorá už rok vyrába a predáva nápoj z kvasenej jablkovej šťavy.

„Tvoríme základ našej firmy, značku sme pomenovali po nás a sme aj jej tvárou,“ hovorí Gabriel. Pomáha im celá rodina – od rodičov cez bratrancov až po kamarátov.

Cider prvýkrát ochutnal Gabriel na gréckom ostrove Rhodos, kde v lete brigádoval.

„Pri návrate z ciest som začal nosiť cider z Dánska aj Veľkej Británie, neskôr som priniesol rôzne z Estónska, zo Švédska, z Nemecka aj Južnej Afriky. Pre rodinu bol zážitok ochutnať nápoj, s ktorým sa ešte nikdy nestretli,“ hovorí Gabriel.

Práve cider z Južnej Afriky, aj keď z neho Gabriel priniesol len jednu fľašu, oslovil jeho brata Radoslava tak, že začali uvažovať nad výrobou tohto nápoja.

„Študuje biológiu, tak ľahko pochopil, ako sa cider vyrába. Ja som v tom čase študoval marketing a ekonomiku v Dánsku a zistil som, že to dokážem predať,“ hovorí Gabriel.

IMG_9887 (2)

Pripravovali sa rok

A tak začali spolu podnikať. Gabriel priznáva, že ich povahy a záujmy sú úplne odlišné „Ale vo firme nám to, naopak, funguje“.

Gabriel pol roka analyzoval trh, aby pripravili stratégiu pre vstup a celkový koncept. „Začal som vypracovávať biznis plán podľa toho, ako ma to naučili na univerzite v Dánsku,“ hovorí.

Radoslav mal za úlohu vymyslieť receptúru ich cidru. Experimentoval s kvasením jablčného muštu a po roku sa im podarilo vyrobiť  nápoj.

„Je za tým veľa tvrdej práce a motivácie pokračovať aj napriek neúspechu,“ hovorí Radoslav. Gabriel ešte študoval v Dánsku, takže každé dva týždne cestoval na sever Európy na skúšky a potom sa vracal domov podporiť brata Radoslava.

Firmu založili vlani v apríli. Chceli stihnúť leto, lebo vtedy sa predáva najviac cidru. Po roku fungovania je podľa Gabriela firma ešte stále niekedy organizovaný chaos.  „Robíme aj chyby, ale na nich sa zase učíme.“

Vyrábajú v malých priestoroch bývalej pekárne a pizzerie v Košickej časti Barca. Do priestorov nemuseli veľa investovať. Mesačne vyrobia v priemere 2500 litrov cidru.

Záujem je, zisk zatiaľ nie

So zákazníkmi Oprendekovci problém nemajú. Záujem je, a to najmä od ľudí, ktorí boli v zahraničí, mali možnosť piť cider a na Slovensku ho vyhľadávajú.

Je to aj dosť nový produkt, ktorý je pre zákazníkov atraktívny, dodáva Gabriel. „V každej krajine, do ktorej som cestoval, som videl, že cider sa pije v podobnej miere ako pivo, ale na Slovensku ho vtedy nikto nevyrábal.“ hovorí.

V zisku ešte firma nie je. Tržby podľa neho do veľkej miery závisia od sezónnosti a od toho, že sú malá začínajúca firma. „Zisk ešte nedosahujeme vďaka vysokým investíciám, ktoré sa postupne vracajú,“ hovorí Gabriel. Práve preto sa snažia držať čo najnižšie náklady, šetria tak aj na svojich platoch.

A s čím mali na začiatku podnikania najväčšie problémy? Chýbali im kontakty v biznise, keďže väčšina ich rovesníkov sú študenti a v tejto oblasti sa nepohybujú.

„Mali sme aj málo skúseností s podnikaním na Slovensku,“ hovorí Gabriel. Chýbali im informácie o tom, čo musia robiť a aké majú zákonné povinnosti. „Niekedy nás manažéri ani neberú vážne, keď sa objavíme ako dvaja mladí podnikatelia, ale čo už narobíme,“ dodáva.

Nedajte sa odhovoriť

A čo by odporučili ľuďom, ktorí zvažujú podnikanie? Nemali by sa dať odhovoriť. „Na začiatku podnikania sme sa báli a veľa ľudí nás od toho odhováralo, ale išli sme si za snom mať vlastnú firmu aj napriek ich názorom. Teraz nás už všetci podporujú,“ hovorí Gabriel.

Niekedy sú podľa neho nástrahy v podnikaní len v hlavách ľudí a realita je iná. Priznáva však, že niekedy si mohli nechať poradiť od skúsenejších a predísť tak zbytočným chybám.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kondrót ustúpil pri ďalšej novele podozrivej z pokusu o pomoc Babišovi

Poslanec Maroš Kondrót zo Smeru ustúpil pri novele, pre ktorú ho v SaS podozrievali z pokusu pomôcť Duslu Šaľa Andreja Babiša. On aj ďalší koaliční poslanci podporili pozmeňujúci návrh od Karola Galeka z SaS, ktorý spornú novelu okresal. „Ušetrili sme ľuďom sedem miliónov eur ročne v účtoch za elektrinu, na ktoré by sme sa museli všetci spoločne poskladať Andrejovi Babišovi,“ povedal Galek.

Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR
Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR

Minúta po minúte

Zdieľať

Ceny ropy sú v reakcii na útoky na ropné zariadenia v Saudskej Arábii najvyššie za posledné štyri mesiace. Severomorská ropa Brent vystúpila o 19 % na 71,95 dolárov a americká ľahká ropa WTI stúpla o 15 percent na 63,34 dolárov za barel.

Ceny následne mierne klesli. Dôvodom bolo oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že schválil uvoľnenie ropy zo strategických rezerv, ak to bude potrebné. (čtk, bbc)

Vývoj ceny ropy Brent za posledný polrok. Zdroj: finance.yahoo.com
Vývoj ceny ropy Brent za posledný polrok. Zdroj: finance.yahoo.com
Zdieľať

Útok dronov na najväčšie ropné zariadenie na svete zrejme zdvihne ceny komodity

Dva útoky na veľké saudskoarabské ropné zariadenia spôsobia výpadok zhruba 5 % svetovej produkcie ropy. Po víkende tak zrejme stúpnu ceny ropy na svetových trhoch.

Prečo je to dôležité: Saudská Arábia dodáva v súčasnosti trhu asi 10 percent svetových dodávok ropy, aktuálny výpadok by mal byť vo výške 5 miliónov barelov denne.

Financial Times tvrdí, že výpadky by mohli byť relatívne rýchlo nahradené, no trhy budú minimálne v prvých dňoch tak či tak zasiahnuté.

Spoločnosť Saudi Aramco ani saudskoarabské oficiálne orgány ani 15 hodín  po útoku nepovedali, aký je odhadovaný rozsah škôd.

Problémom sú aj pochybnosti, či Saudská Arábia dokáže zabezpečiť ochranu svojich zariadení pred útokmi dronov v budúcnosti. To by mohlo ceny ropy ovplyvňovať dlhšie.

Útočili jemenskí povstalci: K sobotňajšiemu útoku na dve veľké ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia.

Ich vojenský hovorca vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca súčasne varoval, že útoky húsíov proti Saudskej Arábii sa len zintenzívnia, ak bude vojna v Jemene pokračovať. „Jedinou možnosťou pre saudskoarabskú vládu je prestať na nás útočiť,“ vyhlásil vo vystúpení, ktoré odvysielala satelitná televízia húsíov.

Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia bojuje proti povstalcom v susednom Jemene od marca 2015.

Útok na najväčšie ropné zariadenie na svete:       

Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v Búkjaku, ležiacom neďaleko pobrežného mesta Dammán vo Východnej provincii.

Firma označuje svoje zariadenie v Búkjaku za „najväčší závod na stabilizáciu ropy na svete“. Závod spracováva tzv. kyslú ropu na sladkú, ktorú potom prepravujú na prekládkové stanice na pobreží Perzského zálivu a Červeného mora. Podľa odhadov dokáže spracovať až sedem miliónov barelov ropy denne.

Závod bol v minulosti terčom militantov. Samovražední bomboví útočníci al-Káidy sa neúspešne pokúsili zaútočiť na tento ropný komplex vo februári 2006.

Druhým miestom útoku bolo podľa ministerstva ropné pole Churajs.

Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.
Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.