Denník N

Aké dôchodky dostávajú Slováci ?

Podľa údajov Sociálnej poisťovne vzrástol od roku 2005 počet starobných dôchodcov o približne 140 000 osôb na 1,05 milióna.

Pritom platí, že v súčasnosti má Slovensko jednu z najmladších populácií v rámci  Európskej únie, čo v praxi znamená veľa pracujúcich a tým pádom aj relatívne dosť prostriedkov na penzie súčasných dôchodcov.

Najrýchlejšie tempo starnutia v rámci EU

Zarážajúce je, že demografi predpovedajú Slovensku najrýchlejšie tempo starnutia v rámci celej Európskej únie.  Odborníci na dôchodkovú problematiku varujú, že s penziami z prvého dôchodkového piliera to bude čoraz horšie. Spoliehať sa na vetu „štát sa postará“, považujú za chybu, keďže počet dôchodcov na Slovensku sa bude postupne približovať počtu pracujúcich.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Rozdelenie starobných dôchodkov podľa ich výšky ukazuje, že až skoro tretina slovenských dôchodcov dostáva v súčasnosti penziu od 305 po 410 €. Po uvedomení si len základných nákladov na bývanie je zrejmé, že finančnú zodpovednosť za roky, ktoré každý z nás strávi na dôchodku nemôžeme zvaliť len na štát.

Zobrať zodpovednosť za vlastný dôchodok do vlastných rúk, vyžaduje pochopiť 3 základné pravidlá individuálneho sporenia si na dôchodok:

  1. Zadefinujte si, koľko si chcete na dôchodok nasporiť a akú mesačnú dávku očakávate navyše k štátnemu dôchodku.
  2. Kto si začne sporiť v mladom veku, môže si dovoliť odkladať výrazne menej.
  3. Priebežne si kontrolujte, či s blížiacou sa penziou výška vašich úspor napĺňa vaše očakávania.

Štátom najviac zvýhodnená forma individuálneho sporenia na dôchodok je doplnkové dôchodkové sporenie, tzv. tretí pilier.

Odhad dôchodku uvidíte už aj v mobilnej aplikácii

Začiatkom tohto roka Doplnková dôchodková spoločnosť (DDS) Tatra banky, ako prvá na Slovensku, začala zobrazovať sporiteľom odhad doplnkového dôchodku vychádzajúceho z tretieho piliera. Účastníci sporenia tak dostávajú ucelenú informáciu o ich predpokladanej nasporenej sume v treťom pilieri k veku 62 rokov a odhad doplnkového dôchodku vyplácaného na mesačnej báze počas 10 rokov. Odhady budúcich dôchodkov majú všetci klienti DDS Tatra banky k dispozícii v mobilnej aplikácii Tatra banka a v Internet bankingu.

Zistiť viac

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie