Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

V bratislavskom Volkswagene sa začal prvý ostrý štrajk, zastavil výrobu luxusných áut

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované o 17:46 V závode Volkswagen sa v utorok začal ostrý štrajk. Časť zamestnancov, ktorá mala nastúpiť o šiestej ráno na zmenu, sa zhromaždila na parkovisku.

Nemecká firma pôsobí v Bratislave od roku 1991. Situácia v jej fabrike sa ešte nikdy tak vážne nevyostrila.

„My zamestnanci Volkswagen Slovakia týmto deklarujeme nespokojnosť. Dlhých 25 rokov sme ochotne prijímali požiadavky koncernu. Chceme sa podieľať v plnej miere aj na jeho úspechu,“ čítal šéf moderných odborov Zoroslav Smolinský z deklarácie, ktorú poslali vedeniu fabriky.

Video: Zamestnanci slovenského Volkswagenu prvýkrát v histórii štrajkujú
Autorka: Martina Koník

S ním sa nezhodli v otázke platov a ďalších požiadaviek.

Pred fabrikou to pre štrajk vyzeralo skôr ako na festivale. Rozdávala sa cigánska pečienka aj dáždniky pre ostré slnko, a hrala živá hudba.

Chcú dlhšie prestávky a vyššie mzdy

Maroš, ktorý pracuje vo firme viac než desať rokov, hovorí, že podporil štrajk pretože mu prekáža arogancia vedenia. Údaje o platoch na úrovni 1800 eur v hrubom vrátane všetkých bonusov bez započítania manažérov, ktoré uvádza fabrika ako priemerné, podľa jeho slov nesedia.

„Ak by aj bola pravda, že je to 1800 eur, tak táto firma nedá ani cent zadarmo, tie sú naozaj na vysokej úrovni odrobené,“ povedal Maroš.

Na výplaty sa sťažovali aj ďalší, spomínali, že reálny plat robotníka na linke sa v hrubom môže pohybovať okolo tisíc eur, ale skôr menej.

„Skúste sa za 20 minút najesť, keď 7 minút stojíte v rade,“ vysvetľoval zasa Ladislav ďalší dôvod, prečo sa zapojil do štrajku.

Volkswagen naposledy ponúkol rast platov o necelých 9 percent postupne tento a budúci rok a jednorazový bonus 350 eur k tomu. Smolinský aj túto ponuku označil za neakceptovateľnú, odvolal sa na mandát od zamestnancov.

Odbory spomínajú požiadavku na rast miezd o 16 percent. To by podľa ich prepočtov malo predstavovať približne 160 eur.

Je to prvýkrát, čo sa u najväčšieho zamestnávateľa na Slovensku štrajkuje. Doterajšie nezhody počas kolektívnych rokovaní sa končili nanajvýš štrajkovou pohotovosťou.

Štrajk, ktorý sa začal dnes, má byť časovo neobmedzený, až kým nedôjde k dohode.

Prestali vyrábať luxusné SUV

Volkswagen okolo obeda informoval o tom, že vyrába bez obmedzení v menších prevádzkach v Martine a v Stupave, kým v Bratislave „po organizačných opatreniach“ vyrába vozidlá na montáži New Small Family. To sú menšie modely Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, SEAT Mii či ŠKODA Citigo.

Podľa odborov bola aj táto výroba obmedzená.

Z doobedňajšej správy Volkswagenu vyplýva, že nevyrába luxusné športovo-užitkové modely ako Touareg či Audi.

K tomuto stanovisku poobede ešte pridal, že odborárom neplánujú ustúpiť. Svoju poslednú ponuku z pondelka považujú nemeckí manažéri za dobrú a na ťahu v rokovaniach sú podľa nich teraz odborári.

„Na Slovensku platíme najvyššie platy v automobilovom priemysle. Sme v čele odmeňovania v rámci V4, a na rovnakej úrovni ako v Portugalsku a v Španielsku,“ povedal Ralf Sacht z predstavenstva VW s tým, že na rade sú teraz odbory.

Volkswagen sa poďakoval všetkým zamestnancom, ktorí do práce prišli. „Mrzí nás, že napriek ústretovej vyššej ponuke, ktorú včera predložilo vedenie VW SK, neprišlo k dohode. Vyzývame odborovú organizáciu na ústretový krok smerom k obojstranne akceptovateľnej dohode. Nezodpovedné požiadavky odborov ohrozujú budúcnosť podniku a pracovné miesta našich zamestnancov,“ povedala hovorkyňa závodu Lucia Kovarovič Makayová.

K podpore štrajku sa podľa odborov prihlásilo viac než 8-tisíc ľudí. Doobeda bolo na mieste podľa Smolinského viac okolo 3-tisíc ľudí, hlavne zo zmeny, ktorá mala ráno nastúpiť do práce.

Volkswagen u nás zamestnáva 12 300 zamestnancov. Na Slovensku vyrobil od roku 1991 približne 5 miliónov vozidiel.

Vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, SEAT Mii, ŠKODA Citigo a karosérie Porsche Cayenne. Okrem vozidiel produkuje prevodovky, komponenty na prevodovky, podvozky a motory, ako aj zariadenia používané pri výrobe vozidiel.

Môžeme prísť o výrobu?

Proti štrajku sa vyjadril Zväz automobilového priemyslu. Požiadavku na rast platov o 16 percent (podľa prepočtov odborov približne 160 eur) označili v zväze ako ohrozenie konkurencieschopnosti celého automobilového priemyslu v regióne V4. Zväz vyzval odbory a vedenie automobilky na ďalšie rokovania a nájdenie kompromisu.

Čestný prezident zväzu Jozef Uhrík upozornil, že prehnané požiadavky odborov môžu spôsobiť odliv výroby do inej krajiny.

„Prvý prípad sa udial v španielskej Pamplone. Odtiaľ sa kvôli štrajku presunula výroba Volkswagen Polo k nám na Slovensko. Celý presun sa udial veľmi rýchlo. Druhý veľmi podobný prípad sa stal v Barcelone. Aj vtedy sa k nám na Slovensko presunula časť výroby modelu SEAT Ibiza až na dva roky,“ píše Uhrík v stanovisku.

„Dúfam, že k takémuto niečomu nedôjde, a keď to pán Uhrík spomenul, tak áno, existovali rôzne scenáre v minulosti v súvislosti so štrajkom v Pamplone. Avšak vtedy bol bratislavský závod na opačnej strane. Vtedy išlo o preloženie výroby modelu VW Polo do Bratislavy z pamplonského závodu z dôvodu dlhšieho prerušenia výroby,“ reagoval Sacht z Volkswagenu.

Požiadavku na skokovitý nárast miezd okritizoval minister hospodárstva Peter Žiga. Môže podľa neho zhoršiť pozíciu závodu v koncerne či zhoršiť imidž pre investorov. Naopak štrajkujúcich sa zastal premiér Robert Fico či šéf SNS Andrej Danko.

„Zamestnanci v Nemecku nemajú vyššie mzdy preto, že by viac vyrobili, ale preto, lebo konkurencia na tamojšom trhu práce je iná ako na Slovenskom. To, že sa zamestnanci bratislavského Volkswagenu namiesto strastiplného vyjednávania jednoducho nezodvihnú a neprejdú tých 800 kilometrov do Wolfsburgu, nasvedčuje, že predsa len práca v Bratislave je niečo iné ako práca vo Wolsfburgu,“ píše v komentári analytik INESS Martin Vlachynský.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Viac k téme Volkswagen Bratislava

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kollárov tieňový minister financií: Štátne podniky majú robiť biznis, ale sú spravované ako úrady

Ekonomický expert Sme rodina Štefan Hollý si myslí, že hlavný problém Slovenska je investične poddimenzovaný štát. “ Naše HDP má sto miliárd a rakúske 400 miliárd eur,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Minúta po minúte

Zdieľať

Johnson v rozhovore pre BBC vyhlásil, že EÚ má brexitu plné zuby a chce dohodu. Úniu už podľa neho unavujú „nekonečné odklady“ a bola by rada, aby nastala ďalšia fáza brexitového procesu, rokovania o budúcich obchodných vzťahoch.

Britský premiér zopakoval, že Spojené kráľovstvo z bloku odíde 31. októbra. Stane sa tak podľa neho napriek novému zákonu proti nekontrolovanému brexitu, ktorý ho núti požiadať Brusel o odklad, ak nebude uzavretá nová dohoda.

Ako sa mieni zákonom riadiť a pritom vyviesť krajinu z EÚ aj bez dohody o podmienkach tohto kroku, však nespresnil. Dodal len, že bude ctiť ústavu.

Johnson s BBC hovoril po návšteve Luxemburska, kde rokoval so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a hlavným vyjednávačom Únie Michelom Barnierom. Povedal, že ho povzbudila ochota EÚ rokovať s Londýnom o tom, ako sa vyhnúť brexitu bez dohody. Pripustil však, že zásadný prelom nenastal. (bbc, čtk)

Zdieľať

Frankfurt plánuje projekt podzemnej železničnej stanice s tunelom pre rýchlovlaky, ktoré majú odľahčiť najdôležitejší železničný uzol Nemecka. Vláda chce nechať vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti z hľadiska nákladov a následkov pre diaľkovú železničnú dopravu. 

Štátny tajomník ministerstva Enak Ferlemann uviedol, že s predložením hotovej štúdie sa počíta na jar 2021, niekoľko kilometrov dlhý tunel a podzemná stanica majú byť dokončené najskôr v roku 2035 alebo 2036. Ministerstvo odhaduje náklady na 3,56 miliardy eur.

Koncept predpokladá výstavbu nového tunela pre diaľkové vlaky, ktorý bude viesť popod nadzemnú stanicu v smere východ – západ. Podzemná stanica by mala mať štyri koľaje. Štúdia má zistiť, či tento projekt je vôbec realizovateľný.

Súčasná stanica je pre rýchlovlaky nevhodná, pretože vlaky musia po zastavení meniť smer.

Frankfurtská stanica je natoľko dôležitá, že akékoľvek omeškanie na nej rozbije cestovný poriadok v celom Nemecku. Podľa Deutsche Bahn totiž až dve tretiny všetkých diaľkových vlakov prechádzajú práve frankfurtskou stanicou. (tasr)

Zdieľať

Nemecký minister financií povedal, že nemecké banky by nemali zaviesť záporné úrokové sadzby na vklady drobných sporiteľov. Vyjadrenie Olafa Scholza nasledovalo krátko po tom, ako ECB stlačila depozitnú úrokovú sadzbu hlbšie do negatívneho teritória.

Do septembrového zasadnutia ECB bola depozitná sadzba na úrovni –0,40 %, vo štvrtok však Rada guvernérov rozhodla o jej znížení na úroveň –0,50 %.

Nemecké banky už dlhšie dávajú najavo nespokojnosť s politikou ECB v tomto smere. Tá má podľa nich podiel na ich klesajúcich ziskoch.

„Povedal som jasne predstaviteľom bánk, že záporné úrokové sadzby pre milióny sporiteľov by boli veľmi zlý nápad,“ uviedol Scholz pre denník Bild. „Som presvedčený, že všetkým by nám malo záležať na tom, aby sa voči sporiteľom postupovalo férovo,“ dodal. (reuters, čtk)

Zdieľať

USA pravdepodobne čoskoro uvalia nové clá na tovar z EÚ pre dlhotrvajúci spor o subvencovanie výroby lietadiel. Uviedla to eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. EÚ podľa nej v takomto prípade odpovie novými clami na americký tovar.

Spojené štáty a Európska únia sa od roku 2004 u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) navzájom obviňujú z nelegálnej podpory svojich výrobcov lietadiel Boeing a Airbus.

U oboch strán sa zistilo, že v rozpore s pravidlami WTO svojich výrobcov lietadiel finančne podporovali, aby im zabezpečili výhodnejšiu pozíciu na trhu.

Podľa zdrojov agentúry Reuters, oboznámených s touto kauzou, už WTO schválila žiadosť USA o súhlas s uvalením ciel na niektoré európske tovary. Koncom septembra by WTO mala oznámiť, aký veľký rozsah toto opatrenie bude mať.

WTO v súčasnosti tiež posudzuje plány EÚ na clá na americký tovar, rozhodnutie sa očakáva na prelome rokov. (dpa, reuters, čtk)

Zdieľať

Grécko chce predčasne splatiť 2,9 miliardy eur z 9-miliardovej pôžičky od MMF. Táto časť pôžičky má splatnosť do roku 2021, Grécko dúfa, že vďaka predčasnému splateniu ušetrí na úrokoch ročne 70 miliónov eur. (čtk)

Zdieľať

Americké strategické rezervy sú pripravené, no možno úplne postačí, že sú v zálohe

Predpovede vývoja ropného trhu po útoku na Saudi Aramco:

  • Len veľmi výrazná odstávka v rozsahu až dvoch mesiacov by si vyžiadala rozsiahlejšie siahnutie na strategické ropné rezervy Spojených štátov amerických.
  • V takom prípade by sa cena ropy mohla vyšplhať na hranicu 80 USD za barel, predpovedajú ekonómovia spoločnosti Goldman Sachs.
Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP
Zdieľať

Spoločnosť Brose vytvorí v Prievidzi ďalších 400 pracovných miest. Investícia do tretej výrobnej haly sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Spoločnosť aktuálne zamestnáva okolo 850 ľudí. (tasr)

Zdieľať

Matador investuje do projektu InoBat, zaoberajúceho sa výskumom, vývojom a výrobou batérií. Tento krok pomôže posunúť vpred celý európsky sektor elektromobility. Zámerom je vybudovanie výskumného a vývojového centra vrátane výrobnej linky na Slovensku.

Spoločnosť vstúpila do strategického partnerstva v súvislosti s výstavbou výrobnej linky na batérie s výkonom 100 megawatthodín (MWh). Tá sa má začať už v prvej polovici roka 2020. Do konca roka 2021 má poskytnúť vlastné licencované riešenie pre autobatérie.

Celková investícia do vývoja spolu s nákladmi na výstavbu výrobnej linky by mala dosiahnuť 100 miliónov eur.

Matador bude pomáhať spoločnosti InoBat Auto počas obdobia výstavby, a to prostredníctvom zapojenia svojich inžinierskych a riadiacich tímov. Tie navrhujú najmodernejšie automatizované linky pre významných hráčov automobilového priemyslu. Aby projekt zohrával ešte silnejšiu strategickú úlohu, počíta sa s následným rozšírením výrobnej kapacity na 10 GWh, ktorá umožní hromadnú sériovú výrobu batérií.

„Desiatky rokov skúseností Matadora v automobilovom priemysle poskytnú spoločnosti InoBat Auto patentovaný prístup k vývojovému know-how pre našu plánovanú výrobnú linku, ako aj prístup k popredným výrobcom automobilov. Spolu s Matadorom a so spoločnosťou Wildcat, ktorá je naším technologickým partnerom v USA, InoBat Auto dopomôže európskemu trhu k nezávislosti na batériách z krajín mimo EÚ. Rovnako tak prispeje aj k transformácii slovenskej ekonomiky z čisto výrobnej na znalostnú,“ uviedol Marián Boček, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti InoBat.

Projekt InoBat Auto bol prvýkrát predstavený v júli tohto roka ako spoločné úsilie spoločností InoBat a Wildcat Discovery Technologies.

Súčasťou projektu je výrobná linka. Počíta sa s nepretržitým vývojom vlastných batérií v úzkej kooperácii s výrobcami elektrických vozidiel. (tasr)

Zdieľať

Volkswagen zaplatí 127 miliónov austrálskych dolárov (78,75 milióna eur) za urovnanie súdnych sporov s tisíckami tamojších klientov v súvislosti s emisným škandálom jeho dieselových modelov.

Nemecká automobilka zaplatí každému z majiteľov dotknutých dieselových vozidiel značky Volkswagen, Audi a Škoda zhruba 1400 dolárov.

„Je to významný krok k úplnému vyriešeniu súdnych sporov v Austrálii,“ uviedol hovorca spoločnosti.

VW v rámci urovnania sporu zaplatí aj právne trovy žalobcov. (tasr)

Zdieľať

Nemecko chce zaviesť limit pre budúci rozpočet európskeho bloku na roky 2021 – 2027 na úrovni 1 % jeho HDP. Tento limit je nižší ako 1,11 % HDP celej EÚ, ktorý navrhuje Európska komisia.

Štáty EÚ sa pripravujú na boj o rozpočet, ktorý sa bude schvaľovať na budúci rok. V pondelok sa v Bruseli zídu ministri financií EÚ, aby prediskutovali túto otázku.

Diplomatické zdroje uviedli, že Nemecko, najväčší čistý prispievateľ do spoločných pokladníc bloku, v pondelok predloží ministrom svoj návrh.

Ministri budú diskutovať aj o tom, či bude financovanie bloku podmienené zachovaním jeho hodnôt vrátane právneho štátu. Tento plán súvisí najmä s Poľskom a Maďarskom. (tasr)