Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Koľko zarobí mesačne zamestnanec Volkswagenu u nás? Pozrite si príklady

Za platy sa štrajkovalo prvé štyri dni pred závodom. Potom zostali zamestnanci doma. Foto N – Tomáš Benedikovič
Za platy sa štrajkovalo prvé štyri dni pred závodom. Potom zostali zamestnanci doma. Foto N – Tomáš Benedikovič

Obedy sú dotované, stravné a ďalšie položky sa odrátajú, až potom príde plat na účet. Vybrali sme tri modelové príklady, koľko sa zarába priamo vo výrobe.

Informácie o výplatách vo Volkswagene na Slovensku a aj pohľady na ne sa medzi štrajkujúcimi zamestnancami a vedením automobilky rôznia. Štrajkujúci zamestnanci naznačujú, že sumy, o ktorých hovorí vedenie, na výplatách nevidia.

Požiadali sme automobilku, aby nám ukázala modelové príklady výplat zamestnancov v rôznych tarifných triedach a aj aby vysvetlila, čo vstupuje do výplat a koľko približne môžu dostávať na účet ich zamestnanci vo výrobe.

1. Zamestnanec na linke, tarifná trieda číslo 3

V tarifnej triede číslo 3 je bežný zamestnanec výrobnej linky. Volkswagen má 12 taríf; ten, kto pracuje na linke, spravidla nemá vyššiu než šiestu platovú triedu.

Keď nastupuje do fabriky, dostáva druhú, niekedy tretiu tarifnú triedu.

Základný plat v triede číslo 3 je 797 eur.

K tomu sa priráta práca nadčas. V tomto príklade ide zhruba o 100 eur za nadčasy, ale prípad od prípadu sa líši.

Zamestnanci dostávajú aj takzvané príplatky za osobné a skupinové hodnotenie. Vypočítajú sa ako percento zo základného platu.

O príplatkoch rozhodujú šéfovia – tímlídri (vedú skupinu ľudí a ovládajú ich funkcie na linke, v prípade potreby ich zastupujú) a najmä supervízori (stoja nad tímlídrami).

Ak je osobné hodnotenie napríklad 5 %, k platu to znamená 39 eur navyše. Ak je skupinové hodnotenie napríklad 9 percent, priráta sa približne 70 eur.

Tento typ hodnotenia štrajkujúci zamestnanci v debatách často kritizujú. Je to hlavný nástroj, ako môžu supervízori alebo aj tímlídri podriadených ovplyvňovať.

„K hodnoteniu som dosť skeptický, dáva sa väčšinou podľa toho, ako dobre vychádza supervízor či tímlíder so zamestnancom,“ naznačil zamestnanec Kamil.

Za prácu na zmeny mimo rannej sa pripláca. Za prácu v poobednej zmene rátame v tomto prípade 13 eur, za tretiu, teda nočnú zmenu je navyše 37 eur mesačne (podľa toho, koľko kto v danom mesiaci v ktorej zmene pracuje).

Tí zamestnanci, ktorí vyrábajú luxusné SUV typu Audi Q7 alebo VW Touareg, pracujú v nepretržitej prevádzke. To znamená, že dva dni pracujú ráno, dva dni poobede a dva dni v noci, potom nasleduje voľno. Takáto práca má špeciálny príplatok, v tomto prípade 106 eur.

Nepretržitá prevádzka znamená, že sa ľudia v zmenách striedajú bez ohľadu na to, či je sobota, nedeľa alebo sviatok. Ak padne zmena na sviatok, môže to znamenať prírastok ku mzde v modelovom príklade 80 eur.

Hrubá mzda zamestnanca sa tak dostáva na úroveň približne 1240 eur.

Z hrubej mzdy odvádza zamestnanec odvody – približne 165 eur – a preddavok na daň – 144 eur.

Čistá mzda bude v tomto prípade zhruba 930 eur.

Toto však nie je suma, ktorá príde zamestnancovi na účet.

Odráta sa z nej totiž napríklad stravné. V závode majú zamestnanci predplatené karty, to znamená, že na obede iba priložia čip. Najviac sa dá z karty denne minúť 7 eur.

Obedy v podobe denného menu Volkswagen dotuje, jeden preto stojí zamestnanca asi 1,15 eura. Za celý mesiac ho vyjdú obedy obvykle na 30 eur. Toľko sa mu strhne z karty a o toľko menej peňazí príde zamestnancovi na účet.

Iná je situácia, ak okrem denného menu kupuje zamestnanec aj iné, nedotované produkty z ponuky v kantíne. V extrémnych prípadoch sa to môže dostať aj na sumu takmer 70 eur. Treba odrátať aj príspevok na odbory, teda niečo vyše 9 eur.

Ak budeme počítať s vyššou sumou v kantíne, dostane zamestnanec na účet 854 eur.

Korešponduje to s tvrdeniami niektorých štrajkujúcich zamestnancov, že po piatich rokoch dostávajú na účet 800 eur v čistom.

Zamestnanec v tejto tarife je pod firemným priemerom, ktorý spomína Volkswagen. Ten totiž uvádza priemernú hrubú mzdu vo výške 1 800 eur. V nej je už zarátaný aj trinásty a štrnásty plat i bonus za hospodárske výsledky.

Spomínaný zamestnanec z tretej tarify dostáva pri zarátaní bonusov priemerný hrubý plat 1360 eur.

Koľko približne predstavujú špeciálne bonusy, sa dočítate v nasledujúcom príklade.

Foto N – Tomáš Benedikovič

2. Pracovník vo výrobe, tarifná trieda číslo 4

Pozícia so základným platom približne 860 eur (príklad rátame na rok 2016).

Prirátame vyššie spomínané príplatky za zmeny či nadčasy, ako aj osobné ohodnotenia.

Dostaneme sa k hrubej mzde okolo 1 180 eur.

V tomto prípade sme vychádzali z toho, že zamestnanec pracuje na tri zmeny, ale cez víkend má voľno, pretože nevyrába SUV. Dostal však mimoriadnu odmenu 36 eur a do hry vstupujú nadčasy.

Zaplatí všetky odvody, teda 157 eur, a preddavok na daň vo výške 134 eur.

Jeho čistá mzda sa dostane na úroveň 888 eur.

Odrátajme 48 eur za stravné, necelých 9 eur na odbory (rátajú sa percentom zo mzdy) a náklady na dopravu autobusmi, ktoré objednáva Volkswagen.

Za dopravu zamestnancovi strhnú 55 eur, to je 30 % z celkových nákladov na dopravu, ktoré Volkswagen nedotuje. Príspevky na dopravu nie sú, ak dochádza do práce vlastným autom. V ponuke je zdarma miestna bratislavská linka.

Dotovanú autobusovú dopravu využíva 7940 z celkového počtu 12 300 zamestnancov VW.

V tomto prípade príde zamestnancovi na účet 776 eur.

Vo výplate za jún dostáva v júli takzvaný dovolenkový bonus. Je naviazaný na počet odpracovaných rokov; ten, kto pracuje vo firme menej ako 10 rokov, dostáva 60-percentný dovolenkový bonus.

Ráta sa ako priemer miezd z prvého polroka daného roka. V tomto prípade to vychádza na 762 eur.

Do výpočtu dovolenkového bonusu vstupuje odmena za hospodársky výsledok. Jej preddavok dostávajú zamestnanci koncom roka, minimálne 250 eur. Zvyšok prichádza s výplatou za marec, ráta sa ako koeficient bonusu z predchádzajúceho roka.

V tomto modelovom príklade z tarify číslo 4 to vyjde na niečo vyše 1000 eur.

V závode sa vypláca ešte vianočný bonus, opäť ide o percentá z platov podľa odpracovaných rokov. Kto pracuje vo firme menej ako štyri roky, dostáva 50 percent, kto viac ako 20 rokov, dostáva 100 percent.

V modelovom príklade z tarify 4 ide o 835 eur.

Keď sa hrubé mzdy (rôzne vysoké v jednotlivých mesiacoch) zrátajú, vychádza to na približne 1350 eur v priemere mesačne, v čistom na niečo vyše 1000 eur.

3. Tímlíder, pracuje vo firme 5 rokov, tarifná trieda 6

Táto pozícia má na rozdiel od nižších už aj funkčný príplatok – približne 60 eur mesačne.

Za jej základ rátame plat vo výške 918 eur.

Tímlídri však majú aj o stupeň vyššiu tarifu a aj výška tarifných miezd sa v posledných rokoch menila.

V mesiaci, do ktorého vstupuje väčšia časť odmeny za pracovné výsledky, môže hrubá mzda tímlídra prekonať 2700 eur.

V tomto prípade využíva autobusy od zamestnávateľa a má aj tretí pilier, na ktorý prispieva zamestnávateľ.

V mesiaci s mimoriadnou odmenou za hospodárske výsledky je jeho čistý príjem blízko priemerného hrubého platu, ktorý uvádza VW, teda 1800 eur.

So zarátaním všetkých bonusov a ostatných hrubých platov sa človek v tejto pozícii môže dostať na podnikový priemer v hrubej mzde, konkrétne okolo 1850 eur.

Šesťdesiat percent zamestnancov automobilky pracuje v tarifnej triede 6 a vyššie.

Dnes na DennikE.sk

 • Prognóza: Slovenská ekonomika by sa mala ku koncu tohto roka prepadnúť v stálych cenách o 6,1 %, odhadli bankoví analytici
 • Ropa:  Jej ceny pokračujú v prepade, klesla na 18-ročné minimum
 • Ekonomický newsfilter: Matovičova koalícia prekvapila, ohlásila trikrát väčšiu pomoc, ako sa čakalo
 • Obchod: Oddnes môžu otvoriť stavebniny, záhradkárstva aj optiky, musia zabezpečiť dezinfekciu a rozostupy
 • Automobilky: Toyota dočasne zastaví všetky svoje fabriky v Európe
 • Napíšte nám: Čo si myslíte o vládom balíku na pomoc ekonomike?

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomická nálada v eurozóne sa v marci pre koronavírus rekordne prepadla. Výrazne klesla dôvera medzi spotrebiteľmi aj vo všetkých hospodárskych odvetviach. V mnohých prípadoch sa tak stalo ešte pred zavedením koronavírusových obmedzení.

Index dôvery v eurozóne sa oproti februáru znížil o 8,9 bodu na 94,5 bodu. Ide o najvýraznejší medzimesačný pokles od roku 1985, keď sa začala táto štatistika sledovať, píše Reuters.

Hodnota ukazovateľa je najnižšia od roku 2013, ale mierne prekonala odhady analytikov.

Väčšina respondentov odpovedala na otázky pred zavedením opatrení proti šíreniu nákazy v jednotlivých štátoch. V prípade Nemecka a Talianska sa to týka 71 až 85 % odpovedí, vo Francúzsku vyše 95 %.

Zdieľať

Ceny ropy pokračujú v prepade, európska zmes Brent odpisuje zhruba 8 % a dostala sa pod 23 dolárov za barel, čo je najmenej od novembra 2002. Za výrazným zlacnením sú dosahy pandémie koronavírusu.

Pre koronavírus klesá dopyt nielen po rope, ale tiež po niektorých ďalších komoditách. Ťažba však zostáva vysoká, preto je na trhu čoraz viac ropy, ktorú teraz nikto nepotrebuje.

 • cena ropy Brent dopoludnia klesala o 8,2 % na 22,89 dolára za barel,
 • americká ľahká ropa WTI strácala 5,3 % na 20,38 dolára za barel. Ráno sa prepadla pod 20 dolárov a drží sa blízko 18-ročného minima.

Ceny ropy za uplynulý mesiac klesli o viac ako polovicu. Padať začali, keď sa Saudskej Arábii nepodarilo presvedčiť Rusko, aby podporilo spoločnú dohodu s kartelom OPEC o koordinovanom znížení ťažby. Obe krajiny potom oznámili, že ju zvýšia.

Deje sa tak v čase, keď rafinérie po celom svete spracovávajú menej ropy a klesá dopyt po pohonných látkach, pretože letecké spoločnosti odstavili veľkú časť flotily. Na cestách je tiež menej áut, keďže mnohé krajiny pre koronavírus obmedzili cestovanie.

Podľa analytikov je kolaps dopytu pre koronavírusové opatrenia hlavným dôvodom prepadu cien ropy. (čtk, bbc)

Zdieľať

Reťazec Tesco prijal viac ako 850 nových dočasných kolegov, vytvoril pre nich flexibilné pracovné miesta na dobu určitú. Chce tak uspokojiť zvýšený dopyt zákazníkov po potravinách v obchodoch a pri online nakupovaní.

Tesco spustilo intenzívnu náborovú kampaň na Slovensku a vo všetkých ďalších krajinách strednej Európy, kde pôsobí. Tvrdí, že promptnou reakciou na aktuálnu mimoriadnu situáciu sa podarilo pomôcť mnohým rodinám, ktoré teraz čelia dočasnej strate zamestnania.

O dočasné pracovné miesta prejavilo záujem približne 1100 uchádzačov. Tesco prijalo nových kolegov najmä do tímov v pokladniciach, doplňovania tovaru a Tesco Online nákupov. Priemerný vek uchádzačov bol 35 rokov. Väčšina z nich pôvodne pracovala v gastronómii a hotelierstve, taxi službách či vo výrobnom sektore.

Zdieľať

Maloobchodníci nepovažujú opatrenia vlády za dostatočné

Limit príspevkov 200-tisíc eur na jednu firmu považujú maloobchodníci za diskriminačný a potrebujú pomôcť najmä s nájomným. Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, do ktorej sa zapojilo takmer 50 obchodov, napriek tomu opatrenia vlády na riešenie dôsledkov epidémie víta a chce jej pri tvorbe ďalších opatrení pomôcť.

„Vítame rozhodnutie vlády Slovenskej republiky prijať viacero opatrení na ochranu podnikateľov a živnostníkov pred dopadmi pandémie Covid-19. Rozumieme, že ide len o prvý návrh opatrení novej vlády, avšak ako iniciatíva združujúca slovenských maloobchodníkov ich v tejto chvíli nepovažujeme za dostatočné, keďže neriešia viacero problémov, ktorým maloobchodníci čelia,“ píše sa vo vyjadrení iniciatívy, ktoré podpísali zástupcovia spoločnosti NAY, Martinusu, FAnn-Parfumérie, Cinemaxu a ďalších maloobchodných firiem z rôznych segmentov maloobchodu.

Na čo upozorňujú obchodníci: 

 • Viaceré opatrenia sú nedostatočne zadefinované a z pohľadu maloobchodníkov zatiaľ nejednoznačné.
 • Nastavený maximálny limit príspevkov 200-tisíc eur na jednu spoločnosť považujú za diskriminačný voči väčším zamestnávateľom a môže mať za následok ohrozenie veľkého množstva pracovných miest.
 • Žiadne z opatrení nepomáha riešiť problém s platením nájomného. Väčšina prenajímateľov naďalej vyžaduje platby aj za prenájom priestorov prevádzok, ktoré obchodníci v súčasnosti nemôžu využívať.
 • Maloobchodníci patria medzi najviac zasiahnutú časť slovenskej ekonomiky, preto vyzývajú vládu, aby pripravila aj adresné opatrenia pre tento segment.
 • Okrem kompenzácie miezd zamestnancov považujú za nutné pripraviť aj legislatívnu úpravu vzťahov s prenajímateľmi tak, aby boli vzájomné vzťahy oboch strán rovnocenné.

Iniciatíva maloobchodníkov zároveň deklaruje, že sú pripravení na takýchto opatreniach spolupracovať a kedykoľvek ich konzultovať.

Zdieľať

Slovenská ekonomika by sa mala ku koncu tohto roka prepadnúť v stálych cenách o 6,1 %. Vyplýva to z marcovej makroekonomickej predikcie vybraných bánk, ktorú zverejnila Národná banka Slovenska.

Analytici medzimesačne výrazne zmenili odhad rastu HDP na tento rok. Zatiaľ čo ešte vo februári očakávali 2,2 % rast ekonomiky, ku koncu tohto roka podľa marcového prieskumu má klesnúť o 6,1 %.

Ku koncu tohto roka by sa mala výraznejšie zvýšiť aj nezamestnanosť. Podľa odhadov by mala dosiahnuť 7,8 %, ešte vo februári analytici očakávali, že bude na úrovni 5,9 %.

Spomaliť by sa mal aj rast nominálnych miezd. Tie by v tomto roku mali dosiahnuť tempo rastu na úrovni 3 %, vo februári analytici očakávali rast na úrovni 7,6 %.

Miera zamestnanosti by ku koncu tohto roka podľa analytikov mala klesnúť o 1,7 %, vo februári očakávali jej rast na úrovni 1,2 %.

Budúci rok však bankoví analytici mierne zlepšili odhad rastu o 2,6 percentuálneho bodu a ekonomika má rásť 4,7 % tempom v stálych cenách.

Ku koncu budúceho roka by mala zamestnanosť dosiahnuť rast 1,3 %, miera nezamestnanosti by mala zostať na vyššej úrovni, a to 7,3 %, a nominálne mzdy by mali rásť 3,7 % tempom. (tasr)

Zdieľať

Prišiel už aj prvý posun v cene hypoték, v UniCredit pod jedným percentom nebudú

UniCredit Bank na Slovensku zdražuje hypotéky minimálne o pol percentuálneho bodu, so sadzbou pod jedno percento ich klient nezoženie. Ani nie pred tromi týždňami banka začala ponúkať hypotéky za 0,59 %, no nevystihla správny čas, pandémia koronavírusu zastavila ekonomiku.

UniCredit Bank, hoci patrí v úverovaní obyvateľstva k menším hráčom, ukazuje, že hypotéky môžu byť aj drahšie. Hoci ešte pred tromi týždňami rozhodnutie posunúť sadzby o desatinu percentuálneho bodu naznačovalo jej apetít zabojovať o hypotekárneho klienta – a to aj cenou, teraz je všetko inak.

Namiesto toho, aby sa vrátila k pôvodnej cene, posunula minimum, za ktoré hypotéky ponúka, až nad jedno percento. Podľa Finančného kompasu pri fixácii na tri roky sa cena začína od 1,09 percenta, fixácia na štyri a päť rokov je postupne o desatinu bodu vyššia. Pri fixe na sedem rokov je sadzba už 1,49 percenta a na desať rokov 1,69 percenta (doteraz bola 0,79 percenta).

Zmena sadzieb „od“ je v prípade UniCredit prvá jasná reakcia na krízu aj v cene. Ostatné banky zatiaľ ofiicálne úrokové sadzby nemenia.

Výrazne však obmedzujú klientelu, ktorá môže na hypotéky siahnuť. Podnikatelia nepodnikajúci v takých segmentoch, ktoré majú teraz rušno (napríklad zdravotníci, lekári), môžu mať stopku. Najmä ak sú z oblastí, kde majú podniky teraz zakázané byť otvorené.

Hoci ostatné banky oficiálne úrokové sadzby nemenia, neznamená to, že tí klienti, ktorí úver dostanú, ho nedostanú za vyššiu cenu, než by mali pred nástupom pandémie. Začala sa kríza, otázka nebude za koľko, ale či banky vôbec budú peniaze požičiavať.

Skutočné sadzby sa môžu dostať vyššie nielen pre vyššie riziko, ktoré teraz banky podstupujú pri úverovaní. No aj preto, že v hypotékach si posledné roky dovolili ísť do takej nízkej úrovne, že ich to teraz trápi, môžu tak chcieť sadzby opraviť.

Zdieľať

Obchody môžu od pondelka vpúšťať dnu len obmedzený počet zákazníkov – jedného na 25 metrov štvorcových. Pred niektorými prevádzkami sa začínajú tvoriť rady aj v čase, keď je predaj obmedzený len pre seniorov.

Foto N - Kaufland v Petržalke
Foto N – Kaufland v Petržalke
Zdieľať

Burza v Šanghaji sa v 1. štvrťroku dostala na čelo rebríčka svetových búrz s najväčším počtom primárnych ponúk. Vrátila sa naň po takmer troch rokoch aj napriek tomu, že trhmi otriasala epidémia koronavírusu šíriaceho sa z Číny.

Celkom 33 firiem na hlavnej burze a na trhu STAR zameranom na začínajúce firmy získalo 7,3 miliardy dolárov, píše Reuters. Najväčšiu primárnu ponuku akcií mala Beijing-Shanghai Speed Railway, získala 4,4 miliardy dolárov.

Na druhej v poradí, americkej burze Nasdaq, vyťažilo 17 podnikov z IPO spolu 5,1 miliardy dolárov.

Podľa analytikov Šanghaj triumfoval vďaka obrovskému počtu čínskych startupov a rastúcou tendenciou čínskych firiem ponúknuť akcie na domácom trhu, kde získajú väčšie ohodnotenie.

Čínskym burzám sa v úvode roka darilo lepšie než západným. Hlavný akciový index búrz v Šanghaji a Šen-čene CSI 300 klesol od začiatku roka o 9,4 %, zatiaľ čo americký S&P 500 o 21 % a paneurópsky STOXX 600 o 25 %.

Zdieľať

Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nehovorí, kto bude viesť Všeobecné zdravotnú poisťovňu. Po tom, čo minister odvolal doterajšiu šéfku poisťovne Ľubicu Hlinkovú, má poveriť riadením jedného z členov predstavenstva. Zatiaľ nie je jasné, ktorého. „Uvedené ešte prechádza posudzovaním,“ tvrdí ministerstvo.

Zdieľať

Združenie automobilového priemyslu je znepokojené opatreniami, ktoré na podporu ekonomiky predstavila vláda. Podľa zástupcov automobiliek je podpora priemyslu oproti iným krajinám nedostatočná a mala by zahŕňať aj veľké podniky.

Automobilkám chýbajú aj opatrenia na podporu dočasného skrátenia pracovného času (kurzarbeit/short time work), ktoré by im umožnili zachovať pracovné miesta.

„Prijaté opatrenia hodnotíme ako nedostatočné pre záchranu slovenskej ekonomiky a udržateľnej životnej úrovne zamestnancov a ich rodín v porovnaní s inými európskymi krajinami, ako sú napríklad Nemecko, Rakúsko, Veľká Británia či krajiny s porovnateľným typom ekonomík,“ uviedlo združenie v reakcii na zverejnené opatrenia.

Tieto krajiny podľa združenia razantne pristúpili k plošnej záchrane ekonomiky aj pracovných miest tým, že vo svojich právnych systémoch buď už majú, alebo momentálne urýchlene prijímajú princípy „kurzarbeit/short time work“.

„Princíp, keď štát a zamestnávateľ združia prostriedky, a tak sa postarajú spoločne o udržanie pracovného miesta, je vnímaný ako jeden zo základných a účinných princípov na udržanie ekonomiky v chode, elimináciu hrozby prudkého nárastu nezamestnanosti a zániku firiem bez náhrady v budúcnosti, a to bez ohľadu na to, aká je firma veľká,“ zdôraznilo združenie.

Pokiaľ štát tento nástroj nepodporí, môže to mať podľa združenia pre priemysel a pre príjmy Slovenska devastačné následky, ktoré môžu spôsobiť „nezvrátiteľné škody“.

Združenie očakáva od vlády v čo najkratšom čase zvolanie opätovného rokovania so zástupcami zamestnávateľov o vytvorení balíka opatrení aj na podporu veľkých podnikov a zamestnávateľov. (tasr)

Zdieľať

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku bola na začiatku marca oproti stavu spred mesiaca optimistickejšia. Sezónne upravený indikátor spotrebiteľskej dôvery medzimesačne vzrástol o 3,3 bodu na hodnotu -7,8.

„Respondenti boli optimistickejší pri všetkých štyroch zložkách indikátora, najmä v očakávaniach celkovej hospodárskej situácie a úspor domácností, menej v očakávaniach finančnej situácie domácností a vývoja nezamestnanosti. V porovnaní so situáciou pred rokom boli respondenti pesimistickejší o 0,8 bodu a aktuálny výsledok aj naďalej prevyšuje dlhodobý priemer,“ informuje Štatistický úrad.

Prieskum bol vykonávaný v prvej polovici marca, preto následky rozšírenia nákazy koronavírusom a zavedenia preventívnych opatrení sú v prieskumoch zachytené len čiastočne.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať