Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Kiska pochválil Pellegriniho za spoluprácu s mimovládkami, no radí mu dotiahnuť veci do konca

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Prezident odporúča dotiahnuť národnú koncepciu informatizácie do reálnych výsledkov.

Prezident Andrej Kiska ešte pred necelými dvoma rokmi nešetril kritikou stavu elektronických služieb štátu a projekt Slovensko.sk zhodnotil slovom „hanba“.

Dnes sa prezident k informatizácii vyjadril znovu. Urobil tak po stretnutí s IT-čkármi zo Slovensko.Digital, s ktorými hodnotil, čo sa zmenilo rok po vzniku Pellegriniho úradu.

Kiska na jednej strane ocenil, že sa podpredseda vlády Peter Pellegrini (Smer), ktorý šéfuje úradu pre informatizáciu, nebráni spolupráci s mimovládkami. „A skutočne sa snaží ukončiť toto eldorádo osobných záujmov, ktoré v informatizácii na Slovensku sú. A to otvorenosťou a transparentnosťou,“ pokračoval prezident.

No problém vidí v tom, že nedotiahneme veci do konca. Ako príklad uviedol národnú koncepciu informatizácie, dôležitý dokument, ktorý nastavil nové pravidlá informatizácie a z ktorého vyplynuli nové termíny a úlohy. No nestíhajú sa. „Dnes je našou úlohou dotiahnuť národnú koncepciu informatizácie, ktorá bola minulý rok predstavená, do reálnych výsledkov,“ povedal prezident.

Malý IT odpočet

Kiska si od IT-čkárov z mimovládky vypočul, že po vzniku Pellegriniho úradu je štátne IT transparentnejšie, ale neplnia sa termíny z novej koncepcie a štátu chýbajú odborníci.

Kiska opäť pripomenul, že informatizácia bola za posledných desať rokov kanálom a zdrojom obrovskej korupcie na Slovensku. „V informatizácii sa minula za posledných desať rokov skoro miliarda eur a výsledok bol, žiaľ, žalostný. Predražené, často nezmyselné zákazky sa zrealizovali a občania vôbec nepocítili zmenu k lepšiemu.“

Ako príklad uvádza 15-miliónový projekt elektronického vybavenia cla, ktorý robila finančná správa s IT firmou Ditec. Označil ho za príklad projektu, ktorý „skomplikuje, zamotáva život občanom“. „A to nás stál 15 miliónov eur. A každý, kto to skúša spraviť, si kladie otázku, za čo boli vyhodené tie peniaze,“ povedal Kiska.

IT-čkárom zo Slovensko.Digital sa nepozdáva ani to, že štát stále plánuje veľké IT projekty za desiatky miliónov eur a rezorty si IT nakupujú pomerne nekoordinovane. Ako príklad nesprávneho postupu uvádzajú decembrový nákup služieb pre portál Slovensko.sk v hodnote 16 miliónov eur bez súťaže – priamym zadaním.

Pellegrini na nedávnej IT konferencii ITAPA povedal, že Slovensko sa už nemusí hanbiť za to, aké výsledky dosahuje v oblasti digitálnych technológií. Povedal tiež, že elektronické schránky prejdú výrazným redizajnom a zlepšením funkcionalít. No Pellegrini hovoril aj o tom, že mali problém s hľadaním ľudí. „Nebol to ľahký rok, úrad sa musel etablovať a nájsť šikovných ľudí, ktorí budú ochotní preň pracovať. Štát nepatrí medzi top najsexi zamestnávateľov,“ povedal Pellegrini.

Malý IT odpočet

IT-čkári z mimovládky tiež pripomínajú, že Pellegrini mal ešte v marci predložiť odpočet úloh, no doteraz sa tak nestalo. Po stretnutí s prezidentom tak urobili zaňho malý odpočet sľubov a úloh, ktoré sa nemusia stihnúť, lebo štátu chýbajú IT odborníci.

Podľa novej koncepcie by už tento rok malo fungovať jednoduchšie prihlasovanie k elektronickým službám napríklad cez mobilné zariadenia. Za štátne služby by sa malo dať platiť kartou a elektronický občiansky preukaz by sa mal rozšíriť aj do komerčnej sféry, napríklad do bánk, čo za potrebné označil nedávno aj Pellegrini. V roku 2018 by mal platiť princíp „jedenkrát a dosť“.

Pellegrini priznáva, že mešká takzvaný akčný plán k národnej koncepcii: „Je to posledná míľa. Máme za sebou obdobie investícií do robustnej infraštruktúry a teraz musíme naozaj ukázať konečnému používateľovi, že ten upgrade nie je len na papieri, ale sa realizuje aj v praxi,“ povedal.

V najbližších mesiacoch chce vyhodnotiť kvalitu najpoužívanejších služieb štátu, opísať ich silné a slabé stránky a na zlepšenie ich funkčnosti použiť „malé finančné injekcie“.

Dnes na DennikE.sk

Ján Budaj: Matovičove komunikačné chyby neškodia štátu a aj prezidentka polarizuje

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Predsedovia koaličných strán podľa Jána Budaja súhlasili so zákazom spaľovania zahraničného jadrového odpadu na Slovensku „Najradšej by som to ukončil ústavným zákonom,“ dodáva s tým, že môže byť pripravený do niekoľkých týždňov.

Chcem hypotéku: Dostanem v banke 90 % hypotéku? Môžu mi ponúknuť na ten istý byt či dom výrazne inú hypotéku?

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Banky stále poskytujú 90-percentné hypotéky, no nezíska ich každý a môžu si účtovať prirážky, hovoria odborníci pre Denník E. Šesť expertov odpovedá aj na otázku, ako rozdielne môžu banky posudzovať rovnakú nehnuteľnosť.

Minúta po minúte

Finančným riaditeľom Dopravného podniku Bratislava by sa mal stať Andrej Zigmund. Na online výberovom konaní uspel spomedzi štyroch uchádzačov.

Informovala o tom hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. „Na základe všetkých zhromaždených materiálov, vystúpení uchádzačov, hodnotenia a následného hlasovania komisia odporúča primátorovi na pozíciu chief financial officer (CFO) DPB, za člena predstavenstva zodpovedného za finančnú oblasť Dopravného podniku Bratislava, Andreja Zigmunda,“ skonštatovala Rajčanová. (tasr)

Spolupracovníci vlády či ministrov nebudú môcť brať dotácie, ako sa to stalo v prípade poradcu premiéra Kalinského, zmení sa preto zákon. Ľudia z vedenia OĽaNO sa na tom dohodli dnes, povedal minister obrany Jaroslav Naď. (markíza)

Ďalšie obchody by sa mohli otvoriť od 8. februára, ak prejdeme na covid automat a počet pozitívnych testov bude menej ako 5000, zopakoval Marek Krajčí. Tvrdí, že ďalšie uvoľňovanie je možné, ak by sme sa dostali do kontinuálneho pretestovávania, najmä obyvateľov, ktorí sa budú viac pohybovať a prichádzať do kontaktu s ďalšími ľuďmi. (ta3)

V trnavskej automobilke Stellantis Slovakia absolvovalo testovanie do soboty večera 2604 zamestnancov závodu a dodávateľských firiem v jeho areáli. Pozitívnych bolo 22 ľudí, miera pozitivity počas dvoch dní testovania dosiahla 0,84 %.

Reklamné stavby by sa mohli povoľovať len na dobu určitú, najviac na tri roky. Obce by mohli po novom iniciovať odstránenie nelegálnych reklamných stavieb, ktoré nie sú na jej pozemkoch, ale sú v území obce. Vyplýva to z návrhu novely stavebného zákona, ktorý do parlamentu predložili poslanci zo Za ľudí a SaS.

Zvýšiť by sa mohli aj pokuty za nedodržiavanie zákona. Poslanci tak chcú dosiahnuť znižovanie vizuálneho smogu.

V súčasnosti sa môžu reklamné stavby povoľovať aj na dobu neurčitú. Povolenie na dobu určitú podľa poslancov zabezpečí, že mestá a obce budú môcť periodicky prehodnocovať umiestňovanie reklamných stavieb na ich územiach.

„V prípade, že zdôvodnia, že ich množstvo je neúnosné, môžu na túto skutočnosť poukázať pri predlžovaní doby trvania reklamnej stavby,“ skonštatovali v dôvodovej správe návrhu.

Ak vlastník nepožiada o predĺženie trvania reklamnej stavby alebo sa stavebný úrad rozhodne ju nepredĺžiť, po novom by ju musel vlastník odstrániť do 30 dní. Ak by tak neurobil, mal by zaplatiť pokutu 1350 eur. Poslanci tiež navrhujú sprísniť pokuty za stavbu bez ohlásenia. Zo súčasných 150 až 450 eur by sa mohla zvýšiť na 450 až 1350 eur.

Podľa súčasnej legislatívy môžu iniciovať odstránenie nelegálnej reklamnej stavby len vlastníci alebo prenajímalitelia pozemkov, na ktorých tieto stavby stoja. Po novom by mohla iniciovať odstránenie aj obec, na ktorej území sa stavby nachádzajú.

V prípade nahlásenia nelegálnej reklamnej stavby, čiže postavenej bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním alebo bez ohlásenia by stavebný úrad mal získať povinnosť do 30 dní vydať súhlas s odstránením stavby.

Vlastník pozemku či obec by tak mohla odstrániť reklamnú stavbu na náklady vlastníka stavby. Povolenia pre reklamné stavby vydané na dobu neurčitú by sa mohli po novom obmedziť na tri roky, trvali by teda len do 30. apríla 2024. Nová legislatíva by v prípade schválenia mohla byť účinná od 1. mája tohto roka. (tasr)

V Česku otvorili stovky reštaurácií a barov na protest proti opatreniam. Podniky sú súčasťou iniciatívy Chcípl PES (protiepidemický systém ČR). Podľa organizátorov nie je cieľom protestu na pandémii zarábať, ale prežiť. Tiež chcú založiť politické hnutie Otvoríme Česko.

Účasť na akcii ohlásili reštaurácie z Prahy, Teplíc, Ústí nad Labem, Brna, Kladna či okresu Jihlava, pričom sa k protestu pripojili stovky podnikov. Hromadné akcie, pri ktorých by sa zišli tisíce ľudí ako 10. januára na pražskom Staromestskom námestí, však iniciatíva nechystá.

Hovorca pražského magistrátu Vít Hofman povedal, že otvoreným reštauráciám a podnikom hrozí za porušenie pravidiel pokuta do výšky 20 000 českých korún (765 eur).

Iniciatíva Chcípl PES odmieta podmienku, v súlade s ktorou musia žiadatelia o dotáciu z programu vlády s názvom „Covid Gastro – Uzavreté prevádzky“ uviesť, že nikdy neporušili vládne nariadenie.

Zástupcovia iniciatívy oznámili, že chcú založiť politické hnutie Otevřeme Česko – Chcípl PES. Reštaurácie by sa podľa nich mali stať politickými bunkami a zostať tak otvorené, keďže podľa iniciatívy majú politické rokovania v rámci epidemiologických reštrikcií výnimku. (tasr, novinky)

V trnavskej automobilke Stellantis Slovakia absolvovalo do piatka večera testovanie na covid-19 2177 zamestnancov závodu a dodávateľských firiem. Pozitívnych testov bolo 17, miera pozitivity počas dvoch dní testovania dosiahla 0,78 %.

Testovanie v priestoroch automobilky pokračuje aj v sobotu a v nasledujúcich dňoch. V prípade potreby potrvá do utorka 26. januára.

Nová spoločnosť Stellantis vznikla spojením skupiny Fiat Chrysler Automobiles FCA a skupiny Groupe PSA, ktorej súčasťou je aj trnavská automobilka.

Koaličná rada odsúhlasila vznik agentúry Slovakia Travel, vzniknúť by mohla do 1. apríla 2021. Podmienkou na vznik agentúry na podporu a propagáciu cestovného ruchu je ešte súhlas rezortu financií.

Potvrdil to hovorca ministerstva dopravy a výstavby Ivan Rudolf. „Môžeme potvrdiť, že koaličná rada odsúhlasila vznik agentúry na podporu a propagáciu cestovného ruchu Slovakia Travel, jej vznik je však v zmysle zákona podmienený súhlasom Ministerstva financií (MF) SR. Tento finálny akt ešte nenastal a je nutnou podmienkou vzniku spoločnosti,“ priblížil Rudolf.

Od agentúry si rezort dopravy sľubuje oživenie cestovného ruchu po pandémii ochorenia covid-19, konkurencieschopnosť na zdrojových trhoch, ktorými sú pre SR susedné krajiny, ale aj zvýšenie podielu na HDP národného hospodárstva, podporu regiónov a odstraňovanie regionálnych disparít či podporu rozvoja turistickej infraštruktúry.

Projekt a návrh na vznik organizácie počíta so zriadením samostatnej príspevkovej organizácie podľa vzoru väčšiny funkčných organizácií tohto typu na porovnateľných trhoch, napríklad v Českej republike.

Jej pôsobnosť bude priamo naviazaná na už existujúce regionálne štruktúry, ktorými sú OOCR a KOCR (oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu).

Cieľom je pracovať s exaktnými analytickými dátami z regiónov, analyzovať ich a prinášať konkrétne riešenia na skvalitnenie cestovného ruchu na Slovensku, a to aj s prínosmi pre národné hospodárstvo.

„Sme jediná krajina, ktorá má regionálne štruktúry, ale nemáme nad nimi strešnú organizáciu. Založením Slovakia Travel vytvoríme uzatvorený celok,“ podotkol prednedávnom hovorca ministerstva dopravy.

Podľa ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina) je dôležité, aby agentúra vznikla práve v tomto roku, keď sa očakáva oživenie. „Keď nevznikne Slovakia Travel a nepomôžeme cestovnému ruchu v roku 2021, tak už nemusíme pomáhať vôbec,“ upozornil pred časom na sociálnej sieti. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať