Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Šéf komory učiteľov Crmoman: Ministra Plavčana som nestretol rok. Medzi učiteľmi nemá žiadny rešpekt

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pred rokom Iniciatíva slovenských učiteľov štrajkovala za vyššie platy aj viac peňazí do škôl. Z ich požiadaviek nič nesplnili. Ako vníma protesty tvár iniciatívy a šéf Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.

Vladimír Crmoman (42) je učiteľ hudobnej výchovy a umenia na Spojenej škole Novohradská v Bratislave. Je šéfom Slovenskej komory učiteľov. Aj lídrom Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorá zorganizovala štrajky. Crmoman je držiteľom ocenenia Biela vrana za rok 2013. Upozornil na viaceré kauzy ministerstva školstva pod vedením Dušana Čaploviča (Smer).

Pred rokom ste končili učiteľské štrajky. Keď sa na to pozriete dnes, stálo to za to?

Bolo to prirodzené vyústenie jedného obdobia. Začali sme naše občianske hnutie učiteľov v roku 2012, keď staré odbory prerušili štrajk a nemohli sme sa s tým stotožniť. Urobili sme štafetový štrajk. Odvtedy sme sa formovali. V roku 2015 sme boli veľmi frustrovaní, najmä po tom, čo vláda prijala zákon, že zriaďovateľ bude môcť vetovať voľbu riaditeľa. Vtedy veľmi arogantne vyhoveli ZMOS-u, pritom všetky organizácie boli proti, ale nás ignorovali. Celkovo od roku 2012 išlo zo strany vlády len o naťahovanie času.

A stálo to za to?

Sú dve veci, prečo to za to stálo. Naše občianske hnutie sa vďaka štrajku sformovalo. Už to nebolo pár nadšencov, ktorí od roku 2012 stále niečo robili – pripomienkovali, písali petície, upozorňovali na problémy, zverejňovali sme faktúry ministerstiev, podal som trestné oznámenie. Kvôli sume za logo Ústavu informácií a prognóz školstva vtedajší minister Dušan Čaplovič (Smer) odvolal šéfa ústavu. Na konci roku 2015 sme si povedali, že niečo musíme urobiť a že ideme do série protestov. Nemali sme premyslené, ako to urobíme. Najskôr sme spravili Zraz dlhých nosov. Potom sme urobili Učiteľskú kvapku krvi, nasledovali akcie, ktoré vyústili do štrajku. A vďaka tomu sa naše hnutie rozšírilo na celé Slovensko. Lebo na začiatku to boli učitelia z Bratislavy.

 

Ale do štrajku sa vo veľkej miere zapájali školy v Bratislave.

Je to celkovou atmosférou v regiónoch a krajoch. Veľmi silné boli aj Levice a Žilinský kraj. Tradične je najslabšou lokalitou Prešovský kraj. Máme tam nejakých ľudí, ale je tam väčšia pasivita. Snažili sme sa to aj analyzovať, ale nemalo to logiku, nevedeli sme nájsť konkrétny dôvod, prečo to tak je. Vysvetľujeme si to tak, že v istých regiónoch je možnosť prísť o prácu väčšia.

Aká je druhá vec, prečo ten štrajk stál za to?

Keď sme začali štafetový štrajk, hovorili nám, že na ministerstve s ničím nepohneme, že sú tam zabetónovaní úradníci. Ale myslím, že sa nám s tým podarilo pohnúť. Ten systém sa nemenil – na školy sa stále dávalo menej peňazí, a keď ste prišli na rokovanie, tak ste nemali pocit, že sú to ľudia, ktorí hľadajú najefektívnejší spôsob, ako by školy mohli fungovať. Aj v tomto sme prelomili ľady, lebo prvýkrát bola prijatá zmena zákona o odmeňovaní mimo kolektívneho vyjednávania.

V čom to pomohlo?

Celé roky prebiehala jedna schéma vyjednávania, kde prišli odbory s požiadavkou, ktorá bola nízka – napríklad sedem percent, vláda im ponúkla dve a dohodli sa na štyroch. Bolo to frustrujúce, lebo to neprinášalo žiadny posun.

Vladimír Crmoman vedie Slovenskú komoru učiteľov a stál za štrajkmi pred voľbami. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vy ste žiadali omnoho viac – 140 eur zvýšenie platu hneď, o 90 eur od začiatku tohto roku. To sa vám nepodarilo presadiť. Nie je to neúspech, že ani jednu z troch požiadaviek sa vám nepodarilo naplniť?

Tento zápas je dlhodobý. Sú dve možnosti, ako môžeme niečo presadiť – poukazujeme, aktívne robíme tlačovky, akcie, aby sme vytvárali verejný tlak, a aby nám bola verejnosť naklonená. Druhý spôsob sú nátlakové akcie. Keď sa formuje hnutie, tak prvá veľká nátlaková akcia môže a nemusí vyjsť. Nás prekvapilo, ako to vyšlo, ani sme neočakávali, že sa nám to podarí. Na prvej porade bolo 25 učiteľov, do štrajku sa nakoniec zapojilo 15-tisíc. Keď sme na porade hlasovali o tom, či ideme do štrajku, dali sme si spodnú hranicu, aby sa zapojilo aspoň sto škôl. Prekvapilo nás, koľko škôl a učiteľov sa zapojilo. A to, že neboli splnené požiadavky? Nebol to prvý protest, kde vláda úplne ignorovala požiadavky. Nedá sa však povedať, že sme nedosiahli vôbec nič. Prijali zmenu zákona a zvýšili nám platy o šesť percent od septembra 2016, a v ten rok sa zvyšovali platy dvakrát, to sa stalo asi prvýkrát v histórii.

Aké boli požiadavky učiteľov:

  • Zvýšenie rozpočtu školstva na tento rok o 400 miliónov eur. Peniaze by mali pomôcť vyrovnať rozdiely vo vybraných školách, a to od technického vybavenia až po pomôcky.
  • Zvýšenie platov o 140 eur od tohto roka a o ďalších 90 eur od januára 2017. Argumentujú aj tým, že ich zárobky patria k najnižším v rámci OECD. Podľa odborárov je nástupná mzda učiteľov 600 eur a po 32 rokoch praxe majú 800 eur.
  • Návrat kreditov pre učiteľov za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity, pričom ministerská komisia by mala prehodnotiť systém kontinuálneho vzdelávania.

Ale nie je to 230 eur, ktoré ste žiadali. O koľko vám reálne stúpol plat?

Nie je to splnenie požiadaviek. Nedá sa povedať konkrétna suma, záleží to od platovej triedy a od rokov praxe, ale je to podstatne menej. Je mi jasné, že z tohto hľadiska musíme priznať, že sme cieľ zatiaľ nedosiahli, ale ešte sme neskončili. Neberieme to tak, že štrajkom sa to všetko skončilo, celý rok sme mali akcie.

Nie sú z toho verejnosť aj rodičia unavení?

V jeden moment sme cítili veľkú verejnú podporu a o štrajk bol veľký záujem. A je úplne normálne, že potom príde fáza útlmu. To sa stalo aj u nás. Po roku, čo sme ťahali protesty, sme boli úplne unavení a potrebovali sme pauzu a dať to bokom, chvíľu to neriešiť. Útlm musel prísť. Nedá sa to robiť stále.

Mnohí rodičia pri tak dlho trvajúcej akcii strácajú sympatie, lebo musia riešiť, kam dať dieťa, ak sa nevyučuje, alebo sa im nepáči, že niektoré hodiny pre štrajk odpadnú. Stretli ste sa s takými reakciami?

Aj takáto reakcia musí prísť a my sme s ňou počítali. Vnímali sme, čo sa dialo pri protestoch lekárov aj sestier. Vedeli sme, že to príde. Reakcie verejnosti boli protichodné. Od začiatku bola skupina, ktorá nás vnímala ako chamtivcov, ktorí myslia len na seba, ale bola aj skupina, ktorá nás podporovala. Musíme si vziať príklad z lekárov, všetci boli proti nim, ale keby nevytrvali a vzdali to, tak nič nedosiahnu.

To, čo urobili lekári, že podali výpovede, počas výpovednej lehoty sa vypisovali na PN-ky, bolo správne?

Podľa mňa to bolo správne, keď začali boj, bolo správne, že v ňom vytrvali a dosiahli posun. Tiež nedosiahli všetko, ale podaril sa im prielom.

Je taký nátlak prijateľný?

Áno, keď sa veci v spoločnosti nehýbu. Ak by ustúpili, nič by nedosiahli. Sme v situácii, keď sa voľbami politici dostanú k ministerstvám, politicky si nominujú svojich ľudí a často spoločnosť nemá inú šancu ako presadiť zmenu nátlakovými akciami. To nie je nič mäkké, je to natvrdo.

V týchto veciach je veľmi dôležitá vytrvalosť, či je verejná mienka na tvojej strane alebo nie, či máš podporu alebo nie, v konečnom dôsledku záleží od vytrvalosti. Ak chceme niečo dosiahnuť a vzdáme to, nič nedosiahneme. Nemienime to vzdať. Lebo neboli splnené požiadavky, ani sa nezmenila kultúra ministerstva, politická vôľa ani uvažovanie o školstve.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Čo znamená, že chcete vytrvať? Od septembra budú ďalšie akcie?

Neviem povedať konkrétne akcie. 28. júna sa pripomeniem akciou Prehliadka strateného času, kde zreflektujeme rok a to, že sa len hovorí o reforme, ale v skutočnosti sa robia len nesystémové kroky ako spojité písmo alebo branná výchova.

Prvé akcie podľa vás vznikli z frustrácie. Teraz, po roku protestov, mnohých akciách, keď sa vám nepodarilo nič presadiť, sú učitelia menej frustrovaní ako pred rokom?

Nie sú menej frustrovaní. Časť verejnosti počítala s Učiacim sa Slovenskom, ale aura toho dokumentu sa už pomaly rozplýva. Je stále zjavnejšie, že ministerstvo a Učiace sa Slovensko sú dva paralelné svety.

Aká je nálada medzi učiteľmi? Rešpektujú ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS)?

Miera rešpektu stále klesá, viac-menej nemá žiadny rešpekt.

Prečo?

Veľa kolegov vycítilo, že minister verklíkuje naučené frázy, nevystupuje veľmi na verejnosti, nezažili sme ho v televíznej debate. Neprejavil odbornosť ani kompetentnosť, silu ani vôľu. Ľahko cez všetko prechádza, lebo je ten typ ministra, ktorý povie na všetko „áno, je to v poriadku, urobíme, čo sa dá“, ale nič sa nedeje. Vidieť to aj na Učiacom sa Slovensku. Minister to predstavil ako najväčšiu reformu za 25 rokov, napísal aj blog, že už sa deje veľká zmena a treba ju podporiť. Ale nedeje sa nič. Naťahuje sa termín, kedy bude reforma schválená, pôvodne to malo byť začiatkom roka. Teraz sa hovorí, že autori len odovzdajú autorskú verziu koncom augusta. Zatiaľ k tomu ministerskí úradníci pristupujú, akoby to neexistovalo, a konajú ako doteraz. Je to pre nich nezáväzný dokument, akoby ani nebol.

Bude do konca volebného obdobia aspoň niečo z Učiaceho sa Slovenska reálne v školách?

Z toho naťahovania je jasné, že sa to už nepremietne v rozpočte na budúci rok. Hrozí to, čo sa dialo so Správou o stave školstva. Ministerstvo ju aj vypracovalo, ale ostala v šuplíku, lebo ministerstvom financií s ňou nesúhlasilo. Bolo za tým veľa roboty, mali sme stretnutia, pripomienkovali sme to a nakoniec to aj tak skončilo v šuplíku. Pritom parlament prijal uznesenie, ktoré zaväzovalo ministerstvo, aby správu vypracovalo. Bol to december 2012, pamätám si to, lebo vtedy som prvýkrát verejne vystúpil. Viedli sme štafetový štrajk a bola mimoriadna schôdza k školstvu. Odniesol som štafetový kolík do parlamentu, lebo hrozilo, že schôdzu zrušia. Žiadali sme ich, aby rokovali. A vtedy zaviazali vládu, aby tento dokument vypracovali a predložili do parlamentu, ale nikdy to neurobili. K Učiacemu sa Slovensku sme mesiac pripravovali pripomienky, venovali sme tomu veľa času. Celkovo prišlo okolo 4000 pripomienok, a keď skončilo pripomienkovanie, tak poslali tlačovú správu, že ďakujú. Ale ako budú rozhodovať a kedy sa dozvieme, ktoré a prečo prijali, to nehovoria. Chceli sme, aby výsledky stretnutí s autormi dokumentu boli verejné, chceli sme vedieť, podľa čoho budú pripomienky vyhodnotené. Ale povedali, že sa to nedá. A dodnes nie sú jasné kritériá, takže nakoniec môžu schváliť úplne iný dokument, ako je dnes. Trochu sa cítime podvedení, že na niečom makáme a potom nám povedia „Ďakujeme“ a už nevieme, čo sa s tým bude robiť ďalej ani kedy. Celá cesta Učiaceho sa Slovenska je nejasná.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Skončí dokument v šuplíku?

Buď sa to bude veľmi dlho naťahovať a vláda to potom zahrá dostratena alebo sa niečo prijme, odprezentuje sa to ako veľká výhra, ale bude to niečo úplne iné, ako sme žiadali.

Kedy naposledy ste rokovali s ministrom školstva?

Minister na rokovania o Učiacom sa Slovensku nechodí. Posledné rokovanie, kde sa stretol s organizáciami, bolo k programovému vyhláseniu vlády. Už to bude viac ako rok, čo som ho videl. Braňo Kočan ho stretol na verejných stretnutiach k Učiacemu sa Slovensku a povedal mu, že by bolo dobré, aby sme sa k tomu s ním stretli ako komora. Povedal, že áno, ale odvtedy sa nič nestalo.

Ste šéf profesnej organizácie, zastupujete učiteľov, nemali by ste sa stretávať častejšie?

Bolo by fajn, keby sa s nami stretával a počúval nás. My im posielame veci, ale neodpovedajú nám. Odkedy je minister na úrade, poslali sme mu viaceré výzvy aj na stretnutie, na niektoré nám ani neodpovedali. Keď zrušili úrad ombudsmana pre učiteľov, tak sme sa s ním o tom chceli rozprávať, neodpovedali nám, a keď som tam telefonoval, povedali mi, že je minister zaneprázdnený. Všetky výstupy, ktoré robíme, posielame aj na ministerstvo, ale odpoveď väčšinou nechodí.

Ani o zmenách na základných školách, ako je spojité písmo, branná výchova a dejepis s komorou nehovoril?

Nie.

Akým písmom píšete vy?

Tlačeným. Veľmi skoro som prešiel na tlačené písmo, som dysgrafik, na pravopis nemám cit. Pre mňa by bolo spojité písmo dosť trápenie, keby som bol prvák.

Minister predstavil len tri zmeny, ktoré sa dotknú výučby na základných školách, a to je branná výchova, dejepis a spojité písmo. Ako ich hodnotíte?

Hlavná investícia ministerstva je Národný futbalový štadión, šport sa celkovo veľmi protežuje. Aj z toho jasne vyplýva, že ministerstvo sa stáva politickým nástrojom SNS. Školstvo nemôže byť zneužívané na politickú agitáciu. Malo by to byť úplne inak. Mali by rozhodovať odborné stanoviská, mali by vychádzať z analýz, prieskumov, overených vecí na základe kompromisu stavovských organizácií, odborníkov a odborov. Deje sa opak. Nejaký politik rozhodne a školy sa majú prispôsobiť. To je nezmysel, je to nesystémové, nelogické, choré pre systém, ničí ho to. Najväčší problém je nastavenie politikov a ministerstva.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Čo si mám pod tým predstaviť?

Nemali by sme žiadnu prácu a neboli by sme frustrovaní, ak by sme mali ministerstvo, ktorého hlavným záujmom je nájsť čo najefektívnejšie riešenia, podporovať výchovu a vzdelávanie, nájsť spôsob, ako podporiť učiteľov v ich práci, ako vytvoriť prostredie, kde budú študenti motivovaní. Toto je sen. Realita je opačná. My suplujeme ich úlohu, posielame im návrhy, pripomienkujeme zákony. Navyše nás ignorujú, presadiť niečo nie je jednoduché. A bez nátlakových akcií je ťažké, aby si nás niekto všimol. A keď si nás aj na rokovaní vypočujú, nakoniec prejdú len politicky vyhovujúce veci. Nedávno sme boli na stretnutí na ministerstve aj s Platformou rodičov detí so zdravotným znevýhodnením, tí nám otvorili oči. Na rokovanie prišli ľudia zvonka, manažérka a nechápala, o čom to stretnutie bolo, čo bolo ich cieľom. Boli v šoku z toho, čo sa tam deje. To je presne problém s rokovaniami na ministerstve.

Je Plavčan lepší minister ako jeho predchodca Juraj Draxler (nominant Smeru)?

Draxler bol lepší manažér, mal racionálnejší prístup, komunikačne bol výraznejší. Na druhej strane bol aj ješitnejší a konfliktnejší. Bol to úplne iný typ ministra. Minister Plavčan je úplne nekonfliktný. Na všetky naše požiadavky reaguje, ako keby sa nič nedialo. Dnes mi príde, akoby ministerstvo viedol niekto úplne iný a minister má minimálne kompetencie niečo ovplyvniť. Rozhoduje skôr koaličná rada.

Predseda SNS Andrej Danko nedávno povedal, že riadi ministra Plavčana a bude to robiť aj naďalej. Čo na to hovoríte?

Potvrdilo sa to, čo sme dlhodobo vnímali. Nie je to tak, že by mal minister nejakú autoritu, bol braný ako odborník, ktorý má okolo seba fantastický tím s efektívnymi riešeniami. Dnes sa rozhoduje mimo ministerstva a dôsledkom sú nezmyselné nariadenia.

Za čo sa dá minister Plavčan pochváliť?

(ticho) Neviem, ako pochváliť ministra, z ktorého činnosti nie je jasné, o čo sa pričinil. Neviem napríklad, či on vyberal autorov Učiaceho sa Slovenska. Ale možno to by sa dalo označiť ako dobrý krok, že nechal expertov, aby dokument pripravili. Ak by sa viaceré tézy realizovali, bolo by to pozitívne.

Aby školstvo malo podporu a niečo sa tam zmenilo, je dôležité, aby sa to bola priorita vlády. Kedy ste sa naposledy stretli s premiérom Robertom Ficom?

S premiérom sme sa nestretli v živote. Pri štrajku sme dávali výzvu vláde, ale on ju posunul na ministra. On sa nám vyhýba a všetko nechával na Draxlera alebo teraz na Plavčana, je nedostupný. Je úplne neprijateľné, aby sa premiér správal k istej skupine pedagógov, ktorá vychováva budúcu generáciu a mala by byť nejakým vzorom a autoritou, demagogicky a aby hovoril, prečo sme neštrajkovali cez prázdniny a čo sme urobili pre štát. To je dôkaz, ako chabo funguje vedenie štátu.

Máme premiéra, pre ktorého je dôležitejšie, ako komunikuje so svojou voličskou základňou a volí len vyjadrenia, ktoré na ňu zapôsobia. Nevníma, čo je dobré pre blaho celej spoločnosti a že treba školstvo podporiť. O tom svedčí aj to, že sa s nami nikdy nestretol. To nás vedie len k tomu, že musíme byť občiansky aktívni. Robíme to s vedomím, že ak budeme ticho alebo budeme hľadať cesty, ako z toho systému niečo získať, to je také socíkovské myslenie, nič sa nezmení.

Rok ste robili protesty, ale tiež sa vám nepodarilo dosiahnuť vaše požiadavky.

Zatiaľ nie.

Kedy to dosiahnete?

Za seba viem povedať, že to nemienim vzdať a cítim to aj z našej skupiny. Sme realistickí, ale nemôžeme inak.

Budú niekedy vaše tri požiadavky naplnené?

Je tu stále nádej. Robíme to aj preto, že máme nádej. To, čo robíme prináša zmeny myslenia. Mení to aj našich kolegov. Napríklad som sa stretol s učiteľkou, ktorá povedala, že vďaka protestom si uvedomila, v akom kolektíve pracuje, a zmenila školu. Mení to aj spoločnosť. Formuje sa tu nejaké hnutie a záleží od toho, ako sa nám podarí ho viesť. Ak sa nám podarí zjednotiť všetky prúdy v školstve, ktoré smerujú k zmene a udržať ich aktívne, tak je nádej, že sa nám to podarí.

Učiteľ Vladimír Crmoman, ktorý je jeden z iniciátorov štrajku učiteľov. Foto N – Tomáš Benedikovič

Koľko ľudí je dnes vo vašom hnutí?

Do štrajku sa zapojilo 15-tisíc ľudí. Koľko je aktívnych sa nedá úplne povedať. Ja osobne aktívne komunikujem s viac ako sto ľuďmi. Možno nemáme toľko členov ako staré odbory, ale máme najväčšiu aktívnu skupinu učiteľov.

Urobili ste dnes štrajk inak ako pred rokom?

Neurobil by som to inak, lepšie by to nik nevymyslel. Ja som z toho stále unesený. Niekedy mám až pocit, že sa to nemohlo stať, bolo to neuveriteľné, fantastické. Veľa vecí sme vôbec nečakali – že niekto v Poprade urobí demonštráciu, že nám Slovensko Digital urobí web. To sa nedá naplánovať.

Čím to je, že vás nakoniec politici nevypočuli?

Je to veľmi podobné ako to, čo sa deje teraz študentom. Celkovo sú tieto situácie podobné. Keď sme štrajkovali, na blogu v Pravde bol text, kde napísali, kto nás všetko platí, to isté robia aj študentom. O nás hovorili, že nás vedie Matovič a kto je za tým a iné bludné konšpiračné teórie rovnako ako o študentoch. To je jeden zo spôsobov, ako eliminovať odporcu. A fungovalo to, aj mňa sa pýtala jedna učiteľka, či naozaj za nami nie je Matovič. Študentka mi zas hovorila, že doma presviedča rodičov, že naozaj pochody robia sami. A prečo sme to nepresadili? Lebo nepočúvajú nás, ale úzku skupinu ľudí, na ktorú sú naviazaní.

Podporujete protikorupčné pochody študentov, mnohí sú aj vaši žiaci, ako im to ide?

Mala by to byť veľká reflexia pre celú spoločnosť. Keď mladí ľudia, ktorí by sa mali učiť a po škole hrať futbal a chodiť na rande, organizujú protesty, tak my dospeláci by sme sa mali prebudiť, že to máme robiť my. Aj našimi aktivitami chceme prebudiť občiansku spoločnosť. Dnes je situácia veľmi krutá, lebo finančné skupiny a oligarchovia získali štátny rozpočet. Môžu ovládnuť politickú stranu, ktorú financujú, zabezpečia si miesta v parlamente, vláde, na ministerstvách, dokazuje to aj Gorila. Od Mečiara sa udržal ten istý systém politickej nominácie. A neriešia sa tu záujmy spoločnosti, ale úzkej skupiny. Nedávno som skúmal faktúry na ministerstve školstva a najväčšie má firma DWC, ktorá je z portfólia Brhela. Videli sme to aj na eurofondoch, kde akoby bolo potrebné nakúpiť techniku a minimum peňazí išlo do škôl a k žiakom. Upozorňovali sme na to, zasahovala aj Európska komisia, lebo sme im posielali naše postrehy a oni s nami rokovali a stretávali sme sa. Teraz nás už na ministerstvo k eurofondom aj prizvú, ale máme len jeden hlas a všetci nás prehlasujú. Štát je dnes akoby unesený a jediný spôsob, ako z toho von, je, že spoločnosť a hlas verejnosti bude silnieť a donúti predstaviteľov vlády zmeniť ich kroky. Uvedomili si to aj naši študenti, možno sme ich inšpirovali našimi aktivitami.

Dosiahnu splnenie svojich požiadaviek?

Budú mať rovnako ťažkú pozíciu ako my. Nebude to jednoduché, lebo aj keď vyzbierajú 100-tisíc podpisov, musia vytvoriť takú silnú vlnu tlaku verejnosti, museli by sa tak rozšíriť, že by sa do toho museli viac zapojiť dospeláci a muselo by sa to stať národným trendom. Aby vládu donútili uvedomiť si, tak ako pri amnestiách, že ak pôjdu proti tlaku verejnosti, zničí ich to. A ak sa im podarí to, čo sa stalo pri amnestiách, tak je tu veľká nádej.

Podarí sa im splniť požiadavku, aby Robert Kaliňák odstúpil?

Vidím to veľmi nádeje. Smeruje to k tomu, že to presadia.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Americké akcie dnes mierne oslabili a zostúpili zo svojich rekordných maxím. Investori aktuálne čakajú na nové údaje o ekonomike USA a na zverejňovanie štvrťročných hospodárskych výsledkov amerických firiem. (reuters)

Generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry vyberie agrorezort spomedzi siedmich uchádzačov, ktorí splnili predpísané kritériá. Záznam z pohovorov, ktoré sa uskutočnia 19. apríla, bude dostupný aj verejnosti. O víťazovi by mal následne rozhodnúť minister Ján Mičovský.

ÚVO kontroluje zákazky na právne služby bývalého Hegerovho poradcu, spája ich hnutie OĽaNO

Úrad pre verejné obstarávanie kontroluje niekoľko zákaziek na právne služby, ktoré sa spájajú s bývalým poradcom Eduarda Hegera Michalom Miškovičom. Boli na ministerstve životného prostredia, v Tipose aj na pozemkovom fonde, všetky vyzvali na predloženie ponuky rovnaké advokátske kancelárie. ÚVO zistenia odstúpil orgánom činným v trestnom konaní.

Mimoriadne rokovanie tripartity k plánu obnovy sa uskutoční 26. apríla. „Všetci sociálni partneri dostanú návrh plánu obnovy a budú sa môcť k nemu priamo vyjadriť. Veľmi ma to teší, lebo o ich poznámky a prípadne pripomienky veľmi stojím,“ uviedol minister práce Milan Krajniak.

To, že vláda prisľúbila riadne prerokovanie plánu obnovy aj na mimoriadnom zasadnutí tripartity, potvrdila na sociálnej sieti aj Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). Takisto podotkla, že vláda prisľúbila aj predstavenie ďalšej pomoci podnikateľským subjektom.

Rokovanie dnes vzhľadom na zmenu vo vedení rezortu práce viedol podpredseda Hospodárskej a sociálnej rady SR a viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Roman Karlubík.

Účastníci prediskutovali aj návrh Stratégie a akčného plánu na zlepšenie postavenia Slovenska v indexe DESI do roku 2025 a takisto aktuálny stav štátnej pomoci občanom, zamestnávateľom a pripravované opatrenia na oživenie ekonomiky zo strany vlády.

Pozvanie na rokovanie tripartity prijal aj hlavný hygienik SR Ján Mikas. Sociálni partneri sa naňho obrátili s otázkami o účinkoch epidemických opatrení, najmä povinnom nosení respirátorov na vybraných pracoviskách.

Budaj chce zmeniť posudzovanie vplyvov na životné prostredie cez nový klimatický zákon

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie by malo obsahovať samostatnú časť venovanú klimatickej zmene. Počíta s tým envirorezort v klimatickom zákone. Do medzirezortného pripomienkového konania má prísť do konca roka, predtým o ňom bude rozhodovať Rada vlády pre európsku zelenú dohodu.

Microsoft potvrdil kúpu Nuance Communications za takmer 20 miliárd dolárov vrátane dlhu. Firma sa zaoberá okrem iného vývojom umelej inteligencie a rozpoznávania reči.

Microsoft oznámil transakciu na internetovej stránke. Snaží sa posilniť prechod na cloudové služby aj o odvetvie zdravotníctva.

S Nuance začali spolupracovať v roku 2019 na automatizácii zdravotníckej dokumentácie. Obe firmy ťažia z rozmachu medicíny na diaľku, keďže v pandémii sa časť komunikácie s lekármi presunula na internet.

Prevzatie Nuance je druhou najväčšou akvizíciou Microsoftu po sociálnej sieti LinkedIn z roku 2016 v hodnote 26 miliárd dolárov.

Viac o firme Nuance Communications:

  • Jej produkty používa vyše 55 % amerických lekárov a 77 % nemocníc.
  • Tržby podniku zo segmentu lekárskej starostlivosti vlani stúpli o 37 %.
  • Pomáhala Applu pri spustení osobného asistenta Siri. Produkuje softvér, ktorý sa používa napríklad v automobilovom priemysle. (čtk, bloomberg, reuters)

Štart ďalšej etapy schémy pomoci pre gastro a cestovný ruch si vyžaduje niekoľko dní. Ministerstvo dopravy pracuje na technickom spustení a testovaní a oznamuje, že preto dočasne nebude možné podávať ani žiadosti za obdobie prvej etapy.

Veľká schéma pomoci je súčasne na posúdení v Bruseli, rezort tvrdí, že na ňu majú pozitívne ohlasy a očakávajú jej schválenie.

Európska komisia medzičasom zdvihla limit pomoci z troch na 10 miliónov eur na prevádzku. Po schválení Európskou komisiou a zvýšení prostriedkov do schémy pomoci je ministerstvo pripravené spustiť aj veľkú schému pomoci. Tá bude slúžiť pre podniky, ktoré vyčerpajú aktuálne platnú pomoc de minimis, teda prekročia 200 000 eur. (tasr)

Podiel nesplácaných úverov v eurozóne napriek recesii klesol najnižšie od roku 2015, vo 4. štvrťroku dosiahol 2,63 %. ECB však varovala, že banky sa dostatočne nepripravujú na prílev zlých pôžičiek po skončení pandémie.

Banky zlepšujú úverové portfóliá vďaka vysokým vládnym zárukám a úverovým programom. Tie držia nad vodou podnikový sektor, aj keď veľká časť odvetvia služieb musela za posledný rok prerušiť činnosť z dôvodu epidemických opatrení.

ECB očakáva, že hlboká recesia bude mať v nasledujúcich rokoch vplyv na ekonomiku. Upozornila, že realita banky dobehne, a varuje, že niektoré z nich nie sú na to pripravené a nemajú zodpovedajúce varovné systémy.

Z ďalších štatistík ECB:

  • Rezervy bánk na stratové úvery sa vlani takmer zdvojnásobili.
  • Ziskovosť bánk klesla a návratnosť vlastného kapitálu sa vo 4. štvrťroku znížila na 1,53 %, čo je hlboko pod náklady na kapitál. V porovnateľnom období predchádzajúceho roka dosiahla 5,16 %. (čtk, reuters)

V Holandsku odsúdili na rok do väzenia majiteľov spoločnosti zodpovednej za fipronilovú kauzu z roku 2017. Holandská firma predávala nelegálny pesticíd fipronil a pred štyrmi rokmi ohrozila produkciu miliónov slepačích vajec v Európe.

Fipronilová nákaza sa v lete 2017 rozšírila z Holandska, kde sa sliepky aj vajcia nakazili pesticídom fipronil. Kríza zasiahla aj Slovensko. Fipronil sa používa proti všiam, blchám a kliešťom. Na zvieratá, ktoré produkujú potraviny, sa používať nesmie.

Sudcovia vo svojom rozsudku uviedli, že dvaja majitelia spoločnosti Chickfriend – Martin van de B. a Mathijs IJ – vedome a zámerne použili rakovinotvornú látku fipronil, ktorá vo väčších množstvách ohrozuje zdravie ľudí, zvierat a rastlín.

Pre túto nákazu, ktorá v roku 2017 postihla stovky európskych fariem a chovateľov, boli v štátoch EÚ zničené milióny vajec a 3,5 milióna kurčiat muselo byť utratených.

Obaja obvinení tvrdili, že za kauzou stojí ich belgický dodávateľ, súd však rozhodol, že ako riaditelia profesionálne zameranej spoločnosti si mali byť vedomí toho, čo nimi ponúkaný produkt obsahuje. (dutchnews, tasr)

SaS chce do programového vyhlásenia vlády presadiť popri zavedení výdavkových stropov aj znižovanie daní a odvodov. O zakomponovaní daňovej brzdy do zákona o rozpočtovej zodpovednosti hovorí ako o možnosti, o ktorej budú diskutovať.

„Naším cieľom je, aby sme výrazne zvýšili udržateľnosť a efektívnosť verejných financií na Slovensku,“ skonštatoval poslanec a predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS). Aj z toho dôvodu by podľa neho bolo prospešné, keby sa vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) zaviazala v programovom vyhlásení k zavedeniu ústavného zákona, ktorého cieľom bude postupné znižovanie celkového daňovo-odvodového zaťaženia na päťročný kĺzavý priemer troch krajín Európskej únie s najnižším celkovým daňovo-odvodovým zaťažením. „Prípadne zakomponovanie daňovej brzdy priamo do zákona o rozpočtovej zodpovednosti,“ dodal.

Viskupič pripúšťa aj možnosť, že by sa pre daňovú brzdu pripravil samostatný ústavný zákon. „Asi najviac je to v stave, že sa bude hľadať cesta spraviť špeciálny zákon o nezvyšovaní daňového zaťaženia a prijať ich iba.“ Nevie ale, či sa to stihne do začiatku májovej schôdze.

Šéf finančného parlamentného výboru vraví, že o tom nerokujú s opozíciou, snažia sa hľadať cesty v rámci koalície.

Viskupič zároveň zdôrazňuje, že daňové a odvodové zákony treba prijímať tak, aby ich účinnosť bola vždy od 1. januára nasledujúceho roka. „Aj toto pomôže všetkým vyvarovať sa chaosu z neustále sa meniacich pravidiel,“ zdôraznil. (tasr, e)

Takmer dve stovky holandských turistov odcestovali na grécky ostrov Rodos v rámci experimentu, ktorého cieľom je zistiť, či je možné aj počas pandémie zorganizovať turistické pobyty. Aj napriek prísnym podmienkam sa na cestu v hodnote 399 eur na osobu, ktorú pripravili spoločnosti SunWeb a Transavia, prihlásilo 25-tisíc ľudí.

Spolu 189 cestujúcich muselo pred odletom absolvovať dva testy na koronavírus. Počas pobytu na Rodose však budú mať len málo príležitostí na prehliadku ostrova. Z letiska pôjdu priamo do all inclusive turistického rezortu a majú zákaz opustiť areál, v ktorom sú ubytovaní. Nesmú ísť dokonca ani na susednú pláž, iba na tú, ktorá patrí danému hotelu.

Pred návratom domov, na konci osemdňového pobytu, budú musieť absolvovať ďalšie dva testy na covid-19 a po návrate do Holandska ich čaká desaťdňová karanténa. V prípade negatívnych testov sa však dĺžka karantény skráti na päť dní.

Turisti, u ktorých sa počas „pandemickej dovolenky“ potvrdí pozitívny test na koronavírus, budú presunutí do samostatného hotela, kde budú v karanténe v súlade s gréckymi protipandemickými opatreniami.

Portál DutchNews.nl pripomenul, že v priebehu tohto týždňa sa na Rodose predpovedajú teploty okolo 18 až 20 stupňov, čo je výrazný kontrast voči sneženiu a krupobitiu v niektorých častiach Holandska. (dutchnews, tasr)

Americká sieť Domino’s Pizza a startup Nuro zo Silicon Valley tento týždeň spustia rozvoz pizze robotickými vozidlami. Začnú v Houstone, štvrtom najväčšom meste USA. Snažia sa čo najviac vyťažiť z nárastu objednávok počas pandémie.

Pre veľké spoločnosti je totiž momentálne ťažké zamestnať dostatok vodičov na uspokojenie dopytu.

Nuro a Domino’s pôvodne plánovali spustenie dodávok pizze robotickými vozidlami ešte koncom roka 2019.

Spoločnosť Nuro, ktorú v roku 2016 založili dvaja bývalí inžinieri z Googlu, sa sústredila na vývoj malého vozidla na prepravu balíkov s nízkou rýchlosťou na rozdiel od iných startupov, ktoré sa venujú autonómnym autám pre ľudí. Jej produkt už získal súhlas regulačných úradov pre nasadenie do prevádzky.

Texaský Houston sa vyznačuje jedným z najvyšších počtov úmrtí na cestách v krajine. Manažér Nuro tvrdí, že s týmito nástrahami ich technológia „vie pracovať.“ (tasr)

Európska únia stanovila dočasné clá na hliníkové ploché valcované výrobky z Číny v rozmedzí 19,3 % až 46,7 %. Predbežné vyšetrovanie totiž ukázalo, že sa v EÚ predávajú za umelo nízku cenu. Clá vstupujú do platnosti zajtra. (čtk)

Európska komisia vyzvala členov Európskej aliancie pre čistý vodík na predkladanie projektov v oblasti obnoviteľných a nízkouhlíkových vodíkových technológií a riešení do 7. mája.

Projekty preskúmajú na stretnutí Fóra pre čistý vodík 17. – 18. júna.

Cieľom stratégie EÚ v oblasti vodíka je rozšíriť zavádzanie čistého vodíka v Európe. Stratégia EÚ má za cieľ inštalovať 6 GW obnoviteľných vodíkových elektrolyzérov a vyrábať jeden milión ton vodíka z obnoviteľných zdrojov energie do roku 2024 a 40 GW obnoviteľných vodíkových elektrolyzérov a 10 miliónov ton vodíka do roku 2030.

Kľúčovým cieľom Európskej aliancie pre čistý vodík  je identifikovať a vybudovať reťazec životaschopných investičných projektov týkajúcich sa celého hodnotového reťazca vodíka, a to s ohľadom na zelenú transformáciu ekonomiky, vytváranie čistého trhu s vodíkom prispievajúceho k rastu a zamestnanosti a znižovanie emisií skleníkových plynov. (tasr)

Česi po obnovení prevádzok vybraných obchodov vyrazili na nákupy, vláda povolila predaj detského oblečenia, obuvi a papierenského tovaru. Rozhodnutie odôvodnila návratom časti detí do škôl. Otvorené môžu byť aj niektoré služby, fungovať už môžu aj farmárske trhy. (čtk)

Finančná správa spustí vo štvrtok saldokonto, vďaka ktorému budú mať klienti s aktívnou elektronickou schránkou na jej portáli prehľad o stave osobného účtu, teda o neuhradených a uhradených predpisoch, nedoplatkoch, preplatkoch či preddavkoch.

Aktuálne údaje vyplývajúce z daňových priznaní podaných za rok 2020 sa v saldokonte objavia postupne, keďže finančná správa podané daňové priznania v súčasnosti ešte spracováva.

Finančná správa bude uhradené predpisy zobrazovať s históriou jedného roka, predpisy uhradené po lehote splatnosti jeden rok po dátume poslednej úhrady, preddavky s históriou dvoch rokov. Prístup do osobného účtu daňovníka bude môcť mať aj štatutárny zástupca a zástupca s generálnou mocou alebo používatelia  s obmedzeným prístupom k službám portálu finančnej správy, ak majú vyznačené oprávnenie „osobný účet – prístup k údajom“.

Projekt saldokonto je ďalším krokom v digitalizácii finančnej správy. Cieľom je uľahčovať komunikáciu klientov s finančnou správou bez nevyhnutnosti osobnej návštevy. Ďalším proklientskym projektom, na ktorom finančná pracuje, bude v tomto roku zavedenie obojsmernej komunikácie.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať