Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Volkswagen pôjde ťažko napodobniť. V nemeckej fabrike sa štrajkuje inak než v kórejskej

Štrajk v bratislavskej automobilke trval týždeň a stal sa celospoločenskou záležitosťou. Foto N – Tomáš Benedikovič
Štrajk v bratislavskej automobilke trval týždeň a stal sa celospoločenskou záležitosťou. Foto N – Tomáš Benedikovič

Odborári v Kii musia sídliť mimo fabriku a rozprávajú o nátlaku na robotníkov, ktorí sa rozhodnú angažovať. Aj preto môže byť štrajk z bratislavskej automobilky len ťažko prenositeľný do iných fabrík.

Žilinský odborár Miroslav Chládek sledoval štrajk v bratislavskom Volkswagene s veľkým záujmom. Označuje ho dokonca za „vysokú školu“ pre slovenských odborárov.

Doteraz podľa neho nebolo jasné, či si taká veľká automobilka ako Volkswagen, dovolí zastaviť na niekoľko dní výrobu, ba ani to, ako sa v tejto hre nervov zachovajú štrajkujúci zamestnanci.

„Neviete dopredu, či zostanú zomknutí, či štrajk prebehne pokojne a môžete iba špekulovať, ako dlho si vedenie firmy dovolí nechať linky stáť,“ hovorí.

Chládek vedie odbory v žilinskej automobilke Kia. Aj on so svojimi kolegami v marci hrozil štrajkom, nakoniec sa však s vedením Kie dohodli na navýšení „po dobrom“. „Určite budeme skúsenosti z Volkswagenu analyzovať, do budúcna to môže byť pre nás cenná lekcia,“ hovorí.

Hneď vzápätí však dodáva, že organizovať robotníkov v nemeckej fabrike je niečo iné ako v kórejskej. Zatiaľ čo v nemeckej podľa neho vládne „socializmus“, v ázijskej je to „čistý kapitalizmus“.

„Keď v Nemecku vo fabrike podpíšete pracovnú zmluvu, hneď vám ukážu aj kanceláriu odborov, aby ste tam podpísali vstup. Vedenie v našej firme sa naopak snaží robotníkov od práce v odboroch všemožne odrádzať,“ hovorí Chládek.

Odborári mimo fabriku

Chládek manažérov Kie obviňuje z toho, že angažovaných robotníkov perzekvuje – napríklad im majstri nepodpíšu voľno, keď potrebujú, alebo im siahajú na pohyblivé zložky mzdy.

„Jeden kolega sa podieľal na našom kolektívnom vyjednávaní, následne dostal nulovú odmenu, hoci robil rovnako ako ostatní. Bežní robotníci sa potom boja ozvať,“ tvrdí Chládek.

Vedenie Kie tieto obvinenia odmieta. Zamestnanci sú vraj hodnotení výlučne podľa svojho výkonu. „Naša spoločnosť ani nemá informáciu, ktorí zamestnanci sú členmi odborovej organizácie, preto tieto tvrdenia považujeme za neopodstatnené, “ namieta hovorca Jozef Bačé.

Niektoré „kultúrne odlišnosti“ sú však zjavné už na prvý pohľad. Napríklad odborári z Kie, na rozdiel od tých z Volkswagenu, nesídlia priamo vo fabrike, ale firma im platí kancelárie v širšom centre Žiliny.

K zamestnancom to preto majú niekoľko kilometrov. „Jednoducho nás tu nechcú mať na očiach,“ hovorí Chládek.

Nie sú odbory ako odbory

Na tom, či si robotníci z Volkswagenu štrajkom polepšili, nie je jednoznačná zhoda. Isté však je, že ich akcia pritiahla pozornosť médií a politikov, ktorí ju priamo či nepriamo podporili.

„Uvedomujem si, že nejaké rozdiely v mzdách medzi krajinami musia byť, rovnako si však myslím, že ľudia majú právo sa domáhať vyšších platov. Preto považujem túto otázku za oprávnenú, aby sa o nej diskutovalo,“ vyhlásil napríklad premiér Robert Fico.

Lenže skúsenosť z Volkswagenu sa nedá len tak jednoducho preniesť do iných fabrík. Tamojšie Moderné odbory zastrešujú podľa šéfa Zoroslava Smolinského 70 percent zamestnancov. Na porovnanie: odbory v Kii podľa Chládka združujú dvadsaťpäť percent.

„Robiť odborára v nemeckej firme je radosť, dajú vám, čo chcete, vládne tam úplne iná kultúra. V talianskej alebo kórejskej fabrike by to pán Smolinský také ľahké nemal,“ poznamenal nedávno Emil Machyna, šéf Odborového zväzu KOVO, od ktorého sa Moderné odbory nedávno odtrhli.

Srbi na ceste

Ešte horšia situácia môže vládnuť v subdodávateľských firmách, ktoré sú menej na očiach než veľké automobilky. Napríklad v Považskej Bystrici funguje firma Seoyon, ktorá vyrába rôzne automobilové súčiastky.

Viacerí zamestnanci sa tam dlhodobo sťažujú na nízke platy (okolo 500 eur čistého) a na stále vyššie normy. Odbory sú tam napriek tomu málo viditeľné a majú aj výrazne ťažšiu pozíciu. Firma dováža desiatky agentúrnych pracovníkov zo Srbska a nemá ani motiváciu zvyšovať slovenským robotníkom platy, pretože ich môže jednoducho nahradiť.

„Veľmi záleží, či ide o tradičnú fabriku, kde môže byť kontinuita ešte z minulého režimu, keď zamestnanci vstupovali povinne do ROH. Alebo ide o firmu na zelenej lúke, kde sa musia odbory vybudovať odznova,“ hovorí Ján Gabonay, šéf odborárov v SEZ Krompachy.

Ďalšou vecou je, v akej je fabrika kondícii. Napríklad bratislavský Volkswagen je pokladaný za úspešnú firmu, ktorá dlhodobo rozširuje výrobu a len za minulý rok dosiahla zisk pred zdanením 230 miliónov eur. „S tým potom môžu pred vedením operovať aj odbory,“ dodáva Gabonay.

Odborárove schopnosti

A v neposlednom rade záleží na samotných odborároch. Prakticky len oni môžu viesť kolektívne vyjednávanie, ktoré sa následne plošne dotkne všetkých zamestnancov.

Prvá vec je percento ľudí, ktoré dokážu do odborov pritiahnuť. „Obľúbená otázka manažmentu voči odborom znie: koľko pracovníkov vlastne zastupujete,“ hovorí Gabonay.

Druhá vec sú ich schopnosti. „Je lepšie, keď máte aj menšie percento ľudí v odboroch, ale sú to ľudia, ktorí sa tomu venujú naplno, alebo tam máte len tých, ktorí sú tam kvôli uterákom, bonboniérám a ďalším odmenám,“ vysvetľuje Stanislav Ľupták, predseda odborov v PPS Detva.

Ľuptákovi sa pred niekoľkými mesiacmi podarilo zorganizovať úspešný štrajk v Detve. Robotníkom pridali k platu 45 eur a dokonca im preplatili aj mzdu za dni štrajku.

Ľupták však pripomína, že napríklad on sa venuje odborárskej práci viac než dvadsať rokov. Absolvoval rôzne školenia, vrátane školení vo Washingtone, stretáva sa s odborármi z ďalších krajín.

„Ukázali nám rôzne spôsoby nátlaku a ich manažovanie. Boli sme napríklad vo firme, kde štrajk trval siedmy rok,“ hovoril nedávno Ľupták.

Pomoc z ústredia…

V niektorých iných fabrikách sa odborári rekrutujú z bežných zamestnancov, pre ktorých je výhra už len to, že nemusia pracovať na linke.

Teoreticky však všetci majú rovnaké možnosti. Absolútnu väčšinu odborárov v priemysle zastupuje Machynovo OZ KOVO – výnimkou je len spomínaný Volkswagen, kde sa odborári na jeseň odtrhli.

KOVO v prípade štrajku ponúka miestnym odborovým organizáciám svojich právnikov, aby vedeli, čo si voči manažmenu môžu dovoliť.

„Táto pomoc je veľmi dôležitá, pretože jednotlivé organizácie nemajú peniaze na to, aby si sami platili takýto servis,“ hovorí Ľupták.

…iba pre niekoho

V minulosti sa však ukázalo, že aj zo strany OZ KOVO existuje selektívny prístup k fabrikám. Príkladom bol kórejský výrobca elektroniky Samsung v Galante a vo Voderadoch, kde sa zamestnanci dlhodobo sťažovali na to, že údajne museli pracovať v nedôstojných podmienkach.

V Samsungu síce formálne fungovala aj organizácia OZ KOVO, podľa viacerých svedectiev však bola takmer neviditeľná. „Odbory tam fungujú len formálne. Zdá sa mi to zvláštne a neviem si vysvetliť, čo je za tým,“ povedal pred dvoma rokmi poslanec Gábor Gál (Most-Híd), ktorý sa pomermi v Samsungu zaoberal.

Denník N neskôr zistil, že Samsung posielal centrále OZ KOVO finančné dary vo výške zhruba 150-tisíc eur.

Predseda zväzu Machyna však odmietol, že by to bola odmena za pasivitu odborárov. „My sme v Samsungu dohodli kolektívnu zmluvu, navýšenie platov i ďalšie benefity pre zamestnancov. Nie je pravda, že by sme boli pasívni,“ povedal Machyna.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Začína sa žiť, plánujte cesty (po Slovensku)
 • Nedeľný predaj: Prieskum Focusu pre obchodníkov ukazuje nový pohľad
 • EÚ: Nezamestnanosť v eurozóne v apríli vzrástla na 7,3 %, rekordy ešte netrhá
 • Burzy: Do britského indexu FTSE 100 pribudol český Avast
 • Burzy: Nasdaq sa blíži maximu, nemecký DAX stúpol od začiatku júna o 8 %
 • Železnice: ZSSK plánuje v „určitej miere“ obnoviť komerčné IC vlaky
 • Pomoc: O odklad splatnosti preddavku na poistné za marec požiadalo poisťovne vyše 12 000 zamestnávateľov a SZČO
Zdieľať

Úrady práce zatiaľ nestíhajú kontroly tých, čo dostali príspevok. Podľa Krajniaka však kontrolovať budú

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Niekoľko stoviek podnikateľov získalo v marci pomoc, hoci zrejme mali dlh v Sociálnej poisťovni, zistil ekonóm a dátový špecialista Brian Fabo. Úrady práce teraz kontrolovať žiadosti nestíhajú, hovoria však, že kontroly budú.

Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Opäť sa otvára diskusia o európskych daniach

Maľba na múre v belgickom Wetterene. Ilustračné foto - TASR/AP
Maľba na múre v belgickom Wetterene. Ilustračné foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • Obnovu EÚ po koronakríze majú pomôcť financovať aj európske dane.
 • Komisia otvára diskusiu o najväčšej európskej legislatíve pre digitálny obsah a služby.
 • Vďaka výraznému navýšeniu Fondu pre spravodlivú transformáciu môže Slovensko získať päťkrát viac peňazí.

Minúta po minúte

Zdieľať

Nemecké vládne strany schválili nový balík opatrení na podporu ekonomiky v hodnote 130 miliárd eur. Konzervatívci Angely Merkelovej a sociálni demokrati prekonali rozdielne názory na stimuly na kúpu nových áut či úľavy pre zadlžené obce.

Stimulačný balíček je podstatne väčší než podobné opatrenia v ďalších krajinách eurozóny, uviedla agentúra Reuters.

 • Markus Söder, predseda Kresťanskosociálnej únie (CSU) za hlavný bod stimulačného balíka považuje zníženie dane z pridanej hodnoty z 19 na 16 percent, respektíve zo siedmich na päť percent pri zníženej sadzbe DPH. Týkať sa to bude obdobia od 1. júla do konca tohto roka.
 • Rodiny s deťmi dostanú jednorazovú dávku vo výške 300 eur na každého potomka.
 • Veľká koalícia sa rozhodla, že nebudú vyplácané príspevky na kúpu nových nízkoemisných áut na naftu a benzín. Naopak, významne plánuje podporovať predaj elektromobilov.
 • Spolková vláda chce tiež miliardami eur podporiť železničnú spoločnosť Deutsche Bahn, ktorá v čase krízy spojenej s koronavírusom prišla o drvivú časť príjmov.

V marci nemecký parlament schválil prvý záchranný balík v hodnote 750 miliárd eur. Napriek stimulom sa predpokladá, že Nemecko v tomto roku zažije najprudší hospodársky pokles od druhej svetovej vojny.

Vláda koncom apríla predpovedala, že hrubý domáci produkt Nemecka tento rok klesne o 6,3 percenta. V budúcom roku počíta vládna prognóza s rastom HDP o 5,2 percenta.

Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe a najväčším obchodným partnerom Slovenska. (čtk)

Zdieľať

Akcie v USA dnes pokračovali v raste. Index technologického trhu Nasdaq sa priblížil svojmu historickému maximu. Obchodníci prevažne ignorovali sociálne nepokoje a zameriavajú sa na rušenie obmedzení a signály hospodárskeho oživenia.

Ako rástli akcie na Wall Street

 • Index Dow Jones vzrástol o 2,05 percenta na 26.269,89 bodu.
 • Širší index Standard & Poor’s 500 sa posilnil o 1,36 percenta na 3122,87 bodu.
 • Index technologického trhu Nasdaq sa zvýšil o 0,78 percenta na 9 682,91 bodu.

Čo hovorí analytik

 • „S tým, ako sa trh vracia k historickým maximám, panuje nálada, že ekonomike sa v druhej polovici roka povedie lepšie,“ konštatoval Joseph Sroka zo spoločnosti NovaPoint. „Ak sa nebude opakovať nejaká udalosť podobná pandémii choroby COVID-19, potom by mal nastať robustný návrat k rastu,“ dodal.

Kto rástol

 • Index Dow Jones ťahali smerom nahor najmä akcie amerického výrobu leteckej techniky Boeing. Po správe, že v spoločnosti získala podiel firma Third Point investora Daniela Loeba, si pripísali 13 percent.
 • Prevádzkovateľ alternatívnej taxislužby Lyft oznámil, že v máji jazdy stúpli o 26 percent. Jeho akcie obchodovanie uzavreli rastom o 8,7 percenta.
 • O 12,3 percenta sa posilnili akcie výrobcu čipov Microchip Technology, ktorý zvýšil výhľad tržieb a zisku pre nastávajúci štvrťrok.
 • Akcie spoločnosti Zoom Video Communications, ktorá poskytuje služby vzdialených konferencií, si pripísali 7,6 percenta. Firma takmer zdvojnásobila výhľad tohtoročných tržieb.
 • Kozmetický spoločnosť Coty oznámila spoluprácu s celebritou Kim Kardashianovou. Akcie Coty dnešnú seansu uzavreli rastom o 13,4 percenta.

Európa dnes rástla ešte viac

 • Hlavný nemecký index DAX si dnes polepšil o 3,88 percenta. Od začiatku júna vyskočil takmer o 8 percent. Hlavný nemecký index už zmazal tri štvrtiny strát, ktoré zaznamenal počas pádu od konca februára do polovice marca spôsobenom koronakrízou.
 • Kľúčový francúzsky index CAC 40 dnes vzrástol o 3,36 percenta, britský FTSE 100 o 2,61 percenta a paneurópsky index Stoxx Europe 600 o 2,54 percenta. (čtk, tasr, n)
Index Nasdaq. Screenshot - Google
Index Nasdaq. Screenshot – Google
Zdieľať

Európska komisia navrhla úpravy rozpočtu EÚ na rok 2020 s cieľom sprístupniť už teraz dodatočných 11,5 miliardy eur na obnovu po koronakríze. Komisia ich navrhuje poskytnúť najpostihnutejším regiónom, na záchranu ohrozených podnikov a na núdzovú pomoc mimo hraníc EÚ.

Eurokomisár zodpovedný za rozpočet EÚ Johannes Hahn  uviedol, že na ceste k hospodárskej obnove bude nevyhnutné, aby sa čo najskôr, a teda ešte v tomto roku sprístupnili ďalšie finančné prostriedky.

Návrh je technickým doplnkom veľkého plánu obnovy, ktorý exekutíva EÚ predložila minulý týždeň a ktorý sa skladá z nového nástroja na oživenie hospodárstva s názvom „EÚ novej generácie“ v hodnote 750 miliárd eur.

Komisia navrhuje získať 750 miliárd eur na finančných trhoch a nasmerovať ich k hospodárskej obnove EÚ. Aby to bolo možné, eurokomisia navrhla zvýšiť dočasne strop vlastných zdrojov dlhodobého rozpočtu (maximálna výška odvodov, ktoré môže Únia od členských štátov požadovať na pokrytie svojich finančných záväzkov), ako aj strop skutočných výdavkov.

Na dosiahnutie tohto cieľa EK navrhla zmeniť a doplniť právny text, ktorý stanovuje podmienky na financovanie rozpočtu EÚ. Tieto zmeny si vyžadujú jednomyseľné rozhodnutie všetkých členských štátov EÚ.

Na preklenutie obdobia, ktoré je potrebné na dosiahnutie ratifikácie zmeneného a doplneného právneho aktu o vlastných zdrojoch a na sprístupnenie potrebného financovania zamestnancom, podnikom a členským štátom už v roku 2020, eurokomisia navrhla úpravu súčasného dlhodobého rozpočtu na roky 2014 – 2020 s cieľom umožniť vyššie výdavky už v priebehu tohto roku.

Stredajší návrh kolégia komisárov má zabezpečiť, aby dodatočných 11,5 miliardy eur pre Nástroj na podporu solventnosti (REACT-EU) a Európsky fond pre trvalo udržateľný rozvoj (EFSD) boli k dispozícii už tento rok, a to čo najskôr, ako to bude možné. (tasr)

Zdieľať

Do indexu londýnskej akciovej burzy FTSE 100 pribudol aj český výrobca antivírusových programov Avast. Vôbec prvýkrát je v indexe spoločnosť so sídlom v jednom z bývalých európskych sovietskych satelitov. (čtk)

Zdieľať

Wizz Air za finančný rok do marca zvýšili počet cestujúcich o 16 % na 40 miliónov, stúpli im aj tržby z predaja leteniek a zisk. Maďarské aerolínie začali medzi prvými obnovovať lety po koronakríze a oznámili otvorenie nových základní.

Wizz Air neposkytli výhľad na nový fiškálny rok od apríla pre koronakrízu, ktorá výrazne obmedzila lety. Podľa vedenia firmy zatiaľ nie je jasné, ako sa bude vyvíjať dopyt.

Aerolínie po celom svete oznamujú prepúšťanie a redukciu flotily, aby prežili pandémiu, ktorá na vyše dva mesiace zastavila leteckú dopravu. Firmy v odvetví tak zostali bez príjmov.

Wizz Air zrušil 1000 pracovných miest. Tvrdí, že nemá finančné problémy a disponuje hotovosťou 1,5 miliardy eur. Maďarské aerolínie sú európskou nízkonákladovou trojkou podľa počtu pasažierov za Ryanairom a easyJetom. (reuters, čtk)

Zdieľať

Sprostredkovatelia tlačia pri hypotékach ľudí do rizika, začnime debatu o ich províziách, hovorí NBS

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Finanční sprostredkovatelia tlačia ľudí pri úveroch na bývanie do vyššieho rizika. Národná banka Slovenska to dokumentuje číslami a tvrdí, že sprostredkovatelia nosia bankám potenciálne rizikovejšie úvery a klientom ani nezabezpečia lepšiu úrokovú sadzbu.

Zdieľať

TUI sa dohodla s Boeingom na odškodnom za nútené odstavenie lietadiel 737 Max a ich meškajúce dodávky. Výška náhrady pre najväčšiu európsku cestovnú kanceláriu sa odhaduje na 300 miliónov eur.

TUI uviedla, že Boeing v najbližších dvoch rokoch zaplatí „výrazný podiel na škode“, ktorá jej vznikla, konkrétnu sumu však neprezradila.

Nemecká cestovka utrpela v uplynulom finančnom roku pre odstavené stroje 737 Max stratu 293 miliónov eur. Tento typ lietadiel má zákaz prevádzky po dvoch nehodách od vlaňajšieho marca a Boeing pozastavil jeho výrobu.

TUI mala v tom čase vo flotile 15 boeingov 737 Max a osem ďalších jej mal výrobca dodať v roku 2019. TUI patrí spoločne s piatimi aerolíniami z Nemecka, Británie, Belgicka, Holandska a Švédska k najväčším európskym objednávateľom strojov typu 737. (ft, čtk)

Zdieľať

Warner Music Group získala z uvedenia akcií na burze v New Yorku 1,93 miliardy dolárov. Ide o zatiaľ najväčšiu tohtoročnú primárnu ponuku akcií v Spojených štátoch.

Firma ponúkla na predaj 77 miliónov akcií za cenu 25 dolárov za kus, čo ju celú ohodnocuje na 12,75 miliardy dolárov. Pôvodne plánovala uviesť na burzu len 70 miliónov akcií.

Zvýšenie ponuky ukazuje, že záujem investorov o nové emisie sa zlepšuje. IPO sa v marci zastavili, pretože akcie firiem pre koronavírus prudko klesli.

Hudobný priemysel je považovaný za odolnejší voči oslabeniu ekonomiky. Warner Music však varovala, že pandémia mala negatívny dosah na predaj hudobných nosičov a zdržala vydanie nových nahrávok, filmov a televíznych programov. (reuters, čtk)

Viac o Warner Music sa môžete dočítať tu.

Zdieľať

Sme rodina chce novú poľnú políciu na farmárske bitky a štátnu kafilériu. Aké sú plusy a mínusy jej nápadov

Jaroslav Karahuta. Foto - TASR
Jaroslav Karahuta. Foto – TASR

Ani s jedným z návrhov Jaroslava Karahutu zo Sme rodina by slušní farmári nemali mať problém, no všetky nesú aj riziká, píše reportér Denníka E Ivan Haluza. Napríklad môžu brzdiť väčších investorov, keď sa chcú posunúť do nových regiónov.

Zdieľať

Saudská Arábia a Rusko sa dohodli na predĺžení škrtov v ťažbe ropy o jeden mesiac. Do konca júna platí aprílová dohoda kartelu OPEC a spojencov o rekordnom obmedzení ťažby o desatinu dennej produkcie. Cieľom škrtov je podporiť ceny ropy.

„Akákoľvek dohoda o predĺžení škrtov je podmienená tým, že krajiny, ktoré v máji neplnili súčasnú dohodu, prehĺbia škrty v nasledujúcich mesiacoch, aby vykompenzovali svoju nadprodukciu,“ cituje Reuters zdroj z OPEC.

Najväčší producenti ropy sa obmedzením ťažby snažia zvýšiť ceny, ktoré sa drasticky prepadli v dôsledku výrazného poklesu dopytu spôsobeného koronavírusovými reštrikciami. Redukcia počas mája a júna má dosahovať 9,7 milióna barelov denne.

V júli sa podľa zdrojov Reuters s uvoľnením dohodnutých opatrení nepočíta. Saudská Arábia, ktorá je faktickým lídrom OPEC, sa snaží predĺžiť súčasné obmedzenie ťažby do konca roka. Rusko bolo zatiaľ proti.

Ceny ropy sú napriek radikálnemu zníženiu produkcie na 40 percentách v porovnaní so začiatkom roka. Počas dneška sa referenčné zmesi Brent a WTI obchodovali pod 40 dolármi za barel.

Zdieľať

Google má na krku miliardovú žalobu za anonymný režim prehliadania

Google čelí v USA obvineniu za nelegálny prienik do súkromia miliónov užívateľov. Žaloba žiada odškodné najmenej 5 mld. USD, pretože firma tajne zhromažďuje informácie o tom, kde a čo si ľudia prehliadajú na internete v anonymnom režime.

Žaloba podaná ako hromadná na federálnom súde v kalifornskom San José požaduje odškodnenie najmenej 5000 dolárov na užívateľa. Mohla by zahŕňať milióny užívateľov Googlu, ktorí od 1. júla 2016 použili pri prehliadaní na internete súkromný režim „incognito“.

V čom je problém

Google podľa žaloby nelegálne zbiera dáta prostredníctvom Google Analytics, Google Ad Manager a ďalších aplikácií a zásuvných modulov vrátane mobilných aplikácií.

Získava tak informácie o priateľoch užívateľov, záľubách, obľúbenom jedle, nákupných zvyklostiach a dokonca tiež o „najintímnejších a potenciálne trápnych“ záležitostiach, ktoré hľadajú na internete.

Čo hovorí Google

Firma sa chce proti sťažnosti rázne brániť. „Ako jasne uvádzame, vždy, keď otvoríte nové anonymné okno, internetové stránky môžu byť schopné zhromažďovať informácie o vašej aktivite pri prehliadaní,“ uviedol hovorca Googlu Jose Castaneda.

Užívatelia môžu považovať anonymné prehliadanie za bezpečné útočisko pred všadeprítomným dohľadom.

Odborníci na počítačovú bezpečnosť však dlho upozorňujú, že Google a konkurenti môžu rozširovať profily užívateľov sledovaním ich identity prostredníctvom rôznych režimov prehliadania a kombinovať dáta zo súkromného a bežného prehliadania internetu. (reuters, čtk)

Zdieľať

Švajčiarska ekonomika si v 1. štvrťroku pripísala rekordný medzikvartálny prepad o 2,6 %, najhlbší od začiatku zverejňovania dát v roku 1980. Medziročne HDP klesol o 1,3 %, dôvodom zhoršenia kondície hospodárstva je koronakríza.

Výsledky sú slabšie, než očakávali analytici. Opatrenia proti koronavírusu sa silne dotkli sektoru služieb, historický prepad zažil obchod, ubytovanie aj pohostinské služby, ktoré začiatkom marca evidovali klesajúce počty zahraničných návštevníkov.

Štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti predpokladá, že za celý rok švajčiarska ekonomika klesne o 6,7 %. Na budúci rok by sa mala začať pomaly zotavovať.

Švajčiarsky údaj o HDP v 1. štvrťroku je mierne horší než výsledok nemeckého hospodárstva (medzikvartálne mínus 2,2 %) za rovnaké obdobie, ale výrazne lepší než výkon francúzskej a španielskej ekonomiky, ktoré si oproti záveru vlaňajška odpísali zhodne po 5,3 %. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať